STADSNIEUWS Voorstellen voor de Raadsvergadering van a.s. Dinsdag L EI D S E Sd HUTSPOT DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN Hedenmorgen werden in de Doe lenkazerne door de eerstaanwezend ingenieur de volgende onderhouds werken aanbesteed; I. het eenjarig onderhoud van mi litaire gebouwen, werken en terrei nen te Oegstgeest. Wassenaar, Rijns- vurg, Voorhout, Noordwijk en Kat wijk. Ingeschreven was als volgt: Aann. Mij. Hoeben, Amsterdam f 35 800; Fa. Strijland, Uithoorn 35 920; Aann. Bedrijf G. B. ten Braak, Am sterdam f 36.945: Fa. J. Kuyt, Kat wijk f 37.900; Sj. v. d. Galie, De venter 33 100; C. J. Kiebert, Sas- senheim f 38.900; Fa. Bik en Bree develd, Leiden f 41.000; Fa. Wed. H. van Driel, Koudekerk 42.300; G. J. van Oordmesse, Den Haag 42.400; Joh. Dietz, Leiden ƒ45.300; Nic. Mol, Leiderdorp 45 414; J. Broos, den Haag f 53.009. II. Idem het eenjarig onderhoud te Leiden. Hiervoor was als volgt ingeschreven: J. Dietz, Leiden f 43.990; Aann. Mij. Hoeben, Am sterdam 45.000; G. B. ter Braak en Zn., Amsterdam f 45 816; Fa. Bik en Breedeveld, Leiden 45.900; N. Mol. Leiderdorp 45.920; Aann. Mij. v.h. Strijland, Uithoorn f 46.960; Fa. Wed. H. van Driel, Koudekerk 47.000; Fa. Gortemuller, Uithoorn 48.943: A. J. de Beus, Uithoorn 48.972; Sj. v. d. Galie, Deventer 50.800; Fa. v. d. Blij, Oegstgeest 52.400; G J. van Oordmesse, Den Haag f 53.800; C. J. Kiebert, Sas- senheim f 56.130; J. Broos. Den Haag 56.829; C. J. Strijk, Oegst geest 57.000. III. Idem het eenjarig onderhoud van het Nederlands Legermuseum „Generaal Hoefer" te Leiden. Hier voor waren de volgende biljetten ingekomen: J Kuyt, Katwijk f 3970.Fa. Bik en Breedeveld, Leiden 4300.—; G. J. v. Oordmesse, Den Haag f 4460.Aann. Mij. Strijland, Uithoorn f 4489.Aann. Mij. Hoeben, Amsterdam 4510. Fa. Wed. H. van Driel. Koudekerk f 4600.G. B. ten Braak en Zn., Amsterdam f 4623.J. Dietz, Lei den 4650.C. J. Kiebert, Sas- senheim f 4650.N. Mol, Leider dorp f 4749.—; J. Broos, Den Haag 5015 C. J. Strijk, Oegstgeest f 5500.—; Fa. v. d. Blij, Oegstgeest 5870.—. De gunning is aangehouden. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: Mej. A. J. H. Baud te Wassenaar en de heren A. Dominicus te Den Haag. H. Muller te Amsterdam, E .D. Baiz te Den Haag en G. J. van Waveren te Aer- denhout. „RONDOM DE WATERTOREN" Speeltuin-vereniging Hooge Rijndijk ópgericht. Gisteravond werd de oprichtings vergadering gehouden van een speeltuinvereniging voor de Hooge Rijndijk en omgeving. Hoewel het aantal aanwezigen uiterst gering was, werd toch tot de oprichting van de vereniging, die de naam „Rond om de Watertoren" zal dragen, be sloten. De voorzitter van het voorlopig bestuur, de heer- M. H. Noteboom heette allen hartelijk welkom, waar na hij het woord gaf aan de hoor D. Vijlbrief, 2e secretaris van de Ned. Unie van Speeltuin-Organ saties, aie deze avond het belang van de speel tuinvereniging zou uiteen zetten. Speeltuinverenigingen zijn niet veel gewend op avonden als deze, aldus spr., uit een kleine kern kan echter een goede speeltuinvereni ging voortkomen. Allereerst moet de vraag gesteld worden of het spel voor het kind noodzakelijk is. Natuurlijk moet de ze vraag bevestigend worden beant woord. Zoncier leiding ontaardt het spel echter in baldadigheid, vooral op iets latere leeftijd. Vervolgens besprak de heer Vijl brief zeer uitvoerig de verschillende speeltuigen, die in ppn tuin moeten bevinden, en de ver schillende spelen die er geaaan kun nen worden. Spreker eindigde met de hoon uit te spreken dat er voor de Hooge Rijndijk en omgeving een speeltuin komt. De heer Noteboom dankte de spreker en stelde voor over te gaan tot de oprichting van de vereniging, waartegen niemand, enig bezwaar had. Na enige discussie werd ook de naam vastgesteld en de contributie bepaald op 20 ct. per week, ingaan de 1 Januari 1950. ONDERWIJS. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, de wedden van de onderwijze ressen bij het openbaar voorberei dend lager onderwijs te verhogen, te brengen van 1400- -2100 op 1600 2400 (zonder hoofdacte); van 1800 —2300 op 2000—2800 (met hoofd acte) en vooj de hoofden eveneens de minima en maxima met een gelijk percentage te verhogen, zodat deze varieren, naar gelang de erootte van de school, van 22503050 en 2400 —3200. B. en W stellen verder voor een subsidie te verlenén aan het avond lyceum (Paulus Buysstraat 1) van hoogstens 200 per leerling voor hen, die het lesgeld van 300 niet kun nen betalen: en aan de twee be- StaarJo a<""--,-Ml'*'o-r>"rciicc-or) van maxima ƒ50.— per leerling voor hen, die het 'esgeld van 100.— niet kunnen betalen. VERBETERING BRUGGEN. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 61.800.be schikbaar te stellen voor herstelling van de Waimonderbrug en omge ving; en van 4000ten behoeve van de Marepoortsbrug en van de (gevaarlijke) afrit van die brug naar de Nieuwe Mare. STRAATVERLICHTING. B. en W stellen de gemeenteraad voor 1611.— beschikbaar te stellen voor electrische verlichting in Korte Pieterskerkkoorsteeg en Lange Pie- terskerkkoorsteeg. VERKOOF STROOK GROND. B. en W stellen de gemeenteraad voor, te verkopen aan de N-V. Alge mene Bouv/maatschappij „Alboma" een stuk grond aan de Houtlaan, groot 50 M2. tegen de prijs van 2.50 per M2., in verband met de bouw van een viertal woningen. GEM. AANKONDIGING SLUITINGSUUR VAN WINKELS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis. dat zij een algemeen geldende ontheffing hebben verleend van het verbod, bedoeld in artikel 2, eerste lid, sub A, van het Winkelsluitings- besuit 1941, om winkels na 18 uur voor het publiek geopend te hebben, voor de dagen 1, 2, 3, 22 en 23 De cember 1949 tot 21 uur. Leiden, 28 Nov. 1949 Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. v. Kinschot, burgemeester J. Bool, secretaris De wethouder van Sociale Za ken. de heer S. Menken, is verhin derd Woensdag spreekuur te houden AANKOOP GRONDEN. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan te kopen enige perceien wei- en teeüand in de Bos- en Gast- huispoider voor de prijs van 115.850 0 4U per M2.), in het .belang van de volkshuisvesting. De oppervlakte is 28.96.23 H.A. GELDLENING. B. en W. stellen de gemeenteraad voor in te gaan op een aanbieding van een lening van 2 000.000 tegen een rente van 3 pet. gedurende de eerste 10 jaai en og2 p^. geuuienue de ve.dere looptijd. De lening zaï dienen ter consolidatie van vlotten de schuld. B. en W. stellen de Raad voor, hun vergunning te verlenen geldleningen aan t< hoogste ö.UOO.UOO. „ZWAKZINNIGENZORG". B. en W. stellen de gemeenteraad vooi df subsidie aan de Ver. „Zwak zinnigenzorg voor 1949 te verhogen met 1952.— en te brengen op 8223.—. SUBSIDIES. B. en W. doen de gemeenteraad iet voorstel om voor 1949 te beslui ten: lo- het aar de Vereniging ter be strijding der tuberculose toegekende subsidie ad 8000.— nader te bepalen op 0.40 per verpleegdag van de te Leiden woonachtige patiënten; 2o. het aan de vereniging Herstel lingsoord „de Leidse Buitenschool" toegekende subsidie ad 8500.na der te bepalen op 0.75 per ver pleegdag van te Leiden woonachti ge k'rderen; 3o. het aan de vereniging Zuigelin gen en Kleuterzorg toegekende sub sidie ad 3500.te ve hogen met 5400.en mitsdien te brengen op 8900.—; 4o het aan de verenigingen uitzending van kinderen naar vacan- tie- en gezondheidskolonies, toege kende subsidie ad f 2500.— nader te bepalen op 0.50 per verpleeg van te Leiden woonachtige kinderen; 5o het aan de kinderbewaarplaats Sint Gerardus Majella toegekende subsidie ad 500.— nader te bepa len op 0 25 per verp'eegdag; 6o. het aan de Zita-Vereniging. af deling Ma-garita van Cortona-stich ting en aan de vereniging Christel ij ke Jeugdhulp ter verpleging van on gehuwde moeders en haar kinderen toegekende subsidie van resp. 1000 - en 500.nader te bepalen op ƒ0.20 per verpleegdag; 7o. aan de vereniging Maatschap pelijk Werk in de Ziekenhuizen een subsidie toe te kennen van 5000. 8o. aan de Stichting Interkerkelijke Gezinszorg en aan de R.K. Gezins- to - rnV-i o Jo p?n te verlenen van 25 pet. van de sa lariskosten en soc.a e ;asiet voor de gediplomeerde gezinsverzorgsters en 20 pet. van deze kosten voor de on- gediplomeerden; 9o- aan de Stichting tot het verle nen van hulp aan Kraamvrouwen een subsidie te verlenen van 1.per verzorgingsdag van te Leiden woon achtige kraamvrouwen, lOo. aan het kleuterdagverblijf „Margriet" een subsidie te verlenen van 1.25 per verpleegdag van te Leiden woonachtige kinderen; llo. aan het Leids Drankweerco- mité een subsidie te verlenen van 3(0—; 12o het aan de verenigingen die zich bezig houden met wijkvero'e- ging toegekende subsidie van 1500- per wijkgebouw nader te bepalen op 2000.per wijkgebouw. 13o. aan het genootschap A*"s Aemula Naturae een subsidie toe te kennen ad 650.voor het vereni gingsjaar 1948—1949; 14o. aan de Stichting tot bevorde ring van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning voor het seizoen 1949 1950 een subsidie toe te kennen van 16.350.—; 15o. aan de Maatschappij voor Toonkunst voor de door haar te or ganiseren jeugdconcerten als garan tiebedrag een bedrag van 250. tot ten toe te kennen; 16o. ten behoeve van de jeugdbe weging en de jeugdzorg een subsidie toé te kennen van ten hoogste 12-400.waaruit de kosten van be zoldiging van de adjunct-secretaris van de Leidse Jeugdactie zullei> wor den bestreden en hetwelk overigens dooi B. en W. zal worden verdeeld na ingewonnen advies van de Leid se Jeugdactie: 7o. ten behoeve van het werk van de speeltuinverenigingen een subsi die toe te kennen ad 4250 ter nadere verdeling door B. en W. na ingewonnen advies van de Bond van Speeltuinverenigingen; 18c aan het Leids Studiefonds een subsidie te verlenen van 2600. Uit de begroting voor 1950 blijkt, dat de bovengenoemde bedragen ook voor dat jaar zijn uitgetrokken. De op het beleid van de Directeur van de Reinigings- en Ontsmettings- dienst uitgeoefende critiek. In de Raadsvergadering van 15 Februari jl. zegden B. en vtf. de ge meenteraad toe, naar aanleiding van de rede van de heer Schüller inzake het door de Directeur van de Reini- gings- en Ontsmettingsdienst ge voerde person~°lsb9le;d. een nauw gezet onderzoek te zullen instellen. net resuüaai van (ut ona.r^ is neergelegd in een rapport, met bij behorende processen-verbaal, welke stukken aan de gemeenteraad wor den overgelegd. B. en W. menen het volgende als hun oordeel kenbaar te moeten ma ken. Uit het onderzoek is geblexen, dat de door de heer Schüller uitge oefende critiek in feite als onge grond en niet steekhoudend moet worden afgewezen. Verdient reeds hierom over het optreden van de heer Schüller de scherpste afkeu ring te worden uitgesproken, des te betreurenswaardigèr achten wij het, dat ten aanzien van de betrokken Directeur, voor wiens werk bij de organisatie en de bedrijfsvoering bij deze dienst wij grote waardering koesteren, aldus B. en W., op enige punten door de heer Schüller een voorstelling van zaken is gewekt die op de integriteit van de Direc teur, indien zij tot waarheid zou zijn gemaakt, een ernstige blaam zou hebben geworpen. Deze verdacht makingen zijn echter stuk voor stuk waardeloos gebleken, zodat de Di recteur ook op deze punten van iedere mogelijke blaam volkomen is gezuiverd. Indien ons College, zo gaan B. en W. verder, bij alle waardering, die wij eveneens vooi de sociale zijde van het beleid van de Directeur op goede gronden hebben, in sommige opzichten de wens koestert ddt be leid in een enigszins andere rich ting te zien voortgezet, dan is. het duidelijk, dat wij de spanningen, die mede door het optreden van de heer Schüller zijn gewekt, in geen enkel opzicht als bevorderlijk, voor een door ons gewenste gang van zaken kunnen beschouwen. Mede hierom, doch in de eerste plaats in verband met het onge rechtvaardigde karakter van de door de heer Schüller geuite beschuldi gingen, zijn wij van oordeel, aldus B, en W„ dat de wijze, waarop heer Schüller heeft gemeend zijn bezwaren tegen het beleid van de Directeur van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst in een openbare Raadsvergadering naar voren te moeten brengen, met de meest mo gelijke nadruk dient te worder af gekeurd. In het algemeen wensen wij nog op te merken, dat het gemeentebe lang, naar onze mening, geenszins wordt gediend, indien de hoofden van de bedrijven en diensten dezer gemeente wier toegewijdheid aan hun taak bekend is nu deze dan die, op een dergelijke manier aan aanvallen van deze soort worden blootgesteld. Dit zou een sfeer van onzekerheid en wantrouwen kun nen scheppen, die in hoge mate schadelijk zou zijn voor een zakelij ke ambtsvervulling en allerminst fc^vordelijk aan een juist oplossing van de vele problemen, waarvoor het gemeentebestuur in deze tijd is gesteld. Wij vertrouwen dan ook, dat, in dien onverhoopt, naar de mening van één of meer Uwer leden, ge- r__.uvaardigde critiek op de gang van zaken bij een tak van dienst de zer gemeente moet worden geuit, deze critiek in de eerste plaats en dan juist gefundeerd, daar zal wor den uitgeoefend, waar zij, gezien de verantwoordelijkheid van ons Col lege voor deze gang van zaken, behoort te worden gebracht. Mocht in dit geval, na afloop van een nauwgezet onderzoek onzerzijds, nochtans bij dit lid of deze leden de behoefte aan een' openbare behan deling bestaan, dan moge hetgeen bij die gelegenheid naar voren wordt gebracht in een meer verantwoorde vorm zijn gekleed dan met de thans gevoerde critiek het geval was. B. en W. doen ten slotte aan de gemeenteraad het voorstel: „het rapport van Burgemeester en Wethouders inzake het door hun College ingestelde onderzoek nopens de door de heer Schüller op het be leid van de Directeur van de Ge meentelijke Reinigings- en Ont smettingsdienst uitgeoefende critiek te aanvaarden." „DE MOLENGEZELLEN" WEER OP DE PLANKEN „De Geest van de Olmenhoeve" De toneelclub ,,De Molengezellen" van de personeelsvereniging Fa. Tieleman Dros te Leiden stond gisteravond weer eens op dè plan ken cn wel in „Den Burcht" met het spel in drie bedrijven „De geest van Olmenhoeve door John Tromp. „De Molengezellen" en dat re kenen wij ais een verdienste aan grij'pen steeds iets hoger dan vele andere amateur-verenigingen. Dat hebben zij ook met dit spel gedaan, wetend dat „De geest van de Ol menhoeve" hoge eisen zou stellen. Dat de spelers daar niet voor terug- geschrokKen zijn, bewijst hun durf en de manier waarop het stuk ge bracht werd toonde aan dat zij niet al te hoog gegrepen hebben. Met deze lofuiting wil overigens niet gezegd worden dat de opvoering vlekkeloos was. Zoals gezegd stelde het spel hoge eisen, met name aan de karakterisering van de echte type- rolien. Het is een spel van het land, waarin de eeuwige controverse tus sen boer en stad wel zeer scherp tot uiting komt. Om dit waarschijn lijk te maken m het verhaal was het reeds iets overdreven moeten de spelers zich op de eerste plaats hoeden voor een extreme roluit- beelding. En als wij de vertolking zagen van Willy, de tweede vrouw, moeten we zeggen dat dit wel iets overdreven was, waarmede aan het spel van mevr. S. DierufAbspoel overigens geen afbreuk wil worden ■m willen denken aan de Nationale Re serve. Want hedenavond wordt op het Stadhuis, kamer 17, weer zitting gehouden van 6 tot 9 uur. Men kan zich daar aanmelden. Of in ieder geval eens gaan praten. Om te horen wat er zoal te doen is. Vanmiddag zijn weer 20 Leidse militairen, die per Volendam uit In donesië terugkeerden, in de Sleutel stad verwelkomd. Omdat het niet zo'n grote groep was en het uur van aankomst niet met zekerheid vast stond, is deze keer afgezien van een officiële ontvangst aan de grens van de gemeente. Maar namens de Plaatselijke Demobilisatieraad is de heer v. d. Lelie vanmiddag alle jon gens aan Huis pen handje gaan ge ven. En een bloemetje aanbieden. W'at betekent: Welkom in Leiden. En als je moeilijkheden hebt kom dan maar bij ons. Wij zullen pro beren te hel"0n. De Hartebrugskerk, U weet wel die kerk midden in de stad, staat Woens dagavond om 7 uur open voor alle SCHEEPSBERICHTEN BLITAR 2 Dec. v. Liverpool naar Rotterdam FRIESLAND 29 Nov. te Belavan JOH. v. OLDENBAR- NEVELT 28 Nov. bij Kreta VO LENDAM 29 Nov. v. Batavia te Rotterdam TABINTA pass. 29 Nov. Oessant TERNATE 29 Nov. te Genua. Daarnaast was het voor stadsmen sen uiteraard moeilijk een geheel aannemelijke versie te geven van enkele boerentypes. Wij vonden de heer J. H. van Staveren als boer Wouter hierin het best geslaagd. Maar ook de vertolking van mevr. B. HessingRiedijk als Wed. Beu kers mag genoemd worden. Daar naast speelden de heer R. J. den Hertog en mej P. J. Noteboom resp. als broer Jan en zuster Hanna even eens verdienstelijk, zodat wij dit bij elkaar toch een geslaagde opvoe ring mogen noemen, waarvoor de regisseur, de heer L. M. Trijselaar, lof- toekomt. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING „Laura" door de Haagse Comedie „Laura", het spel van Vera Cas- pary en George Sklar, is wat men roemt een „thriller" en de Haagse Comedie noemt het een .psycholo gische thriller". Een „thriller" (een helaas niet te vertalen begrip, zegt het programma) is een stuk, waar bij men gezellig zit te rillen, een spel over een misdaad met knappe detectives en liefst met veel geheim zinnigheid. Hier moet de geheim zinnigheid in de psychologie liggen, n.l. in de vraag, waarom de moord werd gepleegd, wat het motief van &e overigens nog onbekende daden kan zijn geweest. Nu komt dat motief pas in het laatste bedrijf op de proppen, hoewel het van den beginne af wel degelijk aanwezig was. Maar voor het publiek is en blijft toch de voornaamste vraag, wie het nu eigenlijk wel deed. Van zelfsprekend blijft die vraag hier onbeantwoord; het antwoord moet worden overgelaten aan de artiesten van de Haagse Comedie, die het spel opdienen in de juiste sfeer, waarbij de nadruk meer valt op het „gezel lige" dan op het „rillen". En na af loop behoeft men zich niet te scha men, dat men het niet geraden heeft, ,vant pi- valt uit r>r> verstrekte gege vens niets te combineren of te de- uuceren. Gisteravond kwamen de Hage naars met „Laura" naar de Leidse Schouwburg in de serie abonne mentsvoorstellingen. Of het aan de psychologie van de nieuwe baig- r.oire-stoelen lag, weten we niet, maar de psychologische stemming in de zaal bleek volkomen te harmo niëren met d? d*vco het toneel; men vermaakte zich koste lijk. 'iheo rieniiei was een pracht- type van een bejaarde „Lebemann" (ook al een niet te vertalen begrip!) met een zwak voor een bepaald meisje, dat het programma voor zichtigheidshalve geen naam geeft. Elisabeth Andersen speelde dit meisje met al de raadselachtigheid, die aanvankelijk nodig -is, maar die tenslotte toch weer geen raadsel achtigheid blijkt te zijn. Ondanks of misschien juist door het speur- aerswerk van de politieman, door Jan Retèl met veel en uitstekend stil spel getekend. Coba Kejling was een wonderlijke Bessie en Pim Dikkers, juist wat hij zijn moest, een onsmakelijk individu. Er was na afloop veel en hartelijk applaus en er waren bloemen voor Elisabeth Andersen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Clara Erika d. v. E. J. Bokma en H. F. Schlupp, Johannes Leonardus z. v. A. F. v. d. List en G. Kanbier, Merk Cornelis z. v. M. C. Wijnands en A. T. Last, Henrdika Cornelia d. v. N. Libochant en J. M. Pouw, Petrus Maria z. v. J. P. Geerts- ma en C. C. v. d. Post .Pieternella Catharina d. v. W. Stikke^rum en E. C. van Zwieten, Geertruida d. v. J. Boogerd en S. v. d. Bos. Nelly Maria d. v. K. A. Karstens en M. J. Peterse Steven Gijsbrecht z. v. T. A. Wouters en F. Menten. Getrouwd: G. H. Dwars gesch en W. A. van Eek gesch. F. J. Bakker jm en T. Kat jd. J C. $T. Welschen gesch. en J. W. Hoefsmit jd. Overleden: C. Kromwijk man 56 jr J. Sierat wednr 69 jr, A. J. Spruyt huisvr van N. J Brouwer 73 jr. M. Kulk huisvr van J. M. de Leeuw 59 jr Dinsdag 29 November. Ja, we naderen nu eenmaal met rasse schreden de datum van 5 De cember. En daarom is het dat wij vandaag alweer beginnen met Sint- Nicolaas. Want deze rusteloze heili ge man kwam gistermiddag, uitbun dig met zwaaiende zakdoeken be groet, in de grote zaal van „Den Burcht", waar de Personeelsvereni ging „Sociale Zaken" bijna 400 ouden van dagen bij elkaar getrommeld had. Daar werd gezongen dat het een lieve lust was. Een middag wer den al deze mensen, die minstens zes of zeven kruisjes hebben, weer eens kinderen. En als zodanig amuseerden zij zich geweldig met het toneel en de muziek die geboden werd. Vol span ning werd het ogenblik verbeid waarop de hoge gast binnentrad, die na aankomst een hartelijke toespraak hield. Dan werd er natuurlijk goed getracteerd. Dr. S. Rozemond, dir. van de Dinst Soc. Zaken, de heren M. Nolet en J. A. v. Nierop van het_r Dep. van Soc. Zaken en mevr. F. de dames en meisjes van de parochie. Kievit van de Soc, Raad waren er Er zal dan een Avondwake gehouden ook bij. Hartelijke dank ging uit worden als voorbereiding op het naar gemeentebestuur en parficu'ie- Kerstfeest. Wij hopen, dat de toe ren die royaal afgeschoven hadden vloed overweldigend zal zijn. om dit feest mogelijk te maken. Zo i Ove.igens is en vsnaaag niets be groot zelfs, dat personen, door deze langrijks te vermelden. Alles gaat Dienst uitgezonden naar sanatoria Zo z'n gewone gangetje. Ook aan het e.d. ook een pakketje toegezonden station. Het eerste noodspoor, vlak kregen! langs het oude gebouw, is gereed En, cat heeft met die Sint Nicolaas gekomen en loopt al over de Sta- nu wel niets te maken, de Leidse i tionsweg. Als sneeuw voor een war- Amateur Fotografen-vereniging hield me zomerzon verdwijnt „Zomerzorg" gisteravond in „De Doelen" haar onder de mokerslagen van harteloze jaarvergadering. De leden hoorden slopers. Van Savoyclub is alleen het de uitslagen van de jaarlijkse onder- J gelijkvloerse deel nog over. Om bin- linge wedstrijd. En de wisselhekpr nenkort ook te verdwijnen. Net als verhuisde van de heer Gompelman 1 de rest. naar de heer Groenendiik. Vo n I Maar tegenover deze afbraak staat jaar tenminste. Overigens werd de weer het verheu°ende feit dat van heer Gompelman getroost door t' feit daag de nieuwe kademuur aan de dat hij eerste werd in de hoofdklas- j Turfm?rkt gereed is gekomen. Nog se. Tweede in de juniorenklasse werd moet even de laatste hand aan dit de heer Hoppenbrouwer. En dr. I werk gelegd worden. En dan zal ook Weggebruikers, Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? Wanneer u loopt en rijdt met overleg! Drooglever Fortuyn kreeg een eer volle vermelding. Waarna de foto's door het jury-verslag werden toege licht. Temidden van al deze vredige berichten van mensen die Sinter- k'aasfeest vieren en foto's maken, komt ineens het bericht binnenval len dat de 16-jarige W. J. H W., uit een jongens-internaat te Rijnsburg, bij zijn baas in Leiden een bagatel van honderdtwintig gulden achter over heeft gedrukt. Dat mag natuur lijk niet. En daarom zit -hij nu er gens in de Zonneveldstraat. U weet -vn-oVon we. 7G'n klein hokie, waar maar zo'n heel klein raampje in is. Ja. Stadskok weet dat allemaal zo precies, over dat hokje en zo, omdat hij er wel eens ingezeten heeft. O neen, niet voor het een of ander! Zo maar eens een keer. Voor de lol! Want hij wilde wel eens weten hoe zo iemand zich gevoelt in zo'n klein hokje. En daarom was inspecteur Hofsteed zo welwillend, enige tijd geleden, om hem tijdelijk in te slui ten. Nu weet hij het. En wel zo goed, dat hij dat hokje van binnen nooit, maar dan ook nooit meer hoopt te zien! Laat ons op dat trieste thema nog even verder gaan. Dezer dagen werd in Den Haag de 42-Tarige tuinknecht G. J. K gearresteerd, die verschillen de inbraken op z'n geweten heeft. Niet alleen in Den Haag. Maar ook in Wassenaar. En ook in Leiden. Hii is zo'n soort insluioer, die soec'aa1 op tafelzi'ver belust is. We hopen nog eens te vermelden wat hij pre cies in Leiden gekaaot heeft. Maar u weet nu alvast -'at hij vast zit. Ook in zo'n klein hokje. Genoeg over die kleine hokjes voorloDig. We schakelen weer over naar iets prettigers. Denkt u maar eens aan hte nieuwe clubhuis dat Leidse Korfbalvereniging „Fluks" Zon^agmi'^ag in gebruik genomen heeft. Wethouder J. C van Schaik verdichtte het ceremonieel en zei heel mooie dingen over de sport. Over een warm en gezond clubleven dat belangrijker is dan hoge presta ties. De voorzitter van de Leidse Korfbalbond, de heer D. Vii'brief was ook al aanwezig en mocht de clubvlag hijsen. En laat ons ook vol vreugde den ken aan de Meer-vreugde-avond, die de K.A.B. in de St. Leonardusparo chie a.s. Donderdag gaat houden. In het St. Antonius Clubhuis. Waar alle leden met aanhang van harte welkom zijn. Behalve jongelui be neden de zestien jaar. Die kunnen wel thuis blijven. Want ze mogen er toch niet in. Hoe graag ze misschien ook zouden tvillen luisteren naar de heer J. Oudenhoven, die een gezel lig praatje over „Gezin en School" k°mt h—r n pers". Of naar Gé. Of naar de mu zikale Cx_ ,.n. O. n. „r „j-> j Iers", die „Kan dat?" gaan spelen. Als we nog even mogen terugko men op Sinterklaas, dan vermelden we dat de Leidse K.J.'M.V. de ver jaardag van die heilige man a.s. Woensdagavond om 8 uur in „De Doelen" gaat vieren. Iedereen is welkom Als hij maar op tijd komt. Want de Sint is niet van plan om' te wachten. Hij stopt de laatkomers ijskoud in de zak van Piet. In Royal" verwelkomde de Leid se fotograaf N. v. d. Horst gister avond de heer F. de Haan, vertegen woordiger van N.V. Philips, die de Leidenaars iets kwam vertellen over fotograferen met kunstlicht. Er zijn verschillende soorten foto-lampen. Maar hoe die te gebruiken? Deze heer de Haan wist op alles een ant woord. En met lantaarnplaatjes werd een en ander zo duidelijk gemaakt een klontje. En een klontje is hel der! Wist U al dat de Haagse Opera op tournée is? Dat koor komt morgen avond in de aula van het Acade misch Ziekenhuis een programma afwerken, dat nogal Verdi-achtig getint is. Ziezo, dat weet U ook al weer. En of de jongemannen nog even deze wonde in Leidens binnenstad woor En met de Bostelbrug gaat het eveneens voortreffelijk. Onder de ene helft, achter de schutting is de be tonnen overkapping al gereed. Men is nu bezig met de trambaan over deze zijde weer in orde te maken. Dan kan spoedig aan de andere helft be gonnen worden. Waartoe zoals bekend het hele verkeer, behalve de tram, zal worden omgelegd. Maar als het eenmaal zover is. dan hoort u er nog wel meer van. Voor vandaag vinden we het weer genoeg. STADSKOK. '.AATSTE BERICHTEN CYRIFL VERC CHAEVE OVERLEDEN Naar „De Nieuwe Gids" van he denochtend bericht is eerst thans v-'-end p^worr'en dat de Vla°mse priesterdichter Cyriel Verschaeve op 8 November j.l. in een pastorie in de omgeving van Innsbrueck overde den is. Cyriel Verschaeve werd op 30 April 1874 te Araooie geboren. Hij studeerde aan het klein seminarie te Roeselare en werkte later mede aan het studententijdschrift „Vlaam se Vlagge", waarin hij bijdragen on der het pseudoniem „Zeemeuwe" publiceerde. Nadat hij priester was gewijd, werd hij leraar aan het college te Tielt. Later werd hij ka pelaan te Alveringem. In de wereldoorlog 19141918 was hij als priester onder de Vla mingen werkzaam aan het front. Na de oorlog was hij lan°e tijd de be zieler van de Ijzerbedevaarten. Bekendheid genoot hij vooral door zijn literaire werken „Zeesympho- niën". zijn „Uren Bewondering" en zijn drama „Jacob van Artevelde", waarin vooral zijn hang naar het titanische tot uiting kwam. Na de bevrijding werd Cyriel Verschaeve, wegens zijn activiteit gedurende de Duitse bezetting, door de krijgsraad te Brugge ter dood veroordeeld, terwijl de staat een schadevergoeding van fr. 1 millioen toegewezen kreeg. Uit de debatten voor de krijgs raad kreeg men de indruk, dat Ver schaeve na de capitulatie van Duits land per vliegtuig naar Portugal zou zijn gevlucht. Vele jaren werd niets van hem vernomen. Vermoed werd, dat hij in Zuid-AJrika verblijf hield. Eerst gisteren werd, via het Oostenrijkse katholieke blad „Die Volksbote", vernomen dat hij te Innsbrueck was overleden. HILLEGOM Gouden jubileum. Onze oud plaatsgenoot dr. G. H. van Waas- bergen vierde zijn gouden jubileum als arts. Hij slaagde 50 jaar geleden aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het artsexamen. De dokter is thans rustend en woont te Den Haag. NOORD WIJKERHOUT LOTERIJ IN DE OPEN LUCHT. Maandagavond had in het publiek op het plein van de N.H. School al hier de trekking, plaats van de lo terij der winkelweek. De voorz. van het comité, de heer B. A. v. d. Hoorn, sprak vooraf een kort woord. Hij wees er op dat door de drukte in de komende dagen de winkeliers wellicht wel eens kunnen vergeten bonnen af te geven; wees dan zo vri^ er om te vragen. De le trekking werd hierna gedaan. De le prijs een waardebon van f 40.werd gewonnen door F. Hoogervorst, Kor- tenbaéhstraat 12.. 2e prijs: B. v. d. Bosch, Kerkstraat 20, waarde bon f 20.3e prijs Th. J. van Veen, Emmastraat 9, waardebon f 10. Gedurende deze week is er iedere dag behalve op 5 Dec. en op Zondag een trekking met een totaal aantal prijzen zoals de le dag.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2