Autoweg zonder auto's NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De tol te Warmond Verschillende leden zouden gaarne vernemen aldus het rapporteurs- verslag op de Prov. Begroting hoe veel tollen er nog in Zuid-Holland besttaan en of verwacht kan worden, dat deze spoedig zullen kunnen wor den opgeheven. In het bijzonder zouden deze leden gaarne worden ingelicht, omtrent de tol te Warmond, waar volgens 'sommige leden zelfs van een eigenmachtige tolheffing voor rijwie len en motorrijtuigen zou kunnen worden gesproken. Vporal door het scheppen van meerdere recreatiemogelijkheden in het plassengebied, waardoor het ver keer zal toenemen, zal de druk, die deze tol uitoefent, steeds groter wor den. Kunnen Ged. Staten opgeven hoe veel malen de eigenaar van de tol te Warmond sedert 1902 het toltarief volkomen naar eigen inzicht en zon der machtiging van de Prov. Staten heeft gewijzigd? Aan het verslag van de rapporteurs over de provinciale begroting wordt ontleend: Opgemerkt werd, dat van weg no. 5 LeidenOude-Wetering weinig ge bruik gemaakt wordt. Slechts zelden ziet men een auto op deze weg. Deze is echter afgesloten voor wielrijders, wat een bezwaar oplevert voor agra riërs, die hun land aan deze weg hebben liggen. Ook het personeel van overheidsdiensten zou zeer gediend zijn in de uitoefening van zijn taak wanneer het gelAiik van deze weg zou kunnen maken. Is deze weg niet voor het rij wiel verkeer open te stel len of zo hier bezwaren tegen be staan, is er dan voor de aangelanden, en ten gerieve van overheidsdiensten geen vergunning tot weggebruik per rijwiel te verlenen? Aangedrongen werd op verbreding van het weggedeelte Hillegomde Zilk, weg no. 2. Het zou overweging verdienen de gas- en waterleidingen uit deze weg te nemen en naar de bermen over te brengen. Door het zware wegverkeer treedt hier herhaaldelijk breuk en lekkage in de leidingen op. Verder werd de aandacht gevestigd op het eigenaardig verloop van de weg LeidenKatwijk aan Zee. Met weinig kosten zou hierin verbetering zijn aan te brengen, mits de weg evenwijdig met de tramlijn zou wor den aangelegd. Voorts werd er op aangedrongen, de wegen in de gemeente Alkemade op het provinciaal wegenplan. te bren gen. Van deze zeer smalle wegen wordt een zeer druk gebruik gemaakt en de gedachte, dat deze door aan leg van weg no. 5 ontlast zouden worden, bliikt een misrekening te zijn geweest. De gemeente Alkemade heeft bij deze laatste weg slechts een benerkt belang, maar moet toch ƒ600.per jaar per kilometer bij dragen. Nu wordt verlangd, dat deze gemeente de oude weg overneemt Het is dan echter billijk, dat deze weg in goede staat overgedragen wordt. n,'°n ZATERDAG HILVERSUM I <301 m) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 10.00 Medische causerie, 10.35 Voor de ar beiders in de continubedrijven, 12.00 Orgelspel. 12.30 mededelingen, 12.33 Kwartet, 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws 13.15 Dansmuziek, 13.45 Verzoekoro- gramma (gr.pl.) 14.00 „Het Neder landse lied", 14.20 Lichte muziek, 14.50 Streskuitzending, 15.15 Kamerorkest, 16.00 „Van de wieg tot het graf", le zing, 16.15 Amateursuitzending 16.45 Soortoraatje, 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws, 18.15 Trio en soliste, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Artistieke staalkerk, 19.20 Reoortage, 19.45 Voor Voor de Nederlanders in Duitsland, .20.00 Nieuwe, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Weense muziek, 20.45 Geva rieerd programma 22.00 Promenade orkest. 22.35 Onder de pannen, hoor- soel. 22.45 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws 23.15 Franse muziek, 23.35, Orgelspel HILVERSUM II (415 m.) 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 9.30 Waterstanden, 9.35 Kamermuziek-ge- zelschap, 10.00 Voor de kinderen 11.00 Voor de zieken, 11.45 Orgelcon cert, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchcon cert, 12.30-Mededelingen, 12.33 Amu sementsorkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Septet, 13.45 Pianoduo, 14.20 Engelse les, 14.40 Zang en orgel, 15.10 Kro niek van letteren en kunsten, 15.45 Gemengd koor, 16.20 Luchtvaart-cau serie, 16.30 De schoonheid voor het Gregoriaans, causerie, 17.00 Voor de kinderen, 18.00 Vocaal kwartet, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.30 Or. kestconcert 19.00 Nieuws, 19.15 Ac tualiteiten, 19.25 Kath. Thuisfront overal, 19.30 Tenor en orgel, 19.50 Amerikaans commentaar 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man, 20.12 Gram. muziek, 20-15 „Lichtbaken", 20.40 Zang en piano, 21.00 Gevarieerd pro gramma, 21.45 Puzzle, 21.55 Populair concert, 22.30 Wij luiden de Zondag in, Avondgebed en Liturgische ka lender, 23.00 Nieuws, 23.15 Radio Philharmonisch orkest. Het „Leidse Merenplan" In het verslag der commissie van rapporteurs over de prov. begroting werd gevraagd, of er geen andere op lossing is, om de gemeente Leiden aan zand te helpen, zo bijv. in ver band met het graven van een haven te Katwijk en niet door het weggra ven van grote hoeveelheden cultuur grond, die daardoor voorgoed vernie tigd worden. Dergelijke meertjes zullen weinig bijdragen om de ze'lmogelijkheid te vergroten. In elk geval is de daarvoor te betalen prijs wel zeer hoog. Het wekte ook enige verwondering, dat deze ontgrondingen met gejuich wer den begroet, terwijl vergunningen tot ontgrondingen ten behoeve van de industrie zo uiterst moeizaam te ver krijgen zijn. Waarom moet ontzan- ding voor ophogingen zo vlot worden geaccepteerd en moeten meer aanne melijke gevallen var ontzanding voor de productie van kalkzandsteen met zoveel bezwarende voorwaarden worden omringd? Zijn Ged. Staten bereid te voorko men, dat klei, geschikt voor kleiwa ren-industrie, voor andere doelein den, zoals wegenaanleg of ophogingen wordt gebruikt? Gezien de beperkte voorraaad van deze oppervlakte edelstof en de grote behoefte van de kleiwaren-industrie aan deze grond stof, moet dit van groot belaqg wor den geacht. Gevraagd werd of er goede kans bestaat, dat overeenstemming met de industrie wordt bereikt ten aanzien van de hoogte, waarop uitgekleid mag worden. En het vaarten-plan. Enige andere leden, die overigens veel waardering hadden voor de plan nen van Gedeputeerde Staten ter be vordering van de recreatie, hadden met zorg kennis genomen van de plannen van de Stedebouwkundige Dienst om verschillende vaarten in de omgeving van de Kagerplassen en het Braassemermeer bezeilbaar te maken. Willen deze wateren inderdaad „zeilroutes" worden, dan moeten deze op tal van plaatsen en allicht juist daar, waar deze een zeldza me intieme schoonheid hebben, ver breed worden, waardoor het na tuurschoon ernstig geschonden zal worden. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden zal het beter zijn te onderzoeken of er niet een jaagpad langs deze vaarten aangelegd kan worden en of er niet met de pol ders overeenstemming is te verkrij gen over het onder bepaalde voor waarden toelaten van motorboten. Hierbij werd inzonderheid gedacht aan de vaart tussen Zevenhuizen en Hoogmade, welke tot de schilderach tigste van het gehele land behoort. AARLANDERVEEN AANRANDING. Gisteravond omstreeks 8 uur is een gehuwde vrouw uit Aarlander- veen, die op de Machineweg fietste, aangevjllen door een onbekend ge bleven man. Op haar hulpgeroep is de man op de vlucht geslagen. K. A. B. Na een vrolijk St. Ni- collaasfeest voor de kinderen, was er 's'avonds een St. Nicolaasfeest voor de leden der K.A.B. en donateurs met hun dames. Ook zij werden ont haald op chocolademelk met koek. Deze avond werd opgeluisterd door de Band „De Bietenrooiers" De heer Jac. Aardweg hield een prachtige causerie op rijm met veel propa- panda voor de K. A. B. De voorzitter maakte bekend, dat bij de heer H. v. d. Meer te verkrijgen zijn de boe ken Het Communisme" en de En cycliek „Rerum Novarum en „Qua- dragesimo Anno". Voor de Rome-reis in 1951 hebben zich reeds 38 leden opgegeven om verhoging van contri butie te betalen om zodoende het benodigde geld bijeen te brengen. BOSKOOP GEMEENTERAAD Woensdagavond kwam de gemeen teraad in spoedvergadering bijeen, teneinde het besluit van 25 Nov. '49 tot het aangaan van een kasgeldle- ning ten bedrage van f 100.000 in te trekken, aangezien de oorspronke lijke geldgeefster slechts een tus senpersoon bleek te zijn. In verband met de naamswijziging moest een nieuw besluit worden genomen het welk gesteld moest worden ten name van de eigenlijke geldgeefster. Uit de aard der zaak was geen enkel raads lid er tegen. Dé tijd dringt en wie de geldgeefster is doet weinig terzake. Van deze gelegenheid was door B en W gebruik gemaakt om een tweede punt op de agenda te plaatsen. Dit betrof het verhuren van het pand Reijerskoop 56. Door overlijden van één der bewoonsters en door vertrek an de andere is dit pand leeg geko- :ien. Er dienen echter enige voorzie ningen te worden getroffen, waarop in de gemeentebegroting niet is gere kend. De kosten worden geraamd op f 650. Enkele raadsleden waren van mening dat de huurprijs in verhou ding tot deze kosten te laag is, vooral als de woning voor 2 jaar wordt ver huurd. De voorz. deelde mede dat aan het prijzenbureau verzocht is me de te delen hoeveel de huur rpag be dragen. Met het oog op eventuele tus sentijds 'mogelijke huurverhogingen wordt dan besloten de woning per week te verhuren. Hiermede was deze wel zeer korte vergadering ten ein de en werd door de voorz. de herën een kopje koffie met koek geoffreerd, hetgeen zo kort na St. Nico!aas mis schien nog wel een verrassing ople verde. HOOGMADE Kath. Thuisfront. Bijna al de adressen van onze jongens in In donesië zijn de laatste dagen één of meermalen veranderd. Daarom doet het comité van het Thuis+'ront een dringend beroep op de ouders ,om nog deze week het juiste adres af te geven bij de secr.; L. J. Elsgeest, Kerkstraat 8. Dit vooral met het oog op de aanstaande Kerst- en Nieuw jaarsgroeten, maar ook voor de „Vliegende schijf", enz. Werkt daar om allen mede!! KOUDEKERK Winkelweek De hoofdprijs, he renfiets, is gevallen op 34839. De be langstelling is zeer groot geweest. ROELOFARENDSVEEN OPHEFFING SLUIZEN BIJ OfDE WETERING EN RIJPWETERINCn Veender- en Lijkerpolder voor belangrijke beslissing. In hotel „De Vier Heemskinderen" kwam dé Veender- en Bfijkerpolder (b.d.b.) voor een belangrijke ver gadering bijeen. In zijn welkomst woord zeide voorz. E. Elstgeest, dat de reden voor deze vergadering bij de ingelanden genoegzaam bekend is, n.l. voor of tegen opheffing van de sluizen te Oude Wetering en Rijpwetering. Van hogerhand is me dedeling gedaan, dat, wil de polder deze sluizen behouden, zij 'n groot deel van de kosten zal moeten dra gen. Daar de sluizen thans in zeer slechte toestand verkeren, worden deze kosten geraamd op 10.000, De polderlasten zijn reeds hoog en deze zullen hierdoor nog belangrijk hoger komen te liggen. De heer Vreeken van Oude We tering achtte het behoud van de sluis te Oude Wetering van groot belang, speciaal4 voor de tuinbouw. Demping van deze sluis met een duiker voor waterverversing zal ook veel geld kosten. Spr. adviseert daarom om het geld van de ge raamde kosten van demping aan de polder te doen overdragen, waar door overname van de sluis, mede door de opbrengst van het schut- geld ad 200,per jaar, de polder niets zal kosten. Voorts wordt geïnformeerd, of deze sluis nu aan de polder kan worden toegewezen nu de repara tiekosten zo groot zijn. De sluis is in vroeger jaren door de Googer polder gebouwd. Voor demping van de sluis te Rijpwetering wordt geen tegenstand ondervonden, mits een goede duiker voor waterverversing wordt aangebracht. De heer N. Turk adviseert echter om toch met demping voorzichtig te zijn, daar anders geen woonark, baggermolen of dergelijke de pol der meer in of uit kan varen. De voorz. vroeg hierna machtiging om deze kwestie door het bestuur te doen regelen. De heer P. de Jong Cz. stelde de vergadering voor het volgende te bepalen: „Wij zijn voor behoud van de sluizen, indien er geen kosten aan verbonden zijn voor deze polder. Worden de slui zen gedempt, dan zal er van de Veense sluis meer gebruik worden gemaakt, dus meer ,en eerder on derhoudskosten. Verzoeke daarom, dat de omliggende polders bij moe ten dragen in de kosten. De voorz. zegde toe, dat het bestuur in deze geest in overleg zal treden. Voorts werd nog geïnformeerd naar de ge middelde kosten per jaar aan de sluis. De secr.-penn. Jac. van Ber- kel gaf hierop een gedocumenteer de toelichting, waaruit bleek, dat deze gemiddeld 500,per jaar bedroegen. In verband hiermede werd voorgesteld, heffing van schutgeld met aanstelling van sluis wachter. Het bestuur kon hiervoor echter geen vergunning verkrijgen, en ziet hier ook geen voordelen in. In de rondvraag werd o.m. nog verzocht orr? de poldervaarten te doen uitbaggeren en voorts om het stemrecht van 1 H.A. op een Vr HA terug te brengen, daar de bedrijven in de laatste jaren veelal veel klei ner zijn geworden. Dit zal worden overwogen. RIJPWETERING K. A. J.? Het zal wel aan onvol doende bekendmaking hebben gele gen, dat de meeste Kath. jonge arbei ders ontbraken. De voorbereidin gen, om een afd. van de K. A. J. op te richten samen met Oud-Ade, wer den niettemin getroffen. De geeste lijk adviseur legde de eerste steen door aan te tonen, dat de Kerk steeds op de bres moet staan en ook staat voor zowel geestelijke als stoffelijke belangen. Om deze te behartigen is een organisatie nodig. De H. Kerk staat deze dus voor en steunt die. „Richt een club op??, zeide de heer Vos, algemeen voorzitter van de K.A. J., een echte gezellige K. A. J.-club, een eigen club. Er moet gebroken worden met sleur, gezapigheid en rust. De buitenwereld dringt zich zo aan ons op, dat traditie-mentaliteit ons niet meer beschermen kan. We moeten ons anders sterk maken. De tijd van voor 1900 is voorbij. In de K. A. J.-club geen vervelende vergade ringen. Leven in de brouwerij, Jong, vrolijk leven, maar ook sterk jong leven, dat als een rots in de bran ding weet te staan. Op 4 Januari werd besloten te beginnen. WOUBRUGGE Geboren Wietske d. v. K. v. Dek ken en A. Stigter, Petrus Nicolaas Clemens Maria z. v. J. Th. Volwater en M. C. v. d. Ploeg, Maria Theodore Petronella d. v. C. J. Huigsloot en C. E. Klink, Cornelia Petronella Maria d. v. S. P. v. Leeuwen en J. A. Dis seldorp. Gerardus Jacobus Maria z. v. C. Th. v. Goozen en H A. v. d. Star. Getrouwd: T. Bergshoeff en D. Boer. Overleden: A. Ver.burg 78 jr wed v. C. Nell, won. te Nieuwkoop, A. C. de Vries 79 jr won te Langeruigeweide. ZWAMMERDAM De Nutsspaarbank. Ingaande 7 December is de vanwege het Dep. Zwammerdam van het Nut van liet Algemeen omgezet in een stichting, welke vorm men bedrijfstechn isch beter achtte Hiertoe begaf het spaarbank be stuur zich naar Woerden waar ten overstaan van den notaris C. M. L. Koole de stichtingsactie is verleden. Daarna keerde men terug naar Zwammerdam, waar met een diner, waaraan ook verschillende personen uit het spaarbankwezen aanzaten, de meuwe vorm der spaarbank wérd gevierd. De zaak tegen de schrijver L. M. Kuitebrouwer (Albert Kuyle) we^d voor de Utrechtse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof voortgezet. De verdediger, mr. J. J. A. v. d Putt uit Eindhoven, hield een lang- aurig pleidooi, waarbij hij met na druk verklaarde, dat zijn optreden hier niets te maken heeft met zün voorzitterschap van de Nederlandse Advocatenvereniging. Het zou. zeide hij, niet juist zijn. het lidmaatschap van Nationaal Front van Albert Kuvle in deze zaak buiten beschou wing te laten. Ook bij het verzet hebben leden van deze beweging een goed figuur geslagen Verschillende zijn in een concentratiekamp overle den: Albert Kuyle heeft geleefd en geschreven in de sfeer van Nationaal Front. Hoé bizar soms hun geveohts- met.hoden en welke tekortkomingen ook, de Nationaal-Fron+ers waren van huis uit vaderlandlievend en Oranjegezind. Houdt men dit in het oog. dan verliezen Albert Kuyle's ar tikelen iets van hun afstotend ka rakter. PI. wees er op, dat verdachte na '40 niet anders is gaan schrijven. De voor een veroordeling noodzakelijke opzet om de vijand te bevoordelen de Nederlandse staat te benade len, achtte pl. niet aanwezig. Ver dachte heeft altijd* geweigerd lid van de Kultuurkamer te worden. In vele gevallen was verdachte zeer ontac tisch en schreef hü inderdaad ontoe laatbare dingen. Zijn geschrijf over '5° Jn^en wa« ongevoelig en onwaar dig. Een zelfde onvoorzichtigheid be ging hij ten aanzien van de strijd van Dui+sland tegen Rusland. Pl. bracht nog in herinnering, dat Kuyle tot 1951 is uitgesloten door de Ereraad voor de Kunst en dat hij tot April 1948 uit de journalistiek was geweerd. „Is het nu niet welletjes?" yoeg hij. Hij drong dan ook aan oo öf vrijspraak óf een voorwaardelijk vonnis. „Miin conclusie is," aldus de advo caat-fiscaal, mr. Drabbe. „dat deze verdachte pro-Duits voelde en schreef." Wel wilde hij toegeven, dat verdachte niet het oogmerk heeft ge had de vijand hulp te verlenen. Het Hof zal over 14 dagen uit spraak doen. „Parool" OPDRACHT AAN FOKKER. De bouw van de 300 Gloster Me teor straalvliegtuigen is opgedragen aan de Fokkerfabrieken in Amster dam. De Fokkerfabrieken hebben op haar beurt bij Aviolanda in Papen- drecht de bouw van delen» van dit vliegtuigtype uitbesteed. De eindmontage, het invliegen en de aflevering van de gehele order zal dus door Fokker worden over- richt. In circa twee jaar hoopt men de opdracht volledig te kunnen uit voeren. E- V. C. UIT GEORGANISEERD OVERLEG TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amste-dam heeft vanavond met 27 tegen 9 stem men besloten de Bond van Neder lands Overheids Personeel (organi satie van de E. V. C. - Red.) uit te sluiten van de centrale commissies voor Georganiseerd Overleg. Deze beslissing is gevallen nadat de frac tieleider van de K. V. P.. de heer Th. de Groot, vanmiddag tijdens het be grotingsdebat mede namens de heren Herfst. P.v.d. A. en Roosjen. A.-R. en C-H. een motie had ingediend. BERECHTING BRAND IN PALEIS NOORDEINDE. Tegen het thans ontslagen hoofd Bureau Intendance der Koninklijke Paleizen,, J. G. W. uit Wassenaar, is 500 boete of een maand hechtenis geëist omdat de officier van justitie hem schuldig achtte aan de brand in het paleis Noordeinde op 18 Mei van dit jaar. De schuld is gebaseerd op het feit, dat dea intendance niet heeft ge zorgd, dat de voorschriften van de brandweer werden gevolgd. HET HOOGOVENBEDRIJF te IJmui- den, over welks uitbreiding wij gis teren mededelingen hebben gepubli ceerd, die voor ons nationaal bedrijfs leven zeer verblijdend zijn. BEURSOVERZICHT: STEMMING NOG ONZEKER. È)e beurs opende gisteren in een enigszins onzekere stemming. De prijzen weken weinig af van de no teringen van Woensdag, maar waren toch overwegend lager Vanzelfspre kend vormde de parlementaire be handeling van de R.T.C.-resultaten weer het voornaamste onderwerp van gesprek, maar aangezien definitieve beslissingen nog niet genomen wa ren, was er evenmin als Woensdag van een gedecideerde houding niets te bespeuren. Na aanvankelijk nog iets lagere noteringen trok de markt weer aan, zodat tegen slot de stem ming goed prijshoudend was. Op de scheepvaartmarkt vielen geen opmerkelijke verschillen te con stateren. De meeste soorten lagen vrijwel verwaarloosd; het prijspeil bleef nagenoeg onveranderd. De handel in investeringscertifica ten, die licht gevraagd bleken, was oorzaak dat de staatsfondsenmarkt een vriendelijk voorkomen had. De Woensdag geleden verliezen, ont staan door aanbod In investerings certificaten, werden gisteren groten deels ingelopen. De Conversielening 1947 was op 98 3/16 vast. Groot Nationaal Centrum voor Hippische sport op de Veluwe Moderne renbaan in ideale omgeving Aan de oude Arnhemseweg te Ede, aan de rand der bossen, ligt een wit landhuis. „De Wijde Blik" heet het en het wordt bewoond door de ritmeester b.d. J. L. Grup- pelaar, die Nederland in tal van in terland-ontmoetingen vertegenwoor digde en in 1948 met „Random Har vest" op de Olympische Spelen te Londen een uitstekend figuur sloeg. In dat landhuis werden de plannen geboren tot stichting van een groot hippisch centrum, enig voor Neder land naar doel en opzet, met toe komstperspectieven, die onwillekeu rig doen denken aan Ascot en an dere internationaal vermaarde cen tra der rensport. Naar aanleiding vap dez^ plannen had een verslaggever van het A.N.P. een onderhoud met ritmeester Grup- pelaar Spoedig lagen kaarten en tekeningen op tafel om een en an der toe te lichten. „Ik had dit plan, de stichting van een hippisch centrum met een mo derne renbaan al een jaar in mijn hoofd," aldus onze gastheer. „Ik zocht naar een mooie, rustige en toch gemakkelijk bereikbare omge ving, centraal gelegen. Er zijn een paar honderd volbloeds 'in ons land en er is behoefte aan meer wed strijdgelegenheid voor renpaarden. Wanneer deze verschaft kan wor den, zal dit weer een gunstige te rugslag hebben op de volbloedfok kerij en de opvoering, de verbete ring daarvan is dan ook wel een van de eersten ideële doelstellingen, die de achtergrond of als u wilt de basis ven mijn plan vormen. Van deviezen, van export van vol bloedmateriaal in de toekomst wil ik nog niet spreken Wat in Engeland mogelijk is, moet ook in ons land kunnen, heb ik gezegd en toen, op een zekere dag, kwam ik tijdens een rit te oaard in de omgeving van Ginkel, het landgoed, dat enige tijd geleden door de gemeente Ede als natuur reservaat is aangekocht. Ik stond op een gegeven moment in een ge deelte van het schitterende terrein en het was of ik toen plotseling het lang gekoesterde plan voor mijn verbeelding werkelijkheid zag wor den. Ik wist het: hier lag de toe komstige plaats, de entourage was ideaal, een open heideterrein voor aanleg van een grote renbaan lag er als het ware te wachten. Daarna heb ik contact gezocht met het gemeentebestuur van Ede en zowel bij burgemeester Boot als zijn wethouders vond ik. onmiddel lijk syraoathie en medewerking. Het resultaat was. dat de gemeente een terrein van plm. 40 hectaren in erf pacht heeft gegeven en zelfs werd de toezegging gedaan, dat van ge meentewege gezorgd zal worden voor verharding van de grote toe gangsweg." „En wat zal dit centrum in de toekomst omvatten? Hoe denkt u zich de verdere opzet?" Wel, en het potlood beschrijft en kele snelle lijnen op de kaart, dit parkachtige »bosgedeelte blijft ge handhaafd en dan krijgt u links en rechts van de ingang de stalgebou- wen. Daar de Paddock, hier de ge bouwen voor de totölisator, deze weg gaat naar de tribunes en vandaar overziet men de gehele baan. Na tuurlijk komt er een restaurant, maar alles wordt aangepast aan het landschap, aan de omgeving. De renbaan staat, volledig met maten en al, op de kaart. Zij is ei vormig, beslaat een totale opper vlakte van 8 hectaren en heeft een lengte van 2000 m bij een breedte van 40 nr. „Engeland is het studieland bij uit nemendheid voor dergelijke objec ten," vervolgde onze gastheer. „De rensport heeft er een historie van eeuwen en wat men er aan baanac- cpmodatie etc. aantreft is af! Daarom ben ik herhaaldelijk de laatste tijd in Engeland geweest om daar de beste methoden te bestuderen. Want ik wil dat deze nieuwe Nederlandse opzet zich zal kunnen meten met de beste buitenlandse „En welke wedstrijden of evene menten zullen hier op de Ginkelse renbaan dan te zijner tijd plaats vin den?" was onze vraag. „Om te beginnen: vlakke baan rennen (flat races), maar ook steeple chases. Er is in ons land een grote behoefte aan een steeple-baan en der gelijke hindernisrenncn vormen al tijd een bijzondere attractie, vooral wanneer het meest selecte paarden- materiaal aan de start verschijnt. Ver der de lange afstanddraverijen, cross countries (met vast parcours), milita ry's, point to points (voor amateurs), in 1951 zo mogelijk de grote voorbe- reidingsproef voor de Olympische Spelen te Helsinki. En dan in de toe komst misschien een jockeyclub, een trainingscentrum voor volbloeds, in schakeling der landelijke ruiters in groot verband bij demonstraties, enz., enz Dan veroorloven wij ons de vraag, hoe de organisatie van dit hippische centrum gedacht is en welk stand punt b.v. de verschillende bonden op het gebied der hippische sporten ten aanzien van de plannen innemen. Een glimlach komt op het gezicht van ritmeester Gruppelaar „Ik begrijp uw vraag. Het idee, het initiatief kan van één man uitgaan, maar de plan nen zijn zo veelomvattend, dat de uit werking en de commerciële basis de kracht van de enkeling te bo ven gaat. Welnu toen ik eenmaal over tuigd was van de mogelijkheid, van de levensvatbaarheid van het plan, heb ik contact oogenomen met het bestuur van de Stichting draf en ren sport te Den Haag, de Hippische Sportbond, het Rencomité en enkele eigenaren van bekende renstallen. Het gevolg daarvan is geweest, dat wij een paar dagen geleden een bij eenkomst te Ede hebben gehad. De kopstukken uit de Nederlandse paar densportwereld verschenen op het appèl. Het begon met een officiële, zeer animerende ontvangst ten ge meentehuize en na een korte uiteen zetting der plannen werd een geza- melijke excursie naar het terrein bij de Ginkel gemaakt. Ambtenaren van Ned. Heide Mij gaven daar een tech nische toelichting en het enthousias me groeide werkelijk met de minuut. Unaniem was men van mening, dat de beoogde opzet groots maar ver antwoord was, ongetwijfeld tot suc ces zal leiden en dat het daarom in het belang van de rensport zal zijn, indien het project zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. Voor mij als initiatiefnemer was dit een buitengewoon prettige ervaring. Te horen hoe deskundigen als J. H. Pasman uit Wassenaar, de man van de rensnort, experts als Frowein en van de Pol hun geestdrift uitten, hun steun toezegden, -was een enorme vol doening. En nu gaan we verder. Full speed." „O ja, u vroeg naar de organisa tievorm. Binnen enkele dagen zal dc acte gepasseerd worden, waarbij wordt overgegaan tot oprichting van de Stiching Hippisch Centrum Ede. Zodra de oprichting een feit is, hoort u er meer van. Uiteraard zijn mijn verwachtingen hoog, zeer hoog ge spannen. Het ligt in mijn bedoeling bepaalde hoogtijdagen te organiseren en er zullen grote nationale en naar ik hoop ook internationale prijzen worden ingeste'd. Thans reeds hebben Engelse vrienden mij toege zegd bij de opening met hun beste paarden tegenwoordig te zullen zijn."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5