DE PARABEL V&tjacvit in Indonesië In de Middeleeuwen waren er ook belasting-moeilijkheden De garantiewet voor ambtenaren in Indië ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i INDIEN EEN KIP het in haar kip- *pe-kopje kreeg over de Leidse Breestraat te trippelen, zou zij in haar eentje evenveel bekijks hebben als de 3-October-optocht van begin tot einde. De kip zou om deze be langstelling gaande te maken niets opzienbarends behoeven te doen, als b.v. het leggen van een ei op de Blauwe Steen, of niets onbehoorlijks als het leggen van een hane-ei op het bordes van het Stadhuis. Zij zou, alleen reeds door haar verschijning, een opstopping in het verkeer te weeg brengen en 'n bericht in de krant verwerven. Dezelfde kip, in Hoogmade of Nieuwkoop, beloopt hoogstens de kans door een autobus overreden te worden. Zulk een kip pig ongeval komt niet eens in aan merking door onze vlijtige corre spondenten aldaar ter plaatsing te worden ingezonden, of, mochten zij het doen, in de chronique scanda- leuse van een dagblad te worden op genomen. Dit denkbeeldig voorval dient ter verluchting van de bewering, dat het dikwijls alleen van de om standigheden afhangt, of men zich al of niet zonderling gedraagt in het oog van zijn medemensen. 70 IS HET NIET MEER dan een staaltje van fatsoen, dat twee mensen, die elkaar op een landweg ontmoeten, wederkerig groeten. Het zou echter hoogst zonderling zijn, als iemand, op de bovengemelde Breestraat wandelend, iedere voor bijganger goeden dag zei. Een der gelijke manier van doen zou de mee warigheid van allen wekken. Het is moeilijk uit te maken, waar precies de grens ligt, dat men elkaar als vrienden begroet of als vreemdelin gen voorbijloopt. Tussen Rijnsburg en Noordwijk kan men 's winters iedereen vrien delijk bejegenen, terwijl men op hetzelfde wegvak 's zomers voor niet helemaal goed snik zou worden verklaard. In Warmond groet men wel op het water, maar niet op de wal. Te Alphen wordt ongebreidel de hoffelijkheid licht als overdreven beschouwd, terwijl het in Aarlan- derveen volkomen normaal wordt opgevat. Dezelfde persoon is gek in Alphen en goed wijs in Aarlander- veen. Hij is nog Bij zijn zinnen in de Weipoort, maar moet, als hij op de Hoge Rijndijk stadwaarts af zwenkt, Ijlings zijn karakter wijzi gen en van uitbundige gemeen schapszin overschakelen naar het humeur van een in niemand belang stellende kluizenaar. Gemeenlijk heeft men voor dat omschakelen van allemansvriend op zwijgzame Karthuizer geen handlei ding nodig Een enkele keer kan men zich wel eens vergissen. Kijkt de te genligger bij uw groet verbaasd op en ziet men in zijn ogen een ver geefse poging u te herkennen, dan zijn de omstandigheden blijkbaar overrijp voor een verandering van tactiek. PR IS ECHTER EEN GEBIED in •Ls de omgeving van Leiden, waar men gemakkelijk de kluts kwijt raakt. Het is er zo landelijk als men zich maar wensen of dromen kan. Er liggen enige boerderijen. Er lo pen wegen en paden door bossen en weiden. De kippen trippelen er on opgemerkt. De mestwagens laten in alle gemoedsrust hier en daar een kwak vallen. Ontmoet men in dat gebied een boer dan zou het onbe leefd kunnen zijn zonder meer voor bij te gaan. Ontmoet men daarente gen een mens, die geen agrarisch bedrijf uitoefent, dan is het onbe leefd hem zelfs maar een knikje te gunnen. Er is geen wet, die het ver biedt, maar er is een ongeschreven wet, welke luidt: Zo iets doet men niet. Daarom hebben we op de ko ninklijke landgoederen „De Hors ten" gelegen tussen Voorschoten en Wassenaar er altijd de smoor in een mens te ontmoeten. Er ligt iets griezeligs en vijandigs twee mensen in een volstrekte een zaamheid elkaar rakelings passeren, elkaar met de ogen opnemen en huns weegs gaan. Deze pantomime of stommetje-spelen vindt op dt „Horsten" zijn top-punt op de Se ringen-berg. Het uitzicht van de serïn- GENBERG, dat een ruime cirkel trekt van Hilligom over Gouda, Rot terdam naar Maassluis, is 's winters even heerlijk als 's zomers. De se ringen-bemanteling is mx knorrig- kaal. De wind huilde en blafte er rond de bouwvallige koepel. De om ringende bos-kruinen zuchtten er ruisten, zuchtten en ruisten mens begeren kan op deze door ver schrikkelijke rampspoed geteister de aardbol. Zij leven vrij in een vrij land, zij hebben kost en kleer, een huis en een kerk. Mij dunkt, hun hart moet overvloeien van dank baarheid." „Meent u?" „Zie het haantje op de toren daar flonkeren en wiebelen als een gou den vlam. Het kan niet anders, of heel Stomp wijk is vervuld van vre de en onderlinge vriendschap, wan neer zij elkaar Zondagsmorgens bij het uitgaan van de kerk een zalig hoogtij hebben toegewenst; en wan neer zij. naar hun huizen terugkeren in het diepe bewustzijn geestelijk en lichamelijk met Christus vereend te zijn. Dat moet een weerslag geven in al hun doen en laten, de gehele week door hun levenswandel ver edelen." ,Dat moest" bekenden we, be schaamd over de spiegel, die ons persoonlijk werd voorgehouden „maar is het zo?" „Ik zou in staat zijn mijn hoed af te nemen voor iedere Katholiek, die ik Zondags op straat tegenkom." Dit zou even vreemd zijn als het mannetje op de Breestraat dach ten wij bij onszelf, maar vroegen hard-op: „U bent zelf niet Katholiek?" „Helaas nog niet, maar ik ben op de goede weg. Mijn God, wat moet dat heerlijk zijn zich opgenomen te weten in de Christelijke internatio nale, die mensen en landen omspant en maar volop te kunnen profiteren van Christus' erfenis, zich te ver enigen met de levende Christus en zich te laten leiden door Petrus, de paus. Maar wat praat ik bent u wel Katholiek?" Op ons bevestigend antwoord riep hij uit: „Dan zijt ge een benijdens waardig man. Ik heb mijn hoed al af, maar dat is de schuld van Jan de Wind!" „Laat uw hoed, wat ons persoon lijk betreft, maar rustig buiten be schouwing. Wanneer ge de grote schaapstal van de Kerk binnengaat zult ge bemerken, dat de meeste schapen een vuile vacht hebben. Er ger u daaraan niet te hevig de Kerk is bestemd voor de zondaars; zij is een goddelijk verbeterings-in- stituut, waar ieder voortgeholpen wordt om van zijn leven ten minste nog iets terecht te brengen. Het schorum van de straat, de gebrek- kigen en de ^tumperds, zij zijn het waarmee, volgens de parabel, de bruiloftszaal volloopt en die mogen aanzitten aan het feestmaal." „Zou ik ook een uitnodiging krij gen?" vroeg hij onzeker. „Ieder, die zichzelf een stumperd vindt, zal er welkom zijn." kon den we hem geruststellen. Hij liet zijn blik gaari over het vlakke groen van de weiden en de golvende kruinen van het bos. „Een mens meent al spoedig ver heven te zijn" merkte onze buur man op „Hij klimt 30 meter op de Seringenberg en verbeeldt zich dan zeer hoog te staan." En dan waait hem de Kroon yan het hoofd. Al is het dan maar een hoed. Dat is de parabel van de Se ringenberg. SASSEMSE DIEPDELVINGEN HL ^rAN DE IN DE KERK BESTAAN hebbende vicarieën weten wij over het algemeen niet de stichtingsdatum. Wel, dat op 20 Mei 1288 Flo- ris Uitenhage, abt van Egmond aan heer Walwyn van Sassenheim en diens erfgenamen, verlof gaf, een kapellany te stichten en te onderhou den in deze kerk. In 1447 beleende Willem, abt van Egmond, vrouwe Clara van Haeften met de leengoederen van haar vader. Zij was ge trouwd met Jan van Duivenvoirde van Beverweerde en na de dood van haar vader Gysbrecht van Haeften kwam zij met haar man naar de abt om de goederen, die haar vader in leen had van de abdij te mogen blij ven houden. Deze Clara van Haeften kwam door de dood van haar va der ook in het bezit van een vicarie in de kerk van Sassenheim, waar in die dagen Gerrit van Leeuwen vicaris was; de vicarie was gevestigd op het Maria-altaar in de parochiekerk en van Leeuwen hield zijn vicarisschap tot zijn dood in 1494. In 1466 schonk Gerrit de Jonge een stuk grond, groot dertig hont en gelegen in Noordwijk aan deze stich ting. In latere tijd en wel in 1553 kreeg de toenmalige vicaris Laurens Willemsz., zowel van de bisschop als van de burgerlijke overheid verlof het land aan die vicarie behorende, in erfpacht te geven aan een of meerdere personen. De reden van het verzoek van vicaris Laurens was, dat dit land gelegen was „tusschen twee waeteren ende cost vele van onderhoudenises van dyeken"; de onkosten aan de dijken waren hoger dan de opbrengst van het land. Over de maatschappelijke welstand van de Middeleeuwse bevolking van Sassenheim, haar bezigheden en de toestanden in die tijd, lichten ons de informaties in, die in 1494 en 1514 werden gehouden door een commis sie, welke overal rondtrok om de be lastbare eigendommen van de dor pen en steden vast te stellen. Want de belasting werd niet bij elke on derdaan persoonlijk geheven door de vorst van het land, maar stads- en dorpsgewijze. Een stad of dorp werd aangesla gen naar het gezamenlijke bezit en dan moest het bestuur van elke stad of dorp de totale aanslag maar ver delen over de inwoners Oorspronkelijk telde alleen land als bezit; de eigendom werd dan ook vastgesteld naar het aantal mor gen land, de zogenaamde morgenta- ïen. Toen naast de grondeigendom ook andere kapitaalsvorming ont stond, begon men het belastbaar ver mogen van steden en dorpen te schatten naar het aantal schilden en sprak men van schildtalen. Nog later hield het schild op de gewone rekenmunt te zijn en kwam het pond in zijn plaats; dan wordt het verponding. Ook toen al Het oude stelsel van belasting- heffen werd in de loop der tijden zeer onbillijk, omdat in de dorpen zoveel land lag, dat belastingvrij was. Immers alle landerijen in bezit van kerken en kloosters of in han- over de wijde vlakte van de blauwe I fen. van de a?el w.as vrÜ; ,het lucht en het groene Rijnland lieten land van- P°°r'ers, dus van stedelm- hier en daar bolgeblazen bedde-slo- pen van wolken een grauwe sluier van hagel over de beemden slepen. Aanvankelijk stonden we er al leen, kijkend naar een bolle wolk, die over Leiden zijn zak met suiker knikkers uitstortte, toen de ijzeren wenteltrap de komst van een ander verklikte. We bevroren onmiddellijk tot een spiedend reiger, keken de klauteraar bij zijn komst op het platform met lege ogen aan en lie ten vervolgens onze blik weer wei den over de weiden. Zo stonden er twee mensen onverschillig naast el kaar. Op de duur wordt zulk een houding even overspannen, als die van het mannetje dat voor iedereen zijn hoed afneemt op de Breestraat. Niettemin zou dit stijve duet ten einde toe zijn voortgespeeld, had niet de zeewind, onstuimig en vrij postig de hoed van des anderen noofd gelicht en tussen onze voeten ?n het ijzeren hekwerk klem ge laagd. In zulk een joligheid voorzien ie ongeschreven Horsten-wetten niet iet was ons toegestaan te ontdooien ?n zelfs luide te lachen. „Hoe heet het dorpje?" vroeg b en wees in de verte. 'ompwijk, een wingewest van 1 '■'endam." gaarne zou ik daar willen Zij hebben alles wat een jen viel buiten de aanslag. Hoe vaak leest men dan ook de klacht, dat maar een klein gedeelte van het land betaalt; ,,'t surplus is heerlyck, geestelyk ofte poorters goet,. dat met hun niet en geit" Of „ende de andere zyn arm of eedel, die niet en geven". Hoe meer land dus toebe hoorde aan kerken en kloosters, aan poorters en adel, des te zwaarder drukte de last van de aanslag op de overige bezitters van het land in een ambacht. Met een korreltje zout Wanneer de commissie aangesteld om te informeren naar het belast baar bezit van een stad of dorp in de plaats was aangekomen, wer den enkele inwoners, waaronder ge woonlijk de schout met een of meei schepenen en de pastoor of een ka pelaan geroepen en onder ede ge vraagd. Begrijpelijk hielden zij zich overal zo arm mogelijk en moet men de verslagen van deze informaties, die destijds door prof. Fruin werden uitgegeven, wel met een korreltje zout nemen. 1494 kwam de commissie op 7 Ju ni te Rijnsburg en dagvaardde Evert Pietersz. de viceculeit (kapelaan) van Sassenheim daar te komen met de schout Willem en drie schepenen. De geroepenen deelden mee, dat hun plaats 21 huizen of gezinnen telde; van die 21 waren er drie „zoe arm, dat zij met henluyden niet gelien". Er was een kleine achteruitgang ge weest, want ten tijde van de dooa van hertog Karei de Stoute tel de Sassenheim drie gezinnen meer. (Dat is dus sinds 1477, toen na de dood van Karei, die te Nancy sneu velde, zijn dochter Maria een aan slag had vastgesteld). Zij werden ook ondervraagd over hun broodwinning en zij vertelden, dat „zij hem gene ren principalicken metter koe ende een luttel te zaeyen". Hun rijkdom stellen zij op 34 schotponden, aldus gfciekend, dat wie twee paarden heeft of drie a vier koeien, een schot- pond betaalt en zo verder. Bij de dood van hertog Karei waren zij we1 92 schotponden rijk geweest. Wegens de achteruitgang hadden zij 4 jaar geleden een losrente (obliga tie) van 6 Rhijnlandse guldens ver loten. Toen hertog Karei stierf bezaten zij 386 morgen land, waarvan zij nt maar 46 morgen hadden overgehou den. De oorzaak was vooral, gelijk overal werd geklaagd „oorloge, dye- ren tf't, schal tinghe". Er is toch niets nieuws onder de zon! Hoe arm zij waren! De informatie van 1514 geeft ons meer bijzonderheden. Dan is Claes Dirrixzoon, vicecureyt van Sassen heim, die voor komt met dezelfde schout Willem en een paar andere inwoners. Nu telde het dorp 32 hui zen en de parochie 513 communican ten, waaronder begrepen degenen, die aan de Kaag en de Aar en in de helft van Lisse woonden. In Sassen heim zelf woonden maar 80 of 90 gelovigen, die „mit Sassenen gelden ende geven". Men had vrij zware schulden moeten maken om hun aandeel in de beden en „ommesla gen" te kunnen betalen en zij beweer den hun schuld niet meer te kunnen afdoen en „zoe arm te zyn, dat zij all zouden upbreecken ende vertrecken" en dan, als zij voor hun wegtrekken alle bezit verkochten, nog duizend Rhijnlandse gulden schuld zouden overhouden. Geen 10 morgen land was meer in eigendom van de Sassemers; meer dan de helft was kerkelijk goed en de rest in handen van poorters van Leiden en Delft vooral. De vrouwe van Rijnsburg had 40 morgen in bruik. De landhuur was per morsen ongeveer 3 Hollandse ponden. Per morgen land moesten zij betalen aan het onderhoud van de dijken van het Haarlemmermeer. Volgens beide informaties werd Sassenheim aangeslagen in 1496 voor ruim 86 ponden tegen 46 in 1515, welk bedrag later op 50 werd ge bracht. Wij geven tenslotte het aantal hui zen in de jaren 1632 eri 1732, welke resp. is 54 en 124. De grote groei komt eerst later. Tweede Kamer In de gisteren gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat het ont werp Garantiewet voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië zo mogelijk op Vrijdag 23 December behandeld worden. Het ontwerp machti gingswet Nieuw Guinea zal a.s Maandagmiddag aan de orde komen. de koffiepauze kwam de heer Romme (K.V.P.) hierop terug met de vraag of er bepaald op gerekend kan worden, dat de garantiewet nog voor de souvereiniteitsoverdracht zal worden behandeld. De Voorzitter zeide zeer tot zijn leedwezen te moeten mededelen, dat de regering dit ontwerp gaarne eerst na de overdracht zou willen zien be handeld. De heer Romme (K.V.P.) zeide ge neigd te zijn, aan een misvatting te geloven. Spr. herinnerde eraan, dat van de zijde van zijn fractie de heer de Graaf zich bij de behandeling van de souvereiniteitsoverdracht op het standpunt heeft gesteld, dat voor de overdracht de ambtenaren zoveel mogelijk zouden moeter weten waar- ?n waaraan. Naar sprekers oor deel heeft de regering toegezegd haar medewerking te zullen verlenen voor een openbare behandeling van de ga rantiewet vóór de overdracht. Hij meende, dat de Kamer er zeer be paaldelijk op moet staan dat een af spraak, die kort geleden volkomen duidelijk is gemaakt, ten volle wordt nagekomen. De voorzitter werd ge machtigd zich in deze zin met de regering te verstaan. Onderwijs Bij de voortgezette behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft me vrouw Fortanier-de Wit (V.V.D replicerend een duidelijk antwoord verzocht op haar vraag of het ge rechtvaardigd is meisjesstudenten, die een voorschot genieten en zich verbonden hebben lerares te worden, het gehele bedrag te laten terugbe talen als zij huwen. De minister zeide, dat betrokke nen zullen moeten terugbetalen een bedrag naar verhouding tot het aan tal jaren, dat zij werkzaam zijn ge weest als lerares. Ten aanzien van de lerarenbeurzen verklaarde hij. dat bij ontbinding van het contract in ieder geval gedeeltelijke terugbeta ling zal moeten geschieden. Men zal altijd enige jaren als le raar werkzaam moeten zijn. De stu denten hadden de keuze tussen een renteloos voorschot o* tienjarige ver bintenis. Bij de afdeling Nijverheidsonder wijs bepleitte de heer Zegering Had ders (V.V.D.) hervorming in de op leiding der leraren. Z i. moeten de landbouwhuishoudscholen meer ver spreid en talrijker worden. De heer Stapelkamp (A.-R.) was van oordeel, dat subsidies voor nij verheidsonderwijs grote voorrang moeten hebben. Z.i. wordt het chris telijk nijverheidsonderwijs minder gesubsidieerd dan het R.K. en neu traal onderwijs. De heer de Loor (Arb.) wilde uit breiding van de zorg voor het onder wijs aan schipperskinderen. De heer Gelbertink (K.V.P.) zei de, dat het nijverheidsonderwijs naar vernieuwing zoekt. Voor de meisjes wordt z.i. te weinig gedaan In zijn antwoord zeide minister Rutten, dat gebleken is. dat de scho len voor nijverheidsonderwijs zoveel mogelijk moeten worden verspreid. Achterstelling van het christelijk on derwijs ontkende de minister. Alle aanvragen op een na zijn infewilligd Spr. zal grote aandacht blijven be steden aan het onderwijs aan schip perskinderen Nader zal worden be sproken of afgestudeerden van scho len voor maatschappelijk werk een beschermde titel kan worden ver leend. Bij de afdeling hoger onderwijs merkte mejuffrouw Tendeloo (Arb.) u.m. op, dat het -aantal eerste jaars studenten voor tandarts te Utrecht is teruggelopen en zij vroeg of de ver zwaarde opleiding daarvan oor zaak is. De heer Welter (K.N.P.) bepleit te een gewone leerstoel voor Spaans te Utrecht. Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V. D.) vroeg aandacht voor een afzon - EEN ONTAARDE VADER. Eerst nu is een gruwelijke mis handeling aan het licht gekomen, die een vader pleegde op zijn vier maan den oude baby, een jongetje, waar door deze baby tenslotte overleed. De politie had er dezer dagen de lucht van gekregen, dat het kind van de familie P., die destijds aan de Schiedamsesingel te Rotterdam woon de, vermoedlijk een onnatuurlijke dood was gestorven. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de baby reeds zes weken na de geboorte moest worden opgenomen in het So- phia-kinderziekenhuis. Het leed toen aan hersenbloeding. Na anderhalve maand verpleegd te zijn geweest, kon de zuigeling weer naar huis, maar een week later moest het kind op nieuw worden opgenomen wegens kwetsuren aan de hals en een ge broken sleutelbeentje. Op 8 Novem ber van dat jaar verliet de baby op nieuw het ziekenhuis, maar een week later overleed hij. Thans is de va der aangehouden. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en be weerde in die tijd zeer nerveus te zijn geweest en aan slapeloosheid te hebben geleden. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het. Een maal heeft hij zijn zoontje op het hoofd geslagen, de tweede maal sloeg hij het in het nekje. derlijke leerstoel voor de Nedèrsak- sische dialecten. De heer Zandt (S.G.) pleitte voor leerstoelen in homoeopathie en voor antivivisectie en natuurgeneeskunde. Minister Rutten zeide nog geen de finitief oordeel te kunnen vormen over het aantal tandartsstudenten De vraag inzake een leerstoel in Spaans zal hij met sympathie over wegen. Opmerkend, dat er in Groningen al een bijzondere leerstoel in de Ne- dersaksische dialecten is, zeide spr., dat hij niet tot vestiging van een ge wone leerstoel kan overgaan. De ge zondheidsraad heeft zeer nadrukke lijk geadviseerd tegen een leerstoel in de homoeopathie. Nadat nog enkele leden vragen hadden gesteld, wordt de verdere be handeling der begroting uitgesteld. De moord op A. M. de Jong Voor het Bijzonder Gerechtshof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hebben terechtgestaan gewezen leden van de S.S. D. Bernard en L. Th. van Gog, verdacht van het plegen der z.g. „Silbertan- ne"-moord op de bekende schrijver A. M. de Jong. In deze zaak waren negen getuigen gedagvaard. Reeds vele malen zijn bij de behan deling van andere zaken o.a. de zaak-Lages de Silbertannemoor- den ter sprake gekomen. Nooit werd duidelijk, welke personen direct be trokken waren bij de moord op A. M. de Jong, totdat na uitvoerig on derzoek de vermoedelijke daders werden ontdekt. Verd. Van Gog erkende op de be wuste avond in de woning van de heer De Jong te zijn geweest, zeide dat hij zelf geen schot had gelost. De andere verdachte daarentegen ont kende het hem ten laste gelegde. De presdient mr. Van Schaeck Ma- thon, vroeg Van Gog met wie hij dan in het huis was geweest. Van Gog zeide: „Beslist niet met Bernhard". Als getuige werd gehoord mevr. De Jong-Defresne, de weduwe van de vermoorde schrijver, die Bernard pertinent herkende als de man, met wie zij op de avond van de moord heeft gesproken, toen er gebeld werd, zogenaamd omdat de verduistering niet in orde was. Mevrouw De Jong vertelde uit voerig hoe het drama zich voltrok. Haar dochter opende de deur toen er gebeld werd. Men heeft de beide mannen nog sigaretten aangeboden, Terwijl zij naar de keuken ging om thee te zetten viel het dodelijke schot. Get. Bernard ontkent iets met de moord uit te staan, waarop de presi dent hem de raad geeft zijn zaak niet moeilijker te maken dan hij al is. „U geeft uzelf op deze wijze geen enkele kans op clementie." Get. Bernard bedankt voor de goe de raad, doch blijft bij zijn ontken ning. De dochter van mevr De Jong-De fresne, mevr. Thomassen-De Jong bevestigt de verklaring, die haar moeder over de gang van zaken heeft gegeven. Get. Willy Lages (ter dood veroor deeld) weet zeker, dat Bernard bij het drama aanwezig is geweest. Toen Bernard en Van Gog terugkwamen, maakte ze niet eens een nerveuse in druk Hierna worden nog enkele andere getuigen gehoord. In de middagzit ting kwam meer speciaal aan de or de de moord op de heer L. W. M. Spaan, destijds directeur van de Gem. Dienst van Sociale Zaken in Bever wijk. A.s. Vrijdag wordt de behandeling van deze zaak voortgezet. SCHALLENBERG PLEEGDE ZELFMOORD. Zoals reeds uit mededelingen van de minister van Justitie is gebleken, is het in de hoogste mate waarschijn lijk, dat men in de geruchtmakende zaak-Schallenberg te doen heeft ge had met 'n geval van zelfmoord. De Haagse recherche is, naar het „Alg. Dagblad" verneemt, tot deze conclu sie gekomen o.a. na het verhoor van een vriend van Schallenberg, aan wie de Duitser destijds had gevraagd of deze vriend ook wist hoe hij (Schal lenberg) aan vergif sou kunnen ko men, aangezien hij het plan had zich van het leven te beroven. Het plan, om zich van kant te maken zou Schallenberg toen hebben gehad omdat hij zich bij een liefdesaffaire ernstig bedrogen voelde. De vriend wist Schallenberg toen van het plan af te brengen. Er is herhaaldelijk door buiten staanders gewezen op het feit, dat de vijver, waarin Schallenberg het le ven verloor, zo ondiep was, dat een man daar onmogelijk zijn daad zou hebben kunnen plegen. Bij nauwkeu rige opmeting is komen vast te staan, de het water 1.15 m. diep was. In an dere zelfmoordgevallen, die zich eveneens in Den Haag hebben afge speeld, bleek het water nog veel on dieper te zijn geweest. Het is dus niets bijzonders wanneer iemand, die levensmoe is, zich in een ondiep wa ter van het leven berooft. Hoe verder men het onderzoek in de zaak-Schallenberg uitstrekte, hoe meer men tot de conclusie kwam dat hier geen sprake kon zijn van moord doch wel van zelfmoord. Het zijn deze feiten, die de minis ter van Justite bekend moeten zijn geweest toen hij in de Kamer de be langrijke mededeling in de zaak- Schallenberg deed. RENé v. d. LINDEN, Oranjestraat 39, Alphen a. d. Rijn, wachtmeester, viert op 18 December zijn 2e verjaardag in Batavia. P. L. GROEN IN 'T WOUD, Rijn- en Schiekade 50, Leiden, geb. 18 Dec. 1927, ziekenverpleger, Cheribon. THEO WIJSMAN, Abtspoel weg 15, Oegstgeest, viert 18 December zijn le Ind. ver jaardag te Tjuhamadju (Java). ANDRé HOOGERWERF, Nieuwkoop, viert 18 December 1949 zijn ver jaardag in Indonesië. w. J. VAN DER ZALM, Noordwijk, viert 19 Dec. zijn geboortedag in In donesië. „ZUIDERKRUIS" AANGEKOMEN. Het troepentransportschip „Zuider kruis" is om kwart voor elf gister avond aan de Lloydkade te Rotter dam gearriveerd. De ontscheping van de opvarende militairen heeft in do loop van deze dag plaats gehad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5