STADSNIEUWS ■48*- L EI D S E ga HUTSPOT Sientje (knikte VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LISSE K.V.P. De K.V.P., afd. Lisse II, van de H.H. Engelbewaardersparo chie heeft haar jaarvergadering ge houden onder voorz. van de heer P. Oosterveer. Uit het fin. jaarverslag van de penn. bleek, dat er een kas saldo was van ongeveer 190. doch nog enkele betalingen moesten plaats hebben. De heer Koomen, af gevaardigde van het parijcongres, bracht verslag uit. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen met uitzon dering van de heer L. A. v. d. Zon, die zich niet meer herkiesbaar stel de. In deze vacature werd benoemd de. heer S. van Ruiten Bij de rondvraag werden verschil lende plaatselijke aangelegenheden naar voren gebracht, o.a. de ver lichting voor de Roversbroekpolder. De verwezenlijking hiervan zou op bijzonder hoge prijs worden gesteld door de bewoners van deze polder. Jubileum Lissese Kistenfabriek. Maandag 5 December a.s., is het 25 jaren geleden,, dat de N.V. Lissese Kistenfabriek de Koninklijke goed keuring op haar statuten heeft ver kregen, alsmede dat de fabriek 25 jaren bestaat. Dit feit zal niet wor den gepasseerd. Immers, de N.V., op bescheiden voet aangevangen, heeft het gepresteerd een goed geoutil leerd kistenbedrijf voor de bloem bollenstreek op te bouwen, dat de toets der critiek kan weersaan. Aan deze groei is de grote werkkracht van de directeur, de heer H. P. Zwetsloot, die mede zijn zilveren ju bileum viert, niet vreemd. Het ju bileum zal worden gevierd op 8 De cember a.s. en op die dag zullen de commissarissen en de directie reci piëren in „de Nagtegaal". De direc teur, de heer Zwetsloot, en de com- misaris, de heer Schrijnemaker, die beiden in hun genoemde functie aan de zaak verbonden zijn gedurende 25 jaren, zullen in dit jubileum ze ker hun aandeel hebben. Tenslotte kunnen wij nog mededelen, dat de jubilerende N.V. bij deze gelegen heid een gedenkboekje heeft uitge geven, waarin o.m. de burgemees ter van Lisse schrijft „het is een fe licitatie waard", waarmede wij ons ten volle kunnen verenigen. Geboren: Gerritje d. van M. J. v. d. Akker en B. Bouma; Cornelis Hendrikus z. van M. van Waveren en G. Philippo. Ondertrouwd Z. J. de Jong 62 j. en W. van de Beid 42 j.; A. Wes- terlaken 57 j., te Haarlemmermeer, en P. Versteeg 47 j. Getrouwd: J. W. Rutgrink en M. M. H. Visser; G. C. Weijers. te Hil- legom, en F. H. A. van den Berk. Overleden:Johanna Spierïngs 90 j.; Jan de Haan 74 j.; Philippus Mieloo 18 j. NOORD WIJK Ziekenfonds. In de laatst ge houden bestuursvergadering, is dok ter C. de Ruijter afgetreden als voorz. van het Alg. Ziekenfonds Noord wijk. In de plaats van de heer De Ruijter is met algemene stem men gekozen tandarts H. E. Oerle- mans. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. de Keus 95 p. Ie kl., J. de Groot 96 p. 2e kl., J. Steenvoorden 97 p., 3e kl Van de dames behaalde mej, T. v. Oosten met 92 het hoogst aantal punten. Schaakkampioenschap. A. Leen heerP. Bedijn 01, J. BizotJ. v. d. Meer 10, C. PaddingP. de Groot afgebr., J. HoogendamA. v. Duin 0—1, W. Klok—J. v. d. Mast 0—1, G. VersteegeA. Lindhout 10, G. Pauelsen—Floor 01. De afgebroken partij PlugBedijn is in het voordeel van laatstgenoemde beslist. NOORD WIJKERHOUT Winkelweek De uitslag van de 3e loterij van de winkelweek is als volgt: le prijs, waardebon f 40, wed. Smit Dorpsstraat 29, 2e prijs, waardebon f 20 H. J. van den Berg. Zeestraat 73, 3e prijs waardebon f 10 B. Broekhof, Havendwarsstraat 3. Intocht van St. Nicolaas Zondag a.s. zal de goede Sint ons dorp ko men bezoeken met 2 zwarte Pieten De muziekvereniging St. Jeanne d'Arc zal met de besturen van de KAB, R.K. Middenstand en LTB om 2 uur hem van de trein afhalen. Voor deze gelegenheid zal een extra trein stoppen bij Piet Gijzenbrug. Er zal tijdens de tocht van St. Nicolaas met gesloten bussen worden gecol lecteerd voor de kas van de muziek vereniging. Dinsdag a.s. zullen 1460 kinderen op een feest komen bij St Nicolaas in de bioscoopzaal van Bra- ma. Gezien dit grote aantal kinderen zullen geen geleiders in de zaal kun- worden toegelaten. Geboren: Maria Th., d. van P. H. Damende Jong; Gertruda M., d van J. BroekhofHoogervorst; Margaretha E., d. van F. Heere mansKuijper; Nicolaas F. J., z. van N .H. de Jongvan Dam; Pe- tronella J. M., d. van J. H van Kam penClemens; Helena M., d. van Tli. C v. -d. Hoornvan den Berg; Petrus B., z. van S de JongBosch- ma; Martinus A., z. van A. J. v. d. SlotMooijekind; Geertruida J. P., d. van A. C. Broekhofv. d. Putten; Franciscus M. H., z. van J. A. Ap pelmanPeeters; Martinus A., z. van J. P. v. d. BurgZonneveld; Hendrikus P. M., z. van J. M. Pen- ningsKoot. Gehuwd; W. Th. Seijsener en M. C. Aartman; F. M. M. Backes en M. A. Seijsener; C. J. van den Burg en A. J. J. van Schie; G. H. v. d. Ploeg en A. J. Bakker. Overleden; P. L. Smits 86 j., we duwnaar van H. van Lent; M. J. van Kesteren 38 j., echtgenote van J. Jansen; G. Mackaij 54 j., echtge noot van J. M. L. van de Werke; J. Kortekaas 67 j., echtgenote van H. Heemskerk: G. Nater 71 j., echtge noot van H. J. Halve. VOORHOUT 30-Jarig bestaan Schietvereniging ,.St. Hubertus". In de versierde zaal van café de Bonte Koe kwamen rc leden der schietvereniging in een ST. LEONARDUS-PAROCHIE. „De H. Vader roept op tot een nieuwe Kruistocht van gebed tot 't Onbevlekt Hart van Maria" Zo schrijven ons daar juist de Bis schoppen van Nederland en zij vra gen alle Katholieken van Nederland dringend deel te nemen aan een No vene te houden vóór Kerstmis tot het Onbevlekt Hart van Maria voor het verkrijgen van een juiste oplossing in het Palestijnse vraagstuk. Morgen, Zaterdagavond, openen wij in de St. Leonarduskerk „de krachtdadige Novene der 3 Weesge groeten ter ere van 't Onbevlekt Hart van Maria". De nood der tijden, zou hebben wij u voorgehouden, dringt ons tot een vurige Novene van gebeden tot 't Onbevlekt Hart van Maria, de enige redding! Zijn wij niet mooi op tijd met onze Novene? De St. Leonardus doet mee aan „de nieuwe Kruistocht van ge bed tot de Onbevlekt Ontvangene" en bij de algemene intenties, die wij op gaven, geven we gaarne een ere plaats aan de intentie van O. H. Va der, de Paus: „voor de juiste oplos sing in het Palestijnse vraagstuk" Parochianen komt in deze dagen in groten getale gehoor geven aan het verlangen van Z. H. de Paus, het vu rig. verlagen ook van het Episcopaat van Nederland. Temidden van uw St. Nicolaasfeest en -drukte heeft uw ge bed dubbele waarde, 't Zal velen een offertje kosten! De Bisschoppen vra gen de Novene van 1625 Dec. on middellijk vóór Kerstmis nog drukke dagen!Laat onze Novene een mooie opening zijn van de krach tig, nieuwe Kruistocht van gebed tot 't Onbevlekt Hart v. Maria. Vervolgcursus van Pater Wijnand Sluijs. gaat a.s. Maandag niet door. wegens het St. Nicolaas-feest. De cursisten worden dus weer verwacht Maandag 12 Dec. 8 uur in de Gymnastiekzaal, Potgieterlaan. LES BéATTTUDES VAN CéSAR FRANCK. Uitvoering van „Con Amore" op 8 December. Op 8 December a.s. hoopt de Chr. Oraioriumvereniging ,,Con Amore" Franck „Les Béatitudis" (de Zalig sprekingen) uit te voeren, sprekingen uit te voeren. Dit werk, dat met recht Franck's levenswerk kan worden genoemd, componeerde hij in 18691879. Het werk begint met een proloog voor tenor, waarin na een beschrij ving van de ellende op aarde Enge len (koor) Christus aanwijzen als Verlosser der wereld. De acht Zaligsprekingen, die dan volgen, vormen ieder een afgerond geheel. Na een uitbeelding van het onbezorgde vrolijke leven, maar ook van hei noodlot, gesprekken van we duwe en wees (soli). Farizeeërs en de engel des doods (soli), een koor van Joodse en heidense vrouwen verheft zich aan het slot van iedere Zaligspreking de stem van Christus met het hemels koor. Medewerking aan dit grootse ora torium verlenen zeven solisten en het Rotterdsmsch Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Simon C- Jansen. RESIDENTIE-ORKEST. Op het 3e abonnementsconcert van het Residentie-orkest gisteravond in de Stadsgehoorzaal zwaaide Willem van Otterloo de scepter over boven genoemd orkest tot aller vreugde en voldoening, 't Woord scepter mag dan misschien wat misplaatst lijken, maar 't is toch inderdaad een scep ter, die de dirigent hanteert, en wel een van discipline, om de orkest musici aan te voeren tot gehoor zaamheid in het nakomen, van zijn intenties en bedoelingen. Bewonde- renswaard heeft van Otterloo de di verse muziekstijlen benaderd. De di rigent had met zijn orkest een uit stekende avond. Een tintelende ver zorgde uitvoering van Jan van Gil- se's „Prologus brevis"; een korte kernachtige inleiding, die orchestraal goed en fris klinkt. Elsa Cavelti de Zwitserse altzangeres, die hier al eenmaal is opgetreden o.a. in Brahms' „alt Rhapsodie" heeft nu feestelijke bijeenkomst te zamen, om het 30-jarig bestaan hunner vereni ging te vieren. In het bestuur waren ook 3 jubilarissen n.l. de heren E. v. d. Hulst, P. Westerhoven en A. Eggen, die met dit jubileum wer den gecomplimenteerd. Nadat de voorzitter allen welkom had gehe ten, nam de beschermheer, de bur gemeester De Graaff het woord. Hij roemde de prettige verstandhouding in deze vereniging en hoopte, dat de banden nog verstevigd zullen wor den en dat de schietkunst op nog hoger peil zal komen te staan. Bur gemeester mr. G. F. v. Berckel uit Noord wijk, die als ere-lid aanwezig was, had steeds een prettige erva- iing aan deze vereniging behouden. Hij vond het dan ook een genoegen deze avond hier door te brengen en complimenteerde allen met dit ju bileum. Hierna ging men aan tafel, voor het feestdiner, hetwelk prima was verzorgd. Voor de muzikale- en humoristische noot zorgden de „Vrij buiters" uit Roelofarendsveen. weer sterke indrukken gewekt in de Cantate „Der Cornet" van de Zwit serse componist Frank Martin, die momenteel in Amsterdam woont. In 23 fragmenten heeft de componist het episch gedicht van Rilke ver werkt. De instrumentale bezetting is voor klein strijkorkest, enkele blaasinstrumenten, harp en klavier. De tekst en ook de muziek beschrij ven de belevenissen van Christoph Rilke (hier von Langenau genoemd) die door zijn vorst werd opgeroepen om tegen de Turken te gaan vech ten. Alles wat hij ondervindt en doet tot en met zijn tragisch einde wordt in episch reciterende vorm gegeven. Ongetwijfeld zijn er voor treffelijke, fijne gedeelten in deze ballade, maar het voortdurend reci tative en de vrijwel monotone in strumentatie boeien niet blijvend. Men krijgt het gevoel een solist nog nooit zo lang aaneen te hebben ho ren zingen. En tóch gaat onze be wondering uit naar de zangeres; een verheugende verschijning in de ge lederen der vocalisten, met haar prachtig altgeluid en voortreffelijke manier van zingen. Perfect hasr tekstbegrip, klankschone vocaliteit en haar hoogst gedistingeerde voor dracht, niettegenstaande Martin's werk een formidabel eiser is. Het orkest stond haar uitmuntend ter zijde; in een onderling gewenste verstandhouding. Haar succes was stormachtig. Nadrukkelijk maakte zij de dirigent, de componist en het or kest hiervan deelgenoot. Een hoog staande vertolking van de 2e Sym- phonie in' D. van Brahms bewees overtuigend „de feeling", die van Otterloo en zijn musici voor deze fraaie muziek hebben. Veel zorg is er besteed aan de uitvoering van dit werk, dat de dirigent uit het hoofd leidde. De m'onumentale sym- phonie werd met helder analytisch vermogen gekarakteriseerd. Het aan Brahms zeer eigene klank-idicom werd ten volle belicht. Een door voelde geweldig mooie wedergave, het orkest in volle pracht van klan ken en kleur. Met hartelijk applaus werden dirigent en orkest gehuldigd. J. KORTMANN. VERHOGING TARIEVEN VOLKS BADHUIS VOORGESTELD. Het is volkomen juist te achten aldus B. en W. dat de gemeente zich voor het gem. badhuis hoge uit gaven getroost, maar zij menen daar tegenover, dat het niet verantwoord is tegenover een tekort dat voor 1950 wordt geraamd op ƒ20.945.de ta rieven van 1922 te handhaven. Een verhoging van 0.05 per los stortbad, 0.25 per abonnement 10 stort baden, 0.10 per loskuipbad, 1.per abonnement 10 kuipba den en 0.50 per abonnement 5 kuipba den lijkt alleszins gerechtvaardigd, waar door de tarieven dus zouden bedra gen: los stortbad ƒ0.20, abonnement 10 stortbaden 1.50, los kuipbad ƒ0.40, abonnement 10 kuipbaden ƒ3.50, abonnement 5 kuipbaden 1.75, alles zonder gebruik van handdoek en zeep. Het is niet mogelijk een enigszins betrouwbare raming te maken van de hogere ontvangsten, welke uit zulk een tariefsverhoging zouden voort vloeien, omdat afgewacht dient te worden, of het aantal bezoekers door deze verhoging nadelig zal worden beïnvloed en of er meer abonnemen ten voor stortbaden zullen worden genomen dan thans het geval is. Met het bestuur van de woning vereniging „de Eendracht" is overleg gepleegd over de tarieven van het door die vereniging geëxploiteerde badhuis aan de Medusastraat. Daarbij heeft dit bestuur zich bereid ver klaard deze tarieven tegelijk met die van het Gem. Volks- en Schoolbad met gelijke bedragen te verhogen. DE STUDENTENRELLETJES OP 3 OCT. IN DE RESIDENTIE Naar aanleiding van het gebrui kelijke studentenrelletje jaarlijks op 3 October in 's-Gravenhage, hebben „zeer vele leden" van de gemeente raad in het voorlopig verslag hun ontstemming geuit over het verloop van deze gebeurtenis op 3 October j 1. Dan liever „geen 3 October meer" stellen zij voor. En zij zijn voorne mens hier in de openbare raadsver gadering op terug te komen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats-exa- men Godgeleerdheid (cum laude), de heer Th. Sprey te Leiden; voor Nederlands recht mej. H. C. Kooy- man te Schiedam en de heer J. v. d. Vorm te Rotterdam; voor het taal kundig candiaaatsexamen Indologie de heer D. Abdul Garim le Leiden. BURGELIJKE STAND. Geboren: Hermina Johanna, d. van A. Bonte en M. W. Bonte; Cornelis Antonius, z. van C. J Wesseling en J. Kouwenberg; Lisette, d. van T. H. W. van Gent en M. van der Kaay; Hendricus Johannes, z. van J. H. Vink en J. Mooten; Johannes, z. van J. Heijmans en G. Tisseur; Martinus Gerardus, z. van J. Vinkestijn en A. Overdijk; Robert, z. van A. van der Kraan en M. Tompot; Wijnanda, d. van N. Vooijs en P. Laf es. Ondertrouwd: A. J. M. Bergers jm. 22 j. en P. Vijlbrief jd 23 j.; G. de Boer jm. 26 j. en S. van der Kwaak jd. 26 j.; W. Post jm. 30 j. en C. E. van Riet jd. 25 j.: H. J. Zee jm. 20 j S. Groenendijk jd. 19 j.; L. J Nieuwenhuizen jm. 27 j. en J. H. de Wekker jd. 21 j H Chaudron jm 29 j en J. M. Hartevelt jd. 26 j.; C. L. de Graaff jm. 25 j. en E. N. Verde- gaal jd. 22 j.; N. Luiks jm. 26 j. en K. Ultzen jd. 25 j.; J. J. dfe Wekker jm. 3 Oj. en J. Overdijk jd. 25 j. Vrijdag. 2 December. En natuurlijk geven we Hem weer de eer die St. Nicoolaas toekomt, door vandaag met zijn nieuws te beginnen. Allereerst dan dat de heilige man in aantocht is, om morgenmiddag een bezoek te brengen aan het St. Anto nius Clubhuis, waar om half drie de kinderen van 3 tot 10 jaar uit de Hartebrug-parochie bij elkaar ko men. Ook de ouders zijn welkom. En De St. Franciscusstam heeft gezorgd, dat er een keurig programma zal zijn van poppenkast, Ollie B. Bom mel, zingende debutantjes, muziek en trataties. De klap op de vuurpijl: Toegang gratis! Bovendien, daar heeft Sinterklaas uiteraard ook bemoeienissen mee gehad, hebben gisteren de leden van de Leidse afdeling van de Ned. Ver. van Ex.-pol. Gevangenen in de Be zettingstijd maar liefst 100 pakjes klaar gemaakt, die vandaag aan de kinderen der leden worden uitge reikt. Men wilde het geld liever niet besteden voor een feestelijke bijeen komst met kosten voor zaalhuur e.d., doch alles aan de kleinen ten goede laten komen. Daarom speelgoed, lekkers, schrijfbehoeften, boeken, enz., enz. allemaal voor de kinde ren.. SintNicolaas heeft via zijn dagboek in „Het Vrije Volk" Stadskok een antwoord gegeven op zijn opmer kingen, betreffende het mishoren op Zondag. Ja beste Sint, Stadskok weet wel dat u niet zo vroeg kunt opstaan en dat men 's Zondags nog heel laat in de morgen naar de kerk kan gaan. Volgens uw dagboek van Donderdag bent u inderdaad naar de Mis ge weest. Dat heeft Stadskok met blijd schap gelezen, alhoewel hij er niet aan twijfelde. Maar hij begreep slechts niet waarom dat niet in uw dagboek van Zondag stond. En daar om twijfelde hij aan de echtheid van uw dagboek. Of aan de echtheid van de man, die dat schreef. Welke laatste twijfel overigens niet is weg genomen. Juist omdat zoiets be langrijks als mishoren in een dag- boek behoort opgetekend te worden. Vooral als men in den vreemde ver toeft. Maar kom, er is nog ander nieuws. Zo bijvoorbeeld dat ir. H. A. Bol gis teren bij de meelfabriek „De Sleu tels" z'n zilveren jubileum vierde. In intieme kring werd deze bedrijfs leider gehuldigd met een toespraak van de heer A. Koster in de directie kamer, onder aanbieding van een geschenk. Toen ging het naar de re creatiezaal, waar het voltallig perso neel in spanning als gold het de komst van Sint Nicolaas, zat tc wachten. Daar sprak de heer H. J. actieve katers, die als propagandisten De Leidse Reddingsbrigade gaf ook al een feestavond. En wel gister avond in „Den Burcht". De voorzit ter, dr. J. H. Teeuwen verwelkom de de aanwezigen en daarna werd onder regie van de heer Aad Jans sen „Het Gouden Kalf" opgevoerd. We schreven al eens eerder over de opvoering van dit stuk in Leiden. Wc kunnen dus kort zijn over de vrolij ke verwikkelingen, die zich voor doen als ma en dochter boven hun stand willen leven en Pa (natuurlijk pa weer) daardoor in moeilijkheden komt. De spelers brachten het er vlot af en toen bovendien nq« een dansje gemaakt werd, kon men hele maal van een geslaagde avond spre ken. En als we nog iets over Sint Nico laas vertellen dan betreft het de R.K, gym.ver. „Groen Wit", die voor de leden op Donderdag 8 Dec. a.s. het Sinterklaasfeest gaat vieren in de gym.zaal aan de Os en Paardenlaan, hoek Maresingel, dus niet in de H.B. S. Meisjes en jongens worden om ze ven uur verwacht en kunnen door hun ouders om half negen weer af gehaald worden. Laten de meisjes, die lootjes hebben gehad, er om den ken dat de surprises tot 7 Dec. 6 uur bij mej. de Haas, Bakhuis Rozeboom- straat 21 moeten worden' ingeleverd. De Leidse afdeling van de Ned, Ver. tot bescherming van Dieren wijst er op, nu de Kerstdagen in zicht komen, dat konijnen en pluim vee vaak op afschuwelijke wijze wor den geslacht (lees: vermoord). Men kan voor een gering bedrag de dieren op een abatoir laten slachten, waar het vlees bovendien gekeurd wordt, of bij een poelier. Maar laat het niet doen want dat komt voor! door kinderen. In „De Harmonie" werd een pro testvergadering gehouden door be rospmusici en artisten te Leiden, die protesteerden tegen het „broodrovend amateurisme", dat in Leiden de vrije hand zou zijn gegeven, waardoor voor bonafide vakmensen geen bestaan meer overblijft. Besloten werd door de aanwezigen en het afdelingsbe stuur van de Ned, Org. van Musici en Artisten, kortweg de Noma, om met alle eerbare middelen te trach ten dragelijker levensvoorwaarden te verkrijgen. Een motie, te richten tot de plaatselijke autoriteiten, werd aangenomen. En tenslotte nog dit: hedennacht werden bovenop de daken van enkele percelen op de Papengracht enige verdacht sluipende individuen waar genomen. Aanvankelijk meende men Sinterklaas en zijn gevolg hierin te zien, doch nader onderzoek wees uit dat men te doen had met enkele zeer de Koster namens de directie en na mens het Dep. Leiden van de Mij. voor Nijv. en Handel. Een gedenk bord en getuigschrift werden aange boden. Dan spraken nog de heren B. Hageman. A. v. d. Kreeke en A. Pi ket, die ook allemaal cadeaux mee brachten. Mej. C. Kasten droeg een alleraardigst vers voor, waarin ver schillende voorvallen uit de afgelo pen 25 jaar werden gememoreerd, waarna de jubilaris voor alles dank zegde. Dan moet nog even bericht worden dat de 74-jarige mevr. E. M.A., wonend in de Groenesteeg aldaar op straat kwam te vallen en haar rech terpols brak. Dies bracht de E. H. D. haar naar het Acad. Ziekenhuis. „Ons Grunnegerlaand" had Woens dagavond haar leden bijeengeroepen in ,.Den Burcht" waar de eigen toneel club „Een beste zet" opvoerde in Gronings dialect. Het is een spel over een hardhoofdige boer met conser vatieve ODvattingen en de spelers hebben dit alles keurig voor het voetlicht gebracht, waarvoor hen een hartelijk applaus toekwam. Dit kre gen zij dan ook, benevens een dank woord van de voorzitter, die vooral de nestor van de toneelclub, de heer Van Kluyne, een pluim op de hoed stak. TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILIST 1. Geef bij het links afslaan het rechtuit-gaande verkeer altijd voorrang, zelfs als het een fiet ser is. Verleen de tram steeds voorrang en beleefdheidshalve ziekenauto's. 2. Wees uiterst voorzichtig bij het openen van portieren aan de zij de van de rijweg; denk aan de dode hoek gevormd door de openstaande delen van de car rosserie. i 3. Geef geen extra gas om het gele licht nog net te „halen". 4. Passeer verkeersheuvels met groene zuil slechts links, wan neer rechts daartoe werkelijk geen ruimte is. 5. Houd rekening met de feilbaar heid van uw medemens, speciaal van oude mensen en kinderen. (Statistisch is vastgesteld, dat de handelingen van deze cate gorie onberekenbaar zijn). 6. Rijd in de stad met stadslichten: rijdt men met groot licht dim dan voor elke tegenligger; ook op de buitenwegen. 7. Zorg bij het parkeren niet een ander „vast te zetten". 8. Rjjd rechts vóór: keer slechts in een straat bij uiterste noodzaak. 10. Een „heer" in het verkeer, drinkt geen borrel meer. van de nieuwe Kattenbuurtvereni- ging „Papengxacht en omgeving" alle mogelijke individuele katten-zangers trachten over te halen zich aan te sluiten bij de reeds erkende concert vereniging. Het beschermheerschap van deze buurtvereniging heeft Stadskok bereids aanvaard. STADSKOK. DE VERPLICHTE VERZEKERING VAN SLACHTDIEREN. PROEFPROCES UITGELOKT. Er is in slagerskringen verzet ge rezen tegen de bepaling in de door het bedrijfsschap voor vee en vlees op 12 Oct. j.l. vastgestelde verorde ning, waarbij het slachten van run deren, varkens en schapen slechts is toegestaan, indien de slachtdieren verzekerd zijn, hetgeen thans krach tens de verordening nog slechts mo gelijk is bij de stichting bureau slachtveeverzekering te Utrecht, welke in 1941 uit een combinatie van enkele grotere en kleinere ver zekeringsmaatschappijen is ont staan. Dit verzet geldt zowel de voor rang, welke aan de stichting bureau slachtvee verzekering wordt gegeven, als de verzekeringsdwang. Zowel in Alkmaar als Hoorn, waar onderlinge veefondsen bestaan, die zich niet bij de stichting bureau slachtveeverzekering hebben aange sloten, is een proefproces uitgelokt. In Alkmaar heeft de oud-voorzitter van de Alkmaarse slagersvereniging, de heer J. M. Groot zich laten ver baliseren wegens het slachten van een niet bij het C.B.S. verzekerd rund., in Hoorn heeft de slager J. C. Groot hetzelfde gedaan. De rech ter zal nu uitmaken, of een bedrijfs schap, zich ook kan bemoeien met het verzekeringswezen en of een slager, die zelf het geldelijk risico wil dragen, een strafbaar feit pleegt, wanneer hij het dier slacht. Dit proefproces is uitgelokt in overleg met de officier van justitie te Alkmaar, mr. dr. J. M. Vellinga, terwijl de CCD hiervan tevoren in kennis werd gesteld. De Alkmaarse vereniging van sla gers heeft inmiddels via haar raads man, mr. dr. C. Berkhouwer een re quest ingediend bij de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Dec. Vee. Aanvoer: 10 fokstieren, 91 kalf- en melkkoeien, 120 varekoeien e. a.; 200 vette koeien, 50 vaarzen. 63 graskalveren, 91 nuch tere kalveren, 456 weideschapen, 950 vette lammeren. 22 zeugen; 282 mest- varkens. 716 biggen. 4 paarden, 4 veulens, 8 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 625850 en varekoeien en andere 325575, handel stug; vette koeien f 650—825, en vaarzen 325400, handel leven diger; graskalveren 130—240 han del stroe'; nuchtere kalveren 30— 40, weideschapen 80—10, en vette lammeren 5068, handel vlug; mesivarkens 60—95 en biggen 25 33. handel matig. Kaas: Geen notering. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). EEN NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Gedurende de nacht tijdelijk opklarend met nog enkele ver spreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Meest matige wind tussen Noord en West. Morgen overdag toenemende bewolking met tijdelijk regen, op sommige plaatsen voorafgegaan door enige sneeuw. Aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest, in het uiterste Noorden van het land later wellicht tot storm kracht. LAATSTE BERICHTEN SULTAN VAN DJOGJA VERANTWOORDELIJK VOOR VEILIGHEID. In de vergadering van het voltalli ge Nationale Comité van Voorberei ding, die heden werd gehouden, was men van mening, dat, voorafgaand aan de souvereiniteitsoverdracht, de verantwoordelijkheid voor aangele genheden betreffende de veiligheid behoort te berusten bij één persoon, die verantwoordelijk zal zijn aan ge noemd comité. De vergadering was verder van mening, dat bedoelde per soon iemand moet zijn, die bekwaam voor deze taak is en aanvaardbaar voor alle lagen van de Indonesische bevolking, aldus wordt in het eerste communiqué van het comité gezegd. De vergadering koos eenstemmig de sultan van Djogja in deze functie. Daar het comité meent, dat het vraagstuk van de veiligheid thans een van de meest dringende aange legenheden is, stemde men in met de benoeming van kolonel Simatu- pang als lid der centrale commissie. BRAZILIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gisteravond is nabij Ribeiraoclaro in de binnenlanden van Brazilië een Braziliaans lijnvliegtuig neergestort. 16 passagiers en vier leden van de bemanning zijn om het leven geko men. De enige overlevenden zijn een vrouwelijke passagier en een kind van 5 jaar. Eenzaam bleef het oudje achter: Alle kinders waren groot; Deels getrouwd, deels in de tropen, Vader was al jaren dood. En met Sien, de oude dienstmeid, Die haar niet verlaten wou, Wachtte zij op haar étage, Tot ze vader volgen zou. 't Zou de éérste Sinterklaas zijn Zónder kinders om zich heen, Voor het éérst in héél haar leven Vijf December héél alléén. Zie, daar werd een keurig pakje Buiten bij de deur gezet; Toen een aardig handwerkmandje, Toen een letter van banket. Toen een doos met chocolaadjes! Nee maar! Allemaal voor mij? Toen een flesje odeklonje, Kijk eens, met een vers er bij! 't Ouwe mens was in de wolken Over wat haar werd gebracht; Wie had dat nou kunnen denken. Dat de Sint nog aan haar dacht? Kijk, dat komt bepaald van Annie, En dat is net iets voor Piet; Dit zal wel van Gerrit wezen. Dit van Suze; denk je niet? Sien, de ouwe, trouwe dienstmeid, Knikte maar geduldig „ja" En ze haalde de cadeautjes, t Ene vóór, het and're na. Kijk. dit kleedje heeft Marietje Zélf bepaald wel geborduurd; Nee maar, Sientje, kijk, nu zijn er Tiep cadeautjes al gestuurd! Sientje telde ze óók even: Eén, twéé, drie, vier, zes, acht, tien! Goede geefster van dat alles Was de ouwe, trouwe Sien. Clinge Doorenbos.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3