Minister van den Brink in de Tweede Kamer nkiiiiyi Het verbouwde Raadhuis van Oegstgeest geopend L EI D S E S3 HUTSPOT DONDERDAG 1 DECEMBER 19*9 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De eindstemming over de begro tingen van Binnenlandse Zaken, ho ge colleges van Staat en kabinet der Koningin cn Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening was onlangs aan gehouden omdat het kabinet zich nader moest beraden inzake het toe kennen van een vergoeding voor re presentatiekosten aan de secretarissen Na dit beraad heeft de regering de artikelen, waarbij deze vergoeding werd aangevraagd en waartegen in de Tweede Kamer bezwaren waren gerezen, teruggenomen. De regering wenste zich echter het recht voor te behouden te beoordelen, of en, zo ja, in w.elke mate het nodig is in be paalde gevallen een toelage te ge ven wegens bijzondere persoonlijke eigenschappen, respectievelijk we gens de bijzondere eisen, die aan de ambtenaren of groepen van ambte- naern worden gesteld in verband met het bijzondere karakter van hun po sitie of functie. Indien en voorzover dergelijke toelagen zullen worden verleend, zo schreef de minister van binnenlandse zaken in zijn toelich ting op de derde nota van wijzigin gen op zijn begroting, zullen deze ten laste komen van een nieuw artikel „ambtstoelagen voorzover niet elders gpnpemd". Met 47 tegen' 19 stemmen ver enigde de Kamer zich na uitvoerige discussie met het voorstel der rege ring. Tegen stemden de C.H. (behal ve de heer Kikkert), A.R., S.G. en C.P.N. Het artikel waardoor het salaris van de minister met f 6000 wordt verhoogd werd z.h.s. aangenomen en de begroting werd eveneens z.h.s. goedgekeurd, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Hierna is de behandeling van de begroting van Economische Zaken hervat. De minister, de heer Van den Brink, zijn Dinsdag afgebro ken rede voortzettend, zeide van oordeel te zijn, dat de exportmoge lijkheden voor het ambacht niet groot zijn. Hij zal echter gen enkele kans laten voorbijgaan. Over de nu aangevangen besprekingen in ver band met de Finebei kon hij geen mededelingen doen. De economische samenwerking zal z.i. tot een zo groot mogelijk aantal landen moeten werden uitgebreid. Het ambachts- onderwijs noemde hij met het oog op de industrialisatie van groot belang. De minister gaf toe, dat het verschil in beloning van geschoolde en onge schoolde arbeiders niet bevorderlijk Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM 1, 301,5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VA RA 1930 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.30 sluiting; nieuws; 8.50 voor de vrouw; 9.00 weerberichten; 10.30 voor de zieken; 10.45 voor de vrouw; 11.15 accorde onorkest; 12.00 Musette-orkest; 12 50 Mededelingen; 12.33 Sportpraatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.30 Amusementsmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest en solist; 16.00 filmprogramma; 16.30 sluiting; 17.30 muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 voor de Nederlandse strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.50 „Tien voor acht"; 20.00 Nieuws; 20.05 Piano voordracht; 21.00 Ver zoekprogramma; 21.25 „In het huis van de verdachte", hoorspel; 21.50 buitenlands weekoverzicht; 22.05 gevarieerde muziek; 23.00 nieuws. HILVERSUM 2 416 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 een woord voor de dag; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 gewijde muziek; 9.00 weerbe richten; 9.15 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 11.15 alt en piano; 12.30 mededelingen; 12.33 metropo- le orkest; 13.00 nieuws; 13.15 man- dolinemuziek; 14.00 politie-kapel; 14.40 voordracht; 15.00 koor; 15.40 voordracht; 16.00 bas, hobo en or gel; 16.30 sluiting; 17.30 Friese uit zending; 17.45 cello'en piano; 18.15 „Dat hebben wij nodig", causerie; 18.30 mannenkoor; 18.45 CWV- kwartier; 19.00 Nieuws; 19.15 rege ringsuitzending; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.15Hervormd Ge reformeerde Jeugdavond; 21.15 strijkorkest; 21.45 reportage; 22.00 orgel en zang; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws. is voor het welslagen der industritli- satie. Het nijverheidsonderwijs heeft een taak ten aanzien van net leveren van constructeurs e.d. en ook de vakopleiding in de industrie zelve is van betekenis, zeide de minister, die' voorts meende, dat er ook uit het buitenland krachten zullen moeten worden aangetrokken. Ten aanzien van de kwestie van Ionen en prijzen merkte minister van den Brink op, dat deze week overleg van de regering met het be stuur van de Stichting van de Ar- heid zal geschieden. Hij vond het inopportuun nu op deze zaak in te gaan, daar de loonpolitiek behoort tot het terrein van de minister van Sociale Zaken. Ingaande po opmerkingen betref fende middenstandskwesties zeide spr. het ook gewenst te achten, dat er een wettelijke regeling van het ca- deaustelsen komt. Een noodregeling ten aanzien van de vestiging vond hr niet gewenst; deze weg zou niet korter zijn dan die tot een wijziging der bestaande repe^ng, welke op de weg ilgt van de P.B.O. Naar zijn oordeel zal de winkel sluitingswet een raamwet moeten zijn met mogeliikheden voor afzon derlijke regelingen. De kwestie d^r sigarenwinkels besprekend zeide de minister dat er z i. na de opheffin der tabaksrantsoenering een moreel recht was voor degenen. d*e waren uitgesloten, om weer te gaan verko pen. Intussen merkte hii od. dat in vele gevallen verkoop van tahaksar t'kelen een kwestie van bijverdien ste is. Tenslotte verklaarde de minister ngo, dat de regering de koienrant- soenering graag zou boSindi«en maar het kan nog niet Fr is no« een belanpriiiike invoer nod'cr. al is de productie der eioen marien sta gende. Hen zeide liever geen mede delingen te doen over moaoH'khe^ van onheffing der rantsoenering in de volgende zomer. Vervolgens nog ingaande on hij de renlieken gemaakte onmerkmgpn zeide minister van den "Prink-. dat d~ zorg voor effioiëncv in het bedrüf al lereerst een verantwoordelijk*^ van.de ondernemer is Tn pevaMen zou de overheid z.i. pe<-ne. nen kunnen ziin do efficiency in het hefiriif te bevorderen. Nog deelde de minister m°de. da4 met het denartement van PJnann;-- nverieg gaande is over kennoMn*?: va" ta^ks- en vee=fï<»,iT><":verT*i";»i<"en. Hierna is m®t de afdelingen een aanvang gemaakt. XPOÏIV wnTTpeyuPRr, IN CAS!?4'rt'r TnnrvTiQ JAAR OFëtST De procureur-fiscaal b»j de Bij zondere Raad van Cassatie heeft gis teren in de zaak tegen H. J. Wóu denberg uit Laren, de vroegere lei der van het Nederlands Arbeids front, tot een gevangenisstraf var twintig jaar geconcludeerd Wouden berg, die door he1 Amsterdamse Bij zondere Hof tof- leverislang is ver oordeeld, is er van bescbudigd, de bonafide vakverenigingen te hebben geliquideerd. Hij zou de kracht van het Nederlandse volk hebben willen lamleggen door de Nederlanse arbei ders aan het werk te zetten voor de Duitse oorlogsproductie. Bovendien is hij er van beschuldigd propagan da te hebben gemaakt voor de ge dachte van de superioriteit van de Germaanse mens en zich in afbre kende zin te hebben uitgelaten over de Joden. VALLENDE STEEN VERWONDDE AANNEMER DODELIJK. Een Rotterdamse aannemer, de heer Koeten, kreeg Dinsdag bij werkzaamheden op het station in Hoorn een brok steen op zijn hoofd. Hij werd onmiddellijk in een zieken huis opgenomen. Aanvankelijk liet zijn toestand zich niet ernstig aan zien, maar gistermorgen is hij overle den. BABY DOOR BRAND GEDOOD Het 8 weken oude zoontje van de familie Rutten 'aan de Postweg te Nijmegen is door brand om het le ven gekomen. Het kindje, dat aan asthma lijdende was, werd regelma tig van stoombaden voorzien. De verwarming hierbij geschiedde door een spiritusbrander, die uiteraard dicht bij het bedje was geplaatst. De beddesprei heeft vlam gevat, waardoor het kindje de dood in de vlammen heeft gevonden. SERGEANT ZAG ZIJN RING AAN ANDERMANS VINGER. Een sergeant van de vliegbasis Twenthw zag. toen hij te Enschede zijn fiets stalde, aan de hand van de rijwielbewaarder een zegelring, die hij als de zijne herkende. Hij meen de deze ring vier jaar geleden te hebben verloren toen hij bij een bakkerij werkzaam was en het sie raad opgeborgen had in de zak van zijn jas, welke hij tijdens het werk aan een spijker had gehangen. Het bleek, dat de rijwielbewaar der de ring gekocht had van zijn vader, die hem weer gekregen had van een broer, die bij de bewuste bakkerij werkt. De sergeant heeft nu zijn ring weer en de beide broers zijn, ver dacht van diefstal en heling, opge sloten. „Parool." EEN SCHIETPARTIJ BIJ EEN TWIST. In een buitenwijk van Schiedam loste gisteravond tijdens een huise lijke twist de 43-jarige V. een schot uit een pistool op zijn schoondoch ter. De vrouw werd in haar rug ge raakt en moest in ernstige toestand in' een ziekenhuis worden opgeno men. De dader, die onmiddellijk na de misdaad uit zijn huis vluchtte, werd enkele uren later gearresteerd. Hij was nog in het bezit van het wa pen, waarmee hij de "jhad. Hijnhardljes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. Er is nu voor ieder plaats aan de gemeente-dis S. P. Q. O. doen vertegenwoordigen in de openbare vergadering van dit col lege te houden op 8 December 1949, alwaar verslag zal worden uitge bracht inzake de beroepen van het bestuur der vereniging tot oprich ting en instandhouding van Chr. scholen ten dienste van Mors en Rijndijk en het RK. Kerkbestuur tegen het raadsbesluit van 22 Dec. 1948 tot vaststelling van het bedrag per leerling als bedoeld bij art. 55bis der L.O.-we 1920. STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Karei z. van F. Rom- bout en A. C. van Arkel. Adriaan z. van A. Blansjaar en M. Dreef. Wil- helmina Catharina Jacoba d. van F. Overdijk en C. J. de Beer. Hendrik Jacobus Franciscus z. van H. J. van der Pluijm en B. M. Lambregts. Pe- tronella Corneiia d. van R. J. Ver- hoeff en G. C. van der Goes. Wande- rina Maria d. van F. Veldhuijsen en W. M. Wasink. Overleden: L. M. van Ruiten z. 4 mnd. G. van Kuijk man 50 j. C. de Reus man 60 j. J. J Nieboer z. 3 j. Gehuwd: A. Distelvelt wednr. en WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Overwe gend droog weer. Langs de Wad deneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens matige tot zwakke wind tussen Zuid west en Zuid. Iets kouder met in het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen in de nacht en vroege ochtend temperaturen even onder het vriespunt, en hier en daar mist. S, van der Linden wed. J. Devilee jm tering. en J. de Wekker jd. W. Breuker jm. en C. de Vrind jd. A. F. van Keste- ren jm. en J. H. de Man jd. C. N. Keur jm. en H. H. Fassotte jd. H. A. Noort jm. en C. L. van der Voet jd. F. Verhoeven jm. en M. Cornet jd. M. Johannes jm. en M. Heemskerk jd. R. Bos .m en N. C. de Waal jd. W. van der Ploeg jm. en J. van de We- D* SPANNING, DIE WEKEN LANG ROND HET RAADHUIS HEEFT GEHEERST, ontlaadde zich hedenmiddag niet in een depressie, doch in een maximum, namelijk van dames en heren in groot gala. Heel wat officiële persoonlijkheden en ge nodigden waren naar het Wilhelmi- napark gekomen en hadden het Raadhuis tot verzamelpunt gekozen We wisten wel dat Oegstgeest héél wat belangrijke personen herbergt, maar dat het er zóveel waren wisten we toch niet. Met anderen waren aanwezig: burgemeestei en wethou ders met de overige raadsleden en hun echtgenoten, sec-etaris J. de Visser diverse burgemeesters van aangrenzende gemeenten, overste Roest van de Marine Radio Dienst, de directeur van Gemeentewerken A Hoekstra, het secretarie-personeel, het Comité Geschenk Raadhuis, de directeur van Endegeest dr Stotijn, de oud-wethouders N Zandbergen en T. van Egmond, de plaatselijke geestelijkheid, de inspecteur van de Volksgezondheid, vice-admiraa! Gooszen, de aannemers en uitvoer ders van het werk, de oudste inwo ner van de gemeente, de heer L. Schouten en tenslotte van iedere school één leerlipg. Van de directeur van het Zen dingsbureau. dr Brouwer, alsmede van rector H. Sondaal was bericht van verhindering binnengekomen. Toen de Commissaris der Koningin mr L. A. Kesper met zijn echtgenote en zijn waarnemend kabinetschef, dc heer Siïlevis. per auto arriveerde, werd het gezelschap door het Colle ge van B en W ontvangen in de nieu we Wethouderskamer en daarna bin nen geleid in de nieuweraadzaal, waar kennismaking met de huidige raadsledenplaats vond Burgemees ter Baumann sprak daarna een ver welkoming uit óp eerste plaats tot de Commissaris der Koningin en mevr. Kesper, vervolgens tot de bur gemeester der aangrenzende ge meenten. Steeds meer wordt het ons duide lijk, dat tal van te behartigen belan gen het best door onderlinge samen werking worden gediend, waarbij de autonome bevoegdheid van de Raad voor de hoofdzaak onaangetast wordt gelaten. Moge deze onderlinge menwerking steeds worden bevor derd. Thans is ons samenzijn minder vermoeiend aldus spr en ik weet zeker, dat gij evenals ik ver beugd zijt over de totstandkoming van dit mooie raadhuis, getuigenis afleggende van een krachtig ge meentelijk leven in de bollenstreek, waarin ook uw gemeente is gelegen Op de bevordering van de bloei en welvaart van deze streek behoort onze aandacht van moment tot mo ment gevestigd te zijn. Daarna richtte spr, zich tot admi raal Gooszen, tot overste Roest en zijn adjudant. „De reeds stevige ban den, tussen Marine en de gemeente gelegd, zullen nog inniger worden, wanneer het gemeentebestuur geheel uw personeel van woonruimte heeft kunnen voorzien. Uw wens om beschikbaarstelling van 157 woningen mag daarom niet onvervulbaar worden genoemd,, om dat zij op harde noodzaak berust." Tot de predikanten en de pastooi zeide spr ,Bij plechtige gelegenhe den zijn wij gewend wederkerig blijk te geven van onze belangstel ling in elkanders werk, tot welker totstandkoming doorgaans elkanders hulp en bijstand nodig is. Moge deze samenwerking tussen u en het ge meentebestuur tot in lengte van da gen blijven bestaan er tot voorbeeld strekken aan de ingezetenen opdat zij doordrongen worden meer dan tot nu toe wat eendracht vermag,'' Ten slotte richtte spr. zich tot de raadsleden: „Voor u als college is de dag van -heden wel een zeer bijzon dere. Thans behoeft gij niet meer met angst en beven naar de raadzaal te gaan. Het was toch immers zo. dat als gij u voor de raadsvergadering om de tafel schaarde, gij onder elkaar, na tuurlijk zonder bloedvergieten, en zonder blauwe plekken of ogen op te lopen, toch min of meer een klein gevecht moest leveren oin een plaats aan de gemeente-dis te veroveren. Als veiligheidsdekking zond ik dan wel een paar kleine stoelen in het veld zoiets van keuken stoelen maar de ware rust en waardigheid kwam eerst na het Prinsenkwartiertje dat ik u wel geven moest om de blokkendoos in elkaar te zetten. Aan dit leuke spelletje hebt u nu zelf een einde gemaakt Ce n'est pas ma faute. Gij hebt nu een raadzaal de raad waardig Velen uwer zullen mogelijk ondanks alle ongemakken toch aan dat kleine raadzaaitje vele herinne ringen hebben. Uiteindelijk zullen deze vervagen, maar een heeft de bouwmeester van dit gemeentehuis voor altijd aan de vergetelheid ont trokken. In gouden letters stonden op de schouw in uw oude vergaderzaal de etters S.P.Q. O. Zij zijn thans bove". de eikenhou ten toegangsdeur van deze zaal aan- eebracht Seratus Populus Que Oegstgees- tiensis. Deze spreuk blijve uw devies tot in lengte van dagen." besloot de burgemeester. Op het verdere verloop van deze openingsplechtigheid hopen we mor gen nader terug te komen. Gemeenteraad. Woensdag 7 De cember Raadsvergadering ter behan deling van de begroting. Voorts'tot aanwijzine van een vertegenwoor- diger van de Raad naar aanleiding j de Leidse pfJplinc in het za^itie van een oproep van Ged. om zich van de heer Evert Cast el em gister- Donderdag. 1 Dec. En zo is dan de maand der maan den aangebroken. De drukste dagen voor onze goede Sint zijn begonnen. Gistermiddag ontmoetten wij de bis schop in ,'t Raedthuys" waar hij het personeel van de fa. Nieuwenhuizen, conservenfabriek, mitsgaders vrou wen en kinderen, toesprak en ca deautjes aanbod. Dat is een gezellige middag geworden, vol van Sinter klaasliedjes, mandoline-muziek en goocheltoeren, die een hoogte punt vond in de aankomst van de heilige man. Als we ons niet vergissen heeft de Sint een afsoraak gemaakt met de vereniging „Limburgia", om a.s. Zon dagmiddag de kinderen der leden thuis te gaan bezoeken, 's Avonds zal de goefe man in „Den Burcht" ko men, om al die Carnavalskianten van „Limburgia" eens goer aan het ver stand te brengen dat hii wel degelijk bestaat. Want het schijnt dat som mige leden daaraan twiifelen. U kunt begrijpen dat Stadskok hart gistermiddag vol vreugde klop te, toen hii oo bezoek kwam bii Vlasvel^s Aardanne'en^an^el aan de Doe^as^raat, waar een nieuwe aard- appelsch',machine gedemonstreerd werd. Want Stadskok kan er van meenraten wat het zeggen wil iede re dag oonieuw aardaonelen te moe ten schihen. Het bijzonder van deze machine is dat de aardaooeien niet gesrhrant worden, doch werke lijk geschud m»t e°n ro"dr*vaa;er>r mesie dat de on een sni' ppc*ok° aard*nnel keurig bewerkt Het is een uitv'nding van een Amsterdamse machinefabriek die er totnutoe slechts zes heett gemaakt waarvan er thans een in Leiden is. Vandaar dat we even ziin gaan kiiken naar dit wnnder-aonaraat dat slechts 15 net. afval geeft. Normaal schillende hui.smneJèrs gomen 25procent wpcr. Fn schrar>machirto<5 25 nrocent. Vndof d"ze nieuwe machme e°n 39n- merVe]iike b°s"aring geeft Fn bo- vpndipn de aardappelen welgevormd at1 eVprt. Overicpns wil d;t aardannelen-he- richt er tossen door met zegfen. dat or pp*n Fmterklaasnieuws zou ziin Want dat is er wel. T">*nk maar eens aan de Ned PK. van Sint Nicolaas en Holland zijn in deze dagen één. Helpt allen mee die band nog te versterken: Door Uw spontane daad kunt U in menig Leids gezin Een blije middag voor de kinderen bewerken. Snoep, kleren, geld en. speelgoed kunt U schenken, Nu Sinterklaas door de deviezennood Verhinderd is om allen te gedenken: De Maartensclub verwacht uw gulle wenken. Voor: het door de R.K. Meisjesstudenten verzorgde St. Nicolaasfeest voor kinde ren uit Leidse gezinnen op 3 Dec. a.s. Adres: R.K. S.V. „Sanctus Augustinus", Rapenburg 24, Leiden. avond een gezellig Sinterklaasfeest heeft gevierd. De liedjes klonken eerst een beetje schuchter maar al lengs kwam er meer stemming in, vooral toen de hoogbejaarde Sint plechtig werd binnengedragen. Raad nu eens wat de aanwezigen toen gin gen doen. Ze gingen de Sint opere ren! IJselijk gewoon! Maai' stel u gerust, het was de echte Sint niet, maar een nagemaakte, wiens buik volzat met surprises. Kapelaan Tho mas kwam met een spannende Sin terklaasvertelling op de proppen. En onkele autobezitters brachten ver schillende leden na afloop gratis naar huis. Maar ondertussen was er iets ern stigs gebeurd. Want de 41-jarige Leidse schilder J. S. was gistermid dag om 5 uur bezig in de Schimmel straat verf af te branden, toen hij plotseling van de stellage af naar be neden viel, precies in de tuin van het behande'de perceel. De E.H.D. bracht de ongelukkige schilder, die over in wendige pijnen klaagde, naar het Acad. Ziekenhuis. En de Vereniging voor Experimen teel onderzoek in Nederland, afd. Leiden, gaat a.s. Zaterdag een gezel lige avond houden in „Royal", die om acht uur begint voor leden met vroqw, verloofde of vriendin. Na af loop wordt er nog een beetje ge danst. Er zijn trouwens nog meer fees telijke plannen. Want de Biljartver eniging T.O.G. gaat 't vijfde lustrum vieren met een feestavond in Den Burcht", op 13 Dec. a.s. met een bont cabaret-programma. 'lijke plannen Want deen en En de Leidse Accordeon-vereni ging D. V. V. gaat het twintigjarig bestaan vieren met een grote jubi leum-uitvoering', ook al in „Den Burcht", en wel op Zaterdag 10 Dec. Behalve de A en B-cropsen van de vereniging, zullen ook de bekende parodisten The Two Wama's optre den met hun muzikale fiets! Laat ons ook eens iets heel droe vigs vermelden. Gistermiddag reed om drie uur op het Gangetje een bak fiets, die werd aangereden door een personenauto. Dat zou allemaal niet zo heel erg geweest zijn, want er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en de schade aan beide voertuigen was gering. Maar op die bakfiets stond een kruik, met maar liefst vijf liter citroen-jenever. Kijk, dat vinden wij nu ontzaggelijk jam mer. Want dat kostelijke vocht ging nu over de straatstenen.. En daar is het niet voor gebrouwen! Gistermiddag in de stad zo'n Duits joch ontmoet. U weet nog wel dat enige weken geleden 12 kinderen uit Keulen in Leiden aankwamen, om hier drie maanden door te brengen en aan te sterken. Of hii tevreden was, vroegen we. En of! Of hij Lei den mooi vond? Niet zo bijzonder, maar er lag niets geen puin. Dat frappeerde hem het meest! En de mensen waren erg vriendelijk voor hem. Hij sprak al een mondje Hol lands en zou best hier willen blij ven. Maar dan moest zijn „Mutti" ook h'er komen! In de hoop u morgen weer op de hoogte te houden over het doen en laten van onze goede Sint, maken we er vandaag weer een eind aan. STADSKOK. ©e ziCaeten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk, verboden) 7) Hempel had de zaak bijna verge ten, toen de negende dag van zijn verblijf op het kasteel bij een door mevrouw von Turnwald gegeven avondpartijtje de historie van de auto ter sprake kwam. De Lans- berg's hadden zich een nieuwe auto aangeschaft en Erich Lansberg schil derde met geestdrift de voortreffelij ke hoedanigheden van de wag^n. „Welke kleur heeft ze? Vroeg Vera von Turnwald „Donkergroen, en van binnen is ze met parelgrijs trijp bekleed. Het ef fect is prachtig, Vera, dat zal je moe ten bekennen. En volkomen geruis loos. Mevrouw von Myror op „Ba- renklau" heeft juist dezelfde auto Ook donker groen met parelgrijze bekleding. Zij heeft mij geholpen bij het kiezen." Dat juist van mevrouw von My ror gewag gemaakt werd, scheen Ve ra in een slecht humeur te brengen. Mevrouw von Myror, een jonge we duwe met talloze aanbidders, woon de sinds enige tijd weer bij haar va der op het landgoed Barenklau" ,Ik moet je ronduit zéggen." spotte Vera, „dat ik die kleurencombinatie eenvoudig afschuwelijk vind. Don kergroen kan ik helemaal niet uit staan. Ik dacht dat je bij de aankoop van een nieuwe auto ten minste iets bijzonders zou kiezen. Iets, dat aan je eigen smaak beantwoordde, en niet een auto zoals de eerste de bes te er een kan hebben." „Je zult zien „O, ik ben niet in 't minst nieuws gierig naar je donkergroen vehikel, dat mevrouw von Myror voor je ge kozen heeft!" „Maar wat had ik dan moeten ko pen? Het was het beste model." „In Wenen of in Graz misschien! In jouw plaats had ik uit Parijs of Amerika een auto laten komen zoals hier niemand anders er een heeft. Bijvoorbeeld iets in het genre van de zilveren auto, die onlangs hier is gepasseerd. Dat zou tenminste iets bijzonders zijn geweest „O, de zilveren auto!" De jonge Lansberg lachte „Jij gelooft daar dus aan, Vera? Wie weet, wat de mensen zich verbeelden, toen gezien te hebben! Er bestaan geen zilveren auto's." „Het was misschien geen echt zil ver, maar het zag er toch zo uit. In ieder geval moet het een pracht stuk geweest zijn." „Och, de mensen, die de fameuze auto gezien hebben, hadden te diep in het glas gekeken en hielden een lichte kleur met wat nikkel voor zil ver. Wat mij betreft, ik geloof er geen zier van." „Waar heb je het eigenlijk over, kinderen?" vroeg mevrouw Turn wald, die tot dan toe het gesprek niet had gevolgd en voor de eerste maal over de .zilveren auto" hoorde spre ken. Heinpel had het niet de moeite waard geacht, haar de his torie te vertellen. Men haaste zich, haar op de hoogte te brengen. Vera, die beweerde al les van een ooggetuige te hebben, deed nog meer dan d° anderen haar best en stoorde zich niet aan de spot lachjes en uitroepen van bewonde ring. „En wanneer moet dat geweest zijn?" vroeg mevrouw von Turn wald. Zij was nog een weinig bleker dan gewoonlijk geworden, wat voor Hem pel werd opgemerkt. „De 29ste Maart, 's avond om ne gen uur," antwoordde iemand. Mevrouw von Turnwald keerde langzaam het hoofd naar Hempel, die naast haar zat en keek hem ont steld aan. Juist wilde hij haar een paar ge ruststellende woorden toefluisteren en zeggen, dat er tussen het gehoor de en de beaamde geschiedenis geen verband kon bestaan, toen een dei aanwezigen nogmaals over de „zil veren auto" begon te praten. Het was een jonge advocaat, met name Otto Sorel, die sinds enige we ken tot herstel van zijn gezondheid bij familie op het kleine landgoed Heimdeele" verbleef. De eigenaar van „Heimdeele", de heer von Gratwohl, was zijn oom en' had geen andere erfgenaam dan de jonge jurist. Mr Sorel zei: „Aangaande de historie van de zil veren auto, die hier zo weinig geloof vindt echter niet bij u, freule Ve ra moet ik zeggen, dat hier geen praatjes van dronken mensen in het spel zijn. Die avond is hier werkelijk een vreemde auto geweest, en die zag er wel degelijk uit zoals oogge tuigen haar beschrijven Het was na tuurlijk geen zilver, maar het leek zilver: Ik zelf heb de auto van heel nabij gezien: Zij overreed me bijna." „Nu wordt het interessant!" riep men van verschillende zijden. Vera klapte in de handen. „Wie had er gelijk? Vertel nu maar gauw meneer Sorel. Hoe kwam u in gevaar overreden te worden? De auto, zegt men, had een defect aan de motor en stond stil." „Een tijd lang, ja; maar ik ont moette ze buiten het dorp, toen ze weer in volle vaart was. En zo werd ik getuige van iets, dat mij sterk in teresseerde. De ganse historie komt neer op een liefdesavontuur, en zulks doet ook een verklaring aan de hand voor het feit. dat de fameu ze auto niet de grot.e rijksweg volg de, maar een omweg over Sichelfeld maakte." „Vertellen! Vertellen" „Dat doe ik alIk had die avond een bezoek gebracht aan de onder wijzer te Oberort, met wie ik be vriend ben en keerde te voet terug naar Sichelfeld langs de straatweg. U kent zeker allen de plaats beneden het park van Sperber-'Eck, waar de weg een scherpe kromming maakt om een vooruitspringende rots?" „Natuurlijk! Ga maai voort.'..." „Welnu, ik was niet ver meer van de bocht, toen ik het woud, dat op die plaats tot aan de straatweg reikt een scherp gefluit hoorde, een gefluit als dat van opgeschoten jongens of van kerels, die niets goeds in hun schild voeren, elkander als sein ge ven. Het was die avond zeer donkeh en de plaats was eenzaam. Een en ander kwam me natuurlijk verdacht voor en ik bereidde mij voor op een aanval. Trouwens, ik hoorde reeds stappen uit het woud komen. Ik had weliswaar geen ander wapen dan mijn stok, maar op die helper en op mijn lichaamskracht en lenigheid kon ik mij verlaten, zodat ik mij niet zeer ongerust gevoelile. In defensie ve positie hield ik mij te midden van de straatweg gereed „Maar geen aanval. O neen! Een man, blijkbaar degene, wiens stap pen ik had gehoord en die gefloten moest hebben, kwam op zijn gemak aangeslenterd en bleef roerloos staan aan de zoom van het woud, in de schaduw van zware bomen. Zag hij mij helemaal niet? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Juist wilde ik nu veel rustiger mijn weg voortzetten, toen ik plotseling in scherp licht stond Een auto, de „zilveren auto" kwam de bocht van de weg omgesuisd. Instinctmatig, zonder nog volko men te begrijpen, welk gevaar mij dreigde, sprong ik ter zijde, viel en kwam tegen de glooiing van de weg terecht." (Wordt vervolgd)..

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2