VmtaainyöMtuj&ti ziCuetett Het Leidse Merenplan van boerenkant bekeken Gemeenteraad van Katwijk ZAIEKUAG 17 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Een millioen kg. melk gaat het water in DE GEPROJECTEERDE PLANNEN OM HET NODIGE ZAND TER BESCHIKKING TE KRIJGEN voor de uitbreiding van de stad Lei den, voor ue tunnelbouw van de Ned. Spoorwegen, voor het Rijk en de Provincie, hebben in de agrarische kringen de nodige deining en ont stemming gewekt. En terecht! Van de grote behoefte aan zand voor stadsuitbreiding, tunnelbouw en wegenaanleg is ieder overtuigd Aan de noodzaak om die „zandhonger" te stillen, twijfelt ook niemand. De nodige 12.000.;i00 m3, om in de behoefte van de eerste 10 jaar te voorzien, die nen ei te komen, en ze zijn gelukkig in veelvouden voorradig, zonder dat „de Z^uwse wateren'' of „de onafzienbare zandvlakten van de Ve- luwe'" er aan te pas behoeven te komen. Logisch zou aanvoer uit zulke verre streken zeer duur zijn in arbeidsloon en vervoer. Dit argument, om de „enorme besparing van f 10 millioen" te rechtvaardigen en als „hoofdtaak en uitsluitende overweging" aan te geven, om 114 ha weide gronden op te offeren, „die goed zijn in hun soort" is toch wel heel zwakjes, wat verderop zal worden aangetoond. Ieder weldenkend mens juicht we'keliike besparingen en bezuinigingen in ons berooide landje dubbe1 toe Vooral bedragen van een omvang van f 10 millioen impo neren de doorsnee lezer wel even. te van jaren geleden zullen wor- I den, bij deze voorgestelde plannen afgewogen en verdisconteerd? In wezen geen bezuiniging De besparing van 10 millioen zal nu in ieder geval minder impone rend tot de aandachtige lezer spre ken. Zelfs menen we aangetoond te hebben, enkel al bij vergelijking van dorre cijfers, dat het plan wezen geen bezuiniging inhoudt, als deze cultuurgrond opgeofferd moet worden. De rentebesparing van 10 millioen gulden a 3^% ten bedra ge van 3J4 ton per jaar valt volle- dig weg. De hogere belangen, zeker nog de zwaarst wegende, houd ik hierbij nog geheel als voordelig saldo aan mijn zijde. Op economische gronden moeten en willen wij dus pleiten voor het behoud van dit weiland gebied. Vooral ook echter gaan ons ter harte de belangen van onze agra rische bevolking. Het wordt de hoogste tijd dat de schaarse cul tuurgrond in Nederland dubbel ont zien wordt. Het bestaan van meer deren van onze agrarische bevol king staat op het spel bij elke ont trekking. Met verwijzing naar in dustrialisatie en emigratie brengen we geen afdoende oplossing. We spannen daarbij het paard zelfs deels achter de wagen. Voor een gezonde economie van Nederland is het behoud van de 20% agrariërs dringend nodig. De conclusie: Onze conclusie mag tenslotte zijn: 1. dat het niet gebillijk kan wor den om deze 114 ha weidegrond op te offeren; 2. dat het door mij ge opperde denkbeeld om zand te ver krijgen op eenzelfde voordeljge wijze, en dan met een werkelijke besparing van f 10 millioen, de wenselijke oplossing inhoudt. Er kan daarbij een zandvoorraad aan gesproken worden voor lange jaren en voor vele doeleinden, zeker een veelvoud van de benodigde m3. Een andere oplossing Nog een tweede oplossing. Mocht, door welke oorzaken of overwegin gen dan ook, uit de ondergrond der plassen het begeerde zand niet te voorschijn kunnen komen, dan nog willen wij ijveren voor het behoud van de grote oppervlakte weiland in de beide polders bij Warmond. Als argument daartoe willen wij aanvoeren, dat er voldoende zand voor de bestaande plannen aanwe zig is in betrekkelijk korte omge ving. Als voorraadplaatsen zijn op te noemen: a. de zandheuvels van het oud-binnenduingedeelte aan de Loostervveg te Lisse; b. de hoge gronden aan de Rijnsburger weg en omgeving tussen Voorhout en Rjjns- burg; c. bij coördinatie van plannen en vooral uitvoeringen is toch ze ker heel wat zandmateriaal te be trekken uit de nieuw te maken Katwijkse zeehaven. Als nadeel van deze oplossing is direct toe te geven, dat aankoop, vervoer en ter plaatse brengen van dit zand vrij duur zal komen. Bo ven is echter beredeneerd dat de be sparing van f 10 millioen in het plan illusoir was en daarom is deze mogelijkheid alleszins het overwe gen waard. Als dit bedrag vah f 10 millioen op deze manier moet be steed worden aan het te verkrijgen zand en dit bedrag zal od bere kening van aanvoer van elders be rusten dan achten wij dit bedrag verantwoord bij het overzien van de voordelen van de te verkrijgen cultuurgrond. Deze mening eist na dere toelichting. De aanwezige terreinen Het bedoelde terrein in Lisse, dat tijdens de oorlog van zijn bomen is beroofd, kan gemakkelijk afgegra ven worden. Omdat het aan goede wegen is gelegen, kan het vervoer van het zand geen hinder veroor zaken. Bij medewerking van de eigenaar, en daarop zijn we tame lijk gerust als onze inlichtingen juist zijn, kan hier een 20 ha zeer goede bollengrond verkregen worden in plaats van het practisch onproduc tieve bos. Te VoorhoutRijnsburg is de weg te graven bovengrond niet dik, maar er is toch zeker 50 ha grond af te graven. Na omploegen en doorbreken van de gleylaag (ijzerroestvlekken) is de productivi teit van dit verlaagde land met meer dan 100% op te voeren bij weiland gebruik. Te Noordwijkerhout kun nen zo nodig honderden hectaren afgezand worden, zonder het na tuurschoon geweld aan te doen, en in vruchtbare maagdelijke cultuur- rond herschapen worden. Hoeveel ha land er afgezand zal moeten worden, hangt af van de hoogte van het duinland, wat nog al zeer ver- juist is, dat dit duinpark'daar komt te liggen als een oase in de woestijn. De heren Kulk, van Rijn en Dijks man spreken in gelijke geest als vori ge sprekers. Wethouder Bloot doet de toezegging dat na de nakoming der voorschriften goed zal worden uitgezien. Het voorstel wordt aan genomen. Aankoop motorbrandspuit. Voorstel tot het aankopen van een motorbrandspuit, enz. B en W vragen de Raad de volgende credieten be schikbaar te stellen: f24.000 tenbe- hoeve van de aanschaffing van een motorbrandspuit, te monteren op een in 1948 reeds aangekocht Ford- chassis. Dan nog f 5450 tenbehoeve van de aanschaffing van lederen dienstkleding voor het brandweer personeel; en vervolgens f2100 voor de aanschaffing van nieuwe banden en wielen voor de Dodge-autospuit. Tijdens de bezetting zijn de beide autospuiten door de bezetter weg gevoerd. Nadien is hierin voor een gedeelte voorzien door b.v. aankoop Scurate uuui u.v. aaiiAUUU van een Ford-chassis. Een zeer uit- I f bouwgrond?: bi,voorbeeld bü d. In de gemeenteraad van van Kat wijk werden kadegelden voorlopig ongewijzigd vastgesteld Aanleg van een duinpark in werkverschaffing Voorstel van het bij wijze van werkverschaffing aanleggen van een puinpark. Het terrein langs de park- laan zal opnieuw de bestmming krijgen van park, doch door veran dering van het uitbreidingsplan moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat de Drieplas- senweg t.z.t. in Oostelijke richting zal worden doorgetrokken ter for mering van de verbinding met de Can tine weg en verder Oostelijk met de Provinciale weg. Ten Zuiden van de bebossing komen sport- en speel velden. De uitvoering van dit werk, bebossen enz. is in ei^n beheer niet gevraagd bij de „Grontmij" N.V. te Zwolle. 90% der arbeidslonen, be halve het planten van dennen en loofhout, komen voor Rijksbijdrage in aanmerking. Ten laste der ge meente blijft dan f 21.300 van dit be drag zal nadien nog een nader be drag voor subsidie ingevolge de re geling voor het herstel van oorlogs schade aan beplantingen terug kun nen worden ontvangen. Een aan vraag hiervoor is reeds ingediend en de toezegging verkregen dat een subsidie die in de totale kosten van het herbeplantingsplan der gemeen te is opgenomen groot f32.005 waar in voor de kosten van het duinpark een bedrag van f 4850 is opgenomen. De heer C. v. d. Plas is van mening dat in het z.g. D.U.W.-werk steeds iets minderwaardigs wordt gezien. Spr. vindt het teleurstellend, dat dit werk nu ook als D.U.W.-werk moet uitgevoerd worden, maar we moeten ook de financiële kant er van zien. Sür. hooDt dat B en W nauwlettend zullen toezien op de na koming van de sociale belangen en lonen. De heer van Duyvenbode wijst er op, dat het werk aan de nieuwe begraafplaats door de gewone arbeiders worden uitgevoerd en dit werk, er vlak naast, door arbeiders van de D.U.W. Dat kan verwikke lingen geven Goede krachten zullen moeten werken tegen lagere lonen. Laten B en W zorgen tegen exces sen. De heer Scheerens zegt. dat men voor een hoofdzakelijk kwaad nooit enthousiast kan zijn. Maar wat zou het resultaat zijn bij verwerping, dat de arbeiders soms ver van huis zouden moeten te werk gesteld wor- zjjn_ torentje er op hoort te den. Als zodanig is spreker s fractiestaan. Men wil bij de aannemer op vóór. de Driis boknib^o1en. De voorzitter Dat er voorheen bij de Heide- zegt, dat B en W van oordeel zijn maatschappij soms uitbuiting van de dat het torentie past. B en W wil- arbeiders plaats had, zoals de heer jen wej proberen de orijs vermin- v. d. Plas doet voorkomen, kan spr. ^ert te krijgen en stelt voor dat niet beamen. De Heidemaatschappij zu]ks getracht zal worden. Besloten De heer C. van Beelen maakt op merkingen naar aanleiding van de financiële positie der gemeente. Spr spoort aan tot voorzichtige financiële politiek. Wat de veiligheid betreft, acht spr. een nieuw politiebureau in 't geheel niet nodig. Wat betreft de volkshuisvesting, dit vraagstuk wordt steeds moeilijker. Volkshuis vesting acht spr. nodiger dan bou levardbebouwing. Voor bouw- en industrieterrein zou spreker willen aangewezen zien de terreinen van het St Willihror- duscoliege. Mr van der Plas is van oordeel, dat als men de begroting nauwkeu rig bekijkt er een verontrustend verschijnsel is, een somber vooruit zicht. Een financiële commissie acht spr. nodig. Dat behoeft geen wan trouwen te lükeri tecen het beleid van B en W.. We zullen heel erg moeten uitzien om a'le bijzondere uitgaven te beperken. Ook met het oog op de visserij. De badplaats eist dat recreatie- mo^eliikheden gezocht of gemaakt moeten worden: dit punt eist volle aandacht van B en W gevorderd met voorzieningen in de behoefte voerige toelichting geven B en W op dit voorstek dat na korte bespreking werd aangenomen. Een torentje op de Huis houd- en Industrieschool. Voorstel tot het voor rekening van de gemeente doen bouwen van een toren op de te stichten Huishoud en Industrieschool. Onlangs is aan besteed het bouwen van een Huis houd en industrieschool, maar van Rijkswege kon geen goedkeuring verkregen worden voor een toren tje op het hoofdgebouw. Maar de Huishoudschool zal aan „Het witte hek'' een centrale positie innemen en als gevolg daarvan delen B en W de opvatting van de architect, dat het uit aesthetische overwegingen zeker aanbeveling zon verdienn op het gebouw een torentje te plaatsen De laagste inschrijver de heer D. Versloot te Nieuwerbrug a. d. Rijn voor f 325.500 is bereid voor een be drag van f3750. het bedoelde toren tje te bouwen. Mitsdien stellen B en W. voor rekening der gemeente het omschreven torentje te doen bouwen. Een reeks van de leden voeren hierover het woord. Allen vinden de Driis voor het bewuste torentje veel te hoog, alhoewel allen van oordeel was gebonden aan Rijksvoorschrifen. De heer Vooys zegt het met de vorige sprekers algemeen eens te zijn, maar schillend is, en is door mij niet bij benadering te taxeren. Zeker is, dat op deze vindplaatsen de 12 millioen m3 zand te verkrijgen is. Laat ons eens aannemen dat op deze manier 400 a 500 ha nieuw en verbeterd cultuurland te veroveren is, dan is deze werkwijze o.i. verantwoord. Moet meer oppervlakte afgegraven worden des te beter. Met deze uitvoering is de stad Leiden te bedienen met zand, is er vestigingsgelegenheid voor tal van veehouders en bollenkwekers (ziek- tevrije grond!), is er meer werkge legenheid en inkomensvorming voor velen. We aarzelen daarom niet om deze oplossing verre te verkiezen boven het bewuste merenplan. De toekomstige agrarische gebruikers zullen vooral voor de rentabiliteit van het bestede kapitaal zorgen en het nationaal belang dienen. De dubbele leuze: meer cultuur land voor onze agrarische bevol king! Geen land in water omdopen! moge klinken en doordringen tot alle instanties, die bij deze plannen betrokken zijn. Er zijn andere en economisch verantwoorde mogelijk heden, om deze werkobjecten in de stad te verwezenlijken! C. P. VERGOUWEN wordt dan dat de prijs hoogstens f3750 ma? bedragen. De heren G. v. Beelen, Dijksman, Kulk, Ouwerling en Marei willen geacht worden tegen te hebben gestemd. fensie en de gemeente Nonrdwiik. De heer Scheerens zegt: zo staat de raad dan voor een sluitende be groting. Er zijn wensen, maar daar voor is niet ve«l ru'mte. Snr. wiist er op dat in 1946 reeds o^-er een bad huis gesoroken is: na 3 jaar is er nog weinig van géhoord. Is er nog leven in? Een medisch centrum is zeer noodzakeMjk. De heer van der Zwaan zegt een en ander gelezen te hebben in het. Provincial verlag en hoc,nre°Vt in verband hiermede over de verkeers-- weg LeidenKatwijk. Snr. acht het gewenst de tirnbinw in v>"n streven ven t.e steunen en wiist dan op de smalle weg de Sandtlaan Ook vaart- verbeterin* dient de volle aandacht van het gemeentebestuur +e hebben. De voorzitter beantwoordde de snre- kers. Sür zegt niet zo erg pessimis tisch te ziin- Katwiik staat er nog niet zo ongunstig voor alhoewel men voorzichtig zal molton ziin. Wat ves tiging van industrie betreft, hier staan B en W gunstig tegenover, maar dan de industrie die naast de visserij staat. In het tegenovergestel de geval zouden erote industrieën wel eens de visserij in de weg kun nen staan. Zie naar andere vissers plaatsen. Bouwvolume is een uiterst moei lijke kwestie. Officieus ziin B en W ingelicht en toen geschrokken. Het wordt moei'ijk. 25 huizen voor Kat wiik in 1950 zou e^n sé^n^aal ziin. Voor geheel Z.-Holland 250 huizen. De zwartste verwachtingen zijn nog overtroffen. Met het hotelolan aan de Boulevard zal men ook erg voor zichtig moeten ziin. Wat de defen sieterreinen betreft, hierover ziin B en W niet optimistisch doch offici eel is er nog niets bekend. Na nog wat heen en weer gepraat, wordt begonnen aan de diverse be grotingen. Bij Gas- en Eleclr. hedr zegt de heer Scheerens da' wat het gasbedrijf betreft er donkere wolken in de lucht hangen. Spr vraagt of dat ook voor het eleetr. bedrijf het geval is. Wethouder KI een zegt dat zulks niet geval is. Voor de gasbe drijven wil men centra1 iseren en alle kleinere bedriiven opheffen. Voorz. zegt, dat het Rijk sinds enkele jaren verhinderd heeft verbeteringen in de «asfabrieken aan te brengen. Nu is men voornemens deze voor een koopje over te nemen, 't Is iets wat dc wet niet toelaat, iets geheel on- Landbouwschool Voorhout een simpel figuur. Voorstel tot het aangaan ener overeenkomst strekkende tot ver groting van het kampeerterrein. Tengevolge het drukke gebruik van het terrein is de prootte van het ter rein niet meer in evenredigheid van tenten deshalve aan de het terrein te mogen uitbreiden. De Inspecteur had hier te?en geen be zwaar. De vergoedinp voor het hui dige terrein was f300 dit zal voort- x aan dan f 350 moeten zijn. B en W j wettigs. De heer Haasnoot kan he vragen aan de Raad machtiging om met de voorzitter eens zijn maar kan deze overeenkomst aan te gaan. Na °°k niet begrijpen, dat het bedrijf enkele opmerkingen door de heren plaatselijk soms niet gaat en cen- van Duyvenbode en Dijksman wordt j traal wel. het voorstel aanvaard. Maar dat men b.v. geen rekening houdt met een bedrijf als dat te Kat- De begroting. wijk dat wel rendeert kan spr. be- wondering lang niét hebben. De vrz. Na vaststelling van de rekening zegt> dat een van de middeien om 1948 van het grondbedrijf gaat de de wasbedrijven niet rendabel te ma- Raad over tot behandeling van punt j.en is de maximumprijs vast te 15 behandeling, der Gemeente- en stel!en en de kolenpryzen te ver- bedrijfsbegrotingen voor 1950. h Mr van der pias bepleit Eerst de algemene bebouwingen. h t bestaansrecht van de gasfa. De heer van Duyvenbode .bespreekt ffc Katwijk waarna de ïf! :W°nTP!°t"Km,:?n. hl Hm,?? tingen van de div«se bedrijven z. h. dat in ande.e gemeenten b.v. IJmui t goedgekeurd. den veel meer woningen werden ge- veilieheid vestiet bouwd dan in Katw*«k. Wij maken MflanTr Has defandaAt v^ ANTON BRINKS - Breestr.114c B en W op de nog steeds onhoudba re toestand, vooral op Zaterdag avond. op de Voorstraat te Katwijk .aan zee. Hierover is al meer gere clameerd. Maar nog steeds komen klachten binnen. Zal de aandacht v. B en W hebben. >De heer Dijksman vraagt of er al contact bestaat met andere instan ties ten opzichte van de ber^haven. Ook vraagt spreker naar de plannen, die volgens de voorzitter spoedig aan de raad zullen worden aangebo den. Hierna sluiting met gebed. Denkbeeldige, bezuinigingen Wij menen evenwel gezonde cri- tiek te moeten uitoefenen op deze voorgestelde gang van zaken en te vens op het gehele project om het benodigde zand te verkrijgen, en stellen daarom de dringende vraag: Is de opoffering van deze weide grond nodig en gerechtvaardigd? In wezen berusten de voorgeno men plannen op 2 voordelen: a. het financiële voordeel en b. de watersport, als „lachende derde bij een ernstig ondernemen". Om met het laatste te beginnen, moeten wij er ernstig aan twijfelen, of de beide nieuw te vormen „put ten" of naamloze meren met een diepte van 20 a30 m wel gewenst en aantrekkelijk en ongevaarlijk zul len zijn voor de watersport. Het diepe water, de aard van het wa ter, de golfslag, de windkering, het dijkbehoud, de belangen van het Hoogheemraadschap Rijnland, de belangen van de aangrenzende eigenaars, enz. zullen nog tal van moeilijke problemen opwerpen. Wij zien ook voor het dichbevolk- te westen de noodzaak in voor een ruime gelegenheid voor watersport en ontspanning en voor recreatieoor den, wij juichen de voornemens voor bebossing en bevordering van natuurschoon ten zeerste toe, maar, voor dit al hoeft niet ruim 100 ha schaars erv goed cultuurland opgeof ferd te worden. Er zijn toch werke lijk voldoende plassen en meren in het Hollandse gewest aanwezig! Ontsluiting door betere wegen, aan trekkelijker en ruimer exploitatie van de bestaande, tot heden niet bezochte plassen, en spreiding van de watersportliefhebbers over de bestaande watergebieden is o.i. een aanbevelenswaardiger oplossing. „Overbevolking van een bepaald ge bied dient vermeden en niet in de hand gewerkt te worden. Het financieel voordeel. Hierin vooral n)oet het zwaartepunt voor de plannen gelegen zijn. Op voor hand dient toegegeven te worden, dat wegens de geringe afstand en de mogelijkheid om van uit de te maken putten het 'zand rechtstreeks naar de op te hogen terreinen te spuiten, de kosten van de objecten zeker aanmerkelijk lager zullen ko men. Deze economische plannen hebben op zich onze volledige in stemming, met slechts één voorbe houd. Waarom is het nu per sé nodig om het bruikbare zand onder de cultuurgrond uit te zuigen9 Het is vrijwel zeker, dat onder het water van de nabij gelegen plassen ook dezelfde dikke laag zand aanwezig is „stammend uit de verre tijden, dat hier ze in plaats van land was". Indien ons vermoeden en onze me ning juist is, en het onderzoek is nóch tijdrovend, nóch duur), dan verzoeken wij met de meeste na druk, om de plannen enigermate te wijzigéh, zodat de nodige hoeveel heid zand bereikt kan worden op de zelfde voordelige wijze, maar met behoud van cultuurgronden! Zuig het zand dus uit de ondergrond van de plassen en pers het door buizen naar de gewenste plaatsen van op hoging. De belanghebbende veehou ders en geheel de agrarische bevol king zullen dankbaar zijn. Aankoop, onteigening en schadeloosstelling van de eigenaars en huurders zal dan niet nodig zijn, waardoor nog een slordig millioentje bezuinigd zal kunnen worden. Technische bezwaren behoeven te- AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 21) Enige minuten vóór tien was Mr. Wendland toen weggegaan om niet. meer terug te keren. Vier uren later werd mevrouw Von Erber uit haar slaap gewekt, om het verschrikkelij ke nieuws te horen. De oude dame is geheel gebroken. Zij was de heer Wendland zeer genegen, had hem dertig jaar trouw gediend. Mr Wendland was ongehuwd, 73 jaar oud; hij bezat nog slechts verre verwanten, met wie hij geen betrek kingen onderhield. Als jurist stond hij hoog aange schreven en ieder ;en, die hem per soonlijk kende, Drees zijn edel ka- raktr, zijn rechtschapenheid, goed heid en fijngevoeligheid. Omtrent de aanleiding tot de -oord en de persoon van de dader °ert men nog in volslagen duis- i. De politie en het parket zijn gen het uitdiepen van de aanwezige plassen niet te bestaan. De tech nische' installaties staan practisch voor niets! De nadelen van de grote diepte blijven, maar de er bij be trokken problemen zullen minder talrijk zijn. Vooral vragen wij aandacht en ernstige overweging van boven staand idee, omdat in de Zwanen burgerpolder ée bovenste laag van 2 y3 m uit veen bestaat, die als waardeloos voor deze werkobjec ten beschouwd moeten worden. In de Broekpolder moet zelfs een bo venlaag van 12 m dikte onnuttig worden vergraven of weggespoten Het geringe voordeel van helling- dekking voor dijken en wegen met dit materiaal weegt niet zwaar, daar hiervoor overvloed van bagger doelmatig te verkrij gen en te gebruiken is. Onvoldoende rekening gehou den met bóeren-belangen Het komt ons voor, dat bij het tot stand komen van deze plannen on voldoende rekening gehouden is met de agrarische belangen. In het dicht bevolkte Nederland en in het bij zonder in het zeerdicht bevolkte Westen moet men uitermate zuinig zijn met de cultuurgrond. Het lands belang en het streekbelang gebiedt dit. Elke m2 grond moet benut wor den tot bijdrage in het nationaal in komen om de armoe van Nederland te helpen overwinnen. Elke ha cul tuurgrond moet bijdragen in de pri maire levensbehoeften van de be volking; het spaart ons deviezen in vredestijd, en is van niet te noemen voordeel in oorlogstijd (de honger winter in het Westen). Het econo misch belang van de landbouw voor Nederland spreekt wel bijzonder duidelijk, uit het aandeel van de agrarische producten in de export dat maar liefst 40% bedraagt van de totale export, en wat minister Mans- holt met klem op wil voeren tot 60%. Hoe is dit alles nu te rijmen met de voorgenomen vernietiging van deze 114 ha werkelijk goed wei land? Er is een hopeloos tekort aan cultuurgronod. Een groot surplus van jonge boeren vindt geen vesti gingsmogelijkheden meer. En tel kens maar weer valt het boeren- en tuindersland ten offer aan aller lei doeleinden, vaak nuttig en nood zakelijk, maar niet altijd, zoals b.v. in het onderhavige geval. 1 millioen kg melk het water in Voor het Hollandse gebied komt bij dit alles nog een speciale fac tor. In deze streek van de grote ste den, het consumptiemelkgebied, is in vele gedeelten van het jaar een groot tekort aan melk. Millioenen guldens moeten ten koste gelegd worden, om dit nuttige en noodza kelijke voedsel uit andere gewes ten aan te voeren. Weer dreigt een gebied van ruim 100 ha verloren te gaan, waarop jaarlijks nagenoeg een millioen kg melk kan worden ge produceerd. Een blijvende verlies is voor de betrokken eigenaars en huurders het derven van de jaarlijk se bruto-inkomsten ten bedrage van f 150.000, die deze gronden opleve ren bij de huidige prijzen. Voor de gehele maatschappij, waarin deze hoognodige producten geproduceerd, verhandeld en geëxporteerd worden, groeit dit bedrag aan, via het mul- tipliceer-effect, tot een jaarlijks verlies aan nationaal inkomen van minstens 3 i 4 ton. Zijn al deze bovengenoemde na delen en verliezen, die tot in leng de hele nacht in de weer geweest, maar hebben nog niets ontdekt. Hier moeten wij opmerken, dat de Schmelz van oudsher bekend staat als een lang niet veilige plaats, waar zich bij dag en vooral ook 's nachts al lerlei lichtschuw gespuis ophoudt. Men heeft verscheidene personen aangehouden, de men in de late avonduren op de „Scmelz" zou heb ben gezien. Bevindt zich de moorde naar onder die personen? Dat is nog de grote vraagOok hebben enige mensen verklaard, tussen 10 en 11 uur dicht bij de plaats van de mis daad een auto te hebben gezien, die die wel geschikt was om de aandacht van de voorbijgangers te trekken. Zij was geheel gemaakt uit een licht kleurig, zilverachtig metaal waar schijnlijk aluminium en had enige tijd vóór op de „Schmelz" gestaan. Vervolgens was de auto verdwenen in de richting van het centrum der stad. Of die „zilveren auto" een rol ln het drama heeft gespeeld, weet men nog niet. 't Is zeer öpmerkelijk, -dat de ver- slagene niet is beroofd. Daaruit valt op te maken, dat de aanleiding tot de misdaad misschien moet worden gezocht in wraakzucht of voorafgane twist Aan het einde van het bericht in het „Neue Wiener Journal" las men een aanmoedigend compliment aan het adres van de Weense criminele politie, die reeds zo vaak had be wezen, te zijn opgewassen tegen haar moeilijke taak. Silas Hempel legde het blad neer. Verschrikkelijk mompelde hij. Inderdaad verschrikkelijk! Juist de man, van wie wij inlichtingen kon den verwachtenEn wederom de „zilveren" auto! Mevrouw Von Turnwald keek Hempel aan met een brandende blik: U gaat toch zeker heen? van daag nog? Met de eerste trein, niet waar? Vandaag? Onmogelijk. Vóórdat Roland terug is. En 's nachts heb ik nu de kamenier bij mij; ik zal mij ziek houden en haar ook bij dag de kamer zo weinig mogelijk laten uit- gaangaan Zij was inderdaad koortsachtig op gewonden geheel buiten zich zelve. Hempel begreep, dat hij haar niet tot bedaren zou kunnen brengen, ten zij door de sneltrein van half twaalf te nemen. Maar nauwelijks had hij zich daar toe bereid verklaard, of mevrouw Von Turnwald deed weer een ander voorstel: U hebt nog drie uren voor 't vertrek van de trein. Bovendien moet u eerst per auto naar Bruck, want te Sichelfeld houdt de trein niet stil. Onnodig tijdverlies, u doet beter, met onze auto rechtsstreeks naar Wenen te gaan. Marbler kan in een kwartier gereed zijn. Hij is een bekwaam chauffeur, op wie u onder alle omstandigheden kunt ver trouwen. En w^e weet, of het voor u 4-ë Wenen niet wenselijk zal zijn, ie der ogenblik een eigen auto te uwer beschikking te hebben. Dus, u stemt toe? Mag ik Mar bler onmiddellijk op de hoogte stel- Een goed idee, mevrouw.... len? Graag. Ik zal u ook een flinke som me de geven. U hoeft op geen geld te zien. Betaal de mensen, die u van enig nut kunnen zijn om de „zilve ren" auto enhaar eigenaar op het spoor te komen. Bericht mij iede re dag. Kortom: doe alles, wat u kunt, om licht te brengen in de zaak en mij zekerheid te verschaffen. Ja ik zal alles doen, wat in mijn vermogen ligt. Wil nu de chauffeur de nodige instructies geven. Ik maak mij intussen gereed voor de reis. Marbler toonde, dat hij een zeer goed chauffeur was; zijn auto was wel niet zo comfortabel als de nieuwste modellen, maar bleek toch een goede wagen te zijn, waarop men kon ver trouwen. De afstand van Sichelfeld naar Wenen werd in vijf en een half uur afgelegd. Hempel begaf zich onmiddellijk naar de criminele afdeling van de politienrefectuur: de chef en de mees te beambten waren goede kennissen van hem. Onderweg had hij zijn plan ont worpen. Van de treurige historie uit Ulrich Von Turnwald's jeugd, van de op Gottfried Kluge gepleegde moord, van de verdwenen acte van afstand en van al de vermoedens, die hij daar aan vastknoopte, mocht hij voor 't ogenblik niets uitlaten. Ook niet van het mogelijk verband tussen de „zil veren" auto en de dood van Mr. Wendland. Want mevrouw Von Turnwald moest gespaard worden; men mocht haar niet met ondervraging lastig vallen vóórdat het onderling verband tussen zekere feiten bewezen was. Hempel was overtuigd dat verband bestond en kon bewezen worden. Maar 't moederhart van mevrouw V. Turnwald nu reeds tot het uiterste te folteren, 't Was voldoende dat zij als getuige zijn eigne conclusie beves tigde, zodra er niet meer kon worden getwijfeld aan de schuld van haar zoon. En trots al de geconstateerde feiten trots zovele bezwarende bijzonder heden, blijf er bij Hempel nog een zweem van twijfel over. Hij kon en wilde nog niet aan de schuld van Ul rich Von Turnwald geloven. Maar ook om wille van de zaak zelf moest voorlopig gezwegen wor- dein. Hempel kende de ijver van de politie in zulke dingen. Zij zou bij de eerste aanwijzing Ulrich Von Turnwald gevangen nemen en daar door misschien alles bederven. Kreeg hij er de lucht van, dat vermoedens tegen hem waren gerezen, dan zou hij zich waarschijnijk onmiddellijk uit de voeten maken, om nimmer terug te keren. Bleef hem daartoe geen tijd over, dan zou hij zwijgen of hardnekkig loochenen. Wie kon voor het ogen blik iets tegen hem bewijzen? Wie kon ook maar bewijzen, dat hij in derdaad Ulrich Von Turnwald was? Hij moest in de loop van twintig jaar zeer veel veranderd zijn. Een jongeling van achttien, en een man van acht en dertig jaar! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6