LEIDSE jvj HUTSPOT MAANDAG 12 DECEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 15 iaar St. Lodewijksgroep Verkenners van de St. Petrus parochie vierden feestelijk het derde lustrum Feestelijk is gisteren door de ge hele Sint Lodewijksgemeenschap van de Petrusparochie de datum herdacht waarop 15 jaren geleden oud-kape laan A. J. Leenders, hopman Balsie- ben en vaandrig Witte de eerste steen legden voor het bouwen van een jeugdbeweging, die thans is uitge groeid tot een machtig bouwwerk van jeugdig katholiek idealisme, dat St. Lodewijksgroep heet. En terecht zal deze dag als één der schoonste in de geschiedenis van genoemde groep blijven geboekstaafd. Zo waren in de prille morgen alle feestelingen van de jubilerende jeugd bijeen, voor de gezamenlijke H. Com munie, waarna een feestelijk ontbijt. In ae Hoogmis kon men de gehele St. Josephbeuk gevuld zien met de rood- geblokte dassen. De H. Mis werd op gedragen door aalmoezenier Th. B- F. Plaat, tot intentie van het welzijn van alle leiders, leidsters en jongens van de groep. Dit was een waardig begin ge weest van de feestdag, in de avond waarvan allen zich opmaakten, om de grote zaal van „Den Burcht" ge heel te vullen. Feestavond in „Den Burcht". Een blijde, feestelijke stemming heersrte er in de zaal. waar zeer vele belangstellenden hadden plaats ge nomen. Noemden wij in de aanhef al de oprichters, daarnaast waren ook de eerste leidsters als baghera Bis schop, rakska Blomert en akela Jong man s- Van de districtsstaf zagen wy de D. C. Scholten. de ass. districts aalmoezenier pater Cryspinianus Cap. en Commissaris Raymakers. Ook pastoor Beukers maakte de ge hele avond mee. Aalmoezenier Plaat heette in en thousiaste bewoordingen allen wel kom. en bracht hulde en dank aan de nioniers van het eerste uur. Want zozeide hij: „Aan hen is het te dan ken, dat de jongens thans hier kun nen brengen en laten zien, wat er in de afgelopen jaren is gepresteerd." Dankbaar was hij ook voor de goede verstandhouding en hulpvaardigheid van de districtsstaf. „Ik ben er van overtuigd, dat wij door de goede jeugd de dreigende donderwolken van communisme en sadisme kun nen doorstaan, denkend aan de be lofte: Trouw aan God, kerk en land" Commissaris Scholten prees zich gelukkig te weten, dat er een Lode wijksgroep is die de hoge waarden van het leven aan de jongen weet mee te geven. Sprak een woord van hulde ook aan het adres van akela Bisschop, die reeds alle 15 jaar lei ding geeft aan de welpen. Kapelaan Welling zeide, de spreektrompet te zijn van de zustervereniging in de Petrusparochie: de Gidsen. In geesti ge bewoordingen met als devies: „Opdat de vrouw in de vergadering zwijge", zoals bij Paulus geschreven staat, bracht hij de jubilaressen ziin hartelijke gelukwensen. .,Ik doe dit echter met een beetje jaloezie, om dat wij nog niet in jaren en peil aan de Lodewijk kunnen tippen. Maar van harte spreek ik de wens uit. dat de roep van de Lodewijksgroep tot in heel Nederland moge gaan." Na al deze goede woorden konden we aanschouwen, wat de jongens we ten te presteren. En we kunnen zeg gen dat ze ons hebben vergast op een avond, die zeer goed geslaagd mag heten. Welpen en Kampvuur Het waren voor de pauze welpen, die aan bod waren en het leven in de djungle door de dans van Shere de jungle door de dans van de Shere brachten. Het was werkelijk grappig en voor allen een bron van intens ge not, toen de welpen het leven van ..koning Habbebah" voor het voet licht brachten. Zo vlot er gespeeld werd 't was een lieve lust. Het welpen-verkennerskoor van vaandrig Bots brachten liederen, die voortreffelijk werden uitgevoerd. Het waren de beiaardier, de ballade der koningskinderen en 't scheepje in de haven. De toverfluit, een zang- en dans spel, toverde inderdaad. Op de maat van de zachte fluittonen dansten stu denten, een bakker, vissertje notaris en politieagent. In de pauze bracht de secretaris van het groepscomité zijn felicitaties en liet dit gepaard gaan met de aan bieding van een som gelds, be stemd voor aankoop van een nieuwe groepsvlag. Ook Akela Bisschop deelde weer in de hulde en ontving een geschenk. Na de verloting, die in de pauze plaats vond. was het toneel veran derd in een kampvuurplaats, waar in e enhalf uur tijds de gehele ge schiedenis van de groep aan ons voor bij ging. Van de oprichtingstijd met de vele moeilijkheden naar de eerste mijlpaal: de jamboree waar Baden Powell bij zijn afscheid zijn beroemde woorden sprak: „God bless you all". De trieste tijd is de jeugdbeweging niet gespaard gebleven, en de macht hebbers konden de activiteiten ver bieden. Het was droevig doch het deed hen niet stil staan maar voor uitzien. Het dienende ideaal werd met nog meer enthousiasme nage streefd, en zo kon in de oorlogstijd zeer veel goed werk worden verricht 5 Mei 1945 bracht ook voor de jeugd bevrijding. Zij kon weer als verkenner, welp en voortrekker vrij naar buiten uittreden, steeds met hulp en steun van de Moeder der Verkenners, Maria. Zo kon deze avond haar eind vin den met het prachtige „Magnificat" van Joost van den Vondel. In 't slotwoord zei hopman Duin dam iets ernstigs te moeten zeggen. „Het gaat hier om het deerniswek kende gebrek aan jeugdleiders en -leidsters." Zien menschen het belang er van in, dat er een jeugdbeweging is, die voor uw kinderen, uw zonen en dochters klaar staat.'' De paus zei het vorige week nog: „De katho lieke jeugdbeweging is zeer vaak de oorzaak van zovele en zo goede priester- en kloosterroepingen. Daar om moet dit werk en het leiderschap er voor geactiveerd worden". Dit zijn de eigen woorden van de opvol ger van de H. Petrus. In dan moet in ons het besef wakker worden, dat wie de kwaliteit hebben leider te worden dat voor hpn een plicht is. De jeugd roept om U! ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Vervolgcursus Pater Wijnand Sluijs. Wij herinneren er hier nog even aan, dat heden-, Maandagavond 8 uur de vervrlgscursus door pater Wij nan d Sluys wordt hervat in de gymnastiekzaal Potgieterlaan. Kerst-Oratorium. De algemene repetitie voor koor en oikest zal vanavond (Maandag) am 8.15uur in ,Den Burcht" aanvan gen Zorgen al e medewerkenden op tijd aanwez-g te zyn. Hier worden riet verwacht de le den van ,.De Leeuwerikjes van St. Leonardus". Daarvoor zal Woensdag middag half Hr?e een repetitie zijn in de gymnastiekzaal Potgieter laan, onder leiding van de heer Joop Koevoets. Wij vestigen nog even de aan dacht er op, dat de uitvoering plaats heeft a.s. Zondag om 3 uur in „Den Burcht". Kaarten bij de leden van 't Zonnelied en aan de pastorie (tel. 26450). De grote zaal 'van „Den Burcht" was Zaterdagavond vol van accor deonklanken, die breed en gedra gen met dikke stromen de zaal in vloeiden, tot vermaak van de zeer velen, die gekomen waren om het vierde lustrum van de Leidse Ac cordeon-vereniging „Docr Vriend schap Verenigd" te vieren. Het A.korps, onder leiding van de eerste dirigent G. Knorr, bracht een buverture van vijf nummers, waarvan vooral de Leve de Marine mars van Willy Sohootemeyer goed werd vertolkt. Bij de Rooseveltmars kwam het B.korps assistentie verle nen. Ook gezamenlijk werd wellui dend gemusiceerd, terwijl het geheel een vrolijijk cachet kreeg door het meespelen van D.V.V.'s jongste lid Henny Langeveld, die twee turven groot, nauwelijks boven z'n instru ment kan uitkijken, maar toch een dappere partij weggeeft. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer J. Swets, hield een korte huldigings-speech tot de voorziter, de heer F. Swanenburg, onder aan bieding van hartelijke gelukwensen en twintig moderne muzieklesse- naars, namens leden en donateurs. Met een hartelijk dankwoord nam de voorzitter het feestgeschenk in ontvangst en benadrukte nog eens wat bij het openingswoord reeds ge zegd was. Dat was een klacht. Nog wel tegen het gemeentebestuur, dat reeds twintige jaar lang bij ieder jaarlijkse uitvoering en bloc bericht van verhindering stuurt, althans niet aanwezig is. Ook een subsidie is nog nooit verleend. Doch het bestuur heeft het „hogerop" gebracht en zich gewend tot het ministerie van O., K. en W. _^laar als alle donateurs hun ruggen onder D.V.V. zetten, aldus de voorzitter, dan komen we er ook wel. Spr. deed daarom op hen een beroep om medewerking, wanneer dit nodig zal zijn tijdens en vóór het groot nationaal accordeonconcours, dat op 2e Pinksterdag te Leiden zal worden gehouden. Vóór de pauze bracht het bekende parodisten-duo „The Two Wama's" een kwartier van de meest mogelijke kolder, waarmede een daverend suc ces geoogst werd. Dit laatste viel ook ten deel aan Fantasio, de muzikale clown, die wonderlijke melodieën uit rijwiel-onderdelen wist te tove ren. Na de pauze trad het ensemble „AccordanV, onder leiding' van de heer L. Boellaard op en demonstreer de met een serie populaire songs dat een accordeon-gezelschap niet per se een statisch geval behoeft te zijn. Ook D.V.V kan show brengen! Het A-korps trad aan het einde nogmaals op, o.a. met de beroemde Vientaklokken, waarna de heer P. Breddels met een bal het program ma ver na twaalf uur besloot. Laat ons cm volledig te zijn vooral niet de solo vergoten, die Henny Lange veld met „Vallende Bladeren" gaf, waarmede hij onbewogen de zaal met stomheid sloeg en vervolgens een geweldige ovatie oogstte. T D HULDIGT 10 JUBILARISSEN Feestavond in de Stadsgehoorzaal In de vrijwel geheel gevulde Stads gehoorzaal, waar van begin tot einde een zeer enthousiaste stemming heerste, zijn Zaterdagavond 10 jubi larissen van de C.V. Tieleman Dros op hartelijke wijze gehuldigd. Het waren de heren M. Spuyman, N. Jansen en J. FÜppo, die onlangs het feit mochten herdenken dat zij vóór een halve eeuw hun intrede in dit bedrijf deden, de heren F. Arnol- dus, A. J. Dubbelaar, B. J. Kluts en .1 Monteba, die hun 40-jarig jubileum reeds achter de rug hebben en de heren S. I. Bink, Z. de Feij en A. Piket, die kort geleden hun zilveren jubileum herdachten. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. J. Boom, heette allen welkom, in het bijzonder de president-commissaris, de heer G. Hennes, de directie-leden, Mr M. B. Vos van het Departement Leiden van de Mij voor Nijverheid en handel en de vele gepensionneer- den. Nadat de spreker de directie had bedankt voor de krachtige steun, welke het Jubileumfonds ook in het afgelopen jaar van haar had mogen ontvangen, huldigde hij in een sympathiek speech je de tien jubila rissen, in aansluiting waarop aan ieder een envzloppe met inhoud werd overhandigd. De heer H.H. Tieleman, die hierna namens de directie het woord voerde, had voor elk der jubilarissen een af zonderlijk woord en herinnerde aan de trouwe plichtsbetrachting en groie ijver, waardoor ieder zich voor het bedrijf zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Ook deze spreker deed zijn woord van gelukweris met de over handiging van een enveloppe met in- gepaard gaan. Tenslotte richtte zich Mr M.B. Vos tot de jubilarissen, die 50 of 40 dienstjaren hadden. Namens het Departement Leiden van de Mij voor Nijverheid en Handel bood spr. hen een diploma, met daarbij beho rende gouden draagmedaille aan. Na zoveel waarderende woorden was het de beurt aan het cabaret gezelschap van de heer Gerard Wal den. die met medewerking van Ber ry Kieviets, Bcb Nelson, Coby Beek en Harry van Westen en het show orkest ven Martin Erich de revue „De grote lach-par:-ide" over het voetlicht brachten. In een minimum van tijd wist dit g-.ze'schap een maximum aan vj olijk eid er humor te produce ren, waarmede de aanwezigen zich koste1 ijk amuseerden. Maandag 12 December. Tja, het is een nederlaag gewor den! Het Hup-Holland-Hup heeft niet mogen baten. Het werd 10 voor de Denen. Jammer. Maar het heeft Stadskoks vreugde niet kun nen temperen. Want hij is nog steeds, vervuld van het blijde be richt, in ons blad van Zaterdag 1.1., dat er voor 1950 150 montage-wo ningen aan Leiden zijn toegewezen. In ieder geval "weer een welkome druppel op de bekende gloeiende plaat. Hoeveel het quantum der an dere toe te wijzen woningen "be draagt, is Stadskok. nog niet bekend. Onze vreugde werd zelfs niet ge temperd door het feit dat Zaterdag middag de 12-jarige H. P., wonend op de Haarlemmerstraat, ergens 'n vrachtauto zag staan en dacht „Wel ja, laat mij daar maar eens opklim men". Enfin, hij deed dat. Maar die auto ging rijden. En eenmaal op de Verdanvstraat aangekomen, gebeur de er iets. Hoe of wat dan ook, die knaap viel er af. En de E.H.D. moest er aan te pas komen om een bloedende hoofdwonde te verbinden en de waaghals naar het Acad. Zie kenhuis te vervoeren. Maar nogmaals, we blijven in vreugdevolle stemming. Want we denken slechts aan het gouden bruidspaar B. Veldhuyzen-G. Kop- peschaar dat in zijn woning Lelie straat 34 op 20 Dec. a.s. feest gaat vieren. De bruidegom werkte ruim een halve eeuw aan de Holl. Con structiewerkplaatsen en met z'n 71 jaar mag hij er nog best zijn. Dit geldt ook voor z'n gade, die nog een jaartje ouder is en ook nog een goede gezondheid geniet. Niet min der dan twaalf kinderen werden dit echtpaar geschonken. En met des temeer vreugde zullen bruid en bruidegom volgende week aan dit dozijn terugdenken, omdat ze alle maal nog in leven zijn. Inmiddels heeft het geslacht Veldhuyzen zich uitgebreid. En hoe! Vijf en dertig kieinkinderen en 7 achterkleinkin deren zullen op 20 December het feest van hun grootouders en over grootouders meevieren! Ónze vreugdevolle stemming wordt niet in het nrinst mede-veroorzaakt door het feit dat elf dames zijn ge slaagd voor het diploma boekhou den. Het zijn B. Beekwilder, N. Boerendonk, M. Huyg, G. van Lun- teren, Th. Siegers, R. Vuurpijl, R. Bonnet, L. van Brero, A. van Loon, St. de Romijn en A. Stolk. Dat zijn allemaal leerlingen van de Zusters van Liefde, Pelikaanstraat 1. Maar dat is nog niet alles. Want die zus ters zagen ook kans de dames G. Duynstee en N. Kranenburg zover te brengen, dat zij het diploma Ned. Handelscorrespondentie behaalden. Wat wij een succes noemen. En daarom zowel de geslaagden als de zusters gelukwensen. Even versombert onze opgeruimde blik. Want het moge dan zijn dat het vandaag weer heerlijk weer is en de lucht mag nog zo blauw zijn en het zonnetje nog zo lekker, er zijn en blijven altijd droevige berichten. Zo b.v. dat Zaterdagmiddag om 3 uur de 63-jarige mej. C. P., wonend op de Haarlemmerstraat, op de trap strui kelde en kwam te vallen. De gealar meerde E.H.D. verbond een wonde aan het hoofd. Maar weer breekt de zon door. En zingen de vogels. Of liever: zongen de vogels. Niet zomaar van die dood gewone huis-, tuin- en keukenvo gels, maar niets minder dan kana ries. De Eerste Leidse Kanarie-ver- Minister Spitzen kondigde heden morgen aan dat in 1950 in Neder land de eerste experimentele televi sie-uitzending buiten de sfeer van laboratorium en fabrieksexperimen- ten zullen worden uitgevoerd. Voor het eerst werd Zaterdag de wekelijkse markt te Leiden op de Hooigracht gehouden. Dit is een tijdelijke maatregel, nu wegens het herstel van de Bostelbrug op de Bree straat een eenrichting-verkeèr is in gevoerd en het verkeer uit Utrecht over Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Apothekersdijk geleid wordt, zodat er geen ruimte overblijfijt voor de markt. Overigens vinden we het gelukkig dat dit slechts een tijde lijke verplaatsing is. Want het moge Zaterdag op de Hooigracht dan druk geweest zijn, het echte gezellige van onze Zaterdagse markt was er niet. Dat kan alleen maar op de oude plaats, waar we de markt over enkele maanden weer terug hopen te zien! (Foto: N. v. d. Horst). eniging „De Zanger" (om misver stand te voorkomen: geen vereniging van kanaries, maar van kanariehou ders) Die „De Zanger" dus hield in „Royal" haar 18e tentoonstelling, waarop 180 inzendingen waren. Za terdagmorgen opende voorzitter A. van Venetië de expositie en wees op de 19 kleurenvogels die aanwezig waren. Ten bate van de Dierenbe scherming wordt een verloting ge houden. En we.derom is aan de ge meente een vogel voederhuis je aange boden voor de plantsoenen. De jury had geen gemakkelijke taak, want de lieve diertjes hadden weinig zin in zingen. Maar ze kwamen toch klaar. Uit betrouwdbare bron vernemen we nog dat de Kattenburt-vereniging „Papenpracht en omgeving" Zater dagavond een excursie wilde orga niseren naar deze kanarie-tentoon- ftelling Dat is begrijpelijk. Want op slot van zaken kunnen zowel kana ries als katten muziek maken. Al prefereert Stadskok persoonlijk het (nachtelijk) geluid van katten. Maar goed, de plannen werden gemaakt. Verder kwamen ze niet. Want toen de kater-voorzitter bij het bestuur van „De Zanger" aanklopte, werd hem te verstaan gegeven dat katten bezoek niet op prijs gesteld werd. Wat wij niet erg sportief vinden. Al kunnen we het standpunt van „De Zanger" billijken. De buurtvereni ging zoekt nu naar een andere re creatie-mogelijkheid met culturele inslag. En nu heeft dit voorgaande letter lijk niets te maken, al zou men dat zo denken, met hetgeen we nu gaan zeggen. Dat betreft de vergadering, die vanavond in „In den Vergulden Turk" wordt gehouden door de Ver. „Katholiek Leiden", tot oprich ting van een culturele sectie. Alle verenigingen, die R.K. zijn en iets ep cultureel gebied te berde bren gen, worden verwacht. Maar onze buurtvereniging is neutraal. Die komt dus niet! Kent u de heer P. Braamzeel?, wol. deze heer Braamzeel, of u hem kent of niet, zal as. Donderdag zijn veertigjarig jubileum vieren bij de Leidse Goud- en Zilverhandel Van Rossum du Chattel en Driessen, Bree- straat 95. Een dag later, a.s. Vrijdag, komt de Ned. R.K. Vereniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", afd Leiden weer eens in vergadering bijeen. Weer in „De Harmonie". Daar gaat gesproken worden door de algemeen penning meester. Waarover? Ja hoor eens. Dat moeten de leden zelf maar gaan uit vissen En daarom zorgen dat zij op die avond om 8 uur present zijn. Het schijnt a.s. Donderdag wel een bijzondere dag te worden. Want in de N.W.B. wordt dan een tentoonstel ling geopend van schilderijen van Henk v. d Vet. Dan zal er nog wat edelsmeedwerk te zien zijn van de heren A. Grefe Walck en J. F. v. Dunné. De fa. Kriest zal wat bloem- sierkunst ten beste geven. En dit alles wordt geopend door mr. R. Streng,' vice-voorzitter van het Leids Kunstcentrum. En dit is dan het nieuws van van daag uit onze goede oude Sleutel stad. Waar de zon weer zo heerlijk schijnt. En waar we zo trots op zijn. Omdat het Leiden is. Een verrukke lijke stad! Bruisend van het volle leven. Waar iedereen altijd even actief is. Denk maar eens aan een ambtenaar van de Bouwpolitie. Die zag onlangs dat ergens op de Lan- gebrug, door de tuindeur van een perceel op de Breestraat een lading zand binnengebracht werd- „Daar moet ik bijzijn" dacht de ambtenaar. Want bouwen of verbouwen zonder vergunning is verboden. Dies belde hij aan en werd prompt binnengela ten Om eens eventjes dat varkentje te wassen. En voor dat clandestiene bouwen een stokje te steken. Met de bewoner verdween hij naar de tuin. Om het snode feit te constateren. Maar hij zag niets wat op een ver bouwing of nieuwbouw leek. Het was schoon zand voor het kioDen- hok! STADSKOK. Z.-H. IJSBOND HOLLANDS MERENDISTRICT. Zaterdagmiddag kwam het Hol lands Merendistrict van de Z.H.IJ. in algemene vergadering bijeen. Ruim 40 vertegenwoordigers waren van wege de aangesloten IJsclubs, de Z. H.IJ. en belangstellende IJsclubs aanwezig. De voorz., de heer J. v. Zwieten, sprak een welkomstwoord. Aan de orde komt dan vaststelling der te organiseren tochten. Deze wor den als volgt bepaald, ijs en weder dienende: 2. Molentocht van circa 50 K.M., in hoofdzaak geprojecteerd door het Zuid Hollands Polderlandschap zonder gebruikmaking van de Me ren. 2. Molentocht van 75 K.M. Bij deze tocht is het buitenwater, de Meren en Plassen ingeschakeld. 3. De bekende 1, 2, 3 en 4 Me- rentochten resp. ad 20 K.M., 40 K.M., 60 K.M. en 90 K.M over de Kagerplassen, Braassemermeer, Langeraarse plassen en Nieuwkoop- se plassen. Alle tochten zijn uitgesproken toertochten, doch bij wijze van uit zondering wordt eenmaal per sei- zoen de 4 Merentocht (90 K.M. als wedstrijd tocht gereden. 4. De tocht BloemenstadSleu telstad ongeveer 70 K.M. (Aals meerLeiden v.v.). De voorzitter deelt mede, dat er aan gedacht is, dat de toeristen uit Leiden en Aals meer vertrekkende elkaar niet te gen zullen komen. Het belang is dat de Westeinder- plas bij deze tocht wordt betrok ken en dat Aalsmeer als start- plaats veel deelnemers uit Amster- Plechtige Pausmis in St. Pieter In tegenwoordigheid van zeker 30.000 mensen heeft pater Lombardi S.J. Zaterdagavond zijn Kruistocht der Goedheid beëindigd met een pre dikatie in de Sint Pieter over „De weg tot tedding van de wereld". Hij spoorde zijn toehoorders aan te bid den voor Z. H. de Paus, opdat Gods genade Hem in staat moge stellen de mensheid de weg te wijzen, die naar de redding voert. Z.H. de Paus. Die herhaaldelijk van Zijn grote belangstelling en Zijn hoge verwachtingen van deze Kruis tocht heeft blijk gegeven, heeft Zon dagmorgen zelf de Kruistocht willen besluiten met een plechtige Pausmis in de Sint Pieter. Om 8.15 uur daalde de H. Vader van Zijn particuliere vertrekken af naar de Sint Pieter, die tot in de uithoeken met gelovigen was gevuld. Plechtig bazuingeschal en luid Evri- va-geroep begroette de H. Vader, Die alvorens zich met de Misgewaden te bekleden, lange tijd in gebed verzon ken bleef voor de beeltenis van de H. Maagd, Salus Populi Romani, (Het Heil van het Romeinses Volk), die op 8 December in plechtige pro cessie van de Santa Maria Maggiore naar de Sint Pieter was gevoerd. Inmiddels zong het koor van de Sixtijnse kapel het Tu es Petrus, Gij zijt Petrus. Tijdens de opheffing van de H. Hostie en de kelk klonk op nieuw bazuingeschal. Na de H. Mis gat de H. Vader in de St. Pietersbasiliek de Apostolische Zegen. De H. Mis werd bijgewoond door tal van kardinalen en bisschop pen. het gehele bij de H. Stoel geac crediteerde Corps Diplomatique als mede de Italiaanse Minister-Presi dent De Gaspari, de minister van Voorlichting Gonella en de burge meester van Rome, Rebecchini. Ook bij het verlaten van de Sint Pieter werd de Paus luide toegejuicht. Zondagmiddag, om vier uur. werd de teeltenis van Maria Heil van het Romeinse Volk, van de Sint Pieter door de straten van Rome weer in processie teruggebracht naar de San ta Maria Maggiore op de Esquilijnse heuvel. dam en het Gooi zal trekken. 5. De 17 Dorpentocht, groot pl.m. 125 K.M. Dit is de grootste tocht, die het Merendistrict orga niseert. Wanneer echter op tijd wordt gestart, kan men de finish voor donker bereiken. De IJsclubs „Wilhelmina" uit K.A.Veen en „Ijsvermaak zij ons doel" hadden de administratie van de penn. nagezien en in orde bevon den. De inkomsten hebben 891.63 be- dagen, de uitgaven ƒ427.09, goed slot ƒ464.54. Voor de controle voor het volgend tijdvak worden aangewezen de verenigingen uit Rijpwetering en Oud-Ade. De voorzitter deele mede, dat nu Zomerzorg geamoveerd wordt, hij in Leiden nog op zoek is naar een nieu we startplaats. In de buurt van het station zijn geen grote zaken te vin- oen. Hij zal tenslotte moeten kiezen tussen Bellevue en de Stations-res tauratie. De vergadering is de me ning toegedaan, dat deze aangele genheid bij de voortvarende en sportlievende voorzitter in goede han den is en laat dit punt geheel aan zijn keuze over. De heren van Zwieten en Stroom- beek delen dan nog het een en ander mede over de reorganisatie van de K.N.S.B. De heer Nijdam uit Aals meer hoopt dat het Zuidelijk deel van Noord-Holland nog bij het gewest Zuid-Holland ingedeeld zal worden. De heer v. Zwieten geeft hem in overweging met de ijsclubs uit zui delijk Noord-Holland een gezamen lijk verzoek bij de K.N S.B. in te die nen. Hij zal de zaak steunen en er is een goede kans van slagen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Egberts uit Ter Aar, deelt de heer v. Zwieten mede, dat de ra dio medewerking zal verlenen bij het aankondigen en eventueel ook bij het afgelasten van belangrijke ijstoer- tochten. Het heeft heel wat moeite gekost om dit te bereiken, maar het resul taat is er. Na nog enige huldigings toespraken werd de vergadering ge sloten. SCHAKEN Lisser Schaakclub Voor de competitie van de Leidse Schaak bond werd de plaatselijke ontmoe ting Lisser Schaakclub 1 en ,De Zwar te Pion II" gespeeld. De Lisser Schaakclub behaalde een grote 82 overwinning. IJSHOCKEY LuikDen Haag 29 In een wedstrijd voor de West- Europa-Cup heeft HHYC (den Haag) Zaterdagavond t Luik met 92 van Luik gewonnen. De tussenstanden waren 20, 41 3—1. De Hagenaars waren voortdurend in de meerderheid en vooral Andre- ola en Carrey speelden een goede partij. De wedstrijd moest ruim een half uur onderbroken worden in verband met meningsverschillen over de leiding, waarbij ook het publiek een woordje meesprak. SCHEEPSBERICHTEN GROTE BEER 12 Dec.- van Bata via te Soerabaja; KAMERLINGH ONNES pass. 10 Dec. 3 uur Point de Galle, KOTA INTEN 11 Dec. te Port Said; MADOERA 11 Dec. van Sout hampton, RIOUW 11 Dec. te Batavia RUYS 11 pass. Sabang, SARANGAN pass. 11 Dec. 17 uur Malta, TARA- KAN 11 Dec. v. Makallah naar Dji- boeti, TERNATE pass. 11 Dec 17 uur Perim 12 Dec. 2 uur te Aden verw. WATERMAN pass. 12 Dec 3 uur Pe rim, WILLEM RUYS 11 Dec. 21 uur Guardafui, ZEELAND 10 Dec 17 uur van Bona, ZUIDERKRUIS 11 Dec. 16 uur kaap Bon.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3