Wa arom in de Gortestraat een »buurthuis« werd gesticht STADSNIEUWS HUTSPOT j Souvereiniteits-overdracht in de Tweede Kamer Het Heilig Jaar DINSDAG 6 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VERSLAG GEMEENTE BEGROTING. II. Verschenen is het algemeen slag van het onderzoek der gemeen te Leiden voor het jaar 1950 in de afdelingen van de gemeenteraad, met de memorie van antwoord van en W. De volkshuisvesting. In aansluiting met wat wij giste ren uit de memorie van antwoord van B. en W. citeerden over woning bouw volgen hier nog deze cijfers: Aan deze gemeente werden d< volgende quanta bouwvolume toege wezen: In 1947 voor de bouw van 103 wo ningen; in 1948 voor de bouw van 390 woningen (waarin begrepen de 103 van 1947); in 1949 voor de boiiw van 181 woningen en 194 montage-wonin gen. Sede,rt 1946 zijn tot stand geko men: 185 woningwetwoningen en 9 particuliere woningen. Thans zijn in uitvoering 128 woningwetwoningen, 120 monta gewoningen en 11 particuliere wonin gen, terwijl nog die jaar wordt aan gevangen met de bouw van 80 mon tagewoningen, 18 woningen in de Meerburgepolder en 4 particuliere woningen. In het voorlopig verslag hebben enkele leden de opmerking gemaakt, dat de werkzaamheden aan Gemeen tewerken zo efficiënt mogelijk zul len worden uitgevoerd; zij achten het daartoe noodzakelijk, dat ten spoedigste de nodige nieuwe hulp middelen worden aangeschaft. B. en W, antwoorden, dat de dienst van Gemeentewerken van deze noodza kelijkheid overtuigd is. Enkele leden vragen, of B. en W. het initiatief willen nemen «inzake een wijkverdeling, b.v. voor het be zorgen van levensmiddelen, in het belang van de middenstand. B. en W. antwoorden hierop, dat maatre gelen in het belang van de midden stand in de eerste plaats door de be drijf sgenoten zelf of op hun initia tief moeten worden genomen. B. en W. delen mede, dat bij hen in behandeling is een rapport inzake de verdere afwerking van het Stad huis. De kwestie Feld en Zandvoort, aldus B. en W., zal spoedig aan de Raad worden voorgelegd. (Deze kwestie dateert vanaf de stadhuis- bJjnd.!) 7®. en W. achten voorshands geen termen aanwezig om de politie een cursus in de Engelse taal te laten vol gen, aldus antwoorden zij op een ge stelde vraag. Tegen vernielzucht en baldadig heid wordt streng opgetreden, aldus B. en W. Indien mogelijk worden de daders of hun ouders financieel aan sprakelijk gesteld. Jongens moeten op het politiebureau strafwerk ma ken, als zij betrapt zijn. Tegen het overschrijden van maximum-snelheid kan, naar de ning van B. en W., zeer moeilijk worden opgetreden, omdat het zo las tig is, het feit te constateren. Jam mer! Het parkeren in de Breestraat kan, aldus B. en W., niet worden verbo den. Er zijn in de stad zo weinig mo gelijk parkeerverboden. De aandacht van B. en W. is er bij voortduring op gevestigd, om de trams uit de hoofd straten der stad te verwijderen. Er wordt naar gestreefd, de straat verlichting zo veel mogelijk op te voeren. Meerdere leden wijzen op het gro te aantal fietsen, welke onbeheerd voor de studentensiciëteit in de Bree straat staan. B. en W. antwoorden, dat hierop de aandacht der politie is gevestigd. De twee voornaamste bruggen in de gemeente, de Grote Havenbrug en de Blauwpoortsburg kunnen ge durende de spitsuren niet gesloten blijven, aldus B. en W. B. en W. zullen nader bezien het vraagstuk van het oprichten van meerdere badhuizen, met name in Tuinstadwijijk. Aan de vraag, of de gemeente eni ge medezeggenschap kan krijgen in de exploitatie van het Acad. Zieken huis wijden B. en W. hun aandacht. De bouw van de woning van de directeur van de Leidse Duinwater- Mij. heeft 50.000 gekost. De demping van de Uiterstegracht zullen B. en W. spoedig voorstellen. De Raamstraat zal worden verbe terd. Op de vraag van een lid, wanneer B. en W. het vermenigvuldigingscij- fer van de schoolgelden voor het la ger-, middelbaar- en voorbereidend lager onderwijs weer tot het norma le, te weten 1, zullen terugbrengen, antwoorden B. en W., dat de finan ciële toestand der gemeente dit nog niet toelaat. Een nieuwe subsidieregeling voor 't kleuteronderwijsij zullen wij, aldus B. en Wae tijdig voorstellen vóór. 1952. B. en W. delen mede, dat zij in de eerste maanden van het volgend jaar een regeling voor de school- tandverzorging zullen voorstellen. Dat het kleuterdagverblijf „Mar griet" aan raadsleden heeft toege zonden een rapport van een particu lier accountantskantoor, waarin stel ling wordt genomen tegen een rap port van de Gemeentelijke Accoun tantsdienst, hebben B. en W. met „ontstemming"' geconstateerd. I INAUGURATIE VAN PROF. DR. P. MINDERAS. Vrijdag 16 December a.s. des na middags te 4 uur zal prof .dr. P. Min- dpras, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkunde, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugu rele oratie in het groot-auditorium van het academiegebouw. C. W. LINDENHOFF f Een in brede kringen gekend en gewaardeerd aannemer, de heer C. W. Lindenhoff, is op 81-jarige leef tijd overleden. Hij had zich vanwege zijn gezondheid reeds enige jaren uit het zakenleven moeten terugtrekken en aan zijn zoon de leiding overge dragen. Met de heer C. Lindenhoff is uit ons midden heengegaan een van die oude zaken-middenstander, die eenvoud en degelijkheid paren aan gedegen vakkennis en energieke acti viteit. De heer Lindenhoff is geweest een toegewijd werkend lid der St. Vin- centiusver.; jarenlang collectant ui de Hartebrug-kerk. Zijn gedachtenis blijft in ere als die van een braaf man. ALFRED CORTOT IN NEDERLAND Frankrijks grootste pianist Alfred Cortot zal in de maand December een tournée door ons land maken en één enkele keer ook in Leiden op treden en wel op Maandag 19 Decem ber a.s. Het programma vermeldt uitsluitend werken van Chopin en Schumann. NUOVO QUARTETTO ITALIANO Het Nuovo Quartetto Italiano, be staande uit vier jeugdige Italiaanse kunstenaars, is het vorige seizoen voor het eerst in Nederland opgetre den en heeft zich aanstonds, volgens het unanieme oordeel der critiek, een plaats veroverd in de voorste rijen der internationale beroemde kwartet ten. Evenals indertijd het Wener Ko- lisch-kwartet, spelen de instrumen talisten alles uit het hoofd. Het programma vermeldt werken van Haydn, Beethoven en Debussy. Dinsdag 13 Dec, a.s. zullen ze hier in Leiden optreden voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Het be looft een zéér bijzondere avond te worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Claudina d. van H. Stouten en J. P. Batenburg. Marinus Antonius z. van J. B. de Groot en M. E. Teljeur. Maria d. van J. Azier en van den Bos. Aleida Antonia d. van H. van der Poel en C. J. P. J. van den Burg. Jeannette d. van A. Ciere en C. C. M. Schutte. Jan Jo hannes z. van J. Hollebeek en A. C. Donker. Theod -rus Jacobus Nicolaas i T. Kranenburg en J. M. Rooijakkers. Gerardus Johannes z. v. F. Bouwman en P. C. J. Noord over. Jannetje d van J. Gaasbeek en A. Siebert Regina Frederika Imke d. v. D. C. van der Pijl en J. D. Hasselman. Johanna Jaap je d. van P. Sol en J. Bregman. Marijtje Maria d. van W. Berkbeij en O Kuijt. Overleden: L. Neuteboom wedr. 83 j. J. van den Haak man 60 j. J. Chou- •four huisvr. van J. Smit 54 j. G. J. Verschralen wedr. 64 j. F. B. Wiche- rink man 71 j. N. Nell wed. van H. Bos 87 j. GEM. AANKONDIGING STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, brengen ter open bare kennis, dat met ingang van 8 December 1949, gedurende de werk zaamheden aan de Bostelbrug, zul len zijn afgesloten voor het verkeer met alle motorrijtuigen op twee en meer wielen, bespannen wagens, hand wagens, rij- en trekdieren en vee: a. het Kort Rapenburg en de Bos telbrug in beide richtingen; b. de Princessekade in de richting Kort Rapenburg; c. de Breestraat in de richting Noordeinde; d. de Apothekersdijk, de Aalmarkt, de Vismarkt en de Botermarkt in de richting Gangetje. Bedoeld verkeer, komende uit de richting Alphen aan den Rijn enz., zal worden geleid over het Gangetje, de Eotermarkt, de Vismarkt, de Aal markt en de Aoothekersdijk en dat in de richting Alphen aan den Rijn enz. over de Morssingel of de Mors- straat, de Morsweg. de Rijnzichtweg, de Haagweg, het Noordeinde en de Breestraat. VERPLAATSING ZATERDAGSE MARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, brengen ter open bare kennis, dat met ingang van 10 December 1949, tot nadere aan kondiging de Zaterdagse markt niet zal worden gehouden op de gebrui kelijke plaatsen, met uitzondering van de Nieuwe Rijn en de Koren beurs, doch op de hierna genoemde plaatsen: de Hooigracht, voorzover gelegen tussen de Hooglandsekerk koorsteeg en de Kaasmarkt, het pleintje bij de Hooglandsekerk gren zende aan de Nieuwstraat, de Nieuw- straat tussen de Middelweg en de Hooigracht en de Kaasmarkt tussen de Hooigracht en het Kaasmarkt plein. De Nieuwe Rijn blijft beschikbaar voor de verkoop van bloemen en de Korenbeurs voor de verkoop van boeken en uitdragerijen. Leiden, 5 Dec. 1949. 4367 Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL- Weidse Dinsdag, 6 December. Het heerlijk avondje ligt weer achter ons. Voorbij zijn de uren van gespannen verwachtingen, ritselende papieren, zenuwachtig schaargeknip, en tenslotte de vreugde of teleurstel ling over een al of niet geslaagde surprise. Enfin, dit alles heeft de goe de bewoners van onze al even goede stad gisteren zodanig in beslag geno men, dat zij niets anders gedaan heb ben, m. a. w. dat er vandaag geen nieuws te melden is. V/el moeten we nog even medede len, wat gisteren vergeten is, dat Sint Nicolaas Zaterdagmiddag ook nog tijd gevonden heeft om per paard nog wel, zijn plechtige in tocht te doen in de Stadsgehoorzaal, waar de meisjes-studenten, oftewel de V. V. S. L. ruim 700 kinderen bij een geroepen hadden, om de bisschop pelijke verjaardag te vieren. Plecht statig stapte de Sint voor het podium van z'n paard, hierbij geassisteerd door zijn zwarte knechten. En toen de eerste vrees overwonnen was, kwamen de kinderen een voor een bij de goede man, om een cadeautje in ontvangst te nemen. Bovendien werd er rijkelijk getracteerd. Zodat de meisjes-studenten alweer eer van hun werk hebben. Dan moeten de leden van het Al ma Materkoor er rekening mee hou den, dat de repetitie van morgen, Woensdagavond, doodgewoon door gaat. Het Sinterklaasfeest wordt pas a.s. Zaterdagavond gevierd. De goede man kan niet eerder komen. Doch hij verwacht dat alle leden, zowel Woensdag- als Zaterdagavond, aan wezig zhllen zijn. En we worden alweer voor het grote raadsel geplaatst, als we ver nemen hoe de Sint Zaterdagavond eveneens een bezoek zal brengen aan de Kath. Athl. Ver. „De Bataven". Toch is het zo. En wel in het St. An tonius Clubhuis. Waarvoor de leden, die nog geen uitnodiging ontvingen, deze kunnen afhalen bij George Gus- senhoven, Oude Rijn 2. Dan rest ons nog slechts te ver melden, dat a.s. Zaterdag jn de Stads gehoorzaal een jubileumavond wordt georganiseerd door het Jubileum fonds van T. en D., op welke avond tien jubilarissen worden gehuldigd. De heren M. Spyman. N. Jansen en J. Flippo, hebben er dan 50 jaar op zitten. De heren F. Arnoldus, A. J. Dubbelaar, B. J. Kluts en I. Monte- ba hebben 40 jaar achter de rug. En de heren S. I. Bink, Z. de Fey en A. Piket herdenken dan hun zilveren jubileum. En tot slot nos even dat dezer da gen bij de Fa. Peltenburg een spik- splinter nieuwe gramofoonbar in ge bruik genomen werd. Men kan er rustig zittend aan een bar zelf re gelend de platen beluisteren, die men LAATSTE BERICHTEN LI TSJOENG JEN. Ten einde de bedoeling van Tsjang Kai Sjek, het presidentschap opnieuw daadwerkelijk in handen te nemen, te dwarsbomen, heeft de plaatsver vangende president, Li Tsjoengg Jen, gisteren en telegram gezonden aan de eerste minister Jen Hsisan, waarin hij verklaart, zich nog steeds als de leider van de nationalistische staat te beschouwen. In de boodschap wijst Li Tsjoeng Jen er op. dat hij over een maand uit de Verenigde Staten hoopt terug te zijn en dat men hem gedurende zijn verblijf aldaar op ieder ogenblik mag opbellen. Bovendien verzoekt hij de eerste minister hem geregeld verslag mt te brengen over de politieke en militaire toestand en spreekt hij de hoop uit, dat de regering tijdens zijn „korte afwezigheid" normaal zou werken. HAAGS ECHTPAAR WACHTTE DE DE KOMST VAN SINTERKLAAS NIET AF. Vooral met de Sint-Nicolaasdrukte wordt er in de warenhuizen veel ge stolen en de politie heeft de laatste dagen dan ook verscheidene arresta ties moeten doem Meestal betrof het hier kruimeldiefstallen, maar het echtpaar G. uit een van de rand gemeenten van Den Haag heeft het toch wel heel bont gemaakt. De ech telieden werden in een magazijn in de binnenstad betrapt bij het stelen van een haarstrik hoewel ze geen kinderen hebben. Er werd nog een flinke hoeveelheid andere voorwer pen op hen gevonden, die zij diezelf de dag nog uit vijf andere Haa?se winkels hadden meegenomen. Bij huiszoeking vond de politie een klein warenhuis. Alles werd in beslag ge nomen en de waarde van de goede ren is voorlopig geschat op zeven tienhonderd gulden. Er waren twin tig paar handschoenen bij. twee hand tassen, vierentwintig stuks koper- eventueel zou willen hebben. Er zijn werk. dassen, boeken, vier paar pan- KERSTMIS IN SAKSEN. Het socialistische personeel van scholen in Saksen (Sowjet-zöne) heeft besloten alle „godddienstige sentimentaliteit" dit jaar uit de vie ring van het Kerstfeest uit te ban nen, zo meldt het Westduitse Nieuws bureau D.P.A. Kerstmis wordt daar gevierd als „een volkslentefeest". Al leen die liederen mogen op school gezongen worden, waarin geen ge wag wordt gemaakt van het Kinde- ke Jezus, dat volgens dit besluit „in de dagen der nazi's officieel werd af geschaft, hetgeen gehandhaafd moet worden". Plaatselijke christelijk de mocratische organisaties hebben hef tig tegen dit besluit geprotesteerd. BROCHURE TEGEN ROOMS- KATHOLIEKE HIëRARCHIE IN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjecho-Slowaakse staatsuitge verij heeft vandaag een brochure het licht doen zien, die de Rooms-Ka- tholieke Hiërarchie in het land be schuldigt van „hoogverraad op last van het Vaticaan". De drie auteurs, waaronder twee vrouwen, schrijven, dat de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, de hoofdschuldige is. Be toogd wordt, dat het Vaticaan in Tsjecho-Slowakije „een van de steun pilaren van zijn reactionnaire poli tiek" met de nederlaag van het kapi talisme zag vallen. En de bisschop pen met mgr. Beran aan het hoofd beloofden verraad te plegen. Het was de bedoeling van mgr. Beran ge weest, een ophitsende redevoering te houden en gearresteerd te worden, omdat de Kerk een martelaar nodig had. De herderlijke brieven waren WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN REGEN. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krach tige en aan de kust later harde of stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur. bedoeld om het democratische volks regiem omver te werpen, aldus de brochure. Aan het slot wordt ver klaard, dat mgr. Beran niet werd ge arresteerd, maar dat de veiligheids politie zich slechts te zijner beschik king had gesteld om hem te bescher men tegen de woede van de gelovi gen. WONDEREN DER CHIRURGIE. Chirurgen van de universiteit van Toronto hebben het hart van een le vende hond geopend en het vervol gens weer dichtgenaaid. Het dier leeft thans weer rustig verder. DE ZILK Thuiskomst Een 4-tal plaatsge noten zijn uit Indië huistoe gekomen. Heel Zilk vlagde. Behalve cadeaux werd hun een serenade gebracht door de „Harpe Davids" en „Jeanne d'Arc" £^E TWEEDE KAMER heeft vanmi ddag het wetsontwerp inzake de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië in behandeling geno men. Op het Binnenhof hadden zich velen verzameld. Er klonken kreten „Wij protesteren", en „Eerloos" en op de wijze „Wij willen Holland houen" werd uiting gegeven aan de gevoelens van bepaalde groepen. Er werden strooibiljetten uitgedeeld en teksten en liederen. Wanneer minis ters aan het Kamergebouw arriveerden werd gejuicht en stegen protest- kreten op. Toen de zitting der Kamer begon, waren nagenoeg alle minis ters aanwezig. De banken der afge vaardigden vertoonden slechts enke le open plekken. De loges en de tri bunes waren geheel gevuld. nu ook gehoorcabines. En men kan ook een radio gaan beluisteren in deze ongestoorde omgeving. Hiermede moeten de lezers het vandaag maar stellen. Morgen gaan we weer verder. En hopen dan wat meer nieuws te kunnen brengen. STADSKOK. toffels, achttien paar dameskousen en nog vele andere artikelen. Het echt paar G. bekende al het hele jaar te hebben gestolen, zonder te weten, hoe zij er toe v/aren gekomen. Zij had den de gestolen voorwerpen nog niet gebruikt. De man verdiende een be hoorlijk salaris. De vrouw heeft ver moedelijk een verzamelcomplex. LEIDEN JTNIGE TIJD GELEDEN publi- 1-4 ceerden wij in ons blad een foto van het pand Gortestraat 21, dat, bouwvallig, verwaar loosd en onbewoond, door een der leiders van de Kath. Sociale Jeugdzorg werd ontdekt als een prachtig „Buurthuis", waaraan in deze wijk zo'n groot gebrek was. Wij meldden toen dat en thousiast door de leiding van de Stichting voor K. S. J., de jongens, hun vaders, werklieden en werkgevers de restauratie werd aangevangen. Thans is al les gereed gekomen. Het ziet er van binnen primitief maar daar door erg gezellig uit. En wij achten de in gebruikname van dit buurthuis een welkome ge legenheid om iets te vertellen over de aard van het werk, dat hierin verricht gaat worden. Wat het doel is van de caritas Het Sint Franciscus Liefdewerk, waaruit deze Stichting is voortgeko men, werd opgericht in 1920, met het doel de maatschappelijke, zedelijke en godsdienstige belangen van de niet in organisaties ondergebrachte jeugd te behartigen. Men deed dit in de vorm van patronaten, doch in 1942 werd een omzwaai gemaakt naar de jeugdbewegings-methode. Echter, naast de prachtige resultaten die ge boekt worden, bleek dat ook deze vorm niet geheel voldeed. Toen werd in 1947 de grote stap gewaagd, door oprichting van „Jon gensstad", met het doel de in groot aantal toestromende jongens op te vangen en hen in hun vrije tijd nut tig en aangenaam bezig te houden, ter ontwikkeling en ontspanning, om hen tenslotte in de daartoe bestemde jeugdbewegingen onder te brengen. Aanvankelijk moest dit werk, wegens leidersgebrek worden stopgezet, doch in Augustus kon het weer aangevan gen worden, wat geschiedde met een Oranje kamp in de duinen van Noord wij kerhout, waaraan 30 jongens deel namen. Grote toeloop. De knapen kregen er toen lucht van welke gelegenheid hun 's avonds geboden werd om in verwarmde en verlichte zalen hun vrije tijd waar ze geen raad mee wisten door te brengen. Deze behoefte bleek zo groot te zijn, dat na enkele maanden het aantal jongens tot driemaal in de week 120 per avond gestegen was. Dit kon zo niet langer voortgaan in het Clubgebouw Nieuwe Rijn 52. Het instuif-werk moest hier uitblijven. Een voorlopige oplossing vond men in drie gymnastiekzalen, waar de jongens die voor sport en training voelden, werden ondergebracht. Voor de rest moest een andere oplossing gezocht worden. En zo kwam men op het idee het pand Gortestraat 21 tot instuif in te richten. De sociale zorg dient zich echter niet alleen tot de jeugd, maar ook tot het gezin te richten. Daar door groeide de gedachte van een instuif uit tot een buurthuis, waar in verschillende takken van sociale zorg beoefend kunnen worden, wat voor de omgeving van groot belang Caritas is geen propaganda! Bij het zien van of lezen over deze sociale arbeid is men wel eens ge neigd hierin een stuk katholieke pro paganda in te zien. Doch afgezien van het feit, dat elke levensbeschouwing tot eis stelt haar tot grondslag te ma ken van heel het leven en van alle werken, is geloofs-propaganda toch nooit het doel van sociale arbeid. Mgr. Hansen heeft het onlangs nog zo voortreffelijk benadrukt. Wij ge ven zijn woorden letterlijk weer: „Men doet de caritas tekort, als men haar alleen ziet als een middel van apostolaat. Het gaat er niet om zielen te vangen in de strikken van de liefde. Onze caritas is geen prose- lytisme; bij de liefde is het allereerst te doen om deszelfs wille, om het goed zijn. om het weldoen aan an deren. Hierbij aanvaarden wij alle waarden, die ook de anderen ken nen: menslievendheid, onderlinge so lidariteit, nationale verbondenheid, de vrede en de vreugde van het samen leven en het samen streven De natuurlijke goederen worden niet minderwaardig in Christelijk licht, integendeelZij krijgen een gren zeloos perspectief in het geroepen zijn tot één vreugde later Zo moet ook het doel gezien wor den van dit primitieve jeugdhuisje, dat uit oprecht idealisme geboren werd en dat op het gebied van so ciale jeugdzorg enorm grote diensten kan gaan bewijzen aan hen, die in deze moeilijke tijden, om welke re den dan ook, moeten missen wat an deren hebben en ook hun toekomt! De eerste preker is de heer Schou ten (A.R.). Hij herinnert aan de eer ste regeringsverklaring van minister Logemann op 16 October 1945. Deze heeft toen gezegd, dat spreken met Sukarno even onwaardig als on vruchtbaar zou zijn. In het debat heeft een der Kamer leden namens zijn fractie verklaard, dat hij op dit historisch ogenblik vol komen en zonder enig voorbehoud zich stelde achter de regering, als zij weigerde met Sukarno te onder handelen. Dat Kamerlid was de heer Van de Pol, sprekende namens de R.K. Kamerfractie. Spr. zegt niet te willen ingaan op de politiek der opvolgende kabinet ten, en andere regeringen, doch zich te willen bepalen tot het wetsont werp. De bepalingen van het 14e hoofd stuk van de Grondwet moeten z.i. zó worden gelezen, dat de souvereini teit overgedragen zou worden als er een organisatie, een staatsorganisa tie in het leven geroepen was door middel waarvan orde en regelmaat tot stand zouden kunnen worden ge bracht en gehandhaafd. Thans is op geen stukken na voor zien in wat tot stand moest worden gebracht ter voorbereiding van deze omstandigheden. Spr. is van oordeel, dat we van daag staan voor een hoogst ernstig te kort. Daarover is hier al meer ge sproken. Er is al eens gevraagd of door vervroegde overdracht bereik baar was wat minimaal nodig is te achten. Velen zyn van oordeel, dat wat thans ter aanvaarding wordt voor gelegd niet in overeenstemming is met de bepalingen der grondwet. Men kan hier niet spreken van een communis.opinio, doch velen die zich hierover hebben uitgelaten, achten het in confesso, dat hier strijd is met de bepalingen der Grondwet. In dit verband noemt spr. de „Nieuwe Rotterdamse Courant", voorts wijst hij op een arikel van prof 's Jacob in dit blad. Nog verwijst hij naar een artikel van prof. G. van den Berg in het „Vrije Volk", die ronduit moet toe geven, dat wat de regering voorstelt niet in overeenstemming is met de Grondwet. De- regering schijnt hierover liefst niet te spreken, althans zo weinig mo gelijk, zegt spr. Zitting duurt voort. Het Binnenhof ontruimd. Op het Binnenhof was vanmiddag een vrij grote politiemacht aanwezig, die later het publiek de toegang tot dit plein ontzegde. SCHEEPSBERICHTEN AGATHA 3 Dec. van Balikpapan naar Tarakan; DUIVENDIJK, Pana maAntRotterdam, 5 Dec. 200 mijl N.W. Fay al; GAASTERKERK, 6 Dec. 18.uur verwacht te IJmuiden van Hamburg; JOH. VAN OLDEN- BARNEVELT, Batavia Amsterdam, 6 Dec. te Amsterdam; MAASLAND 5 Dec. van Montevideo naar Buenos Aires 6 Dec. verwacht; MELAMPUS Batavia Amsterdam 3 Dec. te Colom bo; NIJKERK, Dakar Amsterdam, 6 Dec. te Le Havre verwacht; WATER MAN Rotterdam Batavia pass. 6 Dec. Malta; WILLEM RUYS Batavia Rot terdam pass. 5 Dec. Belawan; ZUI DERKRUIS Batavia Rotterdam, pass. 5 Dec. Perim. z ORANJE pass. 5 Dèc. Sabang, RIOUW 7 Dec te Belawan, TAWALI Dec. van Sigapore naar Penang, ZEELAND (Lloyd) pass 5 Dec. 7 u. Ouessant, ZUIDERKRUIS 4 Dec. 23 uur van Aden. KOTA INTEN pass. 5 Dec. 21 uur Kaap Guardafui. Te verwachten Zalig- en Heiligverklaringen Op het officieel program der voor naamste plechtigheden ter gelegen heid van het Heilig Jaar komen ver scheidene zalig, en heiligverklarin gen voor. Volgende data zijn bepaald: 22 Januari: zaligverklaring van Vincenzo Pallotti (Italiaan) 5 Februari: zaligverklaring van Maria Desolata Torres Acosta (Spaan se). 5 Maart: zaligverklaring van Do- menico Savio (Italiaan) 19 Maart: zaligverklaring van Pao- la Elisabetta Ccrioli (Italiaanse) 23 April: heiligverklaring van de gelukzalige Marie Guilaume de Ro- dat (Franse). 7 Mei: Heiligverklaring van de geiukzalige N. Claret (Spaanse). 18 Mei: Heiligverklaring van de gelukzalige Bartolemeo Capitania en Vincenzo Gerosa (Italianen). 28 Mei: Heiligverklaring van Jeanne de Valois, koningin van Frankrijijk. 11 Juni Heiligverklaring van de gelukzalige Maria Goretti (Ita- linaanse). 25 Juni: Heiligverklaring van de gelukzalige Vincenzo Strambi en Antonio Gianelli (Italianen). S Juli: Heiligverklaring van de gelukzalige Anna de Paredes (Ecua dor). 1 of 8 October: Zaligverklaring van Maria de Mtttias en 15 October hei ligverklaring van Anne Marie Ja- hoe vey. Men denkt, dat Pius X ook in de loop van het Heilig Jaar zal zalig verklaard worden. Verder wordt officieel bevestigd, dat de Paus op Pasen in de St. Pie terskerk de H. Mis zal opdragen en dat hij zal deelnem'en aan de pro cessie buiten de basiliek van het Vaticaan op Sacramentsdag, zoals Paus Pius XI heeft gedaan in 1933. De Paus zal 2 Juni de St. Euge- niuskerk inwijden, die gebouwd is ter herdenking van zijn bisschoppe lijk jubileum met de over de ganse wereld voor dit doel ingezamelde gelden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Dec. Groente. Rode kool 6.4011 20, savoye kool f 8.309, groene kool 9.80—21.30, boerekool 13—23, rapen 12, prei 11—27, kroten 67.10, kroten gekookt 11 —19. uien 4—22, peen 5.50—24.— spruiten 1274, andijvie 3158, sla 4449, Nero 40, druiven 70, witlof 11—83, tomaten 7478, 3.9016, knolsederie 716, selderie 2-406.10. Varkens. Aanvoer 50 stuks. Per kilo levend gewicht: zware 1.70 1,76. handel vlug, wegens kleine aan voer. Onzekere stemming tengevolge van verlaging van subsidie. BODEGRAVEN, 6 Dec. Kaas. Aanvoer 183 partijen: eerste soort 2.652.70, extra soort tot 2.75, tweede soort 2.602.64, zware soort Itot 2-76 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3