2 De nieuwe kerk te Roelofarendsveen ingewij jd Burgemeester van Hazerswoude draaide de gaslantaarn uit Het verbouwde Raadhuis van Oegstgeest is gereed 'Uvtjaatt in Indonesië DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „Goud, wierook en myrrhe" MET DE INZEGENING DER NOODKERK VAN MARIA PRE SENTATIE WERD DE TWEEDE PAROCHIE TE ROELOFARENDS VEEN EEN FEIT. OP ALLERLEI GEBIED beleven wij in Roelofarendsveen de laat ste jaren uitbreiding na uitbreiding, ook op het kerkelijk gebied. Vooral op hoogtij-dagen bleek, dat het ge tal parochianen voor deze ene paro chie te groot geworden was. Reeds in vroeger jaren was met het stich ten van een 2e parochie rekening géhouden, maar met de benoeming van pastoor S. Ligthart in 1947 tot bouwpastoor, begon dit voornemen toch pas een vaster vorm te ver krijgen. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, die overwonnen .moesten worden, bleef deze met een bewonderenswaardige ijver en opti misme verder werken. En het mag wel eens gezegd: dank zij de onmis bare steun van zijn getrouwe paro chianen, waarvan vooral die van Nieuwe-Wetering' met veel opoffe ring voor hun nieuwe kerk gewerkt hebben. Al is dan m'et deze nood kerk de kroon nog niet op het werk gezet, toch kan de nieuwe parochie groeien en bloeien gaan. Maandagmorgen was dan de grote dag aangebroken. Voor het kerkje wapperde de driekleur met pause lijke wimpel. In de kerk zelf was met witte anjers en witte en gele chrysanthen een stemmige versie ring verkregen. Toen deken L. H. Nieuwenhuizen van Alphen aan den Rijn, voorafgegaan door misdienaars naar het altaar ging, klonken de eerste orgeltonen door het kerkge bouw, waarbij het zangkoor, alsnog van de kerk „St. Petrus Banden", het Veni Creator van Griesbacher inzette. Achtereenvolgens verrichtte de deken hierna de zegening van het kerkgebouw om het waardig te maken voor de dienst des Heren. Pastoor Ligthart las bij deze plech tigheid de gebeden ten behoeve van de aanwezigen in het Nederlands voor. Allen, die aan het tot stand komen van dit gebouw hebben mee gewerkt of op enigerleiwijze voor een nieuwe kerk geijverd hadden, waren bij deze plechtigheid uitgeno digd. Hierbij merkten wij o.m. op burgemeester Hoynck van Papen- drecht, gemeentesecretaris W. A. pan Harteveld, wethouder C. v. d. Meer, pastoor Th. Kwakman van Rijpwe- tering, de heer P. de Jong, eigenaar van het gebouw, notaris A. H. J. Lohmann, de heer Th. Bergers pres. commissaris en de heer Th .Wilmer, hoofdredacteur van de Leidse Cou rant, het hoofd der R.K. School van Nieuwe Wetering, de heer van Ak keren, de Eerw. Overste van het St. Jacobus-Gesticht, dokter E. G. A. M. Muskens, de heer Th. J. Deen, ge meente-architect, die de tekening voor dit kerkje heeft vervaardigd en onder wiens leiding de werkzaam heden waren uitgevoerd, de heer P. de Bil, groepscommandant der Rijks politie en de talrijke medewerkers en medewerksters van pastoor Ligt hart. Na de inzegenings-plechtig- heden droeg pastoor J. G. Onel een plechtige H. Mis op, voer het geeste lijk en tijdelijk welzijn der nieuw op te richten parochie, hierbij ge assisteerd door kap C. J. Berkhout als diaken en kap. G. J. Groen als sub diaken. Het zangkoor o.l.v. de heer S. Nieuwint zong op zeer* verdien stelijke wijze een 4-st. Mis van Pe- rosi, waarbij de heer J. v. d. Meer het orgel bespeelde. Na het Evangelie hield pastoor Onel de predikatie. De predikant had tot tekst gekozen. „Quia hodie salus huic facta est" Heden is heil ge worden aan dit huis" Allereerst gaf spr. een korte schets over de geschie denis van de kerk te Roelofarends- In 1684 is de eerste van de 5 kerken van de gemeente Alkemade te Roe lofarendsveen gesticht. Nu hebben wij vandaag de 5e alhoewel nood kerk, toch huis van God. In 1856 is de huidige Veense kerk, de' „kathedraal van Alkemade, gebouwd. In 1890 was de parochie van Roelofarendsveen al ze groot geworden, dat een'uitbrei ding moest plaats hebben, waardoor de parochie van Oude Wetering tot stand kwam. In 1920 heeft de toen malige pastoor W. Herscheit reeds een prachtige akker gekocht aan het West-Einde met het idee om later een kerk te bouwen. Door omstandighe den niet op deze plaats, maar wel in de onmiddellijke nabijheid, zal daar nu de kerk verrijzen. In 1934 was er reeds een bouwpastoor, nl. kap. Goos- sens benoemd, maar toen bleek de tijd voor een nieuwe kerk nog niet rijp te zijn. Door het groeiende zie lental, uitbreiding van het nieuwe gedeelte door huizenbouw, achtte pastoor in 1947 de tijd voor een nieu- wé kerk aangebroken. En op dit ver zoek werd door de bisschop, goed gunstig beslist waarbij pastoor S. Ligthart tot bouwpastoor werd be noemd. Waren er geen bouw-moei- lijkheden geweest, dan zou er wel een mooie kerk verrezen zijn. Daar om, aldus spr., mag ik nu gerust de vergelijking met Bethlehem trekken. Ook hier begint de parochie in een nederige plaats. Door de woorden van de consecratie zal ook God hier aan wezig zijn. Gij allen die u dienstbaar gemaakt hebt voor de luister van dit kleine verblijf, zijt de arme her ders, die als eersten dit stalletje mo gen betreden. Laten alle parochia nen zich herder tonen. Zij komen met goud, door hun gaven aan te brengen voor de luister en heerlijkheid van Gods huis. Zo za] de bouwpastoor niet hulpeloos achterblijven. De bis schop, de pastoor van de moederkerk maar vooral ook zijn parochianen, zullen hem bijstaan en helpen om dit grote werk te voltooien. De paro chianen zullen hier hun gebeden als wierook tot God doen opstijgen. De myrrhe is de voorafbeelding van de moeilijkheden, die pastoor te zamen met zijn parochianen zal hebben te dragen. Onder - de titel van Maria Presentatie is deze kerk onder haar bescherming gesteld. Laten wij daar om vandaag onder de H. Mis bidden. besloot de predikant dat wij evenals Maria, aangeboden en opge nomen mogen worden, maar dan in de hemelse Tempel. Wat moet het, voor pastoor Ligt hart een gelukkig ogenblik geweest zijn. toen door de woorden van de consecratie O.L.Heer voor het eerst in zijn eigen kerkje nederdaalde. Bij het voor de eerste maal communice ren van de parochianen in dit kerkje zong het zangkoor het „Jesu Dulcis" van Kooten. Na de H. Mis zong het zangkoor nog het „Ave Maria" van Wit, waarna de genodigden zich in café ,,'t Noorden" verzamelden voor de koffietafel. Aan het einde hier van nam pastoor Ligthart het woord, om met blij gemoed uiting te geven aan zijn grote dankbaarheid. Op de eerste plaats aan de Deken voor de inzegening, aan pastoor en beide kapelaans voor hun assistentie, het zangkoor, het bouwcomité maar in het bijzonder was spr. dankbaar voor het onvermoeibaar werken van de heer W. A. van Harteveld, de bouw kundige hulp van de heer Deen en de hulp van allen, die bij dit kerkje I Ligthart. een werkzaam aandeel hebben gehad. Dank aan de heer de Jong voor het beschikbaar stellen van zijn fabriek, aan de dames, die de prachtige kerk. gewadert hebben vervaardigd, en al len die spr. met een persoonlijk dankwoord zou vergeten. Zeer er kentelijk toonde spr. zich jegens pastoor Onel voor de genoten gast vrijheid en voor de toegezegde mede werking in de toekomst. Spr. bracht ook zijn dank aan de Leidse Courant. Sprekend tot zijn parochie zeide pastoor: Wij zijn begonnen, maar er moet nog veel gebeuren. De bekende rode offerbussen voor de kerk zullen daarom voorlopig nog wel blijven, terwijl ik voorts een weldoeners-lijst heb aangelegd, waarop als eerste de naam van Paus Pius XII zal prijken, wegens het geschonken altaar. Nu met man en macht de schouders on der onze taak! aldus besloot pastoor Maar opende tegelijk de electriseh- verlichte winkelweek Maandagavond werd onder zeer grote belangstelling de georgani seerde winkelweek te Hazerswoude- Dorp officieel door burgemeester L. J. den Hollander geopend. In het Raadhuis waren bijeenge komen B. en W. en de Raadsleden, zomede de 43 winkeliers die aan de winkelweek deelnemen, en enige ge nodigde, o.a. de notaris en de ge meente-architect. De voorz. van de winkelweek-commissie, de heer H. van Wieringen, heette allen welkom. Spr. herdacht de oud-voorzitter van de winkelweek, die door de dood van ons is heen gegaan. Vervolgens prees spr. de secr., de heer G. Se- pers, die ook aan deze winkelweek veel werk heeft gehad. Dit jaar zijn er 7 hoofdprijzen en 45 kleine prij zen beschikbaar gesteld. Hij dankte de burgemeester, die al zijn best had gedaan, dat met de opening van de winkelweek de electrische straatver lichting brandde. De burgemeester zeide vervuld te zijn van trots en blijdschap over Hazerswoude. Hier zien we, dat het spreekwoord niét tevergeefs is „Eendracht maakt macht". Zo staan we dan op het punt deze winkelweek te openen. Vol verwachting klopt ons hart. Nu gaat het er maai- om, hoe zal de be volking op uw werk reageren. D« lof voor de electrische verlichting komt de gehele raad toe. Die heeft uiteindelijk de doorslag moeten ge ven, dat de gemeente electrisch werd verlicht. De heer D. Hassefras, voorz. van de Chr. Middenstands vereniging, dankte de burgemeester voor diens mede werking, en ook de heer H. v. Wie- ringen die bereid was gevonden, het voorzitterschap van de Midden standscommissie te aanvaarden. De heer F. Kouwenhoven, voorz. van de R.K. Middenstandsvereniging bracht ook de burgemeester dank, dat alles in het werk was gesteld om de electrische straatverlichting te laten branden tegelijk met het openen van de winkelweek. Hij hoonte. dat de samenwerking tussen beide Middenstandsverenigingen mag blijven, zoals ze nu is De bevolking is ons welgezind en dat stemt ons tot tevredenheid. Ik hoop dan ook, Nieuwste Kerst-creatie in Sovjet-Duitsland HET „SOLIDARITEITS- MANNETJE". Zoals alle uitingen van christelijke geest zo is ook het Kerstfeest een doorn in het oog van de communis tische overheid. Ook in Sovjet-Duits land werd reeds lang door dc rode regering naar een mogelijkheid uit gezien het christelijke Kerstfeest dat deze winl^plweek voor 100 mag slagen. Daarna ging het gezelschap, voor afgegaan door muziek, de straat op. De brandende gaslantaarns werden door de burgemeester een voor een uitgedraaid. Bij de laatste lantaren gekomen sprak de burgemeester als volgt: Geacht publiek, ik neem U in gedachte mede naar het Oude Raadthuis, waar in 1911 een raads vergadering werd gehouden onder voorzitterschap van burgemeester van Dobbe de Bruyn. Toen werd door de Raad besloten de gemeen te Hazerswoude van gaslantarens te voorzien. Met grote blijdschap werd dit besluit door de ingezete nen ontvangen. Maar alles veran dert, en wordt tenminste beter. Zo staan wij nu bij deze lichtgevende gaslantaren, na 38 jaar. om deze voor goed uit te do»n. Ik doe dat niet, voordat ik miin dank breng aan de heer de Kort. die ruim 25 jaar met deze paslantarens heeft omgecaan, en ziiu best heeft ge daan dat zij on tijd brandden. On 13 Anril 19<*9 is door de Raad be sloten om de gemeente van elec- trisch 1i«*ht te voorzien. Eindelijk zijn wij nu zover gekomen. Onder een driewerf hoera der omstanders doofde de burgemees ter de laatste fraslantaren uit, en draaide de e^ctrische lantarens aan. Hiermede was de plechtig heid beëindigd, waarna de muziek nog een mars door het dorp maak te. Geboren: Maria, d. v. W. van Wetten en M. Straver: Karei W., z. van G- Drexhage en F. Roodenburg. Ondertrouwd: P. J- Noordam 30 .j en S. P. Verweij 2-3 jaar. Getrouwd: J. Kamminga en C. Brakel. geheel af te schaffen. Dit is echter niet zo gemakkelijk, omdat er bij geen ander volk ter wereld het Kerstfeest zo diep is verankerd en met zoveel sentiment is verbonden als bij het Duitse volk. De organisa tie „Volkssolidaritat", die door de Oost-Duitse Sovjetregering als na tuurgetrouwe copie van en met pre cies dezelfde taak als de vroegere „N.S.V.", de beruchte „National So cialistische Volkswohlfahrt" van Hitler in het leven is geroepen, is inmiddels met de reeds vrij ondank bare taak belast, de aandacht van de Duitsers van het Kerstfeest af -te leiden naar de viering van Stalin's verjaardag op 21 December, het feest van de zonnewende, zoals het ook door de Nazi's werd genoemd. De nieuwste vondst van deze com munistische „charitatieve" organisa tie is nu het voorstel, de figuur van het Kerstkindje of ook wel van het Kerstmannetje, die volgens het ge loof der Duitse kinderen de cadeau tjes brengt, zoals dat bij ons Sint Nicolaas pleegt te doen, te vervan gen door het„Solidaritatsmann- chen"! In een circulaire van het Centrale Bestuur der organisatie „Volkssolidaritat" in het land Sak sen worden over dit onderwerp na dere aanwijzingen gegeven en wordt voorgesteld, dit solidariteitsmanne- tje door een „Jonge Pionier" te la ten uitbeelden. De onderlinge hulp vaardigheid van het volk, aldus ein digt de circulaire, zou hierdoor veel beter en doeltreffender worden be lichaamd dan door de „burgerlijke" idee van een kerstmannetje, of erger nog, het Kerstkindje. Het oude werd. aan het nieuwe aangepast pR HEERST SPANNING IN HET WILHELMINAPARK. Want Donder- dagmiddag komt de Commissaris der Koningin in hoogst eigen per soon om de opening te verrichten van het verbouwde en vergrote Raad huis. En dan moet die hele nieuw- en verbouw natuurlijk klaar zijn.. Van daar dat er met man en macht aan gewerkt wordt om alles piekfijn in orde te maken. Er wordt druk geschilderd, getimmerd, geboend en ge schuurd, er worden ruiten ingezet en parketvloeren gewreven, en daar tussendoor lopen de mensen van de gemeente-secretarie, die alle pape rassen naar hun nieuwe appartementen overbrengen. Het is er dus een drukte van belang: maar desondanks wilden we er toch wel eens een kijk je nemen, en daarom namen we de directeur van Gemeentewerken, de heer A. Hoekstras-in de arm. die orv- niet alleen een blik achter de scher men gunde, maar zelfs zo welwillend was ons bij onze rondgang te I vergezellen, al kon hij ons niet garanderen, dat onze jas vrij van verf- vlekken zou blijven. Raadzaal in blank eiken Maar daar stond tegenover, dat we over de verbouw konden vragen wat we maar wilden, want we ver namen alles uit de eerste hand. Im mers ceze nieuw- en verbouw is ge schied naar het ontwerp van de heer Hoekstra zelf, die hierbij niet heeft voortgebouwd op het uitbreidings plan, destijds ontworpen door de ar chitect van het oorspronkelijke Raad huis, wijlen de heer Jesse, daar dit plan voor de tegenwoordige tijd eco nomisch niet verantwoord was van wege de vele onbenutte ruimte. En nu we het geheel hebben ge zien, moeten we inderdaad erken nen dat de heer Hoekstra met de ruimte heeft gewoekerd, zonder dat er nochtans van enige bekrompen heid sprake is. De Raadzaal. Het representatieve gedeelte, de raadzaal en de trouwzaal, waarheen we natuurlijk het eerst onze schre den richtten, toen we het bordes be klommen en ons door de hoofdin gang langs de schilders gelaveerd' hadden, biedt wel een imposante aanblik. Alles is hier in blank eiken hout uitgevoerd, met blanke lambri- I zering (waarin verwarming-conyec- toren zijn ingebouwd) en prachtige parketvloeren. In het midden van de raadzaal staat de grote hoefijzervor mige raadstafel, waarbij de plaatsen voor B. en W. aan de korte zijde zijn. Stoelen in dezelfde stijl staan er omheen en vormen een prachtig geheel. Ook een gedeelte van de door de gemeentenaren geschonken glas-in- lood-ramen is reeds aangebracht, en men hoopt daarmee Donderdag ge reed te zijn. Een wegneembare ba lustrade met opklapbare lessenaars (extra voor de pers!) vormt de af scheiding met de publieke tribune, waarvan de achterwand verschuif baar is en een verbinding vormt met d^ trouwzaal, die in uitvoering over eenstemt met de raadzaal. We kun nen ons voorstellen dat je in zo'n zaal werkelijk met plezier trouwt! Gezelligheid. Verder gaande komen we in de burgemeesterskamer; en we hebben zo'n idee dat burgemeester Baumann bij zijn vertrek aan het eind van dit jaar die kamer wel zó zou willen meenemen! Eenvonudig maar intiem en gezellig is deze kamer ingericht met zijn uit natuursteen gemetselde schouw en zijn blank eiken meubi lair en lambrizering. De secretariskamer is in dezelfde geest uitgevoerd, zij het dan met wandkasten en een zeer practisch conferentiebureau. i Voor het grote publike. Naar beneden gaande belanden we in de werkvertrekken van het secre- tariepersoneel, die het publiek kan bereiken door een grote zij-ingang. Ook deze vertrekken zijn zeer prac tisch en economisch ingericht en alle ruimte is zoveel mogelijk benut, waarbij gangen naar alle vertrekken I voerep, zodat het onnodig doorkrui- sen van afdelingen vermeden wordt. Het publiek kan aan keurig uitge voerde loketten te woord gestaan en geholpen worden. Rest ons nog in het oude gedeelte een telefoonkamer en de kamer van B. en W., te vermel den, en dan hébben we de voornaam ste vertrekken wel gehad. Er bevin den zich ook nog toiletten, een gar derobe, een bodekamer en zelfs een keukentje in het gebouw, maar die zijn kleiner van opzet, hoewel niet minder noodzakelijk. Oud en nieuw. En dan staan we weer buiten en laten *onze blikken gaan langs het gehele gebouw, langs de vertrouwde contouren van het oude gedeelte en de zich zeer goed aanpassende ge vels van de nieuwbouw. En we kun nen de heer Hoekstra niet anders dan lof toezwaaien voor de wijze waarop hij, zowel uitwendig als in wendig het oude aan 't nieuwe heeft weten aan te passen. We vragen hem nog enige bijzonderheden aangaande de diverse uitvoerder van het werk, en horen dan dat de fa. de Lange, Bteuring en v. d. Plas uit Oegstgeest het heeft aangenomen, de verwar ming in handen was van de fa. Vos sen, timmerwerk en inrichting ver zorgd werd door Blikman en Sarto- rius uit Amsterdam, de fa. Nanninga de parketvloeren legde, de fa. Koel man voor smeedwerk en verlichting zorg droeg, de fa. Cortlever er het natuursteen in aanbracht en de fa. Hank alles netjes in de verf zette. We verlaten de heer Hoekstra en de bouw met de prettige gedachte dat met zó'n Raadhuis de gemeente Oegstgeest méér dan ooit verdient zelfstandig te zijn....! HOOGMADE Congregatie. Door omstandig heden is de congregatie voor de jongemannen en jongevrouwen om gewisseld. Dus: Woensdag 7.15 uur jongevrouwen. Donderdag 7.15 uur jongemannen. C. J. VAN DER VOORT, Hoge Rijndijk 96, Hazerswoude, wachtmeester, viert 30 November zijn 3e Ind. verjaardag te Bandung op het vliegveld Andir. JOOP GROENENDIJK, Nieuwkoop, geboren 30 November 1925, viert zijn le verjaardag te Porong. DE VERBOUWING VAN HET RAADHUIS TE OEGSTGEEST VAN BUITEN GEZIEN DE NIEUWE RAADZAAL IN HET GEMEENTEHUIS VAN ÓEGSTGEEST Foto v. d. Horst

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5