SUgmestlm STADSNIEUWS Er komt steeds meer Rijkstoezicht L EI D S E 0 HUTSPOT grijs worden van ons haar VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Baby van elf maanden levend verbrand Bedje door straalkachel in brand gevlogen. Gisteravond om half elf is het elf maanden oude zoontje van de familie V., inwonend in het Joodse Wees huis, Rodenburgerstraat IA, in zijn bedje levend verbrand. Nadat de baby in bad geweest was, legden de ouders hem in bed en plaat sten op een plank boven het voeten einde een straalkachel, om het kind meer warmte te geven. Door nog onbekende oorzaak is het bedje toen in brand gevlogen, met het noodlot tige gevolg dat het kind verbrandde- CHRISTELIJKE ORATORIUM VERENIGING CON AMORE. Aan belangstelling voor de uitvoe ring van „Les Béatitudes" onder lei ding van Simon Jansen, heeft 't gis teravond in de Gehoorzaal gelukkig met ontbroken. Men zou Franck's Béatitudes" de glorie van de melo dische zuiverheid kunnen noemen, waardig en toch menselijk van ge voel, met een veelzijdig dramatisch vermogen, gevoelige kleurrijke or- chestratie, lyrische rijkdom en diep immaterieel sentiment. Franck's mu ziek bezit een zeldzaam hooggestem de visie, is etherisch van wezen, ver- puurd en groots tevens, een en al me ditatie. Frank is bovenal mysticus en als hij vertelt van het kwaad in de wereld van mensen, is dit niet zijn meest mooie schepping Zijn satan partij in dit werk getuigt hiervan. „Idéal. Sainteté, Justice" devoile toi (4e Béatitude) karakteriseert het werk. Voor de uitvoering hebben wij respect. Alles zat er prompt in, wat op zichzelf al geen kleinigheid is. We was alles nog wat primitief van aard, zo in de geest van „alle begin is moeilijk", maar er was spontane toe wijding en hier en daar een slagen van symnathieke aard. De directie had mogelijk wat elastischer kunnen wezen, levendiger en met wat meer charme. Wanneer men in de partituur volgt, dan ziet men hoe er gestreefd is geworden, iets van verhoogd schoon te geven; maar dat is in deze wijsgerige partituur, met haar mys tieke heerlijkheden niet zo licht te benaderen. Om elke noot het accen* te geven dat nodig is om de diepste teerste aanvoelingen naar buiten te brengen, met eindeloos geestelijke licht-reflexies, daaraan is men nog niet toe en dat kan ook niet. daar dit ensemble nog pas kort onder Simon Jansen studeert. Het koor zingt dap per en ontwikkelt een beschaafde klank. Nu nog de absolute doorle ving van de tekst, meer klankkleur en variatie, meer P-Pof zelfs p.p.p die Franck zo gretig voorschrijft. Van de solisten winnen de dames Mea Naberman, sonraan. en Annie Woud, alt, het van de heren Vooral laatst genoemde was onovertroffen als Ma ter Dolorosa, Han Lp Fèvre en Peter Dogger, de twee tenoren streefden naar nobel en zelfs intensief zingen, maar slaagden niet alle geheel en niet zonder inspanning Herman, Huls- mann als Christus, stelde ons teleur. Was hij soms verkouden, zodat de stem wat hees en niet vrij klonk? Carel Willink viel in voor Hermann Schey. De Satan-partij is moeilijk, en niet de gelukkigste uit 't werk. Wil link heeft een prettige stem. maar de klank was toch niet volumineus ge noeg. De solisten, ensembles waren na de pauze fraai. Annie Oosterwijk vervulde een kleine sopraanoartij be vredigend 't Rotterdams orkest kon ons in de begeleidingen maar matij, bevallen, was veel te sterk van klank, wat de prestaties van de solisten en zelfs van 't koort niet ten goede kwam. Voor haar duchtig werken verdient Con Amore alles sympathie. Aangezien Simon Jansen een ambi- tieuse dirigent is. die doorwerken zal en energiek studeren, zal Con Amore slagen in haar artistiek streven, J. Kortmann, SEMPRE CRESENDO. In de Schouwburg gaf het Stu denten-muziekgezelschap Sempre- Cresendo" z'n jaarlijks gala-concert onder leiding van Jaap Stotijn. Het treft weer wat Stotijn te voor schijn brengt met een orkest van elk jaar wisselende orkestleden, die bovendien hoewel veelal zeer toe gewijd en van goede wil toch niet die routine en muzikale onder grond van professionals bezitten. Des te meer eer komt toe aan 't dapper volhoudende ensemble, dat al studerende een lonend resultaat heeft bereikt met het spelen van „Concerto d kl. terst" van Handel Sempre Cresendo zette zijn beste beentjes voor. De begeleiding van het Vioolconcert „D gr. terst van Brahms" valt niet te onderschatten want het orkest heeft hier belang rijk werk te doen. Thomas Magyer, Hongaar van geboorte, is nu hoofd leraar aan het Haagse Conservato rium. Hij is een ras violist, een ster ke muzikale persoonlijkheid; een kunstenaar die het vermogen bezit elk stuk, maar bovenal dat prachtig vioolconcert, tot iets heel moois te maken. Sempre voelde de zw^re verantwoording, was aanvankelijk wat nuchter en schuchter maar ont plooide hierna een en ander dat de moeite waard was. Ruimschoots applaus voor di voortreffelijk spelende solist. Het werkend lid van „Sempre1 de heer van der Ben heeft als solist zich bijzonder goed aan het klavier gekweten van zijn taak. Respect voor de moed en het zelfvertrouwen (zonder zelfoverschatting evenwel) waarmede genoemde pianist in Concert Champêtre" getoond heeft, Tuzikale begaafdheid genoeg te be- 'ten evenals techniek om Pou- -c's niet gemakkelijke muziek, in 1 juiste geest en me de vereiste -schakering voor te dragen, "•ichtig applaus voor de knappe I stische wedergave. Ten laatste ('t was al .9.15 toen na 't „Io vivat" er begonnen werd) „Ma Mere l'Oye" van Ravel, waarin wij licht- tintelend orkestspel hoorden, waaraan charme niet ontbrak, en de volle waardering van de toehoorders had. Zoals gebruikelijk was er eni ge versterking van heren van 't Re sidentie-orkest. Na afloop de gebrui kelijke huldiging door 't Collegium de Rector-magnificus „Pro Patria, V.V. S.L. enz. enz., met bloemen, kransen hoffelijke woorden. Dank in 't slotwoord door de Praeses van Sem pre Crescendo. Het erelidmaatschap aan Magyar waarna aanbieding van geschenk en grote krans voor Jaap Stotijn. Een succesvolle avond voor Sempre. A. J. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRU1S" KRING LEIDEN. Gisteravond vergaderde in „Het Gulden Vlies" de kring Leiden van het „Mobilisatiekruis", De voorzitter, kolonel H. D. Buur man, opende de vergadering met een woord van welkom tot alle leden, in het bijzonder heette hij welkom de generaal Schutte, kolonel Plantinga en de heer v. d. Berg, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van het hoofdbestuur. Het voornaamste punt van de agenda was het al of niet voortbe staan van de kring Leiden. a ampele bespreking bleek de vergadering unaniem van oordeel te zijn, dat van opheffing, mede gezien de belangstelling voor deze avond, geen sprake kon zijn. Bij het punt bestuursverkiezing werd de kolonel H. D. Buurman be reid gevonden voorlopig nog dt voorzittershamer te hanteren. e heer L. Questroo stelde^ zich niet meer als secretaris beschikbaar In deze vacature werd voorzien door de verkiezing van de heer J. Piene man. Generaal Schutte zette op duidelij ke wijze uiteen, dat alle oud-gemobi- liseerden van 19141918 en 1939 1940 tot de bond kunnen toetreden, ook dat het tot de taak van de plaat selijke afdelingen of kringen behoort bemiddeling te verlenen bij het toe kennen van de diverse Mobilisatie herinneringskruisen, welke o.a. wor den verleend aan hen, die in de pe riode 19391940 hebben gediend bij één der onderdelen van de weer macht, maar ook aan de burger-zee varenden in dienst van de geallieer de zaak, aan hen, die tot de K.P., L.O. verzetsorganisaties behoorden, kortom allen, die op de een of andere manier aan de strijd hebben deelge nomen of tot een onderdeel van de weermacht behoorden. Zij, die nadere inlichtingen wensen kunnen zich wenden tot de heer J Pieneman, 3 Octoberstraat 24a, te Leiden. Met hartelijke woorden van dank voor de opkomst en de prettige wijze van bespreking sloöt de voorzitter deze bijeenkomst, tevens de verzeke ring gevend, dat binnen niet al te lange tijd een volgende bijeenkomst zal gehouden worden LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Nederlands recht: de heer A. A. G. Vermeulen te Nieuwendam; voor het doctoraal examen Nederlands recht; de heer H. Th. Sickler te Am sterdam; voor het doctoraal examen Wijsbegeerte met hoofdvak paeda- gogiek: de heer P.. Fetter te Was senaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Hendrik z. v. W. M. J. van Hartevelt en C. M. Pie- terse Jacques z. v. D. de Graaf en E. van Gooswilligen, Pauliny d. v. B. ALnamski en E. J. Kroesemeijer, Pie- ter z. v. P. Cierre en J. Leeflang Overleden: J. M. van Pelt wed. van A. Gouw 81 jr, F. H. Baalbergen wednr 86 jr. Ondertrouwd: M. B. W. Bizot jm 23 jr en J. A. Hamerling jd 23 jr, J. M. C. v. d. Broek jm 22 jr en J. v. Rijn jd 17 jr, S. P. de Graaf jm 37 jr en C. Stikkelorum jd 25 jr, A. Keijzer im IS jr en E. Frankhuijzen jd 19 jr, P. Meijers jm 25 jr er J. Zandvliet jd 21 jr, J. F. v. d. Plas jm 26 jr en M. HolS wilder gesch 22 jr, W. Stavleu jm 20 ir en W. M. v. Kampenhout jd 17 jr A. Steinmeier jm 28 jr en S. N. C. de Nie jd 23 jr, C. A. Westdorp wedn 56 jr en M. Remmelzwaal wed. 51 jr W. P. N. Helversteyn jm 26 jr en A. A. M. Heetvelt jd 24 jr. C. F. Straat hof jm 24 jr en T. C. J. van Diest jd 22 jr, J. Humme gesch 26 jr en K. L. Wobben jd 25 jr, C. E. v. Blomme- stein gesch. 30 jr en L. E. Kranenburg jd 28 jr,, F Kasteel jm 24 jr en C. H. Biermann jd 23 jr, P. M. J. C. Schro der jm 21 jr en A. Remond jd 20 jr. EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal- sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en Is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en spierpijn. Vrijdag, 8 December. Laat ons vandaag eens beginnen met de parochianen van de St. Petrus parochie er op te wijzen dat mor gen (Zaterdag)-middag de Kerstac- tie-inzameling wordt gehouden. Al les wat goed, nuttig en bruikbaar is, komt van pas. Kleding, voor groot en klein, schoeisel, dekking, levensmid delen, enz. En als u nu helemaal niets heeft, mag het gerust ook geld zijn. Want ook dat is welkom. Zeer wel kom zelfs. Want in heel veel gezin nen is wat extra vreugde met de Kerstdagen niet overbodig. Parochia nen, men rekent op u. Zet uw pakket gereed. Dan behoeft de ophalende jeugd niet te wachten. En kan alles vlot verlopen. Dank u. En we jubelen het vandaag weer uit van vreugde, bij het vernemen van de tijding dat onze plaatsgenoot, de heer H. H. Briër, het einddiplo ma piano behaalde aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Een figuurlijk bosje Stadskok-bioe- men voor deze heer Briër. Vergezeld van onze hartelijke gelukwensen. Waarbij ongetwijfeld duizenden stadsgenoten zich zullen aansluiten. En: Prosit, heer Briët. Stadskok werd vandaag wel zeer bijzonder gedwongen de bedelstaf te althans propaganda te ma ken en aanmoedigingen te schrij ven voor liefdadigheid. Al is hetgeen nu volgt, niet bepaald liefdaaigheid, maar eerder sociale plicht en een ere zaak. Althans voor de katholieke Middenstanders, die een eigen San tosfonds bezitten, ter bestrijding van de onkosten bij sanatorium-verple- ging, ziekenhuisverpleging, verple ging thuis, noodzakelijke vervanging van de kostwinner of van de huis moeder, verpleging bij slepende ziek te, studie van priesterstudenten en tenslotte in alle gevallen van maat schappelijke zorg. Dat is een hele lijst. En daar is veel geld voor nodig. Wat de katholieke Middenstanders zelf moeten opbrengen. En daarom nog eens dringend aangspoord wor den het Santosfonds te steunen. En wie, die deze lijst ziet en de huidige noden onder eigen standsgenoten kent, zou niet goed willen zijn voor minstens vijf gulden per jaar? Kom aan, breng die twee achterwielen even mee naar de vergadering! Ja, dat is waar. We denken plotseling weer aan. De R.K. Midden standers zijn opgeroepen voor een le- denverg. Deze wordt gehouden a.s Woensdag, 14 Dec. om half negen in „In den Vergulden Turk". Deze bij eenkomSt is zo belangrijk, omdat drs. Neefs uit Amsterdam komt spreken over „Middenstandsproblemen en Sa menwerking in de Middenstand". Zou het nu weer zo zijn, dat er maar 30 leden komen? Of worden de mid denstanders nu eindelijk eens wakker uit hun gezapig gedut bij de warme kachel. De goeden niet te na gespro ken. Maar de massa dut inderdaad. Althans wat het verenigingsleven be treft. En toch maar klagen dat het zo slecht gaat! We zijn benieuwd naar de opkomst. (Sorry, Stadskok moest even zijn gemoed luchten). Maar opgewekt gaan we verder. Het land, afd. Leiden, heeft ook al plan nen voor een bijeenkomst. Dezé wordt gehouden in „De Doelen". Op Donderdag 15 December. En prof. Perry Miller (Harvard University) zal spreken over 't bekende Ameri kaanse weekblad ,The New Yorker". Dan is 'er nog een klacht van de bewoners der Bloemistenlaan. bestrating van deze laan schijnt iedere beschrijving te tarten. Zodat we het maar niet zullen proberen. Enfin, die bewoners hadden eigen lijk zo'n beetje gehoopt op een sur prise van het gemeentebestuur, ter van Sinterklaas' verjaardag, Niet dat ze op een nieuwe bestra ting rekenden! Z-- fantastisch ver durfden ze niet te hopen. Maar mo gelijk zou het gemeentebestuur op het idee gekomen zijn om alle be woners van baggerlaarzen te voor zien. Ze zouden dan reeds tevreden geweest zijn. Althans voorlopig. Zo erg is het gesteld met die Bloemis tenlaan. En tenslotte nog dit. Als U soms morgen in de stad een auto ziet rondrijden, waarop een fraai Solex rijwiel met hulpmotor zich bevindt, weet dan dat dit de hoofdprijs is van de verloting, die ten bate van het Sint Francisca Romanawerk wordt gehouden. Maar dat is niet alles. Want rondom die auto zal een zwerm van charmante loten-ver- koöpsters ronddwarrelen. Die meis jes zullen iedereen zó smachtend aankijken, dat niemand het durft te weigeren een twee drie een of m'eer loten te kopen. Houdt dus Uw kwartje(s) gereed. En ga op de uit kijk staan. Morgenmiddag komen ze. De auto. De fiets. En de meisjes. Laat ons besluiten vandaag met te vermelden dat op het bureau van de Rijksgebouwendienst in Den Haag, de uitbreiding van het Organisch Chemisch Laboratorium te Leiden werd aanbesteed. De fa. Vollenberg uit Oss vroeg er 189.850,voor. E-n de Leidse firma Cornet wil het doen voor 136.422,Dat waren de hoogste en de laagste. Nu maar afwachten wie het krijgen zal. In af wachting daarvan nemen we af scheid tot morgen. STADSKOK. (door onze luchtvaartmedewerker). Het Pakenham-incident heeft wel veel opschudding veroorzaakt, zowel iri de Britse bladen als in het Lager huis, doch van belang voor de lucht vaart is het allerminst Men heeft er een politieke rel van gemaakt en eer lijk gezegd: de minister van lucht vaart heeft erom gevraagd door zijn onbegrijpelijk onverstandig optreden. De K.L.M. had al eerder onplezierige ervaringen met dat ministerie in de kleine rechtzaal van Ayr, waar pro cureur Leslie terstond trachtte de kaart waarop Parmentier vloog schuldig te verklaren. De scherpzin nige advocaat Cameron, die voor de K.L.M. optrad moest herhaaldelijk tegen de gang van zaken protesteren, met zijn titrade, dat het ministerie hier optrad als aanklager, rechter en getuige. Lord Pakenham heeft blijkbaar ge meend goed te doen door elke ver antwoordelijkheid van welke Britse instantie ook af te wijzen. Dit chauvinisme is hem al duur te staan gekomen. Hij heeft alleen be reikt, dat het officiële rapport over de Prestwick-ramp nog meer aan dacht heeft getrokken en daarmee ook de beide fouten van de grond dienst van het Schotse vliegveld: het onvoldoende noteren van de radiogra fische gesprekken met het vliegtuig en het niet tijdig doorgeven van de veranderingèn in de weersgesteld heid. Dit laatste is wel het kardinale punt in het gehele drama, waarvan een groot aantal passagiers en enke le der kundigste K.L.M.-ers het slachtoffer werden Dat het wolkendek van 230 me ter (de voor K.L.M.-vliegtuigen mi nimale aanvlieghoogte bij landingen) snel en vrij onverwacht tot 100 me ter gezakt was had Prestwick niet aan de naderende Constellation door gegeven, eenvoudig omdat het voor schrift zei, dat veranderingen in de weersgesteldheid slechts.... om het half uur doorgegeven dienden te worden. Snitslaar, Parmentiers op volger, heeft in Engeland verklaard, dat zijn voorganger nimmer een po ging tot landing gedaan zou hebben, indien hij op de hoogte was geweest van het plotseling zakken van de wolken, waarboven hij vloog. Plesman meent, dat het Britse rap port een ernstig en knap stuk werk is. Wij leren er van, aldus de direc teur van de K.L.M., zoodat wij ons niet tweemaal aan dezelfde steen zul len stoten. Doch, in de luchtvaart zijn er altijd wel weer andere ste nen, waarover je struikelen kunt. Zo is het; vrijwel geen ongeluk in de lucht, of we hebben weer met iets nieuws te maken. Thans blijkt, dat hét ongeval van de Cessna, die Vor- rink boven Denemarken bracht, mede te wijten zou zijn aan een niet juist afgestelde hoogtemeter. Bovendien en dat is een heel ernstig feit wordt de Poolse piloot achteraf niet kundig geacht voor zijn taak. Dat zijn inderdaad bedenkelijke feiten, die er ook toe geleid hebben, dat Je ramp met de Dakota van de Aero- Holland terstond in een zoeklicht van critiek is gesteld. Was ook die hoogte-meter wel van te voren goed afgesteld? Werkte de radio inderdaad niet? Was het be sluit van deze piloot? Was het be- een noodlanding te forceren, in plaats van desnoods naar Leeuwarden te rug te keren? Hij had daarvoor vol doende benzine bij zich en bovendien kon hij weten, dat de grondorgansa- tie, bemerkend, dat zijn radio niet werkte, het veld Leeuwarden volko men vrij zou maken vpor zijn Dakota. Dit alle zijn overwegingen, waar op te zijner tijd een antwoord zal moeten worden gegeven. Er zal in de komende tijd stellig zeer scherp gelet worden op het bedrijf van Frits Diepen. Dat is onplezierig voor wie het aangaat, doch noodzakelijk In een luchtvaartwereld, waarin voor de veiligheid alles geofferd moet wor den. Meer staatstoezicht. Men zal zich afvragen of de reeds van luchtvaartrampen iets heeft bij gedragen aan de bevorderingg van die veiligheid. Wij menen van wel. Tot dusverre was het overheidstoe zicht op de vliegvelden nog zeer be perkt. Als het vliegtuig aan bepaalde eisen voldeed en de lading voorzien van de vereiste documenten kon het vertrekken, waarheen het verkoos te gaan. De les van de ongelukken heeft het Rijk evenwel steeds meer verantwoordelijkheid gegeven. He laas, zullen zij zeggen, die van lucht verkeer nog altijd een particulier bedrijf wensen; het is niet te voor komen zou ons antwoord kunnen zijn Luchtvaartbedrijven, zoals de K. L. M. zijn tot zaken uitgegroeid waarin dergelijke ongehoorde kapi talen geinvesteerd zijn en die als ver vors-apparaat zozeer een publiek belang zijn geworden, dat de staat er wel .beslag" op moet leggen. et dat al zijn de bevoegdheden vap de Rijksluchtvaartdienst zeer gestegen. Zozeer zelfs dat hij op het ogenblik practisch ook een vliegtuig kan beletten te verstrekken indien het weer te slecht is, of als bepaalde instrumenten niet een laatste con trole hebben ondergaan. Dit alles maakt het gehele vervoersapparaat wel stroever doch naa^ onze mening is dit noodzakelijk Enerijds in het aantal vliegtuigongevaPen na de oor log voor ons land zo groot is gewor den anderzijds staat er zoveel aan naticnaal belang op het spel dat op dit ogenblik veiligheid voov alles gaat, zelfs voor een doelmatige en snelle organisatie. Wij kunnen en wij mogen niet langer afhankelijk zijn van de vervoerder alleen. Wanneer wij in het vliegtuig stappen moeten wij er zeker van zijn,' dat ook de Rijksluchtvaartdienst instemt met het uitvoeren van de vlucht, waar voor wij ons passagebiljet gekocht hebben. Veiligheid is op het ogen blik stellig veel belangrijker dan snelheid. DE SOUVEREINITEITS- OVERDRACHT IN DE EERSTE KAMER. Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het thansc door de Tweede Kamer goedgekeurde wets ontwerp betreffende de souvereini- teitsoverdracht, zal, naar verwacht wordt, de volgende week Dinsdag plaats hebben. In de week daarop kan de openbare behandeling dan ge schieden. Het is niet onmogelijk, dat, na de zeer uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer, de Kamer van Vijftig het besluit zal nemen, zich genootschap NederlandEnge- grote beperking op te leggen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUïïG WEER. Meest zwaar bewolkt met buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen, later matige tot krachtige wind uit Noordelijke richtingen en iets kouder PERSSPIEGEL SUTARDJO. Uit het Vrije Volk: „Er is een naam, die in de discus sie over Indonesië hardnekkig tel kens weer opduikt. Die naam is: Su- tardjo. Sutardjo was lid van de Volksraad van het toenmalige Nederlands-Indië. Hij legde in 1937 met enige andere leden een petitie, een verzoekschrift, voor aan de Volksraad, waarin aan de regering in Den Haag verzocht werd een Ronde-Tafelconferentie te beleggen. Sutardjo wilde daar de mo gelijkheid bespreken om aan Indo nesië een zekere mate van zelfbe stuur te geven binnen het Koninkrijk. De Volksraad besloot de petitie naar Den Haag te sturen en daarna verwierp de Tweede Kamer haar. De minister van Koloniën, die de Kamer daartoe fel aanzette, heette Weiter. Indien de Kamer in 1937 gehoor bad gegeven aan de nationale ver langens van Indonesië zou de over gang naar de zelfstandigheid, die na de oorlog onvermijdelijk moest ko- l men, zonder twijfel gemakkelijker en LAATSTE BERICHTEN GROTE TEXTIELDIEFSTAL OPGELOST. Uit een loods aan de IJsselhaven te Rotterdam werd op 11 November een grote partijtextiel w.o. 1500 m. export kamgaren en 144 dekens, al les bestemd voor Zweden,, gestolen. Men meende aanvankelijk, dat de goederen in een verkeerd schip wa ren geladen, maar door een andere inbraak kreeg de politie er de luchi van waar de textiel zich kon bevin den. Een gedeelte trof men aan in Noordeloos ten huize van de 31-ja- rige machinist C. A., die met zijn vrouw, de 30-jarige A. A. de G. werd aangehouden. Dezelfde nacht, Maan dag 28 November, werden de dieven aangehouden en wel de 23-jarige ha venarbeider D. van L., de 41-jarige loswerkman J. v. d. L. en de 41-ja- rige koopman F. A. K., allen uit Rotterdam. Op de avond van de diefstal zijn de dieven met een gehuurde vracht auto naar de Hudsonstraat gegaan en op goed geluk werd de loods B. B. O. gekozen, 's Nachts om 3 uur is van L. via een kapot raam naar binnen geklommen, verbrak het slot van één der deuren aan de Lek straat en liet de auto naar binnen rijden. Bij de 50-jarige koopman A. van M. te Meerkerk werd een gedeelte van de goederen opgeslagen, maar de geschiedenis herhaalt zich. De gesto len goederen wekten de begeerte van anderen op en deze stalen de helft er van voor de tweede maal. De burgemeester van Mole naarsgraaf vond dit dubbel ge stolen goed terug, toen hij Maandagmorgen j.l. aan het ja gen was. Langs de weg naar Noordeloos vond hij het op twee plaatsen, drie kilometer van el kaar verwijderd, tussen struik gewas verborgen. Een gedeelte ter waarde van 2100 hebben de dieven op het Noordplen te Rot terdam aan een nog steeds onbe kende verkocht. Op dit ogenblik is voor vijftiendui zend gulden aan goederen achter haald. met minder pijn zijn geschied. Maar de Welter van 1937 sprak van zijn ministersplaats tot de Kamer, dat inwilliging van het verzoek zou bete kenen het overdragen van macht aan Indonesië. En daar wou hij niet van weten De macht hoorde in Den Haag thuis. En Weiter wilde dat zei hij toen zelf geen hervormer zijn. De heer Tilanus heeft thans, in een treffend eerlijke en openhartige re de in de Tweede Kamer gezegd: is het wel verstandig geweest, dat wij in 1937 de petitie-Sutardjo hebben af gewezen? Een erkenning, dié welda dig aandoet". EN HET Van „pigmentatie" spreekt menmeeste planten en in alle dieren bij de mens, wanneer in de weefsels aanwezig. Alle natuurlijke carote- van zijn huid een kleurstof aanwezig noiden zijn afgeleid van de .k'eur- is (of ontstaan is) die er een be- stof die ln tomaten aanwezig is (het „aaide tint aan geeft Dit pigment lycopene). In het lichaam worden ze kan er van buiten ai ingekomen zijn, I omgezet in Vitamine A. Wij weten zoals dat bij tatouage of het verven tegenwoordig hoe belangrijk een te- van het haar het geval is. Maar het kort aan Vitamine A voor het uit kan ook in het lichaam zelf zijn breken van diverse huidaandoenm- gen is. Het carotene wordt aange- ontstaan 0„Vplp -in.™, troffen in de hoornlaag van de op- De studie van het geheleWJ»®? perheid zowel als in het vet van de hhLPó!weïtend l lederhuid en het onderhuidse bind- weefsel en het is dus absoluut iets wat alleen maar voorkomt bij per sonen die grote hoeveelheden rau we wortelen hebben gegeten. buitengewoon belangwekkend. Vele merkwaardige ontdekkingen heeft men reeds gedaan. Vele vraag stukken, die ermee in verband staan, wachten nog op een oplossing, zoals: Hoe ontstaat de normale kleur van onze huid? Waarom wordt deze don kerder bij bestraling met ultraviolet licht, bij de Addisonse ziekte, bij de bronze diabetes? Waarop berust het grijs worden? enz. enz. Al gedurende veie jaren worden onderzoekingen in die richting gedaan, Het feit, dat men de chemische samenstelling van diverse pigmenten heeft gevonden, heeft weer onze kennis betreffende de Vitamines verrijkt en ons een dieper inzicht gegeven in diverse stofwisselingsprocessen van het Het carotene is echter niet het enige pigment, dat in de huid voor komt. Het voornaamste is het mela nin. Deze pigmentvorming is een fermentatief proces en komt tot stand doordat een levende substan tie, een oxyderend ferment, op een kleurloze stof inwerkt. Deze laatste slof is verwant aan het tyrosin. Dit pigment melanin komt als kleine korreltjes voor in de basaalcellen- laag van de opperhuid en in de le derhuid, waarheen het door pig- mentdragende cellen (z.g. chroma- chaam. Nieuwe geneesmethoden zijn tophoren) gebracht wordt. Het komt 1 zowel bij het blanke ras als bij de donkere rassen voor, alleen bij deze laatste in grotere hoeveelheid. Wij kennen ook plantaardige me- laninen, die er net zo uitzien alj het dierlijke; het is echter nog niet bewezen, dat deze beide aan elkaar gelijk zijn. Het gehele zoeken is op het ogenblik naar het ferment, dat de verkleuring teweegbrengt, aan gezien op deze wijze het proces van het grijsworden zou zijn op te los sen. Wij kennen een tyrozinose, een plantaardig enzym, dat in staat is er door gevonden. Zelfs de cosmeti sche industrie heeft er haar voor deel mee gedaan, die er naar streeft een verloren gegane pigmentatie van de gelaatshuid of van het haar weer zo natuurgetrouw mogelijk te herstellen. De pigmenten van het planten- en dierenrijk hebben zeer verschillen de chemische samenstellingen. De meeste kunnen ondergebracht wor den in bepaalde groepen, waarbij de leden van één groep slechts in en kele kleinere chemische détails van elkaar verschillen. Zo kent men de I tyrosine te oxyderen en zo een me- gele flavenol pigmenten, de blauwe en rode anthocyaninen, het groene chlorophyl, dat vanuit een pyrrol- kern is opgebouwd, de rode haemi- nen en bÜirubinen, enz. Een andere, zeer belangrijke groep van pigmenten zijn de carotenoïden. Deze gele wortelenkleurstof is in de laninachtig pigment te geven. Wij kennen ook het enzym adrenolase, een polyphenol oxydase, dat in staat is adrenaline, hetwelk door de bij nier wordt geproduceerd, te oxy deren. Dit enzym is in de lederhuid aanwezig en daarom niet hetzelfde als het intra-cellulaire waarvan Bruno Bloch heeft aange toond, dat het in de basaalcellen van de opperhuid aanwezig moet zijn. Bruno Bloch is een Zwitserse geleerde, die vele onderzoekingen op dit gebied heeft gedaan en hij m'eent dat het door hem gevonden DOPA-oxydase (genoemd naar het dioxyphenilamin) in staat is het melanin te vormen. De chemische samenstelling van adrenaline en ty rosine verschillen slechts weinig van elkaar. Ik wil dit zeer wetenschappelijke relaas niet beëindigen zonder U een van mijn persoonlijke ervaringen te hebben medegedeeld. Ik heb mij in dertijd zeer voor het pigmentatie vraagstuk en dat van het grijswor den van het haar geïnteresseerd en daarover onderzoekingen en proef nemingen gedaan. Hiervoor had ik menselijke proefkonijnen nodig, mannen, die nog in het bezit waren van een behoorlijke haardos, maar grijs waren geworden, gaarne hun natuurlijke haarkleur terug wilden hebben en die zich daarom aan mijn Droefnemingen wilden onderwerpen. Inderdaad vond ik een voldoend aantal van dergelijke personen, die zich te mijner beschikking stelden en mijn proefnemingen hadden in derdaad een bevredigend resultaat. Maar langzamerhand bleef de een na de ander weg! Bij navraag bleek mij toen, dat hun diverse echtgenoten zich derma te teg'en hun „verjongingskuur" be gonnen te verzetten, dat ze, terwille van de lieve vrede thuis er maar lie ver mee ophielden. „Je wilt zeker weer naar jonge vrouwen uit gaan kijken", was de meest gewone insi nuatie die ze dagelijks te horen kre gen! Ik heh toen ook nog eens bij de kappers geïnformeerd. Dat man nen hun haar laten verver komt be trekkelijk weinig meer voor, althans vee] minder dan vroeger. Toen de mannen nog snorren droegen (die veel meer geverfd werden!!) gebeur de het wel dat de kapper dan tevens de kans kreeg ook het hoofdhaar nog een bewerking te doen ondergaan. Maar dat alles behoort tot het ver leden. Wij mannen zijn niet meer bang voor grijze haren, welke de meesten onzer met ere verdiend heb ben. En de meeste vrouwen zijn wel zo vriendelijk en goed, ze op de koop mee toe te nemen! Dr P. H. van der Hoog.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2