VOOR UW RAOIO ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De politie in West-Duitsland De geallieerde Hoge-Commissie te Bonn heeft Vrijdag een verklaring gepubliceerd, waarin de elf landen van de Westduitse Republiek gewaar schuwd worden, hun politie-organisa- ties niet de kenmerken van para-mili taire formaties te laten aannemen. De organisatie van de politie mag. aldus de verklaring, niet zo gecentraliseerd worden, dat zij een bedreiging zou gaan vormen van de democratische regering of de veiligheid van de be zettingstroepen. De Laender-commissarissen (geal lieerde vertegenwoordigers) hebben, aldus de Hoge-Commissie, de tekst van de verklaring der commissie overgebracht aan de ministers-presi denten van de elf Laender. De verklaring geeft een aantal grondregels voor de organisatie van de Duitse politie. Volgens deze regels moet de politie in elk der Leander afzonderlijk gedecentraliseerd blij ven, tenzij de Hoge-Commissie spe ciale toestemming geeft voor oprich ting van een „Land"-politie. Twee of meer gemeenten mogen, wanneer de geografische gesteldheid hiertoe ge schikt is. een gemeenschappelijke po litiemacht vormen, mits deze niet meer dan tweeduizend man telt. De Hoge-Commissie zal te allen tijde het aantal manschappen van een politie macht kunnen doen verminderen. Samenvoeging van de politiemachten van twee of meer Laender is verbo den. Politiemannen mogen niet aan politieke activiteit deelnemen en niet staken. De Etna werkt weer AS-REGEN IN DE STRATEN VAN CATANIA. Als het hier regent steken we de paraplu op. Te Catnia op Sicilië lo pen de bewiners sedert gisterochtend ook met een paraplu op; niet omdat het water regent, maar as. De Etna is nl. aan het werk en een dichte re gen van vulcanische stof valt neer in de straten. Te oordelen naar de dikte van de aslaag is de uitbarsting van ernstige aard. Op 1650 M. hoogte blijkt een nieu we krater in werking te zijn geko men. Een lavastroom daalt van de helling af, 2 K.M. per uur vorderend Een uitgestrekt landbouwgebied wordt bedreigd. De drie lavastromen, waarvan eerst sprake was, zijn door de nieuwe opgeslorpt. De inwoners van Bronte en Maletom vrezen, dat de lava hun dorpen zal bereiken. De huidige uitbarsting van de Etna is de hevigste, welke zich sedert ver scheidene jaren heeft voorgedaan. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt. is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbarstingen voor gedaan. De bekendste uitbarsting van de Siciliaanse vulkaan dagtekent van 1669. Drie dagen lang beefde de aar de, waarna lavastromen van de hel lingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en ten slotte in de Middellandse Zee te rechtkwamen. BRANDEND DE HAVEN BINNEN Het achtduizend ton metende vrachtschip „Hawaian Rancher" van de Matson-lijn kwam Vrijdag bran dend en wel de baai van San Fran cisco opvaren, viel de haven van Ala meda binnen, sloeg daar om en kwam terecht tegen een pier. Het schip bleef echter drijven onder sterke rookontwikkeling uit het ruim. De brand was des morgens vroeg ont dekt, toen het schip midden op de stroom voer. Het omslaan werd ver oorzaakt door de grote hoeveelheid water, welke door de brandweer te Alameda in het brandend ruim was gespoten. Gandhi's invloed OP VERBREIDING VAN CHRISTELIJKE IDEEëN IN INDIA. Pater Jerome D'Souza S.J., rector van het Loyola College te Madras in India, die als lid v^p de Indische de legatie bij de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in de Verenig de Staten vertoeft, heeft in Detroit gesproken over de toestand van de Kerk in India. Hij onderstreepte daarbij bijzonder de invloed, die het leven en het werk van Mahatma Gandhi hebben gehad op de verbrei ding van de christelijke ideeën in India. Weliswaar dateert het Christendom in India reeds uit de dagen der apos telen, aldus pater D'Souza S.J., maar pas in de negentiende eeuw is de grote stroom van bekeringen begon nen. Door de ontwikkeling van een helder Godsbegrip, de verbetering van de positie der vrouwen en het vernemen van enkele Christelijke ideeën gelukte het aan het Hindoeïs me de pro-Christelijke beweging te gemoet te treden en het verloren ter rein terug te winnen. Bij deze ople ving van het Hindoeïsme speelde Mahatma Gandhi een belangrijke rol. Ofschoon Mahatma Gandhi welwil lend tegenover het Christendom stond, verklaarde hij toch, dat hij be vrediging vond in het Hindoeïsme. Toch was, zo vervolgde pater D'Souza, de houding van Gandhi gunstig voor het Christendom. Gandhi bezat in tegenstelling met de pantheïstische opvatting de Christe lijke idee van een persoonlijke God. Hij geloofde in de kracht van het gebed en in de goddelijke voorzienig heid. Hij geloofde, dat alle mensen door God geschapen zijn en dat zij p's gevolg daarvan als mensen gelijk ;.:n. Hij beminde zijn medemensen en was bedacht op hun welzijn. Hij was een voorvechter voor de rechten van het geweten. Iedere dag las hij een gedeelte uit de Bergrede van Christus. En om al deze redenen zal zyn leven en zijn werk bijdragen tot de verbreiding van het Christendom, ofschoon zijn leer in feite tegen het Christendom gericht is. DE POSITIE VAN LORD PAKENHAM De oppositie heeft de Engelse re gering er van in kennis gesteld, dat zij de volgende week in het Lager huis een debat wenst over de posi tie van Lord Pakenham, de Engelse minister van burgerluchtvaart, die zich verleden week uitspraktegen de uitslag van het onderzoek inza ke de ramp van de „Nijmegen". Na de verontschuldiging, die Pakenham in het Hogerhuis heeft uitgesproken, verzochten leden van de oppositie om zijn aftreden. Men verwacht, dat Pakenham de hand boven het hoofd zal worden gehouden. PHILIPS SPECIAALZAAK AALMARKT 12 TELEF. 21782 TOT NEGEN UUR GEOPEND BURGEMEESTER VAN AUE GEVLUCHT. Johannes Heinz, de christelijk-de- mocratische burgemeester van Uae. het centrum van het gebied der ura- niummijnen in de Sowjet-zöne, is naar West-Duitsland gevlucht, aldus meldt de met Britse licentie verschij nende „Telegraf". DE NOOD DER NEDERLANDSE PRIESTERS IN FRANKRIJK. Toen verleden jaar verschillende dag- en weekbladen de materiële nood der Nederlandse priesters in Frankrijk beschrreven, mocht het Comité tot Hulpverlening aan Neder landse Priesters in Frankrijk consta teren. dat de oproep tot de Neder landse Katholieken om deze priesters te helpen niet tevergeefs was ge weest. Vele giften kwamen binnen, velen verbonden zich om hun Katho lieke weekbladen geregeld aan de op te geven adressen te doen toekomen. En zo ontstond er een contact, dat door genoemde geestelijken op hoge prijs werd gesteld; zij vonden daarin een blijk van waardering voor hun harde werken, voelden zich niet meer zo vereenzaamd en konden, door de hun toegezonden weekbladen en tijd schriften als De Linie, Nieuwe Eeuw. Katholiek Archief, Katholiek Cultu reel Tijdschrift, op de hoogte blijven van hun tijd. Hun brieven waren vaak ontroerend van dankbaarheid Allen ontvangen tegenwoordig een dergelijk tijdschrift. Het is echteT zaak, dat deze toestand bestendigd blijft. Omdat de zielzorg in Frankrijk en alles wat daaraan vastzit zo ge heel anders is dan in Nederland, is het bovendien en ten zereste ge wenst, dat hun ook een abonnement op een van hun eigen tijdschriften mogelijk wordt gemaakt. Velen zou den bijvoorbeeld graag „L'Union" ontvangen, maar 600 frs. is een te hoog bedrag voor hen. Met alle waar dering en dankbaarheid voor al het geen reeds door de Katholieken van Nederland is gepresteerd, ziet het Comité tot Hulpverlening zich daar om genoodzaakt, nogmaals een drin gend beroep op Nederland te doen om hun steun te continueren en die nog effectiever te doen zijn, waardoor het aan het Comité mogelijk zal kunnen worden gemaakt, de Nederlandse geestelijken in Frankrijk een abon nement te bezorgen op „L'Union" of op een soortgelijk tijdschrift. Bijdra gen worden gaarne ingewacht onder gironummer 1268, Doofstommen In stituut St. Michielsgestel N. Br. Cor respondentie inzake tijdschriften te richten aan de Administratrice me juffrouw B. de Weert, 't Koetshuis, Best N. Br. WETSONTWERP OVER DE OVERDRACHT KAN NIET GEWIJZIGD WORDEN. De Regering zegt in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer op het wetsontwerp over de sou ver einiteitso verdracht, dat er in dit wetsontwerp geen wijzigingen kun nen worden aangebracht. Aanhou ding van het wetsontwerp om de Re gering gelegenheid te bieden over bepaalde punten het overleg met In donesië voort te zetten, zou vermoe delijk in haar gevolgen weinig ver schillen van een verwerping van het wetsvoorstel zo zegt de Regering verder. De Regering kan niet inzien, dat de Nederlandse troepen, die zullen worden teruggetrokken, nog een taak hebben te vervullen ten aanzien van de Nederlandse burgers in Indo nesië. Dit is naar het oordeel van de Regering uitsluitend de taak van de regering van de Verenigde Staten van Indonesië. De Regering ziet geen bezwaar in het voeren van de Indonesische vlag op schepen van de Nederlandse Ma rine. Daarom kan de Regering be zwaarlijk tegemoet komen aan de wensen van sommige leden van de Ka mer om slechts vrijwilligers dienst te doen nemen op de schepen, die onder Nederlandse en Indonesische vlag varen en onder het Indonesische ministerie van defensie staan. De Nederlandse regering heeft slechts node het besluit genomen om twee milliard van de Indonesische schuld te annuleren, maar indien zij op haar oorspronkelijke standpunt was blijven staan, dan zou dit het slagen van de conferentie op het spel hebben gezet. DR. H. NIEMER GAST VAN APOSTOLISCH DELEGAAT. Toen dr. H. Niemer, de bekende Alma-arts, op zijn doorrreis naar Flores op het vliegveld „Kemajo- ram" bij Batavia landde, werd hij door vele vrienden en kennissen verwelkomd. Mannen als dr. Nie mer zijn thans in Indonesië de vre- des- en verbroederingsapostelen. In Batavia was hij de gast van de Apostolische Delegaat in Indonesië Mgr. de Jonghe d'Ardoye. Na het diner trokken de gasten zich met dr. Niemer terug in de werkkamer van de Apostolische Delegaat. Zij bespra ken in grote trekken de inschake ling van de leek in het missiewerk evenals het nut en de noodzakelijk heid van het leken-missiewerk aan het missiefront. Mgr. de Jonghe d'Ardoye prees het standpunt, dat door de A.L.M.A. werd ingenomen, namelijk dat de le ken, die in de missielanden werken, hun lekenmissie dienen uit te oefe nen los van iedere politiek. Een or ganisatie zoals de A.L.M.A. en de Vrienden var de A.L.M.A. zal zich langzaam maar zeker ontplooien. Dit achtte de Apostolische Delegaat een verblijdend verschijnsel. Dr. Niemer had enige dagen later een lang onderhoud met Mohammed Rum, die zeer waarderend over het missiewerk sprak Dr. Niemer is na dit onderhoud doorgereisd naar zijn standplaats op Flores. HET PASSAGIERSVERVOER UIT INDONESIë. Daar verwacht kan worden, dat er in 1950 vele landsdienaren naar Ne derland willen vertrekken, zullen er speciale maatregelen genomen moe ten worden in de vorm van het charteren van buitenlandse schepen om aan de passagiersbehoefte te kunnen voldoen, aldus vernam Ane- ta van de dienst van het reiswezen. Voor December bestaat er bij het passagiersvervoer, dat door deze dienst wordt verzorgd, geen achter stand. Donderdag jl. is het Italiaan se emigratieschip „Napoli" met 125 passagiers aan boord uit Indonesië vertrokken De „Napoli" was op te rugweg naar Europa, nadat zij emi granten had vervoerd naar Austra lië. Er was plaats voor 400 personen uit Indonesië, wegens tijdsgebrek konden er slechts 125 personen van deze vervoersgelegenheid gebruik ma ken. Op het tweede Italiaanse schip jSurriento" dat midden December in Priok wordt verwacht, is plaats voor 700 passagiers uit Indonesië. Half December vertrekt ook het Britse vaartuig „Cameronia", dat 1300 passagiers uit Indonesië zal vervoeren. Met de „Willem Ruys" en de ..Oranje" zullen ongeveer 1600 passagiers naar Europa reizen, met vrachtschepen zullen ongeveer 250 en met schepen van de K. P. M. zul len er in December circa 670 perso nen naar Europa worden vervoerd. De lonen in het Bloembollenbedrijf In een bespreking, welke op 28 No vember plaats vond tussen de organi - saties van werkgevers en werkne mers in bet Bloembollenbedrijf, is in gemeenschappelijk overleg besloten de opzeggingsdatum van de C.A.O. van 1 December 1949 te verschuiven naar 1 Januari 1950. Dit besluit is genomen, omdat de toestand op het gebied van lonen en prijzen niet voldoende duidelijk is, om thans reeds een definitief stand punt inzake de lorien voor het con tractjaar 19501951 te bepalen. Wel was men algemeen van oor deel. dat een compensatie voor de stijging van de kosten van levenson derhoud tengevolge van de devalua tie, in de vorm - van een loonsverho ging noodzakelijk is. Het werd echter wenselijk geacht de beslissing over het al of niet op zeggen van de C.A.O. aan te houden, totdat het resultaat van de bespre kingen, welke momenteel over het probleem van de lonen en prijzen tus sen de regering en de Stichting van de Arbeid worden gevoerd, bekend is. In dezelfde bespreking is tevens aandacht geschonken aan enkele an dere punten in de C.A.O. Door de arbeidersorganisaties zijn enige wijzigingen voorgesteld, terwijl ook de werkgeversorganisaties enkele voorstellen hebben gedaan. Besloten is de wederzijdse voorstel len in eigen kring te bespreken, waarna omstreeks half December op nieuw een bijeenkomst zal worden gehouden. VERLAGING DER SUBSIDIE OP VARKENSVLEES Aangezien de uitvoering van de sedert 6 November jl. gelden subsi dieverlening op het varkensvlees in dc practijk tot voor de regering on aanvaardbare consequenties heeft geleid, heeft de regering besloten, deze subsidie met ingang van 5 De cember 1949 te verlagen. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsverhoging van het varkens vlees, welke hiervan het gevolg is, zal worden gevonden in een prijsver laging van suiker. Maatregelen daar voor zijn in voorbereiding. DE NEDERLANDSE VLIEGTUIG INDUSTRIE. De regering heeft zich nader be raden over de Nederlandse vlieg tuigenindustrie en is na ampele overweging tot de overtuiging ge komen, dat de zelfontwikkeling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De rege ring is bereid de hiervoor vereiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwik keling wordt voldaan. De Bloemen tentoonstelling in Keukenhof Een Katholiek-lslamietisch front? Verhouding Christendom en Islam Naar aanleiding van de missie-intentie van het Apostolaat des Gebeds voor de maand December („Voor de landen, die aan de Islam onderwor pen zijn") heeft pater Jos Houben S.J., profescsor in de Islamietische theologie aan het Theologicum der paters Jezuiëten te Maastricht, een artikel gepubliceerd in de wekelijkse nieuwsdienst van Agenzia Fides, van de H- Congregatie de Propaganda Fide te Rome. Het „Weekbl. v. Bloembollencul tuur" wijdt een beschouwing aan de vollegrondstentoonstelling, welke in het Lisser „Keukenhof" wordt voor bereid. „Er zijn reeds diverse persconferen ties gehouden aldus het weekblad en in al meer dan 60 dagbladen, tijdschriften en periodieken werden zeer waarderende artikelen aan „Keukenhof" gewijd. Het aantal inzenders overtreft de stoutste verwachtingen. Het lag aan vankelijk in de bedoeling om in het gehele plan een climax te leggen een soort vijf-jarenplan dus maar het is anders gelopen. In dit seizoen werden reeds 12 tot 13 ha. beplant, hoofdzakelijk rondom de 3 ha. grote vijver. Met de Verengiing voor Vreemde linge verkeer, autobusondernemingen en de Nederlandse Spoorwegen is contact opgenomen. Allen zijn zeer enthousinast, van de zijde van de N.S zelfs zo. dat onmiddellijk aan de Directie een voorste] is gedaan om het station Lisse een flinke beurt te geven, waarmede naar schatting een be drag van 15.000.tot 20.000. is gemoeid. Ook de N.Z.H.V.M. is ingeschakeld en de vooruitzichten op het gebied van vervoer zijn dus zeer gunstig. Wij vernamen verder, dat met het Bestuur van de Bond van Bloembol lenhandelaren zeer nauw wordt sa mengewerkt. De heer De Vroomen uit Warmond, heeft namens de Bond in het bestuur zitting genomen en zo wel in de terrein-commissie als in de reclame-commissie heeft de Bond een vertegenwoordiger. De commis sie van ontvangst van buitenlandse gasten zal bestaan uit de Voorzitters van de groepen voor de diverse lan den. Ook voor het restaurant is een op lossing gevonden. Het werk is inmid dels gegund pn zal half Maart gereed zijn. Uit het voorafgaande blijkt wel, dat er door het Comité zeer hard ge werkt is. Dat er tal van besprekingen moesten worden gehouden blijkt wel hieruit, dat er voor de bouw van het restaurant niet minder dan 15 ver gunningen nodig waren! Er moest dus met 15 verschillende instanties of personen overleg worden gepleegd, maar alles liep gelukkig zeer vlot van stapel. Insiders ramen het bedrag dat in totaal in verband met de tentoon stelling werd geïnvesteerd, op onge veer 750.000. Uit het vakoogpunt is het ongetwij feld van belang dat ook de keurings dienst ingeschakeld is. De besturen van de afdelingen van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zijn dezer dagen nog eens tot een be zoek uitgenodigd, om zich van de stand van zaken op de hoogte te kun nen stellen. Het is wel aardig om ten slotte nog te vertellen, dat het reclamebureau van de Commissie voor Onpersoon lijke Reclame, de heer York, reeds de eerste plaatsen heeft geboekt van Amerikaanse touristen. dat er door bemiddeling van het Reclame Bureau van de N.S. een 3000-tal Belgische be zoekers per extra-treinen zullen ko men en dat de Nederlandse Zondags- schoolvereniging, mede in verband met de tentoonstelling, het volgend congres, waaraan 1500 a 2000 perso nen deelnemen, in het voorjaar van 1950 in de H.B.G. of Hobaho zal hou den. Wij mogen gerust constateren, dat een groots werk is verricht en spre ken gaarne de hoop uit, dat de opzet van het Comité, nl. het scheppen van een nieuw evenement ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en het openen van nieuwe perspectieven voor de vergroting van de afzet van bloembollen, volledig moge slagen" In de loop van de laatste maanden heeft de internationale pers reeds vele malen de gelegenheid gehad om zich met het Midden-Oosten be zig te houden. Inderdaad wordt in het Midden-Oosten een belangrijke partij gespeeld, waarbij het niet al tijd gemakkelijk is de gebeurtenissen te volgen of de spelers duidelijk te onderscheiden. In ieder geval zijn daar velerlei belangen in het spel be trokken en lang niet alleen de be langen van de Joden en de Arabie ren. Het bloc van het Nabije Oosten, Egypte en Arabië, controleren op het land, op zee en in de lucht de, grote verbindingswegen tussen Europa, Afrika en Azië en onder de grond onuitputtelijke voorraden petroleum. Zonder te overdrijven kan men zeggen dat de Mohammedaane lan den op een der belangrijkste stra tegische punten der wereld gelegen zijn. En niet alleen de centrale lan den van de Muzelmannen zijn aan de orde van de dag, de landen van de peripherie dringen zich eveneens aan onze aandacht on. Een nieuwe sociale structuur is daar in wording. In Sauditisch Arabivi is een zeer grote groep van de be volking. die tot nu toe een nomaden volk was, onbestendig en moeilijk te regeren maar die zich nu aan een meer geregeld leven aanpast dank zij de ontginningen en de netroleum- industrie. Vooral het peil van het onderwijs is stijgende. Naast een nieuw proletariaat is een een mid denstand naar voren gekomen. Het oude isolement, dat angstvallig be waard werd en dat de Muzelmannen in zichzelf opsloot, gaat slijten doo" het contact met de moderne wereld en zal tenslotte eindigen door geheel te verdwijnen. In Egypte openbaart de invloed van de nationalistische partij „Wafd" de groeiende macht van de nieuwe generatie. In Indone sië geeft eenzelfde nationalistische jeugd haar meest dvnamische ele menten aan de revolutie. Zal de Jslam als Godsdienst beinv'oed worden door de actuele gebeurtenissen? Door deze aanhoudende en harts tochtelijke beroepingen in de gehele Moslemietische wereld dringt zich heel natuurlük een vraag op aan onze geest: Welke invloed zullen die actuele gebeurtenissen hebben op de Islam als godsdienst? Het antwoord is zeer ingewikkeld en wij zullen ons beperken tot het opnoemen van en kele factoren die een diepere stro ming tengevolge kunnen hebben. Sinds de dag. waarop Mohamed zijn theocratisch gezag te Medina vestigde, zijn godsdienst en politiek nauw verbonden gebleven in de Mos- lemietische staat. De grondgedach ten van dit politiek-religieus systeem zijn de onbetwistbare souvereiniteit van God en een diep solidariteitsge voel, welke door de gemeenschappe lijke overtuiging van Gods souverei niteit bezegeld is. De Islam is niet alleen de godsdienst bij uitnemend heid. hij is ook het ideaal van een universele staat. De leer van de Dar ul-Islam dar al-harb Clanden van de Islam en landen van de ongelovigen), welke wij vertalen met Pan-Islamis- me". brengt aan de Muzelmannen het goddelijke bevel over om hier op aarde het Riik Gods te stichter en om te gaan st-iiden voor de „Weg van Allah" totdat dit doel is be reikt. Dit Moslemietische ideaal heeft schitterende doch partiële resultaten gekend die echter gevolgd werden door tijdperken van diep verval. Teen in de eerste eeuwen de Ara bische stoottroepen doordrongen tot diep in het Oosten en in het Westen, gaf de Islam die in Arabië ontstaan was en een Arabische godsdienst ge bleven was. het bewijs van eer won derlijk aanpassingsvermogen bii het contact met de cultuur van Perzië en Indië welke hij deed herleven door haar nieuw leven in te blazen- Die veroverde kracht van Arabië be waarde eveneens haar eerste jeugdig élan toen de Islam er in slaagde nieuw bloed en nieuwe ideeën in zich op te nemen. Maar sinds de Moslemietische we reld zich in zichzelf oprioot om in vrede te genieten van de verkregen resultaten, toonde haar religieuze, sociale en politieke leven voor de eerste maal tekenen van ouderdom. Van toen af zette de Islam zich' zo ongenaakbaar buiten de wereld stroom dat het thans moeilijk is om aan zijn vroegere overheersing te geloven. Nieuwe opbloei van de Islam. De moderne belangen, die peen enkele slagboom respecteren, braken dit isolement afdoende. De vele stro- Notaris A. van Meerwijk te 's Hertogenbosch is plotseling over leden. De heer A. L. Vollaerts, oud hoofdbestuurder van de Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond is te Haar lem in de leeftijd van 72 jaar over leden. Een brand is gisteravond uit gebroken in de papieropslagplaats van de drukkerij van de firma Dijk man aan de Korenmarkt te Delft. De schade wordt geschat op 5000 gld. De 45-jarige restaurateur M^ S, Delft is gisternacht op zijn motor rijwiel te Rotterdam tegen een trot toirband opgereden. Hij werd heel ernstig gewond. De 24-jarige arbeider P. K. uit Gerven is bij het lossen op het Sta tionplein te Eindhoven onder een stapel omvallende kruiwagenbakken geraakt. De man was op slag dood. K.L.M. VANGT AAN MET JET-ONDERZOEK. Door het hoofddirectoraat produc tie is ingesteld een commissie voor jet-onderzoek, bestaande uit de he ren Taub, Priessen, Scnonfeld en eni ge door het hoofd operations aan te wijzen experts op vliegtechnisch en operational gebied. LOODSDIENST IN DE WIELINGEN GESTAAKT WEGENS STORM. Sinds vanochtend 9 uur zijn de loodsdiensten buiten Vlissingen in de Wielingen gestaakt in verband met de storm. De loodsdienst voor West- kapelle, in het Oostgat, functionneert nog. mingen evenwel, vooral rationalisme en communisme, die de Islam zijn binnengedrongen, vinden in de Mos lemietische landen geen gemakkelijke prooi. Door deze dubbele dreiging van buiten is de Islam inderdaad zich zelf weer bewust geworden en laat hij zien, dat er nog vuur brandt onder de as van een eeuwenoud iso lement. Zijn geestelijke soepelheid van het begin schijnt te herleven en zijn tra ditionele neigingen al het goede op te nemen zal er zonder twijfel in slagen om de Islam-wetenschap te plooien naar de moderne eisen, zon der haar geweld aan te doen. Van een dreigende ineenstorting van de Islam, zoals door sommigen in het begin van deze eeuw vroegtijdig werd voorspeld, vindt men geen spoor. Daarentegen wijzen verschei dene tekenen op een nieuwe opbloei. Tegelijkertijd manifesteert de Islam een grotere ontvankelijkheid voor de ideeën van anderen. De Muzel mannen al zullen zij het niet uit drukkelijk bekennen, worden zich bewust van een leegte in hun eigen politieke, economische en religieuze opvattingen. Zij ontdekken nieuwe mogelijkheden, zij willen meer vrij heid hebben om zich te kunnen be wegen op allerlei gebieden. En daar luist kunnen het Christendom en de Islam een gebied vinden waar zij elkaar kunnen ontmoeten. Wie, inderdaad zal in staat zijn de leegte van de Islam aan te vullen? Zal het Katholicisme een rol spelen in de nieuwe oriëntering van de Mos lemietische theologie? Zal het een nieuw licht aan haar verschaffen bij het zoeken naar de volledige waar heid? Zal de Kerk de aandacht van haar dwalende broeders vestigen op de diepe behoefte, welke het men selijk hart gevoelt tot een levend contact met een persoonlijke God en zal zij hen de weg tonen, die leidt tot dit doel? Of zullen de Islamieti sche theologen zich richten naar de dwaling? Evenveel vragen waarop wij door daden moeten antwoorden. Eén ding tenminste is zeker; de Kerk. meer dan ooit bewust dat zij het Mystieke Lichaam van Christus is. en begiftigd met een goddeliike expansiekracht, ziet met bezorgdheid naast de bijzon der vruchtbare velden van aposto laat geestelijke woestijnen, waar het woord van God slechts uiterst spaar zaam kan worden voorbereid. Maar het is niet voldoende, dat de Hoogste Leiding der Kerk daarvoor bezorgd is. ook de grote massa van Christenen moet zich bewust worden van haar dringende plicht tot aposto laat. welke de nieuwe situatie van de Islam haar oplegt. De Katholieke we reld kan de kansen, die haar wor den aangeboden, niet laten ontsnap pen hoe gering zij ook zijn. Onge lukkig genoeg bewaren onze herinne ring. onze geschiedenisboeken, onze volksverhalen de sombere herinne ring aan de Kruistochten, aan het tijdperk waarin de Moren als de Russen in deze dagen voor het Westen een geducht gevaar beteken den, waartegen men zich tot iedere prijs moest verdedigen. De dreiging duurde eeuwen en eindigde door de nederlaag van de Turken. Dit gevaar is heden ten dage bezworen. Maar al is er geen gevaar meer te vrezen van de kant van de Moslemietische wereld, dan mogen wii ons toch niet ontslagen achten van de verplichting haar te hulp te komen. Zonder twijfel zijn van Katholieke zijde reeds verscheidene contacten gevestigd en is er voortreffelijk werk gedaan. Maar dit alles betekent niet veel in vergelijking met de resulta ten. die door leke-krachten verkre gen zijn. terwijl deze alleen werken met het oog op materiële belangen. Het betekent weinig vooral als men denkt aan die vooroordelen, die de Moslemietische wereld koestert tegen het Christendom. Tengevolge van de afkeer voor het Westen, waar mede de Islam zich heeft omgeven, heeft meer dan één apostel de moed verloren en men houdt heden ten dage niet op te herhalen, dat het on mogelijk is de Islam te bekeren. Zeker, de obstakels kunnen on overkomelijk schijnen, want sedert Lepanto, Wenen en zoveel andere veldslagen is de droom van een Isla- mietisch universeel rijk overgegaan van geslacht op geslacht, gelijk op gaande met de afkeer voor het Wes ten. Meer ontmoedigend voor ons is nog de overtuiging, in 4e Moslemie tische wereld dat zijn godsdienst in de ogen van God de enige ware gods dienst is; een godsdienst, die de man nen-deugden aanprijst, terwijl zij de mannen-ondeugden verontschuldigt en dat in bewuste tegenstelling met het Christendom. Ondanks alles stellen wij de vraag: Kunnen al die belemmeringen ons ontslaan van onze plicht om het uiterste van onze kracht te beproe ven? Neen, want de arm van God is riet minder machtig. De Islam vormt een mysterie, dat ons ervan moet weerhouden om een te grote idee van onszelf te hebben en een te klein idee van de genade van God. En wij moeten ons overtuigen van één ding: Er bestaat bij vele Muzel mannen een levendiger religieus ge voelen, een behoefte naar grotere genade en een veel oprechter streven naar de eenheid met God dan wij denken. Veel vrome Muzelmannen zien duidelijker dan vele Westerlin gen het gevaar, dat het communisme vormt voor de godsdienst. Daarom schijnt de mogelijkheid van „een ge meenschappelijk front voor God" a priori niet uitgesloten te moeten wor den.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2