S)e C^icbeSoii^cmt i Wat mankeert die Kostof Departemeftts- overdracht te Batavia De staat van oorlog met Duitsland Internat, bestuur voor Jeruzalem Tsjechische huwelijkswetgeving Het proces-Kostof slecht geregisseerd jirecte.r: c. in. van HAMEBsv£LD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredactenr: TH. WILMEB. WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" But. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90- ÏONDERDAG 8 DECEMBER 1949 lse JAARGANG No. 11847 Met stenen gooien Uit protest tegen de uitgave van het boek Englandspiel door Schreieder heeft zoals wij Dins dag berichtten een groep journa listen en letterkundigen, critici voor de Amsterdamse bladen, twee stenen geworpen door de ruiten van de uit geverij Van Holkema en Warendorf aan de Keizersgracht te Amsterdam Daar zijn er, ongetwijfeld, onder ons, die zich, zelfs geestdriftig, aan de zijde plaatsen van die stenenwerpers Dat is flink optreden Geen moties of adressen of gepraat; niet aarzelend en weifelend wikken en wegen; geen voorzichtigheid, die passend kan zijn voor oude lieden, maar; een daad van protest, welke onmisbaar duide lijk is. Zulk een daad is nu gesteld. Dit kan niet worden ontkend want ieder een weet nu, dat bedoelde journalis ten en letterkundigen de uitgave van bedoeld werk diep verachten. Onzerzijds aarzelen wij echter geen moment, om dat optreden van bedoel - de heren af te keuren. Het gewraakte boek van Schreieder had niet mogen worden uitgegeven. Maar er worden wel méér dingen ge daan, die niet hadden mogen gebeu ren. En het komt óók voor, dat men sen volkomen te goeder trouw zich vreselijk ergeren over dingen, die anderen, ook volkomen eerlijk, heel goed vinden. En, als men dan maar met stenen zou kunnen gaan gooien; vandaag deze groep onder de bevol king, morgen een ander! In een geordende democratische samenleving kan men andere wegen vinden, om zijn mening te publice ren, om zijn protest te uiten. Terecht tekent het „Binnenhof" bij het bericht over „deze heldhaftige daad" aan, dat die „aan practijken uit het Derde Rijk herinnert". 4 JANUARI: „dag der onafhankelijkheid" Nog deze week zal het Indonesi sche comité ter voorbereiding van de souvereiniteits overdracht alle depar tementen van de Voorlopige Fede rale Regering in Batavia overnemen. Uiterlijk 20 December zal de regering der Verenigde Staten van Indonesië al in het leven zijn geroepen en op de dag der overdracht zal zij behoor lijk functionneren. Op 28 December zal de circulatiebank der Verenigde Staten haar werkzaamheden begin nen. 4 Januari zal de „dag der onaf hankelijkheid" zijn. Dit heeft Mo hammed Yamin, lid van het comité van voormbereiding, in Djokja mee gedeeld. De republikeinse regering heeft alle vervolgingen, die waren inge steld tegen „overgelopen" ambtena ren, nietig verklaard om de goede verstandhouding te herstellen tus sen de ambtenarn, die trouw zijn ge bleven aan de Republiek en hen, die dienst hebben genomen bij niet-re- publikeinse instanties. Planters en andere Nederlanders, die na de overdracht van het bestuur in het gebied van Surakarta (Solo) zijn achtergebleven, zijn optimistisch over de veiligheidstoestand in dat gebied. Schietpartijen en overval len komen niet meer voor. De Euro peanen kunnen zich vrij over de openbare weg bewegen en de pasars bezoeken. Gelukwens van UNO-assemblée Met resultaat der R.T.C De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft met bijna de zelfde stemmenverhouding als de po litieke commissie ad hoe (44 stem men vóór en 5 tegen bij 2 onthou dingen) Nederland en Indonesië ge luk gewenst met de overeenkom sten der Ronde Tafelconferentie, Sir Genefal Rou (India), Rafrullah Khan (Pakistan) en Warren Austin (Ver enigde Staten) spraken zich uit vóór de felicitatie. Evenals in de politieke commissie deed Manulski (Oekrai- ne) weer een aanval op Nederland en Indonesië, welke werd gepareerd door de Nederlandse afgevaardigde mr. Van Heuven Goedhart. De Veiligheidsraad zal Maandag het rapport van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië in men aan het debat over China. RUSLAND PRAAT NIE1 OVER CHINA. Rusland en de andere Slavische landen hebben de Algemene Verga dering der Verenigde Naties mede gedeeld, dat zij geen deel zullen ne men aan het dat over China. TSJECHISCHE DODE ZÓNE LANGS DUITSE GRENS. Tsjechische troepen zijn systematisch bezig langs de Duitse grens een z.g. „dode" zóne te maken van drie K.M. breed. Alle gebouwen in deze zóne wor den afgebroken en tankvallen ge graven. Een in Eckererauth woonachtige pannenfabrikant, kijkt naar zijn eens zo mooi bedrijf in de dode zóne. De uranium leveringen aan Rusland BEVESTIGING VAN ACHESON. Het Amerikaanse leger heeft tij dens de oorlog de uitgifte van twee vergunningen voor de levering van uranium-verbindingen aan de Sow- jet-Unie in 1943 goedgekeurd heeft Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, gis teren op een persconferentie ver klaard. De archieven van de leen- en pachtadministratie hebben aange toond, dat de vergunningen werden afgegeven met toestemming van het Manhattan-project codenaam voor het atoomproject aldus Acheson. Het is het ministerie niet bekend, of geheime of andere stukken van departementen ter beschikking wer den gesteld van de Sowjetregering zonder passende machtiging, zoals door Jordan, gewezen majoor van de Amerikaanse luchtmacht wordt be weerd. „ZUIDERKRUIS" OP WEG NAAR HUIS. Het troepenschip „Zuiderkruis", dat met het tweede regiment veld artillerie aan boord, op weg is naar Nederland, wordt omstreeks 19 De cember te Rotterdam verwacht. „De veronderstelling, dat de wet op staatsgeheimen ook maar op eni gerlei wijze tegen de Sowjet-Unie kan worden gebruikt is gevaarlijk", aldus een officieel communiqué na Kostofs arrestatie. Het proces tegen Kostof is twee maal uitgesteld. Nadat Kostof had ontkend voor de Engelsen te hebben gespionneerd, een anti-Russische Balkanfederatie te hebben beraamd en in 1942 voor de Bulgaarse fascis ten te hebben gecapituleerd, ver klaarde de president van het Hof, dat dit in tegenspraak was met de algehele bekentenis, die hij in de gevangenis zou hebben afgelegd. Kostof bleef er echter bij, dat zijn verklaring voor het gerechtshof de enig juiste was. Wel gaf Kostof toe, dat hij zich had schuldig gemaakt aan tegen de Sowjet-Unie gerichte activiteit, „ge brek aan waakzaamheid", waardoor agenten in het partij- en staatsap paraat hadden kunnen doordringen en „afwijkingen naar links". In de tenlastelegging werd ver klaard, dat Kostof Tito aan de macht had helpen brengen door hem aan te bevelen voor het vervullen van een politieke opdracht in Joego slavië. Kostof bracht hiertegen in, dat Dimitrov als het hoofd van de Komintern Tito in 1935 of 1936 naar Joego-Slavië gezonden had. De president van het Hof ging hier op over tot de voorlezing van een eigenhandig geschreven bekentenis van Kostof, waarvan bijna elke ali nea verschilde met de verklaring, die Kostof gisteren voor het Hof afleg de. Er klopt dus iets niet met de regie. Beter deed het Iwan Stefanof, de voormalige minister van financiën, die als tweede verdachte werd ver hoord en alles wat hem ten laste was celegd bekende. Stefanof zeide in 1932 voor de Brit se geheime dienst te zijn geworven, waarvoor hij samen met Kostof zou hebben gewerkt om de Bulgaarse economie en de betrekkingen met de Sowjet-Unie te saboteren". De zitting werd hierop tot heden verdaagd. NEDERLAND BOUWT SCHEPEN VOOR JOEGO SLAVIë. Ruim een week geleden werd bij de Scheepswerf- en Machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld het eer ste van de drie schepen, die voor rekening van de Jugoslavenska Li- nijska Plovidba worden gebouwd, te water gelaten. Deze foto toont U een der twee andere in aanbouw zijnde schepen. lijking van de uitstekende mogelijk heden, welke voor de Nederlandse staal-industrie bestaan, een grote stap vooruit in de uitvoeriifjg van het industrialisatie-programma. De producten, voortvloeiende uit de uitbreiding van dit belangrijke be drijf, zullen zeer bijdragen tot de verdere ontwikkeling van de gehele Nederlandse metaal-industrie, waar door enerzijds goede werkgelegen heid wordt geschapen voor de Ne derlandse arbeiders en anderzijds vele metaalproducten voor binnen lands gebruik en voor export vrijko men. Voorts zal de uitvoering van dit plan tot gevolg hebben, dat Ne derland in verminderde mate afhan kelijk zal zijn van import van ma terialen, vooral van die, welke thans vanuit het dollar-gebied moeten wor den ingevoerd. Uit de hierboven genoemde gevol gen blijkt duidelijk hoezeer het plan beantwoordt aan de fundamentele doelstellingen van het Marshall-plan". £en Ho-VLe£tj,e... Een onchristelijke eigeniefde is ons meer tot nadeel, dan enige zaak ter wereld. Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Geallieerden willen tot ophelling komen A MERIKANEN, Engelsen en Fransen bestuderen op het ogenblik de vraag of het mogelijk is om de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, vertelde dat gisteren op zijn werkelijkse persconferentie. Hij zei, dtit het beëindigen van de staat van oorlog niet behoeft te betekenen, dat er een vredesverdrag wordt gesloten. De juridische aspecten van de kwes tie baren vele moeilijkheden. Zij worden nu bestudeerd door het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken en door de procureur-gene raal. Juristen van de betrokken re geringen zullen later de resultaten van alle besprekingen verzamelen en opnieuw bestuderen. Het staat niet helemaal vast, hoe er aan de staat van oorlog met Duitsland een einde moet worden gemaakt. De eerste wereldoorlog is geindigd door een resolutie in het Amerikaanse Congres. Pas veel la ter werd het vredesverdrag gete kend. Men onderzoekt nu, of de in 1919 gevolgde procedure weer kan worden gevolgd. Reuter verneemt te Londen, dat NIEUW SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN. Kapitein Charles Yeager, invlieger van de Amerikaanse luchtmacht, zegt in een „X-l"-raketvliegtuig een snelheid te hebben behaald van 1360 kilometer- per uur, hetgeen 160 kilo meter per uur sneller is dan de snel heid van het geluid. Dit zou dan te vens de snelste vlucht zijn, die ooit met een. vliegtuig werd gemaakt. GROTEWOHL HEEFT ZENUW INZINKING. Volgens het Westduitse Nieuws bureau A.D.N. vertoeft de Oost- Duitse minister-president Otto Gro- tewohl in het Sowjetrussisch militair hospitaal te Oberschoeneweide in de Sowjetsector van Berlijn, daar hij lijdt aan een zenuw-inzinking. Het Oostduitse voorlichtingsbureau wilde op dit bericht geen commen taar geven. de Westelijke geallieerden in het be gin van het volgend jaar de kwestie zullen bespreken. Wellicht kan er een formule worden gevonden voor de technische beëindiging van de oor log, terwijl de bezetting van West- Duitsland wordt gehandhaafd. Besluit van politieke commissie der V.N. De supeciale politieke commissie van de V.N. heeft zich met 25 tegen 13 stemmen, bij 17 inthoudingen, uit gesproken voor het plaatsen van Je ruzalem onder een internationaal be stuur onder leiding van de V.N. Verder stemde de commissie met 32 tegen 1 6stemmen, bij elf ont houdingen, voor aanwijzing van de trustschapsraad als besturende auto riteit van Jeruzalem. Bij deze beslissingen wordt met Jeruzalem bedoelde de gemeente Je ruzalem met de omliggende dorpen en steden, met inbegrip van Beth lehem. De commissie stelde verder vast, dat de trustschapsraad op zijn aan staande zitting in Januari een statuut voor Jeruzalem zou moeten opstel len en dit terstond tot uitvoering brengen. De raad mag zich niet door enigerlei actie van „belanghebbende regeringen" van het opstellen en in practijk brengen van een statuut voor Jeruzalem laten afbrengen BISSCHOPPEN WEIGERDEN STALIN TE FELICITEREN. De Tsjecho-Slowaakse nationale vergadering heeft met algemene stemmen een wet aangenomen, waar bij met ingang van 1- Januari 1950 het burgerlijke huwelijk vóór het kerkelijk wordt verplicht gesteld. De voorwaarden tot echscheiding zouden worden verzwaard. De echt genote wordt toegestaan haar eigen naam te blijven voeren. De wet voorziet tevens in volle dige gelijkheid tussen wettige en on wettige kinderen. De ouders moe ten bij de geboorte van een kind be sluiten, welke achternaam het zal ontvangen. De nieuwe wet is geba seerd op „volledige gelijkgerechtigd heid, van man en vrouw", zoals in de Sovjet-Unie. Vóór de „stemming" heeft de mi nister van Justitie, Cepicka, een scherpe aanval op de Katholieke Kerk gedaan. Hij zei, dat de nieuwe DUITSE SMOKKELWAAR BIJ TWEE AMSTERDAMSE VROUWEN. Kwam tenslotte bij de economische recherche terecht. De economische dienst van de Cen trale recherche te Amsterdam is op het spoor gekomen van een omvang rijke smokkelaffaire met artikelen, die uit Ouitsland afkomstig waren. Het staat vast, dat de smokkelaars alleen al in November voor 108.000 gulden hebben omgezet. De politie neemt echter aan, dat zij de laatste maanden voor honderdduizenden guldens uit Duitsland hebben bin nengesmokkeld. Bij een onderzoek in de woning in de Van Speykstraat in Amsterdam- West, vond men grote hoeveelheden luxe artikelen als armbanden, broches,, colliers, reisklokjes, vulpot loden en vulpenhouders. De econo mische recherche had drie grote koffers nodig om al deze zaken naar het hoofdbureau te vervoeren. De bewoonsters van dit huis, twee vrou wen van resp. 46 en 45 jaar, werden aangehouden. Het spoor leidde vandaar naar een plaats in de Achterhoek, waar bleek, dat aan een 36-jarige expediteur, een 26-jarige koopman en twee land bouwers van 33 en 46 jaar in deze zaak waren betrokken. Zij zorgden er voor, dat deze goederen uit Duits land ons land binnenkwamen. Via de beide Amsterdamse vrouwen werden de artikelen over het alge meen in de geregelde handel ge bracht. „Alg. Dagblad". huwelijkswet noodzakelijk was ge worden, omdat het Vaticaan door het excommlnicatiedecreet tegen leden van de communistische partij zijn priesters belet huwelijken van com munisten „in te zegenen". Cepicka verwee1 de Tsjecho-Slo waakse bisschoppen dat zij hebben geweigerd een gelukwens van „het Tsjecho-Slowaakse volk" aan Stalin bij zijn 70ste verjaardag te onderte kenen. De bisschoppen wilden niet tekenen, omdat in de gelukswens ge sproken wordt over socialisme en zij het niet eens zijn met het socialisme. „Wij weten nu eindelijk met wie wij te doen hebben", verklaarde Ce picka. TREINBOTSING TE ALEXANDRIë. Voor de tweede maal in een maand tijds heeft in Egypte een treinramp plaats gevonden. De nacht-expresse tussen Cairo en Alexandrië is gister avond op een stilstaande trein te Alexandrië gelopen, waardoor zeven reizigers werden gedood, terwijl 45 anderen zijn gewond. Verdachte bekent maar niet *J*OT VERBAZING van zijn rechters heeft Traitsjo Kostof, de voorma lige Bulgaarse vice-premier en opperste communistische leider on der Dimitrov, gisteren geweigerd op verschillende punten van de ten lastelegging schuld te bekennen. Kostof, die te voren hoog geprezen was als de architect van Bulgarije's wederopbouw, de leider van de Bul gaarse verzetsbeweging tegen de Duitsers en de auteur van de nieuwe Bulgaarse Grondwet, werd in Maart van dit jaar gearresteerd, omdat hij als leider van Bulgaarse delegatie bij de RussischeBulgaarse handels besprekingen „de prijzen van som mige Bulgaarse producten voor de Sowjet delegatie geheim gehouden had" en had getracht „de prijzen, die Bulgarije voor zijn goederen aan de kapitalistische landen had berekend, voor de Sowjet-Unie verborgen te houden." Een belangrijk besluit van de Eca F.C.A. SCHENKT ƒ89.000.000 VOOR UITBREIDING HOOGOVENS. De Economie Cooperation Admi nistration Missie in Nederland heeft toestemming verkregen voor het fi nancieren van een programma voor modernisatie en uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden. De heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, heeft de volgende verklaring afge legd: „Aan dit project, dat door de Ne derlandse regering en de directie van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. geza menlijk is opgesteld, heeft onze mis sie haar enthousiaste steun en mede werking verleend en het verschaft ons groot genoegen, dat wij heden bekend kunnen maken, dat voor dit project goedkeuring werd ontvangen. Naar onze mening is deze verwerke-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1