\1889\ Het 60-jarig bestaan \1949\ van de Kon. Ned. Voetbalbond Een telewidteCCende juêiÉeum-iueddtKifd B Een kleurloze Oranje-wedstrijd tegen technisch betere Denen Die 0 moet weg! MAANDAG 12 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I IJ ALLE CADEAUTJES EN GOEDE WENSEN, die de K.N.V.B. in de laatste dagen bij gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan zi^jn aangebo den, was de jubileumwedstrijd tot besluit van dit feest een' bittere pil, die nog lang een wrange nasmaak zal opleveren, want het Oranje elftal bracht ditmaal niet een overwinning tot geschenk, doch een nederlaag, die en dit was nog veel erger dan de 10 nederlaag op 6 November tegen de Belgennog dik verdiend w as ook. Zelfs mogen we zeggen, dat het aan het stug verdedigen en speciaal aan doelman Kraak te danken is, dat het bij deze 10 nederlaag is gebleven. DE DENEN SCOREN HUN WIN NENDE DOELPUNT Zoals de bezoekers vanaf de ere-tribune het doelpunt zagen maken. V.l.n.r. van Steenbergen, van Schijndel; tussen deze beiden Holm; vervolgens' Lyngsaa, die het doelpunt maakte Terlouw, die een teleurstellend ge baar maakt, de Vroet; Kraak en van der Sluis. Deense collega's bereikten. Met inspanning van alles werd een slotoffensief geforceerd, dat door zijn verbetenheid nog even gevaarlijk werd voor Nielsen. Een kopbal van Roosenburg en een schot van Schaap vlogen voor het doel langs, een rush van Timmermans strandde op Peter sen. Het vuur ontbrak echter bij al deze pogingen. De grote sensatie, wellicht de grootste van de ontmoe ting, kwam in de laatste seconde, toen een pass van Van Schijndel Lenstra de gelegenheid gaf ongehinderd op bet Deense doel af te stormen. Al leen voor Nielsen gekomen schoot Abe, hard en laag. De bal vloog te gen het witte bord achter het doel en duizenden sprongen juichend op. Het leek er ook veel op, dat de ge lijkmaker was geboren, maar de bal was naast het doel gevlogen en op hetzelfde moment floot arbiter Ha- mus, die ons niet erg heeft kunnen bekoren, voor de laatste maal. Weer was de nul vor Nederland op het scoringsbord blijven staan. KRAAK WAS WEER BEST Hier zien we onze doelverdediger een fraaie redding verrichten ohder het toeziend oog van Everse. Een punt van overeenkomst: twee uitstekende doelverdedigers! En daarmede komen we al- weer onmiddellijk weer tot de grote oor zaak van het falen op deze middag: de Nederlandse voorhoede. Het mo ge dan al waar zijn, dat er in mid denlinie en verdediging soms raar geschutterd werd en dat het dik- maals maar al te veel „Kick and rush" leek, de grote fout lag toch weer in de voorhoede, die ten enen male onvoldoende was, die een veel te peuterig spel speelde, bovendien weer vele kansen miste en somtijds zo hopeloos liep te knoieen, dat de Deense verdediging in het begin toch heus niet zo bijster op dreef maar altijd opnieuw kon ingrijpen. En dat de Oranje-verdediging daardoor maar al te zeer overladen werd en dikwijls in het nauw ge dreven zich altijd niet even safe gevoelde, wie kan zulks niet begrij pen. 't Is daarom, dat we thans meer dan ooit zouden willen uitschreeu wen: Ned. voorhoedespelers, di nul moet weg! Te lang reeds is de on macht van de Oranje-voorhoede ge bleken, het wordt hoog tijd hierin verandering te brengen wil Neder land zijn faam op internationaal ge bied, welke danig aan het tanen is, weer heroveren. DE WEDSTRIJD. Nederland begon tegen zon in deze jubueumwedstrijd en het eerste wat de 65000 toeschouwers të zien kre gen waren een drietal hoopgevende Nederlandse aanvallen, fris van op zet, en fraai voorbereid dpor Len stra, die actief en enthousiast was begonnen. Twee vlijmscherpe passes van zijn voet lanceerden de Oranje voorhoede, de derde aanval werd door de Fries zelf voltooid; het harde schot kwam echter in het zijnet. En kele minüten later vloog een schot van Lenstra langs de goede kant van de paal, maar de scheidsrechter had reeds voor buitenspel gefloten en zo kon Abe de traditionele schouder klopjes en handdrukken van zijn me despelers niet in ontvangst nemen. „Uitstel van executie", dacht men en inderdaad, de tegenstand van de De nen was in de eerste minuten vrij zwak geweest, zodat enig optimisme gerechtvaardigd leek. Het zou echter geheel anders uitkomen, en dat het, na deze aardige ouverture voorbarig was om hoog gespannen verwachtin gen omtrent de einduitslag te heb ben, bleek al heel spoedig. Reeds na tien minuten kreeg Kraak handenvol werk met verrassende schoten van beide Deense binnenspelers Rou Jen sen en Bennike. Langzamerhand maakten de Scandinaviërs zich los uit de greep, waarin zij aanvanke lijk even beklemd waren geweest. Keer op keer moest de Nederland se doelman handelend optreden kregen Terlouw en van der Sluis ge legenheid hun capaciteiten te tonen. De Nederlandse aanvallen bleven echter voorlopig nog gevaarlijk ge noeg en eenmaal telden we reeds een. doelpunt, toen Roosenburg ge- leel allen was doorgebroken. De •lidvoor talmde echter te lang, zodat Nielsen nog juist op tijd kon ingrij pen. Maar, de Nederlandse aanvallen werden steeds minder talrijk en, naarmate ook de verdediging der De nen er beter, in kwam, ook minder gevaarlijk. Een te zachte kopbal van Timmermans en een goed bedoeld maar verkeerd terecht komend hakje" van Roosenburg bleven voorlopig de enige pogingen van de Oranje-aanval. Het tweede kwartier werd ingeluid met een soloren van Roosenburg. Nog eenvoudiger leek ons de kans dan bij de eerste doorbraak. De mid- voor uit Sneek vuurde nu op tijd zijn schuiver af, maar dê> bal sprong af op de voet van de toeglijdende Nielsen. Dadelijk namen de Denen het initiatief over en eigenlijk heb ben zij dit gedurende het verdere verloop van de eerste helft niet meer afgestaan. Aanval op aanval, afwis selend via de linker- en rechtervleu gel opgezet, werd nu op het doel van Kraak ondernomen. Hierbij werd de Deense voorhoede uitnemend ge steund dooi de zeer goede kanthalves Pilmark en aanvoerder Ornvold. De aanvalslinie, bestaande uit twee zeer snelle en technisch uitstekende vleugelspelers, twee hard en gemak kelijk schietende binnenspelers en een weliswaar niet grootse, maar toch goed spel-verdelende midvoor, bezorgde de Nederlandse defensie schrik op schrik. Het trio Everse- Terlouw-van der Sluis werd telkens volkomen uit elkaar gespeeld. Ter louw en Van der Sluis wisten zich vaak snel en afdoende te herstellen, maar Everse kon op dit levendige aanvalsspel geen vat krijgen, hij ver waarloosde de dekking soms schro melijk, zodat het grootste gevaar van Lyndsaa kwam. Gelukkig was Kraak onder de lat in goede vorm waar door groter onheil steeds kon wor den voorkomen, zij het dan ook ten koste van maar liefst vier hoek schoppen. Hoe beter het bij de Denen ging, hoe onsamenhangender speelde het Nederlandse elftal. Het plaatsen was onvoldoende, de dekking in de ach terhoede was zoek, en bovendien bleek de techniek op het vrij gladde veld vaak op zijn zachtst gezegd: matig. Pas enkele minuten voor rust kwam er weer wat meer leven in de Neder landse vorhoede, maar slechts schie ten en voortdurend mislukken van switches, in het bijzonder op de ADO- vleugel ClavanTimmermans, ver hinderden elk succes en met blanke stand kwam de rust. DE TWEEDE HELFT. Even leek het er, na de hervatting, naar, dat de thee de onzen goed had gedaan. Enkele snelle combiniaties werden opgebouwd en uit een hier van schoot Lenstra, na een gestrekte ren langs de lijn, in volle vaart in het zijnet. Het switchen tussen Lenstra, Roosenburg en Timmermans verliep nu plotseling beter en soepeler. Maar, ineens was het afgelopen. Op- nieuw werd ons elftal teruggedron gen en binnen korte tijd waren de Denen weer de baas. Beide backs en de stopperspil Hansen opereerden op de hoogte van de middenlijn en de rest van het elftal was in de aan val. De Nederlandse defensie kwam onder grote druk te staan en zij bleek hiertegen niet bestand te zijn. Er werd soms stevig geknoeid, geen moment was de dekking voldoende. Denemarken neemt de leiding. Het Deense doelpunt, dat na elf minuten ter wereld kwam, was dan ook rechtstreeks een gevolg van een dekkingsfout. Bij een aanval over t^e rechtervleugel waren zowel Ter louw als Everse naar links gelokt, waar zij Van der Sluis trachtten bij te staan om de Denen een halt toe te roepen. Zo ontstond aan de ande re kant een grote gaping, waar de linksbuiten Lyngsaa stond te trappe len van ongeduld. Lang behoefde Lyngsaa niet te wachten, hoewel hij met enig geluk de bal kreeg toege speeld. Een bal van Möller, kenne lijk bedoeld als voorzet, schampte af op een of ander been en carambo leerde precies in de ruimte vóór de reeds gestarte Lyngsaa. In een korte rush trok hij schuin op Kraak af, de Nederlandse doelman liep een paar passen uit, maar de Deen wachtte er niet op en hard knalde hij met de buitenkant van zijn linker voet de bal in de korte hoek (01). Even reageerde de Oranjeploeg fel op deze tegenslag. Abe lenstra probeerde het met schoten van de vleugel, Schaap trachtte het doel ook al met verre schoten te treffen, maar het was alles nutteloos. Geen schot leverde gevaar op voor Niel sen. De meeste ballen vlogen ver naast of over het doel, de andere werden rustig door de Deense doel man verwerkt. Roosenburg, ijverig en bewegelijk als altijd, bleek bij zijn individuele pogingen niet over de nodige dash en techniek te beschik ken. En tenslotte kon: en ook Clavan en Timmermans er niet door komen en met schieten waren de Hagenaars al heel ongelukkig. Na 25 minuten moest de scheidsrechter het spel even onderbreken doordat Everse een knieblessure had opgelopen. Dank zij een van te voren gemaakte afspraak, kon hij door *de SVV-'er Steenbergen worden vervangen. Men was overeengekomen, dat ge durende de gehele wedstrijd de doel verdedigers plus één veldspeler van elke partij in geval van verwon ding mochten worden vervangen. Een regeling, welke geheel van de internationale gewoonte afwijkt, doch die voor deze, ter gelegenheid van het K.N.V.B -jubileum gespeelde wedstrijd, was getroffen. Het begon er langzamerhand don ker voor het Nederlandse elftal uit te zien. Er was nu een hemelsbreed verschil t«ssen de Deense en de Ne derlandse aanvallen. Er zat geen en kel gevaar in de pogingen van de Oranje-voorhoede. Het was alles te simpel, te doorzichtig om gerouti neerde spelers als Poul Petersen en de spil Hansen te verontrusten. Bo vendien ontbrakt de ruggesteun, doordat zowel de Vroet als van Schijndel niet meekwamen. De Deense aanvallen, die deze steun wel hadden waarom zouden Pilmark en Ornvold zich ook met de verdediging bemoeien? waren daarentegen telkens vol gevaar door snelheid, fantasie e® goed plaatsen. Het was niet meer de vraag: zou Ne derland nog gelijk maken? Maar eer der: zou het nog 02 worden? Met Steenbergen op de plaats van Everse was de achterhoede echter minder onzeker dan daarvoor. Het spel werd wat rustiger en van Schijn del en de Vroet konden wat meer aandacht gaan besteden'aan hun op bouwende taak, hoewel zij hierbij geen van beiden de vorm van hun De tweede landenontmoeting van dit seizoen, tevens tweede en laatste „thuiswedstrijd" heeft evenals Ne derlandBelgië voor het Oranjeteam een teleurstellend verloop gehad. Trouwens, er waren talrijke punten van overeenkomst met Rotterdam. Op de eerste plaats was de uitslag dezelfde, 10 voor BelPië en Dene marken, hetgeen duidelijk een aan wijzing mag worden genoemd voor de machteloosheid onzer voorhoede, die zowel te Rotterdam als te Am sterdam tegenover goede, maar ze ker geen ijzersterke defensies stond. Want in beide wedstrijden is een groot aantal kansen tot scoren ge weest, tegen Denemarken misschien nog wel meer dan tegen België, maar van geen van die kansen is geprofi teerd, een onmacht, waarvan de spe lers zelf ook overtuigd waren, ge zien de nog al gedeprimeerde stem ming welke er na afloop in de Ne derlandse kleedkamer hing. Wil men meer punten van over eenkomst tussen Rotterdam en Am sterdam? Zowel tegen België als te gen Denemarken hebben de spelers stuk voor stuk hun best gedaan, som migen zelfs meer dan dat. Maar na de nederlaag tegen België hebben wij de stelling verkondigd en daar voor ook bewijzen aangevoerd, dat er in het Oranje-elftal niet meer zat, dat er geen uitblinkers meer in de ploeg staken, dat er in de voorhoede na het verlies van Wilkes een match - winner ontbrak, een stelling, welke in de wedstrijd tegen Denemarken opnieuw werd bewezen. Waar was de man, die met een dodelijk schot de aanvallen afwerkte? Waar waren de spelers met fantasie, het initia tief, die het lot van een wedstrijd zouden hebben doen keren? Zowel te Rotterdam als te Amsterdam ver toonde het Nederlands elftal een vlak spel, waarin slechts een heel enkele maal de vonk van glorie uit vroegere jaren gloeide. Men mag studeren in tactiek, geza menlijk oefenen, men moge nroberen de lichamelijke conditie op hoger ni veau te doen brengen, zonder soe- 'ers van grote allure zal het snel van het vertegenwoordigend Nederlands team triest en armetierig blijven. Men zal. ook in technische kringen van de voetbalbond wel langzamer hand tot de conclusie gekomen zijn. dat het voethal van de Orarderdoor* de laa*s4e tijd veel gel:"'kt oo een afsoiegeling van het slechte compe- ti*:°soel. Sommigen zeggen: het zit in onze midvoor. En dan wiizen zij op Van Roessel. de drawback van de wed strijd Zuid-NedertandLuxemburg. Men heeft na de matige wedstrijd van Roosenburg te Konenhaffen. het vorig seizoen van Roessel laten m°e- soelen tegen Finland. Maar naar één weJstriid en nog wel tegen de inter nationaal niet hoog geklasseerde Fin nen kan men van Roessel moeilök beoordelen, waarmede wij maar wil len zeggen, dat het no" zeer de vraag zou zijn of de zuidelijke mid voor het er zovpel beter zou hebben afgebracht dan Ronsenbur». De laat ste was ijverig als altijd, switchte veel, maar ziin st>el is verkramnt. Door enorme insoanning komt hii een heel eind zonder ook maar een enkele maal de in|Jruk te vestigen dat hij een spei°r van werk°l"k Pro- te klasse is. Of heeft men niet ge zien, hoeveel kansen Roosenburg in deze wedstrijd onbenut heeft gela ten? Niet éénmaal heeft de nationale midvoor gefaald, maar intelbare ke ren. Clavan speelde bewegelijk, snel, maar veel goeds heeft hij met de bal niet gedaan. En was Schaap niet een volkomen faillure deze wed strijd? En teert Timmermans niet nog altijd op zijn drie doelpunten tegen Frankrijk? Heeft Lenstra de Hagenaar niet enkele kansen op een presenteerblaadje aangeboden? Maar steeds mislukte elke poging om tot scoren te komen. Ja, Lenstra, zal men zeggen, heeft die dan niet voor treffelijk gespeeld? Inderdaad, hij en Kraak waren onze beste spelers en in tegenstelling met de wedstrijd te gen de Rode Duivels trachtte hij nu wel zelf te schieten. Enkele malen loste hij goed gerichte schoten, maar doelman Nielsen was in bijzondere vorm en men moet heel wat in zijn mars hebben om deze door en door geroutineerde keeper te passeren. En bijna was dat nog gebeurd, in de laatste seconde van de wedstrijd, toen Lenstra een hard schot loste, dat enkele centimeters langs de buiten kant van de paal ging, een persoon lijke teleurstelling voor hem, want een doelpunt zou een bekroning zijn geweest op verdienstelijk vaak zelfs intelligent spel gedurende tweemaal 45 minuten. In de middenlinie bleven de Vroet, van Schijndel en Terlouw onder de verwachtingen. Zowel de aanvoerder als de SVV'er waren in minder goe de vorm en zelfs Terlouw maakte foutjes, al was zijn spel vrij goed te noemen. Ten aanzien van onze defensie doen zich overigens nieuwe ziektever schijnselen voor, welke bepaald ver ontrustend mogen worden genoemd. Terugspelen, indien het beslist niet anders kan, zal iedereen kunnen bil lijken, maar te onpas en dan nog ve le malen op doelman Kraak terug spelen is beslist te veroordelen. Ook van Schijndel en de beide achterspelers kregen met Terlouw last van deze ziekte. De beide achterspelers hebben ook al geen grootse indruk achtergela ten. Van der Sluis kan op een ma tige wei strijd terugzien en Everse was beslist onvoldoende bij het dekken van de snelle buitenman. Hetgeen prompt een doelpunt kostte. Doelman Kraak heeft een uitste kende wedstrijd gespeeld. Vooral in de eerste helft was zijn timen zeer nauwkeurig, zijn wegstompen be trouwbaar, zijn opstelling tactisch. Het was jammer, dat hij de bedoeling van Lyngsaa, die hem met een lastig schot verraste, absoluut niet begre pen heeft. Het Deense elftal was in alle on derdelen van het spel, behalve wat het schieten betreft, juist iets beter dan het Oranjeteam. Het verband, tussen de linies sloot best, in tech nisch opzicht was hun gemiddelde TIJDENS EEN NEDERLANDSE AANVAL, was het Deense doel uit stekend afgegrendeld. Niet minder dan zes man, inclusief doelman Niel sen die we op deze foto een fraaie redding zien verrichten, hadden zich voor de doelmond opgesteld. Derde van links: Schaap. Eerste van rechts: Clavan; derde van rechts Roosenburg. prestatie hoger aan te slaan dan die van onze jongens, al waren er ook hij hen weinige uitblinkers te vin den. Eigenlijk waren er maar vier spelers, die door hun spel de koude voeten en handen van de toeschou wers een beetje verwarmden. Dat waren, zoals Wij reeds schreven, aan Hollandse zijde Lenstra en Kraak, aan Deense zij Je doelman Nielsen en rechtsback Petersen Voor het overige was het een kleurloze ontmoeting, welke wij, evenals die tegen België, wel.heel gauw zullen vergeten. DE SPELERS. Wanneer we de prestaties indivi dueel beschouwen, dan moet op de eerste plaats worden gezegd, dat in het Nederlands elftal slechts één spe ler volkomen voldeed, n.l. Kraak. Kraak heeft zijn doel feilloos ver dedigd, hjj had het drukker dan Niel sen, soms was het werk zeer lastig, maar vele malen maakte de Deense voorhoede het hem, door gebrek aan schutterscapaciteiten, niet al te moei lijk. Het lastigste schot van de wed strijd was dat, waarmede Lygsaa zijn land de overwinning bezo'rgde. De rest van de verdediging heeft het er minder goed afgebracht. Ever se was zwak in dekken en wegwer ken, van der Sluis wat beter, maar in de tweede helft kon ook hij de snelle Denen niet meer de baas. Tus sen dit tweetal stond Terlouw, die het tegen Holm niet lastig had. maar aan wie het toch duidelijk was te merken? dat hij niet in zijn beste vorm verkeerde. De Spartaan stond nog al eens vreemd te „schutteren" en zi,in terugspelen was vaak angstig onzuiver. Bovendien paste hij dit noodmiddel naar onze mening te- vaak toe. Van Schijndel heeft een be hoorlijke wedstrijd gespeeld. Aanval lend heeft hij zijn taaie, vooral na de hervatting, echter wel wat verwaar loosd. Ook De Vroet was niet in zijn beste vorm. In de verdediging ver zette de Nederlandse aanvoerder ech ter bergen werk. Evenals bij al zijn teamgenoten was het plaatsen een zwak punt bij de Feijenoorder. Helaas valt er van de voorhoede ook weinig goeds te vertellen. Lenstrs was ongetwijfeld de beste van het vijftal en vooral in de eerste helft van de wedstrijd deed hij zeer fraaie dingen. Van Schaap miste hij alle steun, want de Gooi-speler faalde volkomen. In alle onderdelen, zelfs in techniek, was hij onvoldoende. Waarom geeft Schaap de bal niet eerder af, waarom wordt vanaf elke plaats en uit elke stand op doel ge schoten? De ADO-vIeugel ClavanTimmer mans had ook al een slechte middag. Vooral Clavan bleef ver onder de maat. Ziin scherpe schot is de laatste wedstrijden totaal zoek Timmermans was ijverig, maar plaatsen en schie ten waren ook bij hem onvoldoende. Midvoor Roosenburg was vrii actief en zijn spelverdeler goed. Hij mist echter de „finishing touch", de kracht een aanval af te maken een rush door te zetten. Een onvoldoende mogen we de Sneek-man zeker niet geven. De Denen vormden een veel beter sluitend geheel. Het was een homo geen elftal, dat bovendien bestond uit technisch goed geschoolde en snelle spelers. Uitblinkers waren in dit team doelman Nielsen, de rechtsback Petersen, en de beide kanthalves Pil mark en Ornvold. Bovendien was de voorhoede met de snelle buitenspe lers Möller en vooral Lyngsaa van i ^behoorlijke sterkte. De binnenspelers Bennike en Rou Jensen hadden een goede eerste helft terwijl midvoor Holm, overigens de minste uit deze linie, een goed spelverdeler bleek te zijn. De scheidsrechter, de Luxemburger Hamus, was naar onze smaak te zwak voor een interlandwedstrijd. Zifn leiding was inconsequent, in het bijzonder wat de toepassing van de z.g. voordeelregel betreft. Vele aan vallen werden op deze wijze onno dig door de arbiter onderbroken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5