WONINGZOEKENDEN Partij van de Arbeid en de Ronde-Tafel-Conferentie DINSUAÜ 29 NOVEMBER 1949 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Gisteravond heeft de federatie Am sterdam van de Party van de Arbeid in de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam een openbare vergadering gehouden onder het mot to „de Ronde-Tafel-Conferentie als afsluiting van een nieuw begin". De bijeenkomst werd gepresideerd door mr. A. de Roos voorzitter van de Federatie Amsterdam. Spreke-s waren prof. ir. W. Schermerhorn en de partij-voorzitter de heer J. J. Vorrink. Prof Sche-merhom gewaagde als eerste spreker van de „gramschap", die in sommige kringen heerst over de resultaten van de „R. T. C." Ook de socialisten zo zeide hij zien wel in dat de nieuwe situatie in ze kere zin een verlies voor Nederland is. Hij gaf te kennen, dat de socialis tische partij- de enige geweest is die heeft ingezien hoezeer het Indone sische vraagstuk e- een was van in ternationaal karakter. „Oude tegen standers" zo zijde hij. „zien thans duidelijk in. dat onze houding jegens de Indonesiër,.? juist geweest is. Het is hun duidelijk geworden, dat wij er met een geweld-politiek niet zou den komen." Uitvoerig ging prof. Schermerhorn in od de vrees der Indonesiërs .materieel het loodje te moeten leggen, waa- formeel over eenstemming was bereikt" een ge- dachtengang, die volgens hem in grote mate het verloop van de R. T. C. heeft beheerst. Snrekende over het. naar hij zeide, „schrijnende probleem der nrnder- heden in Indonesië',' gaf prof- Scher merhorn te kennen, dat het democra tisch ze^eschikkings-echt van de Indonesiërs tot stand gekomen is vrijwel zonder overgangsperiode. De minderheden moeten than»; hun stem uitbrengen onder Indonesisch bewind hetgeen zeker niet gemakkelijk is. Toch mag dit volgens spreker nooit een motief zijn om bii de aanstaan de behandeling in de Twe°de K'mer de R T. C te laten mislukken. Over het standpunt van Nederland inzake Nieuw Guinea gaf prof. Schermer horn als zijn mening te kennen, dat dit gebied .het zeker niet waard is een wrijvingspunt te worden tussen Nederland en Indonesië". Als de re sultaten van de R. T- C. door de Tweede Kamer zouden worden ver worpen is ons leed in Nederland niet te ove-zien zo zeide hii, en hii be sloot zijn toespraak met zijn gehoor op te wekken, de kracht op te bren gen de nieuwe weg in te slaan op dit historisch ogenblik. De heer Vorrink, die na de pauze het woord nam roemde de huidige tijd ,een doorbraak in de geschiede- WOENSDAG. HILVERSUM 1. 301.5 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.50 Voor de "vrouw; 9.00 Weerberichten; 10.20 Voor de vrouw; 12.00 Hawaianmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.35 voor het platte land; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest .en solist; 14.00 „Gesproken portret";- 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.30 voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 17.30 Reportage; 18.00 Nieuws; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Par lementair overzicht; 19.30 Voor de Jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten; 20.20 „Der Zigeunerbaron", operette; 21.40 „Nummer 16', hoor spel; 22.20 Kwartet; 22.45 Populair- wetenschappelijke causerie; 23.00 Nieuws. HILVERSUM 2. 416 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.30 Sluiting; 8.30 Nieuws; 8.40 Gewijde muziek; 9.00 Weerberichten; 9.03 voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 11.20 „De draad loze band", klankbeeld; 12.00 herha ling gevarieerd programma; 12.33 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor en orgel; 13.50 Strijdkwartet; 14.30 Alt en piano; 15.00 Orgelconcert; 15.45 Voor de kinderen; 16.30 sluiting; 17.30 pianoduo; 17.45 regeringsuit zending; 18.00 gemengd koor; 18.30 Radio Volks Universiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.30 Sportcommentaar en gramo- foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar familie competitie; 20.15 Zuid Afrikaanse melodieën; 20.35 Godsdienstige cau serie; 21.00 Strijkorkest en solist; 22.00 koor, bas en orgel; 22.20 amu sementsmuziek; 23.00 Nieuws. nis der Nederlandse beschaving" een doorbraak die deel uitmaakt van de nieuwe ordening der wereld. Hij belichtte de rechten en plichten der socialisten, die thans de „volkomen omvorming van de machtsverhoudin gen op de wereld" op zich nemen. In het grote politieke groeiproces dat zich thans in de wereld voltrekt, heeft Nederland een belangrijke rol nu het zich aan het einde bevindt van de periode van koloniale over heersing. Ten aanzien van de huidige ver houding tussen Nederland en Indone. sië zeide de heer Vorrink dat de socialistische partij in Nederland gaarne een overgangsperiode van 10 a 15 jaar had gezien. (Nog nooit ver nomen! - Red. L- Crt.), waarin het Indonesische bewind zich kon aanpas sen en waarin een sterke band tus sen Nede-land en Indonesië zou kun nen v/orden gelegd met een gro tere mate van zekerheid dan thans misschien het geval is". Spreker be- pleitte een afdoende liauidatie van het kolonialisme. De Benelux. Westerse Unie en andere internatio nale verbonden wijzen er op hoe zeer de wereld thans streeft naar de inter national samenwe-king En dit geldt niet alleen voor de Westerse wereld, doch voor alle volkeren. Een Ver enigd Europa als voorlor>er van een Verenigde Wereld ziet spreker ais een ideaal waarvoor de socialisten zich moeten inzetten. De vergade"ing werd besloten met het zingen van de internationale. R.K. BOND ..ST. RAPHAEL" In de Handelsbeurs te Utrecht is gisteren onder voorzitterschap van de heer J. M. Blommers de verga dering van de raad van afgevaar digden van de Nederlandse R.K. Bond van Snoor- en Tramwegper soneel ,.St. Raphael" gehouden. In een rede behandelde de heer Blommers eerst de economische en financiële moeilijkheden, waarvoor de regering zich geplaatst ziet, om daarna uitvoerig aandacht te schen ken aan de nositie van de vervoers bedrijven. Hii achtte het duidelijk dat het ook hier geen rozegeur en maneschijn kan zijn. Bij de spoor wegen wordt de balans nog steeds beheerst door de vordering van ruim 522 millioen gulden op de Staat betreffende de door het bedrijf geleden materiële oorlogsschade. .^Zolang de Staat niet over de brug komt. moet er dus geld geleend worden en wanneer men bedenkt, dat de kosten voor meer dan de helft personeelsuitgaven betreffen, weet men wel hoelaat het is"4, aldus spreker die vervolgde; „Het ergste is, dat de ontvangsten vooral van het reizigersvervoer verminderen en dat t.a.v. 1949 op een belangrijk tekort gerekend moet worden. Bij het weg vervoer is de toestand niet veel be ter". Naar sprekers mening is hier de beunhazerij een blok aan het been van de bona fide ondernemin gen en een beletsel voor een gezon de ontwikkeling. „Er dienen in Ne derland wettelijke maatregelen ge nomen te worden waardoor: a. ne gatief: een einde wordt gemaakt aan de economische verspilling op het terrein van het vervoer, b. po sitief: grondslagen worden gelegd waarop een doelmatig sociaal en economisch verantwoord vervoer kan worden opgebouwd. ..Wij zijn nog niet half geslaagd in onze pogingen", aldus spreker, ..om te komen tot één landelijke loonregeling en tot één landelijk reglement". Komende tot de derde loot aan de St. Raphaelstam, de burgerlucht vaart, zeide spreker dat „het KLM- personeel nog zeer weinig organi- satiegezind is. De invloed van ,,St. Raphael" is daar nog gering. Door bemiddeling van de K-A.B. zijn er enige honderden leden van het KLM-personeel bij de bond aange sloten. het begin is er dus wel. In samenwerking met het N.V.V. en het C.N.V. is men gekomen tot een KLM-unie". Omtrent de kerstgratificatie zeide de heer Blommers, dat de beslissing van de minister nog moet afkomen, doch dat de tekenen voor de uitke ring gunstig zijn. „Het ledental van de bond, dat op 1 Januari 1949 17 365 bedroeg, is intussen gestegen tot ruim 18.000. De samenwerking in personeelsraden en in de bedrijfs- unie verloopt vlot. De christelijke internationale voor spoor- en tram wegpersoneel heeft haar invloeds sfeer kunnen uitbreiden doordat de spoorwegmensen uit het Saargebied en* uit Oostenrijk wéér zijn aange sloten. 350 VACATURES OP LAGERE SCHOLEN. Bijna 600 gehuwde onderwijzeressen. Naar uit de Mededelingen van het departement van O., K. en W. blijkt, waren er medio September bij het Lager Onderwijs in ons land ruim 850 vacatures onder het ver plichte personeel, meer dan 250 bij het boventallig personeel en rond 1300 open plaatsen wegens ziekte, zuivering, militaire dienst e.d. Deze vacatures worden volgens de jongste cijfers tijdelijk vervuld door bijna zeshonderd gehuwde vrouwen, een honderdveertigtal voorlopig en definitief gepension- neerden en ruim 1300 andere tijde lijk aangestelde leerkrachten. Onvervuld bleven op de genoem- d. datum echter nog.rond 150 vaca tures bij het verplichte èn 40 bij het boventallig onderwijspersoneel; ir 160 gevallen was voorts geen plaats vervanger aanwezig voor leerkrach ten, ontbrekend wegens ziekte, mi litaire dienst enz. uiteindelijk derhalve ruim 350 open plaatsen, waarvan er bijna 140 op de katho lieke L.ü.-scholen voorkomen. Middenstand en Kamers van Koophandel De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond heeft naar aanleiding van het wetsontwerp „Nieuwe rege len omtrent de Kamers van Koop handel en Fabrieken" een adres doen toekomen aan de leden van de .Tweede Kamer eer Staten-Generaal. In dit adres worden de bedenkingen, welke zij gevoelt tegen redactie en strekking van het wetsontwerp ter kennis gebracht. Deze bedenkingen betreffen met name de in het wetsontwerp voorge stelde procedure bij de samenstelling van de Kamers, de voorgestelde ver tegenwoordiging van het midden- en kleinbedrijf, de voorgestelde provin ciale begrenzing de voorgestelde vertegenwoordiging van alle bedrij ven van publiekrechtelijke licha men, en het ontbreken van een drin gend voorschrift ten aanzien van pro vincies en gemeenten, om de hen be treffende Kamer van Koophandel ad vies te vragen betreffende de zich in hun gebied voordoende economi sche problemen. Het voorgestelde systeem van be noeming door de zittende leden van de Kamers kan weinig waardering vinden, daar in dit systeem de moge lijkheid van velerlei ongewenste con sequenties zit opgesloten en aan ele mentaire eiser» van democratie en doorstroming niet wordt voldaan. Veeleer zou het in de lijn van de ontwikkeling liggen, aanwijzing der leden te doen geschieden door plaat selijke, respectief gewestelijke vrjie representatieve organisaties, terwijl daarbij in het algemeen slechts on dernemers lid van de Kamers dienen te zijn. Adressant acht het verder van het grootste belang ter veiligstelling van de belangenbehartiging van de mid den- en kleinbedrijven, de midden- en kleinbedrijven in iedere Kamer aldus vertegenwoordigd te doen zijn, dal de leden van iedere Kamer voor de helft voortkomen uit de kringen van het midden- en kleinbedrijf. Verder meent adressante, dat naast de provinciale begrenzing, als alge mene regel, bij wyze van uitzonde ring een begrenzing op economisch- geografische gronden in c'e wet mo gelijk gemaakt moet worden. Naar de mening van adressant is het tenslotte onjuist tussen pubb'ek- rerhteHjke bedrijven en particuliere drijven de vertegenwoordiging niet zin dat t.a.v. publiekrechtelijke be drijven de veretgenwordiging niet wordt gebonden aan het ingeschreven zijn in het handelsregister. VERTREK VAN DE „WATERMAN." Het troepenschip „Waterman" zal Woensdag 30 November 1949 uit de haven van Rotterdam naar Indone sië vertrekken, teneinde aldaar re patriërende troepen aan boord te nemen. Het schip, dat normaal 1500 personen kan vervoeren, is op de uitgaande reis slechts ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar Indonesië meemaken, namelijk enig personeel van het K.N.I.L., dat met verlof hier te lan de heeft vertoefd, een detachement van de Koninklijke Marine bestemd voor normale aflossingsdoeleinden, alsmede een groep specialisten en individuele gevallen der Koninklij ke landmacht. NIEUWE DEVIEZENREGELING VOOR TOERISTEN. Ieder maximaal f 400. 1 Naar de Nieuwe Courant verneemt hebben de deviezenbanken van de Nederlandse Bank mededeling ont vangen, dat met ingang van 1 Jan. a.s. een belangrijke verandering zal komen in de toewijzing van devie zen voor toeristisch verkeer. Ieder zal dan kunnen beschikken over een t drag aan deviezen, hetwelk kan worden gebruikt naar verkiezing, behalve voor reizen naar Zwitser land en naar België-Luxemburg. or het toeristische verkeer op de ze landen zal nog loting moeten plaats vinden. Er wordt voor ieder een bedrag vastgesteld van f 400,voor kin deren geldt f 200,Hiervan dienen ook de kosten van familiebezoek e.d. te worden bestreden. De nieuwe regeling betekent dus, d_t men vrij is in de keuze van va- cantie naar Denemarken, Finland, Frankrijk, Engeland, Ierland, Noor wegen en Zweden. Voor de administratieve verwer king va.» de nieuwe regeling wordt een jpeciaal voor niet-zakelijke doeleinden bestemd deviezenboekje, een z.g. toeristendeviezenboekje in gevoerd, waarop de verschafte be dragen en de eventueel teruggestor te of overgehouden deviezen wor den geboekt. Tenzij in'een door de Nederlandse Bank verleende ver gunning uitdrukkelijk staat ver meld, dat overschrijding van het jaarmaximum is geoorloofd, zal dit de f 400 c.q. f 200 niet mogen over schrijden. HET REIZEN NAAR ITALIC IN 1950. Naar het Franse persburc-:au A.F.P. uit Rome meldt zal men in het Hei lig jaar 1950 naar Italië kunnen rei zen met enkel een bedevaarders kaart in plaats van een paspoort. Alle bedevaarders van de landen, waarmee Italië overeenkomsten heeft gesloten betreffende de op heffing van de visa en die het met deze maatregel eens zijn, zullen hiervan kunnen profiteren. Deze maatregel is vervat in een rond zendbrief van het Italiaanse mini sterie van buitenlandse zaken aan de diplomatieke en consuliare ver tegenwoordigers te Rome, aldus A.F.P. Het ANP tekent hierbij aan, dat Nederland reeds geruime tijd gele den met Italië een overeenkomst heeft gesloten betreffende afschaf fing van visa. Van een bedevaar- derskaart is echter bij de bevoegde Nederlandse instanties nog niets be kend. DE VOORSTELLEN VAN DE ARBEIDERS VAKCENTRALEN T.A.V. LOONSVERHOGING. Naar wij vernemen is door de ar- beidersvakcentralen voorgesteld, dat een loonsverhoging zou plaats vin den van 5 pet. met een minimum van f 2.50 waarbij zich dan wijzi gingen in de kinderbijslag zouden aansluiten. Hierbij werd een beroep gedaan op de stijging van de kosten van het levensonderhoud, welke thans reeds 3,5 pet. zou bedragen. Zoals bekend wil de regering door verhoging van de subsidies op het levensmiddelen pakket de prijsstijging tegengaan. Daar de statistische gegevens om trent de kosten van het levensonder houd niet voor midden Januari be kend zullen zijn, zal niet voor die tijd met kennis van zaken over de stijging van de kosten van het le vensonderhoud kunnen worden be slist. ZILVERPRIJS IETS VERLAAGD Blijkens mededeling van H. Drijf hout en Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. is de zilverprijs met ingang van 28 November gesteld op 94.95- 98.45. Tot dusver was de prijs I 95.7099.20. Deze lichte daling houdt uitsluitend verband met iets lagere kosten. De goudprijs bleef onveranderd gehandhaafd op ƒ4.300- 4.350. In Doornspijk heeft gisteravond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. V. d. H., die met paard en wagen in de richting van Elburg reed, werd op de rijksstraatweg doot een uit dezelfde richting komende personenauto gegrepen. Het slacht offer, dat van de wagen werd ge slingerd, kwam tegen een boom te recht; de man is na een kwartier overleden. zoekt U een passende woning en beschikt U over enig kapitaal, wendt U dan tot de N.V. „STANDAARDBOUW" te 's-Gravenhage Wij bouwen in het seizoen 1949/1950 van onze erkende „Stan daardtype Herenhuis" bevattende: woonkamer met eethoek. keu ken, drie slaapkamers, badkamer, vliering enz. te 's-Gravenhage: 78 herenhuizen nabij het Zuiderpark aan de van Vleuten- straat en de Polsbroekstraat (waarvan reeds ruim 50 verkocht). Wassenaar: 14 herenhuizen aan de Violierenweg te Deyleroord. Voorburg, speciaal voor gerepatrieerden: 8 herenhuizen aan de Eisbergstraat. Oegstgeest, speciaal voor gerepatrieerden: in een voor dit doel in aanleg zijnd villapark zeer gunstig ge legen tussen 4e gr°te Rijksweg en de Rijngeesterstraatweg, 60 herenhuizen. Als unicum in Nederland wo-dt te Oegstgeest ten behoeve van de a.s. bewoners een groot park aangelegd ter totale oppervlakte van ruim 12.000 vierkante meters, met plantsoenen, vijvers, kinderspeelweide, broeikassen enz. 4118 Ons standaardtype omvat tegen uiterst lage prijs alles wat maar enigszins moge ijk op dit gebiel te bereiken is. Al onze prijzen zijn met inbegrip van eigen grond (geen erf pacht) en varieren van 15.000,tot 18.000,Desgewenst hoge, voordelige hypotheek beschikbaar. Vestigingsvergunning absoluut gegarandeerd. Alle huizen worden gebouwd met Rijks- steun ingevolge Financieringsbesluit 1949. Inlichtingen, tekeningen, enz-: Hoofdkantoor N.V. „Standaard- bouw". Bezuidenhoutseweg no 127, 's-Gravenhage, Tel. 770887. m 770317.. Ingez. Med. ARBEIDER DODELIJK GETROFFEN. In de chemische fabriek van de N.V. N. J. Menko te Enschede is Maandagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 42-jarige arbei der J. F. Schukking het leven heeft gekost. De man bevond zich in de blekerij en, om zich te beschermen tegen het daar aanwezige chloor, had hij een doek om het hoofd ge wonden. Verondersteld wordt, dat hij op een gegeven ogenblik achter uit is gelopen en toen met de as van een machine in aanraking is geko men, waarbij de doek door de as is gegrepen. Het gevolg hiervan was dat S. door' de motor gegrepen werd. „Trouw". VERMISTE MAN DOOD OP EEN WEILAND GEVONDEN Het lijk van de sinds ruim een week vermiste 60 jarige heer Ruiter uit Hem is thans gevonden op een stuk land van de heer V aldaar. De man is na het bezoeken van een to neeluitvoering naar huis gegaan, waarschijnlijk verdwaald en in het water gevallen. Er was kroos op zijn kleren. Hij is waarschijnlijk nog in staat geweest uit het water te klauteren, doch daarna overleden. Men neemt aan, dat er van mis drijf geen sprake is. Vandaag zal sec tie op het lijk worden verricht. 35.000 GULDEN VERDUISTERD EN ER VANDOOR NAAR De politie te Amersfoort heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de voortvluchtige verkoopleider van de N.V. Automobiel Willgo te Amersfoort, J. A. uit Soesterberg. De heer A., die ervan verdacht wordt, een bedrag van ongeveer 35.000 gulden te hebben verduister^, is Woensdag per vliegtuig naar Amerika gevlucht, nadat de directie van de Willgo een onderzoek naar zijn handelingen was begonnen. Op verzoek van de criminele voorlich tingsdienst in Den Haag speurt de politie te New York naar de voort vluchtige autoverkoper. Reeds in 1944 was de verkooplei der begonnen met contracten af te sluiten voor na de oorlog te leveren nieuwe auto's. Vele gegadigden meldden zich daarvoor en zij moes ten dan een waarborgsom van dui zend gulden storten. Toen na de oorlog de prijzen van de auto's te hoog uitvielen, werden verscheidene contracten geannuleerd. A. werd door de directie belast met de terug betaling van het gestorte geld. Aan de directie toonde hij getekende kwitanties van terugbetaalde bedra gen, maar in werkelijkheid stak hij steeds weer opnieuw de duizend gulden in zijn zak en tekende hij zelf de kwitantie. De directie kreeg tenslotte aanvraag om terugbetaling van de storte bedragen en toen men de kwitanties kon tonen, kwam de valsheid in geschrifte aan het licht. „Algem. KUNSTLIEVENDE HOTEL HOUDERS. De deviezenmoeilijk'heden zijn een belemmering voor vele kunstschil ders om nu en dan in het buiten land te gaan schilderen. Een Neder landse kunstschilder, die onlangs van een reis uit Frankrijk terugkwam, heeft aan het departement van O. K. en W. medegedeeld, -dat een aantal hotelhouders in Parijs en elde~s in Frankrijk zich bereid heeft verklaard een aantal Nederlandse schilders gastvrijheid te verlenen, waarbij dan de hotelrekening betaald kan worden met een of meer schilderijen. Dit we~d medegedeeld door mej. C. J- Gisehler chef van de afd. kunst van het bureau beeldende kunsten aan het departement van O. K en W. bij de opening van de December-ten toon stelling van het kunstenaars-centrum te Bergen (N.-H.). In navolging van hun Franse col lega's hebben t'hans reeds enkele Ne derlandse hotelhouders zich bereid verklaard, ook Franse schilders eveneens op deze basis van contra prestatie gastvrijheid te verlenen. Er .is op het ogenblik bij het depar tement een plan in voorbereiding om deze uitwisseling van schilders tus sen Frankrijk en Nederland in goede banen te leiden. BEURS: EEN FLAUWE MARKT Kon. Olie is over de brug van 300 heen en tot 293 afgezakt. Dit was het teleurstellende feit op de eerste beursdag van de week, die een voort zetting liet zien van de gedeprimeer de tendens der vorige dagen. De koersdaling, die zich voltrok, accen tueerde enerzijds een gevolg van de druk op Kon. Olie onder invloed van de geruchten en 'tegenspraken inza ke een aandelen emissie. De ongun stige stemming voor het hoofdfonds bleef niet zonder uitwerking op de andere hoeken. Goede weerstand boden aandelen Unilever, die na aarzelende opening tot 239 aantrokken, dus 2 pet boven het vorige slot. In Philips werd niet omgezet, zo als trouwens reeds geruime tiid het geval is. Voor aandelen Koloniale bank blijft de stemming in mineur: gisteren weer een koersverlies van 4 pet. De scheepvaartmarkt zag er aan vankelijk zeer ongunstig uit, maar viel per saldo mee. Kon. Olie verliet de markt op 295 (vorige notering 301). De staatsfondsenmarkt was stil, maar eerder iets in reactie. De dol- larlening kon wederom geen belang stelling trekken. JiiAte QaCfi Vergiftigd door kolendamp is te Schaerberg dood in haar woning gevonden de 97-jarige weduwe G. Een zoon werd bewusteloos aange troffen. De 62-jarige heer R. is te Nij megen door een tram gegrepen en aan de gevolgen overleden. iDe ziCueven AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 8) Vier betrokken gezichten. Vera krijgt plotseling lust om te gaan schreien. „U hebt gelijk, mama, het was heel lelijk van ons. Doch wij meenden het waarlijk niet kwaad en zullen oom Gottfried nooit vergeten. Het was maar een ogenblik, weet u." „Geef baron Lansberg onmiddel lijk zijn portefeuille terug. Hoe kwam je ertoe, ze weg te nemen? Zijn, dat manieren voor een meisje van twin tig jaar, dat voor volwassen wil door gaan?" Vera reikt de blonde jonge man, wiens fris gezicht vuurrood is gewor den onwillig en zwijgend de porte feuille over. „Er zijn helemaal geen minne brieven in," fluistert hij haar in het oor. Maar het blonde dametje, zijn zus ter Lilly stookt nog 'n beetje en in sinueert: „Niet waar, Vera! Erik jokt. Hy heeft het mij zelf gezegd." „Och, ik heb je wiilen foppen, om je beiden te straffen voor je onuit staanbare nieuwsgierigheid." „Akelige jongen!" „Kom Roland, wij moeten terug naar Drobny, en jij vergezelt ons na tuurlijk een eind weegs Zij tikt tegen het voorhoofd en wendt zich snel tot mevrouw Von Turnwald: „Lieve hemel, nu was ik bijna weg zonder de boodschap te hebben ge daan, waarvoor we eigenlijk geko men zijnErich, jij had er ook wel aan kunnen denken!" „Zeker, excuseer. „Dus, tante Sybille, mama laat u hartelijk groeten en verzoekt u, over- morgenavond heel vroeg te komen, om met ons papa's verjaardag te vie ren. Als u reeds in de loop van de namiddag kunt komen, zou dat nog veel beter zijn, want mama heeft in alle mogelijke en onmogelijke din gen uw raad nodig." „Met genoe?en, mijn kind." Eerst nu krijgt baronesse Lilly de heer Hempel in het oog, deze heeft zich direct teruggetrokken in een diepe vensternis en schijnt heel aan dachtig het park op te nemen. „O, tante, eerst nu zie ik, dat wij een vreemde hear op bezoek hebben! Nu. die zal 'n hoog idee van ons ge kregen hebben!'' fluistert de jon ge dame. Ook haar broer en de jonge Turn- walds zetten een verlegen gezicht. Mevrouw von Turnwald glimlacht, om hen gerust te stellen. „Die heer," zegt zij, „is geen be zoeker. maar een huisgenoot: onze nieuwe bibliothecaris. Hij zal, naar ik betrouw, geen te hard oordeel over je vellen, hoewel je hem inderdaad aanleiding hebt gegeven om Zij wenkt Hempel ern stelt hem aan de jongelui voor. „Mijn zoon Roland, die een paar weken geleden gepromoveerd is tot dokter in de rechten, en zijn vriend. Baron Lansberg, landbouwingenieur, die nu op Drobny zijn vader helpt." „Gaat nu, kinderen, ik heb met de nieuwe bibliothecaris nog een en an der te bespreken. Aan tafel zien wij elkaar weer." De jongelui verwijderden zich. Mevrouw von TurnwaM en Hempel volgden hen langzaam. Mevrouw von Turnwald keek weer ernstig en zelfs treurig. „Zij zijn het enig geluk, dat mii is overgebleven," sprak zij. „en als ik denk, dat. ook hun gevaar zou drei gen! Ik zou er krankzinnig van kun nen worden...." „Met zulke gedachten mogen wij ons niet bezighouden, mevrouw, te minder omdat er voor het ogenblik geen zweem van aanleiding toe be staat en dat zal, mogen wij vertrou wen ook later zo zijn. Met betrekking tot uw persoon is de toestand niet zo gunstig, en ik zou gaarne met u die zaak grondig bespreken. Wij zul len samen een plan voor uw doen en laten ontwerpen, dat u tegen alle mogelijke gevaar beveiligt, zonder dat iemand enige verandering in uw levenswijze bespeurt Zoudt u bij voorbeeld niet een klein voeteuvel kunnen voorwenden het gevolg van een val of iets dergelijks dat u zoal niet alle beweging belet, dan toch de hulp vap anderen op uw wan delingen wenselijk maakt?" „Schijnt zulk een comedie u nood zakelijk toe, dan moet ik er mij wel in schikken, hoewel ze natuurlijk geenszins in mijn smaak valt." „Van twee kwaden moet men steeds het minste kiezen. Van uit een hinderlaag te worden doodgeschoten zou in ieder geval nog onaangenamer zijn. En het zal ook niet zo ver schrikkelijk lang duren slechts totdat ik mii een weinig in de zaak heb ingewerkt. Voor het ogenblik dit moet ik openhartig bekennen heb ik er nog geen flauw vermoeden van, wie u naar het leven heeft kun nen staan en waarom. Doch met dat feit moet rekening worden gehouden. Wij zullen ons dus wapenen en een defensief, misschien ook offensief plan ontwerpen." HOOFDSTUK IV Silas Hempel bevond zich reeds acht dagen op Sperber-Eck en nog is hij bij het onderzoek van de geheim zinnige zaak, die hem geweldig in teresseert, geen stap verder geko men. Toch verlangt hij vurig, ze op te helderen, want mevrouw Von Turnwald en haar kinderen boeze men hem veel sympathie en belang stelling in. De innige liefde tussen moeder en kinderen treft zijn edel gevoelig hart Bovendien heeft mevrouw von Turn wald iets over zich, dat hem raadsel achtig voorkomt en voortdurend zijn nieuwsgierigheid prikkelt/ Bij de eerste kennismaking vond hij haar nog al koel en trots, maar zij is noch het een noch het ander. Zij is integendeel een opgeruimde vrouw een aangenaam, impulsief karakter, vol liefde en begrip voor de jeugd, vriendelijk voor haar ondergeschik ten, ontvankelijk voor al het goede en schone. En toch. Toch gebeurt het niet zelden, dat plotseling, temidden van een gesprek een onverklaarbare somberheid haar overvalt en een waas van koele vast beradenheid op haar edele trekken werpt. Zij leeft voor haar kinderen, en kan ze toch minutenlang zo geheel en al vergeten, als bestonden ze niet. Zij lacht en schertst met hen, en eensklaps leest Hempel in haar ogen en op haar gelaat een zo diepe smart dat hem met een diep medelijden be vangt. Haar leven schijnt doorzichtig als kristal. Tegenover iedereen toont zij zich eenvoudig en openhartig. Het verwondert Hempel, dat zij, nu de stijfheid van de eerste dagen is ge weken, zelfs hem, die nog bijna een vreemde voor haar is, zo vertrouwe lijk haar gedachten en meningen blootlegt, zelfs over geldelijke aan gelegenheden spreekt En toch voelt hij, dat er in haar leven een punt is, waarover zij met niemand spreekt, ook niet met hem. Reeds dikwijls is bij hem de ge dachte opgekomen, dat dit verzwegen punt misschien op de een of andere wijze verband houdt met de schok kende gebeurtenissen van de laat ste tijd en dat dit ook de mening va- mevrouw Von Turnwald is. (wordt vervol

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6