De Tweede Kamer over wijziging lager onderwijs De a.s. verkiezing van Statenleden Veren, van gemeenteraadsleden Aardappel- bespreking Hef geheim detsfewen VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Achtjarige leerpTicht en maatschappij-scholen In de Tweede Kamervergadering van Donderdagmiddag is de heer Bernard Verhoeven (K.V.P.), die be noemd verklaard is in c.e vacature prof. dr. Gielen. als lid der Kamer beëdigd. Voortgezet werd de behandeling van de begroting van Economische Zaken, waarbij ook die van de Staats mijnen aan de orde was. De begrotingen werden z.h.s. goed- gpkeu/d, met aantekening, dat de C. PJJ. geacht wilde worden te hebben tegenstemd. De Kamer verenigde zich na dis cussie z.h.s. met een wetsontwerp houdende voorziening ten aanzien van de geldelijke belangen van de staat bij de N.V. Limburgse Tramweg Maatschappij. De Kamer heeft verder o.m. haar goedKeuring gehecht aan een wets ontwerp tot wijziging van de begro ting 1949 van het Zuiderzeefonds. Deze wijziging betreft kosten tot een totaal van 1.025.000 verband houdende met indroging van gron den aan de randen van de Noord- Oost polder tussen Lemmer en Blok zijl. Vervolgens is een begin ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, waardoor de achtjarige lagere school wordt in gevoerd. Daarnaast blijft een afzon derlijke school voortgezet •feewoon lager onderwijs gehandhaafd. Voor oprichting van een zodanige school zullen ten minste 61 leerlingen ver eist zijn. De heer Terpstra (A.R.) merkte op, dat het V.G.L.O. nog niet is, wat het moet zijn. Er is gebrek aan leer krachten en aan schoolruimte. Men moet z.i. geen bezwaar maken de school voor V.G.L.O. een eerlijke kans te geven, haar juiste vorm te vinden en te ontwikke en. Wat de aansluiting der lagere school op de ambachts- en land- en tuinbouw scholen. betreft kan spr. zich niet achter de minister scharen. Hier wordt een maatregel van minister Gielen bestendigd waardoor die aan sluiting voor een jaar wordt moge lijk gemaakt en dat geschiedde bij circulaire. Z.i. had dit moeten ge schieden bij algemene maatregel van bestuur of bij de wet. Nu zal al een jaar vroeger de beroepskeuze moe ten worden gedaan en dat kan een verloren jaar blijken. De heer Van Sleen (Arb.) bleek dankbaar te zijn voor het ontwerp. Het pïincipe van een lagere school met zes leerjaren en een aparte school voor V.G.L.O. achtte hij juist. Dit laatste schooltype kan er alleen komen, als men er in gelooft en spr. had de indruk, dat de minister dit geloof mist. Hij betoogde, dat de VGLO-school een geleidelijke over gang moet vormen van de lagere school naar het maatschappijk leven of naar de ambachts- of land- en tuinbouwscholen. Een overgang van het zesde leerjaar naar een andere school vond hij noodzakelijk. Voor ambachtsscholen stond hij een twee jarige vooropleiding voor. Hij kon zich echter verenigen met een jaar maatschappijschool. Z.L zullen de maatschappijscholen. thans nog VG LO. een belangrijke taak te vervul len hebben, ook voor het platteland. Naar zijn inzicht lijkt het wel alsof alles wordt gedaan om de ontwikke ling van het VGLO te remmen. Zo vond hij de eis van 61 leerlingen voor oprichting veel te hoog. In avondvergadering zeide de heer Peters (K.V.Pdat hij zich voor een groot deel kon aansluiten bij de opmerkingen der be'de vorige spre kers. Sor.'s fractie acht het noodza kelijk, dat een andere koers met het onderwijs wordt ingeslagen. Ge schiedt dat od verantwoorde wiize. dan zal de fractie de minister h?ar steun niet onthouden. Hij betoogde, dat dit ontwerp een tvnisch voor beeld van stukwerk is. Alle jongens en meisjes wil^e spr. na de zesjarige leerschool voorzover ze niet naar ULO of MO gaan geplaatst zien op een inrichting, met erkenning van diverse levensbeschouwingen, ter algemene vorming en ter inleiding tot technsche bekwaamheid. Een goe de maatschappijschool achtte hij be ter dan een voorbereidende klasse ener ambachtsschool. Mocht de mi nister bij zijn voornemen blijven, dan zou spr. een uitspraak der Kamer over de voorbereidende klas der am bachtsschool willen vragen. De heer Ritmeester (VVD) zei, dat men meer gebouwen en meer on derwijzers moet hebben, welk sys- steem men ook gaat volgen. Naar het oordeel van de heer Gortzak (C.P.N.) behoeft het feit, dat het VGLO niet populair is, geen bezwaar te zijn om het verplicht te stellen, indien men overtuigd is, dat het goed is. Ten aanzien van de voorbereiden de klas der ambachtsschool zeide de heer De Loor (Arb.) dat men blij mag zijn, dat er eindelijk een be windsman is geweest, die dit experi ment heeft durven beginnen. De di- daktische opzet van deze voorberei dende klas achtte spr. van het aller grootste belang. Z.i. moet men het zoeken in minder soorten scholen met daarbinnen groter differentiatie. Aan de geestelijke vorming moet op de ambachtsschool meer gedaan worden dan tot dusver. De heer Tilanus (C.H.), opmer kend, dat in 1950 de achtjarige leer verplichting van kracht zal worden, betoogde, dat de omstandigheden nog dezelfde zijn als in 1947. De vraag of er gebouwen en voldoende leer krachten zijn zal de minister ontken nend moeten beantwoorden en op de vraag of de regering geld heeft zal de minister ook „neen' moeten zeg gen. Het is z.L plicht de Kamer in te lichten wat dit ontwerp kost. De heer Tilanus zeide de achtjarige leer verplichting te aanvaarden, maar dan moeten we het jonge volk ook iets geven waar het wat aan heeft, voegde hij er aan toe. Met een voorbereidende klas op de ambachtsschool ging spr. accoord, maar hy meende, dat de grootste voorzichtgiheid moet worden be tracht ten aanzien van het VGLO. Hy wilde evenals de minister ten minste 61 leerlingen voor oprichting van een VGLO-school. Nadat de heer De Ruiter (C.H.) zich o.m. nog verklaard had voor een voorbereidende klas voor land en tuinbouwscholen, kwam minister Rutten aan het woord. Hij zeide, dat het tekort aan ge bouwen en leerkrachten niet zo groot meer is als twee jaar geleden. Een kostenberekening kon hij niet over leggen. Spr. betoogde, dat er voor alle kinderen na de zes klassen der lagere school gelegenheid moet zijn voor verder onderwijs. Voor vele kinderen is dan de VGLO-school het beste, beter dan een achtklassige la gere school, Spr. verzekerde, dat hij het VGLO-voorstaat, maar hij meen de het te moeten beschermen tegen al te enthousiaste voorstanders. De zen willen meer VGLO-scholen en hij wenste allereerst betere VGLO- scholen. Men denke aan de bezwaren van bouwvolume, leerkrachten en finan ciën. Er zal samenwerking moet'- zijn.. Van de zijde van lagere school en nijverheidsschool zal naar elkaar toe gewerkt moeten worden. Spr. zeide te verwachten, dat VGLO en voorbereidende klas der ambachts school, welke z.i. geen tegenstellin- Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lyden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pynen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine do sis drijft alle pijnverwekkende afval stoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloed zuiverende organen opwekt tot jeug dige werking en die, waar ze door de jaren door omstandigheden verzwakt of verslapt zyn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zyn de zuiverste natuur producten. ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneeren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar by alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) gen zijn, samen zullen uitmonden in een schooltype, een maatschappij school. De voorbereidende klas is een overgangsmaatregel maar ook t VGLO-school is geen sluitstuk. Er moet voor het VGLO een leerp an worden ontworpen. Voor de voor bereidende klas is er een, al is het nog niet defin;tief. De voorbereiden de klas, waarvan de minister een aantal voordelen opsomde, zal in 1950 nog niet volledig kunnen zijn ingevoerd; dit moet geleidelijk ge schieden. Spr. verklaarde o.m. nog dat het kabinet homogeen is in de wens, dat de voorbereidende klas mogelijk wordt. De onderwijsraad acht deze klas nuttig en nodig, de commissie-Cramer en de Nederland se Tchnische Unie adviseren tot een voorbereidende klas. Tenslotte zeide de minister, dat de kwestie der gehuwde onderwijzeres nader ter sprake zal komen. Om vijf minuten voor middernacht verdaagde de voorzitter de vergade ring tot hedenmiddag een uur. Dan komen de relieken aan de orde. Statenkring Leiden In een voor het grote aantal opge komen afgevaardigden wel wat kleine zaal van Gulden Vlies vergaderde de R.K. Statenkring Leiden ter voorbe reiding van de te houden verkiezin gen van de Provirciale Staten, onder leiding van de voorzitter, de heer P Oosterveer. Her verslag van de secr.-penning- meester, de heer van Mil, sloot met een saldo in kas van f 1018.52. De heer Zandbergen verklaarde boeken en bescheiden te hebben gecontro leerd welke in goede orde waren Nu volgde de behandeling en vast stelling van de regelen voor de Sta tenverkiezing. Door de Afdeling Hil- legom was voorgesteld het orgaan be last met het uitbrengen van een ad vies uit te breiden tot 15 personen en door de Af de1 in g Wassenaar wa ren verschillende wijzigingen inge diend, welke hoofdzakelijk van re dactionele aard waren, bovendien stelde de Afdeling Wassenaar voor, een nieuwe stemmethode in te voe ren, luidende: ,.Op de stembiljetten worden de namen der voorlopig aangewezen candidaten tweemaal vermelde n.l.: a. rechts, in de volgorde als door het bestuur van de Staten kring geadviseerd; met bijvermel ding, dat zij aldus geadviseerd zijn en genummerd van boven naar be neden, te beginnen met het cijfer één. Onder deze namen is op het biljet een stemhokje gedrukt; b. links, in alphabetische volg orde met bij vermelding, dat de namen alphabetisch zijn gerang schikt. Voor elke naam is op het biljet een open hokje gedrukt. Men stemt: of door het stemhokje onder de geadviseerde rangorde, der voorlo pig aangewezen candidaten rood te maken. Dit indien men het advies wenst te volgen; of door bij de alphabetische rij vóór elk der voorlopig aangewezen candidaten een cijfer te plaatsen, cor responderende met de plaats, welke men de candidaat op de definitieve lijst heeft toegedacht. Dit, indien men het advies niet wenst te vol gen". De heer van Dam uit Hillegom gaf een nadere toelichting op het voor stel van de Afdeling Hillegom en meende dat het in het algemeen on juist genoemd moet worden bedoelde adviescommissie alleen te doen be staan uit de bestuursleden of hun plaatsvervangers. Besloten werd het voorstel-Hille gom te aanvaarden, het adviesorgaan zal dus bestaan uit 15 leden, zijnde de bestuursleden of hun plaatsver vangers en 7 leden als zodanig geko zen door de vergadering der Staten kring. De heer van der Klauw uit Wasse raar gaf een toelichting op de voor stellen van de Afdeling Wassenaar en verklaarde dat de voorgestelde wijziging van stemmethode ook in Wassenaar bij de Gemeenteraadsver kiezingen tot tevredenheid hadden gewerkt. Op verzoek van de voorzitter, ver klaarde de secretaris, dat door het bestuur dezelfde methode werd voor gesteld, als bij de vorige verkiezing was gevolgd; ook hieraan kleven be zwaren en moeilijkheden. Of het voor- stel-Wassenaar verbetering zou bren gen betwijfelde hy. Het bestuur meende daarom zyn voorstel te moe ten handhaven. Het voorstel-Wassenaar betreffen de de stemmethode werd verworpen met 35 tegen 2 stemmen. De overige voorstellen werden aangenomen. Bovendien werd op voorstel van de heer v. Dam uit Hillegom besloten de volgorde op de candidatenlijst, na de geadviseerde candidaten, door lo ting te doen plaats hebben, terwijl het orgean belast met het geven van een advies bevoegd is voor de ge adviseerde plaatsvervangers hiervan af te wijken. Op voorstel van het bestuur werd hierna besloten: a. dat door de Statenkring Lei den zes candidaten zullen worden gesteld; b. dat de termijn van indiening voor candidaten wordt bepaald van 5 December 1949 tot 15 Januari 1950; c. dat de stemming over de can didaten in de Afdelingen zal worden gehouden op Zondag 19 Februari 1950, waarbij zes candidaten moe- worden gestemd; d. dat de inzending der processen- verbaal van de onder c. gehouden stemming moet geschieden voor of op Woensdag 22 Februari 1950, voor des middags 12 uur ten huize van de secretaris te Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 249. Als leden van het orgaan belast met het uitbrengen van een advies, werden na stemming gekozen de he ren B. P. de Kousemaeker te Wasse naar, P. B. H. Oostdam te Leiden, A. W. Deutekom te Voorhout, N. van der Klauw te Noord wij kerhout, Jos. Tijssen te Noord wijk, J. A. W. Floor te Lisse, en A. A. Willemse te Warmond. Als plaatsvervangende bestuursle den werden gekozen de heren: W. P. van Dam te Hillegom, F. Walraven te Warmond, J. Roozen te Sassenheim, A. van Dijk te Leiden, J. H. M. Bul ten te Lisse, W. P. van Dyk te Lisse, A. J. Mesman te Lisse en P. Romijn te Hillegom. Rondvraag. De heer van der Klauw uit Wassenaar verzocht het bestuur na de verkiezingen te willen trach ten tot een nieuwe en betere stem methode te komen. De voorzitter wil dit in overweging nemen. De heer van Dam uit Hillegom stel de de vraag of door het bestuur zal worden door gegaan met het bijeen roepen van Gemeenteraadsleden op welke bijeenkomsten verschillende onderwerpen kunnen worden bespro ken. De secr. van het Kringbestuur, de heer v. Mil, antwoordde daarop, dat de Katholieke Gemeenteraadsle den in de Kieskring Leiden binnen enkele dagen een circulaire zullen ontvangen, waarin gevraagd wordt te willen toetreden tot een op te richten vereniging van gemeente raadsleden. In het begin van Januari 1950 zal er dan een vergadering wor den gehouden. Hierna sluiting. HARINGCONTINGENT DUITS LAND GEHEEL UITGEPUT. Het contingent van de haring export naar Duitsland is gisteren geheel uitgeput geraakt. Dit heeft ongetwijfeld als consequentie, dat de prijzen van de verse haring aan zienlijk zullen dalen, met alle ge volgen van dien voor de haringdrijf- netvissery. Van een nieuw contin gent is op dit moment nog geen sprake EEN DUITS BISSCHOP ZIET DE K.R.O. Hij is verbaasd, wat Katholieken tot stand brachten. Tot de grote katholieke instellin gen, die de aandacht hebben ge trokken van mgr. dr. Keller, de bis schop van Münster, tijdens diens zesdaags bezoek aan Nederland, be hoorde het gebouw van de Katho lieke Radio-omroep. Hij en zijn vi caris-generaal dr. Pohlschneider, werden er deze avond ontvangen door de voorzitter prof. dr. J. B. Kors O.P. en de heer Paul Speet, directeur. Ook de heren Toon Ram melt en Paul de Waard waren aan wezig. Mgr. Keller heeft de studio gezien van de echokelder tot de daktuin en daarbij blijk gegeven, het nodige technisch inzicht te bezitten. Niet alleen vond hij alles heel interes sant, maar tevens was hij zeer ver baasd bij het vernemen, dat de Ne derlandse katholieken dit centrum van cultuur geheel met eigen mid delen, met durf en volgehouden energie hadden opgebouwd. Hij was daardoor getroffen en hij benijdde ons volk, dat tot zulk een stichting in staat was gebleken. „Bij ons i: dit alles zeker niet mogelijk," aldus Monseigneur Keiler. Van zijn bezoek is de Duitse bis schop vol bewondering weggegaan, andere katholieke instellingen tege moet. TOESLAG OP RENTE ONGEVALLENWET. Aan hen, die een rente of uitke ring genieten volgens een der On gevallenwetten zal een bijslag ver leend worden op die rente of uit kering van 25 percent. Deze bijslag zal speciaal gelden voor de perso nen, die vóór 1 Januari 1947 door een ongeval getroffen zijn. Hiermee komt een onbillijk verschil, dat tot dusver bestond ten opzichte van hen, die rente trokken volgens de Invaliditeitswet, te vervallen. Bovendien zal voor de oude onge vallenrenten een minimum-dagloon worden vastgesteld van 6 gulden voor een gehuwde rentetrekker en van 4,50 voor een oneehuwde. Het eerste jaar zullen de koeten deze regeling op 3 a 3.5 millioen gulden komen, doch daarna zullen zij geleidelijk afnemen, aldus Memorie van Toelichting op een wetsontwerp tot aanvulling van de Renten der Ongeva^enwet, dat he den bii de Tweede Kamer werd in gediend. „Volkskrant" DADER VAN MOORD TE LEIDSCHENDAM BEKENT PAS NA 10 JAAR. De dader van de moord op de landbouwer Cornelis v. d. Horst, te Leidschendam, in 1939 gepleegd, heeft na 10 jaar verblijf in de straf gevangenis te Leeuwarden bekend. Hoew,el A. tijdens het vooronder zoek 'en op de rechtzitting was blij ven ontkennen, werd hij indertijd veroordeeld tot levenslang. Hij blijft intussen volhouden dat hij een me deplichtige heeft gehad, wiens naam hij echter niet weet. DOODSTRAF GEëlST TEGEN LANDVERRADERS. Na een uitvoerig requisitoir heeft de procureur-generaal van Utrechtse Kamer van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, mr. L. W. M. M. Drabbe, vandaag de dood straf geëist tegen de 66-jarige J. Herdtmann, een tot Nederlander ge naturaliseerde Duitser uit Düssel- dorf, en tegen de 62-jarige H. Koh ier, afkomstig uit Utrecht, die zich in 1938 in Düsseldorf vestigde. B. heeft terechtgestaan terzake dat hij als oprichter en leider van de bond van nationaal-socialistische Nederlanders in Duitsland, in sa menwerking met de Duitse spion- nagedienst, in Januari 1940 uit deze bond een afdeling „Sport und Spiel" zou hebben gevormd, waarvan de circa 150 leden in speciale kampen in Westfalen een militaire ODleiding ontvingen met het doel de Duitsers te heioen bij een inval in Neder land. Verdachte K. was in alles de trouwe helper van H. De procureur-fiscaal schetste H. als het prototype van een opportu nist, die er alles voor over had weer een rol te kunnen gaan soelen. Ver dachte K. werd door mr. Drabbe een „verdwaasde idealist" genoemd en „de eerste uitvoerder van de ver- raderspractüken van H., onder wiens invloed hij stond". „Dit laatste neemt niet we<?," aldus mr. Drabbe, „dat beide beklaagden hoogverraad, landverraad, misdrijven tegen de vrede hebben gepleegd en op vele manieren hulp aan de vijand heb ben verleend. Door het kaoitale ka rakter van het delict zal het aan het Hof duidelijk ziin, dat ik voor beide beklaagden de doodstraf vraag."- SCHOOLKLAS BEDWELMD. Door onvolledige verbranding in de kachel van een der lokalen in de noodschool te Ochten (Betuwe) zijn Woensdagmorgen een aantal leerlin gen en hun onderwijzeres vergif tigd door koolmonoxyde. Een der leerlingen moest hierdoor braken, waardoor de onderwijzeres werd ge waarschuwd. Zelf was ze inmiddels ook al half bedwelmd. Zij wist nog de hulp in te roepen van een col lega. Deze. een gediplomeerd EHBO-er, heeft, nog geholpen door de half bewusteloze onderwijzeres, alle kin deren naar buiten in de frisse lucht gebracht. Enkele kinderen konden nog lopen, maar het grootste gedeel te moest worden gedragen. De gemeente-arts verleende ver der hulp en bracht de kinderen, die er het ergst aan toe waren, naar huis. Waarschijnlijk zullen allen spoedig herstellen. Ook dit jaar hadden op de verga dering van de vakgroep akkerbou wers van de L.T.B. de pootaardappe- len weer de nodige aar dacht. De af deling Haarlem wees er op, dat voor alle pootaardappelen een areaalhef fing was betaald. Deze afdeling vond echter de bepaling onrechtvaardig, dat voor overschot van beoaalde bin nenlandse rassen geen uitkering zou plaats hebben. „Als de premie is be taald zo werd betoogd moet de schade worden uitgekeerd". Achter de bestuurstafel was men kennelijk dezelfde mening toegedaan ,toen ver klaard werd, dat het bestuur reeds gepleit heeft voor restitutie van de areaalheffing voor die pootardapne- len, waarvoor geen garantieregeling geldt. Maar de aardappelen kwamen pas goed op tafel, toen het ingekomen stuk van de afdeling Kennemeriand in behandeling kwam. waarin deze zich tegen areaalheffing van aard appelen verklaarde. Volgens haar was het verschil tussen wat de con sument moet betalen en de teler ont vangt veel te groot. In principe was het bestuur vóór prijsstabilisatie en dus ook voor areaalheffing over alle aardappelen In een uitvoerig en uiterst deskun dig betoog behandelde daarna de heer M. Bentum, adj. secretaris van de •hoofdafdeling van de akkerbouw in de Stichting voor de Landbouw, dit probleem, en uitgaande van de nieu we landbouwpolitiek von de rege ring, stelde hij vast. dat er toch iets moest gebeuren, ofschoon een spe ciale regeling wel zeer moeilijk zou zijn. Hij deelde echter mede. dat het plan bestaat om de aardappelverbouw uit te breiden, waaraan tevens een lonende prijs voor de telers verbon den moet zijn. De Stichting heeft dan ook enkele voorstellen in petto en een daarvan is, dat er een minimum prijs gegarandeerd wordt. INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders hebben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel oveivalt U wat men „spit in de rug^' noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de geringste beweging U veroorzaakt.,Driemaal daags flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, het onvolpre zen middel waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep in de weefsels door dringen en de oorzaak van de pijn snel ver- I'agen. In korte tijd zult gij zeggen:'Akker's Cloosterbalsem - „geen goud zo goed". GROTE PARTIJ OPIUM GESTOLEN. Daders zijn gearresteerd. Reeds enige tijd was het de politie te Meppel bekend, dat bij de phar- maceutische industrie Brocades en Stheeman te Meppel verdovende middelen werden ontvreemd. Na in tensief onderzoek in samenwerking met de centrale ter bestrijding van de handel in verdovende middelen heeft de politie nu twee assistent apothekers van de fabriek gearres teerd. RANGEERDER OVERLEDEN NA VAL VAN LOCOMOTIEF Dinsdagavond is de 45-jarige ran geerder G. G. uit Enschede bij het rangeren van een trein van de lo comotief gevallen en. ernstig gewond Later is het slachtoffer aan de ver wondingen overleden. G. was gehuwd en had één kind. VERWILDERDE HONDEN IN OOSTERHOUTSE POLDER (N.B.). De afgelopen herfst maakten twee verwilderde honden de Oosterhout- se polder (N.B.) onveilig. Drie koeien werden door de dieren aan gevallen en gedood. Ondanks her haalde klopjachten konden de hon den toen niet worden gevangen. De laatste weken deden de hon den weer van zich spreken. Vorige week zaten de beesten achter drie paarden aan, die op hol sloegen en wisten, te ontkomen. Onlangs vond een landbouwer 27 kippen dood in het hok. Meermalen vielen de ver wilderde honden andere honden aan en doodden die. Gistermorgen werden de dieren weer gesimaleerd. De jager Jac. de Nijs uit Oosterhout is er in geslaagd om eerst de ene hond, een zwart- Tijze Grnenendaler, neer te leegen. Na een kloojacht van een uur kreeg de jager, die geassisteerd werd dooi de gemeentenolitie de tweede hond, epn zwarte Bouvier, onder schelt. Met een kogel werd ook deze hond gedood. STALLEN VAN RIJWIELEN EN MOTOREN DUURDER Het stallen van rijwielen en moto ren wordt duurder. De aangeslotenen bij de vakgroep voor het rijwielklein bedrijf en de garage-exploitanten mogen het maandtarief voor rijwie len met 25 cent verhogen, de week- tarieven en de tarieven voor het stallen van motoren naar evenredig heid. De stallingsprijs per dag mag niet worden verhoogd. De camera speurt de hemel ai Sinds de bouw van de nieuwe sterrewacht op Mt Palomar in Cali- fornië is de algemene belangstelling sterk gericht op de grote Hale-tele- scoop met zijn spiegel van 5 me ter middellijn. Niet minder belang rijk voor de astronomie is echter de bouw van een veel kleinere kijker, met een spiegel van slechts 1.20 me ter middellijn, een z.g. Schmidt-ca mera, eveneens op de Palomar ster rewacht. Terwijl de 5 M. reus slechts een zeer klein gebiedje van de hemel kan fotograferen, is deze kleinere camera in staat, dank zij haar bijzondere constructie, in één opname een duizend maal groter hemelveld op de fotografische plaat vast te leggen. Hierdoor heeft de Schmidt-camera de functie gekregen van speurder aan de hemel. Grote velden worden tegelijkertijd in ogen schouw genomen en dan kan op plaatsen waar iets opmerkelijks te bespeuren valt, de 200-duims tele scoop een nader en diepgaander on derzoek instellen. Hierbij is de kans, dat op een fo tografische opname van' de Schmidt- camera het beeld van een komeet voorkomt, vrij groot. (Per jaar wor den tussen de 15 en 20 nieuwe ko meten ontdekt; deze ontdekkingen berusten alle op louter toeval). De lichtgevoeligheid van de ca mera is zo groot, dat hij'nog opjec ten kan waarnemen, die 40 millioen maal zwakker zijn dan Wega, de helderste ster uit het sterrebeeld de Lier. Deze grote gevoeligheid wordt veroorzaakt door de bijzondere con structie van de kijker. De lichtstralen v/orden evenals in een normale spie- geltelescoop tot een beeld samenge bundeld met behulp van een holle sferische spiegel. Daarbij ontstaan beeldfouten, welke tot gevolg heb ben, dat slechts een klein gedeelte van het beeld bruikbaar is. Door de Hamburger instrument maker Schmidt werd een methode bedacht (24 jaar geleden) om de beeldfouten (sferische aberratie) op te heffen. Hij plaatste vóór de holle spiegel een glazen correctieplaat, van een zee bijzondere vorm. Dit idee, verbeterd en uitgewerkt, is WIELRIJDERS, WIST U dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim te ook toegepast bij de Schmidt-camera op Mount Paiomar. De openings verhouding, o.L de verhouding tussen de diameter en de brandpuntafstand van de camera, die bij normale astronomische kijkers ongeveer 1:5 bedraagt, is bij de Schmidt-camera gereduceerd tot 1:1 of minder. Dit is dan ook de oorzaak van de grote lichtsterkte en het wij de gezichtsveld van de kijker. Het programma, waarvoor de 120 cm. Schmidt wordt gebruikt is het systematisch afzoeken van het fir mament naar plaatsen, waar het antwoord kan worden gevonden op de nog vele onopgeloste astronomi sche vragen Men denkt daar onge veer vier jaren voor nodig te hebben. Zou men de grote 5 meter kijker wil len gebruiken, dan zou men voor dit programma enkele duizenden iaren nachtelijk speurwerk moeten uittrek ken. 4etherklanken HILVERSUM I 301,5 Meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 1945—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Orgelspel. 9.00 Weerbe richten. 10.00 Medische causerie. 10.35 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Zang en piano. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 MetroDole-orkest. 14.00 Voor de jeugd. 15 15 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 16.15 Amateursutizending. 26.45 Sport- praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Trio. 18.30 Voor de Ne derlandse strijdkrachten. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.45 Voor de Neder landers in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Italiaans programma. 20.45 gevarieerd pro gramma. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de nannen", hoorspel. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. HILVERSUM n 416 Meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 9.00 Weerberichten. 9.30 Waterstanden. 10.00 Voor de kinde ren. 11.00 Voor de zieken. 12.00 An gelus. 12.03 Amusements-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroeporkest en solist. 15.30 Kro niek en letterep en kunsten. 16.05 Harmonie-orkest. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Symphonieorkest en solisten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Ka tholiek thuisfront. 19.30 Hammond orgelspel. 19.50 Indonesisch commen taar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gra- mofoonmuziek. 21.50 „Lichtbaken". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusementsmuziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Radio Philhar monisch orkest en solist.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6