Een experimenteerschool aan de Haverstraat ACieuiujaa%óxidaefitenüeó L EI D S E E HUTSPOT De zaak van de Haagse burgemeester WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS Pater D. Langeveld f De weleerw- pater Diocletius Lan geveld O.F.M., kapelaan te Wychen, is Dinsdag overleden in het St. Cani- sius-ziekenhuis te Nijmegen, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden. De uitvaart en begrafenis heeft plaats a.s. Vrijdag te Wychen. Pater Langeveld, geboren te Lei den, was 40 jaar oud. NIEUWE VERGUNNING VOOR BLAUWE TRAM DEN HAAG- LEIDEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben besloten aan de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij N.V. te Haarlem vergunning te verlenen tot instandhouding van de electrische spoorweg van 's-Graven- hage (Gevers Deynootweg) over Voorburg naar Leiden, met intrek king van vroeger verleende vergun ningen. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Nuova Quartetto Italiano. Ditma.al was het Nuova Quartetto Italiano door het ijverig bestuur van de Kunstkring uitgenodigd om Dins dagavond voor de leden een Kamer muziekavond te geven in de Stadsge hoorzaal en niet ten onrechte heeft de volle zaal gejubeld, zoals dit in Leiden maar zelden wordt gedaan. De vier Italiaanse kunstenaars: Paolo Borciani le viool, Elisa Pegraffi 2e viool en de heren Pietro Farulli alt en Franco Rossi geven een ongeloof lijk mooi samenspel. Begonnen werd met „kwartet in Es op. 64 van Haydn, na een korte onderbreking, van wege iets, dat de le violist hinderde en hersteld moest worden, begon eerst recht het meest gratieuse menuet, dat men zich denken kan. Als Haydn, die in zijn instrumentaal werken nooit het menuet naliet, dit prachtig fijne ensemble zou gehoord hebben, zou hij zeker in vervoering zijn ge raakt en deze stemming zou hij ze ker niet hebben verloren tijdens het Rondo, dat in een tempo en met een accuratesse werd uitgevoerd, om van te duizelen. Het laatste kwartet van op. 59 van Beethoven, de drie Russi sche genoemd (Beethoven gebruikt in dit Kwaret in C dur alleen eigen the ma's) genoot een interpretatie zó weelderig, zó welluidend en zelfs licht, waaruit hun grote meesterschap blijkt. Denken wij ons Beethoven iets meer robuust van uiting, juist deze transparante fijnheid (denken v/ij even terug aan de Fuga), is voor een strijkensemble een van de groot ste moeilijkheden, en al met al be hoort zo'n vertolking toch wel tot het reinste kunstgenot dat men kan be leven. Elk dezer vier kunstenaars is een ras-musicus, elk van hen bespeelt een prachtig instrument, en 't sa menspel is volmaakt Alles wordt uit 't hoofd gespeeld en in de perfec tie. Een geweldige studie moet hier aan voorafgegaan zijn. Tenslotte hoorden wij „Kwartet in g. op: 10" van Debussy. Het Nuova Quartetto is een aller-prachtigst, al ler gevoeligst ensemble, dat met ere naast de meest beroemde kwar tetten genoemd kan worden. Met zeldzaam gemak, nooit te veel of te weinig ontheven van de materie, wordt alle zuiver muziek. Het moet gezegd er is fameus en expansief gespeeld, het klank-idioom vibre rend sensitief, om er Debussy's eigen wezen volkomen mede te benaderen. Een ware ovatie werd hun door de Leidenaars gebracht, waarop een toe gift werd gespeeld, nl. een „Scherzo" met zo'n verrukkelijk cellothema, dat vermoedelijk wel van Verdi zal we zen. Hoe dit ook zij, de cello en de begeleidende instrumenten vormden een ensemble van zeldzame soepel heid en verfijning. Niet dikwijls hoort men zo musiceren. Er waren bloemen voor Elisa Pegreffi en geju bel voor allen. J. Kortmann. DE LEIDSE V.O.M.O. VER GADERDE. „Onze taak en roeping" uiteengezet. Wederom belegde de Leidse afde ling van de V.O.M.O. (Voor Onze Militairen Overzee) een bijeenkomst welke gisteravond in het geheel ge vulde achterzaaltje van ,.'t Raedt- huys" werd gehouden. Bij ontsten tenis van de landelijk voorzitter, trad als spreker op de in Leiden welbekende secretaris van het Hoofdbestuur, de heer P. M. Ver- bruggen, die sprak over „Onze taak en roeping". Uitgaande van het feit dat vele leden, nu hun zoons uit Indonesië zijn teruggekeerd, bedanken als lid, wees spr. op de tweeledige taak van de V.O.M.O. n.l. op de eerste plaats zorg voor de terugkeer en goede re patriëring van de militairen uit In donesië en op de tweede plaats zorg voor tewerkstelling in het vaderland en het hernemen van een rechtma tige plaats in de maatschappij, iets waarop zij, die grote verdienstep voor land en volk hebben, zeker aanspraak mogen maken. Dit houdt in dat wanneer een militair is te ruggekeerd, de bemoeienissen van de V.O.M.O. voor hem niet geëin digd behoeven te zijn. Het feit dat er van de 7.500 teruggekeerde mili tairen 2-300 werkloos zijn, aldus spr., spreekt boekdelen. Speciaal op dez^ nazorg ging de heer Verbruggen in een ietwat pa thetisch betoog verder in, wijzend op de taak van de patroons om hun vroegere werknemers weer in dienst te stellen, het tekort aan kleedgeld 70,na repatriëring, het over brengen van gesneuvelden naar het vaderland, de regeringsteun bij her- of aanvatten van studies en emigra tie naar de tropen. Spr. bracht hulde aan de wel zeer actieve Leidse afdeling en besloot met een hartstochtelijke oproep om ''e V.O.M.O. trouw te blijven, tot- '*1t er voor deze organisatie geen ""k meer zal zijn, een tijdstip dat sp-, nog zeer ver verwijderd achtte. Zaterdag a.s. zal frater A. Duin dam S.C.J. tot sub-diaken en frater H. Duindam S.C.J. tot diaken worden gewijd in de kapel van het studie hui „St. Jozef" van de Priesters van het H. Hart te Hees bij Nijmegen. In het Rijksmuseum van Oudheden Dr. H. Brunsting hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over „Terra Sigillata". Spr. behandelde eerst de oorsprong van de naam. Deze blijkt zeer oud te zijn; zij was in de middeleeuwen in gebruik voor een soort rode aarde (bolus), die behalve als verf, ook als geneesmiddel diende. Het gebruik daarvan, niet de naam, gaat tot hoge oudheid terug. In Grieks-Romeinse tijd was de terra Lemnia, de rode aarde van Lemnos, in hoge eer. Daar was de god van het vuur. Hephaistos, door Zeus uit de hemel geslingerd, terecht gekomen, daar had hij zijn smidse. De geneeskrachtige aarde werd daar eens per jaar gedolven, tot tabletten verwerkt en van stem pels voorzien. Naar dit stempel heet het geneesmiddel, in de middeleeu wen althans, terra sigillato. Van de ze en andere soortgelijke aarde, bak te men, vooral in de 17e en 18e eeuw een rood aardewerk, dat de eigen schap zou hebben vergiften onscha delijk te maken. Van de naam van dit aardewerk heeft in die tijd het rode aardewerk, dat men in de oude legerplaatsen der Romeinen vond, de naam terra sigillata gekegen. De Romeinen spraken van Samisch of Arretijns aardewerk, naar gelang van de herkomst. Spr. behandelde verder de ontwik keling van de „terra sigillata" van de eerste eeuw v- Chr. af tot de 4e na Chr. toe, de verschillende fabrie ken in Italië en Gallië, het ontstaan van het glanzend rode oppervlak alsmede de wijze van vervaardiging van de met reliefs versierde kelken en kommen. De van verschillende plaatsen in ons land bij de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in gekomen klachten omtrent de onbe vredigende resultaten van het onder wijs aan vele lagere scholen. Deze commissie strekte haar on derzoek uit over enige duizen- de leerlingen; ook in onze ge meente werd een groot aantal leerlingen getest. Toen deze on derzoekingen uitwezen, dat op goede gronden mag worden wor den verwacht, dat door toepas sing van meer moderne methoden belangrijk betere resultaten zul len worden verkregen, adviseerde de commissie een aantal scholen, en wel een school te Leiden en een plattelandsschool in het land van Maas en Waal, een proef te nemen. Voor Leiden werd daartoe, in overleg met B en W, bestemd de o.l. school aan de Haverstraat. Uit het ter inzage gelegde rapport van de commissie tot voorbereiding van de proef aan de school Haver straat zal u blijken, dat aan deze school zal moeten worden gebroken met het tegenwoordige onderwijs systeem en dat geheel andere, nieuwe wegen moeten worden ingeslagen om de leerlingen het voor hen meest ge ëigende te geven. Ook zullen andere eisen moeten worden gesteld aan de outillage de zer school het meubilair, leermid delen enz. Verder zal de in het ge bouw aan de Haverstraat gevestigde kleuterschool bij het experiment in geschakeld moeten worden. De medewerking van het Rijk aan Van heden ai to» en met 27 Dec. is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARSADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van ZATERDAG 31 DEC. tegen gereduceerd tarief De prijs bedraagt: 1—15 m.m. I1.50 elke m.m. meer t 0.12 Deze advertenties kunnen, behalve bij onze administratie, ook worden opgegeven bij de plaatselijke agenten en be zorgers in de stad, echter UITSLUITEND tegen CONTANTE betaling. Spoedige opgave is gewenst. Na 27 December wordt het gewone tarief ad 15 ct. per m.m. in rekening gebracht. DE DIRECTIE dit experiment bestaat hierin, dat het Rijk de salarissen van twee leer krachten meer, alsmede de kosten, voortvloeiende uit het werk van bovengenoemde commissie, in totaal een bedrag an 12 a 15 duizend gulden per jaar, vor zijn rekening neemt. De voor rekening van onze gemeen te komende kosten van inrichting van het gebouw, aanschaffing van leermiddelen e.d. worden geraamd op rond f 7.300.terwijl de kosten van voortgezete eerste inrichting naar raming over 1950 nog ongeveer f4000 en over elk der jaren 1951 tot en met 1953 ongeveer f 2000 zullen bedragen. Naar verwachting zullen de exploita tie-kosten van de experimenteer school niet hoger zijn dan die van een gewone lagere school. Met de commissie tot voorberei ding van deze proef zijn B. en W. van mening, dat het hier betreft een experiment, waarbij grote sociaal- paedagogische belangen betrokken zijn en dat allerwege met grote be-» langstelling zal worden gevolgd. In het belang van de jeugd in ge heel ons land en van de Leidse jeugd in het bijzonder achten B en W het gewenst, dat de gemeente deze proef neming mogelijk maakt door beschik baarstelling van de nodige gelden. BILJARTERS VAN T.O.G. VIER-1 DEN HUN ZILVEREN FEEST. Cabaret-avond in „Den Burcht". „Gezelligheid kent geen tijd" was zeker het motto, waaronder de Leidse Biljartvereniging T.O.G. Dinsdagavond in de grote Burcht zaal, haar 56 lustrum vierde". Voorzitter C. Pauw sprak een kort openingswoord, waarin hij een te rugblik wierp op de jaren 1939 1949, met de moeilijkheden tijdens de oorlog, waaruit de vereniging ge zond en sterk te voorschijn kwam en nu na 25 jaren heeft bewezen niet voor niets te hebben gebouwd. Jammer was het dat een van de meest trouwe leden, de heer J. Was- sink, door ziekte verstek moest la ten gaan. Hierna betrad de heer J. Bonnet het podium en als voorzitter van de Leidse Biljartbond sprak hij waar derende woorden over al hetgeen T.O.G. voor de Leidse Biljartbond heeft gedaan. Trouw bijgestaan door bestuursleden van T.O.G., heeft de Leidse Biljartbond een dusdanige vlucht genomen als nooit te voren hij dankt dit ook aan het vele werk van de heren Pauw en Wassink. Om het echter niet bij woorden te laten, bood hij namens de L.B.B., T.O.G. een standaard (natuurlijk een bil jarter van T.OG.) met vaantje aan in de Leidse kleuren. Dit was echter niet genoeg en sprekende namens alle Leidse verenigingen, samenge koppeld met de deelnemende ver enigingen, werd T.O.G. een fraaie beker overhandigd. Na dit min of nveer officiële ge deelte was er een gevarieerd pro gramma waaraan medewerkten The Rhythme Boys, Arie Westgeest, Amarco, Henny Chouffour enz. Zij allen brachten er een goede stem ming in, die nog werd verhoogd bij de prijsuitreiking. De uitslagen van dé nederlaag wedstrijden in afdelingen luiden: le afd.: 1. Luto (Lisse), 2 Vios (Lisse), 3. Carambole (Leiden). 2e afd.: 1. Carambole II, 2. Vios II 3. Newton (Den Haag). 3e afd.: 1. 't Spoortje; 2 Ado (Haarlem), 3. T.O.B. 4e afd.; 1. D.V.H. 2 (R.A.veen), 2. Drei Pottekens, 3. Vios 3. 5e afd.: U.V.S. II; 2. de Hoek 2: 3. Rechthuis (Rijns.woude). Na vele persoonlijke prijzen en dankwoorden van diverse voorzit ters, was ook deze huldiging ten einde en kon het gewone program ma verder worden afgewerkt. Wij willen deze avond kenmerken, niet alleen met de woorden van voorzitter C. Pauw „TotOns Ge noegen" maar zeker: tot ieders ge noegen! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Chinese taal- en letterkunde: de heer E. Zürcher te Utrecht. BURGERLIJKE STAND. - Geboren: Klaas, z. van W. J. Stephanus en A- van den Heuvel; Dennis Bruin Johann, z. van E. J. van de Water en J. van Leeuwen; Elisabeth, d. van H. Staal en M. L. C. Hoogeveen; Gerard, z. van J. N. Hennipman en H. Hollander; Maria Elisabeth, d. van W. Hamerling en N. van Laar; Linda, d. van A- P. van Schoonhoven van Beurden en van S. Oberneck: Joseph Julius Halbe, van J. M. E. Lekanne gezegd De- prez en van A. Drijfhout; Bernardus Waltherus Cornelis, z. van W. J. J. A. Couwenberg en J. G. T. Elfrink; Yvonne Maria, d. van W. J. van Rijns oever en M. van der Pompe; Johan na, d. van D. Mostert en M. J. van Loef. Overleden: M. Tromp zn. 2 jaar; H. L. Ockenburg huisvr. van P. Par- levliet 45 jaar; A. Gruijs zn. 5 maan den; N. van Egmond zn 1 maand; T. H- Dickhoff man 70 jaar; A. Hein, zn. 5 maanden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 Dec. Vee. Aan gevoerd: 4824 dieren, w. o. 190 paar den, 20 veulens, 1420 gebruiksvee, 1125 vette koeien en ossen, 410 scha pen en lammeren, 151 varkens. 669 nuchtere kalveren, 136 biggen, 81 bokken, 633 graskalveren. Prijzen per stuk: kalfkoeien f 890—760650; melkkoeien f 890760650; vare- koeien 550—450375; vaarzen 575 —475—375; pinken f 475—375—300; graskalveren 270210125; biggen 333025; nuchtere kalveren 45 4035; werkpaarden 800600 500: hitten 600—500—400. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen 1.80 2.00, 1.60—1.80; 1.40—1.60; lam meren 1.80, 1.60, 1.50; slacht- paarden f 1.35, 1.25, 1.00. Vette koeien en ossen: aanvoer zeer ruim, handel levendig, prijzen als v. w.; kalm- en melkkoeien: als v. w. goed. ruim prijsh.: graskalv.: korter, tame lijk, iets hoger; varekoeien: iets rui mer kalm, goed prijsh.; vaarzen en pinken: als v. w., tamel. iets hoger; nucht kalv.: iets groter, vlug, stijg.; paarden: iets korter, vlot, goed prijs houdend. Weggebruikers, Als ieder VEILIG loopt en rijdt, dan raakt geen mens zijn leven kwijt! Woensdag, 14 December. Neen, vandaag geen weerpraatje. We vallen met de deur in huis. Boem! Want de marktkooplieden, hoewel goed begrijpend dat het een tijdelijke toestand is, waar niemand iets aan kan doen, zijn toch niet he lemaal tevreden over de Zaterdagse markt op de Hooigracht. Enfin, de burgemeester, commissaris Meyer en de heer Mennes van de Markt en Havendienst hebben de hoofden eens bij elkaar gestoken. En het re sultaat is dat op de komende Z? dagen op de Hooigracht een eenrich ting-verkeer zal worden doorge voerd. Vanaf de Haarlemmerstraat kan men dan de Hooigracht niet op rijden. Het verkeer wrodt vanaf de Haarlemmerstraat over de Kaas markt, Koppenhinksteeg en Hoog landse Kerkgracht geleid. Het ver keer vanaf de Nieuwe Rijn mag wel doorgaan. Door deze vermindering van het verkeer kan de rijbaan iets smaller worden. Het resultaat zal zijn dat er voor het publiek, tussen huizenrij en front van de tentjes een bredere passage komt. Wat de koop lust zal bevorderen. Omdat men dan niet meer zo meegesleurd zal wor den ,als Zaterdag 11. het geval was in de te smalle paden. En onmiddellijk na dit optimisti sche bericht, komen we weer met een domper aandragen. Oftewel weer met een Leids jongetje van Hierony- mus van Alphen. Dat was de vijfjari ge H. v. D., die op de Morskade woont en gisteren plotseling de Mors- weg over wilde steken. Hij deed dat, met het gevolg, dat een wielrijder hem aanreed. Dat kostte het knaap je een gebroken rechter-onderbeen, waarvoor de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis bracht. We schakelen weer over naar het prettiger nieuws. Zo b.v. dat de Leid se schooljeugd op de vooravond van Kerstmis, evenals verleden jaar, weer op verschillende punten in de stad Kerstliederen gaat zingen, Reeds vele scholen, zowel R.K. als N.H. en Ger., hebben toegezegd htm medewerking te verlenen. Iedere school krijgt een stadswijk en route toegewezen. De bedoeling is dat er drie of vier ge bruikelijke Kerstliederen gezongen worden, ter ere van het Goddelijk Kind van Bethlehem, om iets van de ware kerstgedachte ook op straat te laten doorklinken. En a.s. Vrijdagavond wordt in het gebouw Steenschuur 6 een vergade ring gehouden van de Leidse afde ling van de Ned. Ver. tot bescher ming van dieren. Dan dient nog vermeld te worden dat gisteravond om half tien zes schapen een droevig levenseinde ge vonden hebben. Dat waren schapen van veehouder R.. die het op het land niet langer konden uithouden en dies een wandelingetje eingen maken op de Spoorbaan in de Broek polder. Ze zijn van deze wandeling niet teruggekeerd. Want een wrede electrische trein maakte aan hun maanlicht-idylle een even wreed einde. De cadavers werden naar het abattoir overgebracht. En nu zijn het coteletten geworden. In alle bladen hebben berichten gestaan over het verwijnen van de Cadi-clubs. Maar in Leiden is het nog zover niet. Nog lange na niet! Want de Cadiclub op het Rapenburg dient niet alleen als cantine en ter ontspan ning van de soldaten. Maar het is te vens eetgelegenheid voor officieren, waarvan er verschillenden in het zelfde gebouw zijn ingekwartierd. Opheffing betekent dus dat deze of ficieren bij particulieren onderge bracht zouden moeten worden. En dat betekent weer verlies aan woon ruimte. Dan komt er nog bij dat er nog steeds plannen bestaan om het garnizoen in Leiden uit te breiden. Een en ander heeft er toe geleid te beslissen dat de Leidse Cadi-club dus voorlopig niet opgeheven zal worden En dan nog iets moppigs. Op de Lage Morsweg staat een boompje. En dat boompje is geknakt. Onder dat boompje is 'n kuiltje. Daar is al eens in het donker een motorrijder inge reden. „Wacht", denkt de politie. „Daar zullen we eens een stokje voor steken." Dies wordt er iedere namid dag door de motorpolitie een rode lantaarn gebracht. Die aan het ge knakte boompje wordt opgehan^ m. Maar dan komt er een vleugje wind. En „floep" zegt de rode lantaarn. Uit! Nu woont daar op de Morsweg een menslievend man, die al verschil lende malen op eigen kosten die lan taarn weer ging aansteken. Maar dan komt er weer een vleugje. Uit! Dat verdroot deze goede man en hij sprak de politie aan. „Tja", zegt de agent die iedere morgen constateert dat de lamp uit is ik heb m'n orders en die moet ik uitvoeren." Zodat van middag de rode lantaarn weer aan het geknakte boomje zal gehangen worden. En een vleugje wind het licht weer zal doven. Hoelang nog?, vraagt de menslievende Morsweg-be- woner zich af. Ondertussen werd in de Jacobzaal van „Den Burcht" een bijeenkomst gehouden van de V.O.L.A. Deze oud- leerlingen van de Ambachtsschool zagen hun directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, weer in hun midden, toen de heer H. Gerritsen van de Caltex een causerie hield over winning en verwerking van aardolie. Kleuren films verduidelijkten een en ander. En de voorzitter, de heer J. P. Zwa nenburg, sprak welkomst- en dank woorden. En over boffen gesproken! Dat deed vanmorgen om even voor ze ven uur een wielrijdende Middel burger, die vlak voor de Blauwe Tram op de Prinsessekade reed en plotseling over de tramrails slipte. Wonder boven wonder werd hij door de tram opzij geschoven tegen de trottoirband aan. Dat had zeer ernstig kunnen zijn. Maar het bleef bij een beetje pijn in de rug en een verbogen fietslantaarn. Waarmee we maar zeggen willen dat die Middel burger enorm geboft heeft. En dat alle wielrijders op dat punt goed moeten uitkijken. Want het is een noodtoestand. En ondanks het zeer te loven nauwlettende po- litie-toezicht zouden er wel eens ongelukken kunnen gebeuren. Die dan waarschijnlijk minder wonder lijk zouden aflopen. Maar als we dan nu weer over stappen op de vergader-zucht der Leidenaars, moeten we even vertel len dat de vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid" a.s. Dinsdagavond 8 uur in de Stadsgehoorzaal een militair concert (stafmuziek van het 2e terr. bat. Haarlem) met filmver toning organiseert. Vertoond worden De Vliegende Hollander terug, bevrijding van Walcheren en Karei Doorman. Wat ons bij elkaar een interessant programma lijkt. Bovendien geeft ook de afd. Lei den van de Alg. Ned. Invalidenbond een feestavond in de gehoorzaal. En wel Dinsdagavond 27 Dec. a.s. Het gezelschap Yvonne Tjemkanoff verleent belangeloze medewerking. En Willy Corsari, schrijfster van de roman „Geliefde Dwaas" komt volgende week Woensdag om kwart over acht aan het haardvuur in „Het Gulden Vlies" een praatje houden voor een klein gezelschap over dat boek. Daartoe heeft de N.W.B. haar uitgenodigde Tenslotte zij nog vermeld dat het bestuur en Vaandelcomité van de Vriendenkring t.e.v. h. Allerh. Sacr. niet hedenavond, rr/aar morgenavond verwacht worden ten huize van de heer C. J. M. Stolwijk, Rijnsburger- singel 22b. Het comité om half acht. Het bestuur om acht uur. De R.K. Middenstanders in Leiden er nog even aan herinnerend dat hedenavond om half negen de bijeenkomst in „In den Vergulden Turk" wordt gehouden, dunkt ons een goede afsluiting voor de Huts pot van vandaag. STAD5KOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MEER WIND. Matige tot krachtige, en langs de kust wellicht tot stormachtig lanwakkerende wind tussen Zuid Oost en Zuid-West. Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen, in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. Ongeveer dezelfde of iets hoge re temperatuur dan vandaag. ZOETERWOUDE TERUG UIT DE MISSIE. Morgen met de trein 11.24 te Lei den zal pater J. Vaneman van de St. Joseph-Congregatie Mill Hill uit de Missie naar zijn ouderlijk huis in de Zuidbuurt terugkomen. Pater Vaneman is op 8 September 1939 juist voor de oorlog naar de missie Oeganda vertrokken. Al vorens naar Holland terug te gaan heeft pater Vaneman een reis van 14 dagen ondernomen om zijp broer Johan, die als missionaris werkt in Egyptisch Soedan, te bezoeken Het zal in huize Vaneman een blij weerzien zijn, temeer omdat de pa ter, in zijn vacantie ook twee broers, die in militaire dienst in Indonesië zijn, nog hoopt te ontmoeten. Middenstand. In de gisteravond gehouden vergadering van de Mid denstand werd besloten op 8 Fe bruari een feestavond te houden, waarop de toneelclub O.K.O. van de St. Ieonardus-parochie Haagweg te Leiden het blijspel „Amor in de Pastorie" van Jac. Ballings zal op voeren. Van de Centrale Raadsvergade ring werd een verslag uitgebracht, waarbij het besluit werd gemaakt in den vervolge meer studie vooraf van de beschrijvingsbrief te maken en ook enige actuele onderwerpen in een voorstel om te zetten en in te dienen. In de vergadering werd medege deeld, dat de heer P. C. Paardekoo- per Pzn. met goed gevolg het exa men van de Middenstandsleergan gen voor sociologie en economie heeft afgelegd. Na afloop jaswedstrijd. SCHEEPSBERICHTEN AARDIJK, 133 Dec. 210 mijl Z.W. Land's End. ALDABI. 13 Dec. 650 mijl Z. Las Palmas. AMSTELLAND, 13 Dec. pass. Finisterre. SIBAJAK, Batavia-Rotterdam 13 Dec. gean kerd Aden. SLAMAT, Java -New New 12 Dec (18 uur) van Belawan. WATERLAND 13 Dec. v. Cabedelo n. Las Palmas. WATERMAN, pass. 13 Dec. (6 uur) Kaap Guardafui. ZEEMAI 11 Dec. v. Can Francisco 19 Dec. te Hilo (Nawai) verw. ZUI DERKRUIS pass. 13 Dec. (14 uur) Gibraltar. LAATSTE BERICHTEN Vliegtuig neergestort in Indonesië Een vliegtuig van de militaire luchtvaart van het type P-51 is door onbekende oorzaak gistermiddag km ten Zuid-Westen van Ban dung neergestort. De enige inzittende werd hierbij gedood. In verband met het waarschuwen van de familie kan de naam niet bekend worden ge maakt. HET VERGAAN VAN DE DOROS. Bij Florida verongelukt. Volgens het verslag, dat de hoofd werktuigkundige van de „Doros" heeft uitgebracht bij de officieren van het Amerikaanse tankschip, dat hem met zeven van zijn gezellen heeft opgepikt, zijn de kapitein, de eerste, tweede en derde bootsman, de leerjongen-electricien. de tweede en derde werktuigkundige alsmede de steward omgekomen bij de schip breuk, welke zich Maandag om streeks 16.45 uur (Ned. tijd) heeft voorgedaan. Het verslag van de mecanicien is overgemaakt aan de kustwacht, welke eveneens er van op de hoog te is gesteld, dat een tweede red dingsboot met zes leden van de be manning van de „Doros" gisteren nog door de overlevenden, die door de „Arrow Point" zijn opgepikt, voor het laatst werd gezien. Vol gens het verslag van de hoofdmecha- nicien zijn nog twee andere zeelie den met de „Doros" verdronken. Alle schepen in de zone zijn gealar meerd en zoeken de reddingboot met de zes overlevenden. De schipbreuk heeft zich voorge daan ten Noorden van de Bahanva- eilanden. Het schin had een beman ning van 24 koppen aan boord. SERUM VOOR LANGER LEVEN. Sowjet-geleerden hebben een se rum voor langer leven gemaakt, dat aan Stalin zal worden gegeven, aldus heeft een Sowjet-Russische luitenant kolonel volgens het West-Duitse Persbureau verklaard tegenover stu denten van de Berlijnse Humboldt- universiteit, „In een derde wereldoorlog zou den de communisten onder leiding van Stalin de regeringen van de Wes telijke landen de nek breken en het kapitalisme ten grave dragen", al dus zeide de luitenant-kolonel nog, volgens het persbureau. Ex-Secretaris staat terecht Hedenochtend stond drs. W. B. te recht voor de Economische Politie rechter te 's-Gravenhage wegens drie overtredingen van de deviezenvoor- schriften.x Er werd een aantal getui- gen-verklaringen afgelegd, waaruit bleek, dat drs. B„ die eertijds secre-. tans van de burgemeester van 's-Gra venhage was, zich heeft schuldig ge maakt aan niet legaal gebruik van deviezen, welke onttrokken waren aan het Zwitserse vermogen van een Nederlandse ex-politieke delinquent. Voorts bleek, en dit werd ook door verdachte toegegeven, dat in samen werking met de ex-burgemeester, mr. W. A. J. Visser 50000 franc van dit vermogen was losgemaakt, waarvan de burgemeester 10.000 voor toeris tische doeleinden heeft overgenomen. Een gedeelte van het resterende be drag werd omgezet in 5000 dollar en 90GO gulden, die door verdachte B. per vliegtuig naar Nederland waren gesmokkeld. Mr. V. ontkende als getuige iets met deze smokkel uitstaande te heb ben gehad. Als getuige werden ge hoord twee inspecteurs van de doua ne-recherche, een rijksrechercheur, mr. V. en een accountant van de eige naar van het vermogen in Zwitser land. Voorts ti'ad als getuige a de charge een inspecteur der le klasse van de rijksrecherche op, die ver- klaaide dat drs. B. geregeld na dienst reizen naar Zwitserland belangrijke inlichtingen verstrekte. Getuige wilde op de aard dezer inlichtingen, noch op de aard van zijn eigen werkzaam heden. die van zeer vertrouwelijk karakter, zijn, ingaan. Om 12 uur scho-ste de politierech ter de zitting enige tijd, Daarna ko men de Officier var Justitie en de verdediger jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland aan het woord. In de namiddag zal mr. V. voor de politie rechter verschijnen eveneens ver dacht van overtreding van het de- viezenbesluit.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3