De verhouding tot „Bloem bollencultuur1' en tot de nieuwe vereniging ©e ziêveten [auto 1 PERSSPIEGEL DINSDAG 6 DECEMBER 1949 DE LEIUSE COURANT PAGINA 2 BOLLENKWEKERS IN DE L.T.B. Om het heel populair te zeggen: de „sjeu" was er eigenlijk af van de algemene vergadering die de vak- groep-bollenkwekers van de L. T. B. gisteren .te Haarlem hield. Het be langrijkste punt van de agenda zou immers het voorstel van de afdeling Hillegom geweest zijn tot algehele afschaffing van de saneringsmaatre gelen in het bloembollenbedrijf. Maar op de afdelingsvergadering te Hille gom was met tweederde meerderheid van stemmen besloten het voorstel voorlopig in te trekken. Daardoor was het belangrijkste van de algeme ne vergadering alleen gelegen in de rede, die de voorzitter van de vak groep, de heer J. Elders, ter opening uitsprak Daarin mocht hij constateren, dat het afgelopen seizoen niet ongunstig was geweest, ofschoon er nog vele lassen en zorgen op de kwekers druk ten. Na uitvoerig de minimumprij zen van de pioducten besproken te hebhen. gaf de voorzitter de verze kering dat het vakgroepbestuur im mer waakzaam zal blijven, of de be langen van de bollenkwekers niet ge schaad zouden worden. De verhouding tot „Bloembollencultuur". De heer Elders kwam daarna op het chapiter van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, welke bin nenkort een feit zal zijn. JSn van deze gelegenheid maakte hij gebruik om weer eens scherp de verhouding tus sen d° I T.B. en de Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur aan te geven Spreker wilde geenszins de betekenis van Bloembollencultuur ontkennen, maar zette duidelijk uit een, dat die betekenis slechts van vak-technische aard kan zijn. De so ciaal-economische en andere kwes ties behoren echter bij de principiële stanfsorgrnisaties thuis en daarme de gaf hij meteen het terrein aan, waarop een standsorganisatie als de L. T. R dient te bewegen. De voorzitter zeide dan ook geen tegenstelling te willen scheppen, maar juist tot samenwerken bereid te zijn, indien de Algemene Ver. zich wilde bewegen op haar eigen terrein. Het belangrijkste punt uit de rede van de heer Elders was wel de kwestie van de nieuwe orga nisatie van katholieke werkge vers in het bloembollenbedrijf. Spreker gaf een summier over zicht van de gang van zaken en verklaarde over deze nieuwe onderneming geen positief oor deel te willen vellen. Maar wel wees hij er met klem op, dat de suggestie, als zou de nieuwe or ganisatie met instemming van de L. T .B. ten leven zijn geroepen volkomen onjuist was. Daartegen tekende hij protest aan. maar voor het overige wilde hij niet vooruit lopen op de beslissing van de bisschop. Deze zal waar schijnlijk op zeer korte termijn uitspraak in deze kwestie doen. Na goedkeuring van het jaarverslag zou het voorstel van de afd. Hille gom aan de orde komen, doch de heer Stokman verklaarde namens die af deling. dat bedoeld voorstel was in getrokken. Daaraan was echter de voorwaarde verbonden, dat het voor stel tot afschaffing van de sanerings maatregelen op de komende voor jaarsvergadering aan de orde zou worden gesteld en tevens dat die ver gadering niet in Mei 1950 maar op een vroeger tijdstip zou gehouden worden. De voorzitter antwoordde daarop, dat hü het besluit van de afd. Hille gom ten zeerste kon waarderen. Dit uitstel was namelijk om tactische re denen aanvaard, omdat het voorstel in het voorjaar van 1950 meer effect zou hebben. De heer Elders verklaar de tevens, dat het vakgroepbestuur genegen is die voorjaarsvergadering eerder te doen plaats vinden, b.v. eind Maart of begin April. Afschuif-systeem. Met dat al echter was de kwestie nog niet van de baan. Sommige afge vaardigden konden zich niet met dat uitstel verenigen en spraken zelfs van een afschuifsysteem, dat het be stuur hanteerde. Anderen vroegen zich af, W£lke houding het bestuur zou aannemen tot de eerstvolgende vergadering, nu het de wetenschap had, dat zeer vele leden van de vak groep zich tegen de sanering gekeerd hadden. Naar aanleiding van deze laatste opmerking zeide de voorz., dat het bestuur de komende maan den een volkomen neutraal stand punt zou innemen, m.a.w. het zou zich niet vóór en niet tegen de sane ring verklaren. Bij alle discussies, die omtrent de ze punten ontstonden, werd ernstige critiek uitgeoefend op het z.g. 2e sur- plusfonds en daarbij werden nogal eens woorden van verwijt gesproken aan het adres van het bestuur en het B.V.S. Tenslotte was het de heer Le- feber, die in duidelijke woorden aantoonde, hoe niet alleen het be stuur maar vooral ook het B.V.S. zich bij de minister verzet hadden tegen de vorming van een 2e surplusfonds. Deze spreker drong er bij de afge vaardigden op aan, dat zij wat meer vertrouwen moesten stellen in hun eigen bestuur. „Pas bij onderling vertrouwen", zo zeide hij, „zal het mogelijk zijn iets te bereiken." De belastingen vormden bij de rondvraag het voornaamste punt van bespreking en het was hier vooral het Tweede Kamerlid, de heer M P. van der Weijden, die deze aangele genheid zakelijk en goed gedocumen teerd uit de doeken deed. De hoveniers. In de middag was het de sectie ho veniers, boomkwekers enz., die even eens onder voorzitterschap van de heer Elders in algemene vergade ring bijeen kwam. In zijn openings rede bracht deze naar voren, dat de situatie van deze groep er vrij be hoorlijk uitzag, ofschoon vooral de snijbloemen en potplanten wel eni ge reden tot zorg gaven. Ook hier was er maar één voorstel en wel dat van de Veenstreek om ook aan jon ge kwekers het teeltrecht te geven. Het prae-advies van het bestuur was in min of meer afwijzende vorm ge steld en na ampele discussies kon men zich over het algemeen wel daarmee verenigen. LUIDRUCHTIG PROTEST BIJ UITGEVER. Een groep journalisten, letterkun digen en critici voor de Amsterdam se dagbladen, heeft gistermiddag bij de uitgeverij Van Holkema en Wa- rendorf, aan de Keizersgracht, twee stenen door de ruiten geworpen uit protest tegen de uitgave van het boek „Het Engelandspiel" door Joop Schreieder. De groep bestond uit de' heren Bertus Aafjes R. Blijstra. A, van Domburg, Jac. Gans, H. Gomperts, Han Hoekstra. Gabriel Smit en S. Tas Zij hadden de stenen verpakt in een door midden gescheurd exem plaar van Schreiederis boek en de pakxetjes geadresseerd. Een begelei dend briefje bevatte de verklaring dat werd geprotesteerd namens de do den van het Englandspiel. Zowel de daders als de firma Van Holkema en Warendorf, hebben aangifte ge daan bij de politie die proces-ver- baal heeft opgemaakt. „Volkskrant." BLIKSEM STOORT TREIN VERKEER. Tijdens het korte, hevige onweer, dat Maandagmiddag boven Culem- borg woedde, is het electrisch boven net van de spoorwegen ter hoogte van de spoorbrug door de bliksem getroffen. Ten gevolge hiervan moest het treinverkeer van halfvier af via een enkel spoor worden geleid, het geen een vrij aanzienlijke vertraging opleverde Öm ongeveer 9 uur gis teravond was de storing opgeheven. REGERING WIL RESERVE ONDERWIJZERS KWEKEN. De regering overweegt een plan om zo spoedig mogelijk te komen tot een reserve aan onderwijzend perso neel- Deze reserve zal tussen de 500 en 1000 liggen. Op het ogenblik zijn alle beschik bare plaatsen bezet. Bij vacatures is het echter vaak niet mogelijk daarin te voorzien, vooral in de uithoeken des lands. Daarbij komt. dat op grond van de bevolkingsaanwas in 1952 en 1953 een tekort kan worden ver wacht. Behalve dat de normale opleiding door het beschikbaarslellen van beur zen gestimuleerd wordt, wil de re gering de meest geschikten onder hen. die op wachtgeld zijn of zullen komen, bij een speciale cursus of cursussen onderbrengen, waarbij men twee vliegen in één klap wil slaan. Ten eerste krijgt het onder wijs daardoor de beschikking over meer leerkrachten en ten tweede zijn zij. die zich zullen aanmelden, sociaal geborgen. De duur van de cursus zou moeten afhangen van de vooropleiding, welke de candidaten reeds ontvingen. AESTHETISCHE VORMING VAN DE JONGE MENS. Op de volkshogeschool „Draken- burgh" bij Eaam worden van 27 tot 30 December studiedagen gehouden, over de aestetisohe vorming van de jonge mens in onderwijs en opvoe ding Sprekers van verschillende geestesrichtinPen zullen inleidingen houden. Aangezocht zijn onder ande ren- prof. Van der Leeuw, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen dr. J. M. Buytenen inspecteur der gymnasia en prof dr J. B. Knip ping O.F.M. van de Niimesegse uni versiteit. Ook het comité dat met de organisatie der studiedagen is belast bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende richtingen. NIEUWE SUIKERPRIJS MOET NOG WORDEN VASTGESTELD. Naar het zich laat aanzien zullen nadere mededelingen omtrent de verlaging van de suikerprijs nog wel even op zich laten wachten. Het besluit, dat het varkensvlees duurder en de suiker goedkoper zal worden, is door de ministerraad ge nomen, zonder dat de minister van Landbouw daarvan op de hoogte was. Minister Mansholt bevond zich op dat moment in Amerika. Het ministerie van Landbouw staat nu voor de moeilijke taak deze be slissing nader uit te werken, hetgeen wil zeggpn, dat er een nieuwe subsi dieregeling voor suiker in het leven moet worden geroepen ter compen sering van de prijsverlaging. Zoals bekend, werd op suiker geen subsidie meer verleend. De vele ver werkingsmogelijkheden van suiker brengen bij het ontwerpen van zulk een regeling bijzondere moeilijkhe den met zich. Het is nl. de bedoeling dat de prijsverlaging alleen zal gel den voor consumptiesuiker; de pro ducten, waarin suiker verwerkt wordt, zullen niet in prijs verlaagd worden. Hiermede zal bij het ont werpen van de subsidieregeling reke ning gehouden moeten worden. De vraag, wanneer en met welk bedrag de suikersprijs verlaagd zal worden kan de-halve eerst beantwoord wor den nadat hiervoor een oplossing is gevonden. „Trouw". ZWAARDERE STRAFFEN VOOR BEWAKERS VAN AMERSFOORT. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de voormalige commandant van het kamp Amersfoort J. J- Kotalla ter dood veroordeeld. Ook het Bijzon der Gerechtshof had Kotalla de dood straf opgelegd wegens mishandeling van en moord op gevangenen in het kamp. De 61-jarige Duitser E. E. Alscher. die zich in het kamp te Amersfoort schuldig zou hebben gemaakt aan mishandeling van Russische krijgs gevangenen, werd door het Amster dams Bijzonder Gerechtshof tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Raad van Cassatie besloot tot ver wijzing van deze zaak naar de Bij zondere Strafkamer van de Haagse rechtbank. De 53-jarige SS-er E. Brahm, Duit ser van geboorte, in eerste aanleg tot 20 jaar gevangenisstraf met af trek werd thans tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De 56-jarige SS-er H. H. Wolff, KATHOLIEKE WERKGEVERS MOETEN LEIDING NEMEN IN ONTWERPEN VOOR SOCIALE ORDE. „De Katholieke werkgevers zijn verantwoordelijk en moeten de lei ding nemen bij het ontwerpen van de plannen voor een Christelijke sociale orde", aldus Mgr. Maurice Roy, aartsbisschop van Quebec, tij dens het vijfde jaarlijkse congres van de Association Professionelle des Industriels te Quebec. „Indien er een begin wordt ge maakt met de Christelijke sociale ordening, dan dient de eerste stoot daartoe te komen van de Katholieke werkgever, die de natuurlijke leider is." Mgr. Roy vervolgde: „Omdat de werkgever een algemener overzicht heeft van de sociale problem'en, dient hij nog meer dan de arbeider zich in te spannen, dat deze proble men worden opgelost. Als er ergens een gebied is, waar het niet voldoen de is om met „goede bedoelingen" aan te komen, dan is het hier wel." De aartsbisschop drong bij de werkgevers er op aan, de sociale leer van de Kerk te bestuderen en de leerstellingen van de H. Vader over dit onderwerp in haar geheel te aanvaarden. beschuldigd van mishandeling van gevangenen in het kamp te Amers foort en te Vught, in welk kamp hij het „Kerstmannetje" genoemd werd, behieM de levenslange gevangenis straf hem door het Hof opgelegd. De Raad van Cassatie veroordeelde ten slotte de 57-jarige SS-er J. Oberle tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek Het Amsterdamse Bijzonder Hof had hem 15 jaar opgelegd. PROF. COREMANS TE BRUSSEL OVER VAN MEEGEREN Prof dr Coremans, directeur van het laboratorium der Belgische mu sea, die in 1946 het deskundigen onderzoek in de schilderij en verval sing van Meegeren-Vermeer leidde, heeft een aantal persoonlijkheden uit Nederlandse en Belgische museum kringen uitgenodigd tot een bijeen komst in het Koninklijk Museum r Kunst en Geschiedenis té Brus sel, om hen op de hoogte te stellen van een belangrijke ontdekking in de zaak van MeegerenVermeer. Prof. Coremans toonde een nieuwe „ver valsing van Han van Meegeren", die hij, naar hij verklaarde, in Augustus jl. in gezelschap van mevrouw van Meegeren in de villa van Han van Meegeren te Nice tussen twee tri- plexplaten in een gang had ontdekt. Het is een Laatste avondmaal dat veel overeenkomst vertoont met het gelijknamige schilderij, dat in het bezit is van de Rotterdamse kunst verzamelaar van Beuningen en waar van de echtheid nog steeds wordt betwist. Het te Nice ontdekte „Laatste Avondmaal" zou, volgens prof. Co remans, door van Meegeren zijn ge schilderd tussen 1938 en 1939 ter wijl het Laatste Avondmaal, dat de heer van Beuningen thans bezit, in 1941 in Nederland gemaakt zou zijn. De kunstkenner Jan de Coene, die eveneens op deze bijeenkomst aan wezig was, en die een felle aan hanger is van de theorie, dat „Het Laatste avondmaal" en „de Emmaüs gangers" echte Vermeers zijn, bleek door de ontdekking van prof. Core mans niet van zijn stuk gebracht. Hij verklaarde tegenover de pers dat naar zijn mening zwendel in het spel is en dat het tijd is de zaak van Mee gerenVermeer op justitieel plan te behandelen. Jeanne de Coene blijft van oordeel dat „Het Laatste Avond maal" van de heer van Beuningen een echte Vermeer is. Het schilderij dat prof. Coremans pas heeft ontdekt bestemoelt hij als ordinaire namaak. Het te Nice ontdekte doek kan slechts een copie door van Meegeren hier van zijn, zo zeide hij. BANKETBAKKERIJ IN BRAND. Een grote uitslaande brand heeft een banketbakkerij met woning in de Warmoesstraat te Wormerveer ver woest. Vijf kinderen die op de boven verdieping sliepen, konden in veilig heid worden gebracht. De brand ontstond, toen tijdens het bakken van croquetten de vlam in de pan sloeg. Van het huisraad en de winkelinventaris kon niets wor den gered. Alles was verzekerd. Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 11) Inderdaad: kwart over drie kwam mevrouw Von Turnwald de detec tive opzoeken. Zij bleef op de drem pel van de bibliotheek staan en vroeg glimlachend: „Wel, m'ijnheer Hempel, u hebt zeker onze wandeling vergeten? Of komt zij u om de een of andere re den niet gelegen?" „Neen, mevrouw, vergeten heb ik ze niet; maar ik dacht, dat het op een kwartiertje niet zou aankomen." „Dat is ook zo. „Kom dan binnen, mevrouw, en neem een ogenblik plaats. Ik moet in een gewichtige zaak overleg met u plegen." Verwonderd en blijkbaar ongerust, voldeed zij aan HempePs uitnodi ging. De detective had voor haar een fauteuil bij de grote tafel, te midden van het vertrek geplaatst en nam zelf de bureaustoel van Gottfried Kluge. Hij keek mevrouw Von Turnwald recht in het gelaat en ging zonder inleiding tot de aanval over: „Waarom, mevrouw, hebt u voor mij verzwegen dat u nog een zoon hebt?" Zij ontstelde hevig, werd zeer bleek. Sprakeloos staarde zij de'de tective aan. Deze moest zijn vraag tweemaal herhalen, voordat er een stotterend antwoord kwam: „Hoe weet u?Wie kan u daar over gesproken hebben?.. En., wat brengt u er toe mij die vraag te stellen? Wat?" „Dat korrrt er niet op aan. Ik zeg ook niet, dat ik het hier ben te we ten gekomen. In Wenen zijn nog ge noeg mensen wie 't feit bekend is." „Dat is waarwil 't mij niet kwalijk nemen.. (Zij keek ver dwaasd, de wanhoop nabij). Ja, ik heb 't voor u verzwegenIk wist, ^at ik het u moest zeggen., maar ik kon het niet van mij verkrijgen, 't Is de nog altijd open, bloedende wond van mijn leven Zal ik dan nimmer, nimmer rust vinden?" Hempel nam zacht haar handen in de zijne en hield ze vast. „Mevrouw, tracht eerst een wei nig tot bedaren te komen. En zeg mij dan openhartig, wat ervan is. Stort uw overkropt gemoed uit, het zal u verlichten. U moogt, u kunt niet langer alleen een last dragen, die u verplettert." „U hebt gelijk.. Sinds de dood van mijn man, kon ik met niemand over die zaak spreken en toch.." „Hadt u maar een vriend gehad.. Maar Gottfried Kluge? Kon u niet met hem „Neen. Hij hield van de jongen als van zijn eigen kind; maar toen het verschrikkelijke feit voorviel, was hij in zijn oordeel nog harder en strenger dan al de anderen. In zijn tegenwoordigheid mocht Ul- rich's naam niet meer genoemd wor den en telkens, wanneer ik met hem over de zaak wilde spreken, sneed hij mij het woord af. Hoe goed hij voor ons en voor iedereen ook was in kwesties van eer toonde hij zich onverbiddelijk. Voor hem was Ulrich eenvoudig een misdadiger, voor wie geen verzachtende omstan digheden konden gelden en die niet het minste recht op medelijden had." „En voor u?" „O, voor mij!.. Voor mij was hij niets anders dan mijn kind, mijn arm, teergeliefd kind! Ik hoop, dat God het mij niet aanrekene, maar mijn liefde voor mijn eerstgeborene was en is misschien nog sterker dan de tere en diepe moederliefde, die ik voor mijn andere kinderen ge voel Haar stem beefde; grote tranen biggelden over haar wangen. Met eerbied keek Hempel naar mevrouw Von Turnwald's van smart verwrongen gezicht. „Mevrouw," hernam hij, „was het geen uw zoon misdreef dan zo ver schrikkelijk, dat u bij de herinne ring er aan thans nog zo hevig ont stelt? Er zijn sindsdien zoveel jaren verlopen „Ja, het was verschrikkelijk. Oor deel zelf. Mijn zoon had schitterend zijn eindexamen afgelegd en des avonds van die dag zou het trrTi- tionele studentenfeest, waaraan ook de leraren deelnamen, plaats vinden. Ulrich was zeer populair bij zijn medestudenten; bij iedereen, met uitzondering van zekere Otto Mal- ten, de zoon van een postbode, die voor een groot gezin had te zorgen en alleen met de hulp van een ge goede familie zijn zoon kon laten studeren. Die Malten had Ulrich van de eerste klas af gehaat. Hij was vlijtig en eerzuchtig, maar niet zeer be gaafd en moest zich bovendien voortdurend allerlei ontberingen die hij als persoonlijke vernederin gen beschouwde getroosten. Zo gebeurde het, dat de jongen vrese BUREAUCRATIE. Uit de Gelderlander: Herhaaldelijk maken wij ons te genover de buitenlandse gasten stierlijk belachelijk met ons bureau cratisch gedoe. Bij voorkeur begint dat al aan de grens. Maar nu gaat het om iets anders, dat nog veel ergerniswekkender is. Van verschil lende zijden maakt 'men er ons op attent, dat onze repatriërende sol daten van de kleine geschenken, die zij uit Indonesië voor vader, moeder en verloofde van hun zo zuur ver diende soldij meebrengen, een in voerrecht van 25 van de geschat te waarde moeten betalen. Hartelijk welkom in het Vader land! Dat vinden wij ook. Wat voor zin heeft het eigenlijk, dat een mi nister of generaal, soms nog namens H.M. de Koningin, de repatriërende soldaten op de „Waterman" of „Ta- binta" persoonlijk welkom gaat he ten, als men de soldaten een kwar tier later op een hinderlijke en ha telijke m'anier tegen het hoofd gaat stoten door 25 invoerrechten te laten betalen? Dat men dat in nor male gevallen doet, vanzelfsprekend. Maar om van onze jongens, die twee tot drie jaren in de „blubber" ge leden hebben (en waarvoor eigen lijk?) direct bij hun aankomst al te laten merken dat ze in het land van P. Lieftinck zijn, we vinden het bureaucratisch en beneden peil. Met waar het op aankomt in deze critiek zijn wij het volkomen eens. Het gewraakte optreden van de doua ne schijnt nu niet meer plaats te hebben. Maar: krijgen degenen, die al geofferd hebben, hun geld terug? OVER... PROCESSIES! Op Sinterklaas-avond gaf de Tijd deze beschouwing: Uiteraard zijn wij geen bewonde raars van het processieverbod. Maar wij zijn wel bewonderaars van de wet. Wij menen, dat de Katholieken goed doen, daar, waar de wet het houden van openbare p-ocessies ver biedt. dit verbod in acht te nemen. Het kan de eerbied voor de wet in het algemeen schaden, wanneer men tegen een bepaalde wet, die vanwege haar aperte onredelijkheid misschien niet tot gehoorzaamheid verplicht, daadwerkelijk verzet aantekent Wan neer Katholieken, die de naam heb ben gewetensvolle staatsburgers te zijn en de Nederlandse Katholie ken hebben die naam (de ruimhar tigheid van sommigen hunner in be lastingaangelegenheden heeft daar eerder iets aan toe dan af gedaan) wanneer zulke Katholieken open lijk ingaan tegen een benaalde wet, i dan dienen zij wèl te bedenken, dat daardoor gemakkelijk het gezag van de wet in het algemeen ondermijnd kan worden. Mien kan rédeneren: „Als zulke gewetensvolle staatsbur gers iets tegen één wet hebben, dan kunnen minder gewetensvolle^ staats burgers ge-ust iets tegen de héle wet geving hebben." Na deze inleiding zal het duidelijk zijn, hoe wij. ofschoon allerminst be wonderaars van het processie-verbod, weinig sympathie kunnen koesteren voor wat dezer dagen in vele steden, waar het processieverbod klaarblij kelijk geldt, heeft plaats gevonden. De aldaar gehouden intochten van de nog wel (als Willibrordusl op een oaa~d gezeten bisschoD kan men niet anders kwalificeren dan als proces sies. En laat men nu niet zeggen dat de geestdrift, waarmede de bisschop ook door haast alle niet-Kathoheken werd begroet, het beste bewijs is voor de onzinnigheid van het pro cessieverbod. Het bewijst alleen, hoe ontstellend groot reeds in ons land de omvang is geworden van het ge zagsvacuüm in de geesten. Alleen de communisten juichten niet. Deze mensen, van wie bekend is, dat zij boven alles ordelievend zijn lieten zich ook nu niet van de wijs bren gen. KERSTMIS OP DE OPENBARE SCHOOL. Het Nieuw Noord-Hollands Dag blad merkt naar aanleiding van een Vara-uitzending op: In de wekelijkse Vara-uitzending „Radiolympus" komen niet de eer ste de besten aan het woord. Ze be antwoorden vragen van luisteraars en ze doen dat ad rem. Maar men kan van dit gezelschap geen positief Christelijk standpnut verwachten; hoogstens een uitspraak waaraan het humanistisch denken ten grondslag ligt. De veronderstelling dat verre lijk jaloers werd op Ulrich, die bij leraren en studenten zo goed stond aangeschreven, steeds tot de eersten van de klas behoorde en van zijn rijke ouders alles kreeg, wat hij wilde; kortom: in de loop der jaren profiteerde Malten van iedere gele genheid om twist te zoeken met Ul rich. Ook schaamde hij zich niet, hem op verschillende punten te be lasteren. maar daarbij ging hij zo sluw te werk, dat niemand, vooral niet de leraren hem te pakken kon den krijgen. Trouwens, de studen ten, die Ulrich's edel karakter even goed als de lage streken van Mal ten kenden, lachten om die beschul digingen. Ulrich raakte in zijn jongensjaren niet zelden slaags met Malten, die artijd het onderspit moest delven, daar hij ook lichamelijk veel zwak ker was dan mijn zoon. Later negeerde Ulrich zijn vijand, lette niet meer op diens laffe plage rijen en vermeed elke ontmoeting met hem buiten de universiteit. Want Ulrich kende zyn groot ge brek onbeheerste opvliegendheid zeer goed en hij vertrouwde zich zelf niet. Dank zij zijn ijzeren wil, wist hij later over het algemeen zich beter te beheersen; hij werd dan zeer bleek en verwijderde zich met opeengeperste lippen. Maar het weg het merendeel van de ij veraars voor het openbaar onderwijs de poli tieke inzichten van de leden der „Ra diolympus" delen, dunkt ons niet ge waagd. Ziehier de antwoorden op de vraag: „Kan Kerstfeest op een neu trale school worden gevierd, zonder met de ouders in conflict te komen? 1. „De ouderwijzers moeten uiterst voorzichtig zijn". 2. „Het hangt er maar van af op welke elementen de nadruk wordt gelegd". 3. „Het feest van liefde en vrede kan gerust zonder bijbel worden gevierd". 4. „Al die kaarsjes; verschrikke lijk leuk voor kinderen. Er zijn ook wel wat neutrale kerstverhalen". Arme „neutrale" kinderen. Arme katholieke kinderen, die door hun ouders naar neutrale scholen wor den gezonden. MINDER ROEPINGEN Onder bovenstaande titel gaf de Stem onlangs een beschouwing, waaraan wij het volgende ontlenen: Als men de welvaart van een volk wil afmeten gaat men gewoonlijk te rade bij economische statistieken- Men berekent, of het gemiddelde inkomen is gestegen of gedaald, hoe de prijzen staan tegenover de in komsten, de in- en uitvoerverhou- dingen, enz. Er zijn echter meer factoren, welke de welvaart van een volk bepalen. Men zal op het Cen traal Bureau van de Statistiek geen cijfers kunnen verkrijgen omtrent de stand der kloosterroepingen in ons land. Toch voeden deze roepingen ook de ware rijkdom van een volk, toch zijn zij ook van grote betekenis voor zijn toekomst. Men kan zich de ontwikkeling der Westerse bescha ving gewoonweg niet denken zonder de kloosters. En buiten alle bereke ning valt, hoe veel Goddelijke zegen daardoor op individuen en volkeren is neergedaald, hoe veel boetedoe ningen de zonden van anderen heeft gecompenseerd. Het is dan ook een onheilspellend verschijnsel, dat het aantal klooster roepingen in ons land achteruit loopt. Met name geldt dit voor de meisjes. En heel typisch voor de z.g. actieve orden. De Contem platieve, zoals Carmelitessen en Cla rissen hebben niet over het intreden van postulanten te klagen. Naast een vermindering van het aantal roepin gen staat ook een vermeerdering van het aantal uittredingen, zoals in een artikelenreeks van het weekblad „De Bazuin" over dit onderwerp wordt verteld. Dit weekblad, uitge geven door de Paters Dominicanen, vond het verschijnsel wel zo belang rijk, dat het er een hele enquête aan besteedde. De redactie ondervroeg tal van meisjes aangaande hun me ning over het kloosterleven. Daarbij kwam tot uiting, hoeveel misvattin gen er nog omtrent het kloosterle ven bestaan. Bij de meisjes en bij haar ouders, ja in het algemeen bij het katholieke publiek. „De Bazuin" besloot: 1. Het kloosterleven wordt door de Kerk niet aanbevolen als de enige weg om goed te doen in de wereld, maar als een veilige weg; en dat „veilig" be tekent niet. „behaaglijk, gemak kelijk", maar „meer mogelijk heden biedend om te komen tot de juiste bovennatuurlijke ge steltenis, waarin het werk moet worden gedaan, en om die ge steltenis, die belangrijker is dan het werk zelf, te ontwikkelen en te bewaren". Dat betekent: „Veilige weg". 2. Men kan goed doen ir de wereld, in een staat van per soonlijke vrijheid; men kan het ook doen in een staat van per soonlijke gebondenheid door de drie kloostergeloften. En deze staat van algehele toegewijd heid aan God is en blijft, óók in onze moderne wereld, op zich zelf voortreffelijker en beter dan de eerste; het blijft dus ook de moeite waèrd om er ernstig kennis van te nemen. Wie er ernstig kennis van neemt weet, dat het goede kloosterleven verre van muf of saai te zijn; voor degenen, die er toe geroepen worden, gevuld is met een rijkdom en een blijkbaar, welke een leven werke lijk kan vullen. Het is ook voor de geestelijke ge zondheid van ons volk van groot be lang, dat deze waarheden nog eens worden ingescherpt en ernstig over wogen. Daardoor kan het verstoorde evenwicht in de opvattingen om trent de beide levensstaten recht ge zet worden, daardoor zal de ontvan kelijkheid voor de roepstem Gods weer op gezonde wijze toenemen. gebeurde nog wel eens, vooral waar het ernstige dingen gold, dat de oude drift weer opbruiste en dan wist mijn zoon waarlijk niet rweer, wat hij zei en wat hij deed. Tegen zulke aanvallen trad mijn man met onverbiddelijke strengheid op, en allengs werden zij zeldzamer. Otto Malten had, kort vóór het eindexamen van zijn oom een groot zakmes ten geschenke gekregen, dat de vorm van een dolk had en met een lichte vingerdruk opensprong. Het heft er van was fraai en kunstig met zilver ingelegd. Malten was trots op dat geschenk, toonde het zijn medestudenten en zei spottend, dat zelfs de rijkste der klas Ulrich Turnwald niet zo'n prachtstuk bezat. Nauwelijks was het studentenfeest begonnen, of Malten geraakte in verschrikkelijke opgewondenheid: zijn kostbaar mes was uit zijn zak verdwenen! Men zocht overal, maar het was nergens te vinden. Toch beweerde Malten het in de zaal zelf nog te hebben gebruikt om zijn potlood te slijpen. Daarna had hij het weer in zijn zak gestoken en nu was het weg (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2