PONSIOEN ZOON TELEFOON 38 EN 238 ALPHEN AAN DEN RIJN Speculaas Gero zilver en zilmeta - Luxe- en huish. artikelen - Electrische apparaten NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Nieuwveen VRIJDAG 2 DECEMBER t?» DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 EEN GROTE KEUS IN SINT NICOLAAS CADEAUX ALPHEN AAN DEN RIJN Middenstand De heer J. Snel handelend onder de firma J. Jansen heeft gistermiddag zijn nieuwe, ge heel gemoderniseerde dameskapsalon en parfumeriëen-afdeling heropend- De dames hebben de heren hier ver drongen, want van ouds was deze «aak in de Van Mandersloosstraat de drukst bezette herenkapperszaak, waarin de heer Jansen sedert tien tallen jaren de heren bediende. De heer Snel heeft dit vak prijsgegeven, maar daarvoor in de plaats heeft hij een grotere ruimte geschapen om een toenemend dames te kunnen bedie nen. Het is inderdaad een verbete ring geworden. Met beperkte midde len is in zeer korte tijd een salon en een winkel „geschapen", die in onze drukke winkelstraat er zijn mo gen. Er kunnen thans negen dames gelijk worden geholpen. De nieuwe salon is voorzien van geheel nieuwe apparaturen en de heer Snel heeft, als enige in Alphen aan de Rijn be slag weten te leggen op het apparaat „Eugene douce" ter verzorging van het z.g. Lauw-permanent. Nu is ook de winkel meer in het middelpunt van de belangstelling gebracht. Drie zilveren jubilarissen Op 18 Juni, 12 Juli en 2 November was het respectievelijk voor de heren K. Ba telaan, W. den Daas Sr en W. Ver boom 25 jaren geleden, dat zij bij Oosthoek en Zoon N.V. te Alphen aan den Rijn, aan de dakpannen- fabriek in dienst traden. Om bijzondere redenen kon de hul diging van deze arbeiders pas Woens dag en Donderdag deze week plaats vinden. De jubilarissen werden met hun echtgenoten ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek, ont vangen. Zij werden door hem op hartelijke wijze toegesproken, waarbij de pres taties van ieder afzonderlijk in het licht werden gesteld. De direcetur dankte hen voor hun trouwe plicht vervulling. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde de direc teur aan elk hunner ter herinnering een gouden horloge, benevens een oorkonde met medaille. De echtgeno ten mochten van de heer en mevr. Oosthoek elk een mooie bloemenmand in ontvangst nemen. De heren Verboom en den Daas mochten deze dag op Donderdag in intieme kring thuis vieren H. de Jong, Th de Heij en P. Reumerman. Namens het gehele personeel ont vingen deze twee jubilarissen bloe men, terwijl de heer Den Daas een huiskamerlamp met schemerlampje werd geoffreerd en aan de heer ALKEMADE Geboren: Jacobus Gerardus Coraelis z. v. J. E. M. de Koning en C. M. Vesseur, Anna Maria Quirina d. v. J. N. Verhaar en A. M. Vermeij Leonardus Gerardus Maria z. v. J. A. van Klink en C. J. M. v. d. Meer Arthur Frits Maria z. v. J. H. de Jong en R. B. Adema. Getrouwd W. C. A. de Groot en M. C. v. d. Voort. HAZERSWOUDE Gemeenteraad De raad verga dert 6 Dec. te 7.30 uur njn. Agenda 0.a. de begroting. Personalia Geslaagd voor vak diploma slager de heer M. v. Tol Lz. LEIDERDORP Geboren: Jacobina J., d. van J. M. Wakka en S. A. de Graaf; Caro lina L. M., d. van A. F. Wickel H. S. Reitema; Maria, d. van W. Veefkind en E. de Koning: Gerardus F., z. van E Scholte en P. C. Vol- water; Cornelia M. G., d. van J. C. Koot en P. M. Verkleii; Sijmetie, d. van P. Braamzeel en J. G. v. Leeu wen: Teuna, d. van T. Rozendaal en A. Spek; Marianne W.. d. van B. E. Turk en J. Rijsdam: Nicolaas, z. van J. de Vogel en M. N. Bervoets; Ida A. A., d. van F. J. J. Blokhuizen en M. Spierenburg; Helena, d. van D. v. Teijlingen en M. de Jeu; Man'e L. Th. G., d. van M. H. A. J. v. Noort en J A. M. Neuteboom. Ondertrouwd: Rain v. d. Zwan. 28 1. met Giisbertha G. Porreman, 25 j.; Willem Noordhoek, 25 j. met Arina J. v. Atten 22 jaar. Getrouwd: Johannes de Jong, 26 j. en Maria Snel 22 jj.; Jan v. Driel, 26 j. en Antie Verbeek, 23 j.; Petrus J. v. Hal, 28 j. te Leiden en Maria K. Baars, 23 j.: David M. Kuiven- hoven, 24 j te Leiden en Klazina v. Laar 21 iaar. Overleden: Gijsbertha G. v. Vliet, 77 j., wed. v B Borreman; Cornelia M. v. d. Velde. 70 j. e.v. P. Overde- vest; Willem M v. Wingerden, 73 j. wdnr v. E. Vis; Adr*=na J. G. van LieroD, 10 j., d. van H. v. Lierop en C. W. Rademaker; Johannes W. Streng, 24 jz. van A. J. Streng en C. A. Verkleij. LEÏMUTDEN Thuiskomst Met de Volendam keerde deze week soldaat le klas Nard v. d. Voort in Leimuiden terug na 3 jarige Indische dienst. Bij de ingang van de Nokweg was door de buren een prachtige erepoort ge plaatst, terwijl Kath. Thuisfront voor versiering van de woning gezorgd front de familie een bezoek, waarbij muzikale opluistering niet vergeten was. Tezelfder tijd kwam eveneens Frans Kroon bij zijn ouders aan de Weteringselaan terug. Ook hier was de belangstelling en het medeleven buitengewoon groot. Prot Thuisfront kwam hier 's avond op bezoek. Het muziekgezelschap, wat hierbij te genwoordig zou zijn moest echter verstek laten gaan wegens familie omstandigheden. Geboren: Maria Cecilia d. v. W. J. Berends en C. Overdevest, Janna d. v. H. Bol en A. v. d. Brugge Getrouwd: C. P. Heemskerk 27 jr 's Gravenhage en J. van Straathof 25 jr J. A. van Tol 29 jr Ter Aar en J. K. de Bruin 24 jr, D. Kroon 29 jr en J. Wesselius 32 jr Aalsmeer. Overleden Gerrit J. Visser 65 jr echtgen. van W. Kwakernaak. NIEUWKOOP Getrouwd Jacobus van Vliet 28 jr Ter Aar en Geertrui Huisman 24 jaar. Overleden Wilhelmina M. Groe nendijk 54 jr, echtg. van H. Sprong, wonende te Zevenhoven. Verboom een mooi tafel met schoor- ^gd. q€S av0nds bracht kath. Thuis- steenlooer. De heer K. Batelaan hoopt deze dag a.s. Zaterdag in in tieme huiselijke kring te vieren. Het is de bedoeling, dat het geschenk van het personeel voor deze jubi'aris die dag door de fabriekscommissie wordt aangeboden. Nieuwe winkel Blijkens een ad vertentie in dit nummer opent de heer P. J. van Egmond Zaterdagmid dag 3 uur zijn winkel in zuivelarti- kelen en fijne vleeswaren. Dit is een van de twee nieuwe winkelzaken in de Brittenrus'straat tot stand zijn ge komen. Het spreekt welhaast vanze'f dat deze zaa kdan ook volgens de nieuwste eisen is ingericht al doet het uiterlijk van het pand, volgens do huidire bouwmogelijkheden niet beoaaM aantrekkelijk aan. Het in terieur evenwel vo'doet in alle op zichten aan de hygiëne, hetgeen be langrijker is. Vogelpark wordt uitgebreid. Zoals wij eerder berichtten heeft de heer G. v. d. Brink ernstige plannen om nabij zijn villa in wijk Hoorn een Vogelpark onder de naam „Avifauna" in te richten en dit, het komende voorjaar tegen betaling van entree voor het publiek open te stellen. De heer v. d. Brink stelt zich voor zijn plannen in drie phasen tot uit voering te brengen. In het bestaande tuin-gedeelte is reeds het een en an der tot stand gekomen en er wordt al daar hard gewerkt aan de ten uit voerlegging van het eerste plan. Voor deze eerste etappe evenwel heeft Avifauna behoefte aan een per ceel weiland ter grootte van onge veer 1 ha (het geheel wordt zoals ge meld ongeveer 12 ha groot, waarvan er inmidels plm. 3 ha is ingericht). Dit stuk weiland heeft een breedte van ongeveer 30 m en een diepte van pl.m. 280 m. Deze grond is destijds door de gemeente aangekocht van de veehouder L. de Wit, die het van de gemeente pacht, tot en met 31 Dec. van dit jaar. De heer De Wit is bereid zijn me dewerking te verlenen en met goed vinden van het college van B. en W. heeft hij een regeling terzake met de heer v. d. Brink getroffen. Het gemeentebestuur meent, dat, indien de verwachtingen, die omtrent „Avi fauna" gekoesterd worden, in ver vulling zullen gaan, het gemeente belang daarmede gediend zal zijn. Voorgesteld wordt genoemde opper vlakte grond te. verhuren voor de jaarsom van 500,Voorlopig voor een jaar. Jubileum Op 6 December zal de heer R. J. Pijpers, fabriekschef bij de N.V. Handelsraad L.T.B. zijn zilveren dienstjubileum vieren. OUD-ADE IJsclub. Woensdagavand hield de ysciub „Oud-Ade" onder opkomst van vele leden haar jaarlijkse ver gadering. De voorz., de heer D. J. v. d. Poel, heette in zijn openings woord de aanwezigen hartelijk wel kom en herdacht net overleden lid in Indonesië, de heer W. Th. v. d. Geest Pzn. Als enig ingekomen stuk oesprak de voorz. de noodzakelijke aansluiting bij de K.N.S.B., mede in verband dat het dan alleen nog mo gelijk was grote wedstrijden met oekende schaatsenrijders te organi seren. Deze bekende scnaatsenrijuers worden dan door de K.N.S.B. aan gewezen. De penningm., deelce in zijn jaarverslag mede, dat hij in het algelopen jaar een batig saldo had overgehouden van ƒ340.74. De aftr. bestuursleden, de heren D. J. v. Poel, N. van Schie, J. A. v. d. Geest en Chr. v. d. Geest, werden bij stem ming herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de volgende jaarvergadering in Januari 1951 zou worden gehouden, in ver band met het 50-jarig bestaan De voorzitter deelde mede. dat de leden allen toegang zouden hebben op ver toon van het kaartje van de Z.H.IJ., en ried aan dit goed te bewaren. Zij, die volgend jaar (eind 1950) pas lie worden zijn van harte welkom, al dus de voorzitter, doch zullen dan him eigen tractatie moeten betalen. Dus jongelui, treedt spoedig toe als lid, om dergelijke risico te voorko men! Bij de rondvraag kwam voor de zoveelste maal de „hekken" ter sprake, totdat de voorzitter het voor stel voor verkopen ofwel behouden in stemming bracht, hetwelk tot re sultaat had „de hekken worden ver kocht". Hiermede is een algemene bespreking van de ijsclub-vergade- ring van het toneel verdwenen; zeer jammer voor de oppositie-mannen. Hierna ging men over tot de jaar lijkse ve.loting, welke menige ge lukkige prijswinnaar voldaan huis waarts deed keren. Tijdens de verkiezingen werd de vergadering onderbroken door het binnentreden van een Franciscaans „patertje", die 'n collecte hield voor de plaatselijke missienaaikrans wat de mooie som opbracht van 26.65. RIJNSATERWOUDE IJsclub Zoals elk jaar droeg ook Woensdagavond de algemene jaar vergadering van de IJsclub „De Een dracht" weer een feestelijk karakter Deze ijsvereniging draagt dus haar naam met ere. 47 Leden waren op de 51ste jaarvergadering in café de Boer bijeen toen de heer W. Timmers zijn openingswoord begon. De voorz. herdacht het overleden bestuurslid J. W. de Boer, die 23 jaar als be stuurslid en 15 jaar als penn, de ver eniging voortreffelijk had gediend. De secr. S. J. Visser bood het jaar verslag aan. Het ledental bedraagt thans 95. De nieuwe penn. de heer Bergshoeff deed verslag van het af gelopen boekjaar. Beginsaldo was f 457,99 het'eincsaldo f 386,72 De he ren P. den Dubbelden en H. Heins controleerden de boeken. De be stuursleden J. E. Hartveld, T. van Luiing en S. J. Visser werden her kozen met alg. st. De opengevallen bestuursfucties werden na herstem ming bezet door de heren A. W. Jan sen en C. de Bruin. De uitgaven voor 1950 werd begroot op f 105. Tijdens de rondvraag werd het bezwaar ge opperd. dat de vereniging niet altijd zo spoedig mogelijk ijsfeest georgani seerd heeft. Het bestuur was echter van mening, dat op het gevaarlijke Brasemermeer, de meest mogelijke veiligheid in acht genomen moet wor den. De heer van Zwieten sprak hier na een propaganda woordje voor de KNSB. De vergadering stelde hierna f 10 beschikbaar voor het trainin^s- fonds. Met traditione'e gratis verlo ting van 23 vleesprijzen en sigaren besloot men deze vergadering. helft te verlagen, zodat dansavonden voortaan met 25 zullen worden belast. Maar ook de heer van Vliet kon tevreden worden gesteld, daar hij de plaatselijke verenigingen wel ke een cultureel of liefdadig karak ter dragen van de belasting wil zien vrijgesteld, waarvoor een mogelijk heid in de verordening aanwezig is. Inzake de bouwgrond, welke door de Nieuwveense bouwvereniging van de heer Karsemeijer was aangekocht en waarvoor door de gemeente een geldlening was verstrekt, werd, na dat de bouwvereniging had bericht, dat zij geen behoeften meer heeft aan dit perceel besloten, dat dit per ceel door de geiweente zal worden gekocht. Het ingekomen verzoek van de K.A.Bom bij verkiezing van de Adviescommissie Woonruimtewet, voor 1950 de katholieken drie zetels van de vijf toe te kennen, had geen invloed op de stemming. De aftr. heren A. W van Zoest, D. Zemel, N. C. A. Lebesaue, Th. Hoogervorst en W. van Heusden werden met gro te meerderheid herkozen. De heer Zemel bracht namens de Advies commissie, dank aan de Raad voor het in hen gestelde vertrouwen. H°t moest de voorz. van het hart, zijn dank uit te spreken aan deze Com missie, omdat op prettige wijze i: samengewerkt en vooral omdat, wanneer een enkele maal door B. en W. van het advies m*oest worden af geweken. zij het op waardige wijze wist te dragen. De gemeenterekening 1948 kon worden aangeboden met een batig saldo van 6.371,37. De kapitaals- dienst sluit met een nadelig slot van 59.141,89, waarin een kasgeldlening van 13.160,— is verwerkt. De Ge meentebegroting 1950 sluit met een post onvoorziene uitgaven van 3.770,97. De inkomsten en uitgaven met een bedrag van 103.829,08. De inkomsten kapitaalsdienst 47.680,37, de uitgaven 88.960,44; het nadelig slot 41.280,07. In 1950 gegronde hoop voor woningbouw! Dat was het enigste wat de voorz., zeer tot zijn spijt tot nog toe kon antwoorden op het schrijven van de K.A.B., N.R.K.M. en de L.T.B. afd. Nieuwveen, waarin zij dringend ver zoeken om zo spoedig mogelijk di urgente woningvraagstukken door nieuwbouw op te lossen. Dé schuld ligt niet bij B. en W. Uit een schrij ven blijkt dat er alles wordt gepro- be°rri om houwvoh'me te verkrii Nadat de raad haar goedkeuring nog had gegeven aan een uitgaven van f 2.500 voor het dempen van een sloot voor het Raadhuis, het aanbren gen van een trottoir en een hek en een nieuwe luid-as voor de gemeente- klok waaraan een Rijksbijdrage van f 1.248 wordt verleend en de heer Zemel omtrtent een verzoek voor plaatselijke aanbesteding van het te bouwen brendsoi';tenhuis tevreden was pesteld. werd de openbare ver- 1 gadering gesloten. DE GESCHIEDENIS VAN Zonder oponthoud door breedvoe rige besprekingen werd een inhoud rijke agenda met een flink dossier ingekomen stukken in een vlot tempo door de voltallige raad afge handeld. Nadat de heer J. Vreeken, welke de vorige zitting verhinderd was, in de gelegenheid was gesteld om de eed af te leggen en de Voorzitter hem had toegesproken, werd op voorstel van B. en W., een jaarlijk se bijdrage Van 12,50 toegezegd aan het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de kankerbestrijding. Tegen de bezoldiging van de Wet houders en de verhoging van de jaarwedde van de Gemeentesecreta ris, zoals door Ged. Staten werd voorgesteld, werden geen bezwaren ingebracht. Eerst de cijfers! Betreffende een ingekomen ver zoek van de Zwemvereniging „De Verbetering" om een subsidie van 500,per jaar, waarop door B. en W. om inlichtingen was gevraagd, omtrent een opgaaf van het leden aantal, donaties, entreegelden en andere bronnen van inkomsten, als mede overlegging van een finan cieel overzicht over 1948, waaraan nog niet was voldaan, werd op voor stel van B. en W. besloten dit ver zoek voor kennisgeving aan te ne men, totdat aan bedoeld verzoek is voldaan, wat z.h.s. werd aangeno men. De caféhouders kregen zonder één enkel bezwaar hun zin en mogen hun café's op werkdagen openhou den tot elf uur en op Zondagen tot tien uur. Nadat de heer van Vliet tevreden was gesteld, dat pl. mid denstanders worden ingeschakeld voor levering van de leermiddelen voor lichamelijke oefeningen, waar om door de heer Breedveld, hoofd der O.L. School werd verzocht tot een bedrag van f 307,55, kon de raad hiermede accoord gaan. De Raad voelde er geenszins be hoeften aan om de Voorz. honderd- zestien artikelen van de ontwerp- instructie vleeskeuringsdienst te la ten voorlezen. Zij gaf er haar goed keuring aan. V ermakelij kheidsbelast i ng gehalveerd. Een bijzonder succes had de heer Veenboer met zijn goed geargumen teerd verzoek om verlaging van ver makelijkheidsbelasting, omdat de huidige tarieven het organiseren van één dansavond per 14 dagen voor instandhouding van zijn bedrijf hierdoor onmogelijk maken. Dit was voor B. en W. aanleiding om voor te stellen de thans geldende tarie ven, zoals deze in de betreffende verordening zijn vastgelegd tot de Met Sinterklaas eten we niet min der dan anders in het jaar alles wat goed smaakt; misschien zijn boter letters rond dien tijd een tikje meer in tel dan anders, maar in de Sinter klaastijd hebben we toch éne koek- soort, die in elk huisgezin bij een kopje koffie of een tas thee wordt voorgezet: de speculaas. Enorme hoeveelheden speculaas worden in deze dagen gegeten. We herinneren ons, dat een koekfabri kant aan de redacteui van „Onder de mensen", die er eens voor de N. Rott. Crt." op uittoog, vertelde, dat hy van 15 Oct. tot 15 Dec. honderd twee-en-zestig duizend pond kleine speculaas had gebakken en boven dien nog zes-en-zeventig duizend stuks vrijers en vrijsters. En dat is dan de omzet voor één enkele fabrikant en het zou ons niet verwonderen als die omzet nog door een of andere collega we d overtrof fen. Amsterdam heeft in de totale speeulaasomzet elk jaar natuurlijk een reuzenaandeel, want de Am sterdammers dragen niet voor niets de bijnaam van koeketers en boven dien is Sinterklaas de aloude schuts patroon dier stad. De schutsheilige der vissers (en de bedwinger der stormen tevens) is te Amsterdam vanaf het ontstaan der plaats gehuldigd op aderlei wijze en niet alleen door het stichten van de St. Nicolaaskapel (thans de Oude Kerk en steeds de oudste kerk der stad), maar ook door het houden van de St. Nicolaasmarkt. Die markt, de oudste stadsboeken vermelden het. was, zo vertelt Gos. de Voogt, een g-oot festijn voor de Amstelaren en het was dan een druk gedoe langs „Dammerack", waar de St. Nicolaaskraampjes en -kruiwa gens stonden hoog opgetast met Claescoeck en vele snoeperijen. Er was veel jolijt, en er werd, vol gens oud-Hoilandsch gebruik, gewel dig gegeten en gedronken. De klein tjes snoepten Claescoecken die reeds spoedig door een vernuftige bakker in de vorm van poppen werd gebak ken. En daar zien wij het ontstaan van de verschillende vormen van Sin terklaas-speculaas- De gelegenheid leende zich bijster goed om Sinter Claas in deeg te vor men en zodoende de schutspatroon in hoogst eigen persoon aan de man te brengen. De Overheid schijnt daartegen la ter bezwaar te hebben gehad, van wege de aanstoot, die zulk een ter markt brengen van heiligenbeeldjes, in deze tijden, aan andersdenkenden gaf. Want zij ordonneerde „gheen broodt, coeck, suyeker ofte andere eetwaren te vercopen, hebben 't fa- gon van enige beelden ofte daer eenigh beeld ofte beelden in ofte op gebacken of gestelt zijn." Niettegenstaande dat. bleef 't fagon er r,og langen tijd in. De Claesjens" die in de 15de en 16de eeuw voor de kinders gekocht werden, waren een soort koeken, ga wijd aan Sinter Claes en daarom moesten die koeken ook het beeld geven van de populaire bisschop van Myra, hetzij te voet of te paard. Ongetv/ijfeld was dit de aanleiden- de oorzaak waarom juist het St. Ni- colaasgebak en onze speculaas, thans nog zulke talloze vormen doen zien. De broeders van het St. Obergild trachtten, alle eeuwen door, elkaar te overtreffen op dat punt. Het is inderdaad opmerkelijk, dat geen ander eenvoudig en algemeen verspreid goedkoop baksel, dat in ons land op een oude reputatie kan wijzen, in zoveel vormvariaties uit de bakkersovens komt als het spe culaas- De Haarlemsche Halletjes zijn rond en plat gebleven; de Arnhemse meis jes behielden haar ovale vorm; kra kelingen zijn nog steeds-krakelingen; Deventer Bosse. Groninger en Bre dase koeken komen onveranderlijk prismatisch uit de ovens; Haagse Hopjes, Dalfser en B'oemendaaise moppen. Jan Hagel en Goudse sprits kwamen sedert eeuwen niet uit hun traditionele plooien, evenmin als de Amsterdamse korstjes, de Utrechtse theerandjes en de Leeuwarder drab- be'koek. De speculaas echter kwam, dank zij de bakkerskunst, in alle mogelijke vormen tot ons. Toch zijn er, om bij de meest be kende daarvan te blijven speculaas- vormen die onveranderlijk bleven ge durende halve eeuwen, en die, wan neer men ze, toevallig op latei'e leeftijd weer ziet, plotseling een be goocheling over ons kunnen brengen, waardoor die kleine, onnozele koek- dingetjes. herinne-ingen aan vrolij ke stemmen, thans voor altijd ver stomd; aan gulle handen, thans ge voelloos en koud, en aan goedige glinsterende ogen, thans gesloten en uitgedoofd Maar die van ouds bekende vor men waaraan ook zoveel zoete her inneringen uit uw jeugdige knab- belgrage periode verbonden zijn, ze moeten met een lantaarntje tegen woordig gezocht worden. Vraag eens in een koekebakke-s- winkel, genaamd .Confiserie". om speculaas en ge krijgt speculaas, doch waar is de „wieg", de „vuurmand", het „paard" en helaas waar is dat dubbel stuk. de „man en de vrouw" dat voor twee stukken gold en daarom hoogstens in duplo in het trommeltje (bij de thge) gepresen teerd lag? Er is geen varken" bij, en juist dat „varken" maakte indruk door de vele diepe rimoels.; zoek nu ook niet naar de „hond", want dat stuk ont breekt stellig of 't is ten minste niet zo'n hond als vroeger, met dat gezel lige oortje, dat steeds brak en dus al heel gauw het eerst mocht opgeee- ten worden. Het zijn tegenwoordig allemaal rashonden, rasecht, zelfs in speculaas. We kennen allemaal de grote vrijere en vrijsters in speculaas. De moderne St. Niklaas-vrijsters en vrijers zijn Reiner. Het verband tus sen St. Niklaas en het ,ewig weib- liche", gaf Tergouw het volgende in de pen. „Sinterklaas was de kinderheilige maar uit deze betrekking v oeide nog een andere voort. Want daar van ouds iede- goed patroon zijn vak ver stond met al wat er toe behoorde, en zijn taak zóó ruim oovatte, dat hij tevens al datgene behartigde wat aan de bloei van zijn patronaat be vorderlijk was. zo kon 't wel niet anders of de heilige Klaas moest wel dra een vriend en de vertrouweling zijn van alle minnende harten. Zo werd Sinterklaas de „Hvlikmaker". Let wel: het is geen heiligmaker, maar hylikmaker. dat is: huwelijks maker; want dit was hij metterdaad, en het stond immers met ziin ambt van kinderheilige in onmiddellijk verband." De Sinterklaasvrijer heette nu en dan een Sint Jan en ze werden in gestalte van een Sint Jan gebakken, even goed als in die van een salet jonker gesteekt en gepruikt. Zo'n vrijer, en niet minder zo'n vrijster, was nog eens de moeite waard om te vergulden, tot de plooi tjes van de kraag en de ruitjes van de breizak toe" zo heet het in Hildebrand's beschrijving van de verguldpartij bij de koekenbakker De ZEVENHOVEN Pastoor Doeswijk weer thuis DRIE MAANDEN IN ARGENTINIë. Een ijzige binnenwind woei over Schiphol, toen gisteravond om vijf over half zeven een zil veren K.L.M.-vogel, de D.C. 6 Koninin Juliana, neerstreek en voor het restaurant stilhield, om de passagiers uit te laten. On der hen bevond zich pastoor J. Doeswijk uit Zevenhoven, die van een drie maanden reis naar Argentinië terugkeerde en op de luchthaven werd verwel komd door het kerkbestuur van Zevenhoven, enige familieleden en de heer Kampschöer. algemeen voorzitter van de L.T.B. De laat ste was naar Schiphol gekomen om ir. Heymeyer te ontvangen, die voor een bezoek van zes we ken aan Holland de Nederlandse kolonie in Brazilië verlaten had en vanaf Rio de Janeiro met pas toor Doeswijk meereisde. „Wat is het hier koud", zijn pas toor Doewijk's eerste woorden. „Twee dagen geleden liep ik nog te puffen van de warmte!" Hij is Dins dag uit Buenos-Aires vertrokken en had een vliegreis van 39 uur achter de rug. „Goede reis gehad?", informeren we. „Ja, het is me alles meegeval len. Het is wel een beetje saai zo'n lange reis, maar vooral aan ir. Hey meyer had ik aangenaam gezelschap. Van Dakar tot Lissabon hebben we erg slecht weer getroffen, zo slecht als de gezagvoerder in geen twee jpar op deze lijn had meegemaakt. We vlogen op 6.000 meter hoogte tus sen de wolken e'.p het vliegtuig sprong dan weer eens 20 meter omhoog, om even later weer 30 meter te vallen, zodat we steeds in de stoelen vast gebonden zaten." We zitten nog even in het restau rant van Schiphol en ondertussen vertelt pastoor, die er een ietsje ver magerd en door de zon gebrand uit ziet, honderd uit over z'n belevenis sen in de afgelopen drie maanden opgedaan. Pastoor Doeswijk maakte deze reis om het gezin van z'n broer, dat het vorig jaar naar Argentinië emigreerde, te bezoeken en tevens om de mogelijkheden te onderzoeken voor emigratie van kath. Nederland se boeren naar dit onmetelijke land, waar koeien melk geven met vier procent vet, kinderen per paard naar school gaan, voetbalwedstrij den heet als stierengevechten ge speeld worden en lasso-werpende Argentijnen per dag een kilo vlees verorberen. Maar a^ we hem naar de resultaten van zijn onderzoekin gen vragen, is slechts een geheimzin nig glimlachje het antwoord. „Dat komt later wel eens. Ik moet eerst al m'n gegevens in rapporten uitwer ken." Dan rijden we per auto naar Ze venhoven. En pastoor Doeswijk geeft blijk, na deze wereldreis van twee maal 12.000 km., zijn dorp nog niet vergeten te zijn. „Kijk", zegt hij. „De nieuwe brug bij v. d. Wevden is al klaar. En ik zie waremoel dat er drie huizen gebouwd zijn!" Overi gens heeft men hem over het nieuws rondom Zevenhoven niet in onwe tendheid gelaten: geboorten en sterf- ten zijn hem allemaal bekend. Maar van het ander nieuws weet hij weinig. „Het is de prettigste tijd van je leven, om drie maanden lang geen courant te lezen en geen radio te horen", aldus pastoor Doeswijk. Groot dat was iets anders dan de latere vrijers en vrijsters in meer moderne kleding. Hoge hoeden van vrijers zijn niet meer te vergulden (tenzjj hel, maar dat zou ongepast zijn, politiehelmen zijn) en de ge hele verguldmanie van Klaaskoeken is uit de mode geraakt. In het ..Han delsblad" van 27 November 1857 kan men zelfs een waarschuwing lezen, geschreven door dr. Lobie. tegen „flikkerende St. Nicolaasooppen met vals goud beplakt en dit bij het pu bliek vrij algemeen voor onschadelijk gehouden metaal, is een verbinding van koper, tin en zink". De schrijver dringt er op aan, dat de iiverige ge- zondheidspolitie en de stedelijke re gering de verkoop niet meer zouden gedogen In December 1862 werden er doo" de koekebakker H. Wiegand op de Heiügenweg in Amsterdam zeer bij zondere St. Nicolaasvrijers uitgesteld volgens onderstaand vers: St. Nicolaas. op reis naar h'er. Die stuurde voor een dag of vier Een aantal Japanezen. Gebakken van hetzelfde deeg. Waarvan men vroeger vrijers kreeg Zo flink ze er mogten wezen. Dat was bij gelegenheid van hel bezoek van een Japans gezelschap aan Amsterdam en die bakker ha^ er groot succes mede.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2