Leiden géén „stad zonder jeugd" in Indonesië ©e ziCue>ceti DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zeven-en-dertig procent van de Leidse bevolking is jonger dan 21 jaar! Van Leiden kan dus zeker niet gezegd worden, dat het een „s „zonder jeugd" is, al moet erkend worden dat ons plaatselijke cijfer op dit punt enkele procenten lager ligt dan in sommige andere steden van ons land. Relatief groot is daarentegen de Leidse bevolkingsgroep van 21 tot 40 jaar; deze omvat namelijijk 30 pet. van onze totale bevolking, ter wijl de categorie tussen 41 en 50 jaar 13 pet. van het totaal omvat. Tussen 51 en 65 paar, dit zijn dus de men sen, die wel is waar al voor een deel tot -de ouderen worden gerekend, maar die toch nog tot de zogenaam de productieve groepen behoren, is in onze woonplaats eveneens 13 pet. van de bevolking. Wat de ouderen betreft, blijkt de leeftijdsklasse van 65 tot 70 jaar 3 pet. van het totaal te omvatten, ter wijl de groep van 70 jaar en ouder 4 pet. van onze plaatselijke bevolking omvat. Van de boven-21-jarige mannen is 71 pet. gehuwd, van de dito vrouwen 65 pet. Deze cijfers liggen een aan tal procenten lager dan in tal van andere steden. Overigens leirde men uit deze beide percentages niet af, dat de vrouwen in onze woonplaats minder trouwlustig zouden zijn dan de mannen. Allereerst zijn er hier n.l. heel wat meer gescheiden vrou wen dan dito mannen, voorts zijn er meer beneden-21-jarige gehuwde vrouwen dan gehuwde mannen en tenslotte is 4 pet. van de meerder jarige mannen weduwnaar tegen over 9 pet. van de meerderjarige vrouwen weduwe. Dit grote verschil in aantal tussen weduwnaars en we duwen is natuurlijk niet ontstaan doordat zoveel meer gehuwde man nen gestorven zijn dan gehuwde vrouwen; blijkbaar zijn veel meer weduwnaars hertrouwd den wedu wen. Er wonen voorts in onze stad heel wat meer gehuwden, die jonger zijn dan 21 jaar, dan men waarschijnlijk wel zal menen. Acht-en-veertig mannen en 116 vrouwen zijn reeds gehuwd en toch Aetherklanken HILVERSUM I 301.5 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23-0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberichten. 10.00 „Thuis", cause rie. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Accordeonorkest. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport- praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Alt en piano. 15.00 Kamerorkest en soliste. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Sluiting. - 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties 18.30 Strijdkrachten 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Or gelspel. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkwartet. 21.00 Verzoekprogramma. 21.25 Reportage. 21.50 Buitenlands overzicht. 22:05 Po pulaire muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 23.00 Nieuws. HILVERSUM H 416 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag". 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerbe richten. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 11.00 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Vocaal en semble, Cembalo-gezelschap en sol. 13.0 Nieuws. 13.15 Lichte muzieh. 13.45 Strijkkwartet. 14.10 Pianocon cert. 15.00 Koorconcert. 16.00 Twee violen. 16.30 Sluiting. 17.30 Friese uitzending. 17.45 Kamermuziek. 19.30 Gemengd koor. 18.00 Causerie na mens de Christelijke Vakbeweging. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen- ding. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.15 Programma gewijd aan de vrije 'uni versiteit. 21.35 Semi-klassieke muziek 22.05 Orgelconcert. 22.30 Vocaal kwar tet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. pas twintig jaar; 27 getrouwde man nen en 71 dito vrouwen zijn pas ne gentien jaar en 4 gehuwde mannen en 27 gehuwde vrouwen hebben het nog niet verder gebracht dan acht tien jaar. Onder onze vrouwelijke plaatsge noten zijn er, die nóg jonger in het huwelijksbootje zijn gestapt: 20 ge trouwde vrouwen zijn pas zeventien jaar en 5 dito vrouwen, (moeten wij niet liever zeggen: kinderen?) zijn pas zestien jaar! Nog triester is het, dat er in onze stad enkele jonge mensen wonen van negentien jaar, die al gescheiden zijn. Het grootste deel van onze Leidse bevolking bestaat uit vrouwen; te genover 1000 mannen staan namelijk 1053 vrouwen. Merkwaardigerwijze is bij de kinderen beneden 15 jaar de verhouding juist anders; in deze leeftijdsgroep staan tegenover 1000 jongens slechts 967 meisjes. De verhouding van meer vrouwen dan mannen vinden wij bij alle kerk genootschappen in onze stad terug. Alleen bij de groep ingezetenen, die tot geen enkel kerkgenootschap, be horen, is jjet aantal mannen groter dan dat der vrouwen (1000 mannen tegenover 846 vrouwen, voorzover het boven-21 -jarigen betreft). In to taal omvat de groep der buitenker kelijken 25 pet. van onze mannelijke en 20 pet. van onze vrouwelijke plaatsgenoten, percentages, die la ger zijn dan in tal van andere ste den. Zoals bekend, is het grootste kerk genootschap in Leiden de Neder lands Hervormde Kerk, waartoe 36 pet van de mannelijke en 38 pet. van de vrouwelijke ingezetenen- be hoort. Daarop volgt de Rooms Ka tholieke Kerk met 26 pet van de mannelijke en 28 pet. van de vrou welijke inwoners, terwijl de Gere formeerde Kerk bijna 6 pet. van onze plaatselijke bevolking omvat. Voorts hebben nog zeventien an dere kerkgenootschappen aanhangers in onze stad; van deze zeventien heb ben alleen de Remonstranten meer dan duizend volgelingen. De Christe lijk Gereformeerde Kerk, de Gere formeerde Gemeente, de Evangelisch Luthersen, de Doopsgezinden en de Hersteld-Anostolischcn tellen elk tussen vijfhonderd en duizend aan hangers. Minder dan vijfhonderd volgelingen hebben o.a. de Gerefor meerde Kerk art. 331; de Israëlieten, de Oud-Katholieken, de Waals Her vormden, de Baptisten en de Vrije Evangelische Gemeente. Wat de grote groepen betreft, van de buiten-kerkelijken is 38 pet. min derjarig, van de Nederlands Her vormden 33 pet., van de Rooms-Ka- tholieken 43 pet. en van de Gerefor meerden 37. pet. SPORT PRESTON NORTH END BETAALT RECORD TRANSFER-BEDRAG De nieuwste aankoop van de twee de divisie-club Pjeston Norht End heeft een record transfer-bedrag op geleverd. Voor de binnenspeler Bddie Quigley van Sheffield Wednesday werd maar liefst een som van 27.000 was betaald, was de 25.000 pond pond stering neergeteld. Het hoogste bedrag dat tol dusver waarvoor Derby County in April j.l. Johnny Moris van Manchester Uni ted overnam. Binnen twee dagen heeft Preston North End 44.000 pond sterling voor de aankoop van nieuwe soelers be steed. Hiertoe behoort ook Willy For bes van Wolverhampton Wanderers. OVERGESPEELDE CUP WEDSTRIJDEN. Voor de tweede ronde van de En gelse Cup werden gisteren enkele wedstrijden, welke Zaterdag 10 De cember in een gelijk spel waren ge ëindigd, overgespeeld. De uitslagen luiden: Southend UnitedWrex ham 20. Southend komt in de der de ronde tegen Blackpool. Gates headNewport County 12. New port County ontmoet in de derde ronde Port Vale. Ipswich TownChelmsford City 10 na verlenging. Ipswich Town komt in de derde ronde tegen West Ham United. OOK TIMMERMANS PROF? Het sportdagblad .,1'Equipe" deelt mee, dat de Franse tweede klasser Nimes (ongeslagen leider in de 2de klas der Franse beroepsvoetbalcom petitie) de A.D.O.-speler Timmer mans een aanbod heeft gedaan om prof te worden. Timmermans scoor de driemaal bij zijn debuut in het Oranjeteam: een debuut tegen Frankrijk. Sindsdien heeft hij echter weinig meer gepresteerd. Naar de Haagse correspondent van het „Alg. Dagblad" van Tim mermans zelf vernam, was hem van een aanbieding, van welke Franse club dan ook, niets bekend. En, voegde hij er aan toe, als het een aanlokkelijk aanbood zou zijn, weet ik nog niet wat ik doe. Verder schijnt Van Lent, die aiet ingang van 1 December beroepsspe ler is geworden bij de leider van de Franse competitie, 01. Lillois, Zon dag een uitstekend debuut te hebben gemaakt. Hij speelde met deze club een vriendschappelijke wedstrijd te Nancy, waar Lille weliswaar met 34 verloor, maar waarbij Van Lent twee uitstekende doelpunten scoorde en de leden van de keuze commissie grotelijks heeft overtuigd. Naar L'Equipe meldt, zou in deze zelfde wedstrijd de linksbuitenplaats van Lille bezet zijn geweest door een Nederlandse speler, v/iens naam men echter niet heeft te weten kunnen komen. EEN DERDE DUITSE SPELER IN EEN LEAGUE CLUB? Karl Heinz, een vroegere krijgs gevangene zal misschien de derde Duitser zijn, die in een Engelse Lea gueclub wordt opgenomen. Heinz kreeg een kans om met de Zuidelijke derde divisieclub Exeter City in een oefenwedstrijd te spelen met een "paar geleende schoenen, waarmee hij twee goals wist te sco ren. Tijdens deze wedstrijd heeft zijn kunde op de manager van Exeter City, George Roughton. zo'n indruk gemaakt, dat hij er voor zorgde, dat Heinz in den vervolge in een plaat selijke club kan meespelen en voorts twee maal in de week de gelegen heid krijgt om op het terrein van Exeter City te trainen. Na Eisentrager en Trautmann zou Heinz de derde Duitser zijn, die in League voetbal uitkomt.- ROEIEN IR. TROMP BLIJFT VOORZITTER NEDERLANDSE ROEIBOND, Zondag 18 December wordt te Am sterdam de jaarvergadering gehou den van de Nederlandse Roeibond. De voorzitter, ir. Th- P. Tromp heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld. Er zijn geen tegencandidaten gesteld, zodat de heer Tromp als voorzitter zal aanblijven. VEERTIEN JOEGOSLAVISCHE militaire en consulaire ambtenaren met drie vrouwen en drie kinderen, zijn na een blokkade van hun huis, die zestien uur duurde, door gewa pende leden van de Volkspolitie uit de Russische sector van Berlijn ver dreven. Al hun persoonlijke bezittin gen op een paar kledingstukken na, moesten zij achtex-laten. De vlluchtelingen hebben eenon derkomen gevonden op het Joego slavische consulaat in de Britse sec tor van Berlijn. Neemt U de kapper som: als timmerman Zeker beiden maken krullen, maar dat is nog geen reden om hun werkzaamheden te verwarren. Laat ieder de zijne doen en ga naar een deskundige, als U een pyama moet hebben. Bert Schrier, Breestraat 152. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hogewoerd 109. 'Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor. Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hartevelt, Kaarl.str, 210. H. J. Holswilder, Nieuwe Rijn 7. A. Klaassens, Breestraat 114b. Fa. J. J. v. d. Blij, Haarl.straat 11. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9. Raumann Teppema, Maarm.st. 4. G. Schoon water, Haarhstr. 79. Koopl in een Speciale Herenmodezaak ZEILEN SYMPATHIEK PLAN VAN DE DEENSE JACHTCLUB. Draken worden beschikbaar gesteld. De Koninklijke Deense Jachtclub heeft medegedeeld, dat zij voor de internationale Draken wedstrijden, te Velje, welke 15 Juli 1950 beginnen, en waarvoor deelneming wordt ver wacht uit Groot-Brittannië, Noor wegen, Zweden en Nederland, een voldoende aantal Draken-jachten beschikbaar wil stellen. Dit uitleen plan, dat ten doel heeft de buiten landse deelneming, nu deviezen- moeilijkheden en kosten van het vervoer van jachten extra groot zijn, toch zo volledig mogelijk te doen zijn, is ontworpen door de bekende Noorse zeiler Peder Lunde. AUSTRALIë LAAT GEEN JAPANSE ZWEMMERS TOE. De Australische amateur Zwe'm- bond heeft besloten geen Japanse zwemmers uit te nodigen voor wed strijden in Australië. Afspraken, welke reeds zijn gemaakt, zullen worden geannuleerd. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN Op hun tournee door Nederland kwamen de studenten van de Engelse universiteiten te Oxford en Cambrid ge gisteravond in het Sportfondsen- bad Oost te Amsterdam uit tegen le den van het Y. De voornaamste uitslagen luiden: 26G m. borstcrawl: 1. Sindorf, het 2 min. 31.8 sec.; 2. Low, Eng. 2.32 3; 4- Green. Eng. 2.50. 100 m. rugcrawl: 1 de Groot, het Y 1 min. 16 4 sec.; 2. Treacy, Eng. 1.01; 4. Grünfeld. Eng. 1.25.5. 100 m. borstcrwal: 1. Sindorf, het Y 1.1,6; 4. Browning, Eng. 1.8,1; 5. Hassitt, Eng. 1.16. 1Ö0 m. schoolslag: 1. Van Rooy. Aegir, 1 min. 13; 2. Wiering. het Y min. 15,2. Van Rooy, die de butterfly zwom, had niet zo'n grote voorsprong op zijn schoolslag zwemmende 17-ja-ige te genstander Wiering, als de tijd doet uitkomen. Verscheidene officiëel op genomen tijden noteerde voor Wie ring een tijd van ongeveer 1 min. 14.7. De jeugdige Y-man zal in de nabije toekomst geducht gaan mee tellen op de schoolslag. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1. het Y 1 min. 40; 3. Oxford-Cambridge 1 min. 43.9. 5 x 50 m. borstcrawl estafette: 1- Het Y 2.32.7; 2. Oxford-Cambridge 2.32,6. De waterpolo wedstrijd tussen een reserve team van het Y en de ge mengde ploeg van Oxford en Cam bridge eindigde in een 11 gelijk spel. ISHOCKEY HHYC—IJSVOGELS 5—2 Gisteravond werd te Den Haag de ijshockey wedstrijd' HHYC (Den Haag)—Ijsvogels (Amsterdam) voor de West-Europacup gespeeld, welke in een 52 overwinning voor de Ha genaars eindigde. De tussenscores waren 0-2, 1-0, 4-0. In de eerste twee perioden van de ze bijzonder spannende wedstrijd, volgden de Amsterdammers in de verdediging de tactiek van voortdu rend met 4 of 5 man voor eigen doel te opereren, waardoor de Haagse aanval zich haast geen schietkansen kon scheppen. Pas in de laatste pe riode kon de HHYC-voorhoede on der aanvoering van Van Heeswijk, die zijn 100ste wedstrijd voor deze club speelde de Amsterdamse ver dediging meer uit elkaar halen en werd het lot van de Amsterdammers bezegeld. Over de verschillende speflpei-io- den nog het volgende: Direct na het begin is HHYC in de aanval, doch het is Loek die een fout van de Haagse defensie weet te benutten en de score opent. Een te ver opdringen van de HHYC-verde- diging stelt Overakker in de- gele genheid de stand op 2-0 te brengen. Er volgt nu een belegering van het Amsterdamse doel, doch er is geen doorkomen aan, dank zij het verdedigen van keeper Ingwersen. De tweede periode biedt hetzelfde spelbeeld. De Amsterdammers blok keren hun doel, waar tegenover zij slechts sporadisch een uitval stellen, welke echter door gebrek aan com binatie, geen resultaat oplevert. Van Heeswijk scoort in deze periode na een soloren op grandiose wijze. Loek en Carrey moeten voor enige minu ten naar het straf bank je. In de der de periode wordt Taconis voor twee minuten rust gegeven, doch ondanks de numerieke minderheid van de Hagenaars doelpunt van Heeswijk uit een mooie voorzet van Andreola. De Hagenaars spelen dè Amster damse verdediging volkomen uit het verband en onder groot enthousias me van het Haagse publiek scoort Schwencke en bij een algemene aan val van HHYC plaatste Lamar ver volgens de puck op ongelukkige wij ze in eigen doel. Tenslotte is het van der Baumen, die de stand in deze periode op 4-0 brengt. De stand om de West Europa be ker luidt thans: Brussel 10 7 1 2 15 6242 Luik 8 6 1 1 13 60—35 Racing Parijs 6 5 0 1 10 3516 HHYC 6 4 0 2 8 28—15 Ijsvogels 7 1 3 3 5 28—32 Antwerpen 8 2 0 6 4 29—48 Lions Parijs 8 1 1 6 3 2151 Tilburg 5 0 0 5 0 14—45 GERARD HOOYMANS. Hoofdstraat 255, Sassenheim. geboren 16 December 1926,, viert zijn 3e vex'jaardag te P. Siantar (Suma tra) als banketbakker-kok. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE IN 1950. Gisteren is bekend gemaakt, dat de Tour de France in 1950 volgens dezelfde formule georganiseerd zal worden als in 1949. dus met natio nale, Frans-regionale en buiten landse ploegen. Het totaal aantal deelnemers is vastgesteld op 116, verdeeld over drie nationale ploe gen (Italië, België en Frankrijk) van elk 10 man, vijf Frans-regio nale teams eveneens van 10 man en zes buitenlandse ploegen (Ne derland, Luxemburg, Zwitsex-land, Italië B, België B en vex*moedelijk een internationale équipe met Span jaarden) van elk 6 man. De Tour zal in dezelfde richting als in 1949 worden gereden, dus orre de West, en er komen twee rit ten tegen het uurwerk, een voor de Pyreneeën en een na de Alpen. De tij ds vergoedingen voor de winnaars der etappes worden ver minderd, terwijl de toegestane tijds overschrijdingen voor de laatkomers eveneens worden gereduceex'd, en wel van 10 tot 8 percent voor de vlakke en van 15 tot 12 percent voor de berg-etappes. De renners zullen slechts op voordracht van hun fabrieksploegdirecteuren (c.q. van de tussenpersoon, die met de selectie is belast) aan de Ronde mo gen deelnemen. Er zal uniform ma teriaal worden gebruikt. Het par- coux-s zal ook ditmaal de Franse grenzen overschrijden, en zowel België en Zwitserland als Italië zul len worden aangedaan. Zoals bekend zal de Tour van 13 Juli tot 6 Augustus worden ge reden. Last van zenuwen? INTERNATIONALE BRIDGE ONTMOETING. Het bestuur van de Nederlandse Bridgebond heeft, naar wij verne men, zijn goedkeuring gehecht aan een wedstrijd tussen het eerste vier tal van de Continentalclub te Am sterdam en hot vertegenwoox-digende Deense team. Het viertal van de con tinental club bestaat uit de heren: mr. F. W. Goudsmit, mr. J. R. C. van Bemmel Suyck, M. Catzs en W. Fi- larski. In het Deense team zullen de zelfde heren worden opgesteld, die in Juli van dit jaar te Parijs in hot tournooi van de European Bridge League zijn uitgekomen. Zij wisten toen voor hun land de derde plaats te bezetten. Nederland speelde in dit tournooi in zijn sterkste opstelling nl. met de genoemde vier speler van de continental club tegen De nemarken, maar verloor met elf matchpunten verschil. Deze tussen tijdse ontmoeting tegen de Denen, die is vastgeseld op 6. 7, 3 en 9 Januari a.s. zal een betere maatstaf ter ver gelijking geven, omdat zij zes zittin gen van 32 spelen omvat, terwijl In het tournooi van de Eux-opean Bridge League slechts tegen elk land 32 spelen werden gespeeld. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) ('19 Met genoegen had zij opgemerkt,, dat de jonge harten-steeds dichter bij el kander kwamen en dat de vroegere ikinderlijke vriendschap zich meer en imeer tot een liefde voor het leven ontwikkelde. Dat meende zij althans te bespeuren. Toen mevrouw Turnwald later met Hempel haar gewone wandeling in het park maakte, kwam de eerste tuinman op hen toe, en vroeg be leefd, of er misschien daags tevoren in het kasteel e n ladder was ge bruikt. Hij had dien moi'gen zijn beste lader gemist en eerst na lang zoeken had men ze in de struiken achter ht kasteel gevonden. Zijn helpers be weerden bij hoog en bij laag dat zij niet wisten, hoe de ladder daar te recht was gekomen, Hij wilde ze niet te lichtvaardig van een nog al ern stig verzuim te beschuldigen en nam hij de vrijheid even te informeren, of De vraag van de tuinman kwam mevrouw Von Turnwald zeer gele gen, want nu kon zij, zonder opzien te baren, bevel geven tot de door Hempel voorgesteld veiligheidsmaat regelen. Neen, Brömer, antwoordde zij, er werd in het kasteel de laatste da gen geen ladder gebruikt.' Maar de historie houdt misschien verband met hetgeen mijnheer de bibliothecaris in deze nacht heeft waargenomen. Hij kon niet slapen, zat bij het open ven ster en zag, dat een onbekende, die een ladder droeg, zich naar de ach terzijde van het kasteel begaf. Hij riep de kerel aan. en vroeg hem, wat hij daar te doen had. Toen nam de man, die er als een hardloper uitzag, de vlucht en verdween met de ladder in het park. Mijnheer de bibliotheca ris heeft mij zoeven dit alles verteld Brömer was niet weinig geschrok ken. De kex'el moet een van onze lad- dei"s uit de oranjerie hebben gehaald, om te gebruiken voor een inbraak. Wat een geluk, dat mijnheer de bi- lbiothecaris zijn opzet iiee'ft kunnen verijdelen! Ja, zeker een geluk. Maar Bx-ö- mer, wat ik zeggen wilde, ik acht het nodig voortaan ook de oranjerie's 'savonds met zorg te sluiten en des nachts de twee grote honden van mijn zoon, Pitt en Fox, vrij te laten rond lopen Wees zo goed, daarvoor te zor gen. Men kan tegenwoordig niet voox-- zichtig genoeg zijn. Mevrouw heeft volkomen gelijk. Een mooie geschiedenis, als gemene inbrekers het kostbaar zilverwerk van Spex-ber-Eck eens kwamen weg halen! Maar Pitt en Fox zullen de rekels wel op een afstand houden. Ik ga 't onmiddellijk bespx'eken met Ludwig, die de honden verzorgt. Intusen gaat Vera geheel op in haar muzikaal genot. Wat een kalm prettig, vriendelijk en geduldig leermeester is toch die Sorel! Wan neer zij met hem musiceert is zij voor geen Mozart, geen Beethoven geen Bach geen Mendelssohn vervaard. Wat jammer, zegt de jonge ad vocaat eindelijk, wat jammer, freule ATera, dat u noooit naar Wenen komt. De uitvoeringen in de Rijksopera en de symphonie-concerten, die over de gehele wereld bex-oemd zijn, zoixden u zeker een heerlijk genot verschaffen. Ja, ik zou heel graag eens naar Wenen gaan. Dat moet wel een para dijs zijn. Maar ik er mama niet toe overhalen. zij haat Wenen! Als moeder nog leefde zou alles zeer eenvoudig geregeld kunnen wor. den. Dan kon u heel gewoon bij ons logeren en ik zou uw gids zijn. Lieve hemel, freule Vèra, wat een illusie! Maar mijn goede moeder, voegde hij er treurig bij, is al vier jaar dood. Dat vind ik jammer voor u. Geen moeder meer te hebbendat moet verschrikkelijk zijn. Ik geloof, dat ik er niet overheen zou komen. Och men leert in zoveel berus ten, dat men vroeger als onmogelijk heeft beschouwd. Maar voelt u zich zonder uw moeder niet verschrikkelijk eenzaam en verlaten? SomsMaar m'n werk en ook de kunst helpen mij om dat gevoel te overwinnen. U werkt met uw vader op diens kantoor, nietwaar? Ja, sinds een half jaar ben ik aandeelhouder in dezaak en ik beken gaarne dat mijn vader, die zelf nog heel flink is, zijn best doet om met mij zo aangenaam mogelijk te maken. Bijvoorbeeld: toen ik deze winter aan een hardnekkige catarh leed en de dokter mij tot herstel van mijn ge zondheid een lange rust voorschreef, wilde hij, dat ik voor twee maanden naar Nizza zo ugaan, en vervolgens, als na-kuur naar oom Gratwohl. Vóór Augustus wil vader mij niet in Wenen zien. Dat is mooi van hemEn wie zorgt thuis voor u en uw vader? Thuis? Och, wij leiden samen een echt vrij gezellenleven. Wij dine ren in een restaurant en kopen zelf het nodige voor ons avondmaal, of laten het uit een restaurant in de buurt brengen. Tweemaal per week krijgen we bezoek van twee vrienden van mijn vader, heren op leeftijd, en dan wordt er gebridged. Voor het ontbijt, voor 't onderhoud van de ka- mex*s, voor ons lijfgoed enz. zorgt een oude huishoudster, die ons na tuurlijk tyraniseert en waarschijnlijk ook besteelt Uit uw plastische schildering moet ik opmaken dat uw leven niet bijster gezellig is O neen, ver van gezellig! Maar wat valt er tegen te doen? Aleen een vrouw kan gezelligheid brengen Vader dringt er dan ook op aan, dat ik trouw, maar ikziet u, freule Vera, ik ben op dat punt nogal ouder wets en misschien ook wel een beet je veeleisend. En meent men, einde lijk een vrouw naar zijn smaak te hebben gevonden, dan rijst de grote kwestie: zal men genade bij haar vin den? Vera was rood geworden onder de welsprekende vorsende blik van de jonge advocaat. Kom, laten we door spelen, zei zc snel. Misschien nog eens de sonate van Beethoven? Met genoegen. Juist waren zij temiden van het „adagio" toen Lilly en Erich Lans berg kwamen binnengestormd: Dus is 't toch waar! Ik wilde tante Sibylle niet gelovenMaar Vera, hoe is 't mogelijk? Bij zo'n prachtig weer vinden we je aan die vervelende piano, inplaats van op de tennisbaan! Zoals je ziet, Erich. En jij helpt mee aan zo'n schelm stuk. Sorel? Ongelooflijk! Maak er nu maar gauw. een eind aan en komt beiden mee naar 't park Lilly en ik hebben al een flinke match op jullie uitstekende tennisbaan achter de rug en zijn waarlijk uitgehongerd. Onder ons gezegd: de tennisbaan op Baren- klau is een sof en mevrouw Myi-or speelt als een baby. Zij moet getraind worden en ik heb beloofd, haar in de leer te zullen nemen. Dan had je ook best daar kunnen blijven. Ik denk er zelfs niet aan voor een partijtje tennis mijn sonate van Beethoven op te offeren. Zo, zo! En wat moet er dan van Lilly en mij worden! Naar wij ge hoord hebben, is Roland er ook niet. Speel alleen als je wilt, of ga bedaard in een hoek zitten en luis ter. Mr. Sorel speelt verrukkelijk. (Wordt v iV

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5