S)e CöicbeSoü^cmt Sukarno president R.I.S. JERUZALEM Tumult in parlement van Bonn Surkarno president van Ver. Staten Indonesië van Kostof terechtgesteld SS-ers weer gezellig bijeen Mao Tse Toeng in Moskou ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 'Jlrecteur: C. M. VAN BAMERSVELD. Hoofdredacteur: TB. W1LMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mod, 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 LIET IS ALSOF de dagen der Kruisridders weer zijn terugge keerd. Opnieuw zijn de Heilige Plaat sen in Palestina, dat wij zo gaarne het Heilige Land noemen, in gevaar. Het land is in handen van niet-Chris- tenen en de waarborg, dat de H. Plaatsen zullen worden geëerbiedigd en toegankelijk zullen zijn voor de pelgrims uit de Christenheid, is min der dan ooit. Toen verleden jaar de oorlog woed de in het land, waar het eerst het Evangelie van de Vrede werd gepre dikt, en het kanon bulderde over de velden van Bethlehem, werd het de gehele Christenheid bang om het i hard. En nu wij ij ons opmaken' om opnieuw de Blijde Boodschap te gaan j herdenken, die de engelen brachten j aan de herders van Bethlehem, nu is wederom een strijd ontbrand met de stad Jeruzalem en Bethlehem als inzet. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten, Je ruzalem en omgeving (inclusief Beth lehem) te plaatsen onder internatio naal bewind en de Trustschapsraad of Beheersraad van de UNO te ver zoeken een statuut uit te werken voor dit „corpus separatum" (afgeschei den gebied). Jeruzalem is op het ogenblik gedeeltelijk in handen van Israël en gedeeltelijk in handen van Transjordanië. Koning Abdoellah bezet met zijn troepen de oude stad. waarin niet alleen de H. Plaatsen gelegen zijn, welke dierbaar zijn aan de Christenen, maar ook de Klaagmuur van de Joden en de Ara bische moskee van Omar. Het z.g. nieuwe Jeruzalem is in handen van Israël. Geen van beide partijen schijnt be reid om Jeruzalem aan een inter nationaal bewindsapparaat af te staan. Israël heeft zelfs om zijn vaste wil te demonstreren een ge deelte van zijn regeringsbureaux van Tel Aviv naar Jeruzalem doen overbrengen, terwijl de regering van Israël tevens categorisch ver klaard heeft, dat zij haar aanspra ken op deze historische hoofdstad nooit zal opgeven. Wat koning Ab doellah doen zal, is nog .niet be kend, maar men vermoedt, dat hij weldra zal overgaan tot een for mele annexatie van de oude stad, een stap, welke dezelfde demonstratieve betekenis heeft als het overbrengen der Joodse regeringsbureaux. Daarmede heeft zowel Israël als Transjordanië zich gesteld tegen de Christenheid en tegen de autoriteit van de Verenigde Naties. Zij hebben de uitspraak van de Algemene Ver gadering „lichtzinnig" genoemd, om dat deze laatste niet beschikt over de macht om haar besluit te doen eerbiedigen. pEN INTERNATIONAAL statuut voor Jeruzalem was de wens van een overgroot deel der Christenheid. Z.H. de Paus had deze weg reeds aangewezen in zijn Encycliek „In multiplicibus" van 24 October 1948. Daarin zeide de H. Vader: „Wij vertrouwen ten volle, dat deze smeekbeden en dit streven (nl. om vrede en gerechtigheid te her stellen in Palestina) in de vergade ringen van de vooraanstaande man nen, die de problemen van de vre de bespreken, de overtuiging zullen wekken, dat het gepast is aan Jeru zalem en omgeving waar zoveel herinnert aan het leven en de dood van de Verlosser een internatio naal karakter toe te kennen, hetwelk onder de huidige omstandigheden de meeste waarborgen schijnt te bie den voor de bescherming van de Heiligdommen. Daartoe zal het no dig zijn, met internationale garanties zowel de vrije toegang tot de H. Plaatsen, over geheel Palestina ver spreid, alsook de vrijheid van ere dienst en de eerbiediging van de godsdienstige gebruiken en tradities te verzekeren." En een half jaar later, in zijn En cycliek „Redemptoris nostri" van 15 DE BURGEMEESTER VAN UDEN- HOUT liet dezer dagen huis aan huis een circulaire bezorgen, waarin de gemeentenaren werden aangespoord de nog steeds aanwezige munitie in te leveren. Toen bleek, dat aan deze oproep slechts gedeeltelijk werd vol- April 1949, is de Paus daar nog eens op teruggekomen. Na herinnerd te hebben aan boven aangehaalde pas sage van zijn vorige Encycliek,, ver volgt de Paus: „Thans kunnen Wij deze Onze ver klaring slechts vernieuwen, die ins gelijks een uitnodiging wil zijn tot de gelovigen van de gehele wereld,'om met ieder wettig middèl er aan te werken dat hun regeerders en al diegenen, aan wie de beslissing is voorbehouden in een zo belangrijk probleem, zich laten overhalen aan de Heilige Stad en aan haar omge ving een passend juridisch statuut te geven, welks stabiliteit önder de huidige omstandigheden slechts kan worden verzekerd en gegarandeerd door een gemeenschappelijk plan van de Naties, die de vrede liefhebben en eerbied hebben voor de rechten van anderen. Bovendien echter is het nodig te voorzien in de bescherming van alle Heilige Plaatsen, die zich niet slechts in Jeruzalem en in zijn omgeving bevinden, maar ook in de andere steden en dorpen van Pales tina. Omdat niet weinigen van haar als gevolg van de wisselvalligheden van de jongste oorlog zijn blootge steld geworden aan ernstige gevaren en aanzienlijke schade hebben gele den, is het noodzakelijk, dat deze Plaatsenop passende wijze worden beschermd door een juridisch statuut, dat gewaarborgd wordt door een vorm van overeenstemming of van internationale verplichting." Z.H. de Paus verlangt dus voor Jeruzalem en omgeving een interna tionaal statuut en voor de overige H. Plaatsen een verdrag. De Alg. Vergadering der Verenigde Naties heeft aan de oproep van de Pc.us ge hoor gegeven. Men heeft dit be treurd, niet omdat men het niet eens zou zijn met de strekking van het besluit, maar omdat de Verenigde Naties een leeg gebaar hebben ge maakt, dat in de gegeven omstandig heden geen ander gevolg kan heb ben dan dat het prestige van de Ver. Naties zou aantasten. Inderdaad, men kan nauwelijks anders verwachten dan dat het be sluit van de Alg. Vergadering on uitgevoerd zal blijven. Zeker nu lan den als de Ver. Staten en Engeland tot de tegenstemmers behoren. Maar moet men dan altijd zwijgen als men geen vuist heeft om aan z'n woorden kracht bij te zetten? Het besluit der Ver. Naties is in elk geval een getuigenis van hoe het behoort te zijn, een uitspraak van het Christelijk verlangen, dat deze H. Plaatsen buiten en boven de politie ke verwikkelingen behoren te wor den geplaatst. En deze eis van de Christenheid zal herhaald worden en blijven bestaan, zolang totdat zij tot werkelijkheid kan worden ge- i bracht. daan, was de plaatselijke recherche genoodzaakt huiszoekingen te doen. Onder de munitie en projectielen, welke in beslag werden genomen, waren verschillende gebruiksvoor werpen, die van dit oorlogstuig of gedeelten er van waren vervaardigd. Er was een waterkruik, gemaakt van een granaathuls, waarin het slag hoedje nog aanwezig was; een sche merlampje gemonteerd op een gra- naatkop met de springlading er nog in, enz. De voorraad kruit op deze foto, voldoende om enige huizen in de lucht te doen vliegen, werd inge leverd door een landbouwer. De man was zioh totaal onbewust van de ge vaarlijke aard van het goedje, dat hij enige jaren in zijn huis had. Remiiitairiseringskwestie bracht hoofden op hol r\E VOORZITTER van het Westduitse parlement heeft gisteren het U debat over de remilitarisering onder algemeen tumult geschorst, na dat de communistische leider Max Reimann het kabinet ervan had be schuldigd .,een Marionettenregering" te zijn, „die door het volk zal wor den weggevaagd'De leden aan de rechterzijde van de Kamer stonden op en gaven luide hun afkeuring te kennen, toen Reimann weigerde gehoor te geven aan een bevel van de voorzitter, dr Erich Kohier, om het spreekgestoelte te verlaten. Dr. Kohier schorste toen de bijeenkomst i en verliet de zaaL indien de geallieerden „onontkoom baar" een Duitse bijdrage tot de Europese defensie eisten, had ge zegd, dat in dit geval een Duits contingent in het leger van een ver enigd Europa de enige mogelijke vorm zou zijn. Toen de leden de Kamer verlie ten, beklom Reimann, die met zijn verklaring gereed was gekomen en reeds van het spreekgestoelte af stapte, dit opnieuw en riep „U zult bij het kraken van die noot nog veel jmeër moeilijkheden ondervinden." Het debat, veroorzaakt door een communitische interpellatie naar aanleiding van dr. Adenauers jong ste persintervieuws over een moge lijke Duitse bijdrage tot de West- Europese defensie, was geopend met een verklaring van de kanselier, waarin hij ontkende, dat er enig Duits initiatief in deze kwestie was geweest. Dr. Adenauer onthield zich met zorg over de te volgen politiek. Een gemeenschappelijke verklaring van de regeringspartijen, voorgelezen door de christen-democraat dr. von Brentano. beperkte zich tot alge mene vredesbeginselen zonder remili tarisering te vermelden. Dr. Adenauer las daarop de aan tekeningen voor, die gemaakt wa ren van de interviews. Hierin wordt gezegd, dat dr Adenauer in ant woord op de vraag, wat hij zou doen JR. SUKARNO, president van de Republik Indonesia, is gisteren gekozen tot president van de Verenigde Staten van Indonesië. Hij is vanochtend beëedigd. De verkiezing, die een dag was vervroegd, geschiedde met al gemene stemmen door zestien kiesmannen. INTERIEUR VOORTREKKER MONUMENT. Deze foto toont U het interieur van het Voortrekkers- monument bij Pretoria, waar van daag de inwijdingstoespraken zullen v j.den gehouden. Precies om 12 uur beëindigt de voornaamste spreker zijn toespraak. Dan vallen de zonne stralen op de sarkophaag of het praalgraf van de Voortrekkerleider Piet Retief en zijn mannen, die in 1838 zijn vermoord. De verkiezing had plaats tijdens een bijeenkomst in het kapatian, een ommuurde ruimte in het centrum van Djokjakarta, waar de sultan zijn kantoren heeft. De toegang werd be waakt door gewapende republikein se politie-agenten De kiesmannen waren aangewezen door de regerin gen van de deelstaten. Na de beëdigingsplechtigheid heeft ir. Sukarano een redevoering tot het Indonesische volk gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik ben beëdigd als de eerste president van de R. L S. Per soonlijk is het voor mij de meest ge denkwaardige gebeurtenis van mijn le ven. Moge God mij bijstaan in het vervullen van mijn zware taak". „Ik ben d.e dienaar van mijn volk, niet zijn meester. D.aarom heb ik olechtig gezworen mijn land en volk te cienen. Ik heb de eed afgelegd als een gelovig man." „De R. I. S. is niet ons einddoel. Moge God ons zegenen en ons een grote natie maken. Onze positie is zowel strategisch, politiek, econo misch als militair gezien goed. We willen een steeds hoger peil berei ken, hoger dan de huidige R. I. S.. daarom moeten wij voortgaan met ons werk." TRYGVE LIE IN 1951 GEEN CANDID AAT. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., heeft medegedeeld, dat hij zich, na beëindiging van zijn ambtsperiode in 1951, niet herkies baar zal stellen. De internationalisatie van Jeruzalem VER. STATEN WERKEN MEE In een gezamenlijke resolutie heb ben België en Frankrijk de Trust schapsraad, die het besluit van de Algemene Vergadering om Jeruza lem te internationaliseren in be schouwing heeft, doen weten, dat zij de beslissing van de Israëlische rege ring om haar departementen naar Jeruzalem over te brengen, „betreu renswaardig" acht. In diplomatieke kringen te Wash ington wordt verklaard, dat de Ver enigde Staten de Israëlische daad eveneens niet kunnen goedkeuren. Volgens deze kringen heeft het besluit der Algemene Vergadering verwarring onder de functionarissen van het State Department veroor zaakt. De Verenigde Staten, die zich te gen internationalisatie van Jeruza lem hebben verklaard, zullen thans deelnemen aan het werk van de Trustschapsraad om een statuut voor Jeruzalem op te stellen. Het Ame rikaanse departement zou echter be reid zijn iedere oplossing te aanvaar den, die de Joden, Arabieren en an dere geïnteresseerde partijen accep tabel achten. Volgens deze kringen heeft het be sluit der Algemene Vergadering verwarring onder de functionarissen van het Staten Department veroor zaakt. Geen bekentenis, toch 'n bekentenis Traitsjo Kostof, de voormalige plaatsvervangende Bulgaarse premier en eerste communistische leider na Dimitrof, is gisteren na een snelle en schitterende carrière in de Bulgaar se communistische partij als een ver rader van de partij van zijn land te rechtgesteld. In een brief aan de Bulgaarse mi nister-president Kolaref, die hij ver zocht zou hebben zijn doodvonnis in levenslange gevangenisstraf te ver anderen. zou Kostof hebben beloofd, dat zijn leven aan de communisti sche partij te zullen wijden. Kostof zou hebben verklaard van mening veranderd te zijn sinds zijn ontken ning in het proces. De bekentenis die hij tijdens het vooronderzoek zou hebben geschreven en tijdens het verhoor had verworpen, was waar, zo zou Kostif hebben geschreven. In een zorgvuldig geformuleerde critische verklaring, door Erich Ol- lenhauer in naam van de sociaal democratische partij uitgesproken, werd gezegd: „De sociaal-democrati sche partij betreurt, dat de kanselier zich er toe liet verleiden in een open baar interview te spreken over Duitse remilitarisering, voordat de zaak in de Kamer ter sprake was ge bracht. De sociaal-democratische par tij weigert Duitse herbewapening zelfs in overweging te nemen. De verantwoordelijkheid van de veilig heid van ons gebied berust geheel bij de bezettende mogendheden. Het interview heeft verwarring gebracht in die toestand, de gevaarlijke illu sie geschapen, dat West-Dnitsland zelf in staat is maatregelen tot zijn bescherming te nemen en nationa listische en militaristische kringen aangemoedigd. Het heeft in demo cratische kringen in het buitenland twijfel doen rijzen omtrent de op rechtheid van de uitspraak der rege ring, dat zij in vrede gelooft. Men kan zich niet rechtvaardigen door te wijzen op de volkspolitie in de Oostelijke zóne: de volkspolitie is een instrument van de Sowjet-Russische bezettingsmogendheid en de Weste lijke mogendheden moeten de con clusies trekken uit haar sterkte en bewapening." Een woordvoerder voor de Beier se partij verklaarde daarop, dat „het Beierse volk" vrede wil en niet wenst te vechten in een huurleger. Dr. Adenauer's antwoord had zijn partij bevredigd. Reiman had de kanselier er van beschuldigd, dat hij zich ten gunste van remilitarisering had uitgespro ken. Adenauer's politiek was volgens hem de logische consequentie van de steun aan de Europese Unie en het Atlantisch Pact. Nadat de zitting was onderbro ken werd de commissie van orde bij een geroepen om te overwegen of Reimann wegens zijn uitdruking „Marionettenregering" moest worden gestraft. De commissie van orde be sloot echter geen strafmaatregelen tegen Reimann te nemen. Toen de zitting hervat werd, kon Reimann een communistische motie voorlezen, waarin dr. Adenauers ver klaring over remilitarisering onbe vredigend wordt genoemd en de Bondsdag verzocht wordt „de rege ring te verbieden zich met remili- tariserin (^activiteit in te laten, zelfs op verzoek van de Westelijke bezet tin «smogen d h ed en" Het parlement besloot echter de motie te laten vervallen zonder een bindende stemming. Geheime bijeenkomst van Vaderlandse Unie TTEVENTIG voormalige S.S.-officie ren, Gestapo-agenten en leden van £ml de S.D. zijn Donderdagavond aan wezig geweest op een geheime bijeen komst te München van de extreem- nationalistische Vaderlandse Unie. De bijeenkomst werd in een res taurant gehouden en alleen op ver toon van speciale uitnodiging werd toegang verleend. Journalisten, die ook hadden weten binnen te komen, zijn weer uit de zaal gezet. Karl Feitenhansel, de leider van de Vaderlandse Unie, zou op de vergadering hebben gezegd: „Wèg met de verraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden hebben uit geleverd". Feitenhansel zou verder hebben ge zegd, dat de Duitse soldaten zich waardiger hebben gedragen dan de geallieerden op het ogenblik doen. Waldemar von Knöringen, de sociaal democratische leider in Beieren, was volgens Feitenhansel een verrader en een agent van de Britse geheime dienst. Clarence Bolds, de Amerikaanse MEXICAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Mexicaans vliegtuig met der tien passagiers en een bemanning van vier man aan boord is bij Vera Cruz neergestort. Alle inzittenden zijn omgekomen. Het toestel was op een lijnvlucht van Mexico City naar Merida en be hoorde aan een Mexicaanse dochter maatschappij van de Pan American Airways. Men neemt aan, dat het ongeluk is veroorzaakt door slecht weer. Alle passagiers waren Mexi canen. commissaris in Beieren, zei nog, dat hij een onderzoek naar de gehouden bijeenkomst heeft ingesteld. Aloys Hundhammer, de parlemen taire leider van de christen-socialis ten in Beieren, zei, dat onmiddellijk tegen deze uitbarsting van neofascis- me zal worden opgetreden. Hij zou proberen, om een verbod van de Va derlandse Unie te verkrijgen. De Vaderlandse Unie zou volgens de Unie zelf in Beieren 25.000 leden hebben. GEEN BAARDLOZE MANNEN a.u.b. Ten gevolge van de grote droogte is de watervoorraad van de stad New York zodanig uitgeput, dat men is overgegaan tot instelling van een waterloze Vrijdag, waarop de New Yorkers worden verzocht geen water te gebruiken voor baden, wassen en scheren. De Nederlandse consul-generaal, de heer Cnoop Koppmans, en zijn staf werkten op originele manier mee door de volgende kennisgeving aan de deur van het consulaat te beves tigen: „Heden zal het consulaat slechts diegenen helpen, die zich niet ge schoren hebben. In geval van nood kan men (ook als men zich bij ver gissing wel geschoren heeft), een baard van Sint Nicolaas lenen en daarvoor 10 dollar voor het Neder landse liefdadige genootschap stor ten". De mededeling trok veel bekijks van publiek en persfotografen. MGR. GIOBBE IN AUDIëNTIE BIJ Z. H. DE PAUS. Naar het K. N. P. verneemt, is de Apostolische Internuntius in Neder land, mgr. Paolo Giobbe, hedenmor gen (Vrijdag) door Z.H. de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. INCIDENT VOOR NEDERLANDSE LEGATIE TE PRAAG. Naar vernomen wordt, heeft gister middag voor de Nederlandse legatie te Praag het volgende incident plaats gehad. Een Nederlander, die pas getrouwd was met een Tsjecho- slowaakse, wilde met zijn vrouw het legatiegebouw binnengaan om voor haar een Nederlands paspoort te la ten uitschrijven, toen zij werden aangesproken door twee personen, die hun verzochten even mee te wil len gaan. Jhr. van Tets, de Neder landse gezant, werd onmiddellijk ge waarschuwd. Na zijn tussenkomst werd het Nederlandse paar verder met rust gelaten. Men meent te weten, zo wordt voorts bericht, dat een Nederlandse zakenman, Maas genaamd, te Praag is gearresteerd. Op bezoek bij Stalin Mao Tse Toeng, militair leider der Chinese communisten, is vol gens radio Moskou in de Sowjet- Russische hoofdstad aangekomen. Het doel van zijn bezoek werd niet onthuld. Er verblijven thans vele communisten-leiders in Moskou in verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Stalin, die Woensdag a.s. begin nen. Mao, die bij de grens van Siberië en China begroet was door Law- rentiew, de Sowjetrussische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken, werd te Moskou ont vangen door de plaatsvervangende minister-president Molotov, maar schalk Boelganin en de plaatsver vangende minister van Buitenland se Zaken Gromyko en verdei door leden van de Chinese ambassade en van andere diplomatieke missies. Bij het station, dat met Chinese en Sowjetrussische vlaggen was ge tooid, stond een erewacht opgesteld. Op het station verklaarde Mao, dat de voornaamste taak van beide re geringen versteviging der vriend schap en voorgaan in de strijd voor vrede is. Volgens radio Moskou werd Mao Tse Toeng Vrijdagavond spoedig na zijn aankomst te Moskou, door maarschalk Stalin ontvangen. De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken Wisjinsky woonde het onderhoud bij. OOSTDUITSE DELEGATIE NAAR MOSKOU Wilhelm Pieck, de Oostduitse pre sident en Georg Dertinger, de mi nister van buitenlandse zaken, ver trekken vandaag naar Moskou om deel te nemen aan de viering van Stalins verjaardag op 21 December, aldus het Oostduitse nieuwsbureau. RAKOSI IN MOEILIJKHEDEN. Volgens de Weense correspondent van de „Times" hebben te Wenen aangekomen reizigers uit Boedapest verklaard, dat de Hongaarse plaats vervangende premier Rakosi „aan zienlijke moeilijkheden ondervindt bij het handhaven van zijn positie". NIEUWE ONLUSTEN IN NIGERIA? Volgens gewoonlijk betrouwbare, doch officieuze bron te Enoegoe (Ni geria) ontvangen berichten is 'n nieu we golf van burgeronlusten uitgebro ken in Ikang(Oost-Nigeria).Ikang ligt bij de grens van Brits Kameroen aan de Negiriaanse zijde. Verschillende personen zouden gewond zijn en po gingen tot brandstichting verrichte zijn, toen leden van de Efikstam op 10 December te Calabar Ibos aan vielen, de voornaamste Afrikaanse stad in Oost-Nigeria. De aanvallen zouden een wraakoefening zijn, daar de Ibos geplunderd zouden hebben tijdens de onlusten op 26 November raar aanleiding van het doden van stakers van de mijnen te Enoegoe door de politie enkele dagen te voren. HET ATOOMONDERZOEK IN RUSLAND. Het Russische nieuwsbureau te Berlijn maakt melding van een be richt uit Moskou, dat Russische ge leerden een apparaat voor atoom splitsing hebben geconstrueerd, dat de voordelen van het cyclotron en het betatron in zich verertigt. Het apparaat, synchrotron genaamd, is ontwikkeld door de Russische profes sor W. I Wekster. Verklaard wordt, dat het ae electronen een veel gro tere energie geeft dan het betatron. Elke gewenste verandering in de kern kan met dit apparaat worden uitgevoerd. Door het gebruik van bij zonder snelle electronen hoopt men te kunnen doordringen tot de gehei men van de cosmische stralen", aldus bet bericht. Een koM.e.ttj,e.... Anonymiteit is vaak een schild, waar achter een zekere lafheid schuil gaat.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1