STADSNIEUWS iÊt L EI D S E fed HUTSPOT 'llexjacvtt in Indonesië NIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 5 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERS TE BLAD PAGINA 3 VERSLAG GEMEENTE BEGROTING. I. Verschenen is het algemeen ver slag van het onderzoek der gemeen te Leiden voor het jaar 1950 in de afdelingen van de gemeenteraad, met de memorie van antwoord van B. en W. Vele leden richten in het afdelings verslag woorden van erkentelijkheid tot B. en W. voor het tijdig indienen der begroting." Andere leden uiten hun waarde ring voor hetgeen het college van B. en W. heeft tot stand gebracht in het afgelopen jaar. „Een bijzonder woord van dank aan de wethouder van on derwijs" achten verschillende leden op zijn plaats. Wij ontlenen aan bedoeld verslag en het antwoord van B. en W. enkele mededelingen, door het College op gestelde vragen gedaan: Volkshuisvesting. Het aantal aanvragen om woon ruimte bedroeg op 1 Nov. 2197; het aantal gevallen, waarin 2 of meer gezinne nsamen wonen, op 21 Mei 4607, het aantal direct nodige wonin gen wordt berekend op 3678. B. en W. delen verder mede, dat de vooruitzichten inzake woningbouw te Leiden thans inderdaad gunstiger zijn dan te voren, en dat de autortieiten, welke thans over de toewijzing van bouwvolume hebben te beslissen, van de schreeuwende behoefte aan wo ningen in onze stad overtuigd zijn. Als eerste symptoom hiervan willen B. en W. wijzen op de toewijzing van 74 montagewoningen, waarvan de botfw nog dit jaar. boven het con- tengent, mag worden aangevangen. Een contingent voor 1950 heeft nog niet plaats gevonden. Verschillende onderwerpen. Bij B .en W. is in overweging een plan inzake een aantal voorzieningen in het Slachthuis (gepreciseerd is dit DE INVOERRECHTEN OP DOOR REPATRIERENDE MILITAIREN INGEVOERDE GOEDEREN Hedenmorgen werd door het hoofd bestuur van het centraal bureau Band NederlandIndonesië aan de minis ter-president een telegram verzon den, mede namens de hoofdbesturen van de Bond Militairen uit Indië en „Voor Onze Militairen Overzee" (OMO). Hierin wordt verzocht aan de gun stiger regeling inzake de heffing van invoerrechten op door repatrierende militairen ingevoerde goederen, te rugwerkende kracht te willen ver lenen en reeds door gerepatrieerde" militairen betaalde invoérrechten te doen restitueren op basis van de thans geldende regeling. RANTSOENBONNEN KOLEN WORDEN ONGELDIG Naar wij vernemen zullen de rantsoen-bonnen voor vaste brand stoffen voor net stookseizoen 1949/ 1950 met ingang van 15 December a.s. ongeldig zijn. Deze bonnen die nen dus vóór genoemde datum bij de kolenhandelaren te worden ingele verd. Binnenkort zullen nadere medede lingen gedaan worden over de wijze, waarop zij die nog niet in het bezit zijn van een kolenkaart, deze kunnen verkrijgen. Zoals bekend, zullen hier bij de plaatselijke toewijzingskanto ren van het Rijkskolenbureau wor den ingeschakeld. DE „BES" IS BINNEN De Deense vrachtvaarder „Bes", op weg van Denemarken naar Duin kerken. die Zaterdag met een lek in de machine-kamer, bij het lichtschip Texel in moeilijkheden verkeerde, is vanmorgen om negen uurdoor de sleepboten „Holland" en „Storte- melk" van de firma Doeksen de ha ven van Terschelling binnenge sleept. NU WEER MOTORRIJWIEL De procureurs-generaal in Zuid- Holland en Zeeland hebben in een schrijven aan de politie van hun ar rondissementen medegedeeld, dat zij terugkomen op hun enkele maanden geleden officieel gedane uitspraak, dat rijwielen met hulpmotor niet als motorrijwielen dienen te worden be schouwd. Deze maatregel is genomen in verband met de huidige wettelijke voorschriften. Thans is het rijwiel met hulpmo tor in het gehele land dus weer mo torrijwiel en moeten bezitters van Solex, Mosquito en dergelijke fietsen met hulpmotor in genoemde provin cies, de hoorn, spiegels e.d. weer voor de dag halen en een rijbewijs kunnen tonen. Een definitieve regeling van deze kwestie kan pas tegemoetgezien worden bij de nieuwe verkeerswetge- ving die aanstaande is. EEN HUIS OM MEE TE NEMEN. Nood maakt vindingrijk! De hui- zennood schijnt te hebben geleid tot de uitvinding van een huis om mee te nemen. De heren Mensink en De Wilde uit Nijverdal zijn er in geslaagd een woning van et'ernit te construeren, welke in één dag tijd kan worden opgetrokken en als men wil ver huizen ook in één dag kan wor den gedemonteerd. Deze eternit-woning heeft nog meer bijzondere eigenschappen, zij is namelijk goedkoop, kan zonder bouwvergunning worden geplaatst en voldoet in de practijk uitstekend, naar de ontwerpers verklaren. Zij z°lf hebben hun fabriek uit eternit- pkiten opgetrokken. Eternit is een mengsel van asbest, cement en water. plan in de memorie van antwoord niet). B. en W. menen, dat de res tauratie van Gravensteen zoveel mo gelijk moet worden bevorderd. Over uitbreiding van de Stadstimerwerf met een gedeelte van de Morspoort- kazerne wordt door B. en W. met de minister van oorlog onderhandeld. Voorbereid wordt een plan tot dem ping en riolering van de Langebrug; B. en W. houden de overkluizing al daar „nauwlettend in het oog". In een der eerstvolgende vergaderingen zijn, aldus B. en W., voorstellen te verwachten inzake verbetering van de Stadsgehoorzaal. Naar aanleiding van een opmerking van een lid van de Raad, dat de renten en admini stratiekosten van de Gemeentelijke Volkscredietbank te hoog zijn, ant woorden B. en W., dat het gemiddel de er van neerkomt op 10 tot 13 pet. per jaar, waarbij de Volkscrediet bank „nog een vrij aanzienlijk jaar lijks tekort" oplevert. De maximum rente, welke volgens de Geldschie- terswet mag worden geheven, be draagt 19 tot 20 pet., hetwelk tot 24 pet. mag oplopen. Het vraagstuk van de medezeggen schap is nog in studie. B. en W. kun nen geen toezegging doen omtrent het tijdstip, waarop zij een voorstel zullen doen. JUBILARISSEN BIJ P. C. L. GEHULDIGD. Feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het Jubileumfonds van de N.V. P. Clos Leembruggen had Zater dag in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal een feestavond be legd, waarin de heren J. van Rosse en A. de Bolster, die beiden hun 40-jarig jubileum in dienst der N.V. mochten vieren, en de dames H, Dreef, W. Sinteur en E. van Houten ter gelegenheid van haar zilveren jubileum, zijn gehuldigd. De voorzitter van de Personeels vereniging, de heer I. Hartevelt, heette allen, in het bijzonder één der directeuren, de heer G. Over- duin, hartelijk welkom, om in aan sluiting hierop de directie te dan ken voor haar medewerking in het afgelopen jaar wederom betoond. In een sympathiek speechje heeft heer Hartevelt vervolgens de jubi larissen gehuldigd, waarbij schenken werden aangeboden. Nadat de heer Van Rosse mede namens de overige jubilarissen dankwoord had gesproken zorgden het amusementsgezelschap ,,Wi-Jo' en de „Kamiki-zusjes" voor een vlot en afwisselend programma van vro lijke sketches, zang en muziek, waarmede allen zich kostelijk amu seerden. 't Geheel werd afgewisseld met opgewekte klanken van „The Rhythme Abanjo's". Tot slot volgde een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius Jacobus z. v. J. P. van Berge Henegouwen en A. A. M. Straathof, Elisabeth Jeanne d. R. M. Gesterkamp en M. H. La Bree, Jacomina Janna Nicolina d. v. J. Heineman en H. van Kampenhout Anna Cornelia d. v. A. Hemerik en S. S. van Woudenberg. Overleden: W. van Rijn huisvr v. J. van Dijk 75 jaar, W. Kooien zn 3 dagen. Maandag, 5 December. En zo is dan de grote dag einde lijk aangebroken. Vol verwachting klopt ons hart! Al zullen de Leidse markt kooplieden Za terdag niet zo'n erg beste bui ge had hebben, na een dag van stro mende regen, die het kopen na tuurlijk sterk remde. In de middaguren was het gelukkig weer wat beter. En wie gedacht heeft dat het 's m'iddags in de stad niet druk zou zijn, heeft zich lelijk vergist. Ondanks alles was het er gezellig, vol winkelende mensen en verlichte Ondertussen waren de kinderen van 3 tot 10 jaar uit de Hartebrug- parochie in het St. Antonius Club huis samengedreven. De St. Fran- ciscus-stam gaf voor hen een Sinter klaasfeest dat klonk als een klok. Maar liefst 450 kinderen begroetten de heilige man, toen hij waardig binnenschreed en op z'n zetel plaats nam. Om daarna enkele kinderen bij zich te roepen en hen minzaam te onderhouden over hun gedrag, zoals een goede sint dat gewoonlijk pleegt te doen. Dan was er een mooie poppenkast-voorstelling. Het stukje „Ollie B. Bommel bij de dwergen" viel al buitengewoon in de smaak bij het woelige publiekje. Er werd gelachen en geschreeuwd Gat het een lieve lust was, aldus on ze zegsman. Eri die kan het weten. Want hij schijnt er bij geweest te zijn. Bovendien werd er getracteerd op chocolade-melk, koek, lekkers. En schone Sinterklaasliederen vloei den door de zaal. Een vriendelijke lezer of was het een lezeres? informemert of Stads- kok al Sinterklaas-inkopen heeft ge daan. Inderdaad, dat heeft hij. En hoe! Nog nooit zo prettig gewinkeld als dit jaar! Stadskok begon Zater dagavond om 8 uur, toen de meeste mensen al lahg bij de kachel zaten, een stromende regen bijna iedereen van straat joeg, de winkels voor drie kwart uitverkocht waren en de mees te etalages er kaal geplukt uitzagen. Vermomd in een oude jas ging Stads kok op stap. In geen enkele winkel behoefde hij te wachten op de me nigte die voor hem was. Want die was er niet. En hij hoefde voor geen enkel cadeau keus te maken uit vijf tig verschillende soorten. Want die waren er niet meer, Iedere keer moest hij horen „Ik heb alleen dit nog maar voor U". Dat is buitenge woon prettig. Je zegt maar „ja" en je betaalt. Om dan naar de volgende winkel te gaan. En hetzelfde mee te maken. Binnen een uur had Stadskok voor veertien personen, die hij be gunstigen wilde, de cadeautjes bij elkaar. Nog nooit zó prettig gewin keld! Voordiep was Stads kok er getuige van ge weest hoe Sint Nicolaas in „Den Burcht" ontvan gen werd door de kin deren van het personeel ,van de Stedelijke Licht Jt fabrieken, die Zaterdag- y middag een oude tradi- tie voortzetten. Muziek en zang, goochelaar en tractaties wisselden el kaar af. Het Radiokoor tje De Sleuteltjes, o.l.v. mevr. Franken-Eratzin- ger deed goed zijn best. En de Sint was weer royaal met z'n cadeautjes. Stadskok onbegrensd vertrouwen is op die Zaterdagavond al winkelend even geschokt. En nog kan hij niet verklaren hoe het mogelijk is dat twee van deze heilige mannen elkaar op het Gangetje kunnen tegenkomen! Dat was vlak voor Windsor. Eerst dacht Stadskok nog even dat de ene Sint in de spiegelruit naar die prach tige herenmode-étalage keek en dus zijn spiegelbeeld aan de andere kant stond. Maar nee. ook deze veronder stelling moest hij loslaten. Want de ene Sint begon te spreken en Tja. daar hebben we het liever niet over. Want Sinterklaas staat bekend als een heilig en braaf man, die nooit een onvertogen woord zegt. Laat ons deze opvatting maar handhaven. En niet uitweiden over wat Stadskok daar hoorde zeggen. Want dan zou er meer gaan wankelen in ons ont vankelijk gemoed. En het wankelt nu toch al zo! Maar kom, laat ons verder banje ren door al het Sinterklaasnieuws. De voetbalvereniging V. N. A. hield ter ere van de bisschoppelijke ver jaardag een kaartavond, tevens die nend als viering van het drie-iarig bestaan. De heer I. W. M. Vlasveld kwam als eerste uit de bus. En mevr. T. Boendervan Rijn deed het als enige vrouw zijnde ook niet slecht! En 's avonds was de goede man op visite bij de zwemvereniging L. Z. C., waar hij vele schrobberingen moest uitdelen aan de jeugd, waar van er verschillende de gard kregen wegens ontrouwe opkomst bij het trainen. De koek was voor Hannie Caspers, die totvoorbeeld aan velen gesteld werd. Of Sint Nicolaas in zijn jonge ja ren een enthousiaste sportsman is geweest, menen we te moeten be twijfelen. Maar men zou het wel denken, als men ziet welke sympa- hie de heilige man heeft voor de diverse sportverenigingen. Want ook bij de Athletiek Vereniging Holland bracht de thans jarige een bezoek. En cis surprise werd een nieuwe Has- selman en Pan der-wisselbeker ge schonken met de bisschoppelijke be merking dat de Hollandmannen nu eens moeten proberen deze beker te winnen in de volgende „Dwars door Leiden." We vermoeden haast dat de Sint gistermorgen even een „vroeg misje gepikt" heeft, want in de ochtend uren ging hij alweer op stap. Deze keer op verzoek van de vereniging „Limburgia", om bij enige gezinnen, waar de verjaardag van de Sint ver moedelijk niet zo uitbundig gevierd kon worden, iets te bezorgen, tot grote vreugde van de onverwacht ver blijde kinderen, 's Avonds kwam de bisschop weer in „Den Burcht", waar de Limburgia-leden hem in spanning verwachtten om het gezellig samen zijn nog gezeliger te maken, door het uitdelen van vermaningen en pakjes- Beter dan „Leid se Hutspot" zou den we dit van daag „Leidse Taai taai" kunnen noe men. Want het i: al Sinterklaas wat de klok slaat. En verder is er niets geen nieuws melden. Letterlijk niets. Want het feit, dat er op de Haarlemmerstraat door een storm een paar Wico-ha- spandoeken losgeraakt zijn, zal nie mand interesseren. Belangrijker is het voor de paro chianen van de St. Leonardus-paro- chie dat, ook al in verband met het Sinterklaasfeest, het Lof van he denavond met de novene om half ze ven begint. En dus niet om half acht, zoals gewoonlijk. Dan dient ook vermeld te worden, dat de Sint Zaterdagmiddag in het R.K. Mil. Tehuis een bezoek bracht aan de kinderen van het personeel van de Leidse App?ratenfabriek. Het was weer feest dat er zijn mocht. Goochelen, poppenkast, tractatie, be zoek van de Sint, luidde het pro gramma. On-'ertussen kwamen de leden van Bond van Ned. Mil. Oorlogs slachtoffers afd. Zuid-Holland Noord in ,,'t Raedthuys" bijeen, waar voor hun kinderen, honderddertig in ge tal, Sint Nicolaas, alweer persoonlijk, zijn intocht deed en rijkelijk ca deautjes uitdeelde. Daarvoor waren enkele aardige kinderfilms vertoond vanzelfsprekend werd er dapper gesnoept. Maar laat ons bij al deze feestelijk heden vooral ook niet vergeten éTat Sint Nicolaas eveneens een bezoek gebracht heeft aan de kinderen van de Leidse Politiemannen, die Zater dagmiddag in de kleine Stadsgehoor- 1 bijeen gebracht waren. Ook kinderen hebben, zoals alle kinderen op alle Sinterklaas-kinderfeesten, genoten van alle goede gaven die royaal werden uitgedeeld. En tussen haakjes wilde Stadskok zijn lezers nog even vragen of er mis schien iemand een rijmwoord weet op „omtimmeren" en op „rijksvee- arts". Daar zit Stadskok nog even mee. Zijn poëtische talenten reiken niet zover dat hij daar twee passende woorden op vinden kan. Ondertussen zit het bestuur van de vereniging „Oud Leiden" met dc han den in het haar Want Zaterdag heeft Stadskok verteld dat de leden als Sinterklaas-surprise allemaal een re productie ontvangen hebben van een ets, voorstellende het ontzet van Lei den. Nu bellen Stadskok weet niet hoeveel leden het bestuur op „Ik heb er geen gehad". En hoe komt* dat? Wel, die ets moest betaald worden. Alleen de leden, die 1.50 gestort hebben, ontvangen die reproductie Sint Nicolaas moge dan niet zo royaal geweest zijn om die reproduc ties cadeau te geven, hij is wel op be zoek geweest bij de Leidse afd. van de Ver. voor Exp. Radio Onderzoek in Ned., kortweg de Veron. Dat was Zaterdagavond in „Royal", waar de leden een gezellige avond hadden. En en passant even geïnteresseerd naar enige demonstraties keken. En we geloven zowaar dat het Sin terklaas-nieuws, voor zover het ons bereikt heeft, ten einde is. Dan komt er nog een bericht voor de leden van de K.A.V., die iets gebreid of gemaakt hebben voor de Kinder-kerstviering. Die moeten dat bezorgen voor 20 De cember bij hen, die de contributie ophalen, of bij het secretariaat, Hee rengracht 67. En alsof er geen Sinterklaas be stond, vierde de heer G. Spierenburg hedenmorgen zijn zilveren jubileum bij de fa. Nieuwenhuizen, conserven- fabriek. De heer F. H. Nieuwenhui zen Segaar, directeur, wees er op hoe de jubilaris zich had opgewerkt van expeditiebediende tot fabrieks- chef en hoopte, dat hij nog lang iD het bedrijf zal mogen werken, welke wens vergezeld ging van een enve loppe. De heer Heijn, bedrijfsleider, sprak ook vriendelijke woorden en bood een bloemenmand aan. De heer Lau, procuratiehouder, deed hetzelf de en bracht ook een enveloppe mee. De heer Vermeulen zei het, namens de jubileumcommissie in dichtvorm, onder aanbieding van een theemeu bel en andere geschenken. Er waren nog meer sprekers, waarvan de ju bilaris zelf de laatste was, toen hij allen hartelijk dankte. Met het verstrijken van de uren, die ons nog scheiden van het ogen blik, waarop de maan door de bomen pleegt te schijnen, gaat Stadskoks H. H. VERBAAN, Celebesstraat 21, Leiden, viert 8 Dec- zijn 2e verjaardag Bandoeng. KEES BOTING, Rijndijk 120, Hazerswoude, Dec. zijn verjaardag op hart sneller kloppen. Want verschil lende lezers hebben hem een gard be loofd. En zelfs daar is hij erkentelijk voor. STADSKOK. zaal andere antwoordde. Wat ze zeiden? commissaris Meyer was er bij. En de HILLEGOM „Securitas". Vrijdagavond hield de vereniging van Huiseigenaren „Securitas" een ledenvergadering in „Flora". De opkomst was goed. Voorz. J. D. Phiiippo wijst er in z'n openingswoord op, dat de vereni ging in de bezettingstijd slapende bleef, dat als niet-commerciële orga nisatie de kas geen gevaar heeft ge lopen en dat het thans tijd wordt, dat er weer krachten worden ont plooid. De vereniging telt 73 leden en er is een kasaldo van rond 900. Aansluiting van de vereniging bij de grote bond werd besproken. Waar bij aansluiting de regering achter ons staat, bepleit een der leden toetre ding. De vergadering wil nog even wachten. Er geven zich staande de vergadering nieuwe leden op. In vele opzichten wordt de laatste tijd van het gemeentebestuur medewer king ondervonden. In verband met de bindende opdrachten voor her stel aan huizen worden voorbeelden gegeven, waarbij opzichtens de ge meente-eigendommen geldt: „doe naar mijn worden, niet naar mijn werken". Gewezen wordt op de meer ■dan desolate toestanden der gemeen te-woningen aan de Mariastraat en op de buitengewone onkosten aan de arbeider Prins opgelegd bij 't ver huren van een huis aan de Stations weg, dat aan de gemeente toebe hoort. Band werkgevers-werknemers. Het personeel van Leeuwestein heeft het uitstapje bij gelegenheid der huldiging van jubilarissen met een film vereeuwigd en deze werd gisteravond vertoond, waarbij de directeuren, de heren T. H. M. en J. G. van Waveren tegenwoordig wa ren, alsmede de oud-directeur W. G. Phiiippo. Voor 'n feestelijke stem ming was gezorgd. Aan 't eind van de avond dankte de heer L. Seysener en vertrouwde, dat de goede ver standhouding tussen directie en per soneel steeds mocht bestendigd blij ven; ook herdacht spr. de heren J. C. Seel en J. van Beelen, de jubilaris sen, die sinds het uitstapje voor al toos zijn heengegaan. Geboren: d. van J. Mol en G. van Rooyen. z. van M. H. van de Poll en M. J. van Dijk. d. van A. C. Heemskerk en A. C. Berbee. z. van N. C. W. de Groot en A. J. Pouw. Ondertrouwd: M. Esveldt en R. L. Walraven. Getrouwd: J. de Bie en J. J. Mar tens van Dongen; A. Stigter en J. J. de Jong. KATWIJK Aanbesteding. Door de direc teur van gemeentewerken werd aanbesteed het bouwen van een lij kenhuis, tuintrap, bordes, het maken van gemetselde terreinafscheiding, pijlers, hekken, enz. aan de Parklaan namens architect A. P. Smit te Aer- denhout. Er waren 8 biljetten inge komen. Hoogste inschrijver J. Ver- duyn voor 14.730, laagste inschrij ver G. de Best te Katwijk voor 13.430. LEIDSCHENDAM Feest voor „Plaspoelkwartier" De buurtvereniging „Piaspoel" heeft Zaterdagmiddag een goed geslaagd St Nicolaasfeest gevierd in de zaal van P. van Leeuwen. Nadat de kinderen o.l.v. de heer Paardekooper het kin dersprookje „Goudklokje ten tonele hadden gebracht, deed St. Nicolaas zijn intrede wat een buitengewone vreugde veroorzaakte. Het avond feest ter gelegenheid van het 1ste lustrum van de veren, droeg ook een heel geanimeerd karakter. Het was voor voorz. van de Kleij een vreugde dat vrijwel alle buurtbewoners zich verzameld hadden om het vijfjarig bestaan van de vereniging feestelijk te herdenken. Toneel, zang, muziek, declamatie enz. wisselden elkaar af, maar ook de rondgedeelde consump ties droegen er toe bij, dat tot slui tingsuur een gezellige sfeer heerste. Ook op dit feest betoonde St. Nico laas zijn belangstelling. Geboren: Yvonne Catharina Anne Maria, d. van W. v. d. Wilk en H. M. v. d. Laan; Johannes Harm z. van R. Kombrink en J. Mandema; Marie Louise Catharina Anthonia, d. van L. S. M. Hezemans en J. M. Buschgens; Francisca Antonia Maria d. van G. J. Verhagen en J. M. Haak Joanna Petronella Theresia, d. van H Overdevest en A. M. Verhagen. Ondertrouwd: Wilhelmus J. M, Rutges te Montfoort en Maria Th. Vreeburg; Johannes W. Kortekaas en Engelina M. van Schie; Jan H. Bakhuyzen te Boskoop en Jacoba J. Glasbergen. Getrouwd: M. van Dongen te Den Haag en A. Chater; Nicolaas v. d. Meij te Leiden en Ida C. J. v. Rijn. OEGSTGEEST Het nieuwe raadhuis. De ge brandschilderde ramen in het nieu we raadhuis zijn ontworpen door de heer D van Leeuwen te Leiden. SASSENHEIM Stormschade of anderszins. Het was wel een verrassing voor de di rectie der Sassenheimse Motorrede- rij, toen zij Zondagmorgen de dek last, bestaande uit 37 ton hout, van een harer schepqn in de Haven zag drijven. Is deze er afgewaaid of is ze gaan schuiven. In iedere geval lagen de dekkleden nog op het hout. Teneinde afdrijving naar het Wije te verhinderen, heeft men het schip dwars in de Haven gelegd. Maan dagmorgen is men met het bergen van de lading begonnen. ALPHEN AAN DEN RIJN Begrafenis Joh. Boot. Op de Oosterbegraafplaats vond Zaterdag middag onder grote belangstelling de begrafenis plaats van de heer Joh. Boot, een der directeuren van de N.V. D. en Joh. Boot, scheepsbouw. Zeer - li, veIen van het Personeel en vertegen- Bonnen. Voor de vele belang- woordigers uit rederskringen bèwe- hebbenden is het niet ondienstig te zen de overledene de laatste eer weten dat de bekende winkelweek- Nadat de baar de aula was binnen- bonnen kunnen worden ingeleverd in gedragen werd eerst gesproken door een bus staande aan de Boerenleen- ds. P. A. Lefeber, wykpredikant. bank tot hedenavond 5 uur. De trek- Deze wees er op hoe de dood het ge king is te 7 uur Ivolg is van de zonde, die alles ver woest. Maar Jezus Christus heeft ook deze vijand overwonnen en het le ven triomfeert. Namens de directie en commissaris sen sprak de heer L. Spreij. Deze zei, dat de gebrs. Boot elkaar heel goed aanvulden. Thans is er een scheur gekomen, die allen smart. De overledene was een harde wer ker. die welicht te veel van zichzelf heelt geëist. Toch was hij ook een voor treffelijk echtgenoot en vader. Zijn nagedachtenis zal in ere blijven Namens het personeel van de Mo- torerfabriek, waarvan de overledene oprichter was. sprak de heer Valk een sympathiek woord. Gewaagd werd van de hoogachting en waar dering voor deze directeur. Namens enkele vertegenwoordi gers uit rederskringen sprak de heer J. Goekoop uit Amsterdam. Men leerde de overledene kennen als een beminnelijk mens. prettig in de om gang. Nadat ds. Lefeber het ..Onze Vader" gebeden had, werd de kist door personeelsleden grafwaarts ge dragen. De oudste zoon, ir. D. Boot, dankte voor de zijn overleden vader bewezen eer. ROELOFARENDSVEEN Feestviering St. Pancratius-congre- gatie. Sinds 68 jaren is er een rijk bloeiend congregatie-leven te Roelof- arendsveen. En telken jare rondom 8 Dec. wordt het titelfeest van de Jon gelingen-congregatie „Maria Onbe vlekt Ontvangen" op feestelijke wijze herdacht. Zo ook dit jaar en wel op Zondag 4 Dec. Voorafgegaan door een triduum, geleid door de beken de pater Paulussen S.J van het Alg. Secretariaat der Maria-Congregaties te 's Gravenhage, werd de Zondag morgen ingezet met een Alg. H. Com munie. waarna gemeenschappelijk ontbijt in de toneelzaal van het St. Pancr.gebouw. Om half elf werd de gezongen Hoogmis opgedragen door de directeur der congregatie, kap. G. J. Groen tot intentie van de St. Pan- cratius-congregatie. Het altaar was in een feestelijk kleed gestoken door een rijke bloemenversiering. Ook het beeld van de Moeder Gods, dat boven het altaar was geplaatst stond in een wolk van bloemen. De feestpredika tie werd gehouden door de oud-direc teur der congregatie, kapelaan A. H. Schrama, die tot tekst had gekozen: „Geheel schoon zijt gij. Maria, en dc smet der erfzonde is niet in U. Alle luja". 's Middags te 4 uur had de sluiting van het triduum plaats, waar pater Paulussen de slotpredikatie hield. Hierna had de plechtige op dracht der aspirantleden plaats. Tij dens de oplegging der medailles zong het koor het ..Memorare" van P. Griesbacker. Na deze plechtigheid celebreerde de directeur der congre gatie, kap. G. J. Groen, een plechtig Lof, met assistentie van pater Pau lussen en kap. A. H. Schrama. Des avonds te half acht had in de St. Pancratius-zaal de feest-bijeenkomst plaats. Kap. Groen sprak een kort welkomstwoord. Behalve de congre- ganisten waren hierbij aanwezig pas toor J. G Onel, pastoor S. Ligthart, pater Paulussen. kap. Berkhout en de ouders van de congreganisten, die deze dag hun plechtige opdracht had den gedaan. Vervolgens reikte de di recteur de oorkonden aan de nieuwe leden uit, waarna hij een korte uit eenzetting gaf aangaande het pro gramma van deze avena. Hierna trad de toneelgroep der St. Pancr.-congre- gatie voor het voetlicht en voerde, met medewerking van enkele jonge dames en aspiranten van de gemeng de zangvereniging „Vox Laeta" op het spel van Henry Ghéon „De Sul- tansdochter en de Goede Tuinman". Dit stuk, met een zo rjike inhoud, zo als Henry Ghéon dat schrijven kan, verhaalt ons hoe de heidense Sultan's dochter door het vragen naar de oor sprong van alle dingen tenslotte het ware geloof vindt Na de pauze werd de avond besloten met een kluchtige één-acter, getiteld „Jchan Rentenier". Het geheel was een waardig besluit van deze mooie Congregatie-feestdag Donderdagavond zal een herhaling van deze zeer geslaagde avond plaats hebben. SCHEEPSBERICHTEN FRIESLAND 3 Dec. 13 uur van Belawan; JOH. VAN OLDENBAR- NEVELT 4 Dec. nass. Finisterre; KA- MERLINGH ONNES pass 3 Dec. om 13 uur Guardafui. MAPI A 4 Decem ber Ouessont pass.; SARANGAN 3 Dec. 22.30 uur van Aden; WATER MAN 3 Dec, 20 uur Gibraltar en 4 Dec. Algiers verwacht; WILLEM RUYS 4 Dec. van Singapore; ZUI DERKRUIS 4 Dec. van Aden naar Port Said. CELEBES 5 Dec van Genua, JOH VAN OLDENBARNEVELT pass. 5 Dec. 1 uur Ouessant, LAERTES pass. 5 Dec. Perim in Straat Bal el Man- deb, ORANJE pass. 3 Dec Dondra- head. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Dec. Vee. To taal aanvoer 770 stuks. Vette koeien 657, graskalveren 4, nuchtere kalve ren 6, schapen en lammeren 103. Prij zen per kg.; vette koeien 180—195. 160175 en 140144; limmeren f 175 —155145 Aanvoer vette koeien flink, handel willig, prijzen van vo rige week waren gemakkelijk te handhaven, enkele exemplaren bo ven notering. Lammeren als vorige week, handel redelijk.en notering iets stijver. UTRECHT, 5 Dec. Paarden. Op heden aangevoerd; 400 paarden, De de Utrechtse paardenmarkt werden prijzen varieerden voor: luxe paar den 600750, werkpaarden 450 650, oude paarden boven drie jaar 400600 paarden beneden drie jaar 300475 veulens 150225, hitten 100350. De handel was redelyk. Vee. Aangevoerd werden 133 runderen, 10 graskalveren en 13 nuchtere kalveren, prijzen: rundvee 1.902.10 per kg. graskalveren f 140200 per stuk. nuchtere kalve ren 2545 per stuk. De handel was vlij?.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3