PERSSPIEGEL NIEUWS UIT DE OMGEVING Een Adventsavond te Sassenheim WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 DE LE1D5K COURANT PAGINA 3 KAPOTTE RUIT: 2.100. Een mevrouwtje in West zaan had een kapotte ruit. Zij haalde er de schilder bij. „Het is zo koudmaar ik heb geen geld je te betalen, schil der. Wil je genoegen nemen met twee lootjes uit de loterij?" De schilder speelde nooit. Hij ge loofde niet in zijn goed gesternte. Maar vooruit, hij zou ze voor de grap dan maar als betaling nemen. Eén gaf hij er aan zijn knecht, één hield hij er zelf. En waar dat nou aan lag, hij weet het niet. Maar tel kens moest hij dat briefje maar weer uit zij zak halen en er op kij ken. Op het laatste kende hij het nummer uit zijn hoofd. Er gingen een week of wat voorbij en op een goede dag zat de schilder naar de radio te luisteren. De stem van de omroeper somde prijzen van de Staatsloterij op. „Als het nou toch eens waar was, dat...." dacht de schilder. En hij was nog niet uit gedacht of z ij n nummer. Z ij n nummer! Vijftig duizend gulden op zijn lot! Het was een twinttigje, zdat hij met wat minder genoegen moest ne men. M.aar één en twintighonderd pop houdt hij toch schoon over. Mevrouwtje uit Westzaan, had toch bij die schilder gepoft! JODENVERVOLGER VOOR DE RECHTER. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is gisteren voorgeleid een der verschrikkelijkste joden- vervolgers uit de bezettingstijd. In de beklaagdenbank zit een'on aanzienlijk man in een Duits uni- form. Hij heet Ferdinand Hugo Aus der Fünten en is veertig jaar oud. In de oorlog was hij S.S.- Hauptsturmführer, kapitein. Maar hij was ook nog méér. Hoofd van de Zentralstelle für Jüdische Aus- wanderung. Honderdtwintig dui zend Joodse Nederlanders gingen tussen September 1941 en Mei 1945 onder zijn handen door naar de ver nietigingskampen. Luttele honder den slechts kwamen er terug. Het deerde hem weinig. „Voor honderd percent," zegt hij tegen de presi dent van het Hof, prof. dr. J. A. van Hamel, „voor honderd percent heb ik vertrouwd op de rechtvaar digheid van hen, die boven mij ge steld waren, hier en in Duitsland. Nooit heb ik in mijn optreden de geringste misdadigheid kunnen zienM „Was u anti-semiet?" vraagt mr. A. G. Lubbers, een van de raads heren. „Ik was geen Jodenvriend," zegt de man ontwijkend. Zijn stem klinkt hard en vlak. Zijn ogen staren koud en onbewogen. „Bent u zelf niet van Joodse ori gine? Wat betekent uw naam? Is die niet afgeleid van De la Fuente?" Minachtend fronst de Duitser zijn wenkbrauwen. „Oorspronkelijk ko men wij uit'Friesland," zegt hij bits. „Aus der Fünten. Uit een gevonden land." Ja, hij is altijd een fel nationaal- socialist geweest. In 1935 sloot hij BURGEMEESTER SCHOKKING. Het Binnenhof schrijft: „De „wijselijk voorzichtige", zoals wij burgemeester Schokking wel eens hebben genoemd, is gederailleerd. Hij heeft zich, misschien nog leven de in Alphense sfeer, bij een ont vangst door de politie laten gaan en de krant het recht ontzegd, critiek te hebben op een publiek lichaam als de politie is. Tegelijkertijd heeft hij de critiek van de krant gemeend te kunnen ontzenuwen met een verhaal van een Haagse agent, die toch zo tactvol optrad tegen „de burgemeester". Wij veten niet, of hier tact of ontzag de kentering bracht in „dit wordt al te dol". Wel weten we, dat dit zomaar een verhaaltje is want burgemeester Schokking vertelde 't ook al bij z'n installatie in Alpnen aan den Rijn. En tenslotte de huisvesting van politiemannen. Burgemeester Schok king heeft zich naar eigen zeggen, door activiteit in deze richting bij de Alphense Huisvesting „ongeliefd" ge maakt Dit mag een waarschuwing zijn voor zijn activiteit op hetzelfde terrein in Den Haag. Want waaraan wordt 't recht der politie ontleend op prioriteit bij het toewijzen van woningen? Wij hopen, dat de burgemeester wakker geworden is door de reacties van de pers op z'n ondoordachte uitlatingen. Anders ziet 'net er som ber uit." zich aan bij de Partij, omdat hij werkloos was. Toen kreeg hij een baantje als schrijver bij de S.S. Vierentwintig getuigen komen daarop vertellen van wat zij voor verschrikkelijks hebben beleefd ondervonden in de jaren, dat Aus der Fünten zijn vreselijk drama uit voerde. „In het begin was er soms nog wel met hem te praten," zegt prof. dr. D. Cohen, die als voorzitter van de Joodse Raad schier dagelijks met Aus der Fünten te mak^n had. „Maar toen hij eens naar Keulen was geweest en daar de verwoestin gen had gezien, werd hij zo hard als staal. Briesend van woede kwam hij terug en hij lichtte 540 kaarten uit de kartotheek van de medewer kers van de Joodse Raad. Van de 700 vrijgestelden bleven er nog maar 160 over. Vandaag is het getuigenverhoor voortgezet. HAAGSE POLITIERECHTER. Een jurkje gestolen. De Officier vond het een schande dat de huis vrouw W. van R. uit Wassenaar op haar ruim 50-jarige leeftijd nog in het verdachtenbankje moest plaats ne men, omdat ze in Leiden een jurkje had gestolen. Ze had zo eens lopen neuzen in een groot modemagazijn en griste het jurkje mee. dat net de maat bleek te zijn voor het jongste kind Maar toen werden Officier en rech ter des duivels. „Nou nog mooier, nou gaat het kind de moeder adviseren om te stelen en de moeder doet het ook, in plaats van het kind eens flink de les te lezen". Vanwege het blanco strafblad wil de de Officier volstaan met ƒ40 boe te of 20 dagen hechtenis en voor waardelijk een maand gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Daar werd verdachte toe veroordeeld. Stelende werkster. De mevrouw in Oegstgcest, waar de huisvrouw E. van I. uit Voorschoten werkzaam was, had het slecht getroffen met de gedienstige, die het geldkistje had geplunderd tijdens het werken. Vol gens verdachte bedroeg de buit 1700 doch mevrouw was 2500 kwijt. Daar wist verdachte niets van doch Officier en rechter hadden zo'n stil vermoeden, dat er nog een ver borgen „kous" zou zijn hetgeen ver dachte beslist ontkende. In elk geval was de 1700 al erg genoeg en de Officier vroeg er zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk voor. De raadsman, mr. H. P. Talsma, schetste de moeilijkhe den waarin verdachte zich bevond al had de rechter dan geconstateerd, dat verdachte om zo te zeggen „een gat in haar hand" heeft en de man 'n ijverig, werkzaam mens is, die trouw al zijn loon afdroeg, hetgeen voor het gezin genoeg was. Rekening hou dend met de stevige les die verdach te nu heeft gehad, werd het vonnis ,M'n dochtertje had gezegd dat ik I vijf maanden, waarvan twee voor- het best doen kon", zei verdachte, waardelijk. wel eens wat te wensen overliet maar welke thans beter is, zodat een begin is gemaakt aan de zeer hechte sa menwerking, zoals deze toch tussen K. A. B. en K. A. J. behoort te zijn. Als een bewijs van deze samenwer king voerden hierna enige kajotters een komische eenacter op, genaamd S. O. S.. Vervolgens sprak de voorz. als de vervanger van de heer van der Ak ker. Het was voor de heer Duiven voorde, die sinds een paar weken in zijn nieuwe functie van vrijgestelde van de landarbeidersbond werkt, een goede oefening voor verder optreden in die functie. Op duidelijke wijze zette hij de betekenis uiteen van de leuze „Aan de touwen mannen, aan de touwen" en wijdde een critische beschouwing aan het culturele peil van de afdeling, Hierna volgde een geanimeerde rondvraag, waarbij mal se woorden werden gezegd. De heer de Haas sprak over de ge ruchtmakende rede van dr. Lucas op de bijeenkomst in Utrecht. Deze wil de arbeiders langer laten werken en daar heeft men in het verleden niet voor gevochten. De Haas vond het een schande, dat de voorzitter niet fel van leer was getrokken tegen de bewering van dr Lucas over het koek eten en alcoholverbruik door de ar beiders. Voorzitter Duivenvoorde antwoordde dat dr Lucas wel bedoeld zou hebben, dat er betere uitrusting van#de industrie moet komen, datrer rationeler gewerkt zal moeten wor den, maar dat wij in het dieptepunt van nationale armoede, nu er nog voldoende goede machines kunnen worden aangeschaft, harder en zelfs langer zullen moeten werken om eerst v/eer zover te komen, dat wij een be tere uitrusting van onze mijnen en andere bedrijven kunnen kopen. Op een vraag van de heer v. d. Voet „Hoe zou het toch komen dat de jongeren zoveel minder strijdlustig zijn dan de ouderen" antwoordde dit. K. A. B. Bondsvoorz. v. d. Akker J maal eens de geest, adv., dat er thans liet Dinsdagavond wegens ziekte ver- geen strijd meer is tegen iets is maar stek gaan. Hij zou die avond voor de vóór iets. dat is een heel verschil. De HTLLEGOM IJsvereniging „De Tol". Deze veren, vierde teven haar 2e lustrum. De voorz. de heer C. Evers, gaf een overzicht van de wording en de groei van „De Tol". Opgericht met rond 60 leden telt zij er thans 140- De ijs baan op de Oosteindervaart wordt steeds in prima conditie gehouden. De penningm. sloot zijn boeken met een behoorlijk saldo. Vele bloemstuk ken werden aangeboden. Daarna nog een mooie toneeluitvoering. LISSE Harddraverij-veren. De verga dering was zeer druk bezocht. Uit het jaarverslag van de penningm. bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 9355.65 en de uitgaven f 3259.al zo een batig saldo van 1196.-Dit saldo zal worden gevoegd bij het tegoed van de vereniging, zodat de vereniging een tegoed heeft van 13 475.73. De voorz. deed medede ling van klachten omtrent de bedie ning van de totalisator. Uit het jaar verslag van de secr. stippen wij aan. dat de vereniging een ledental telt van 790. De aftr. bestuursleden, de heren G. van der Zaal, G. Vreeburg en J. Tegelaar, werden met alg. st. her kozen. In de vacature L. B. Vreeken werd door het bestuur candidaat ge steld de heer J. Kraak, die eveneens met alg. stemmen werd gekozen. Na een geanimeerde rondvraag de tra- ditonele verloting. Personalia. De heer Chr. Steen winkel slaagde aan de vrije universi teit te Amsterdam voor het candi- daatsexamen Economie. GemeenteraadDe gemeenteraad vergadert op Woensdag, 21 December 2 uur ter behandeling van de begro ting. NOORD WIJKERHOUT K. A. B. komen spreken over het on derwerp „Aan de touwen mannen, aan de touwen". Voor de voorzitter J. Duivenvoorde zat er niets anders op dan de heer van der Akker te vervangen, want de mededeling, dat de spreker van de avond niet kon komen was op het allerlaatste mo ment binnengekomen, zodat voor een vervanger niet gezorgd kon worden. De voorzitter deelde mede, dat door het comité „Rome-reis" een plan is gemaakt, om de nodige gelden voor de afvaardiging naar Rome in 1951 bijeen te brengen. Met ingang van 1 Januari a.s. krijgt ieder lid op zijn verjaardag een felicitatie in dicht vorm en een zakje om daarin zijn verjaringsstemming in een daad om te zetten. Hierdoor verwacht het co mité zeker één afgevaardigde naar Rome te kunnen zenden, maar het hoopt geld voor twee man te krijgen. De insignes zijn aangekomen en verkrijgbaar bij Th. Van Veen. Aan het slot van zijn mededeling zei de voorzitter nog iets over de sa menwerking met deK.A.J., welke jongeren vinden eigenlijk hun bedje gespreid. De voorz. en de vragensteller stem den volkomen met deze woorden in. OEGSTGEEST Tournooi „Zomerlust" (Oegstgeest) Het grote Biljarttournooi van de nog jonge Biljartvereniging „Zomer lust" te Oegstgeest, waaraan een groot aantal biljaxdverenigingen uit de Bollenstreek, Leiden en Den Haag hebben deelgenomen, is thans be ëindigd. Deze wedstrijden, welke verschillende maanden in beslag genomen hebben zijn uitstekend ge slaagd. Het grootste succes behaalde de Biljartvereniging Excelsior uit Lis- se, welke met een fraaie overwin ning de eerste prijs in dit tournooi behaalde. Het resultaat der wedstrijden is als volgt: 1. Excelsior, Lisse; 2. Insulinde te Den Haag; 3. B.O.S. te Leiden. „VREDE ZIJ U" De besturen van K.A.B., St. Olaf en LTB organiseerden een gezamen lijke Adventsavond. Na de opening door de heer Korte- kaas, waarin deze opmerkte dat er in de toekomst tussen de besturen van KAB, Sint Olaf en LTB meer samenwerking moest en zou zijn om soortgelijke avonden te organise ren, ging het doek op voor de afde ling zang van „St. Caecilia" o.l.v. de heer W. Mizée, piano mej Nel Blom. Op het programma stonden twee ne gro-spirituals, nl. „Deep River" en „Nobody knows the trouble I've had", en het Koor uit „die Jahreszei- ten": „Komm, holder Lenz". De heer Kortekaas dankte de heer W. Mizée voor zijn medewerking en kondigde kap. Strooband aan, die enige explicaties gaf van de hierna door mej Annie Bemelman te hou den declamaties. Zij droeg voor van Gabriël Smit „Met hemelen omhuld" „Bede" van Marie Koenen en „Ad- ventsleis" van Anton van Duinker ken. Dit tezamen vormde de inleiding voor het hoofdpunt van de avond, de rede van pater Engelbertus O.M. Cap., de rede, die tot titel had: „Vre de zy U!" Pater Engelbertus begon dan met een definitie te geven van de Vrede. Vrede is niet negatief, alleen maar niet vechten. Neen, vrede is wel de gelijk positief; vrede is de orde, de rust van de orde en onderling ver trouwen. God heeft het geluk van alle schepselen gewild; Hij heeft ge wild dat elk heeft wat volgens zijn staat nodig is om gelukkig te zijn. Wanneer een ieder dit heeft dan is er órde, dus vrede. Want eenieder is tevreden. Wanneer alle standen en klassen nu volgens hun rang en stand hebben wat hun toekomt, dan is er vrede. Want men mist niet, wat men rechtens hebben moet. Om deze ideale toestand nu te krijgen moet er sociale rechtvaar digheid zijn, die ieder geeft wat hem toekomt. Is de sociale rechtvaardig heid er niet, dan komt er onrecht en een onjuiste verhouding Toen God de mens in het Aards Paradijs geschapen had, was daar vrede, want Adam stond in de juis te verhouding tot God. In gehoor zaamheid aan Zijn Schepper was hij in staat alle dingen en eigenschap pen te beheersen, maar sinds zijn zondeval verdween dit en waren de krachten in de mens tegen hem. Adam verstoorde dus door zijn zon de de goede verhoouding Schepper: Mens. En wanneer deze verhouding verkeerd is, dan is het gevolg, dat de mens zijn stuur kwijt is en on evenwichtig is. Nu begrijpen we ook, dat de Ver losser de Vredesvorst genoemd is, daar hij in principe de verhouding tussen God en mensen hersteld heeft. We weten nu ook, dat een Chris tenhart de juiste verhouding tot God gevonden heeft en dus in vrede kan zijn. .Dan kan zo'n ziel ook mede werken aan het opbouwen van een vrede in de Maatschappij, in zijn particuliere leven, in het gezin. Nu leven de mensen theoretisch wel volgens het geloof. Ze bidden en gaan naar de kerk. Maar in de prac- tijk realiseren ze zich te weinig, dat zij tegenover God staan, als een kind tegenover zijn Vader. Pater Engelbertus haalde een ge zegde aan van Paus Pius XI: „Het gaat niet om de zogenaamde welle vendheid en goede manieren maar om de innerlijke bewustheid, dat men tegenover een broeder staat in de waarachtige betekenis van het woord, een broeder van één Vader, die wil, dat de mensen elkaar ver dragen en wat voor elkaar over hebben". Als we dan zó de Liefde beoefenen, dan komt de rechtvaar digheid van zelf. En dus ook de vrede. Door samenwerking, gebaseerd op innerlijke vrede, die leidt tot liefde en rechtvaardigheid, moeten we ko men tot de grote vrede. Nadat pater Engelbertus gespro ken had, declameerde de heer P. G. v. d. Kraan twee verzen van Jacques Schreurs, nl. „Het sneeuwde wat" en „Nieuws sprookje", en „De vrolijke herder" van Gabriël Smit. Kapelaan Strooband gaf vooraf enige uitleg. Pastoor Braak besloot de avond met zijn priesterlijke zegen. Oranjevereniging. De voorz., de heer Ph. Bout, sprak in zijn ope ningswoord over de matige opkomst die z.i. een bewijs is dat de leden vertrouwen hebben in het bestuur. Er is dit jaar wel critiek geweest, maar die is zeker ongegrond geble- 1 ken, anders zouden meerdere leden aanwezig zijn, temeer daar er be langrijke punten op de agenda staan. Het verslag van de penn. liet een vrolijk geluid horen. Dank zij de sobere feestviering en betrachte zuinigheid is het tekort van onge veer 1800,weggewerkt. Er is zelfs nog een klein batig saldo n.l. 6,80. Het ledenaantal heeft de 2500 overschreden. Het bestuur had voorgesteld de statuten te wijzigen, zodat het mo gelijk zal zijn aftr. bestuursleden te herkiezen. De voorz. licht het voor stel toe. De bestuursleden hebben ieder een bepaalde functie en zijn daarin gespecialiseerd. Het is dus wenselijk deze te behouden. Uit de toegevoegde bestuursleden kunnen dan later eventuele vervangers ge kozen worden. Door het niet-her- kiesbaar zijn, gaan goede krachten verloren, die niet binnen korte tijd gekozen kunnen worden, daar men rekening moet houden met voorge schreven verdeling. Na een vraag uit de vergadering bleek dat de wijziging terstond van kracht werd, zodat de herkiezing van bestuursleden mogelijk was. De heer van Rijn vroeg onr ook een bestuurslid aan te wijzen voor de leiding bij de school- en sport wedstrijden. Hij wenste tevens, dat een duidelijk omschreven reglement voor de spelen en de toewijzing der prijzen tot stand komt. De voorz. zegt dit toe. Hierna werd de statu tenwijziging goedgekeurd. Voor de bestuursvacatures waren geen tegen-candidaten gesteld. Ook uit de vergadering kwamen ze niet naar voren. Toch drongen enkele leden aan op schriftelijke stemming. Hierover ontstond een uitgebreide discussie. Ten slotte werden de aftr. heren M. van Breda en J. P. Floor bij acclamatie herkozen. Gevraagd werd de vergadering vroeger te convoceren; men kan dan uitzien naar candidaten. Dit wordt toegezegd. De aftredenden namen hun benoeming aan. Het punt bespreking datum feest viering bracht de tongen los. De voorz. zei. dat wel eens gezegd is „de beste tijd voor feestvieren is tussen Kerstmis en Nieuwjaar, dan heeft ieder tijd." Er is steeds rekening gehouden met de belangen van het hoofdbe drijf, maar nu Sassenheim meer in dustrie krijgt, moet ook daar reke ning mee gehouden worden. De heer K. W. van Breda zou het feest het liefst op 30 Aoril vjeren. Midden in de zomer heeft het geen zin, de ver jaardag van H.M. de Koningin te herdenken. Z.i. is hiertegen geen be'- zwaar. Het oranjefeest is het feest voor de kinderen. De heer Keizer merkt op, dat er dit jaar iets geweest is, maar het was geen groot succes wat het weer betreft. Na langdurige discussie over dit onderwerp wordt besloten, ook dit jaar iets voor de kinderen te doen en kwam' het grote feest in bespreking. Het bestuur, rekening houdend met het bloembollenvak, had gedacht omstreeks 14 en 15 Juni. Uit de vergadering wordt opge merkt, dat men dan midden in de hooitijd zit. Tevens werd er op ge wezen, dat in September meer geld onder de mensen is (bollenpellen, overwerk enz.). Tenslotte werd ge stemd over Juni of SeDtember met gevolg, dat Seotember het glansrijk won en de datum omstreeks 15 en 16 September zal zijn. Bij de rondvraag kwam de rege ling der s-oortfeesten voor de school jeugd weer ter sprake. De voorz. zegde toe, dat er sooedig een verga dering zal worden uitgeschreven voor de onderwijzers en dat hij die ffaarne zal leiden. Tot leden van de Kascommisue werden benoemd de heren K. W. van Breda, Van Biezen en Benschon. De heer Wesseling bracht een ere saluut aan de penningmeester. Na dat de burgerr/eester een woord van dank aan de leiding had gebracht en de wens had uitgesoroken, dat we weer een groot feest zouden hebben,' werd de vergadering ge sloten. Personalia. De heer E. van Ef- ferink, hoofd der „De Visserschool", is benoemd tot hoofd van een Chr. M.U.L.O.-schocl te Apeldoorn. Hij heeft deze benoeming aangenomen. Het diploma vakbekwaamheid van de Alg. Verladers- en Eigen- Vervoerders Organisatie werd be haald door de heer C. Bloemendaal. ©e ziCveten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 18) Ja.... het is zo. Ik beschouw het a!s mijn plicht, de zaak grondig te onderzoeken. Is u boos op mij, me vrouw? Integendeel. U is niet alleen ver plicht alleen om het te doen, maar ik zelf zou het u, zo nodig, gevraagd hebben. Ik verlang dat u deze weg volgt en u door niets op een dwaal spoor laat brengen. Dus gelooft u zelf Dat Ulrich de moordenaar is? Neen, dat geloof ik niet. Eenvoudig om deze reden: ik kan niet geloven, dat een van nature edel mens zo ver schrikkelijk zou kunnen veranderen en evenmin, dat een zoon zijn eigen •^oeder naar het leven zou kunnen s'aan. Maar ik heb een nacht en een -r over niets anders nagedacht en i^endmaal iedere bijzonderheid r -rpeinsd. En de acte is en blijft c- 1 verdwenen. Dat is het juist. Wie zou enig belang bij de verdwijning van het stuk kunnen hebben, tenzij Mijn zoon. Logisch geredeneerd. Het stuit mij natuurlijk vreselijk te gen de borst, maar de mogelijkheid bestaat. Stel u nu in mijn plaats. Ik wil niet aan die mogelijkheid geloven. Zo sterk mogelijk verzet ik mij tegen die gedachte. Nog steeds houd ik van Ulrich. Ik verlang vurig naar hem en zou willen dat hij terugkwam en dat het in mijn vermogen lag, hem in zijn erfrechten te herstellen. Roland zou dan nog lang geen bedelaar zijn, en van één ding ben ik overtuigd: indien hy alles wist, zou hy mij gaar ne helpen om die acte te vernietigen. Maar achter die gedachten en gewaar wordingen komt sinds eergisteren telkens weer dat verschrikkelijk, dat afgrijselijk vermoeden opdoemen!.. Begrijpt u nu, dat alles, wat ik reeds geleden heb, niets is, vergeleken bij wat ik thans doormaak? Ja, dat begrijp ik maar al te goed En dat ik tot iedere prijs zeker heid moet hebben? Want de ergste zekerheid zou gemakkelijker te dra gen zijn dan de pijn, die mij nu fol tert. Ik ben geen zwakke moeder; het leven heeft mij een buitengewoon weerstandsvermogen tegen het lijden geschonken. Ik zou in staat zijn om, indien Ulrich schuldig was, datgene, wat ik tot nu toe zo teer heb liefge had, uit mijn hart te rukken. Maar te blijven dobberen tussen twijfel en zekerheid, dat gaat mijn krachten te beven. Daarom heb ik gisteren zelf aan Mr Wendlaus geschreven, met 't verzoek, mij alles mee te delen, wat hij weet aangaand Ulrichs lot gevallen en verblijf eventueel, on middellijk navorsingen en opsporin gen te beginnen. Mag ik Wendlaus spreken over hetgeen hier op Sperber-Eck is voor gevallen. Ja, zeg hem alles, maar breng hem aan 't verstand, dat hij voorlopig niemand over de zaak mag spreken. Hij is zeer discreet, men kan op hem vertrouwen. En wees nu zo goed, mij de persoonsbeschrijving te herhalen, welke men u te Semmering gegeven heeft. Hempel voldeed aan dat verlangen Mevrouw Von Turnwald knikte treurig en zei: Ja dat signalement kan zeer goed op Ulrich passen. Hij had kastanje bruin haar en de licht grijze ogen met donkere wimpers, van mijn over leden man. Maar hij had toen geen littekens. De blonde jongedame is zeker zijn vrouw. En de rijkdom. waarvan de vreemde chauffeur sprak moet van haar komen TIENDE HOOFDSTUK De namiddag en de volgende dag hebben een kalm verloop. Roland en zijn vrienden zijn vertrokken, 't Is nu zeer stil in het grote huis en Silas Hempel heeft daarvan gebruik ge bruik gemaakt om wat slaap in te ha len. Tegen drie uur komt Mr. Sorel, om zijn motor te halen. Hij laat zich ook bij de dames aandienen en wordt vooral door Vera zeer vriendelijk ontvangen. Heel lief van u, mijnheer Sorel zegt mevrouw Von Turnwald, dat u ons, nu wij hier zo eenzaam en verla ten zitten, een poosje gezelschap komt houden. Zij heeft de laatste tijd, onder de invloed van allerlei omstandigheden maar zonder opzet. Mr Sorel een wei nig genegeerd en profiteert nu van de gelegenheid, om dat verzuim goed te maken. Bovendien helpt haar 't be zoek van de jonge advocaat om lasti ge vragen van haar dochter te ont wijken. Bijvoorbeeld: „Is u niet hele maal in orde, moedertje? Mij dunkt, dat u er de laatste dagen zo afgemat uitziet en ik vind iets zonderlings aan u. Mevrouw Von Turnwald gaat voort: Vera zal wel blij zijn, op zo'n prachtige namidag onverwacht een tennis-partner in u te vinden. Vera is namelijk verzot op tennis; van bijna elk bezoek der Lansberg's weet zij te profiteren, om een partij tje te spelen. En haar broer Roland is aan het nobel spel niet minder verslaafd dan zij. Het verwondert dus mevrouw Von Turnwald niet weinig, dat Vera haar voorstel, tennis te gaan spelen, met een bijna kregelig gebaar afwijst. Vera vraagt Sorel, of hij, volgens afspraak, zijn viool heeft meege bracht, op welke vraag de advocaat bevestigend antwoordt. Heerlijk, dan maken wij na tuurlijk een beetje muziek. Moeder tje, u weet misschien nog niet, dat Mr. Sorel een echt virtuoos op de pi ano is en bovendien een stem bezit, die velen hem benijden. Gisteren hebben wij een prachtig staaltje van zijn dubbel talent te horen gekre genHij heeft me in vertrouwen verteld, dat hij ook viool speelt en heb ik geantwoord met de verklaring dat hy voortaan niet meer wordt toegelaten, tenzij met viool. Onze quatre-mains van gisteren.... Wel, dat doet me plezier, 't Is heel lief van u, mijnheer Sorel een beetje met mijn dochter te musiceren VOORHOUT IJSCLUB IN HET GOUD. P. J. v. d. Hulst 40 jaar bestuurslid. Op waardige wijze heeft Voor- houts IJsclub haar gouden jubileum gevierd. De zaal van café Boerhaave was voor dit doel smaakvol ver sierd. Op de bestuurstafel stonden 3 fraaie bloemenmanden, resp. van het hoofdbestuur der Z.H.IJ. de afd. Sas senheim en de heer Bots. Onder de aanwezigen waren de burgemeester drs. de Graaff en echtgenote, 2 hoofdbestuursleden der Z.H.IJ., resp. de heren mr. ir. Vet en mr. W. van Dissel, de heer van Zwieten namens de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en het bestuur van de afd. War mond. De heer H. J. Vester sprak in zijn openingsrede zijn grote vreugde uit over dit gouden jubileum. Hierna nam de heer Vet het woord als voorzitter der Z.H.IJ. Hij compli menteerde het bestuur met dit feest, en prees de goede harmonie en geest, welke de afdeling steeds heeft ge kenmerkt. Hij wenste de afdeling ook na deze 50 jaren een bloeiperiode toe. Het was hem een extra groot genoegen, ook een jubilaris te mo gen toespreken. De heer P. J. v. d. Hulst, al gedecoreerd met het in signe van 25 j. trouwe dienst, zag zich nu, vanwege zijn 40-jarige be stuurslidmaatschap, de vergulde zil veren medaille, met kennelijke trots op de borst gespeld, onder daverend applaus van de aanwezigen,. Aan het bestuur werd een fraaie oorkonde overhandigd. Onder aanbie ding van een kistje sigaren, compli menteerde de voorzitter eveneens zijn jubilerend mede-bestuurslid. Hierna werd 't feestlied gezongen. De secre taris, de heer J. v .d. Blom, gaf een keurig verzorgd overzicht over de jaren 1899-1949. In deze periode heeft de afdeling 6 voorzitters gehad. De huidige voorzitter werd in 1908 al naar een vergadering van het H.B. afgevaardigd en is nu reeds 41 jaar bestuurslid. P v. d. Hulst 40 jaar en 3 bestuursleden langer dan 25 iaar nl. P. Westerhoven, J. Verdegaal en G. M. Prins. Onder aanbieding van een fraaie beker om als wisselbeker onder de leden verreden te worden com plimenteerde de heer Uit den Boo gaard uit Warmond namens deze afd. het bestuur met dit gouden feest. De heer v. Zwieten. sprekende na mens de Kon. Ned. Schaatsenriid^r-- bond, hield een kleine DroDagandisti- sche rede voor de schaatsenrijders- sport en bes'oot met een driewerf hoera op bestuur en club. Hierna nam de feestcommissie de leiding over en introduceerde het van Meurs Cabaret-variété uit Haarlem, een gezelschap wat de aanwezigen op kostelijke en beschaafde wijze enige uren heeft geboeid en deed schud den van de lach. Speciaal 'de sprekende pop en de de lachspierenterwijl de heerlijke delachspieren, terwijl de heerlijke accordeon-soli een zeer aandachtig gehoor hadden. Wij zien dit gezel schap nog eens gaarne terug. Onder de pauze had de traditionele verloting plaats om krentenkaters, terwijl een collecte voor de beide thuisfronten deze goed geslaagde avond besloot. VOORSCHOTEN Middenstand. Mr. A. G. de Blé- court, jurist van de Kamer van Koop handel te Leiden, hield Maandag avond 12 December j.l. op de leden vergadering van de R.K. Midden standsvereniging een ze«r interes sante en voor de middenstand zeer nuttige lezing. Het onderwerp van deze spreker „Wat betekent de Ka mer van Koophandel en het Handels register voor de middenstand?" De heer L. van Aken bracht uit voerig verslag uit over de Centrale Raad. Bij de rondvraag kwam het plan naar voren, om in het vervolg de vergaderingen om 8 uur te laten beginnen en om tien uur te laten ein digen. Dit plan had vele voorstanders en werd dan ook met algem. stem. aanvaard. Wanneer? In Januari van dit jaar is in de gemeenteraad een voor stel aangenomen tot verbetering van de zo gevaarlijke Verkeersweg door het dorp. Een voorstel, dat voor de de veiligheid van Voorschoten van het grootste belang is. Gistermiddag nog werd het bewijs geleverd, dat verbetering dringend gewenst is. In het smalste gedeelte van de School straat vond een aanrijding plaats tussen een groentekar en een vracht auto van een kolenhandelaar. Paard en wagen weken uit voor een voor een stilstaande wagen. Het ongeluk liep nog vrij goed af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, al leen de groentekar werd gedeeltelijk vernield. Men beweert, dat zij niet van talent is ontbloot, maar onder onze kennis sen is er niemand, die zich speciaal voor muziek interesseert. Ik zal u zeer dankbaar zijn, mevrouw over de toesteming, zo dik wijls met freule Vera te komen musi ceren; ik beschik natuurlijk in de huidige omstandigheden over veel vrije tijd. Wat mijn talent betreft, de freule overdrijft natuurlijk en dat is zeer vriendelijk van haar. Kom nu gauw, mijnheer Sorel, wij mogen geen tijd verliezen. Haal uw viool en volg mij naar de muziek kamer. Mevrouw Von Turnwald keek de de jongelui "met voldoening na. Zij dacht: „Wat is het kind blij, nu ein delijk met iemand naar hartelust te kunnen musiceren!" Mevrouw Von Turnwald had veel lievver dat Vera zich met de muziek bezig hield, in plaats van haar hoogste genot in al lerlei sport te vinden. Maar onthield zich van rechtstreekse bemoeiing met die zaak, omdat Erich Lansberg, in wie zij de aanstaande echtgenoot van haar dochter zag, een hartstoch telijk sportsman was. Die echtverbin ding scheen haar zo vanzelfsprekend (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2