S)e CeldóeSott/Yci/itt Surabaja wordt onveilig gemaakt Mijnramp eist tweeduizend slachtoffers Over de verdediging van West-Europa De doodstraf op ontmantelingssabotage DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 41 se JAARGANG Jirecteor: C. ML VAN HAMEESVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bezettende mogendheden nog altijd de baas in West-Duitsland Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs t 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Amateurs-toneel GISTEREN gaf ons blad een ver slag van een Districtsdag Werk verband Kath. Amateurstoneel en twee verslagen van een uitvoering door amateurs in Leiden: „St. Mat thias" uit Warmond en OKO uit Lei den. Dit is voor ons een welkome gele genheid, om op de nuttige doelstel ling van het amateurs-toneel te wij zen, in aansluting op de rede, die de zeereerw heer v. d. Poel op be doelde Districtsdag heeft gehouden. De doelstelling van het amateurs toneel kan nuttig zijn voor de spelers zelf en voor hen, voor wie zij hun spel geven. Voor de spelers zelf, omdat er van een goed toneelstuk, ingestudeerd onder kundige regie, een beschaven de, cultiverënde invloed uitgaat op de spelers zelf. Zij leren zich inden ken in een bepaald karakter, dat zij moeten uitbeelden, zij oefenen zich in vrij optreden en duidelijk en zui ver spreken. En, als de strekking van het stuk. dat zij ten tonele bren gen, werkelijk goed is, dan nemen zij die op de allereerste plaats in zich op. En de toeschouwers wordt door goed spel geschonken een avond van beschaafd vermaak en cultiverend genot. Om dat alles te bereiken, behoeft men natuurlijk niet steeds een ernstig, een „zwaar" stuk op te voe ren; ook in grappige toneelstukken met gezonde humor kan de hier be doelde nuttige doelstelling bereikt worden. Het amateurs-toneel óók al staat het op betrekkelijk hoog peil moet zelfs wat angstvallig zijn om te kiezen een stuk, dat men als „zwaar" aanduidt. Als het in het wer. kelijk leven waar is, dan is het dub bel waar in het leven op het toneel: dat er van het verhevene naar het belachelijke maar één stap is. In een artikel, geplaatst in ons blad van Vrijdag jl„ bepleit een inzen der, dat vooral de overheid in dorpen (hetzelfde geldt echter ook voor ste den)) geroepen is, haar medewerking te verlenen aan de bloei van het amateurs-toneel. Er moeten vanzelf sprekend aan het amateurs-toneel eisen worden gesteld, om op die më- dewerking aanspraak te mogen ma ken: er moet een ernstig- streven worden geconstateerd, om werkelijk iets goeds te brengen. Er zijn gemeenten, waar men in dat streven opvallend goed slaagt. zonder aan andere dorpen te kort te doen (wij noemden hierboven „St Matthias" uit Warmond), mogen wij er aan herinneren, dat reeds meer dan dertig jaar geleden deze War- mondse toneelclub een uitstekende reputatie had. Onze mening is: dat goed amateur toneel in een gemeente een waarlijk cultiverende invloed kan hebben. Min. in 't Veld ziet in onkerkelijkheid een groot gevaar Gemis aan zedelijke normen In de trouwzaal van het Utrechtse stadhuis werd Zaterdagmiddag de eerste officiële zitting gehouden van de Politieke Jongeren Contactraad. In een uitvoerige rede over het onderwerp Wat kunnen wij samen doen?" gaf cie minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld een analyse van de huidige constellatie in de wereld. De minister zeide o.m. het volgen de: „De toeneming van de onkerkelijk heid begint een gevaar te Worden. Wie losraakt van de Kerk raakt zijn anker kwijt en is geestelijk op drift. Wij mogen de buitenkerkelijken niet aan hun lot overlaten. Ik meen, dat wij ïn deze tijd geneigd zijn het slechte goed te praten: Het normbe sef wordt ondermijnd. Zeventien pro cent van het Nederlandse volk is on kerkelijk. Laten we niet zeggen: het is maar zeventien procent want er is een nog veel groter percentage kerkelijken, dat met de kerk maar zwakke banden onderhoudt. Deze dingen verontrusten mij." Wat de politieke jongeren-organi saties kunnen doen zag de minister als volgt: Zij moeten leren, de pro blemen niet uitsluitend van het stand punt der eigen partij te bezien, zij moeten niet beginnen met de moei lijkste problemen, waarover de me ningen scherp verdeeld zijn. doch zii kunnen niet allereerst beraden over „de functionnering van de democra tie" aan welke functionnering nog wel het een en ander ontbreekt. Het belangrijkste is echter de vraag: hoe kunnen wij samen een derde we reldoorlog voorkomen. Dat kan door de geestelijke weerbaarheid van West Europa te versterken, want in West- Europa zal de beslissing vallen. N? de minister spraken nog leden der Tweede Kamer drs- H. A. Kort hals fWD) en Bernard Verhoeven (R K.). Bij de PJ'CR ziin aangesloten de Federatie van C. H. jongerengroepen, de democratisch-socialistische jon gerenvereniging .Nieuwe Kopt-s" de jongerenorganisatie in de KVP en de jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie- De A.R. Jongenen- Organisatie neemt een waarnemings positie in. Dreigementen als de Ned. troepen weg zijn J^E LAATSTE WEKEN is de onveiligheid te Surabaja aanzienlijk toe: genomen. Er worden meer misdrij ven gepleegd dan er bekend zijn, omdat velen uit vrees geen aanklachten'indienen bij de politie. Geregeld worden in de stad gestencilde pamfletten verspreid, waarin de Euro peanen met de gruwelijkste dood worden bedreigd, wanneer de Nederland se troepen zijn teruggetrokken. Dezer dagen is het gebouw van de Men verwacht, dat verscheidene ge- verkeerspolitie overvallen, door vangenen nog in leven zijn, o.a. twee die waren gekleed in de uniform van de veldpolitie. De be waking werd daardooi misleid. De rovers namen twee geweren, twaalf revolvers en een schrijfmachine mee. Verder is een rechercheur door drie mannen van zijn revolver be roofd en daarna in het water ge gooid. Zaterdagavond begaven zich twee politiemannen met een arrestatiebe vel naar de kampong Banjoe Oerip. Zij zijn niet teruggekeerd en elk spoor ontbreekt. Verder komen uit Malang talrijke berichten van roofovervallen en af persing. Bij de voorzitter van het parle ment van Oost-Java is een motie in gediend, waarin de regering van de Negara wordt verzocht stappen te nemen om de T.N.I. te betrekken bij de handhaving van orde en veilig heid in de Negara. In de motie wordt verder gezegd, dat de T.N.I. met het onschadelijk maken van ongure ele menten en het handhaven van de orde betere en snellere resultaten zal kunnen bereiken dan het Nederland se leger. Zolang de souvereiniteit nop niet is overgedragen, moet de T.N.I. optreden in samenwerking met de Nederlandse troepen. MASSAGRAF TE MALANG GEVONDEN. In de kamping Watoegong, drie ki lometer ten Westen van Malang, is een massagraf gevonden. Reeds twaalf lijken zijn opgegraven. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat ver schillende personen levend waren be graven. Het waren slachtoffers van de laatste paar maanden. De opgra ving geschiedde in tegenwoordigheid van waarnemers van de Commissie van de Uno en Nederlandse en Repu blikeinse officieren. Enkele lijken zijn reeds geïdentificeerd. Het bleken on langs uit Malang ontvoerde Europea nen, Chinezen en Indonesiërs te zijn. Men veronderstelt, dat er nog enkele tientallen lijken zullen worden ge vonden. Vele lijken waren gruwe'ijk verminkt. De ontdekking werd ge daan als gevolg van de ontsnapping van een Indonesische gevangene. HET FRAAIE STATION VAN 'S-HERTOGENBOSCH heeft door oorlogshandelingen zodanig geleden, dat men besloten is het af te breken De op het gebouw geplaatste orna menten komen tot de beschikking van de gemeente 's-Hertogenbosch ter versiering der stad. Zo 'fcien de reizigers van het eerste perron af het zwaar gehavende sta tionsgebouw. ontvoerde Europese meisjes uit Ma lang. De West-Duitse kanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft de drie geal lieerde Hoge Commissarissen ver zocht tussenbeide te komen in de kwestie van verkoop van Duitse be zit in Nederland door de Nederland se regering. Dr. Audenauer zegt in een brief aan de Hoge Comissie, dat volgens uit Nederland verkregen in lichtingen de Nederlandse regering van plan is, huizen, die ingevolge de grenswijziging op Nederlands ge bied zijn komen te leggen doch nog steeds het eigendom zijn van Duitse boeren, die in de West-Duitse Bonds republiek wonen, te verkopen. Hij verzoekt de Hoge Commissarissen een opschortng van deze verkoop te bewerkstelligen totdat een vredes verdrag gesloten zal zijn. INCIDENTEN IN APULIë In Apulië hebben zich Maandag vrij ernstige incidenten voorgedaan bij manifestaties van landarbeiders. Te San Severo heeft de politie ge bruik moeten maken van traangas- bommen. Door een onbekende werd :n granaat geworpen. Er zijn enkele lichtgewonden, on der wie de communistische volksver tegenwoordiger Pe7osi en de plaat selijke afdehngssecre'aris van de communistische partij, 's Avonds was de toestand nog steeds gespannen. MILITAIR VLIEGTUIG OP JAVA NEERGESTORT. Bij de renbaan Semplak bij Bui tenzorg (Java) is tijdens een oefen- vlucht een militair vliegtuig neer gestort, aldus verneemt Aneta. Hier bij werd een persoon gedood en een gewond. Nog geen namen zijn be schikbaar, daar de familie nog ge waarschuwd moet worden. BRITSE TROEPEN VERLATEN GRIEKENLAND Ongeveer 3000 Engelse militairen, van wie sommi gen sinds 1944 onafgebroken in Grie kenland dienst hebben gedaan, gaan dit land verlaten. Een groep soldaten, die per lichter naar Cyprus wordt vervoerd, wuift Griekenland vaarwel. Brand in Duitse uranium-mijnen J^E RAMP, welke verleden week Donderdag in een uranium-mijn te Johann-Georgenstadt in Saksen (Russische zóne van Duitsland) heeft plaats gehad schijnt veel groter te zijn geweest dan de eerste berichten deden vermoeden en de Russen willen weten. Volgens het Berlijnse blad „Telegraf", dat met Britse licentie werkt, zouden niet minder dan twee duizend Duitse-mijnwerkers zijn omgekomen. Zowel vuur en rook als giftige gas sen eisten slachtoffers. Vrijdagavond toen het reddingswerk nog in volle gang was, waren 968 lijken gebor gen meldt de „Telegraf". Eerst twaalf uur na het uitbreken van de brand arriveerden speciale Duitse reddings ploegen. Slechts reddingsbrigades en autoriteiten mochten het district be treden. Er zouden nog slechts 300 van de 2500 arbeiders gered zijn Het blad schat, dat van de 5000 arbeiders, die in de mijnen werken, slechts de helft aanwezig was. De „Telegraf" meldde, dat de brand was ontstaan door kortsluiting en oversloeg naar een bunker met springstoffen. Doordat de lift in brand vloog, konden slechts enkele mijnwerkers zich in veiligheid stel- Stafchefs te Parijs bijeen DE CHE'FS van de Britse, Amerikaanse en Franse generale staven zijn in de Franse hoofdstad bijeengekomen. Hun besprekingen gaan voor af aan die welke over enkele dagen beginnen, eveneens in Parijs, en waarbij alle twaalf leden van het Atlantische pact aanwezig zullen zijn Gisteren is er geen communiqué verstrekt. Te Parijs neemt men aan, dat zij hebben gesproken over de volgende punten, die alle betrekking hebben op het Atlantische pact: 1. De defensie-zones van het At lantisch gebied. Men meent, dat een algemene verdedigingslinie lang de Rijn of Elbe zal worden ontworpen. 2. De wijze, waarop strategisch zal kunnen worden opgetreden. Waar schijnlijk zullen de besprekingen daarover worden gevoerd aan de hand van de vijf stellingen voor de verdediging van het Atlantische ge bied, die door generaal Omar Brad ley in Juli in het Amerikaanse Con gres zijn genoemd. 3. De gevolgen, welke zullen voortvloeien uit over de twee eerst genoemde punten genomen beslissin gen. Deze zijn: het vaststellen van de sterkte der troepen, het coördine ren van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, het bepalen van ieders aandeel in de onderlinge militaire hulpverlening en het uni form maken van de bewapening. Deze punten zullen ook ter sprake komen wanneer alle twaalf landen tezamen de uitvoering van het Pact bespreken. De drie belangrijkste van Bradley's stellingen zijn: 1. De Verenigde Staten zullen de strategische bombardementen uitvoe ren. 2. De ter zee te verrichten ope raties zullen worden uitgevoerd door de marinestrijdkrachten van de Ver enigde Staten en van de landen der Westelijke Unie, terwijl de andere landen zullen zorgen voor de verde diging van hun havens en kusten. 3. De Europese landen zullen de vaste kern leveren van de landstrijd krachten. De Europese landen wor den geholpen, naarmate die daartoe, na mobilisatie, in staat zijn. len. Reddingsploegen konden niets uitrichten, omdat zij geen gasmas kers hadden. De arbeiders die in deze mijnen werken, aldus de „Telegraf", zijn hoofdzakelijk Duitse politieke gevan genen. Door nalatigheid vinden in de betrokken mijn vrijwel dagelijks on gelukken plaats. Een gemeente-ambtenaar van Jo hann-Georgenstadt vertelde Reuter te lefonisch: „Er is hier Donderdag brand in een mijn geweest. Daarbij kwamen drie of vier mijnwerkers om het leven. Er wordt thans weer normaal in de mijn gewerkt. Bij een overstroming in een andere voor de Russische atoomfabricage werkende uraniummijn in het Erts gebergte zijn enige weken geleden vol gens het blad 300 personen om het leven gekomen. REGERING VERLAAT TSJOENGKING. Het nationalistische Chinese hoofdkwartier op Formosa deelt mede, dat de nationalistische rege ring zich geheel uit Tsjoengking naar het 300 km. ten Noord-Oosten var deze stad gelegen Tsjengtoe terugge trokken heeft. Volgens een radio- telefonisch ontvangen bericht zou den de nationalisten Nanwentsjien 13 km. ten Zuiden van Tsjoengking, her overd hebben. De Kominform vergaderde Harder vechten voor de vrede I In de tweede helft van November heeft een vergadering van de Komin form plaats gehad, zo deelt het of ficiële orgaan van de Franse com munistische partij, „l'Humanité", me de. Over de plaats van de vergade ring (waarschijnlijk in Hongarije) wordt niets gezegd. Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Polen, de Sowjet- Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië waren vertegenwoordigd. In de belangrijkste door de verga dering aanvaarde resolutie wordt ver klaard, dat „de dreiging van een iwe oorlog meer en meer toe neemt, terwijl ter zelf der tijd het im perialistische en anti-democratische kamp verzwakt". De resolutie, inge diend door het hoofd van de Sowjet- delegatie, Soeslof, zegt, dat de strijd voor de uitbreiding van „de beweging van partisanen voor de vrede" in tensiever gestreden dient te worden, voornamelijk door de vereniging van de werkende klasse. Deze eenheid kon slechts verkregen worden door een „resolute strijd tegen de rechtse vleugel der socialisten, die de arbei dersbeweging verdeelt en ontmoe digt". Rechtse socialisten zoals Be- vin, Attlee, Blum, Guy Mollet, Spaak, Schumacher, Renner, Saragat en de reaotionnaire vakverenigingsleiders zoals Green, Carey en Deakin, zijn volgens de resolutie de belangrijkste vijanden van de eenheid van de ar beidende klasse en de partijgangers van oorlogsstokers en imperialisten. Zij bedekken hun verraad met een „pseudo-socialistische cosmopolitische phraseologie" ('n Mooi gevonden zin netje, niet waar!) De communistische partijen van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Engeland viel de belangrijkste taak toe: „Zij behoren hun strijdbaarheid voor de vrede te verhogen en de mis dadige plannen van de Brits-Ameri kaanse oorlogsstokers te niet te doen" De communisten krijgen voorts op dracht „om speciale aandacht aan katholieke arbeiders te besteden". TELEGRAM VAN NATIONAAL THUISFRONT AAN MINISTER PRESIDENT OVER REPATRIëRING VAN MILITAIREN. Het Hoofdbestuur van het Natio naal Thuisfront, band Nederland- Indonesië, heeft heden een telegram gestuurd aan de minister-president, als voorzitter van de ministerraad, en aan de beide voorzitters van de Staten Generaal, waarin o.m. wordt gezegd, dat het kennis genomen heeft „van de de niet weersproken onrustbarende berichten omtrent terreur in Indonesië, in het bijzon der op Java, waaruit blijkt, dat het leven van onze militairen in steeds groter gevaar komt." Het verzoekt „namens de 18.000 bij de band aan geslotenen, de ruim 17.000 zich nog in Indonesië bevindende Nederland se militairen, die thans geen taak meer hebben, omdat aan hen actief optreden verboden is, met de grootst mogelijke spoed te doen repatriëren, zodat in ieder geval, zoals in het voornemen der regering ligt, de laatste daarvan uiterlijk 1 Juli 1950 voet op Nederlandse bodem zullen hebben gezet." Het verzoekt voorts al het mogelijke te doen in afwach ting van hun inscheping, het leven van deze militairen veilig ie stellen. Geallieerden wel goed, maar niet gek WESTERSE GEALLIEERDEN, die verleden week concessies aan de West-Duitse regering hebben gedaan, hebben thans een wet uitge vaardigd, welke bewijst, dat zij nog altijd de baas zijn in bezet Duits land, en welke de Duitsers waarschuwt, dat zij niet ongestraft de plannen der bezetters kunnen dwarsbomen. Duitsers, die voortgaan met het sabo teren van de ontmanteling, zullen zich in het vervolg blootstellen aan de doodstraf, aldus meldt het „Alg. Dagblad" volgens een wet die de drie geallieerde Hoge Commissarissen Zondag hebben uitgevaardigd. Andere straffen voor hen, die de uitvoering van de geallieerde politiek hinderen door spionnage of sabotage, zijn levenslang of een boete van vierhonderdduizend gulden. Volgens een andere wet die in grote mate de macht van de Duitse rechtbanken beknot, zullen aanne mers en arbeiders die zich met de ontmanteling bezighouden, worden beschermd tegen de Duitse autori teiten, wanneer die tussenbeide mochten komen. Beide wetten zijn gebaseerd op vroegere verordenin gen van de bezettende macht. Terwijl men bezig is om straat optochten te organiseren en propa- ganda-acties op touw te zetten, wel ke ten doel hebben de Hermann Goeringwerke bij Brunswijk te red den, staan de Duitse politieke leiders nu een beetje vreemd te kijken over de grote macht, welke de geallieer den zich voorbehouden om handelend op te kunnen treden tegen hen die de plannen van de Westelijken trach ten te dwarsbomen Een verantwoordelijke Duitse zegs man zei: „Wij hadden gedacht, dat de geallieerden alleen op gevallen van spionnage en misdrijven tegen geallieerde soldaten de doodstraf zouden zetten. Elke anti-geallieerde activiteit zelfs die van politieke aard, zou nu onder de nieuwe wet kunnen vallen. £en Rechtvaardigheid is daarom een zo bij uitstek waardevolle deugd, omdat zij niet alleen een persoon lijk belang, maar ook het algemeen belang nastreeft.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1