Labour verliest ook in Australië De Frans-Poolse spanning Opwekking de goede geest te bewaren en te verspreiden ©.e ziCveien MAANDAG 12 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Moeilijkheden gevreesd met de Senaat 1"\E ANTI-SOCIALISTISCHE coalit ie van liberalen en boeren heeft in de algemene verkiezingen van Australië een ernstige nederlaag toege bracht aan de Labour-regering van Chifley. Dit is de tweede keer in veertien dagen, dat een socialistische regering in het Britse gemenebest uit het zadel wordt gewipt. Twee weken geleden was het Nieuw-Zeeland, dat na i3 jaar de ommezwaai naar rechts maakte. Ofschoon de definitieve uitslagen van de verkiezingen pas over enke le dagen bekend zullen zijn, is het vrijwel zeker, dat geen verandering meer zal komen In de thans ver overde posities: 75 zetels voor de anti-Labour coalitie en 44 voor de socialisten, die in Australië acht jaar lang aan het bewind zijn ge weest. Minister-president Chifley heeft de nederlaag stoïcijns aanvaard met de woorden: „Het volk heeft gesproken". Hij verblijft onafgebroken op zijn departement om de overdracht van zijn bewind aan zijn liberal opvol ger Menzies voor te bereiden. Menzies is een bekende-figuur niet alleen in Australië maar ook in En geland Deze verkiezingszege van de an- ti-socialist;sche coalitie is no? slechts een begin van grote moeilijkheden. Er dreiet nl. een confl:ct tussen de nieuwe reffering-Menzies en de Se naat waar Labour de meerderheid heeft behouden. De Australische se naat besch'kt over het recht van ve to en kan alle wetsvoorstellen van de regering verwernen met uitzonde ring van financiën wetten. Menfes staat thans voor de taak de twee Ka mers te verzoenen of nieuwe verkie zingen uit te schriiven na een voor afgaande ontbinding van het parle ment. De ommezwaai naar rechts van Aethe-'-''an DUMPDAG. I-TTLVERSUM I. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 N5env/s. 7.30 Sluitine. 8.30 mr Nieuws. 8.40 Rad'o Ochtendblad. 9.00 Weerdichten. 9.03 Herser cvmnas- tiek. 9.°0 Voor de Vrouw. 10.50 voor de kinderen. 11.00 Sonraau en Piano. 11.30 Voor de ziek°n. 12.00 Trio. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.-"0 Pianod"n 1?00 Nieuws. 1315 Het ^romonade Orkest en so listen. 14 00 Voor de Vrouw. 14.30 D;?co-ca"cer:e. 1R-15 Muzikale cau serie 16 30 Sluiting. 17.30 Kinderkoor 17.45 Regerin^snitzending. 18 09 uur TvTIo, ..re IR 15 piqnocnel 18.30 Voor de Nederlandse Striikdraehten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Vrouwen- vierseVipar" narise^'p. 19.15 Vocaal Kwartet. 18 40 .Paris vous parle". 19 viikscenoten wTen h'cnen het Ri'k bhiven' causerie. 70 0/) Nieuws. 3005 Actualiteiten. 20.15 Geva-ieerd Programma. 21.30 Surinaamse mu- -»ie^ 91.45 Buitenlands overzicht. °2.00 Orel Pn •7anfT. 22.30 Muziek- joun.aal. 23 00 Nieuws. HTT/vttpcTTM n. 7.00—24.00 KRO. 7-00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische Kalender 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.00 Weerberichten. 9.30 Waterstanden. 9 35 .Lichtbaken". 10 00 Voor de kinderpn 10.15 Kamer orkest en solist. 10.40 Schoolradio- li. 00 Voo- de vrouw. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12 03 Amusementsorkest. (12.30 12.3? me^edpMnvenl. 12.55 Zonnewii- zer. 13 00 Nieuws en Katholiek Nieuws 13.20 Amusementsorkest. 14 00 P'anorecitai. 15 PO Schoolradio. 15 30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken 16 3^ SUiiting. 17.30 Voor de jeu^d 1745 Kamerorkest en soMst. 18.30 SDoHnraatie 18.30 Kamerorkest (vervolg) 19 00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.35 .Dit is leven", cause rie. 19 40 Pianovoord-acht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone Man. 2012 Pianowerken van Ravel: in de pauze ..Kathohek overleg'" over hezitsnrei- dlng 21 40 Mis in G. van Schubert. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws 23 15 24.00 Each en Mozart. HOEVr"T?ï p in'o.T.TTTOTirg^ARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-toe stellen in Nederland bedroeg op 1 December j.l. 1.321.746 tegen 1.3Ó5.418 op 1 November. Op 1 November jJ. waren er 510.227 aansluitingen op het Rijks- radiodistributienet tegen 521.523 op 1 December. Australië is in de regeringskringen van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad, Wellington, met grote voldoening be groet. De nieuwe minister-president Holland, zei vandaag, dat hij enige tijd geleden met Menzies reeds over de mogelijkheid heeft gesproken van een socialistische nederlaag in Australië. Ho'land en Menzies heb ben toen met elkaar afgesproken zo nauw mogelijk samen te werken om gezamenlijk de Australisch-Nieuw- Zeelandse belangen in de Stille Zuid zee te steunen en uit te breiden. Menzies, Holland en de leider van de Australische Landpartij, Fadden, zijn alle drie vurige voorstanders van een herstel van de positie van het Britse gemenebest in de wereldpolitiek. Uitwijzingen over en weer Rheumatlek ondermijnt Uw hele gestel. Want't knaagt en knaagt en knaagtmaar/ Maak toch een einde aan die on dragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om Uw bloed te zuive ren van die pynverwekkende onzui verheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en., die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs worden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele we reld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige wer king zich haast als een wonder open baren Met de kleine dagelijkse do sis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit. mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieu we energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. Frankrijk heeft opnieuw twintig Polen over de grens gezet, wegens het voeren van ontoelaatbare poli tieke propaganda. De meesten van hen zijn onderwijzers, die op Franse scholen Poolse kinderen onderwijs in hun moedertaal geven. Frankrijk telt ongeveer 100.000 schoolgaande Poolse kinderen. Binnen twee maanden moet voorts Wojsjik Lazislaw, attaché van de Poolse ambassade te Parijs- Frank, rijk verlaten hebben, omdat hij „min of meer" als leider fungeerde van de leraren en onderwijzers. De Poolse regering besloot tegelijkertijd tot uitwijzing van Jean Julien Martin, attaché van de Franse ambassade te Warschau. Martin moet de Poolse hoofdstad morgenavond te midder nacht verlaten hebben. De Franse ambassadeur Jean Bae- len en de secretresse mej. Helen Li- sel slapen op noodbe:den in de bu reaux der ambassade. Zij verlaten het gebouw niet, omdat onlangs in de nacht een poging is gedaan om mej. Lisel in haar woning te arreste ren. Drie leden der ambassade heb ben met hun gezinnen een toe vluchtsoord gezicht in het huis van de Franse militaire attaché, kolonel Abfel Sauzey. Belgen mocen niet meer kopen in Nederland Het Belgische kabinet heeft be sloten dat de Belgische grensbewo ners niet meer in Nederland inko pen mogen gaan doen. Deze beslis sing is onmiddellijk aan de grens posten doorgegeven en deze posten hebben de bewoners van de grens- streek hiervan in kennis gesteld. Dï maatregel is reeds in werking ge steld. De ministers namen dit be sluit op aandringen van de Belgi sche winkeliers. De laatste tijd mochten de Belgen voor honderd gulden per persoon in Nederland inkopen. Dit had tot gevolg, dat stromen Belgen dagelijks de grens overstaken naar Limburg, Brabant en Zeeuws-Vlaanderen om' daar voor hun honderd guldentjes arti kelen op te kopen, die in België veel duurder zijn, speciaal boter. De rode vlag der Sovjet-Unie met hamer en sikkel is in aanwezigheid van vertegenwoordigers der Sovjet- Russisohe regering gehesen op de ge bouwen der Russische-Orthodoxe kerk in de nieuwe stadswijk van Je ruzalem. Hierdoor zijn alle eigen dommen van deze kerk. die in het geo;ed van de staat Israël ligt, offi cieel aan de Sovjet-Unie overggedra- gen. Bedreigde Duitse democratie Het met Britse vergunning ver schijnende dagblad „Telegraf" meldt, dat de onder Communistische leiding staande Socialistische eenheidspartij voornemens is een groot aantal agenten,die zich zouden moeten uit geven als „voor Communistische terreur gevluchten", naar West-Ber- lijn en West-Duitsland te zenden. „Velen van hen zijn veteranen der Communistische partij. Zij zullen publiekelijk van „Titoisme en Trotz- kiisme" worden beschuldigd en uit de partij worden gestoten. De S.E.D. rekent er op, dat deze personen in West-Duitsland op vriendschappe lijke wijze zullen worden ontvangen en dat zij zelfs be'angry ke functies functies zullen krijgen. Op deze wijze zuen zij in staat worden ge steld hun Communistische propa^an- te bedrijven. Het democratische publiek moet op hun hoede zijn", aldus de „Te'egraf" Dit is overigens niet de enige be dreiging van de jonge Duitse demo cratie. Ook van andere zijde dreigt gevaar. Harry Greenstein, Amerikaans adviseur voor Joodse aangelegenhe den in Duitsland, waarschuwt in een rapport, over zijn bevindingen tij dens zijn dienst van negen maanden in Duitsland en Oostenrijk, tegen een herleving van het Duits nationalisme gepaard aan een „diepe, smeulende haat" tegen de Joden. Volgens Greenstein zijn alle bevoegde waar nemers hei er over eens dat het mili tante nationalisme in een of andere vorm sinds begin 1948 in Duitsland aan het opkomen is en er reden is te geloven, dat met de stichting de Bondsrepubliek dit nationalisme, naar alle waarschijnlijkheid, zal toe nemen." V.N. NOTEREN 8 MILLIOEN DOLLAR. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag een bedrag van acht millioen doilar toegewezen voor het eerste van de internationa lisatie van Jeruzalem. Dit besluit werd genomen met 39 tegen 1 stem bij veertien onthoudingen. DE BLOEMBOLLENPATROONS EN DE L.T.B. Uit het jaarverslag van de L.T.B. lichten we de volgende passage: „Over het gehele terrein der bloembollenorganisaties en zelfs van d' sierteeltorganisaties was 1948 een rumoerig jaar. Het is juist in deze vakgroep, dat de vakgenoten hun organisaties meer zien als organen, die het werk voor hen moeten opknap pen, dan dat zij beseffen, dat iedere echte organisatie datgene is, wat de leden zelf zijn. Wan neer de grote kwekers in het bijzonder de exporteur-kwekers zich afzijdig houden van de LTB dan is het een belachelijke ver toning wanneer deze mensen onze organisatie verwijten te veel rekening te houden met de belangen der kleine luiden. De vraag kan worden gesteld, wan neer en hoe vaak hebben de gro teren er rekening mede gehou den, dat zij één bedrijfsgemeen- sch^p vormen met de anderen, middelmatige en kleinere vak genoten? Het zou absoluut fout zijn, wanneer alleen de kleinen zouden aangeven hoe zij de be drijf spolitiek bedreven willen zien, andersom evenzeer." Tot vice-president van het Bis schoppelijk college te Sittard is be noemd dr. P S. Everts, leraar aldaar. Bondsvergadering van de L.T.B. De Bondsvergadering van de LTB werd heden in Haarlem geopend met een rede van de voorzitter de heer G. W. Kampschöer, aan welke rede het volgende is ontleend: De voorz. herinnerde eraan, dat hij 20 jaar geleden gekozen werd tot algemeen voorzitter en wierp een terugblik op het afgelegde tijdvak. We tegenwoordige tijd geeft reden tot somberte, maar ook tot hoop. Het zal ons niet moeilijk vallen, voort te gaan op de ingeslagen weg. Want wij zijn er nog niet, noch op eigen terrein, noch op een breder vlak. Naar binnen toe moeten wij in nerlijk en geestelijk onze gelederen versterken. De viering der Oogstdankdagen ia goed, maar wij mogen niet het retraitewerk verge ten, evenmin het feit, dat we een katholieke standorganisatie zijn aldus spr. Om vaardig te zijn en te blijven is enige ontwikkeling absoluut noodza kelijk. De afdelingsbesturen wordt dringend gevraagd, het kernwerk in de afdelingen krachtig te bevorde ren, terwijl het hoofdbestuur er. zich over verheugt, dat de kadercursus sen over zoveel belangstelling en deelname mogen verheugen. De komende PBO en voor onze bedrijfsgroep de Landbouwschap, eisen kundige afgevaardigden en eerlijk gezegd hieraan mangelt het nog te veel in onze organisatie. Van zeer veel belang voor het welslagen van de komende PBO en Landbouwschap is de geest en de verhouding in onze individuele on dernemingen. Het zal U allen duidelijk zijn, zei spr. dat de gehele publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een paskwil dreigt te worden, wanneer ze niet wordt geschraagd door on dernemingen, door bedrijven, waar in kort gezegd is gerealiseerd, wat ons in het Vastenmandement van onze Bisschoppen is voorgehou den. Met onze kath. Landarbeidersbond vervolgde spr. onderhouden wij zeer vriendschappelijke betrek kingen en dit contact groeit naar een permanent orgaan, waarin wij onze gezamenlijke vraagstukken tot een oplossing zullen brengen. De kindertoeslag voor zelf standigen. Er staan nog verschillende acties op ons programma. Aan de kop hier van ligt een regeling tot kinderbij slag voor zelfstandigen. Wij zijn al len zeer erkentelijk voor de reeds herhaalde pogingen, welke in de Tweede Kamer door de KVP-fractie en in het bijzonder door prof mr Romme zijn ondernomen. Wij wil len ni.t rusten voordat er een be vredigende regeling tot stand is ge komen. Een tweede punt is zeker een op lossing voor de koude grond tuin bouw, waarvoor wij maatregelen moeten overwegen en toepassen, waardoor deze tak van bedrijf meer rendabel wordt. Een volgend onderwerp van be lang is de oplossing voor de toe komstmogelijkheden van onze jonge agrariërs. Wij zullen èn om ons zelf èn om het nationaal belang met ernst moe ten streven naar verhoging van on ze. productie en Garanties aan ambtenaren in Indonesië Een wetsontwerp tot vaststelling tot zekere waarborgen jegens bepaal de groepen van burgelijke overheids dienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren in Indonesië en hun nagelaten betrekkingen is Zater dag aan de Tweede Kamer aangeno- öen. Aan de memorie van toelichting ontlenen wij dat de garan'ie geduren de tVvee jaar na de overdrac.it vai. de souvereiniteit algemeen geldt en na dien is gebonden aan de voorwaarde, dat de betrokken ambtenaren zich in Neder and metterwoon vestigen om dat anders een behoorlijke controle e' Ti-gelijk is. De garantie geldt voor burgerlijke landsdienaren van Indonesië en per sonen in dienst van zelfstandige ge meenschappen die op 5 Augustus 1949 hetzij in vaste dienst waren hetzij werkzaam op een kort verband met recht van vrije overtocht naar Neder land, hetzij in tijdelijke dienst waren voor 1 Maart 1942. En alleen als zij Nederlander waren, zijn en blijven. Voorts voor hen die na 5 Augustus 1949 met instemming van de minister van Overzeese gebiedsdelen zijn aan gesteld en verder aan dezelfde voor waarden voldaan. Voor gewezen overheidsdienaren die op 1 Mrt '42 in dienst waren, na Augustus 1945 daadwerkelijk aan de herbouw van Indonesië hebben meegewerkt, maar voor 5 Aug. 1949 uit dienst zijn ont slagen, indien zij toen Ne-'erlander waren en zo lang zij dat blijven. Dan tijdelijke krachten die na 1 Maart '42 en voor 5 Augustus 1949 in dienst zijn getreden, en die wegens in en door de dienst verkregen letsel of gebreken zijn of uiterlijk vijf jaar na de over dracht van de souvereiniteit worden onts'agen, en de nagelaten betrekkin gen van al deze categorieën. Het Rijk wil, volgens dit wetsont werp, aan al deze mensen bij beëindi ging uiterlijk vijf jaar na de over dracht van de souvereiniteit van hun dienstverband de voldoening van alle rechten en aanspraken die zij hadden bij een eervol ontslag op 5 Augustus 1949 garanderen. NEDERLANDSE AARDAPPELEN GEDIJEN IN INDONESÏë. Op het ogenblik is de bevolking van Somowono en Kopeng in Mid- den-Java bezig met de oogst van Nederlandse aardappelen, die voor de aanvang van de regentijd zijn gepoot. De opbrengst overtreft tot dusver de verwachting, zodat prijs van de aardappelen daalt. De aardappels gaan grotendeels naar Semarang. EINDHOVENSE VINCENTIUS VIERDE EEUWFEEST Tot uitbundige geestdrift van zes honderd Vincentianen maakte mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, Zondagmiddag op de eeuw feestvergadering van de Eindhoven- se afdeling van de Vereniging van Sint Vincentius van Paolo de be noeming bekend van de heer Cle mens Schellens, president van de Bijzondere Raad van deze vereni ging, tot commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De presidenten van de conferenties van de Sint Petrus- en Catharina-paro- chie, de heren Van Dam en mr L. Janssens, werden ridder in de Orde van de H. Gregorius. Dit was het hoogtepunt van deze feestvergadering waarin mgr. Mut saerts, burgemeester H. Kolfschoten, mr H. G. Morshuis, president van de Hoofdraad van de Vincentiusvereni- ging in Nederland en tenslotte prof. d. L J. M. Beel in zijn feestrede de loftrompet staken over deze aposte len der naastenliefde: „Laat de christelijke charitas zich niet rijgen in het keurslijf van een rechtsvorm," zeide de laatste. „Sociale voorzienin gen en wetgeving, gebiedende eisen, kunnen de problemen niet oplossen, noch de kern raken. Zeker niet in deze tijd, waarin een a-godsdienstige e: zelfs anti-godsdienstige gezind heid groeiende is. Het profane leven is deerlijk verminkt. Het eeuwig heidsperspectief moet aan de wereld worden teruggegeven. Dit is mede een taak van grote allure voor de Vincentianen, een taak, die niet al leen ligt in de beoefening van de naastenliefde, maar ook in de ver dieping van eigen geestelijk leven. Daarom is de Vincentiusvereniging WEERSVERWACHTING TOENEMENDE BEWOLKING. Geleidelik toenemende bewol king met plaatselijk wat regen of motregen, hier en daar wel licht voorafgegaan door enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind tussen West en Zuidwest. Voor namelijk in het Zuiden en mid den van het land vannacht en morgenochtend lichte vorst. Ir. P. VERHAGEN. De Senaat van de Technische Ho geschool in Delft heeft besloten aan ir. P. Verhagen te Rotterdam het doc toraat in de Technische Wetenschap honoris causa te verlenen, op grond van zijn oorspronkelijk en omvang rijk aandeel in de herleving van de Nederlandse stedebouwkunde. onze productiekosten Spr besloot met een oproep bij het aanbreken van het Heilig Jaar mede te werken aan de herkerste ning van de maatschappij. verlaging van niet uit de tijd. De Vincentiaan"', besloot prof. Beel, „moet de kloof overbruggen die is ontstaan tussen godsdienst en maatschappij, tussen Kerk en openbaar leven." „Volkskrant" STADSNIEUWS Pastoor CC.Standenmeyer De weleerw. heer C. C. Standen- meyer, rector van het H. Cunera-ge- sticht aan de Hogewoerd, is benoemd tot pastoor te Schermerhorn. Pastoor Standenmeyer, die in 1941 in Leiden is gekom'en, heeft zijn ac tiviteit niet beperkt binnen de gren zen van het rectoraat. Hij is al die tijd geweest de gods dienstleraar van de Katholieke Vak school voor meisjes, welke belang rijke functie heel veel tijd vereist. Verder is rector Standenmeyer hier geweest de geest, leider van het Bu reau voor huwelijksvoorlichting;, de moderator van „Verbum Dei"; de censor van „de Leidse Courant". Pastoor Standenmeijer heeft al die geestelijke arbeid hier verricht in conscientieuse toewijding, met een even grote activiteit als bescheiden heid. Wij wensen mede namens de zeer velen, die van zijn raad en voorlich ting hebben geprofiteerd, pastoor Standenmeijer een langdurig, geze gend pastoraat. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Kunstgeschiedenis: de heer A. L. den Blaauwen te Den Haag, GOUDEN DOCTORATEN. Woensdag. 14 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde, de heer Dr. A. Montagne Jzn., wonende te Gouda. Woensdag 21 December a.s. zal het vijftig jaa- geleden zijn. dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, de heer Mr. P. H. F. Bijl de Vroe, wonende te Heemstede. Donderdag 22 December a.s. zal het viiftig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer Mr. J. J. de Heer, wonende te Breda. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Maria, d. van T. A. Stadt en W. Ouwerkerk; Jannetje, d. van J. F. W. Beerenfen- ger en M. B'ouwer: Wilhelmus Ma ria. z. van J W. Meijer en T. C. Stra- ver, Johannes, z. van J Bekooij en I. Jansen; Jacobus Hermanus, z. van S. Ossevoort en J. S. van der Vos; Jannetje d. van G. van Rijn en A. Ouweband: Pieter z. van K. van Eijk en G. E. Heemskerk; Ma-tina Susan na d. van P. Vogelenzang en H. Verschoor: Robertus Petrus, z. van J- M. D. Rooij akkers en Q. M. Mei man: Johannes z. van P. C. van Kes- teren en P. van Oeffelen. Ove-leden: S. Vreman z. 10 maan den; C. van der Pompe wednr. 75 j.; W. Mayer, gesch. 57 jaar; N. Ziege- laar vr. 69 jaar, A. F. Schermer Voest weda van J. Kortman, vr. 77 jaar. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 16) Bijvoorbeeld de kalmte, de gerust heid, waarmede het paar dwars door Stiermarken reed, zonder ook maar te pogen, ongezien verder te komen. En wel in een auto, waarvan men bijna kon zeggen, dat zij met opzet gekozen is om de a:gemene aandacht te trek ken! En de reizigers hadden een der drukst bezochte hotels van Semme- ring gekozen en niet geaarzeld, het gezelschap van de aanwezige gasten ie zoeken. Geen spoor van gejaagd heid, geen zweem van zenuwachtige mrust. Dit alles nu was moeilijk in over- enstemming te brengen met 't ver- ioeden, dat de elegante heer met het 'tteken boven het linkeroog de moor enaar van Gottfreid Kluge was, dst komende van de plaats waar hij 'e misdaad had gepleegd. Van de andere kant leidden ver- 'lende omstandigheden en bijzon derheden tot de conclusie, dat het Ul- rich Von Turnwald was geweest hij alleen kon als dader in aanmer king komen. Of is dat allemaal zinsbegocheling? Is Ulrich Von Turnwald reeds lang dood? Beging niet een onbekende misschien een gemeen struikrover, de moord? Hij kon verrast geweest zijn, bij zijn inbraak, en uit zelfbehoud ge handeld hebben. Maar dan de poging tot moordaan slag op mevr. Von Turnwald? Silas v. Hempel ziet zich verstrikt in een net van tegenstrijdige feiten en beschouwingen, waaruit hij geen uit weg vindt. Doodmoe komt hij, laat in de avond» op Sperber-Eck aan. De chauffeur Marbler vertelt hem dat de jonge he ren reeds te bed zijn. Hijzelf moet ze om twee uur naar Mürzzurschlag ry- den. Hempel gebruikt haastig zijn avond maal en begeeft zich onmiddellijk te bed. IX Ofschoon in diepe slaap gedompeld, schiet Hempel plotseling wakker. Hij meent buiten gerucht te hebben ge- Zijn kamer ziet uit op het park en is gelegen juist onder het vroegere slaapvertrek van Gottfried Kluge. Zoals naar gewoonte, slaapt hij ook hier met open vensters. Nog slaapdronken vraagt hij zich af wat hem wel mag gewekt hebben. De aangrenzende kamers zijn onbewoond In 't kasteel schijnt iedereen nog te slapen, want a'les is stil. Buiten is het nog donker, de smalle maansikkel geeft bijna geen licht. In het park woont niemand. De broeikassen, en 't huis van de tuinknecht liggen nogal ver af. Dus wat kan 't zijn? Luister: daar is het weer! Een knar send geluid op het kiezel. Men zou zeggen: daar loopt iemand heel zacht; maar ondanks zijn voorzichtigheid stoot hij nu en dan met iets hards te gen de grond. Hetzelfde geruis dat hem uit zijn lichte detective-slaap heeft gewekt. Hempel is nu in een ogenblik hele maal wakker en met een sprong is hij uit zijn bed. Zeer voorzichtig houdt hij zich verborgen achter het gordijn en kijkt naar beneden. De met kiezel bestrooide ruimte tussen het kasteel en het park ligt ge heel in 't donker, maar over het pad, dat van die plek naar het eigenlijke oark leidt, schemert het flauwe licht der halve maan. En daar op het brede oad, juist te genover de vensters van Hempel's ka mer, beweegt zich iets't Komt dichterbij.het is.Ja, het is een man, nogal groot, slank, breed van schouders En in geen geval een be diende van het kasteel, want hij draagt een elegante overjas naar de laatste mode. Hij heeft donker haar, draagt een reispet en.... een zwart half-masker. Hempel kan dit alles niet goed waarnemen, want de man is juist uit de schaduw der bomen in een smalle lichtstrook getreden. Die strook pas seert hij sneLen dan verdwijnt hij in de diepe en hoge schaduw van het kasteel. Sila's hart klopt onstuimig. Wie is die gemaskerde man? Wat wil hij hier, in 't hartje van de nacht? Want vólgens de stand der maan kon 't niet later dan twee of drie uur zijn. De man uit de „zilveren" auto? Ulrich Von Turnwald? Een inbreker? Terwijl deze vragen door het brein van de detectieve schieten is hij reeds weggegaan van 't venster en heeft een paar kledingstukken aangetrokken het strikt nodige. Hij moet natuurlijk de man volgen in het oog houden, op het juiste ogenblik vastgrijpen Een omgang maken door gangen en over trappen, tijd verliezen met het openen van deuren?Neen, zo dom is hij niet. Er is een veel kortere eenvoudiger weglangs het zwaar en knoestig klimop: Die weg had ook de moordenaar van Gottfried Kluge gekozen. Hempel kijkt voorzichtig naar be neden, in t half duister; de gemasker de man h ij draagt een ladder slaat juist de hoektoren van 't kasteel om.In minder dan twee minuten staat Hempel zelf op het kiezel. Hij heeft tenisschoenen met gummi-zolen aangetrokken, zodat zijn tred bijna onhoorbaar is. Bij de linkertoren van de achterzij de gekomen, kijkt hij de hoek om. De gemaskerde heeft juist de andere to ren bereikt, waar de zitkamer van me vrouw Turnwald is gelegen. Hij beweegt zich met de uiterste voorzichtigheid, blijft zo dicht moge lijk tegen de muur van 't kasteel, zorgt nu, dat de ladder de grond niet meer raakt, hoewel de last hem blijk baar zwaar valt. Zó sluipt hij om de toren heen Hempel, op de nodige afstand, hem na. Naderbij slurpend ziet hij tot zijn schrik, dat de ladder is opgericht en tegen het open venster de slaapkamer van mevr. Von Turnwald staat De gemaskerde maakt zich juist gereed om de ladder te beklimmen. 't Was dus op mevrouw Von Turn wald gemunt! Dus was zij zelfs bin nen de muren van het kasteel niet meer veilig! Hempels woede kent geen grenzen meer. Met een sprong is hij bij de ladder e nomklemt de benen van de onbekende. En reeds waant hij zich zeker van de overwinning. Maar de de gemaskerde man is ongelooflijk koelbloedig. Hij doet het enige, wat hem in zijn toestand overblijft. Met de snelheid van de bliksem laat hij zich vallen en komt neer op Hempel, de onwille keurig de omklemde benen loslaat, om met de handen het geweld van de va! te temperen. Maar hij krijgt een verschrikkelijke vuistslag in 't gezicht; de ladder wordt over hem heen gegooid en dit alles geschied met ongelooflijke snelheid. Hmpel hoort, noch ziet meer. Hij bloedt uit de neus. Vohken dansen hem voor de ogen. De andere is reeds verdwenen Zodra hij weer geheel tot bewust zijn is gekomen en de ladder van zich af heeft kunnen werpen, overweldigt hem een smartelijk gevoel van neer slachtigheid en schaamte. Hij heeft zich gedragen als een stumper, als een beginneling; de an dere heeft hem in koelbloedigheid en list ver overtroffen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2