„Onvergetelijk" bezoek van Wilhelm Pieck in Saksen-Anhalt Aelher'-'^nl-en Van heilige hui in de sjes en staatjes Staat MAANDAG 5 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Geef ons liever hemden in plaats van vlaggen" (Speciale K.N.P.-correspondentie). De Sovjet-Duitse staatspresident Wilhelm Pieck bracht in de tweede helft van November een officieel bezoek aan het land Saksen-Anhalt. Hij werd hier o.m. door de Univer siteit van Jena ontvangen en bezich tigde ook het wereldberoemde Phy- sicalische Instituut van deze hoge school, dat thans onder leiding staat van Prof. Kersten. President Pieck sprak de verzamelde studenten va derlijk toe en gaf tenslotte met een gul gebaar gelegenheid hem vragen te stellen. Merkwaardig genoeg durfde echter niemand van deze ge legenheid gebruik te maken. De in getreden stilte werd toen door Prof. Kersten zelf verbroken, die tot al ler verbazing vrijmoedig het woord nam en een reeks van vragen op de rode president afvuurde, waarin hij de knechting van de wetenschap in de vroegere Duitse Sovjet-zóne on derstreepte. De geleerde richtte hier bij aan Wilhelm Pieck de vraag, waarom de afgestudeerde jonge physici na het verlaten der univer siteit toch bijna altijd trachten, zo gauw mogelijk uit Oost-Duitsland weg te komen. Prof. Kersten meteen zelf het antwoord op deze vraag en verklaarde dit verschijnsel daarmede, dat voor deze jonge doc toren en ingenieurs evenmin als voor de overige Duitse intelligentia ook maar één enkele kans was in het volksdemocratische Duitsland promotie te maken, tenzij men be reid was een actief lid te worden van de „Socialistische Eenheidspar tij". de S.E.D. President Pieck had niet eens de gelegenheid op deze vraag een antwoord te geven, omdat de verzamelde studenten zich haast ten met de woorden van deze be roemde hoogleraar hun enthousiaste instemming volgens academisch ge bruik door een oorverdovend ge- trapoel te betuigen. Ongetwijfeld zal dit muisje voor de onverschrok ken geleerde nog wel een staartje hebben. Tot een voor Wilhelm Pieck even onprettig incident kwam het bij het eveneens in het officiële program ma opgenomen bezoek van de vólks- democratische president aan de be kende ootische fabrieken van Carl Zeiss, die thans een „volkseigen" HILVERSUM I 301,5 Meter. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.30 Voor de vrouw 10.40 Voor de kinderen. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Vioolspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 17.30 Kin derkoor. 17.45 Regeringsuitzending 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18 30 Voor de Nederlandse strijdkrachten 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Thepter- beschouwing. 19.20 Fanfare-orkest. 19.40 „Paris vous parle". 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.45 Buiten lands overzicht. 22.00 Orkestconcert. 22.30 Sexofoonkwartet. 23.00 Nieuws HILVERSUM II 415 Meter. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws. 9.00 weerberichten. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken" 10.00 Voor de kinderen. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Zang en piano. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Ko ninklijke militaire kapel .12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunconcert. 14.00 Zang en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de kinderen. 17.50 Amusements orkest en vocaal ensemble. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Populair concert 19.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Blaaskwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.12 „Jeremias" hoorspel. In de pauze: kamermuziek 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Strijkkwartet en klarinet. bedrijf vormen. Met een indruk wekkend gevolg verscheen hier de rode staatspresident, geëscorteerd door tal van officieren en een groot aantal manschappen der volkspolitie. Toen bij zijn verwelkoming door de directie en de voltallig verzamelde werknemers door de president-direc teur werd gewezen op de vlaggen- tooi der fabrieksgebouwen en ar beiderswoningen ter ere van het be zoek van Pieck, stegen uit het mid den der aangetreden arbeiders plot seling kreten op van. „Wij zullen wel onze lege aardappelzakken uit het raam hangen! Geef ons liever nieuwe hemden en geen vlaegen!" De oproerkraaiers waren blijkbaar niet bevreesd door de omstanders te zullen worden verraden; de aanwe zige volkspolitie stond dus machte loos. Wilhelm Pieck brak zijn be zoek af en verliet, bleek van woede, onmiddellijk de fabriek. De arbei ders kregen hem niet m'eer te zien, want de presidentiële auto verliet het fabrieksterrein met neergelaten gordijnen. Deze in Jena opgedane ervaringen weerhielden president Pieck even wel niet na ziin terugkeer in zijn kasteel te Berlijn-Pankow een min zaam telegram aan de minister-pre sident van het land S^sen-AnhpR, Werner Buschke, te zenden, waarin hii hem zijn „dien»evoelde dank" tot uitdrukking bracht voor het „harte lijk onthaal", dat hem „onvergete lijk" zou blijven. Onvergetelijk, inderdaad! VORSTELIJKE GIFT T^N BEHOEVE VAN TUBERCULOSE PATIËNTEN De oproep van de hulpactie Davos tot steun ten behoeve van de Ne derlandse tuberculose lijders, wier verpleging te Davos door de devalua tie in ernstig gevaar is gekomen, drong ook door tot H.K.H. prinses Wilhelmina. H.K.H. heeft, zoals reeds gemeld, metterdaad gereageerd met een gift, groot f 50.000 ten behoeve van het Nederland^ sanatorium te Davos, welke grote steun, naar wij hopen, ons volk zal prikkelen het vorstelijk voorbeeld na te volgen. Het sanatorium te Davos mag zijn grote taak in het belang van onze volksgezondheid niet beëindigen. Reeds komen wij in ons land sanato riumbedden te kort en het zou in ho- gemate te betreuren zijn, indien dit tekort hierdoor nog groter zou wor den. Slechts krachtige financiële steun kan deze ramp voorkomen. Ons volk mag bij dit vorstelijk voorbeeld niet achterblijven. Aangezien een ontijdige terugkeer van de in Davos verpleegde patiën ten niet alleen een ramp voor deze oiigelukkigen zelf zou betekenen, doch tevens nieuwe besmetting van gezonden tot gevolg zou hebben. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening no. 545000 ten rame van de hulpactie Davos te Den Haag. VERLAAGD COLLEGEGELD VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Voor studenten, die kunnen aan tonen, dat zij ten gevolge van mili taire dienst gedurende hun studie jaar 19491950 slechts gedeeltelijk het Hoger Onderwijs kunnen vol gen, is het collegegeld op 32,50 per maand gesteld. Dat geldt voor iedere maand of gedeelten van de maand, gedurende welke zij de colleges aan de Rijks universiteiten of de Technische Ho geschool te Delft hebben kunnen bij wonen Na 31 Maart 1950 is echter steeds 97,50 verschuldigd. De te rugbetaling van eventueel reeds te veel gestorte bedraden vindt op verzoek aan het eind van het stu diejaar plaats. MINISTER MANSHOLT TERUG. De minister van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft hedenmorgen het beheer over de portefuille van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dat tijdens zijn afwezigheid als leider van de Nederlandse dele gatie ter F. A. O. conferentie te Washington, berustte bij de minister van Economische Zaken, weer op zich genomen. Minister Mansholt is jl. Zondag per vliegmachine uit Ame rika gearriveerd. (Ingezonden). Wij lezen in de toelichting op het ontwerp Reglement voor het hoog heemraadschap van Rijnland o.a. het volgende: Sinds de thans geldende water schapswetgeving in de jaren 1895 1902 tot stand kwam, zijn de meeste waterschapsreglementen daarme de in overeenstemming gebracht Ten aanzien van enkele, waar onder dat van het hoogheemraad schap van Rijnland, is dit nog niet het geval. Thans is na jarenlange voorbe reiding, een ontwerpreglement voor genoemd hoogheenraadschap tot stand gekomen. Wij stellen even vast dat men der halve een halve eeuw daarvoor nodig heeft gehad. Verder lezen we: Rjinland heeft, evenals de meeste andere hoogheemraadschappen in Zuid-Holland, een zeker toezicht op de in ziin gebied gelegen polders Dit toezicht uit zich in hoofdzaak door het recht van goedkeuring van de begrotingen en rekeningen de zer instellingen. Te^en bestendiging van deze toe stand bestaan bii Gedeputeerde -Staten van NoordHolland, overwe gende bezwaren: hun inziens be hoort tussen het proviciaal gezag en de polders, niet een ander toe ziende instantie te bestaan. Fchter ziin zii bereid te bevorderen dat bedoelde toestand voor het Zuid- Hollandse pedeelte van het hoog- heemraad^G^iap voortduurt. Ómdat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op handhaving dier gezagsverhouding oriisstehen. is zii in het ontwerp behouden doch al léén ten aanzien van de Zuid-Hol landse tot Rijnlandsgebied behoren de polders. Voor ons is het bovenaangehaalde uit deze toelichting aanleiding ge worden tot het schrijven van deze goedbedoelde regels die wel heel merkwaardige en wii zouden biina zeggen, dwaze en he^chelijke toe standen, nader belichten. De strijd tegen onze erfvijand „het water" en wat daarmede samenhangt wordt in ons vaderland aangebonden gestreden en verzorgd voor zoveel de overheid" betreft door: 1'. De Rijkswaterstaat. 2. De Provincialewaterstaat, 3. De Gemeenten. 4. De Hoogheemraadschappen. 5. De Polders (Waterschappen Vijf organen dus, uitgerust met volledige technische en administra tieve <diensten, allen even gewichtig en belangrijk als voornaam. Wanneer een dood gewoon mens, iets met een slootje, met een riool, met een dijkje, met een watertje, met een uitlozing van afvalwater of met iets van dien aard te maken krijgt, dan is het lang niet denkbeeldig, dat alle vijf genoemde organen, daarbij betrokken worden en in 't geweer ko men. En dan vragen wij ons af, of dit nu niet te veel van het goede is, en dit wel noodzakelijk is. Inzender vraag zich af: Wij vragen ons dan af. of nu in derdaad vijf instanties volledig uit gerust met administratieve en tech nische diensten wel nodig zijn om de hier bedoelde belangen te behartigen en of hier niet beter een groot scheepse verandering aangebracht dient te worden; een verandering die naar onze mening kan leiden tot een beperking van strijd en moeilijkhe den; tot een volledigere behartiging van het algemeen belang en tot een belangrijke besparing van uitgaven Zoals uit aangehaalde toelichting blijkt, staan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van onze gedachte niet ver meer af, en dit geeft ons moed en kracht om verder te schrij ven. Voornoemd College wenst het toe zicht enz. op de Polders rechtstreeks uitgeoefend door de Gedeputeerde Staten. Dit standpunt is ons uit het hart gegrepen. Al moge dan de heemraadschappen en de hoogheemraadschappen stam men uit de grijze oudheid en deftig- heid, dit behoeft o.i. nog geen reden te zijn, om deze instellingen in 1950 nog te handhaven, zo het ook zonder hun kan gevonden worden. Evenals genoemd College in Haar lem, kunnen wij onmogelijk de drin gende noodzakelijkheid inzien van het bestaan van een instantie, zoals een hoogheemraadschap op dit ogen blik nog is. Waarom kunnen, zo vragen wij ons af, de taken en de bevoegdheden van de hoogheemraadschappen, niet heel eenvoudig uitgeoefend worden door een provinciale waterstaat: Gedepu teerde- en Provinciale Staten? Een voor onze hedendaagse begrip pen gewrongen tussenschijf, tussen al zo vele overheidsschijven, zou op deze wijze gelukkig —'kunnen verdwijnen, zonder dat het raderwerk ook maar één ogenblik in de war zou lopen. En er zou nog een schijf in dit ra derwerk gemist kunnen worden, al geven wij dadelijk en gaarne toe, dat dit niet zo vlot zal kunnen gaan. als gewenst is. Wij bedoelen de schijf, die Water schappen, Veenschappen, Veenpol- ders en Droogmakerijen heet. De handhaving ook van deze in stellingen zien wij niet als dringend noodzakelijk, immers: waarom zou het niet mogelijk zijn, dat deze „zich oplosten" in „de Gemeenten". Kunnen ook polderbesturen verdwijnen? Waarom, zo vragen wij ons af, zou b.v. het Bestuur van een Polder niet evengoed uitgeoefend Kunnen worden door de Gemeenteraad en Burge meester en Wethouders. Waarom zou het administratieve en technische gedeelte niet evengoed overgenomen en gedaan worden door de betreffende gemeentelijke dien sten. De enige waarlijk belangrijke moeilijkheid bij deze Constructie is, dat helaas „het grondgebied" van een polder niet altijd samen valt met dat van een gemeente Doch naar onze overtuiging is ook deze moeilijkheid, als men ernstig zou willen, op te los sen; wettelijke middelen hiertoe zijn reeds voorhanden o.a. zonodig grenswijziging. Als gevolg van het wegnemen der twee genoemde schijven, waar naar onze overtuiging, het gehele rader werk, niet de minste stoornis van zou ondervinden, zouden dus blijven voortbestaan: de o.i. meest voor deze zaken geëigende instanties: Het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Ja, het is misschien iets heel ver schrikkelijks als wij tenslotte nog de mogelijkheid niet uitgesloten achten, dat de Elf Provincaile Waerstaten zich in de toekomst zullen „oplossen" m één Rijkswaterstaat, zodat uitein delijk overblijven slechts twee instan ties: Het Rijk en de Gemeenten. Het Rijk voor de algemene- en de Ge meenten voor de plaatselijke belan gen. Ongetwijfeld kan hierdoor worden bereikt: Goedkopere, vluggere en eenvoudi gere werkwijze zowel op technisch als op administratief gebied; belangrijk minder wrijving tussen „de schijven onderling en belang hebbenden; belangrijke besparing van uitga ven: zaken, dus waarmede het alge meen belang direct en indirect ten zeerste gediend is. Zaken, waarover o.i dieper na te denken is, en die door het boven staande slechts zeer summier en ge brekkig belicht zijn, hopenlijk ech ter nog net voldoende om door de publieke belangstelling te worden op gemerkt. J. J. R. DE WATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM EN HET PLASSEN GEBIED. De Amsterdamse watervoorziening geschiedt voor 55 pet. uit het duin gebied, voor 40 pet. uit het oostelijk plassengebied en voor 5 pet. uit de Gooise heide. Ten opzichte van de aanvoer uit het passengebied be staan plannen om uitsluitend de Loe- nerveense plas te bestemmen voor de watervoorziening van Amsterdam. Over deze plannen die diep ingrijpen in het plassenlandschap, gaf de di- iecteur van het Amsterdamse water leidingbedrijf ir. C. Biemond een WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met op <le meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormachtige, in het binnenland matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. overzicht tijdens de Zaterdagmiddag te Utrecht in hotel Des Pays Bas ge houden algemene vergadering van de stichting-commissie voor de Vecht en het oostelijke en westelijke piassen- gebied. Sinds 1932 bestaat een overeen komst tussen de gemeente Amster dam en een aantal waterschappen in het betreffende gebied. Amsterdam heeft het recht water te onttrekken aan de plassen, maar is belast met de algemene bemaling met inachtneming van de minimum- en maximumpei- len. Ir. Biemond gaf in dit verband enkele cijfers. Per jaar levert het plassengebied 15 a 20 millioen ku bieke meter water. De plassen ont vangen per jaar 32 millioen M3 door neerslag en 12 millioen M3 door af stroming van hogere grond, tezamen 44 millioen M3. Door verdamping gaan 26 millioen M3. en door drai nage 18 millioen M3. verloren. Ook dus 44 millioen M3., waardoor de wa terhuishouding hier in evenwicht is. Vanuit de aan de Loosdrechtse plas sen, de Bethunepolder, eveneens door Amsterdam geëxploiteerd, wordt in de zomermaanden 17 millioen M3. in de plassen gepompt. Droge zomers maken supplematie noodzakelijk tot 300 millioen M3. In de droge zomers zijn er dagen dat er 30.000 M3. water van de plassen verdampt. Dit bete»- kent tweemaal zoveel als Amsterdam per dag verbruikt. Grote aandacht wordt besteed aan maatregelen tot vermindering van de verdamping en aan de hygiëne van het water. Het Vechtwater is het vuilste rivierwa ter in' het land. De riolering van Utrecht eindigt in de Vecht en er is tevens veel industrie langs de Vecht gevestigd. Naast de chemische ver ontreiniging vormt ook de bestrijding van het slibbezwaar natuurlijke verontreiniging een kostbare fac tor. De bodem van de plassen bestaat uit veen- en kleigrond. Door de wind worden zoveel losse deeltjes van de bodem losgewerkt, dat maanden na een storm het water nog troebel is. Een ander belangrijke factor is de steeds toenemende recreatie in de plassengebieden. Met de recreatie neemt de vervuiling van het water toe en er is uiteraard een tegenstrij digheid tussen recreatie en de water voorziening. Op de duur leidt dat tot een onoverbrugbare tegenstelling. Voor dè toekomst zal voor al deze punten naar verbetering moeten wor den uitgezien. Bij het Amsterdamse gemeentebestuur bestaan plannen tot isolering van waterleidingbedrijven en recreatie in de bepaalde delen van de plassengebieden. Volgens deze plannen wordt afstand gedaan van de Loosdrechtse plassen en zal uit sluitend de Loenerveense plas be stemd worden voor de watervoorzie ning, waartoe zij dan zou geïsoleerd worden van de Loosdrechtse plassen en van de Vecht. Het water dat ont trokken wordt aan de Bethunepolder en dat van zeer goede kwaliteit is, zal rechtstreeks worden toegevoegd aan de Loenerveense plas. Deze plas wordt gedeeltelijk op grote diepte uitgebaggerd en lanes de vecht af gedamd met een dijk Ir. Biemond zeide, dat hij zou bevorderen dat Am sterdam de plannen niet zal loslaten en besloot met een beroep op be grip voor de nog steeds toenemende moeilijkheden. OEVERBESCHERMING YVESTEINDERPLASSEN. Een subsidie van 2000.'s jaars gedurende 10 jaren voor de oeverbe scherming van de Westeinderplassen achten verschillende leden der Pro vinciale Staten volstrekt onvoldoen de. De afslag wordt steeds groter en het gevaar voor de dijken rondom neemt toe. Ook de scheepvaart heeft hinder door de verhoogde golfslag. Dit lid meende, dat met geringe mid delen dit golfslagbezwaar ware weg te nemen en vroeg aandrang bij B. en W. van Aalsmeer, uit te oefenen om geen doorvaarten meer af te zan den. waa-door zeiljachten last en schade oplopen. Spoedige voorziening kan veel nuttige grond besparen. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid ©e ziCaeten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 10) „Wees gerust. Ik beloof u, dat niemand, allerminst mevrouw Von Turnwald, zal te weten komen, wie mij op de hoogte heeft gebracht. Daarentegen verklaar ik u op mijn erewoord, dat u in het belang van mevrouw Von Tumwald handelt, door mij in te lichten, en dat zwij gen de ernstigste gevolgen voor haar zou kunnen hebben." Sorel weifelde niet langer. „Is het zó gelegen, hernam hij, 'an ben ik verplicht, u mede te 'elen wat ik weet. Jammer genoeg s het niet veel. „Beter weinig dan niets." „Welnu, wat ik weet, is het vol- :-nde: De familie Von Tumwald voonde vroeger in Wenen, waar ook mijn ouders woonden. De heer Von Tumwald was ritmeester bij de garde. Zijn huwelijk moet zeer ge lukkig zijn geweest en het jonge paar speelde een rol van betekenis in de aristocratische kringen. Me vrouw Von Tumwald stond hoog aangeschreven door haar buitenge wone schoonheid en haar beminne lijk, open karakter. Zij hadden een zoon, die zij hartstochtelijk bemin den Ulrich Deze bezocht met zijn oudste broer Heinz het gymnasium op de Schotten-Ring. Heinz dweepte met Ulrich Von Turnwald; van de eerste klas af waren zij dikke vrienden geweest en Heinz kon thuis niet hoog genoeg opgeven van het edel karakter, de schitterende begaafdheden en de ijver van zijn vriend. Maar Ulrich dit moest Heinz bekennen had één ernstig gebrek; hij was vreselijk opvliegend, en niet altijd sterk ge noeg oirf die drift te beteugelen. Toen Ulrich Von Turnwald twaalf jaar oud was en in de derde klasse van het gymnasium zat, kwam de ooievaar nog eens neerstrijken op het ouderlijk dak. Roland aan schouwde het levenslicht en vier jaar later werd Vera geboren. Op zijn achttiende jaar legde Ulrich met mijn broer Heinz het eindexa men af, beiden met lof. Dezelfde avond vond het traditionele feest slaagde studenten, maar ook de plaats, waaraan niet alleen de ge- Mysterieuze overval te 's-Gravenhage In de loop van de nacht van Vrij dag op Zaterdag deed de echtgenote van een 34-jarige handelaar in zui velproducten, die aan de Weimar- straat tc 's-Gravenhage woont, bij de politie aangifte, dat haar man met een hara voorwerp op het hoofd was geslagen. De indringer was vermoe delijk met een loper het huis bin nengekomen en had de bewoner in de slaapkamer op de eerste etage te bed aangetroffen. De getroffene had, ontwakend een man over het bed gebogen zien staan en was om hulp gaan roepen, waarop de kleine kinderen waren toegesneld, die het licht ontstaken. Er ontstond een worsteling tussen beide mannen, die eerst eindigde, toen de vrouw zich tussen ae aanvaller en haar man wierp. De aanvaller nam hierop de luchme1 medeneming van het slag wapen. waarvan hij zich had be diend. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar dit lever de tot nu toe geen resultaat op. De motieven tot de aanslag blij ven nog steeds volkomen in het duister. De getroffene is in een zie kenhuis opgenomen en zijn toestand is vrij goed ondansk het achttal hoofdwonden, nat hij opliep. Mislukte roofoverval in Amsterdam Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf drongen twee mannen een horlogerie in de Pieter de Hooch- straat in Amsterdam-Zuid binnen. Een hunner dwong met een pistool de eigenaar, die uit zijn achter de winkel gelegen atelier naar voren kwam, terug te keren en de tweede man sloeg hem met een scherp voor werp op het hoofd. De man viel op de grond en kreeg met het pistool ook nog een klap Op dat moment kwam echter een vrouwelijke klant binnen en de twee daders zo deelde de politie mede verlie- ijlings de winkel. Zij hadden een fiets voor de deur "ezet en hierop verdwenen zij. De 55-jarige winke lier heeft nos een poging gedaan de mannen te achtervolgen, maar slaag de daar niet in. Hij is naar het Wil- helminagastthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. In de zaak vond de politie de actetas en het pistood, dat ongeladen bleek. DERTIG MILLE AAN SMOKKEL WAAR. Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen te Bergen op Zoom hebben Donderdag op zeven plaat sen in deze gemeente tegelijkertijd een huiszoeking verricht. Veronder steld werd dat daar gesmokkelde Belgische textielgoederen. armband horloges, regenjassen en regenman tels en nylon-kousen werden be waard. Bij B. K. werd een f'inke partij textiel gevonden, bij Van G. 500 horloges <en zo ging het door. D$ in beslag genomen voorraad werd "roter en groter Een grote personen auto was nodig om al deze goederen naar het kandoor van de belasting te vervoeren. Naar schatting is voor ongeveer 30.000 gulden aan goede ren in beslag genomen. VEERTIEN DAGEN NAAR ZWITSERLAND! Huishoudschool te Harlingen lootte hoofdprijs kinderpostzegel- actie. Een van de klassen van de R.K. Huishoudschool te Harlingen heeft de hoofdprijijs geloot, welke het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels had uitgeloofd als beloning voor de moeite, die de scholieren zich hebben gegeven om zegels en kaarten te verkopen ten bate van het misdeelde kind: veertien dagen naar Zwitserland! De voorwaarde voor deelneming aan de loting was, dat ten minste tweederde van een klas moest hebben meegedaan en dat dat ieder kind ten minste drie be stellingen moest hebben genoteerd. Toen viel deze klas uit de bus; over gelukkig waren de zestien meisjes en de drie leraressen, die aan het uit stapje zullen deelnemen, toen Sin terklaas en Zwarte Piet persoonlijk aan de school kwamen om de blij de tijding te brengen. een jongen van acht jaar en interes seerde mij heel wat méér voor mijn kever- en vlinderverzamelingen, dan voor de zaken van mijn grote broer en zjjn vrienden. Maar een gebeurtenis van de dag waarop dat studentenfeest plaats had, heeft zich cnuitwfcbaar in mijn geheugen geprent. 't Was juist tien uur geslagen, toen Heinz bleek als een dode de kamer van mijn ouders kwam bin nengestormd en uitriep: „Vader moeder.... er is iets verschrikke lijks gebeurd. Ulrich.. Ulrich Heinz kon geen woord meer over de lippen brengen; hij kreeg een ze nuwtoeval, sloeg tegen de grond en begon te ijlen. Onmiddellijk werd de dokter ge haald en ik herinner mij, dat mijn broer weken lang gevaarlijk ziek was. Er moet op het studentenfeest iets vreselijks zijn gebeurd, maar nooit ben ik te weten gekomen, wat. Uit enige losse woorden maakte ik op, dat Ulrich's vader plotseling zijn ontslag genomen en met zijn gezin Wenen verlaten had. Betreffende Ulrich zelf werd lan ge tijd een somber stilzwijgen be waard. Later hoorde ik zeggen, dat leraren deelnamen. Ik zelf was toen hij in Zuid-Amerika verbleef. Toen ik na afloop van vele jaren mijn broer eens ronduit vroeg, wat er op het studentenfeest eigenlijk was gebeurd, betrok zijn gezicht en maakte hij een afwerend gebaar. „Och, jochie," antwoordde hij, „laat die zaak rusten, 't Is niets voor jou. Trouwens, wij allen hebben ons woord gegeven, daarover nimmer te zullen spreken." Mr. Sorel zweeg en Hempel, die met spanning had geluisterd, schud de het hoofd en zei: „Een duistere historie! Maar zoudt u ook thans niet een of ander aan gaande het drama, dat er afgespeeld moet zijn, van uw broer te weten kunnen komen? Misschien zou hij, nu u zelf een man zijt geworden.." De advocaat antwoordde: „Helaas! de arme Heinz leeft niet meer. Vier jaar geleden is hij bij een slti-tocht op de Grossglockner verongelukt." „Dan kan ik mevrouw Von Turn wald niet helpen, tenzij zij er toe besloot, zelf mij in te lichten, mom pelde Hempel, na even te hebben nagedacht. Hij zag, dat Sorel ontstelde en daarom liet hij er snel en met na druk op volgen: „Wees gerust, meneer Sorel: uw naam wordt niet genoemd." HOOFDSTUK VI. Die dag waren er op Sperber-Eck onverwachte gasten aan tafel. Twee studiemakkers van Roland, die tege lijk met hem waren gepromoveerd en ter gelegenheid van het naderen de Paasfeest een voetreis naar Ma- riazell wilden maken, waren hun vriend komen opzoeken, om hem over te halen, deel te nemen aan dat uitstapje. Roland, die de beroemde bede vaartplaats nog niet kende, stemde gaarne toe, m'aar wilde, dat zijn vrienden eerst een paar dagen bij hem op Sperber-Eck te gast zouden blijven, om van de uitstekende jachtgelegenheden in de streek te profiteren. Het spreekt van zelf, dat de jonge lui die uitnodiging gaarne aan namen. Hempel was gedurende de lunch erg verstrooid* en niet erg spraak zaam. Wat hij van Mr. Sorel had vernomen, speelde hem voortdurend door het hoofd. Nu en dan keek hij steelsgewijze naar mevrouw Von Turnwald. Van de lichte ontstemming, die hij 's mor gens bij haar had opgemerkt, was niets meer te bespeuren en met haar gewone beminnelijkheid zorg de zij voor de gasten. Maar dat zij het onderhoud van die morgen niet had vergeten, bleek Hempel uit de zenuwachtige onrust, waarmede zij telkens zijn blik ontweek. En toch 't speet 'hem erg, maar hij kon mevrouw Von Turnwald niet sparen. Juist van nu af, moest hij haar kwellen met vragenEn dit moest plotseling, zonder voorbe reiding, geschieden, want hij mocht haar geen tijd laten om uitvluchten te zoeken Onmiddellijk na tafel begaf Hem pel zich naar de bibliotheek. Hij deed zulks gewoonlijk, en kwam dan tegen drie uur weer beneden om mevrouw Von Tumwald voor een wandeling af te halen. Die dag echter bleef hij boven, in de hoop, dat zij hem zou komen op zoeken, om hem tot de wandeling uit te nodigen, menende dat hij ze vergeten had. Beneden in de zitkamer, waar ieder ogenblik een der kinderen binnen kon komen, en de een of andere nieuwsgierige bediende vrij gemakkelijk een gesprek kon af luisteren, sprak Hempel niet gaar ne met haar over gewichtige aan gelegenheden. Boven in de biblio theek was daarentegen geen stoor nis, geen indiscretie van luistervin ken te vrezen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2