S)e CeidóeSou/fco/nt Tweede Kamer aanvaardde R.T.C. met 71 stemmen voor en 29 tegen VOOR UW RADIO K.V.P. P.v.d.A., V.V.D. Chr. Hist, voor en de China's vasteland opgegeven De onrust in Surabaja De Brits- Scandinavische samenwerking Frankrijk voelt er niets voor 'Jirectenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 41. jt JAARGANG 1 Tweede kamer heeft beslist Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Aboon 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Vannacht is in de Tweede Kamer de beslissing gevallen over de goed keuring van de besluiten der R.T.C. Met 71 tegen 29 stemmen is het betrokken wetsontwerp aangenomen. Alle honderd leden waren aan wezig. Tegen stemden de A.R., de S.G.P., de Communisten, de heer Weiter en de Chr. Hist. Krol, Beernink, Schmal, Van der Feltz en De Ruiter. Voor stemden: de K.V.P., de P. v. d. A., de V.V.D. en Chr. His- torischen Van de Wetering, Wttewaall van Stoetwegen, Kikkert en Ti- lanus. Het bijna voltallige ministerie (de heer Van Schaik is in Indone sië) werd na de stemming van vele kanten gelukgewenst. De beslissing viel om twee minuten over twee. Vervolg verslag van de kamerzit ting van gisteren. Minister Stikker bespreekt ver volgens de kwestie der Marshall-hulp en het Atlantisch pact. Men bedenke, welke ccnsequnties een actie van de veiligheidsraad, zou hebben gehad; daarvoor is z.i. niet veel fantasie no dig. Hij wijst op velerlei moeilijkhe den, welke te overwinnen waren, waar toe in Amerika een beter be grip inzake de Indonesische kwestie gebracht moest worden. In dit ver band bespreekt hij mede de kwestie der Australische havenstaking en de houding der Australische vakvereni gingen na de eerste politionele acti.e Voorts behandelt hij de moeilijk heden voor de K.L.M. na de tweede politionele actie, om daarna stil te staan bij de betekenis van het Brit-- sche wapenembargo. Het heeft de regering stellig niet aan diligentie ontbroken, maar ten aanzien van dit embargo was Nederlands onder handelingspositie zwak. Spr. zegt met kracht van over tuiging te kunnen verklaren, dat de gevolgen van verwerping der resultaten van de R.T.C. voor de toekomst van ons land inernatio- naal rampzalig zouden zijn. De wereld zou z.i. Nederland kun nen dwingen, de onafhankelijkheid van Indonesië te erkennen op voor- V Het historisch uur ÏJET is nog nooit in de parlemen- A taire geschiedenis voorgekomen dat alle honderd Kamerleden aanwe zig waren. Dat gebeurde vannacht, toen er ge stemd werd over het wetsontwerp inzake Indonesië, in welk wetsont werp de resultaten der Ronde Tafel- Conferentie zijn neergelegd. Het is ook niet vaak voorgekomen, dat vier minister een wetsontwerp verdedigden. Minister van Maarseveen was de eerste der vier. „Het Kabinet kan voor de ramp, die in zijn ogen verwerping van het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Sta ten van Indonesië zou betekenen, de verantwoordelijkheid niet dragen. Het zou zich dan niet bij machte achten de fatale gevolgen daarvan te keren, of zelfs in enigermate aan vaardbare banen.te leiden. Zij, die menen, voor zulk een ramspoedig gebeuren wel de verantwoording op zich te kunnen nemen, mogen over dit standpunt van het Kabinet niet in onzekerheid verkeren." Mr. Oud, die in de replieken zei- de voor het ontwerp te zullen stem men en te hopen, dat al zijn fractie genoten aldus zouden doen, sprak terecht van „een beslissing van ont zaglijke draagwijdte op dit histo risch uur". De beslissing is genomen, het wets ontwerp is aangenomen. Door de Tweede Kamer. Nu komt de Eerste Kamer aan de beurt, waar ook twee derden van de leden voor de aanne ming van het wetsontwerp wordt vereist. Niet alleen het werkelijk zeer knappe betoog van minister van Maarseveen, maar ook de, met diepe overtuiging voorgedragen, redevoe ringen van de andere ministers, heb ben nog aarzelenden aan de zijde der regering getrokken. Minister Stikker was b.v. heel sterk, toen hij aan voerde Nederlandse stemmen uit in dustriële kringen in Indonesië zelf, die er met klem op aandrongen, om het wetsontwerp niet te verwer pen, wat chaos tengevolge zou heb ben. Men kan verschillend oordelen over de vraag, of alles in de Indo nesische politiek noodzakelijk en on afwendbaar zo moest lopen, als het gelopen heeft. Maar het valt ons moeilijk, ons in te denken in de ge- dachtengang dergenen, die zich ver antwoord achtten, om het nu inge diende wetsontwerp te verwerpen. Ook wij kunnen het niet anders in zien, dan dat dit zou hebben bete kent: een ramp voor Nederland en voor Indonesië. waarden die ongunstiger zouden zijn dan die, welke na moeizame onder handelingen zijn bereikt. In Indonesië zelf zouden naar 's ministers oordeel de gevolgen van verwerping niet minder rampzalig zijn. Spr. meent dat het onjuist is te zeggen, dat degenen met wie onder handelt wordt niet te vertrouwen zijn. Ook in de Indonesiërs moe het bren gen van offers worden gewaardeerd. Een sfeer van vertrouwen is nood zakelijk. Eindelijk is een mogelijk heid gevonden, een nieuwe basis te leggen voor toekomstige samenwer king. Het vertrouwen is er, maar men moet er voorzichtig mee om- gaan. De heer Goetzen, minister zonder portefeuille, komt hierna aan het woord. Spr. acht het verheugend dat er in Westerse kringen in Indonesië meer vertrouwen komt. Er is z.i. geen reden tot defaitisme. Indone sië is een rijk land, dat er binnen enkele jaren weer geheel bovenop kan zijn. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, bespreekt vervolgens de kwestie van de regering der po sitie van de ambenaren. De ambtenaren werden benoemd door de regering van Indonesië en zo is er een rechtsverhouding tussen regering van Indonesië en ambtena ren ontstaan. De eed van trouw aan de koningin doet aan deze rechtsver houding, zoals deze is ontstaan, niets af. Wat moest bij de overdracht het doel zijn van Nederland ten aanzien van de ambtenaren? Het doel was, de belangen van Indonesië zo-veel mogelijk te dienen met inachtne ming van de belangen en aanspra ken der ambtenaren. De mogelijkheid is ter sprake ge bracht om een corps ambteneren ter beschikking te stellen, doch dat zou met het oog op de rechtsverhouding onjuist zijn geweest en bovendien zou het Nederland voor consequen ties hebben geplaatst, welke niet te aanvaarden zijn. De wenselijkheid is bepleit, dat de ambtenaren vrije keuze zouden hebben. Wat zou het effect van een dergelijke regeling zijn geweest? Een aantal zou vermoedelijk de voor keur er aan hebben gegeven de dienst te verlaten. Een ontslagaan vrage op grote schaal zou niet be vorderlijk geweest zijn voor hand having van de rust. In de nieuwe verhouding Neder- iand-Indonesie zullen de ambtena ren een belangrijke rol te spelen hebben. Overleg zoals dat anders geschiedt in omvangrijke mate kon niet gehouden worden, maar het overleg is toch niet geheel uitgescha keld geweest. De ambtenaren zijn in de mate waarin dat mogelijk was- gehoord. De garanties, welke jegens de amb tenaren worden gegeven, zullen in de wet moeten worden geregeld; een desbetreffend ontwerp zal de Kamer dezer dagen bereiken. Degenen die gevraagd hebben of wel voldoende aandacht is geschon ken aan de belangen der ambtena ren moeten ook eens overwegen, wat er met betrekking tot de ambtenaren zou gaan geschieden als dit voorstel wordt verworpen. De minister van Oorlog, de heer Schokking, zegt dat het geweer bij de voet gaat en op de plaats rust wordt gehouden. Er komen grote veranderingen en die zijn eigenlijk al begonnen bij het cease fire". De minister gaat in op de wijze waarop onze strijdkrachten hun dienst ver vuld hebben. De wijze waarop dat geschiedde is hun eer. Spr. herdenkt degenen, die het hoogste offer bij het vervullen van hun plicht gaven. In verband met de opmerking van de heer Weiter dat alles beheerst wordt door het feit, dat voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië te vervullen is, merkt spr. op, dat men dit anders moet zich. In Willemsoord ziet men b.v. samen Nederlandse, Belgische en Indonesische adelbor sten. Zo is het overal. Er zal wel een taak voor de marine zijn, maar anders, samen met anderen. In de komende tijd zal veel tact i het geduld der militaire leiders aan beide zijden gevergd worden. De sfeer, die er nu is geeft reden tot hoop op goede samenwerking. De vergadering wordt hierna ge schorst voor nader beraad der le den. Bij heropening der discussies re pliceerden verscheidene leden, waar na het wetsontwerp werd aangeno men met de vereiste twee derden van de stemmen Voor stemde de K.V.P. (32 le den) en de partij van de Arbeid (27 leden). Van de C.H.U. waren v o o r 4 leden en tegen 5 leden, van de V.V.D. voor 8 leden, de A.R.- fractie stemde tegen (13 leden), de communistische fractie was tegen (8 leden) benevens de Staatkundig Gereformeerde (2 leden) en de Kath. Nationale-fractie (de heer Weiter). MODERNE VERKEERSWEGEN IN DE NOORD-OOSTPOLDER De wegen van de Noord-Oostpolder, het land „aan de IJsselmeer ontrukt" wa ren voor het autoverkeer nagenoeg onbegaanbaar. Thans worden de we gen aan het moderne verkeer aange past. De pontjes, waar men op aan gewezen was, worden vervangen door bruggen. Een der bruggen in aanbouw; rechts het pontje, dat nog dienst moet doen tot de werkzaam heden aan de brug zijn beëindigd. PHILIPS SPECIAALZAAK AALMARKT 12 TELEF. 21782 Regering trekt zich terug op Formosa De Chinese Nationalistische re gering heeft besloten haar te ver plaatsen naar Taipeh op het eiland Formosa, de burcht van Tsjang Kai Sjek, waar uitgebreide voorzienin gen getroffen worden voor een langdurig verzet tegen de Commu nistische legerscharen, Tsjang Kai Sjek heeft de huidige hoofdstad Tsjengtoe reeds verlaten. De Communisten naderden Tsjentoe van drie zijden en op Formosa verluidt dat de Nationa listen op het vasteland zullen over gaan tot een guerilla-oorlog. Het kabinet zal zich via Hongkong naar Formosa begeven. Op het vasteland zijn twee guerilla-hoofdkwartieren ingesteld. De waarnemende president van China, Li Tsoeng Jen, bevindt zich op het ogenblik in het Presbyteri aanse ziekenhuis te New York, waar hij een maagoperatie zal on dergaan. Li kwam Woensdag met zijn vrouw en twee kinderen in New York aan. Hij verklaarde geen Amerikaanse autoriteiten te zullen ontmoeten en naar China te 7.uien terugkeren, zodra de behandeling geëindigd is. ZIJ VERKOOS DE KRUIWAGEN Toen mevrouw Delana Aldrich uit Montrose (Colorado) ter gelegenheid van haar 103de verjaardag een diner kreeg aangeboden, zou zij met de auto worden gehaald. Zij w.eigerde echter van de auto gebruik te maken en liet zich door haar 80-jarige zoon Jessie in een kruiwagen feestwaarts rijden. Het wordt een noodtoestand De onrust in Surabaja duurt voort. Dinsdag heeft een bende de leerfa briek „Wonotjolo", 2 km. buiten de stad, overvallen. De bende, die met revolvers bewapend was, dreef het personeel bijeen, maakte zich o.m. meester van een geldkist en ver dween met twee eveneens gestolen auto's. Zes politieleden en een leider van een wijk werden ontvoerd. Voorts werd een groot aantal inbra ken en gewapende overvallen ge pleegd; duizenden guldens werden hierbij buitgemaakt. Bij een politie- razzia werden door met stenguns be wapende agenten twee vluchtenden neergeschoten. „De Vrije Pers" te Surabaja schrijft, dat men „langzamerhand van een noodtoestand kan spreken" en voorts: „om onbegrijpelijke redenen werd tot nu toe niet overgegaan tot enige buitengewone maatregelen". Gedachte slaat in bij de Engelsen De Britse autoriteiten stellen alles in het werk om zo spoedig mogelijk de delegatie samen te stellen, die Donderdag 15 December a.s. te Stock holm zal onderhandelen over de vorming van een Brits-Scandinavi sche economische unie. Deze delega tie zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de ministeries van buiten landse zaken, financiën en handel en van de Engelse bank. Donderdag a.s. is ook de dag, waarop de plannen voor nauwere economische samenwerking tussen de Marshall-landen te Parijs moeten zijn ingediend bij de organisatie voor Europese economische samen werking. Tot die datum zullen waar schijnlijk geen nieuwe bijzonder heden worden bekend gemaakt over de Britse plannen. De gedachte van nauwere econo mische samenwerking tussen Scandi navië en Engeland heeft in de Brit- èe periodieke pers algemeen een gunstige ontvangst gehad. De (socialistische) „New States man and Nation" is van mening, dat Nederland in vele opzichten beter zou passen in de ,,Uniscan" dan in de Benelux of de groepering op be tere basis, de „Fibenel". De vraag is. aldus het blad, of de Nederlanders niet reeds te ver ge gaan zijn. om zich ben een ander groepering te kunnen aansluiten, OOSTENRIJKSE POLITIE VRAAGT WAPENS. De Oostenrijkse bondskanselier dr Leopold Figl heeft de geallieerde be stuursraad van Oostenrijk verzocht de Oostenrijkse politie te mogen be wapenen, opdat zij zal kunnen op treden tegen „zwaar gewapende mis dadigers in uniform, die in de afge lopen drie weken te Wenen en in Neder-Oostenrijk gruwelijke misda den hebben bedreven". De Oosten rijkse bondkanselier verklaarde, dat de Oostenrijkse politie over wapens dient te beschikken, „voor haar eigen veiligheid en om te kunnen waken voor de veiligheid van de Oostenrijk se bevolking, die in een staat van grote beroering verkeert". NOG 250 TSJECHISCHE PRIESTERS GEVANGEN. Het blad van de Italiaanse Katho lieke Actie „II Quotidiano" heeft ge meld, dat ondanks de jongste „am nesties" nog steeds 250 Tsjechoslo- waakse priesters in gevangenschap verblijven. Geen enkele Tsjechische priester heeft om zijn vrijlating ge vraagd, aldus het blad. Duitslands herbewapening De Franse „raad van de republiek" (de senaat) heeft hedenochtend een resolutie aangenomen, waarin hjj zich uitspreekt tegen elke herbewape ning van Duitsland. De resolutie werd aangenomen na een debat over de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa. In de resolutie wordt verklaard, dat de politeke wereldsituatie het noodzakelijk maakt, dat Duitsland successievelijk in het Westerse inter nationale leven wordt ingeschakeld. Deze Duitse deelneming en met na me de toelating van Duitsland tot een Europese organisatie, dient echter slechts onder bepaalde voorwaarden te geschieden. DE ZIEKTE VAN GROTEWOHL. Volgens het Berlijnse bureau van de sociaal-democratische partij is de ziekte van Otto Grotewohl. de voor malige sociaal-democraat en huidige mede-voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij, te wijten aan een twist met de communistische leider Ulbricht. De twist zou zijn voortgekomen uit een meningsverschil over de politiek van de Socialistische Eenheidspartij. Volgens de liberale „Freie Presse" te Hamburg zou Grotewohl hebben getracht zelfmoord te plegen. De Rus sen zeggen, dat hij gewoon griep heeft. Keizerlijke allurus van Wilhelm Pieck Wilhelm Pieck, op wiens eenvou dige afkomst de communisten aan vankelijk zo trots waren, stelt er se dert zijn uitverkiezing tot president der Sovjet-Duitse „Vrije Republiek" blijkbaar prijs op, zoveel mogelijk het voorbeeld na te volgen van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, als wiens wettelijke opvolger hij zich immers beschouwt. Hierop wijst ook de bij naam van „Wilhelm III", die de volksmond hem inmiddels al heeft ge geven. Zoals bekend zetelt Pieck in een paleis der Hohenzollern, het kasteel Nieder-Schönhausen te Ber- lijn-Pankov. Volgens een nieuwe verordening van de Oost-Duitse „Volkspolitie" wordt de auto van Wilhelm Pieck thans uitgerust met een zogenaamde „Martins-hoom", de karakteristieke hoorn die ook keizer Wilhelm II als persoonlijk voorrecht placht te ge bruiken. Zodra deze hoorn weer klinkt, moet ook nu, precies zoals bij de vroegere keizer, alle verkeer onmiddellijk stop gezet worden. „Alle voetgangers hebben bij het horen van dit aeoustische waarschuwings teken ogenblikkelijk de rijweg te ver laten". zo gaat de nieuwe verorde- der „Volkspolitie" letterlijk verder. „Overtreding van dit bevel wordt ge straft met een geldboete van 150 D- Mark-Ost of met hechtenis". Als ver der onderscheidingsteken is de pre sidentiële auto in de toekomst voor zien van speciale blauw gekleurde schijnwerpers. Bovendien wordt in de nieuwe verordening nog bepaald, dat alle auto's in dienst van de Oost- Duitse staatspresident als bijzonder kenteken een bordje ontvangen met de letters „DR". Alle hiermede geken merkte auto's genieten in het straat verkeer onbeperkte voorrang. Voorlopig maken de Berlijners zich noch zeer vrolijk over deze nieuwe prerogatieven van hun doorluchtige I heersers. SUIKER WORDT ACHT CENT GOEDKOPER. De verlaging van de suikerprijs, die de Regering heeft toegezegd toen zij de subsidie op varkensvlees introk, zal waarschijnlijk acht cent per kilo bedragen. WORDT JANUARI KOUD? Het K. N. M. I. deelt mede: In aan sluiting op onze waarschuwing van 9 November, naar aanleiding van voorspellingen van een zachte win ter, kan nu bericht worden, dat de statistische studies van het K. N. M. I. eerder aanwijzingen geven van een te koude maand Januari. Wij wijzen er echter nogmaals uitdrukkelijk op, dat deze uit de statistiek verkregen aanwijzingen slechts een onzeker ka rakter dragen. Er kan geenszins de waarde aan gehecht worden, die de dagelijkse weerberichten verdienen, die uit talrijke directe waarnemingen langs physisch verantwoorde weg worden afgeleid. Na een vechtpartij gearresteerd. Gistermiddag half drie, toen zich ongeveer vijf personen in het hulp- postkantoortje van de wijk Hoogra ven gemeente Jutphaas bevonden, meldde zich een jongemaan aan het loket, die een zegel van tien cent vroeg. Terwijl de juffrouw zich even omdraaide trok hij plotseling een revolver en deed een greep naar de geldlade. Een van de aanwezigen, een heer van 55 jaar, sprong de dader op de nek. waarna zich een worste- ng in optima forma ontwikkelde. Beide mannen kwamen op de grond te liggen, waarbij de man met de re volver kans zag zijn tegenstander te verwonden aan neus- voor- en ach terhoofd Deze trachtte al vechtend zijn positie te versterken door zich de richting van de deur te rollen om aldus de man van de overval te beletten te ontvluchten. Merkwaardig genoeg waren de an dere aanwezigen zó gebiologeerd door de vechtpartij, dat zij geen vin ver roerden. Slechts één juffrouw sprong in baar angst door een raam- Ten slotte zag de misdadiger toch kans te ontsnappen. Toen kwamen ook de anderen in actie. De juffrouw van het loket waarschuwde de politie, die met drie man een achtervolging in stelde. Na een wilde klopjacht door Jutphaas lukte het de politiemannen de dader te overmeesteren, die aan vankelijk door twee getuigen van de overval was nagezet onder het geroep van: houd de dief! De man had een valse baard aangeplakt en zich met een hoed vermomd. Hij droeg n. 1. nooit een hoofddeksel. Het bleek een 26-jarige bankwerker lasser uit de gemeente te zijn. die de revolver, welke niet geladen was, had weten weg te gooien in een schuur, waar zij door de politie werd gevonden. Ook bij zijn arrestatie bood hij hardnekkige tegenstand, doch tenslotte moest hij het onder spit delven. Het vuurwapen had hij de nacht te voren bij een wapenhan delaar in Utrecht gestolen door een ruit van diens zaak in te gooien. In wezen betreft het hier een tra gisch geval. De jongeman komt uit een onbesproken gezin. Hij had het plan naar Australië te emigreren, doch daar hij hiervoor het geld niet bezat besloo' hij het zich op boven genoemde wijze toe te eigenen. Hii heeft geruime tijd als illegaal werker in een concentratiekamp ge zeten en leed aan toevallen. („Algemeen Dagblad"). OP I NOVEMBER RUIM ZESDUIZEND INWONERS BOVEN DE 10 MILLIOEN. Het aantal inwoners in Nederland bedroeg op 1 November j.l. 10.906.208, zo kan men het statistisch bulletin van het centraal bureau voor de sta tistiek lezen. In October j.l. werden 7055 huwe lijke gesloten, 18.459 kinderen gebo ren (waarvan 298 onwettig) en er stierven 5714 personerj. Eén soldaat in Adens ziekenhuis opgenomen. Een opvarende militair van het troepentransportschip „Kota Tnten", op thuisreis naar Nederland, lijdt aan pokken. Hij is in Aden opgenomen in een ziekenhuis. De betrokken familie is op de |ioogte gesteld. De toestand van de patiënt is gunstig. Indien zich geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zal het ceh'r on de normale datum, vermoe delijk 24 December, worden gedebar- keerd. De opvarenden zullen in dat geval op de gebruikelijke wijze naar huis worden vervoerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 December geen audiëntie verlenen. Een dawiettje... Beklagenswaard zijn zij, die slacht offer zijn geworden van het gebabbel van onvoorzichtige mensen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1