Welke mogelijkheden biedt Argentinië voor emigrerende boeren Gemeenteraad van Alkemade DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Emigratie, noodzaak voor jonge boeren Enkele ervaringen van pastoor J. Doeswijk IMMIGREREN is voor de Nederlandse boerenzoon een levenskwestie ge- Worden. Er mogen er zijn die later op het ouderlijk bedrijf terecht komen of het zeldzame geluk zullen hebben een bedrijf in huur, pacht of koop te verkrijgen, het grootste deel echter ziet zich voor de keus ge plaatst: geen boer worden of emigreren! Naast de 'mogelijkheden die de z.g.n. neven-beroepen bieden, is voor vele jongelui uit het degelijke bóe ren-milieu, dat met z'n eigen tradities en karakter zich immer sterk bindt aan de persoon, de enige wenselijke oplossing van dit netelige vraagstuk: Emigreren! Deze kwestie is hiermede simpel gesteld. Nochtans is zij niet zo eenvou dig. De voorlichting hieromtrent is niet altijd even betrouwbaar; de be richten van boeren, die de grote stap gewaagd hebben, soms zeer ver ward en de moeilijkheden, verbonden aan het emigreren, vaak zeer groot. Dit alles werkt niet bemoedigend op hen, die met dergelijke plan nen rondlopen. Toch ligt deze zaak iedereen, die er mee te maken heeft, na aan het hart. En het was mede hierom dat pastoor J. Doeswijk uit Zevenhoven op 1 Sept. LI. naar Argentinië vertrok, om te gaan onderzoeken welke mogelijkheden en moeilijkheden er in dit Zuid-Amerikaanse land zijn voor katholieke Nederlandse boeren, die willen emigreren. Op 1 Decem ber keerde hij weer in Holland terug en was enkele dagen later zo vrien delijk ons het een en ander van zijn ervaringen te vertellen. Reeds millioenen emigranten Emigreren naar Argentinië is niet nieuw. De oorspronkelijke bewoners, Indianen, werden reeds vanaf 1512 door emigrerende Spanjaarden uit de beste delen van het land teruggedron gen. Vervolgens kwam er een klein aantal negers en voorts Italianen, Fransen, Russen en Duitsers, waar van de toeloop vooral tussen 1857 en 1926 zeer groot was, zodat er mo menteel een bevolking van ruim 16.000.000 inwoners is, op een opper vlakte van 3.000.000 k.m.2, ongeveer een derde deel van Europa. In 1947 werd opnieuw begonnen met immigratie (invoer van perso nen) op grote schaal. Er werd een plan opgesteld tot immigratie van 4.000.000 Europeoanen, bij voorkeur katholieken, omdat in dit land, waar het katholicisme staatsgodsdienst is, voor 95 pet. katholiek is. Vanzelfsprekend dat deze Europea nen en heel bijzonder de Hollanders over een grote dosis aanpassingsver mogen dienen te beschikken De om standigheden op velerlei gebied zijn zo geheel anders als b.v. in Nederland. Bijna al het land is eigendom van groot-grondbezitters. Zo'n „estancie- ro" heeft een „estancia" van b.v. 2000 h.a., verdeeld in bedrijven van ge middeld 200 h.a.. op ieder waarvan zo'n estanciero een boer (tambero) plaatst. Als zodanig hebben reeds vele emigranten een plaats gevonden. KIND IN KOKENDE MELK. Het tweejarig zoontje van de fa milie P. F. viel gisteren in een pan kokende melk, die zijn moeder van de kachel even op de vloer had gezet. Overdekt met brandwonden werd het kind in zorgwekkende toestand vervoerd naar het ziekenhuis te Leeuwarden, waar het aan de be komen verwondingen is overleden. MUIZENPLAAG IN FRIESLAND. Al meer en meer komen de lande rijen in Friesland onder water, met de bedoeling de muizenplaag te be strijden. Polderbesturen gaan ei steeds meer toe over, om, door alles blank te zetten deze dieren te ver delgen. DAAR KOMEN DE RIJZEN! In de 507e Staatsloterij, 5de klasse, 16de lijst, is op nr. 11613 de 10.000 gevallen en op nr. 13086 de ƒ1000 met een premie van ƒ30.000. BEURS: GEDRUKTE STEMMING VOOR OLIE BEHEERSTE DE GEHELE MARKT. De markt werd gistermiddag be heerst door de gedrukte stemming voor olies, die weer beneden de 300 kwamen en gedurende het gehele beursuur daar beneden verhandeld werden. Uiteraard was dit geen sti mulans voor de overige sectoren, in het bijzonder de cultures. Het koers verloop der Indonesische aandelen viel de meeste beursbezoekers enigs zins tegen. De benoeming van dr. H. M. Hirschfeld tot Hoge Commissaris en de ratificatie van de R.T.C.-resul 'taten door het K.N.I.P. werden alge meen als gunstig beschouwd, doch van enige invloed op de koersen was niets te bespeuren. De markt lag ver laten en zowel publiek als beroeps- handel ondernamen slechts weinig. De Staatsfondsenmarkt gaf een vaste stemming te zien voor grootboek 1946, die ruim een kwart punt ver beterde. dit werd in erband gebracht met de vaste stemming der laatste dagen voor de dollar-obligatiën Ne derland, daar beide soorten gebruikt kunnen worden voor het betalen van bepaalde belastingen. De dollarle ning gold 97^ tegen Dinsdag 96 7/8. De conversielening 1947 was- een fractie lager. In het bericht „Kapotte ruir: 2100 gld." is gisteren weggevallen de vermelding, dat het was ontleend aan „Het Vrije Volk". Alleen maar melken! Zo'n stanciero beschikt over een groot aantal knechts, aan het hoofd waarvan een „mayor-domo" staat, welke knechts alle werkzaamheden op de verschillende bedrijven, beho rend tot het bepaalde groot-bedrijf, verrichten. Slechts het melken van het vee moet door de boer geschie den Op een bedrijf var 200 h.a. zijn gemiddeld 100150 koeien, die eigen dom zijn van de estanciero Deze be paalt het aantal per bedrijf, aan de hand van de melk-capaciteit, waar ever de boer en z'n huisgenoten, of eventuele knechts, beschikken. Veel al wordt er machinaal met moderne machines in overdekte melkplaatsën gemolken. Terwijl land, huis en vee dus eigen dom zijn van de estanciero, heeft de boer slechts te zorgen voor inboedel, gereedschap, paarden en wagens. Dit is echter niet altijd het geval; soms wordt hiervoor geheel of gedeelte lijk door de estanciero gezorgd. Dit hangt af van het contract en het per centage van de melkopbrengst dat dc boer ontvangt. Het is namelijk zo dat iedere boer z'n melk brengt naar een melkfabriek (al of niet eigendom van de estancie ro). Van het melkgeld, berekend naar het vetgehalte, kriigt de boer een deel uitbetaald, variërend van 30 tot 50 pet. De rest is voor de estanciero en moet dus beschouwd worden als pachtgeld. Gunstig klimaat. Vroeger werd veel vee uit Europa, vooral ook uit Nederland, ingevoerd Later is men hiervan afgestapt en worden nog slechts bekroonde fok stieren aangekocht, waardoor de vee stapel steeds meer veredeld wordt en de koeien een behoorlijke melk productie hebben, variërend van 4 tot 40 liter per dag, met in de niet al te warme tijd een behoorlijk vet gehalte, soms zelf van 4 pet. Daar Argentinië aan de andere zijde van de evenaar ligt, heerst er met Kerst mis de grootste warmte, terwijl in Juli en Augustus het koude seizoen is, met dien verstande dat vorst er slechts zelden voorkomt. De regen valt er overvloedig, meest in stortbuien. En daar er verder zeer veel zonneschijn is, groeit het gras er weelderig op het bijna allemaal af gepaalde land. Sloten zijn er niet, doch op de meeste bedrijven staan moderne Amerikaanse windmolens, die het water uit de bodem pompen en via ondergrondse buizen naar de drinkbakken voeren, die op verschil lende plaatsen in het land voor het vee zijn aangebracht. Er wordt slechts weinig gehooid. Het gewonnen hooi wordt op het land op schelven gezet waarvan het vee, dat ook in de winter buiten blijft, naar behoeven kan eten. Hiermede is tevens gezegd dat de Argentijnse boer geen stal kent en geen kracht voer, twee factoren .waardoor de vee- prijs belangrijk lager kan zijn dan b.v. in Holland. Sober leven. Vanzelfsprekend dat in dit land, waar zelfs in het beste deel we spreken hier slechts over de z.g.n. „pampa" tussenBuenos Aires en Santé Fe niet alle bedrijven zijn bezet en veel goede grond onvoldoende wordt geëxploiteerd, het leven uierst sober is. De huizen op zo'n boeren bedrijf zijn meest van steen en heb ben nooit een verdieping, doch zijn zeer solide, met dikke muren en een stenen dak, opgetrokken om de warmte te weren. Electrisch is er slechts in de dorpen en steden. Op de bedrijven behelpt men zich met zeer sterke petroleumvergassers, dienend voor licht, warmte en kook gelegenheid. Ontspanning moet veelal gezocht worden in eigen huis, want de boer zit vaak ver van de dorpen verwij derd en niet zelden moet een emi grant een grote tocht maken om een landgenoot te treffen. Emigranten worden dan ook aange raden met enkele gezinnen tezamen op een estancia proberen te komen Kolonie-vorming is natuurlijk het meest ideaal. Grote gezinnen hebben uiteraard het voordeel dat de melkcapaciteit groot is en dus ook het aantal koeien dat de estanciero voor dat bedrijf be jongemannen en jongevrouwen. Zo kwam uit een ander emigratie-land dezer dagen de noodkreet: Stuur nu uit Holland een schip met meisjes! Winkels van Sinkel. In de dorpen heeft met de „winkels vafi Sinkel", waar letterlijk van alles te koop is: een paardenhoofdstel. sui ker, lijm, ijzeren kettingen, tabak, batterijen, touw en koffie, om en kele producten te noemen, zijn er in voorraad. Slechts voor manufacturen, brood, schoenen en vlees zijn er aparte winkels. Meestal worden de boodschappen meegebracht wanneer de boer per wagen naar de melkfa briek gaat. Door deze geregelde com municatie is hij b.v. in staat dagelijks vers vlees in te slaan, iets wat in Argentinië zeer veel wordt gegeten. Aardappelen en groenten zijn duur, doch wel verkrijgbaar. Over het al gemeen zijn producten voor het da gelijks levensonderhoud goedkoop. Fabrieks-artikelen. vooral machines en gereedschap, zijn echter schreeu wend duur Er is over Argentinië nog veel meer te vertellen doch in dit bestek niet mogelijk. Maar de rapporten, die pastoor Doeswb'k bezig is op te stel len voor de betrokken instanties, zul len nog wel meer licht laten schijnen op dit grote land. waar voor velen een toekomst met hard werken en sober leven is op te bouwen! BOSKOOP Beshulstveiling. Het gaat met de beshulstveiling weer crescendo. Was op de eerste veiling de aanvoer niet groot te noemen, op de tweede veiling was de aanvoer zeer goed. Mede door de aanwezigheid van ko pers van buiten Boskoop, was de han del vlot en werden goede prijzen ge maakt. De noteringen waren als volgt:: Hulst met bes le soort f 3.80 4.80, idem 2e soort f 2.403.10, Hulst met gele bes f 3.205.60, Hulst goudbont 3.505.10, Hulst zilver- bont 4.405.30, Blauwe spar f 0 90 1.30, alles per K.g. Hulststruiken met rode bes f 4.007.idem 2e srt 1.301.30, Sparboompjes 0.50 0.65, Pernettya met rode bes f 0.50 0.80, idem bezet met witte bes f 1.60 2.80, Skimmia f 1.902.60. Alles p. stuk. LEÏMUIDEN „St. Genesius". De bestuursleden C. van Beyeren en A. C. Konst wer den op de 16e jaarverg. herkozen. ROELOFARENDSVEEN Bloembollencultuur. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Algemene vergadering. Voor het hoofdbestuur werden candidaat ge steld de heren Lefeber en De Vroo- men en als pl.verv. de heren Rotte veel en C J v. d. Meer. Tot afge vaardigden naar de Alg. verg. werden benoemd de heren L. J. v. d. Meer en C. A v d. Wereld, en als pl.verv. A. J. M. Bakker en J. de Graaf. Bij de rondvraag informeerde de heer N. Bakker Hz. naar de mogelijkhenid om collectief in te zenden op de a.s. bloemententoonstelling te Lisse. Dit werd in de brede besproken, waar na besloten werd, dat de voorzitter dit punt eens zal gaan bespreken met de directeur van de veiling. Woensdagavond kwam? de Raad 1 van Alkemade voor afwerking van een zeer belangrijke agenda bijeen, waarbij alleen de heer M. Spring in 't Veld afwezig was. De publieke belangstelling was groot. Overname van de oude weg. Allereerst was aan de orde de in gekomen stukken, waarin vermeld de beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 30 Nov. 1949 tot toekenning van een jaarlijkse bijdrage op grond van de financieringsregeling Wo ningbouw 1948 in de exploitatie der 60 houten Oostenrijkse woningen, groot 19.391,—. Hierna deed de voorz. voorlezing van een schrijven van Ged. Staten, dat gezien de gunstige begroting over 1950, de gem. Alkemade haar In 1938 aangegane verplichtingen met betrekking tot de oude provin ciale weg kan nakomen en tot te rugneming van deze weg bereid zal zijn. De voorz. vroeg de Raad goed keuring te willen verlenen aan het door B. en W. opgesteld schrijven aan Ged. Staten, waarin gewezen werd dat deze weg in behoorlijke staat opgeleverd dient te worden; voorts, dat de financiële toestand, door het mogelijke wegvallen van de ondernemingsbelasting, en de grote schuldenlast, in dit licht toch niet zo gunstig gezien kon worden. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, waarna tenslot te met 8 tegen 3 stemmen besloten werd Ged. Staten te berichten, dat de voorwaarden, zoals deze in de overeenkomst nader zijn omschre ven, zullen worden aanvaard. Geen drijvend hotel voor de Kaag. Het voorstel van B. en W. om te besluiten aan H.M. de Koningin te verzoeken het maximum aantal ver gunningen voor deze gemeente nret 1 te verhogen en te brengen op 24, zulks ten einde in de gelegenheid te worden gesteld t.z.t. een vergun ning te kunnen verlenen voor een te Kaag te vestigen café-restaurant met hotel-accomodatie, deed de heer v. d. Bijl de vraag stellen of er werkelijk serieuze plannen voor het vestigen van een hotel-restaurant bestaan. De voorz. geeft hierop een nadere toelichting waaruit blijkt, dat dit pand, gelegen aan de Julia- nalaan 50, bedoeld is voor een hotel ark. De heer Versteege is er van overtuigd, dat de Kaag dringend hotel-ruimte nodig heeft, maaj acht de ligging van het perceel ongun stig. Spr. stelt de vraag of de yer- gunning zal worden verleend op het perceel of op de ark. Nadat de ver zekering was gegeven, dat deze ver gunning altijd voor de Kaag ge waarborgd zal blijven, werd goed keurend besloten. Vervolgens werdaan de raad voorgesteld over te gaan tot het huren van een gedeelte van de auto garage ad 100.per jaar van de heer D. van Hieuwkoop te Kaag, om daarin de brandspuit te kunnen plaatsen. Nadat aan de heer v. d. Bijl was toegezegd, dat op het plein voor deze garage een parkeerverbod zal gelden voor de ingang, werd ook dit voorstel goedgekeurd, Wegens per. aftr. werden in het Burg. Armbestuur voor Alkemade benoemd J. C. de Jong, voor Rijp- wetering G. J. Castelein en voor Oud-Ade N. R. Heemskerk. In Woonruimte-commissie werden voor 1950 onder dezelfde voorwaar den als .in 1949 besloten een reke ning-courant overeenkomst, groot 200.000,aan te gaan. Voorts ver klaarde de Raad zich accoord het aangaan van een kasgeldlening met de Coop. Centr. Raffeissen Bank te Utrecht groot 162.580, 1VK en wel voor de tijd van jaar. Aan de heer A. v. d. Wereld werd ingevolge Financieringsrege ling Woningbouw 1948 een 2e hyp. verleend groot 2.333,63. De Oostenrijkse woningen aan 4e Kaag. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 25 Nov. 1949 inzake plaatsbepaling bouw Oosten rijkse woningen te Kaag werd oor zaak tot een uitgebreide bespreking. De voorz. gaf hierop een toelichting. Bij handhaving van het vorig raads besluit zou dit de gemeente rr:eer- dere kosten opleveren van 5000, en deze zouden in zijn geheel door de gemeente gedragen moeten wor den. De heer Versteege zegt, dat de zelfde motieven van de vorige ver gaderingen thans nog aanwezig zijn en wat betreft deze hogere kosten van 5000,deze meent spr. in twijfel te moeten trekken. De heer v. d. Bijl bespreekt het rapport aan gaande deze kwestie van het Min. van Wederopbouw, en is van me ning, dat het Min. onjuist of onvol ledig is ingelicht, en dat de meer dere grondkosten juist minder moe ten bedragen. Voorz. antwoordt hier Op, er aanspraak op te kunnen ma ken, objectief met dit plan voor de dag te zijn gekomen. Spr. las hierna een rapport voor van de gemeente architect, waarin met gedocumen teerd cijfermateriaal deze hogere kosten werden becijferd. De heer C. de Jong informeerde, waarom deze cijfers niet bij de stukken vermeld waren, daar het nu niet gemakkelijk meer was om een deskundig inzicht in deze zaak te verkrijgen. Ook de heer v. d. Bijl komt hierop terug. Doordat nu pas de gespecificeerde cijfers bekend gemaakt worden, moeten wij een besluit nemen, waar van wij de consequenties niet kun nen beoordelen. Voor mij blijft m nog de vraag: hoe komen B. en W. aan die plm. f 5000,Daar deze woningbouw om spoed vraagt, wordt ons als het ware het mes op de keel gezet, een beslissing te nemen. In het belang van deze woningbouw zal spr. derhalve noodgedwongen mijn stem geven. De heren Verstee ge, Kerkvliet en v. d. Velden onder schrijven deze opmerkingen, waarna het voorstel in stemming wordt ge bracht en met 9 tegen 2 wordt aan genomen. Hierna was het kardinale punt der agenda aan de orde n.l. vaststel ling gem'eente-begroting en voorz. las het rapport van de Commissie tot nazien van de gemeentebegro ting voor. Dit rapport luidde als volgt: RAPPORT BEGROTINGS-COMMISSIE. De woning van de gemeente secretaris. Onderhoud Raadhuis te verlagen. Voorts adviseert de commissie om de Standplaatstoelage van de veearts met f 250 te verho gen tot f 200. Ten aanzien van de kapitaalsuitgaven meent de commis sie het volgende te moeten opmer ken. De bouw van een nieuwe ambts woning voor de secretaris, acht de commissie niet noodzakelijk. Zij is van mening, dat voor ambtenaren geen woningen moeten worden ge bouwd, om de grote bezwaren hier aan verbonden en omdat de exploi tatie in vele gevallen vaak een zeer ongunstig resultaat oplevert. Dat aan de bestaande woning f 8000 ten koste moet worden gelegd, om de aan de woning klevende gebreken, in hoofdzaak vochtverschijnselen, in orde te brengen, wil er bij de com missie niet in. Een uitvoerig rap- port met begroting zal naar de me ning van de commissie 't tegendeel moeten bevestigen. Derhalve stelt de commissie voor op korte termijn te doen nagaan, welke noodzakelijke reparaties aan deze ambtswoning dienen te worden verricht. Zij is van mening, dat indien deze woning grondig wordt verbeterd, deze nog jaren met weinig kosten zal mee gaan. Vervolgens is de commissie tegen de bouw van een bureau voor ge meentewerken. Dit zou gedurende 42 jaar een afschrijving van f 1000 vorderen, maar ook de kosten voor onderhoud, vuur en verlichting spe len bij de exploitatie van deze tak van dienst een belangrijke rol. Ge let op de schuldenlast van deze ge meente stelt de commissie voor de ze uitgaaf te verschuiven naar guns tiger jaren. Met betrekking tot het voorstel om over te gaan tot aankoop van brandweerkleding merkt de commis sie op, dat deze aanschaffing zeer kostbaar is. Beveelt daarom een re gelmatige controle op kleding- en uitrustingsstukken ten zeerste aan. Ten slotte is het de commissie uit de cijfers en de vele voorstellen die door B en W zijn gedaan gebleken, dat de dienst van publieke werken steeds grotere afmetingen gaat afne men en dat de uitgaven voor onder houd van bestratingen, wegen, voet paden, plantsoenen, huizen enz. zich in een steeds stijgende lijn gaan be wegen. De commissie stelt voor naast het college van B en W nog 'n commissie voor publieke werken te benoemen voor het geven van ad vies, indien uitgaven van enige be tekenis moeten worden gedaan. De commissie besluit haar rapport met een woord van dank aan de gemeen te-secretaris voor het geweldige werk, dat verbonden is aan het sa menstellen der cijfers en voor de ge geven zakelijke uiteenzetting. Weerlegging door de voorz. Hierop volgde het antwoord van B en W, waarin voorz. uitvoerig de bezwaren van de commissie weer legde en ten slotte de raad adviseer de toch tot uitvoering van deze plan nen over te gaan. Vermaan tot voorzichtigheid Wethouder v. d. Poel zei, dat.^o- als in het prae-advies van B en W vermeld, hij tegen de gemeentebe groting in zijn huidige vorm was. De motieven hiervoor waren: de schul denlast van de gemeente is zwaar; de ondernemingsbelasting komt over een óf twee jaar geheel te vervallen bijzondere uitkeringen volgende ja ren waarschijnlijk wel lager maar niet hoger; de onderhoudskosten van de oude Prov. weg. zullen weer ten laste komen van de gemeente. Vele factoren zijn aanwezig welke doen voorzien, dat het financieel aanleu nen tegen het Rijk niet bestendigd zal blijven. Dit alles moet, aldus spr manen tot voorzichtigheid. Daarom mogen wij alleen noodzakelijke uit gaven doen. Spr. acht daarom d( bouw van een secretaris-woning waarbij inrichting van de oude wo ning tot politie-bureau niet het mo tief geweest kan zijn, niet noodzake lijk. Spr. wil niet zeggen dat het bureau Gemeentewerken niet nood zakelijk is, maar acht het voorge stelde te kostbaar en adviseert hier voor een andere oplossing te zoe ken. Wij moeten niet te hard van stapel lopen en eerst eens een vol gende begroting afwachten. Spr stelt daarom voor niet tot bouw van een secretariswoning over te gaan en de beslissing tot het bureau Gemeente werken uit te stellen. Eenzelfde geluid De heer Hogenboom is verheugd, dat de begroting nu een gunstig bééld geeft, in tegenstelling met vroegere jaren. B en W spreken in hun voorwoord van een bloeiend bedrijfsleven. Spr. wil er echter de aandacht op vestigen, dat de onder nemingsbelasting funest is voor de bedrijven, speciaal voor de tuin bouw. Daar deze belasting waar schijnlijk afgeschaft zal. worden, kan spr. het optimisme van B en W niet goed plaatsen. Spr. wil daarom een voorzichtig beleid in overweging ge ven. Een ander punt is de woning nood. Plaatselijk wordt getracht een oplossing te zoeken in verbouwing e.d. maar Stad en Land schijnt be zwaar te moeten maken tegen deze noodoplossingen. Spr. verzoekt daar om aan B en W, gedaan te krijgen; dat verbouwingen en restauratie's met niet te hoge kosten zullen kun nen plaats vinden. schikbaar stelt. In dit verband zij nog heren Lohmann, Juffermans, opgemerkt dat het aanbeveling ver- Geest, v. Emmerik en v. d. Velden dient niet eenzijdig te emigreren, j herbenoemd. Met de Coop. Boeren- m.a.w. een goede verhouding tussen I leenbank te Oude Wetering werd Het maken van een nieuwe tocht deur begroot op f 250 acht de com missie niet nodig. Evenzo het bete gelen van de gangvloer en stelt voor t de geraamde post groot f 600 af te de voeren. Betreffende de ambtswoning burgemeester acht de commissie de voorgestelde verfwerken voorlopig nog niet nodig en stelt voor het ge raamde bedrag van f 600 met f 250 Aandrang tot verbetering, De heer Kerkvliet zei deze begro ting te willen bezien in een na-Sin terklaasstemming. Alhoewel 'het cij- ferbeeld een iets gunstiger resultaat geeft, acht spr. deze begroting toch enigszins aan de sombere kant. Ver schillende posten zou men strooigoed kunnen noemen, maar op deze kleine bedragen moet men toch ook wel ter dege letten. Wat betreft de woning bouw zwaait spr. E. en W. alle lof toe maar aangaande de bouw van een secretariswoning moet hij na mens zijn fractie verklaren, dat zij principieel tegen de bouw van wo ningen voor ambtenaren moet zijn. De nieuwe straatverlichting is een lofwaardige verbetering en alhoe- vel een zware post op de begroting, toen volledig verantwoord. De wen selijkheid van een bureau voor ge meentewerken wordt door zijn frac tie v/el erkend, maar niet de nood zakelijkheid om deze verbetering reeds nu als post op de begroting te plaatsen. Spr. kan zich hierin vol- comen met het advies van de com missie verenigen. Wensen blijven er echter bestaan. Spr. had gaarne eni ge verlichting gezien van de belas tingdruk op de gemeentenaren. Als min Lleftinck opwekt tot een zuinig en sober beheer, en dit werkelijk de opvatting is van onze Rijksoverheid, moet dit ook de opvatting van de gemeentelijke overheid zijn. De be volkingsaanwas legt onze gemeente de nodige verplichtingen op. Wij we ten, dat de vestiging van industrie de volle aandacht heeft- Naast de industrie is er echter ook nog een mogelijkheid in onze kleine tuinbouw bedrijven. Door het ontbreken van een goede finantiële basis, kan er nu nog niet altijd alles uitgehaald worden. Spr. meent daarom te moe ten adviseren tot versoberen, zowel in het kleine als in het grote, op dat aan onze gemeente die financiële basis gegeven zal worden, waarin wij volledig vertrouwen kunnen heb ben Leven onder gelukkige omstandigheden. De heer P. v. d. Velden zeide. dat men in Alkemade leeft onder geluk kige omstandigheden, omdat reke ning wordt gehouden met God en gebod. Was onze gemeente een af spiegeling van het gehele land, dan zou er geen plaats zijn voor het com munisme Voorts achtte spreker het een gelukkig feit, te kunnen consta teren dat in de kleding bij de wa tersport een gunstige verbetering is ingetreden. In hoeverre B. en W. in deze nog maatregelen moeten tref fen, liet hij gaarne aan hen over. Al hoewel geen vijand van het jeugd werk, meende spr. toch te moeten wijzen op de gevaren verbonden aan het subsidiëren van jeugdverenigin gen. Met voldoening wijst spr. op de post reserve; dit is de eerste stap tot het vrij komen van de schulden last- Spr. is voorstander van een sober finantiëel beleid. Op de raad rust de plicht, niet om de belastingen voor de gemeentenaren te verzwaren, maar te verlichten. Met vreugde heb ben wij kennis genomen van de te vestigen industrie. De voorz. blijft optimist. Na deze sombere geluiden, vraag ik mij af, aldus de voorz., waar de moed vandaan te halen, om toch nog optimist te zijn. De verbetering van het raadhuis achtte de voorz., .In tegenstelling met de commissie, drin gend noodzakelijk. Spr is bijzonder onaangenaam getroffen, dat men over dit geringe bed-ag nog wenst te discussieren, daar dit niet getuigt van vertrouwen in het beleid van B. en W. De slechte financiële toestand van deze gemeente, welke als een ..zwaard van Damocles' boven ons hoofd is geschilderd, bestaat volgens spr. in het geheel niet. Met uitvoerig cij fermateriaal tekent spr. de gunsti ger* finantiële aspecten van onze ge meente. en komt tot de slotsom, dat, als wij de cijfers juist stellen, de schuldenlast niet 142.maar 82. per hoofd bedraagt De voorgestelde uit te voeren werkzaamheden be ogen slechts het belang van de ge meente en geen persoonlijke belan gen. Breedvoerig bespreekt de voorz. deze onderwerpen en adviseert ten slotte de raad om in deze met de meerderheid van B. en W. mede te gaan. Hierna onderstreepte de heer v. d. Velden nog eens, dat de commissie in haar rapport haar mening heeft weergegeven, maar hierin geenszins tot uiting heeft willen brengen, dat zij wantrouwend staat tegenover het beleid van B. en W. Hierna werd de begroting arti- kelsgewijze behandeld. Wat betreft het onderhoud Raad huis, werd vóór de door de commis sie geadviseerde verlagingen ge stemd. Ten aanzien van de subsidie- verhoging voor het kleuteronderwijs van 1.op 10'verklaart de heer v. d. Bijl deze verhoging van harte toe te juichen, maar stelt voor deze tot 20.te verhogen, gezien de zeer grote kosten die aan dit on derwijs verbonden zijn. Nadat dit voorstel in stemming was gebracht, waarbij de stemmen staakten, werd dit punt aangehouden tot de volgen de vergadering. Vervolgens werd de bouw van een nieuwe secretaris-woning afgestemd, evenals het bureau gemeentewerken. Ten aanzien van het opgerichte kraamcentrum stellen B. en W. voor subsidie te verlenen a 0.60 per ver zorgingsdag. De heer v. d. Bijl wil deze subsidie uitgebreid zien tot alle kraamverzorgsters, bij een kraam centrum aangesloten, waarna goed keuring van deze subsidie volgde. Hierna werd de begroting met wij zigingen in zijn geheel in stemming gebracht en met de hamerklop van de voorz. behoorde deze slag van Alkemade weer tot het verleden. De vergoeding als bedoeld bij art. 101 der L. O. wet 1920 t- b. v. de bij zondere lagere sccholen werd voor 1950 vastgesteld op 18.per leer ling. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer C. de Jong de aandacht voor een spoe dige bestrating van de Spoorstraat. De heer M. v. d. Veldt bepleitte een bepaald jaarlijks bedrag op de be groting te plaatsen voor de ver fraaiing van het raadhuis. Tegen het middernachtelijk uur nam de voorz. ten slotte als laatste het woord. Wij zijn gekomen aan het einde van o"ze laatste vergadering in 1949 aldus spr. De stemming op deze laatste avond is mij wel iets tegengevallen, maar het was toch zeer zeker een belangrijke vergadering. Laten wij echter eventuele nederlagen steeds sportief dragen. Brengt dank aan de Raad voor de aangename wijze waarop hij steeds met B. en W. sa menwerkte en wenste tenslotte een zalig uiteinde van het jaar 1949 toe:

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2