S)e CcidóeSotiAcmt Makkers staakt uw wild geraas De staat matigt zich aan wat hem niet toekomt Een Duits contingent in West-Europees leger Het blijft onrustig te Surabaja Gouverneur van Serawak neergestoken De uitbarsting van de Etna De storm op de Noordzee Ook Tsjengtoe niet lang hoofdstad De overdracht der souvereiniteit Jirecteor: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 5 DECEMBER 1949 41se JAARGANG Nc Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 De briel van het Tsjechisch Episcopaat r\E GEZAMENLIJKE Tsjecho-Slowaakse bisschoppen hebben op 17 No- vember de regering in een brief verzocht de nieuwe kerkwetten af te schaffen en de afdwinging van „onvervulbare voorwaarden" te staken, aldus is Zaterdag door het Tsjecho-Slowaakse Episcopaat bekend ge maakt. Adenauer over Duitslands herbewapening j^ONRAD AUDENAUER, de kanselier van West-Duitsland, zei Zondag te Bonn, dat hij wenst, dat een Duits contingent deel zal uitmaken van een Westeuropees leger, indien dit wordt opgericht. Het was de eer ste verklaring van de 73-jarige Adenauer over de kwestie van de herbe wapening van Duitsland, aldus de cor respondent van het „Alg. Dagblad" Hij zei: Indien de veiligheid van West-Europa vereist, dat West-Duits- land zijn aandeel in de gezamenlijke verantwoordelijkheid heeft, zou ik een Duits contingent wensen als on derdeel van een Europese verdedi gingsmacht. Maar hij voegde er aan toe, dat hij voor eens en voor altijd wenst te ont kennen, dat zijn regering van plan zou zijn een nieuwe Wehrmacht op te richten, van tussen de vijf en vijfen twintig devisies sterk, zoals buiten landse berichten zeggen. „Wij Duitsers hebben in twee we reldoorlogen zoveel bloed vergoten en onze mannelijke bevolking is zo gedund, dat wij niet in staat zijn een dergelijk plan ten uitvoer te leggen. De veiligheid van West-Duitsland is een kwestie voor de bezettingsmo- gendheden. Ik weiger toe te staan dat Duitse mannen opgeroepen worden voor dienst ten profijte van een niet- Duitse strijdmacht. SCHUMACHER IN DE AANVAL. Terwijl Adenauer zijn best deed om het de wereld duidelijk te ma ken, dat het oprichten van een Duits leger het laatste is, waaraan hij denkt, was zijn tegenstander Schu macher, leider van de oppositie, be zig om Adenauers partij in discre- diet te brengen. Hij zei tijdens zijn rede in Dusseldorf dat de werkelijke heer en meester van Duitsland de Keulse bankier dr. Robert Pferdmen- ges is, die het hoofd is van Duits land staalkartel. „Pferdmenges is de hoofdinzamelaar van verkiezings fondsen voor Audenauers christende mocratie", zei Schumacher. „Was het niet merkwaardig, dat hij, een particuliere bankier, aanwe zig was bij de lunch van de Duitse regering in Bonn, die drie weken ge leden werd gegeven voor de Ameri kaanse minister Dean Acheson?" SCHEURING ONDER NOORSE met de Bess op sleeptouw naar Ter schelling opstomen. Ook de Dorus Rijkers was uitgevaren Het Deense schip, dat 580 ton meet, was op weg van Denemarken naar Duinkerken en had zestien koppen aan boord. Veelheviger dan langs de Neder landse kust heeft de storm dit week end gewoed in Noord-Duitsland, waar verscheidene doden zijn geval len en de schade zeer groot is. De zwaarste windstoten hadden een snel heid van 120 km. per uur. In Hamburg zijn 139 ruïnes van gebombardeerde huizen ingestort, zes mensen werden onder het puin be graven. Vier van hen heeft men kun nen redden, doch zij waren zeer zwaar gewond. Honderden mensen moesten hun huizen verlaten, daar deze dreigden om te waaien. Het ver keer moest op verscheidene plaatsen v/orden stopgezet omdat er overal bomen en telegraafpalen over de we gen lagen. De 150 meter hoge mast van Ra dio-Hamburg boog geheel om en stortte een ogenblik later neer. Sinds het einde van de oorlog is er niet meer zo'n schade in Noord- Duitsland aangericht. BRITS SCHIP DOOR BEMANNING VERLATEN. Het Britse 1960 ton metende ko- lenschip „Spero", dat met een la ding steenkool uit Blyth (Northum berland) naar de Deense haven Aarhus was vertokken, is ter hoog te van de kust van Jutland als ge volg van zeer zwaar weer, in moei lijkheden geraakt. Het schip bevond zich toen op on geveer acht mijl van de Deense ha ven Esbjerg. De „Spero" heeft ver zocht een reddingsboot te zenden, terwijl tevens om sleepboothulp is verzocht. Nader wordt vernomen dat een sleepboot de „Spero" heeft bereikt. De machinekamer van het schip staat onder water. De bemanning van de kolenvaarder heeft het schip verlaten. Prijzen van varkensvlees Naar het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, zal de prijsverhoging van het varkensvlees tengevolge van de ver mindering der subsidie, waartoe, zo als Zaterdag vermeld, de regering met ingang van 5 December 1949 be sloten heeft, gemiddeld 44 cent per kg. bedragen. De nieuwe prijzen voor varkensvlees en de uit varkensvlees bereide vleeswaren zijn neergelegd in een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening ad interim, welke is afgekon digd in de heden verschenen Neder landse Staatscourant en tevens be kend is gemaakt in het voedselvoor zieningsblad van Zaterdag 3 Decem ber 1949. De nieuwe maximumverbruikers- prijzen per kg. voor varkensvlees zijn: fricandeau, magere lappen 3.60, carbonade 3.30, vers vet spek, kinnebaklappen, vette lappen en rauw vet f 2.30, vers mager spek 2.50, poulet en gehakt 2.20, poten staarten f 0.80, voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen hoogste 1.95 per kg. worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend be reid uit varkensvlees, gelden de vol gende maximumverbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0.36, bacon zonder zwoerd 0.40, blaasham 0.53, boerenham 0.46, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek 0.27, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd 0.36, gerookt mager spek met zwoerd 0.33, mager pe kelspek 0.29, procureurspek 0.42, gekookte achterham 0.47, gekookte schouderham 0.43, gekookte staart- ham 0.52, hampunten en nootham ƒ0.44, rauw staartham 0.51, verse worst, uitsluitend bereid uit varkens vlees 0.30. i In de brief, waarin de bisschoppen een opsomming geven van hun be zwaren tegen de nieuwe Kerkwet ten en hun uitvoering, verklaart het Episcopaat, dat de staat met de wet tot controle van het godsdienstonder wijs „zich ten onrechte de bevoegd heid heeft aangemeten om bij voor beeld het onderwijs der dogma ta te verbieden en lering van kette rijen te bevelen". Door te bepalen, dat slechts gees telijken, die de staat aanvaardbaar acht, hun werkzaamheden mogen uit oefenen, heeft de staat zich in feite het recht tot het ontslaan van gees telijken aangematigd. De bisschoppen herhalen, dat zij alleen het recht hebben om de pries ters opdrachten te geven. „Alle an ders luidende bepalingen zijn ongel dig en zondig". Na de bijeenkomst van de bis schoppen, waarop de brief werd op gesteld, hebben deze een delegatie naar aartsbisschop Beran gezonden. handhaven, zal hij, naar de mening van de minister, in twee of drie jaar zijn begroting in evenwicht kunnen brengen. Vóór hij Zaterdag uit Batavia ver trok, zei minister Stikker, bepaald tevreden te zjjn over het resultaat van zjjn vierdaags bezoek aan Indo nesië. DE VOORBEREIDING DER SOUVEREINTIEITS-O VERDRACHT. Op de wekelijkse persconferentie te Batavia heeft dr. J. J. van de Vel de bekend gemaakt, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon In donesië op de dag van de souvereini- teitsoverdacht zal verlaten. Er zal te Batavia ook republikeinse politie worden geplaatst om mede zorg te dragen voor de veiligheid in deze stad in verband met de souve- reiniteitsoverdracht. Eenheden dezer politie zullen Batavia waarschijnlijk eerder binnentrekken dan de eenhe den der T. N. I.. aldus meldt het re publikeinse dagblad Merdeka". Dr. P. J. Koets heeft voorts op de wekelijkse perconferentie medege deeld, dat 300 a 400 leden van de In- nesische communistische partij en van communistische splintergroepen thans zijn gedetineerd in Nederland se gevangenissen. Hij voegde hieraan toe, dat zij werden gearresteerd, om dat zij naar de mening van de Ne derlanders een ernstige bedreiging vormen voor de veiligheid van het land. Zij zullen bij de overdacht der souvereiniteit worden overgedragen aan de politie van de R I. S. De com munistische partij is op republikeins gebied geen onwettige organisatie. De bischoppen meldden echter op 24 November, dat de regeringsfunctio narissen, de delegatie niet hebben toe gestaan de aartsschop te bezoeken. PRAAG IS VOORZICHTIG. Naar te Praag bekend geworden is, heeft de regering nog niet op de bisschoppelijke brief geantwoord. Het schijnt echter, dat de regering nog niet tracht alle voorzieningen van de godsdienstwetten in praktijk te brengen. Zo kon men in katholieke en ande re kerkelijke kringen nog geen geval opnoemen, waarin een geestelijke was uitgenodigd de eed van trouw aan het regiem af te leggen. DOOR TWEE JONGENS Duncan Stewart, de nieuw benoem de gouverneur van Serawak (Brits- Borneo) is gisteren te Siko door twee Maleise jongens van ongeveer zestien jaar neergestoken. Hij liep door een haag van schoolkinderen, toen de twee jongens naar voren sprongen en hem met een mes in de maag staken. De toestand van Stewart, die onmid dellijk moest worden geopereerd, is zeer ernstig. Hij is met een vlieg tuig naar Singapore vervoerd. De twee aanvallers zijn gearresteerd. Zij behoren tot een organisatie die tegen de overdracht van Serawak aan En geland zijn. Zoals bekend is Sera wak door wijlen Sir Vyner Brooke, de „Witte radja" aan Groot-Brittan- nië afgestaan. Tot gisteren was de agitatie in Se rawak voor afscheiding van Engeland en herstel van het bewind van de Witte radja beperkt tot optochten, bijeenkomsten en pamfletten. Volgens een woordvoerder van de regering kon men nog fiiet zeggen, welke betekenis men achter de aan slag moet zoeken. AMBONSE STUDENTEN DENKEN ER ANDERS OVER. Namens een groep Ambonse stu denten in Nederland wordt ons ver zocht, het volgende mede te delen: „Nu het Nederlandse parlement binnenkort zal overgaan tot de be spreking van de resultaten der Ron de Tafel Conferentie en er van de zijde der „Persatuan Timur Besar'' momenteel grote activiteit aan de dag wordt gelegd ter verkrijging van een aparte status voor Ambon (Zuid Molukken) vestigen Ambonse studenten in Nederland er de aan dacht op, dat de „Persatuan Timur Besar" en haar leiders, bij al hun activiteit louter en alleen de mening en het streven naar voren brengen van hun partij. Heel duidelijk is dit gebleken bij de door deze partij georganiseerde „demonstratie-optocht" in Den Haag, waaraan door geen enkele in Neder land vertoevende Ambonnees (Zuid- Molukker) is deelgenomen. Iedere vorm van separatisme is op dit ogenblik voor Ambon (Zuid- Molukken) zeer funest en daarom protesteren Ambonse studenten in Nederland tegen elk streven in deze geest." AALMOEZENIER H. VISSER MET DE „WATERMAN"' VERTROKKEN. Aan boord van de Waterman, die 30 November naar Indië is vertrok ken, bevindt zich aalmoezenier H. Visser, die mede gaat helpen het geestelijk welzijn van onze mannen te versterken. Zijn uitrusting werd verzorgd door het Hoofdbureau Ka tholiek Thuisfront, In de ruimen van dit schip bevinden zich 58 kisten ma teriaal van grote waarde, o.a. enkele duizenden boeken en illustraties, 21 veldharmonium, gramofoons, radio's, filmapparaten en fotomateriaal, ijs kasten en machines, sportartikelen en spe'en, misgewaden, kerstpakketten enz. Een deel van deze zending is bestemd voor het Marinehuis te Soe- rabaja. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN WEST-DUITSLAND. In het gisteren gepubliceerde maand- rapport van de Britse hoge commis sie voor Duitsland wordt verklaard, dat de vorderingen, die in Duitsland worden gemaakt in de richting van levensvatbaarheid, teleurstellend traag zijn. De West-Duitse export heeft zich sedert het begin van het jaar niet aanzienlijk uitgebreid, aldus het rap port, en de dollar-uitvoer daalt zelfs. Credieten op lange termijn kunnen nog steeds niet worden verkregen en credieten op korte termijn zijn ook nie* meer zo ruim beschikbaar. De investeringen in het derde dwartaal waren ongeveer 40 pet. ge ringer dan was voorspeld door de Duitse regering. Het meest opvallen de teken is de daling van de staal- proauctie, deze daling is in feite een opzettelijke verlaging van de produc tie tengevolge van het gebrek aan vraag. Erf zijn geen klachten over de voed selsituatie in West-Duitsland. voegt het rapport hier aan toe. hetgeen in dit geval echter betekent, dat hier door de nadruk wordt gelegd op het feite, dat er niet voldoende geld is om alles wat beschikbaar is te ko pen. HET DORPJE BRONTE BEDREIGD. De uitbarsting van de Etna, die men aanvankelijk van korte duur waande, is nog aan de gang. De lava vordert slechts 800 meter per uur over een front van 400 me ter. De snelheid van de lavastroom nam af, nadat een bosje was ver nield. De stroom heeft zich toen ge splitst en loopt thans in een klein dal, op 6 km. van Bronte, dat eerst dient gevuld te zijn, voor de stroom verder kan. De dorpelingen slaan op veilige af stand het schouwspel gade, biddend dat hun huizen gespaard mogen blij ven. Een boerderij op zeven km- af stand van Bronte is Zondagochtend door de lavastroom verzwolgen. Een ooggetuige verklaarde: „Het was als of een slang een konijn verzwolg". Eerst leek het. alsof de muren de la va tegenhielden, maar zij scheurden spoedig. Een wolk stof en rook steeg op en daarna was nog slechts de machtige lavastroom te zien." In Catania, op de helling van de Etna, valt reeds sedert drie dagen een fijne stofregen, 's Avonds rijden lange rijen auto's naar de omliggen de hoogten, waar de talrijke kijklus- tigen het apocaptische schouwspel gadeslaan van de gloeiende stroom, die zich voortbeweegt door de duister nis en de reusachtige vlammen, die opschieten uit de nieuwe kraters. 'N PORTRETJE VAN MOEDER AARDE Majoor D. M. Brown van de lucht vaartbasis Holloma (Nieuw Mexico) heeft bekend gemaakt dat kleuren foto's van de aarde zijn genomen van een „Aerobee"-raket uit, die een hoogte van 100 kilometer bereikte, 15 minuten in de lucht bleef en een snelheid van 6890 kilometer per uur had. Dit was de eerste proef met een door de vloot ontworpen raket van 8 meter lengte, die ook een radio- en radaruitrusting meevoetde voor het vaststellen van de luchtwaardig heid. COMMUNISTEN. Het Noorse communistische blad „Friheten", heeft bekend gemaakt, dat Peder Furuboth, die onlangs als „Titoist" uit de Noorse communisti sche partij is gezet, met een aantal andere prominente communisten een r.ieuw centraal comité heeft georga niseerd, aldus de „Times"-correspon- dent te Oslo. In verschillende Noorse districten vormen de aanhangers van Furuboth de meerderheid der communisten. Te Bergen, dat steeds een der sterkste communistische centra in Noorwegen is geweest, is de activiteit der plaat selijke partijgroep wegens de onder linge strijd verlamd. Het plaatselijke communistische blad „Arbeidet" is in liquidatie, aldus de „Times". ELF GELEERDEN IN HET NAUW. De twaalfhonderd ton metende John Biscoe" is bij Deception Island in het Zuidpoolgebied aangekomen met aan boord een Britse expeditie, die proberen zal elf Engelse geleer den, gestrand op het eiland Stoning- ton te redden. Het schip ligt op het ogenblik voor anker in afwachting van een gunstige gelegenheid, om een vliegtuig aan land te brengen, dat dan naar Stonigton zal vliegen en de elf geleerden uit hun isolement verlossen. De „John Biscoe" is vergezeld van een tankboot, de „Gold Ranger", met benzine en olie voor het vliegtuig. Het grootste gevaar is een ijsberg, die de nauwe ingang van de haven versperd. „NEELTJE JACOBA" REDT KUSTVAARDERS De „Neeltje Jacoba" is erin ge slaagd de bemanning van de kust vaarder „Sandbergen" van boord te halen. De redding was moeilijk De „Neeltje Jacoba" heeft 9 van de 10 opvarenden van de „Sandbergen" kunnen redden. Een man wordt ver mist. Te drie uur vannacht, toen de boot zich ter hoogte van Castricum be vond, werd de positie hachelijk. Een lid van de bemanning sprong over boord. Hij wordt nog vermist. Vijf man zetten een sloep uit, die in de wilde zee na korte tijd omsloeg. De mannen wisten haar weer recht te krijgen. De mannen van de „Neel tje Jacoba", nam eerst de vijf man uit deze sloep aan boord. Vervolgens vonden zij een man die bijna ander half uur op een reddingsboei had rondgedreven. Tenslotte heeft men de laatste drie. zich nog aan boord van de „Sandbergen" bevindende mannen gered. Van de coaster is niets meer te zien. Volgens de schip per van de „Neeltje Jacoba" is een lek in de machinekamer de oorzaak van de ondergang van het schip. LOODSDIENST TE HOEK VAN HOLLAND NOG STEEDS GESTAAKT De weersomstandigheden zijn te Hoek van Holland nog van dien aard, dat de loodsdienst, die Zaterdagavond om twaalf uur gestaakt werd, nog steeds niet hervat is. Een scheutje water bij de melk! De gemeentepolitie te Amstelveen heeft een knoeierij met melk ont dekt, waarbij in twee jaar tijds dui zenden liter ondeugdelijke melk aan diverse slijters in de hoofdstad rijn afgeleverd. In verband hierme de heeft de politie twee chauffeurs van een melkfabriek te Nes (ge meente Nieuwer Amstel), de 32-ja- rige A. B. V. en de 38-jarige W. J. B., beiden uit Vinkeveen, en zes Amsterdamse melkslijters gearres teerd. Alle verdachten hebben be kend en zijn naar het huis van be waring overgebracht. De 32-jarige chauffeur A. B. V., die reeds dertien jaar in dienst is van de melkfabriek, heeft zo deelde de politie mede tijdens zijn ritten in de nacht naar Amsterdam een bus met water uit de Amstel aan de met melk gevulde tank toegevoegd. Het hierdoor ont stane surplus van melk verkocht hij ver beneden de normale prijs aan een aantal melkslijters, bij wie hij ook het normale kwantum van de zelfde melk tegen de officiële prijs afleverde. Deze chauffeur heeft on geveer 13.000 liter melk aldus te eigen bate verkocht. De tanks, waar mede de melk vervoerd werd, heb ben een inhoud van 5.000 liter, per rit wordt gerekend op 45 liter voor hit zg. inschieten. Het was de di rectie van de melkfabriek, aldus vernamen wij van de politie, opge vallen, dat een aantal melkslijters steeds minder ging afnemen. Dit kwam naar verdacht voor en zij stel de eer onderzoek in met het ge volg. dat deze affaire aan het licht kwam. De melkslijters namen gemid deld 40 a 50 liter per week buiten hun no-male kwantum van de chauf feur af. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te 's-Gravenhage (Allerh. Sacram.) de Weleerw heer J. A. L. Cramers, te Overschie de Weleerw heer G. A. v. Ettinger, te Koog a. d. Zaan de Wel eerw. heer L. A. E. I. M. Ie Jeune, die kapelaan was te Wieringermeer. Vervolgens tot Kapelaan te Gou da (O.L. Vr Hemelv.) de Weleerw. heer A. A. J. Buys, te Beverwijk (O.L. Vr. v. Goede Raad) de Weleerw heer H. F. Jansen, te Amsterdam (H. Maria Magd.) de Weleerw heer Th J. M. Ruiter, te Heemstede (O.L. Vr. Hemelv.) de Weleerw heer C. Bakker die kapelaan was te Castricum. Tenslotte tot kapelaan te Scheve- ningen (O.L. Vr v. Lourdes) de Wel eerw. Heer C. A. J. Netten, die ka pelaan was te Voorhout. £en fccPiAeltje... Sinterklaasavond: „Er is geen groter vreugde, dan anderen vreugde te schenken". Mgr. von Keppler in „Meer Vreugde". Noord-Duitsland had zwaar te lijden Zaterdagmiddag is de Deense vrachtboot Bess op twee mijl West- Zuid-West van het lichtschip Texel lek geslagen. Scheveningen-radio ving noodseinen op, waarin werd ge zegd. dat de vrachtvaarder dicht on der de kust een lekkage in de machi nekamer had opgelopen en water maakte. Zaterdag, vroeg in de avond, heeft de sleepboot Holland van de rederij Doeksen contact gemaakt en kon toen Vanmorgen is de loodsboot echter toch uitgevaren om te trachten enige schepen, waaronder de „Noordam" van de HollandAmerikaLijn, die buitengaats liggen, naar binnen te loodsen. Zaterdag jl was de loods dienst ook 's morgens kwart voor acht tot zes uur 's avonds gestaakt. De Neeltje Jacoba" de te IJmui. den gestationeerde reddingboot van de NZHRM heeft gistermiddag 'hulp verleend bij het binnen varen van het Deense stoomschip „Ken tucky" (2129 br ton). Het schip kwam in moeilijkheden doordat de loods- densten waren gestaakt en het nog slechts voor enkele uren brandstof aan boord had. Eerst is de sleepboot „Junior" uitgevaren om voor te sto men. Met een loods aan boord is toen de „Neeltje Jacoba" gevolgd. Tussen de pieren is de loods op de „Kentucky" overgezet, waarna het schip de haven behouden is binnen gevaren. Twee vliegtuigen met enkele leden van de Chinese nationalistische rege ring en hun gezinnen zijn Zondag uit Tsjengtoe. de tijdelijke nationalisti sche hoofdstad, op weg naar Formosa te Hongkong aangekomen. Men ziet hierin een bewijs van het pessimis me der nationalisten inzake de moge lijkheid, de vierde nationalistische hoofdstad nog meer dan enkele dagen in bezit te houden. De communisti sche legers vallen Neikiang aan, 150 kilometer ten Zuid-oosten van Tsjengtoe gelegen. Koningin zal overdragen De Republikeinse premier, Hatta, zal zich naar Nederland begeven om uit handen van Koningin Juliana de souvereiniteit te ontvangen. Dit werd door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, bekend ge maakt, in Karatsji. Mr. Stikker kwam vandaag op het vliegveld van Ka- rastji aan, op de terugweg van In donesië naar Nederland, Hij verklaarde ook, dat de toe komst van de Verenigde Staten van Indonesië hem uitmuntend leek. Mits de nieuwe staat recht en orde kan In de afgelopen 24 uur hebben zich te Surabaja enige gevallen van ter reur voorgedaan. Zaterdag werd op de pasar Wonokromo een stalletje door ongeveer 100 gewapende lieden bestormd en geplunderd, waarna de gehele pasar werd leeggeplunderd. Er ging voor een waarde van f 5000 verloren. Het systeem van deze over vallen is dat enige pasarbezoekers zogenaamd ruzie maken. Dan wordt er „bersiap" geroepen, waarop de menigte, die zich om de ruziebakers verzamelde, zich op de verkopers werpt. In een ander geval werd een bewoner uit zijn huis gehaald, mis handeld en in het water geworpen, waarna hij met ernstige verwondin gen in het ziekenhuis werd opgeno men. Zaterdagavond werd de boerderij Dankmeijer aan de stadsgrens te Wonotjobo door 20 bendeleden over vallen, waarbij een schrijfmachine en andere zaken werden geroofd. Voorts is een watertankauto van de politie, die de detachementen der politie aan de rand der stad van water moet voorzien, niet terug. Gerapporteerd werden drie berovingen met. geweld, verschillende grote diefstallen en twee ontvoeringen. Zondagmorgen moest de politie te Surabaja het vuur openen op een menigte van 1.000 man. tijdens een demonstratie van Batjakbestuurders, die kwamen protesteren tegen de ar. restatie van een Batjakstrijder. Het salvo veroorzaakte vier gewonden waarvan een zwaar. Op de wekelijkse persconferentie van de directeur van het kabinet van de Wali Nagara van Oost-Java ver klaarde de heer Sukardiman, dat de veiligheid gewaarborgd zal zijn, in dien de handhaving der orde wordt overgedragen aan de T.N.I. en hoe eerder dit geschiedt, des te beter zal het zijn voor de veiligheid. Ook in Malang blijft het onrustig. Vrijdag werd nabij de centrale Aniem een wandelaar neergeschoten en voorts nog iemand op een der pleinen in de stad. Ook werd een politiepost beschoten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1