Waarom geen lagere suikerprijs Experimentele onderwijs-methode op de Haverstraatschool te Leiden Uit het leven ZATERDAG 1? DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Stapelkamp in ver band met het om „technische rede nen" niet verlagen van de suiker prijs, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning het volgende geantwoord: Het is een juist, dat de aangekon digde verlaging van de suikerprijs om technische redenen geen voort gang zal vinden. Een verlaging van de suikerprijs vergt een administratieve voorbe reiding van 6 weken, indien en zulks zal naar het oordeel van de minister in geval van een suiker prijsverlaging dienen te geschieden men wil voorkomen, dat hierdoor schade aan de middenstand en de groothandel zou worden toegebracht Alle voorraden in de vrije handel zouden daartoe nl. dienen te worden geregistreerd, ten einde over deze voorraden schadeloosstelling te kun nen verlenen voor de ten gevolge van een dergelijk overheidsingrijpen voor de handel, ontstaande verliezen. Een onmiddellijke compensatie voor de verhoging van de kosten van levensonderhoud ten gevolge van de stijging van de varkens- vleesprijs, welke on 5 December jl. is ingegaan, kon dus in.geen geval worden verkregen. Hierbij komen nog de volgende overwegingen: a) een verlaging van de suiker prijs zal tot gevolg hebben een gro ter verbruik van suiker en suiker houdende producten, hetgeen aan leiding zou geven tot een grotere import van suiker, welke praktisch gesproken slechts tegen harde va luta is te verkrijgen. b) het is niet mogelijk een ver laging van de suikerprijs uitsluitend te doen gelden voor de suiker, die voor direct huishoudc'ii*: gebruik is bestemd, waardoor deze ook zou nroeten gelden voor die suiker, wel ke wordt verwerkt in Droducten, welke niet kunnen worden gere kend tot de eerst noodzakelijke levensbehoeften en waarvoor geen vastgestelde consumentenprijs meer van kracht is. c) De glucose-industrie zal in moeiliikheden geraken door 'n ver schuiving in het verbruik van glu cose naar suiker. d) De Nederlandse suikerprijs is reeds belangrijk lager dan de Bel gische De consumentenprijs voor suiker is in Nederland nl. 75 cent per kg tegenover de prijs in Beleië van ca. 87 cent per kg. Een eenzij dige verlaging van de Nederlandse suikerprijs zou de moeilijkheden, om in de toekomst tot een gelijke suikerprijs te geraken, vergroten. Het besluit van de regering om BEZWAREN TEGEN ONTWERP GARANTIEWET. Zoals uit het voorlopige verslag blijkt, hebben zeer ve'e leden van de Tweede Kamer bezwaren tegen het cntwerp Garantiewet Indische amb tenaren.'Verscheidene leden noemen het bijzonder teleurstellend, dat de Regering ondanks aandrang van Ka mer en belanghebbenden in deze wet niet het beginsel van vrijwilligheid heeft opgenomen Zij dringen er met klem op aan, dat de Regering aan deze wens als nog zoveel mogelijk tegemoet komt. Het wetsontwerp is voor zeer vele leden onaanvaardbaar, zolang dit aan de ambtenaren niet de vrije keuze laat om al dan niet in dienst te blij ven of te treden bij de Verenigde Staten van Indonesië gedurende de eerste vijf jaren na de souvereini- teitsoverdrac-ht. Deze leden pleiten bovendien voor het recht op vrije overtocht naar Nederland, althans voor de zogenaamde trekkers onder de Nederlandse ambtenaren. Tot de wensen van zeer vele Ka merleden behoort ook de instelling van een Nederlands orgaan, al dan niet verbonden met het Nederlandse hogp commissariaat in Indië. dat werkzaam moet zijn in het belang van de Nederlandse ambtenaren. In het voorlopige verslag wordt ook ge vraagd, waarom de garantiewet niet geldt voor afvloeiende en gewezen beroepsmilitairen van Nederlandse nationaliteit, en of er voor hen nog een afzonderlijke garantiewet zal ko men. Tenslotte willen vele leden we ten. hoe de positie is van de Neder lands-Indische ambtenaren, die op het tijdstip van de souvereiniteitsover- riracht in Nederland zijn gedeta cheerd. Wat zijn de garanties voor deze groep? De achterstand bij de belasting administratie wordt geleidelijk in gelopen. Indien zich geen bijzonde re omstandigheden voordoen, kun nen de aangiftebiljetten over 1949 in Maart 1950 worden uitgereikt en zullen de voorlopige aanslagen 1950 grotendeels vóór 1 Juli 1950 kunnen worden geregeld. Ten aanzien van de definitieve aanslagen in de in komstenbelasting over 1946 en 1947 bestaat de verwachting, dat voor zo veel de aangiftepostcn betreft, deze aanslagen overeenkomstig het vast gestelde werkplan tegen 1 Juli 1950 zullen zijn geregeld. Naar het zich laat aanzien, zal in 1950 voor vele belastingschuldigen een cumulatie van aanslagen optre den, namelijk in hoofdzaak van voorlopige aanslagen over 1949 en 1950. Hierbij dient echter te worden bedacht, aldus de minister van Fi nanciën, dat voor de definitieve aan slagen over 1946 en 1947 reeds een betalingstermijn van vijf maanden geldt. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk te bevorderen, dat de voor lopige aans'agen in de inkomstenbe lasting in iet vervolg vroeger zc enigszins mogelijk nog vóór 1 Jul kunnen wo-den opgelegd. de suikerprijs te verlagen was ge grond op de overweging, dat in de toekomst als gevolg van de afspra ken in zake het gelijkmaken van de accijnzen in de Benelux een verla ging van de Nederlandse suiker accijns zal moeten plaats vinden. In afwachting van de terugkeer van de minister uit de Verenigde Staten heeft zij aan enkele deskundigen opdracht gegeven de vraagstukken, zich voordoende bij deze verlaging, nader uit te werken. In verband met haar wens om zo spoedig mo gelijk een compensatie te geven voor de varkensvleesprijsverhoging heeft zij medegedeeld, dat maatre gelen in voorbereiding waren ter verlaging van de suikerprijs, er van uitgaande, dat deze in de toekomst zou moeten voortvloeien uit de voorgenomen accijnsverlaging. Na de terugkeer van de minister is hem echter gebleken, dat de ver laging en haar gevolgen zoveel be zwaren meebrengt, dat deze tegen de eventuele voordelen niet op wegen. Zoals reeds in een desbetreffend persbericht door de minister is me degedeeld, worden de gevolgen van de stijging der vleesprijzen, voort vloeiende uit de opheffing van de subsidie op varkensvlees, nader on derzocht in het overleg over lonen en prijzen, dat op het ogenblik met de Stichting van de Arbeid wordt gepleegd. NOG IETS, WAT NIET DUURDER WORDT. De prijzen voor begrafenissen zijn^ dezer dagen vrijgegeven. In ter zake' kundige kringen verwacht men. dat de prijzen hierdoor niet of nauwe lijks omhoog zullen gaan. De organi saties van particuliere begrafenis ondernemers in Amsterdam hebben besloten geen hogere prijzen in re kening te brengen dan die op grond van de Prijzenbeschikking waren toe gestaan, aldus „Parool". Bank-directrice heeft het bedrag waarschijnlijk verduisterd Bij een controle van de boeken bij de Bank van Sëhouwen en Dui- veland is een tekort ontdekt van 240.000 gulden, Dit tekort is te wij ten aan malversaties door de voor malige directrice V. d. K. die in Augustus is overleden. Zij genoot een zo onbeperkt ver trouwen, dat er nooit enige reden heeft bestaan, haar te controleren. De knoeierijen zijn aan het licht ge komen tijdens de voorbereiding van de fusie van deze Zeeuwse bank met de Rotterdamse Bankvereniging Het tekort kan ten dele uit de re serves worden gedekt. De commis sarissen van de bank hebben per circulaire de aandeelhouders aange raden, accoord te gaan met de voor stellen van de Rotterdamse Bank vereniging aangaande credit- en de- betposten, in welk geval de Robaver de leiding en het personeel van de Bank van Schouwen en Duiveland zal overnemen (Alg Dagbd) VERMOGENSOPSPORINGS- DIENST GAAT VERDWIJNEN Het ligt in de bedoeling de Cen trale Vermogensopsporingsdienst in de loop van 1950 op te heffen. Nog steeds worden door deze dienst be langrijke vermogensbestanddelen tc bate van de Staat opgespoord. Over het jaar 1949 vertegenwoor digden deze vermogensbestanddelen tot dusverre een waarde van ruir. f 23 millioen. VACANTIESPREIDING HEEFT RESULTAAT. Minder gedrang in Augustus. De vacantiespreiding is in 1949 niet zonder succes gebleven. Het Centraal Werkcomité Vacantie deelt méde, dat men er in geslaagd is de zo nadelige plek van de eerste week van Augus tus te doen verdwijnen Het indexcijfer van de reizigers ontvangsten van de Nederlandse spoorwegen stelde zich voor de eer ste week van Augustus in 1949 op 123, 127 in 1948 en 131 in 1947. Voor de tweede week van Augustus waren de cijfers resp. 125 116 en 127 en voor de laatste week van Juli resp 110. 119 en 117. Bij de buslijnen is het indexcijfer bijgelopen van 155 in 1948 tot 128 in 1949 voor de eerste week van Augus tus. In de tweede week van Augustus was het indexcijfer hier 152 voor 1949 en 127 voor 1948. Ook bij het busverkeer is de plek voor de eerste week van Augustus verdwenen. Een soortgelijk verschijnsel blijkt uit de vanwege Bedrijfshoreca ver strekte indexcijfers over het aantal logiesnachten in de voornaamste va- cantiecentra. Het verplaatsen van de vacantie in de bouwvakken heeft tot dit resul taat belangrijk bijgedragen. Men is voornemens in deze kring voor 1950 een verdere stap te doen waardoor gedurende half Julieind Augustus een gelijkmatige spreiding zal ont staan. MISLUKTE SCHILDERING De rustige sfeer in de cantine van het Amsterdamse Raadhuis is dert enige tijd verstoord door een wandschildering, die de experimen- talistische schilder Appel op een der muren heeft aangebracht. Dit mo derne kunstgewrocht heeft zich niet in algemene instemming mogen ver heugen zeker niet van de gemeen te-ambtenaren, die in deze cantine hun twaalf uurtje plegen te gebrui ken. B en W hebben nu besloten om de wandschildering maar weer te laten overkalken. Het einde van een mislukt expe riment. MOGELIJK VOOR 1960 ALLE NEDERLANDERS ONDER DAK Volgens zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer acht minister In 't Veld het mogelijk, dat vóór 1960 een behoorlijke huis vesting van de Nederlandse bevol king wordt bereikt. Daartoe zal de productie gericht moeten zijn op de direct noodzakelijke woningen. Daarbij denkt de minister speciaal aan het inrichten van een groot aan tal te bouwen woningen als duplex- woningen, waarin dus in plaats van één gezin tijdelijk twee kleine ge zinnen kunnen wonen. Het bouwen van woningen, niet groter dan vijfhonderd kubieke meter, zal niet worden afgetrokken van het contingent van de gemeente, waar ze worden gebouwd, tot een maximum van 3500 woningen. Mi nister In 't Veld is van mening, dat de montagebouw vooral voor de grote steden grote waarde zal heb ben. Het is niet zijn bedoeling de montagebouw voor 1950 geheel vrij te geven. EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIë Met 1500 emigranten aan boord is Vrijdagavond de „Volendam" van Rotterdam naar Australië vertrok ken. Onder deze emigranten bevin den zich 200 buitenlanders, meest statenloze Joodse D.P.'s en vluch telingen uit de Baltische landen, Po len en Tsjechoslowakije. Onder onze landgenoten werden de meest uiteenlopende beroepen aangetroffen. Het grootst in aantal waren de bankwerkers, dan volgden de timmerlieden, landarbeiders 'en chauffeurs. Daarnaast een aantal ongeschoolden, waarvan 125 van de Nederlandse regering een subsidie voor de overtocht hebben ontvan gen. PHILIPS PRODUCEERDE DIT JAAR HET DUBBELE VAN VOOR DE OORLOG. De productie van Philips in dit jaar nadert het dubbele van die van voor de oorlog en is drie maal zo groot als in 1947. Ook de verkoop beweegt zich in stijgende lijn, al is in enkele landen een lichte terug gang te merken. Indien men het ex- portcijfere van Philips in 1938 op 100 stelt, dan geldt voor dit jaar het cijfer 155 tegen 140 in 1948. Ir. Otten directeur van Philips verwacht voor het volgende jaar geen terug gang van de export en hij baseert deze verwachting op de invloed van de devaluatie en de mogelijkheid, dat de Europese landen er toe zullen overgaan het goederenverkeer in gro tere mate vrij te maken. Ir. Otten deelde tevens mee, dat in bepaal de afdelingen van het bedrijf het per soneel zal moeten worden vermin derd. Dit jaar verlieten een kleine negentienhonderd mensen het be drijf, waarvan ruim dertienhonderd op eigen verzoek. Philips heeft op het ogenblik 34.000 man personeel in dienst, van wie 22 00 te Eindho ven werkzaam. NIEUWE LIBERALE PARTIJ IN WORDING. Uit de kring van het groot aantal adhaesiegetuigers aan een eerder ge publiceerde oproep, werd een comité voor een Liberale Partij geconsti tueerd. Daarin namen zitting: mr. E H. von Baumhauer. voorzitter, prof. dr. J. Clay, ir. J. T. Duyvis, allen Amsterdam, mr L. W E. M. Lason- der, Assen, N. H. ter Kuile, Enschede, mr. dr H. E. Bloemers. dr. W. Feuil- leteau de Bruyn, J Fabius, dr. A. van Schelven, It.-gen. A. J van Ticht, jhr. mr. G. W. J. van Spengier, mr. dr. B. J. GT Steinmetz mevr. Wol terbeek-Avenarius, allen 's-Graven- hage, prof. dr. H. P. Blok, Leiden en C. F^Henke, Zeist. Via belangstellings-centra en zelfwerkzaamheid der leerlingen IJET IS BEKEND dat het onderwijs om vernieuwing vraagt. Speciaal in de z.g.n. „Volksscholen", die niet opleiden voor verdere studies, voldoet het huidige klassikale systeem niet meer geheel. Uitgebreide onderzoekingen van ervaren psychologen hebben dit aangetoond- In de geschiedenis van het onderwijs in deze eeuw zijn trouwens reeds ver schillende doorbraken gepleegd. We denken slechts aan dr. Maria Montessori, die in Italië een wereldvermaardheid verv/ierf. door radikaal te breken met het klassikaal onderwijs. In België was het Decroly die de gangbare methode verwierp en speciaal het onderwijs voor de kinderen uit de brede bevolkingslagen op een geheel andere psychologie baseerde. Een proef, die de aandacht waard is Zoals wij Woensdag en Donderdag in ons blad reeds mededeelden, heeft dit alles de minister van Onderwijs doen besluipen een studie-commissie in te stellen, die een rapport zou uit brengen over eventuele vernieuwing van het onderwijs. Daartoe werden overal in he-! land duizenden kinde ren aan een diepgaande test onder worpen. Ook in Leiden werd dit on derzoek op 1000 kinderen verdicht. Door de a-sociale wantoestanden in vorige eeuwen is het intellectuele peil van de Leidse bevolking achter gebleven bij vele andere steden. Nochtans bleek uit het rapport dat het aantal „psychische defecten" bij de onderzochte Leidse kinderen ge ring was. Een en ander was aanlei ding om Lelden naast Wychen als plattelandsgemeente uit te kiezen als stad, waar als resultaat van het onderzoek der commissie een z-g.n. experimenteerschool zal wor den gevestigd. Op deze school, waar voor de openbare school in de Haver straat is aangewezen, zal volgens een geheel n'euw ontworoen methode onderwijs gegeven worden. Na zes jaar hoopt men hierover een oordeel te kunnen vellen en consequenties te trekken uit de ervaringen, ten aan zien van een eventuele doorvoering van een nieuwe onderwijsmethode. GelcideÜjké overgang. De overgang op deze school van klassikale naar moderne methode zal heel geleideiiik geschieden. Soeciaal in de hogere klassen zal weinig ver anderen. Een belangrijke stap is reeds dat er twee onderwijskrachten bijgekomen zijn waardoor het aan tal leerlingen op 24 per onderwijzer komt. Dit heeft tot gevolg, dat er meer individueel onderwijs gegeven zal kunnen worden, al moet hieruit nier de conclusie cetrokken worden, dat de nieuwe methode die van Mon tessori zal zijn. Op 4 Nov. 1.1. Is hiermede restart in jes klassen en twee fröbelklassen. Deze nieuwe methode is vooral geba- eerd on de belangstelingscentra van rekeninï houdéna mTt maandelijkse ledenvergadering. Hoe de nersoonliike aanleg, latente moge- ""1 er verschalende benchten zoals liikhe^en en bürondere' eieenscba pen. die bii klassikaal onderwïis minder duidelijk naar voren komen. Men wil dit o.a. bereiken door meer aandacht te bestedén aan te kenen. muziek lichamelijke oefenin gen. handenarbeid, tuintjesverzor ging enz. Men tracht een object te vinden, waarvan mag worden aan genomen, dat net de leerlingen inte- ressee-t. Dit kan bijv. een melkboer zijn. Dan wordt er een excursie ge maakt naar een zuivelbedrijf. Aar de hand var hetgeen de leerlingen daar gezien hebben, worden opstel len gemaakt. Er worden rekensom men gemaakt met melkflessen, teke ningen van koeien of een melkwagen woorden geleerd, die op de melk be trekking hebben, enz. Dit is slechts een voorbeeld: er zijn talloze va riaties mogelijk Het komt er slechts on aan de leerlingen niet de dode stof zonder meer voor te zetten, maar via een begrip dat hun belangstel ling heeft. Dan gaat het leren spe lenderwijze, krijgen de leerlingen een grotere woordkeuze waaraan een ontstellend tekort is! en wordt hun verstandelijke ontwikkeling meer gericht op cie practische dagelijkse dingen van het leven. Contact met de ouders. Men verwacht van deze methode veel succes. Zoveel zelfs dat men aanneemt dar op deze wijze leerlin gen op een „Volksschool" dezelfde ontwikkeling zullen opdoen als op de opleidingsscholen. Dit ondanks de vele tijd die ir beslag genomen wordt door de zaken, die buiten het strikte begrip van het huidige onderwijs vallen, omdat via de belaneste^lines- centra en d.-; zelfwerkzaamheid der leerlingen de stof veel sneller en beter zal worden opgenomen. Om dit alles te verwezenlijken stelt het Rijk belangrijke subsidies beschikbaar. De gemeente Leiden zal er ook iets aan moeten bijdragen (waaraan de'gemeenteraad haar fiat nog moet geven). Voor deze nieuwe methode za' het nodig ziin. dat an dere leermiddelen worden aange schaft de school een wat huiselijker versiering krijgt en de twee laagste klassen geen banken maar beweeg baar meubilair kriigen. Bijzonders aandacht zal bij dit systeem worden geschonken aan een hecht contant tussen ouders en school. De nieuwe hegrinnen en opvattingen, welke de leerlingen on deze school zullen verwerven, moeten in het hui selijk mil'eu wee-klank kunnen vin den om resultaat te tobben. On ver schillende wijzen kullen de ouders daarom voo'- de school en het werk van hun kinderen geïnteresseerd worden. Ongetwijfeld is dit een nroef die door de ^edeeen oozet zeker kans van slagen heeft. En in dit geval zeer be langrijke diensten kan bewijzen. Niet alleen aan het onderwijs,, maar aan de gehele culturele inslag van onze bevolking. PRAATAVOND VAN „ST CHRISTOFFEL" Zeer geslaagd, ondanks afwezigheid van de spreker. Gisteren hield de Ned. Ver. van Handelsreizigers en Handelsagenten „St Christoffel", afd. Leiden., haar weK er verschillende berichte' van verhindering, wegens ziekte of andere oorzaken waren binnengeko men, was de opkomst niet slecht. Na opening en voorlezen van de notulen en ingekomen stukken, was het woord aan pater Retél, voor zijn geestelijk praatje, Aan de hand van „een brief van een overledene", enkele weken geleden in „De Leidse Courant" gepubliceerd gaf spr. een „geestelijke injectie''. In zijn dankwoord gaf de voorzitter te kennen, dat dit juist het kenmer kende verschil was tussen een neu trale en een principiële vereniging. Naast de materiële belangen, worden ook de geestelijke belangen behar tigd. Door de voorzitter werd een bijzonder woord van dank gespro ken aan de feestcommissie, welke met zulk een buitengewoon resul taat het Sinterklaasfeest voor de kinderen der leden verzorgd had. Tevens hulde aan het medelid, die dat feest met een muziekgezelschap van 9 personen heeft opgeluisterd, zonder kosten voor de kas. Een pracht bewijs van medeleven Men schrijft ons: Neen, waarde lezers en lezeressen, dat had wel aardig geweest, maar dat gaat nu eenmaal niet. Men kan echter toch wel dansen, al is het niet met de bruid, m.a.w. we kunnen toch wel een paushulde organiseren, al is de paus er zelf niet bij. „Katholiek Leiden" doet dat ook, zoals u vorige week reeds hebt kun nen lezen. De opening van het H. Jaar zal in Leiden op waardige wij ze worden gevierd en wel op Woensdag 4 Jan. a.s. Hebt u deze avond al genoteerd? Zo neen, doe het dan direct. Er zal op deze avond o.a een feestrede worden gehouden door een zeer vooraanstaande spreker, terwijl het Alma Materkoor zijn medewer king zal verlenen. Nog meer staat op het program ma, maar dat is nog een verrassinn Toegangskaarten ad 50 cent kun nen o.a. betrokken worden via de or- De spreker was door een ernstig be-tusver. ziektegeval plotseling verhinderd. Hoewel dit eensdeels teleurstellend was, merkte de voorzitter op, dat nu de gelegenheid open kwam, voor een praatavond, waarom reeds gevraagd was. En gepraat is er! Toen daar eenmaal de gang in kwam, werden er zoveel onderwerpen besproken en -nkeb'ke be'evenissen opgehaald, dat de vergadering, waar zelfs de rond vraag achterwege moest blijven, op een ongewoon laat uur door de vrz. werd gesloten. VERBUM DEI. Om vergissingen te voorkomen, willen wij er even de aandacht op vestigen, dat de doopplechtigheden van Verbum Dei op Woensdag 21 December in de Petruskerk en op Donderdag 22 December in de Jo- sephkerk op beide dagen niet 's mor gens, maar 's avonds plaats vinden. „Verbum Dei", Plantage 16. WEIHNACHTS-ORATORIUM. 't Speet onu ,dat de uitvoering van Bach's Weihnachts-oratorium gis teren niet meerdere mensen naar de Remonstrantse Kerk gelokt had. Er waren nu nog plaatsen open. wat toch niet juist is tegenover de dirigent Henk Berghout en de beide studen ten muziekgezelschappen. Kamer orkest en Zangkoor, die gevoeld heb ben, dat er rond Kerstmis ook bui ten de liturgje van de Kerk moet ge zongen worden van het Wondere Ge beuren te Bethlehem.- Van Bach's „Weihnachts-oratorium", de verzame ling inleidende koren koralen, aria's en recitatieven hoorden wij drie van de zes cantates, bestemd voor de Kerstdagen. Toewijding en eeest in het koor waren voortreffelijk en Berghout leidde met strakke en toch weer soepele hand. E- werd markant en gedisciplineerd gezongen: de kwa liteit van musiceren was bijzonder ernstig. Het orkest had een zware taak op zich genomen. Er was uit steken gestudeerd en telkens weer frappeerde iets moois zowel bij de strijkinstrumenten als bij de fluiten en hobo's. De trompet heeft door de bijzondere ligging van de muziek zwaar en wei haast ondankbaar werk te doen dat bijna nooit ten volle slaagt zoals ook nu het geval was. De vier solisten voldeden over het geheel genomen heel goed. Jeannette van Dijk, een krachtige welluidende sopraan, moest eerst even op gang komen maar daarna hebben wij met belangstelling haar soli gevolgd. Mia Greeve bezit een mooie donkere altstem en zong haar soli muzikaal en in de stijl. In Wim Bruning ont moetten wij een jonge tenor, die wat stem betreft en als evangelist veel doet verwachten, en baszanger Bas de Groot heeft met bezieling zijn pa-tij gezongen. Iets meer rustige toonvorming zal zijn voordracht ten goede komen. Henk Bergfiout be heerst het ensemble van koren en orkest en laat hen al leidende toch aan zichzelf en aan de muziek over en het koor zong nauwkeurig en bezield, en hoogst eenvoudig. Er was onder de toehoorders veel be langstelling voor het werk en zijn uitvoering, want er is met spanning en grote aandacht geluisterd. J .Kortmann. HET RESIDENTIE ORKEST. Het Vierde abonnementsconcert van het Residentie Orkest in de Stadsgehoorzaal vindt plaats op Don derdag, 22 December a.s. Het pro gramma opent met het Concerto grosso No. 2 in d kl. t. van de 18- eeuwse Nederlander Pieter Hellen- daal, wiens werken ten onrechte zo weinig bekendheid genieten. Vervol gens treedt de Nestor onzer Neder landse musici, de pianist Willem An- driessen voor het voetlicht om het Pianoconcert No. 12 in A gr. t. K V. 414 te vertolken. Het programma wordt besloten met weergave van Tsjaikowsky's symohonie no. 5, in E kleine terts, opus 64. Het concert staat o.l.v. de heer Jan Koetsier, die met dit boeiende pro gramma zijn debuut te Leiden maakt. Zoals bekend, werd de heer Koet sier op 1 September j.l. tot opvol ger benoemd van de heer Jan Out, die met ingang van diezelfde datum de dirigeerstoel van de A.O.V. be steeg. De heer Kcetsier was als diri gent voordien verbonden aan o.a. het Concertgebouw te Amsterdam, zijn geboortestad, waar hji in 1911 het levenslicht aanschouwde. K. L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Dinsdag 20 Dec.: 20 uur R. K. Mi litair Tehuis (Mare hoek Oude Sin gel). Kerstavond Alg R. K. Ambtena- renvereniging. Pater Franc. Xav. Dirks S.J. zal een rede houden over: „De Grote Weg terug" muzikale medewerking St. Odo-Knapenkoor, o. 1. van de heer W. Verburg. 20.15 uur: De Doelen (Rapenburg) Algem. ledenvergadering St. Adel- WEERS VER WACHTING (Geldig van Za^édagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND. Vanavond en vannacht in de kustgebieden stormachtige en in het binnenland harde nu en dan stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Morgen geleidelijk afnemende wind kracht. Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de kustgebieden. Iets kouder. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.Y., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig van de Vrouw N.K.V.B. GROEP K.A.V. Kerstmis nadert. De middag, dat we met onze kinderen dit feest vie ren is in het zicht. Door een groepje kinderen van werkcomité-leden wordt druk gere peteerd. We hebben zo'n repetitie meegemaakt en het ging er vlot aan toe. Je moet geduld hebben om kin deren een toneelstukje te leren. On der leiding vah mevr. v. Dam slaagt het wel. We zijn verzekerd, dat het een mooie middag zal worden, maar!!! We willen nog eenmaal een beroep op de leden doen. Wie iets heeft, bv. eigen breiwerk of ander klein presentje, wordt beleefd ver zocht dit te bezorgen bij mevrouw Driessen, Herengracht 67 of bij die gene, die de contributie ophaalt. We vertrouwen, dat we zullen slagen, dat het een onvergetelijke middag voor onze kinderen van 8—14 jaar zal worden. Een dezer dagen worden de toe gangsbewijzen bij U thuis bezorgd. We wensen hiermede alle leden van de K.A.V. een Zalig Kerstmis en een Zalig Nieuwjaar. Het Bestuur. AUTOWEG ZONDER AUTO'S. LeidenOude Wetering. Naar aanleiding van de opmerking omtrent de bestemming van weg no. 5, LeidenOude Wetering, tot auto weg merken Ged. Staten op. dat deze weg weliswaar thans nog niet druk is, maar dat de brug te Oude Wete ring ook rog slechts zeer kort ge leden is opengesteld en de goede aansluitende verbinding in Noord- Holland nog niet gereed is- Afge wacht zal dus nog moeten worden, hoe zich het verkeer hier zal ont wikkelen. Op korte afstand ligt langs de auto weg de oude weg, die voor het rij- wielverkeer bestemd is en geen noe menswaardige omweg voor dat ver keer betekent. Daar de nieuwe weg buiten alle bebouwde kommen blijft, leent deze zich uitermate voor snel verkeer. Bestemming mede voor wielrijders zou dit snelverkeer node loos in de weg staan en gevaar ople veren. Openstelling van de weg voor wielrijders zal dus beter achterwege kunnen blijven. Ofschoon verzoeken om vergunningen tot het berijden van de weg met rijwielen geval voor geval beoordeeld zullen worden, zal in het belang van het snelverkeer en mede van de wielrijders zelf slechts in uiterst nodige gevallen op inwilliging daarvan gerekend mogen worden. De WEG LEIDEN KATWIJK. Ten aanzien van de opmerking en de vraag in net verslag over de ver binding van Leiden naar Katwijk, waarbij vermoedelijk gedacht is aan de tertiaire verbinding over Rijnsburg welke in de kom van het dorp inder daad een ongunstig verloop heeft en waarin door deze evenwijdig met de tramlijn te leggen, verbetering zou kunnen worden gebracht, delen Ged. Staten mede, dat omtrent bedoelde verbetering reeds overleg met de gemeenten Rijnsburg en Oegstgeest heeft plaats gehad. Het betreft hier evenwel, mede in verband met de gemeentegrenzen (de grens Oegst geestRijnsburg loopt door het dorp Rijnsburg) een lastig geval, terwijl krachtens de door de Staten vast gestelde regeling voor de verbete ring van de weg in de kom van Rijnsburg geen bijdrage uit de voor de tertiaire wegen bestemde fond-* sen beschikbaar kan worden gesteld. Hetzelfde geldt voor het gedeelte van de weg in Katwijk. Intussen is dit in.de eerste plaats een taak van de onderhoudsplichtigen. Voor zover dit in het vermogen van Gedeputeer de Staten ligt, zullen zij de verbete ring in de kom van Rijnsburg en ook van het gedeelte van Rijnsburg naar Katwijk bevroderen. Zondagsdienst Huisartsen. A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door dr. van Alphen, de Ja ger en Verbiugge. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 17 December 13 uur tot Zatar- dag 24 December 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding en Blan ken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter ApotheeK. Wilhelminapark no. ,8 Tel. 26274.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2