De strijd tussen Sparta en Blauw Wit gaat verder het Schaakspel ii v m 'f - Oplossing w De strijd om de biljarttitel 71/2 ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Alle L.V.B. wedstrijden afgelast De eerste Sinterklaas-verras sing is er? alle wedstrijden voor heden en morgen van de afde ling Leiden van de K. N. V. B. zijn in verband met het slechte weer en de toestand der terrei nen afgelast. Morgen, verrassingen-Zondag Spanning in West II 2e klasse A ALS SINTERKLAAS in het land is pleegt men de mond vol te heb- ben over verrassingen, welke allerwegen worden uitgedeeld en zo dra een der favorieten in deze of gene afdeling een steek laat vallen, wil men dat als een surprise beschouwen. Het is evenwel een heel lo gisch verschijnsel, wanneer verrassende uitslagen genoteerd worden, want zelfs het beste paard struikelt wel eens en ook de komende Zon dag zal wel niet voorbij gaan zonder dat hier of daar een bijzondere vermelding geschieden zal. Hoe het echter ook zij, de voet ballers zijn weer vol spanning over de komende wedstrijden en daar is alle reden voor, want verschillende interessante kampen staan weer op het programma. Nu in Afdeling I het evenwicht tussen Sparta en Blauw Wit is her steld, kan iedere wedstrijddag en iedere ontmoeting, zelfs tegen de zwakste tegenstanders verrassingen brengen, die van grote invloed kun nen zijn op de plaats, welke een club inneemt. Dat is o.a. het geval met de ontmoetingen ADOSparta en Blauw WitKFC. Het zal ons meevallen, indien beide afdelingslei ders er ditmaal zonder kleerscheu ren afkomen. Vooral Sparta zal een harde dobber hebben tegen ADO, dat vorige week tegen VSV bewees toch nog wel tot iets goeds in staat te zijn. Daartegenover staat, dat Sparta zich geheel moet geven om nog niet meer op Blauw Wit ten achter te geraken, zodat het in het Haagse Zuiderpark ongetwijfeld aan spanning niet zal ontbreken. En Blauw Wit op haar beurt zal er ook alles op zetten om het record van KFC in zes wedstrijden niet ge slagen te breken In West II gaan de leiders Ajax op bezoek bij RCH: voorzeker geen onmogelijke opgave voor de hoofd- stedelingen van het land, maar de Haarlemmers beschikken toch blijk baar over een goede ploeg dit sei zoen enin Amsterdam werd de eerste ontmoeting ook slechts met 10 verloren. In de 2e klasse A. van West II heerst al dezelfde spanning als in de strijd der eerste klassers, want ook hier zijn niet minder dan drie ern stige gegadigden voor de eerste plaats, nl. Unitas, UVS en CW, ter wijl Scheveningen op heel geringe afstand als vierde volgt. Een of twee Zondagen kunnen hier heel wat veranderingen teweeg brengen en. we zijn daarom al zeer benieuwd wat er morgen uit de bus komt. Daar is in de eerste plaats de Wed strijd UnitasVUC in Gorcum. De Hagenaars wonnen thuis met 30, maar sindsdien is wel een en ander veranderd, want de club van Wels staat nu met twee punten voorsprong alleen aan de kop boven UVS en CW, zodat zij alle drie als op een vulkaan leven. Het wordt iedere Zondag opnieuw danig oppassen. Dat zal Unitas morgen ondervinden te gen VUC, UVS tegen EBOH en CW tegen Overmaas. UVS heeft in de eerste wedstrijd met 20 gewonnen van EBOH, maar hoewel deze club nu op de ze vende plaats van de ranglijst staat, bedraagt het puntenverschil slechts drie. Een heel gering verschil slechts en weer herhalen we onze waarschu wing aan het adres van de Leidse blauwwitters: oppassen blijft ook nu weer geboden. Elk puntje is kost baar en maar al te dikwijls wordt zulks eerst ten volle gewaardeerd aan het eind van de competitie als het te laat is. AlphenRoodenburg om leiding der 3e klasse A. Het zal door niemand kunnen ont kend worden, dat de strijd welke morgen in Alphen a. d. Rijn ge speeld wordt tussen de leiders der 3e klasse A, Alphen en Rooden burg, wel de belangrijkste zal zijn in deze klasse. Alphen heeft momen teel een verliespunt meer dan de Leidenaars en dus zullen de Rijn streekbewoners er alles op zetten om niet nog meer punten kwijt te raken. We geloven dan ook, dat Roodenburg wel weer met een gelijk spel tevreden mag zijn. Intussen zijn er nog verschillende andere clubs, die de leiders dicht op de hielen zitten. Hillinen en HFC hebben acht,- TYBB negen verlies- punten, dus kan de achterstand spoedig genoeg zijn ingehaald. In dien tenminste Hillinen er in slaagt van Tonegido te winnen en TYBB van GSV. Wassenaar krijgt bezoek van HBC en hoewel de gasten slechts een punt minder hebben dan Wassenaar geven we de thuisclub toch wel een kans op beide punten. In de derde klasse B doet het Haagse VCS het dit seizoen uitste kend. Slechts eenmaal moesten zij met een gelijk spel genoegen ne men, zodat zij gedurende de eerste helft van de competitie ongeslagen bleven. Morgen op bezoek "bij GD A kunnen zij opnieuw winnen. Doch ook van Blauw Zwart verwachten wij, dat zij met twee winstpunten van de Haagse politiemannen terug keren, al zal de strijd lang niet ge makkelijk zijn, temeer niet wijl in Wassenaar met slechts 32 werd gewonnen. In de derde klasse C staat LFC thans in de onderste helft der rang lijst. Het wilde in de laatste wed- srijden helemaal niet vlotten, zodat het inderdaad tijd wordt, dat er weer eens gewonnen wordt. Tegen Olympia in Gouda zal het ongetwij feld al evenmin meevallen, maar de Gouwenaars brachten er tot heden nog minder van terecht, zodat er toch wel een klein kansje bestaat, dat LFC winst gaat boeken, indien de ploeg tenminste volledig in het veld kan komen. Nieuwe winst voor ASC en LFC mogelijk. De leiders in de vierde klasse A, ASC en SJC, hebben morgen zo op het oog geen al te moeilijke taak. De Leidse roodzwarten moeten naar Hillegom, die maar 'n heel beschei den plaatsje op de ranglijst inne men, zodat we van de Leidenaars zeker een overwinning verwachten. En SJC ontmoet Docos aan de Haag- weg te Leiden, die al in hetzelfde schuitje varen als de Hillegommers. Evenwel, een verrassing lijkt ons hier toch geenszins uitgesloten, om dat de Leidenaars veel met pech te kampen hebben gehad en als dat eens voorbij is, zou een verrassing niet uitgesloten geacht zijn. Teylingen ontvangt Rouwkoop op het mooie sportpark te Sassenheim en dat zal ongetwijfeld een span nende ontmoeting kunnen worden, want de Voorschotenaren zijn geens zins de minderen van de Sassenhei- mers. Zij hebben nog slechts drie verliespunten tegen Teylingen zes. Dat zegt wel iets? Lisse gaat op bezoek bij Archipel. Ondanks het succes van vorige Zon dag tegen BSM geloven we, dat de Lissenaren het morgen weer lang niet gemakkelijk zullen hebben. LDWS tenslotte zal twee punten kunnen veroveren bij BSM in Ben- nebroek. In de vierde klasse B zien we al- phia in een lastige uitwedstrijd te gen KRVC, een club, die er al even slecht voorstaat als de Alphenaren, zodat we denken, dat zij er alles op :ullen zetten om van Alphia los te komen. In de vierde klasse C zal DSO ze ker haar uiterste best doen om het verloren terrein te herwinnen. Daar toe is tegen het bezoekende DONK wel een kans, indien de Zoeter- meerse club zich tenminste ten volle geeft. Lugdunum op bezoek bij de hekkesluiters. Ogenschijnlijk heeft Leids Groen wit het morgen niet al te moeilijk nu zij op bezoek gaat bij de hekke- i sluiters van de vierde klasse E, de Ammerstolse Sportvereniging. Even wel, het is meer voorgekomen, dat juist van de zwakste clubs werd verloren, zodat de Leidenaars danig dienen op te passen hier geen on nodig verlies te boeken. Immers, de naaste concurrent, Stolwijk, heeft slechts een punt achterstand en zij kan morgen op eigen terrein wel van St. Lodewijk winnen. Tenslotte Bodegraven in de vier de klasse F. Deze Rijnbewoners krij gen bezoek van Hermandad, welke club er al even slecht voorstaat als Bodegraven. Indien de Rijnbewoners deze kans op twee punten niet be nutten, ziet net er voor hen droevig uit. b5f;, Ld5c6 (gedwongen, op Pd7 mat op e7, op Kd8, Pf7f); 20. Lel— f4! Lc6xb5; 21. Dezxb5f Dc7—c6 stelling na 21 Dc7c6. I 1 i i A» (Van schaakmedewerker) Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. Iemand, die het spel niet kent, ziet als toeschouwer bij een schaakpartij niet anders dan het bord, verschillende figuurtjes en ter weers zijden twee mensen, die, aan zet zijnde veelal licht gebogen hun blik ken laten dwalen over dat bord en die figuren. Of beter dwalen is het niet bepaald, het lijkt meer als of de ogen her en der flitsen, dan weer enige tijd op en bepaald vakje staren om weer weg te schieten. Dit alles afgewisseld met een wiegelend heen en weer beweeg van het boven lichaam, woelende handen in de haarbos of, zo het haar ontbreekt, strijkende bewegingen der hand over de plaats waar dit haar eens was. Voor de schaak-leek moet het over zien van het bord wel een onmisbar» factor bij het spel zijn. Maar dit is niet het geval. Men kan evenzeer schaken zonder nam* bord en stuk ken om te zien. Deze wijze, liet z.g. blind schaken, is echter veel moei lijker, omdat men zich dan voortdu rend een visueel beeld van het strijd perk moet maken. Het zien van het bord is dus een steun bij het bere kenen der toekomstige zettenreeks. Het berekenen van een combinatie, het zich voorstellen van een stel ling na een bepaald aantal zetten eist echter eenzelfde voorstellings kracht, ongeacht of men 't bord ziet of niet. Een blinde schaker kan dus wel degelijk behoorlijk leren spe len, maar mist de steun bij het over zien van het bord. In de plaats daar van kan hij zijn, meestal zeer ver fijnde, tastzin als steun inschakelen. Een bord met speciaal daarvoor ont worpen figuren, waarover zijn uiterst gevoelige vingers glijden. Niet de gebogen houding. Waartoe ook? Volkomen geconcentreerd. Zo zien we de bekende hoofdklasser Koets- heid. In de jaren voor de oorlog een getrouw en succesvol strijder van de N.R.S.V., thans de voorvechter van de Lisser club „De Zwarte Pion". Hoe deze blinde op het schaakbord meer ziet dan vele zienden toont ons de volgende partij: Wit: P. A. Koetsheid; Zwart: T. Scheer. Gecpeeeld op 10 Novmber in de wedstrijd „Zwarte Pion"Bode graven. 1. d2d4, c7c5 (de Benoni-ver dediging), 2. e2e3 (beter is waar schijnlijk d4d5), Pg8f6; 3. c2 c4, e7e6; 4. Pblc3, c5xd4, (of d7 d5 waarmede de Tarrank-verde- diging was bereikt); 5. e3xd4, b7 b6; 6. Pgl—f3, Lc8—b7; 7. d4—d5! (zwart heeft zijn kans op d7d5 la ten voorbij gaan) d7d6; (op Lb4 bijv. 8. dxe6; Lxc3f; 9. bxc3, fxe6; 10. La3) 8. Lfld3, Pb8—d7 (e6—e5 lijkt hier meer kansen te geven op een houdbare stelling) 9. 00, Lf8 e7; 10. d5xe6!, f7xe6; 11. Pf3g5 (na tuurlijk op eenvoudige wijze heeft wit een overwegende stelling opge bouwd) Pd7—f8; 12. Tfl—el, Dd8— d7; 13. Ddle2 (niet Pxe6, Pxe6; Lf5 wegens Dc6 met matdreiging op g2) e6e5; 14. f2g4 (Iedere zet is raak). Ta8d8 (de 0—00 gaat niet wegens Pf7); 15. Pc3d5 (veel ster ker dan exe5, dxe5, Dxe5, Dd4f) Pf6xd516. c4—d5, Lb7xd5 (we ma- ken even opmerkzaam op /xg5?); A BCDE FG H 22. Lf4xd6ü Een fraai dame-offer. 22. Dc6xb5; 23. Telxe7t, Ke8— d8; 24. Pg5f7f, Kd8—c8; 25. Te7 c7f en zwart gaf op. Na K68 kost Tc7c5 zwart nog de dame. Behal ve 25. Te7c7| was er ook nog 25. Taclf, Dc5f; 26. Txc5, bxc5; 27. Tc7f, Kb8; 28. Pd8, onversch.; 29. Pc6 en 30. Tal mat. Een mooi e partij met een slot, dat ieder schakershart bekoren moet. Ter oplossing. P. A. Koetsheid. i - BCDE F G mat in twee zetten. (Uit „De Schaakwereld!" 1936). ATHLETIEK Kath. Athl. Ver. „De Bataven". Het trainings-programma is deze week voor de Bataven als volgt: Maandag in de zaal Pieterskerkhof voor de meisjes van 6 tot 7 uur en voor de jongens van 12 tot 17 jaar van 7.15 tot 8.15 uur. Vrijdag in dr zaal Krauwelsteeg (achter Casino-Theater) voor de da mes van 6.30 uur tot 7.30 uur en voor de heren en A-jongens van 7.30 tot 8.30 uur. De bos-trainingen beginnen voor de heren vanaf 1 Januari a.s. Op Zaterdag 10 December a.s. zal voor alle Bataven in het St. Antonius Clubhuis het St. Nicolaasfeest wor den gehouden. WIELRENNEN Swift Combinatie. Zondag wordt de vierde rit van de winter- training gereden. Start 9.30 uur aan de Zijl. TAFELTENNIS TAFELTENNISCLUC „STEEDS VOORUIT". In 4A ging St. V. I op de ingesla gen weg voort en bond ALTC 4 aan haar zegekar (100). Het derde deed het minder goed en kon het tegen Tempo 7 niet bol werken (46). In 4B was Match 3 het slachtoffer van St. V. 2; met niet minder dan een 100 overwinning kwamen v. d. Kerkhof c.s. naar Warmond terug. Het programma voor de eerstko mende week luidt: 7 December Match 2St. V. 1. 8 December St. V. 3Oegstgeest 2. Voorts vindt op 8 Dec. de ontmoe- 17. fxe5, Lxcl?; 18. exd6j\ Kf7; 19. I ting plaats van de twee leiders St. Df3f, Kg8; 20. Tel enz.); 17. f4xe5, V. 2—B.A.T. 1. Dd7c7; 18. e5xd6, Td8xd6; 19. Ld3 1 Horizontaal. 2. staal, 4. vertier, 5. kroot, 7. spoor, 9. portier, 10. staat, 12. paard, 14. garnaal, 15. kreek, 17. kaars, 19. Heerlen, 20. klein, 22. klomp, 24. citroen, 25. koest, 27. stiel, 29. verbond, 30. lorre, 32. klank, 34. Naarden, 35. snert. Verticaal: 1. pastoor, 2. sterk, 3. leest, 6. portaal, 7. spons, 8. roest, 11. vaandel, 12. plank, 13. drank, 16. Haarlem, 17. klerk, 18. steen, 21. noorden, 22. klink, 23. prent, 26. Tilburg, 27. steel, 28. Lente, 31. vaarwel, 32. Klaas, 33. krent. Het aantal binnenkomende oplos singen is steeds een betrouwbare barometer; het weer is in de afge lopen week bar slecht geweest, d.w.z. er er kwamen enorm veel oplossin gen binnen, ook van tamelijk velen, die de juiste woorden niet gevonden hadden. Onder de goede inzenders werden de prijzen als volgt toege- puzzles, wezen: le prijs, een sigaren-aansteker: J. Koot, Leidseweg 555, Voorschoten. 2e prijs, een portemonnaie: H. Droogh, Bent 2, Hazerswoude. 3e prijs, een boek: J. H. Basten Brinkhuis, Levendaal 68, Leiden. De prijzen worden toegezonden. 'Sinterklaas- en kinderpuzzle. In verband met het feit dat wij Don derdag 1.1. een Sinterklaaspuzzle voor volwassenen en een kinder puzzle voor onze jeugdige puzzle- liefhebbers plaatsten, publiceren wij vandaag geen nieuwe weekpuzzle. De oplossingen van beide puzzles, waarvoor prachtige prijzen beschik baar zijn gesteld, stromen reeds bin nen. Haast U! De termijn van in zending sluit a.s. Woensdagavond. Volgende week Zaterdag publiceren wij met een gewone weekpuzzle de oplossingen van beide Sinterklaas- De mode der afkortingen „De voorraad tijdbesparende letter combinaties, die langademige namen moeten vervangen, is blijkbaar on uitputtelijk". aldus schrijft de te Jo hannesburg verschijnende „Rand Daily Mail". Shaef, Amgot en Uurra, aldus be toogt het blad, zijn de weg van Seac en Ensa gegaan, maar nu bestaan de Cralog en de Crowgas, waarmede de gemiddelde burger niet zo erg ver trouwd is. Dat die namen hem wor den voorgezet, is slechts een gevolg van de gewoonte, dat men eerst zeer langdradige namen als „Organisation of european economie co-operation" en „Co-operative for american remit tances to Europe" bedenkt en ze dan afkort tot Oeec en Care, in plaats van onmiddellijk korte namen te kiezen. Hier is weinig aan te doen, klaagt het blad. De Verenigde Naties zelf hebben haar zegen aan dit systeem gegeven en ons verrijkt met Unesco, Unscob, Fac, Icac, Itu, Iro en Who de wereld-gezondheidsorganisatie) ,De laatste versie van deze ingewik kelde praktijk brengt ons woorden, samengesteld uit enkele letters van de namen van landen, die zich in enig verband aaneensluiten, zo ver volgt de „Rand Daily Mail". Benelux zal waarschijnlijk groeien tot Frita- lux of een nieuw leven beginnen als Finebei of Fobenel, en Nordenswe, Danosve en zelfs Dosfrilux komen ook al in zicht. Zodra deze symbolen van eenheid het levenslicht zullen hebben aanschouwd, zal de inventie ve geest ongetwijfeld zoeken naar nieuwe terreinen voor afkortingen. Wellicht zullen de Westelijke grote drie ontbloeien als Usbrance en de landen van de Raad van Europa ge zamenlijk Schadwestaly gaan heten. En om dichter bij huis te blijven, al dus het blad, niets schijnt te kunnen voorkomen, dat de Unie van Zuid- Afrika en Zuidwest-Afrika de Swu- nion gaat worden. LEIDSE BILJARTBOND Het programma van de L.B.B. van 5 tot 10 Dec. luidt: le klas cadre. Woensdag 7 Dec. TOP 1Carambole 1, Carambole 2 Spijkerbak 1, Spijkerbak 2TOG 1. 2e klas libre: Dinsdag 6 Dec.: Spoortje 2TOG 4 (ingelast). 3e klas libre: Donderdag 8 Dec.: de Valk 1—DOH 1, 't Zuid 2—Spij kerbak 4, TOG 5—De Heul 1. 4e klas libre: Donderdag 8 Dec.: Spijkerbak 5Morschpoort 4, Drei Pott. 2EMM 1, Carambole 4 DVH 2. 5e klas libre: Woensdag 7 Dec.. Drei Pott 3—SDO 2, De Hoek 2— De Heul 2, Morschpoort 5't Zuid 3, Spoortje 3Rijnegom 3. 6e klas libre: Vrijdag 9 Dec.: TOG 0—Vierkantje 2, UVS 3—De Valk 2. Woensdag 7 Dec.: Morschpoort 6 TOP 4. 8e klas libre: Vrijdag 9 Dec.: EMM 2Morschpoort 9, Morschpoort 8 Royal 3, Rijnegom 4—SDO 3, UVS 4't Zuid 5. Vier winnaars... vier verliezers tot heden r\E DERDE RONDE van het tournooi om het nationaal kampioen schap hoofdklasse groot biljart, cadre 71/2, bracht geen opzienbaren de wijzigingen in de stand. De vier ongeslagen leiders, die volgens het internationaal systeem waren ingedeeld tegen de vier ondersten, wisten allen een overwinning te behalen, zodat nog steeds van de Pol, Metz, de Ruyter en de Leeuw met een gelijk aantal punten (6 uit drie wed strijden) aan de kop gaan, terwijl Eichelsheim, Kobus, Sweering en Kruythof nog steeds op hun eerste zege wachten. Van een sensationeel verloop der partijen was gistermiddag geen sprake. Van de Pol liet weer eens duidelijk zien, dat hij een klasse apart vormt. Voor hem is zelfs dit cadre-spel te makkelijk. In de eer ste drie beurten zat het hem tegen. Samen leverden ze hem 4 carambo les op, maar in de vierde kwam hij los. In een strak tempo tikte hij, feilloos rappelerend, zijn bekende voortreffelijke series bijeen, tech nisch zo volmaakt, dat het de toe schouwer feitelijk alleen nog ver wonderde, dat hij de partij niet in dezelfde beurt uitmaakte. Maar op 100 miste hij. Achtereenvolgens scoorde hij in z n volgende beurten 35, 30 en nog eens 30, waarmede hij de 199 bereikte. In de 9e beurt be ëindigde hij de wedstrijd met zijn tweede serie van drie cijfers: 1Ö1. Arme Sweering. Hij was nauwelijks aan bod gekomen, had driemaal ge poedeld, een hoogste serie van 28 en bleef staan op 50 met het lage ge middelde van 5.55. Het partij-moyen ne van Van de Pol beweegt zich in stijgende lijn. Eerst tegen Kobus 18.75, vervolgens tegen Kruythof 27.27 en gistermiddag tegen Swee ring 33.33. In zijn partij tegen de Ruyter weerde Kobus zich geducht, maar hij kon toch niet verhinderen, dat de Waalwijker langzamerhand met grote regelmaat zijn voorsprong ver grootte. In een serie van 88 toonde Cees zich opnieuw de enige, die zij het technisch minder volmaakt het kleine rappelspel als groot meester van de Pol beheerst. Piet de Leeuw wist zich ook te gen de taaie en zo constant spelen de Eichelsheim te handhaven. De laatste stelde zeer teleur na zijn voortreffelijke partij van Donderdag tegen kampioen Metz. Kruythof tenslotte kampte tegen het einde van zijn partij tegen Metz met pech en verloor zijn zelfver trouwen. Hij maakte zoveel poedels, zonder Metz 24 beurten nodig had om de 300 vol te maken. In de 20ste beurt stond Kruythof nog met 211 tegen 208 voor. Toen Metz vier beurten later de 300ste carambole maakte, stond Kruythof nóg op 211. Ook in de vierde ronde wisten de vier leiders zich te handhaven. Van daag zullen onder hen in de vijfde ronde de eerste slachtoffers moeten vallen, want nu komt van de Pol tegen de Ruyter en Metz tegen de Leeuw uit. In de onderste helft zul len tevens vanmiddag de eerste overwinningen worden geboekt, want Kobus speelt tegen Sweering en Eichelsheim tegen Kruythof. De debutant Eichelsheim kreeg gisteravond in zijn partij tegen van de Pol menig open doekje. Van de Pol liet weinig fraais voor hem lig gen en bovendien bracht Eichels heim zichzelf ook dikwijls in moei lijkheden. Gedurende de eerste tien beurten wist hij echter met diverse spectaculaire massé's de problemen op te lossen en zo stond hij, on danks een serie van 71 van van de Pol, met 139 tegen 113 punten voor. Daarna was het echter met hem ge daan. In vijf beurten maakte zijn tegenstander de partij uit. Het enige markante feit van de avond was de hoogste serie van Cees de Ruyter in zijn partij tegen Swee ring. De Waalwijker gaf een prach tig staaltje van zijn techniek: vrijwel zonder bandstoten maakte hij met goed uitgebalanceerd kort rappel- spel e enserie van 142, hoogste, die in dit tournooi tot dusverre gescoord is. Sweering was bijzonder ontevre den over zich zelf hij heeft tot nu toe een voor zijn capaciteiten bij gemiddelde. dat hij er zich tenslotte meer op I Dat de Leeuw Kruythof er onder ging concentreren niets voor zijn hield mocht nauwelijks nog tegenstander te laten liggen, dan send worden genoemd, nu hij zelf te scoren. Het gevolg was, dat I vorige drie partijen getoonc iets van zijn oude glans te hebben teruggekregen. Hij maakte geen en kele poedel in deze partij. Zijn spel wordt iedere ronde beter. Eerst no teerde hij een gemiddelde van ruim 10, daarna van 13, in de derde ron de was het 15 en ditmaal tegen Kruythof zelfs 20. Metz kon tegen Kobus lange tijd niet los komen. Hij werkte 19 beurten lang aan 145 caramboles en stond er toen nog 33 op de Haarlemmer ach ter. Maar in de 20ste produceerde hij plotseling een ouderwetse serie van 101. Kobus volgde nog vrij goed, maar kreeg geen kans meer om te winnen. De uitslagen zijn: Van de Pol 300 9 101 33.33 Sweering 50 9 28 5.55 Kobus 195 22 39 8.86 De Ruyter 300 22 88 13.63 de Leeuw 300 20 82 15.00 Eichelsheim 160 20 28 8.00 Kruythof 211 24 50 8.79 Metz 300 24 45 12.50 de Ruyter 300 20 142 15.00 Sweering 174 20 34 8.70 de Leeuw 300 15 60 20.00 Kruythof 154 15 48 10.26 Eichelsheim 159 16 47 9.93 van de Pol 300 16 72 18.75 Metz 300 24 101 12.50 Kobus 242 24 42 10.03 De stand na de vierde ronde luidt: van de Pol 8 1200 141 23.07 de Leeuw 8 1200 82 13.95 Metz 8 1200 101 13.78 de Ruyter 8 1200 142 12.50 Eichelsheim 0 835 58 10.84 Kobus 0 884 46 10.40 Sweering 0 728 68 9.33 Kruythof 0 687 50 8.48 Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken HILVERSUM I (301 m). 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 nieuws, 8.30 voor de tuin, 8.45 gevarieerde muziek, 9.10 sportmede- delingen, 9.15 verzoekprogramma (gr.pl.), 10.05 voor de jeugd, 12.00 orkestconcert, 12.30 voor de jeugd, 12.40 orgelspel, 13.00 nieuws en me dedelingen, 13.15 mededelingen of gramofoonmuziek, 13.20 amuse mentsmuziek, 13.50 „Even afreke nen, heren", 14.30 Radio Philhar- monisch orkest, 16.00 dansmuziek, 16.30 sportrevue, 17.00 „gesprekken met luisteraars", 17.20 muzikale causerie, 17.30 „De avonturen van ome Keesje", hoorspel, 17.50 kinder koor, 18.05 reportage, 18.15 nieuws en sportuitslagen, 18.30 Voor de Ne derlandse strijdkrachten, 19.00 „ra- diolympus", 19.30 Weense muziek, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 „Le Villi", opera, 21.15 caba ret, 21.40 populaire muziek, 22.00 Paul Vlaanderen en het Sullivan- mysterie, hoorspel, 22.35 vioolspel, 23.00 nieuws, 23.15 dansorkest. HILVERSUM II (415 m). 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9.30 KRO. 17.00 N.C.R.V. 19.45—24.00 KRO. 8.00 nieuws, 9.30 nieuws en wa terstanden, 9.55 Hoogmis, 11.40 ka mermuziek, 12.15 Apologie, 12.40 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, katholiek nieuws en mededelingen, 13.20 Maastrichts ste delijk orkest en solist (in de pauze: „Uit het boek der boeken"), 14.30 „De man die St. Nicolaas zag", hoorspel, 15.30 vocaal kwartet, 15.50 „Katholiek overleg", 16.15 reporta ge, 16.30 Vespers, 18.30 Gemengd koor, 19.00 kamerkoor, 19.30 nieuws, 19.45 actualiteiten, 19.52 boekbe spreking, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gevarieerd programma, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws. MAANDAG HILVERSUM I, 301,5 m. 7.0i -24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.03 Nieuws. 8.40 Radio ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Populair concert. 11.15 Caril lon en orgel. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-or kest. 14.00 „Alt en piano". 14.45 Strijkkwartet. 15.15 Gevarieerd pro gramma. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgelspel. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. i9.05 Radio film krant. 19.30 Muziekcauserie. 19.45 Regeringsuitzending. 20,00 Nieuws. 20.05 Uitslag luisterwedstrijd. 21.00 Sint Nicolaasprogramma. 22.15 Ge varieerde muziek. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Sportuitslagen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.00 Weerbe richten. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Familiecompeti tie. 11.20 Voordracht. 11.40 Sopraan en piano. 12.10 Strijkorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Lidhte muziek. 14.00 Voordracht. 14.45 /oor de kinderen. 15.00 Causerie over kamerplanten. 16.30 Sluiting. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.20 Sportnieuws. 18.30 Voor de kinderen. 19.00 Nieuws. 19.15 Engel se les. 19.30 Uitslag luisterwedstrijd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 St. Nicolaasprogramma. 21.00, Me neer Goedhart beleeft een ongeluks dag", hoorspel. 22.15 St. Nicolaas- sketch. 22.30 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Volksliederen. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7