De melkprijs werd vastgesteld op wens-dromen Vakgroep tuinders in de LTB Het gehoor en de spraak van onze kinderen jZ)e ziEveieti MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD PAGINA 4 Groep veehouders van de L.T.B. Coöperatieve gedachte wordt niet losgelaten /^elukkig behoef ik de vergadering nu eens niet in mineur aan te vangen, zoals helaas al zo vele malen het geval is geweest," aldus de heer M. P. van der Weijden in zijn openingswoord op de verga dering van de vakgroep veehouders in de L.T.B. „We kunnen niet zeggen, dat we de toekomst met gerust hart tegemoet gaan. Er blijven punten, waarop we critiek moeten laten horen, maar in het algemeen kan gezegd worden, dat het afgelopen jaar voor de veehouder'j een redelijk jaar is geweest. De voor-zomer was uiterst vruchtbaar; van grote plagen en veeziekten zijn we bevrijd gebleven. Wel heeft de droogte sommigen parten gespeeld, zodat sommige weilanden in de na zomer meer op een stuk Californische heide geleken, dan op grazig wei land, maar ook de Minister van Landbouw kan het niet op tijd laten regenen." Ook is te voorzien, dat de winter door niet-voorziene prijsstijging van veevoeder nogal moeilijkheden zal opleveren. Na de nieuwe methode der „Kring vergaderingen" te hebben ontvouwd, richtte spr. zich over de hoofden der toehoorders heen tot die Kath. boe ren en tuinders, die zich niet geroe pen achten, een bijdrage te leveren tot een versteviging der organisatie van het agrarisch volksdeel, waartoe zij ook behoren. De L.T.B., allen te zamen, werken aan een groot doel, n.l. aan het ge zamenlijk belang der Kath. agra riërs in ons gewest, en het ware wel te wensen, dat de klaplopers op de ze arbeid dat eens zouden gaan in zien en daarna handelen. In een beschouwing van de belas ting-wetgeving drong spr. aan op afschaffing van de ondernemings belasting, welke het karakter heeft van een dubbele inkomsten-belas ting. De verlaging van de melkprijs. Vervolgens werd besproken de verlaging van de melk-jaarprijs met 1 cent. Bij de beoordeling hiervan al dus spr.zullen we ons op het standpunt moeten stellen van het L.E.I. en dan blijkt dat de Minister de prijs lager heeft gesteld, dan de ze berekening aantoonde, geheel af gezien van de devaluatie. De Stich ting voor de Landbouw heeft dit punt echter uitdrukkelijk voorbe houden. En de t.b.c.-bestrijding. De t.b.c.-bestrijding levert vooral in Zuid-Holland steeds stof tot z.i. gerechtvaardigde critiek. Zowel de Gezondheidsdienst zelf, als de be- strijdings-methode is hier in het ge drang. De enorme tegenvallers, wel ke zich op dit terrein alom manifes teren, zullen aan de critiek niet vreemd zijn. Wil men tot een effi ciënte bestrijding geraken, dan zal voor het gehele land een en de zelf de methode moeten worden toege past en zal krachtdadige financiële steun van de Overheid voor dit doel een dringende en gebiedende eis zijn. Coöperatie nog niet geslaagd. Over de coöperatie -zeide spr., dat men tot dusverre niet is geslaagd, omdat de technische organisaties een zo groot aantal vertegenwoordi gers in het bestuur verlangden, dat het hoofdbestuur heeft gemeend hieraan goedkeuring te moeten ont houden, toen de Commissie over deze bezwaren meende te moeten heenstappen. Bovendien was naar de mening van het Hoofdbestuur de financiële positie niet erg aanlokke lijk. Intussen heeft het rapport Bal- tus, in- en door de L.T.B. uitgewerkt, een gunstig onthaal gevonden bij andere organisaties in den lande. Dit plan is van veel groter allure, dan de coöperatie en we mogen ho pen en vertrouwen, dat dit tot uit voering zal komen om de boer een kostprijs en matige winst te waar borgen. Intussen staat 't agrarische volks deel van Nederland, ondanks teleur stelling, gereed om ook in de nieu we periode zijn plicht te doen. Het zijn indrukwekkende cijfers en ge gevens, waarmede de land- en tuin bouw in Nederland voor het voet licht kan treden. Evenwel kan men soms toch nog de opmerking verne men, dat onze land- en tuinbouw maar een bescheiden rol vervult in de nationale economie, want slechts circa 20 pet., precies gezegd 19,6 pet. vindt in de land- en tuinbouw be roepsmatige arbeid en dat daarom de industrialisatie van alles over wegend belang is. Wat doet de rest? omdat ook wij menen, dat de noodzaak van industrialisatie evident is. Maar wie eens ondeugend zou willen zijn, zou wel de volgen de vraag kunnen voorhouden aan hen die de landbouw maar van matig belang houden. Als nu 20 der Nederlandse be volking zorgt voor de voeding van 10 millioen Nederlanders; als deze 20 mede zorgt voor een deel der grondstoffen door wol en vlas voor kleding; als die 20 1.000 millioen bijdraagt aan het Ned. volksinkomen en voor 45 aan de export; als deze 20 straks voor 60 moet bijdragen aan de export, waarmede houden die 80 an dere Nederlanders zich dan wel bezig? Vooral klemt deze vraag, als men weet, dat de Ned. agrariërs nog maar steeds minder dan 75 van het gemiddelde inkomen van met hen vergelijkbare groepen ontvan gen. Men zou dan moeten erken nen dat de beloning nog altijd, om gekeerd evenredig is aan de presta tie. Hoe dc verlaagde melkprijs werd gemotiveerd. Al is de gedachte gelukkig ge meengoed aan het worden, dat ach terstelling onrechtvaardig is, over de toepassing van dit beginsel is verschil van mening zeer goed mo gelijk. Het is b.v. van belang eens na te gaan, hoe in de officiële be kend making van de afdeling Voor lichting van het Departement van Landbouw de verlaging van de melkprijs gemotiveerd wordt. Men zou verwachten te horen: lager zijn; b.v. de pacht; de waterschapslasten; de lonen; de sociale voorzieningen; de kunstmest; het veevoeder; de re paratie of een of meer van deze kostprijsbestanddelen. Niets van dit alles, men weet ook wel beter. Hoe is dan de motivering zult U vragen. Luistert dan maar, dan zult U het horen. Verlaging van de be drijfskosten heeft de boer in eigen hand. Zo zal de melkopbrengst per H.A. kunnen worden opgev~erd door omweiding, door rantsoen be weiding en verhoogde stikstofgift. Dat kost blijkbaar geen geld. Ver der zal, zo zegt die voorlichting, een belangrijke kostprijsverlaging intre den door kwaliteitsverbetering van vee met hogere opbrengsten, met hoger vetgehalte, en veevoederbe sparing door eiwitwinning op eigen bedrijf door ensilage en drogen van gras. Het is dus tamelijk eenvoudig voor de boer. Om dus tot kostprijsverlaging te komen doet men aldus: Men neemt beter land, men neemt meer stikstof en andere kunstmest stoffen, men neemt meer arbeids kracht, men neemt meer t.b.c.-vrij vee met hoger opbrengst en hoger vetgehalte, en de kostprijs is vpr- laagd, Het is allemaal erg eenvou dig. Wij kunnen met genoemde theo retische kostprijsverlagingsfactoren geen genoegen nemen, voordat de uitvoerbaarheid en doeltreffendheid hiervan op enigszins langere termijn is gebleken op een voldoend aantal bedrijven. Op de proefbedrijven, ook met de voorlichtingsdienst als lei dende personen, zijn hier en daar reeds tekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat men ook met deze nieuwe methoden voor verrassingen kan komen te staan van minder aangename aard. Verrassingen, die erop wijzen, dat men hier te doen heeft met een zeker soort van roof bouw op het weiland, waarbij dan de voorlichtingsdienst weer met de neus op de grond moet gaan lopen om deze niet-vermoede gevolgen weer op te heffen. Spr. nam deze feiten als voorbeeld o aan te tonen, dat over de kost prijsverlagende factoren van een aantal nieuwe methoden van boeren zeker nog te weinig ervaring be staat, om deze thans reeds in het ge ding te brengen. Zaterdag kwam de vakgroep-tuin ders van de L.T.B. in Haarlem bij een, waar vooral de voorstellen ten aanzien van de verhoging der mini mumprijzen en de fondsvorming ge degen uit de doeken werden gedaan. Na de openingrede van de voor zitter, de heer Jac. Groen, werden de traditionele agenda-punten vlot afge handeld en daarvan vermelden wij alleen, dat de aftredende bestuursle den H. A. van Tol, D. Bijvoet en G. J. Ottenhof werden herkozen en eerstgenoemde tevens werd aangewe zen om weer zitting te nemen in het hoofdbestuur. Zoals men zich wellicht herinnert, werd op 2 November j.l. de tuin- bouwvakbond van de K.N.B.T.B. op gericht. Dit nader toelichtend vroeg het vakgroepbestuur de goedkeuring van de vergadering met betrekking tot het gevoerde beleid. Die goedkeuring werd niet onthou den en daarmede waren eigenlijk de voorstellen van de afdelingen Delf land en Hoorn van de baan, waarin gevraagd werd om een Kath. Ned. Tuinbouwbond en een Fruittelersor ganisatie op te richten Door de op richting van bovengenoemde lande lijke bond is min of meer aan de wen sen van deze afdelingen tegemoet ge komen. Het voorstel van de Kring-Amster dam om voor de tuinbouw een sys teem te ontwerpen, waardoor de tuinders althans de premie voor het landbouw-pensioenfonds vergoed krijgen, wanneer een redelijke kost prijs niet kan worden gegarandeerd, werd toegelicht door de heer Otten hof evenals het voorstel, dat bij al gemene bepaling het recht wordt ge geven om op alle veilingnota's een klein percentage bij te rekenen, waardoor de kopérs aan de tuinders de pensioenpremie betalen. Papieren rompslomp van landbouw-pensioenfonds De voorz. merkte allereerst op, dat een algemene toestand niet wijzigt door een afwijking in een bepaalde streek en verklaarde dan ook, dat het bestuur de Kring-Amsterdam niet kon steunen. Daar werd nog menig hartig woordje vanuit de vergade ring over gesproken, vooral over de administratieve rompslomp, die het landbouwpensioenfonds niet bepaald populair maakt bij de tuinders. „Er komt zoveel papier aan te pas" merkte een der sprekers op, „dat de tuinders hun premie bijna niet kwijt kunnen raken". De vergadering on derstreepte dan ook met zwaar ap plaus het voorstel om het pensioen fonds onder te brengen bij de grote bedrijfsverzekering. De voorz. ver klaarde, dat het bestuur graag zal medewerken aan het verdwijnen van die administratieve rompslomp. Het Amsterdamse voorstel werd tenslot te afgewezen. Maximum-debat over minimum prijzen. Langdurig werd er gediscussieerd over de voorstellen met betrekking tot de minimumprijzen en de fonds vorming. Daar is in het verleden reeds lang en breed over gesproken zoals ook voorzitter Groen op merkte en wij zouden al die voor stellen kunnen samenvatten in de woorden: ontevredenheid over de huidige gang van zaken Het bestuur stelde zich voor de pogingen, welke het dit jaar alleen en in samenwer king met andere organisaties heeft ondernomen om redelijke vergoe- dingsprijzen te verkrijgen, te blijven voortzetten, totdat van een bevredi gende toestand kan worden gespro ken. Een afgevaardigde uit Hoorn was Ouders, Waarschuwt toch uw kinderen* dat ze 't verkeer niet mogen hinderen. voorstander van algemene fondsvor ming. De voorz. wees er echter op, dat men in Nederland daar nu een maal niet aan wil. Voor eventuele regeringssteun was hij nogal hui verig. De tuinbouw en de uitbreidings plannen. Vermelden wij tenslotte het voor stel van de Kring-Delfland tot be scherming van de cultuurgrond te gen stadsuitbreidingen en aanleg van niet-agrarische objecten. De vergade ring gaf duidelijk haar bjjval te ken nen en de voorz. merkte op, dat de door de Stichting van de Landbouw en het Departement in het werk ge stelde pogingen om de goed cultuur grond voor de tuinbouw te behou den, met alle kracht gesteund dienen te worden. Door middel van een of ficiële instelling zal moeten worden bereikt, dat alle uitbreidingsplannen eerst aan een nader onderzoek wor den onderworpen, waarbij de belan gen van land- en tuinbouw uiteraard niet mogen worden verwaarloosd. Het zal echter niet lang meer duren, of een dergelijke instelling zal een feit zijn. KAASPRIJZEN OVERAL LAGER. Een verschijnsel dat zich lang niet heef+ voorgedaan is thans het geval: de kaasprijzen zijn overal lager. Er is nog niet veel af, misschien vijf a zeven cent per kg. maar aan de stij ging is een eind gekomen. Het binnenland neemt nauwelijks nog iets op; ten minste niet in even redigheid tot het verbruik tijdens de distributie. Ook het buitenland trekt zich bij de tegenwoordige prij zen terug. Enige hoop heeft men in exportkringen op het contract met Duitsland, dat zou zijn afgesloten en waarbij maandelijks een partij van een millioen kg. zou worden uitge voerd. „Parool" NEDERLANDS ADVIESBUREAU VOOR TEXTIEL OPGERICHT. Opgericht is de Textiellabor-Ne- derland N.V., een Nederlandse zus- ter-instelling van het in België be kende textiel-voorlichtings- en ad viesbureau. Doel van het bureau is zijn diensten beschikbaar te stellen voor industrie en handel in de tex tielbranche, in de vorm van het ver richten van expedities, technische controles, merkcontroles. monsteron- derzoek en het afgeven van certifi caten. Het bureau is gevestigd te Amsterdam, Oranje Nassaulaan 1. en is onlangs met zijn werkzaamheden begonnen. Een dergelijk onafhankelijk parti culier bureau bestond tot dusver in Nederland niet- Nauwe samenwer king met het Belgische bureau ligt in het voornpmen, waardoor de Ne derlandse irr'/lrie en handel mede kunnen profiteren van de aïdaar op gedane ervaringen. Door de oprich ting van textiel-labor-Nederland kun nen de be'angen gediend worden van die textielondernemers wier bedrijf geen uitgebreide eigen staf van ex perts toelaat. Tramongeluk in Amsterdam Zaterdagavond om 17.20 uur heeft op de kruising WibautsVaatRuysch straat in Amsterdam een motorwagen van lijn 5 de bijwagen van een tram- stel van lijn 3 geramd. De bijwagen kantelde en de motorwagen van lijn 5 kreeg ernstige schade. 31 Passa giers werden gewond, waarvan er 3 in ziekenhuizen werden oogenomen, resp met een hersenschudding, een ve-moedelijke wervelfractuur en een gecompliceerde beenbreuk. De overi ge passagiers waarvan de meesten snijv/onden hadden konden, na ver bonden te zijn, op eigen gelegenheid naai huis gaan. Omtrent dit onge val deelt de politie het volgende me de: lijn 3 passeerde 't kruispunt, toen uit een zijstraat lijn 5 passeerde die bij de halte van het kruispunt op de hoek moest stoppen. De electrische rem van de motorwagen van lijn 5 weigerde echter, waardoor de wagen doorreed. Een passagier op lijn 3 be merkte dit en waarschuwde de be stuurder. die de snelheid van zijn wagen trachtte te vergroten. Dit ge lukte niet en de bijwagen van lijn3 werd door de motorwagen van lijn 5 gegrepen. Bij nader onderzoek is gebleken dat inderdaad de electrische van lijn 5 niet werkte. Het voorbalcon van de motorwagen van lijn 5 is geheel ingedrukt en voorts kregen beide tramstellen grote glasschade. Wereldpremière in de hoofdstad De school kan afwijkingen medisch laten verzorgen Amsterdam, 25 November. LIET FILMJOURNAAL, dat Polygoon vandaag in de bioscoop laat zien, gaat over iets nieuws in de wereld, over een première in 's lands hoofdstad, welke filmpje hoe kort ook van duur aan ouders van schoolgaande kinderen de ogen kan ontsluiten. Amsterdam telt na melijk een school, genoemd naar prof. Burger, waar een medisch team zich bezig houdt met grondig onderzoek, van spraakmoeilijkheden bij kinderen. De belangstelling hiervoor is zo groot, <lat ook de zuidelijke provincies kinderen voor onderzoek sturen. Die veraf wonenden moeten in pleeggezinnen worden gehuisvest, waarbij wordt rekening gehouden met de godsdienstige gezindte; maar men hoopt door middel van een fonds te komen tot stichting van een internaat. Deze school is zeker nodig, als men weet, dat er nog een betrekkelijk groot aantal kinderen in de gewone lagere school zijn, bij wie een be staand gebrek op het gebied van de spraak en van het gehoor niet is ont dekt. Dat is enisgzins te begrijpen, omdat de kinderen met genoemde lo cale gebreken meestal geestelijk en lichamelijk geheel normaal zijn. Dat medisch team in de Prof. Bur gerschool trekt zich die kinderen aan en tracht na overleg met de ouders de juiste methode te vinden om ope ratief of met apparaten te kunnen helpen. Wat in Amerika nog wens droom is. Wat hier in de practijk reeds tot stand werd gebracht, is nu nog wensdroom in Amerika. Op het filmpje zal men zelf kunnen zien, dat de spraakgebrekkige kinderen in kleine klasjes naast het gewone onderwijs ook worden getraind in opbouw van de spraak, door een leerkracht, die tevens spraak- en stemkundige is. Verder is er een logopaedist die zorgt voor indivi duele behandeling, indien nodig. Men zal vragen: om welke kinde ren gaat het nu precies? Er is een betrekkelijk kleine groep kinderen, die ter wereld komen met een spleet in lip of neus, met hard of zicht verhemelte. Van deze af wijkingen is de „hazenlip" bij het publiek wel het meest bekend. Wel nu, kinderen met een gespleten ver hemelte worden in Amsterdam be handeld met phonetisch onderzoek bovendien. Verminderd gehoor is geen doofheid. De Prof. Burgerschool heeft ook een afdeling voor kinderen met ver minderd gehoor; hetgeen natuurlijk iets anders is dan doofheid. Ook hier verricht men baanbrekend werk; behalve Amsterdam tellen nog slechts Rotterdam en Den Haag zulk een afdeling. De medici, die ons een indruk ga ven van het onderwijs, hebben met nadruk er op gewezen, dat voor een slechthorend kind niets gevaarlijker is dan een gehoor-apparaat; dat kan ps.vchisch de doodsteek betekenen. Zodra bij het geestelijk normale kind een blijvende vorm van slechthorend- I heid is geconstateerd, moet het zijn I plaats kunnen vinden op genoemde i school, opdat het later behoorlijk I toegerust in verstandelijk en maat- I schappelijk opzicht aan het maat- i schappelijk leven kan deelnemen. Ook hier ontbreekt de medische bijstand niet. Een spraak-arts-audio- loog oefent toezicht uit op alle ge- hoor- en spraakafwijkingen. Door j zijn voortdurende aanwezigheid, evenals die van een schoolzuster, komt verwaarlozing van oorklach ten bij de leerlingen niet voor. Alweer een Polygoon-filmpje laat zien. hoe de schoolbanken in hoef- ijzervorm zijn geplaatst, zodat de leerlingen elkaar èn de leerkracht kunnen zien. Enkele afdelingen zijn uitgerust met een klassikaal gehoor apparaat, dat bestaat uit een draai bare microfoon voor de klas en in dividuele aansluitingen aan de ban ken. Het gaat hier dus niet om dove kinderen, doch evenmin om psy chisch dove kinderen Voor dezen kennen wij o.a. de katholieke insti tuten van Grave en Nijmegen. Door de wijze, waarop de Prof. Burgerschool in Amsterdam zich dienstbaar maakt voor de kinderen met verminderd gehoor en gehemel- tedefecten wordt zij terecht het pleegkind genoemd van de Universi teitskliniek. MINISTERS VAN SCHAIK EN STIKKER NAAR INDONESIë VERTROKKEN. De ministers van Schaik en Stik ker zijn Zaterdagavond om 8 uur met het K. L. M- lijntoestel van Schiphol naar Batavia vertrokken. Te Batavia wordt vernomen, dat minister Stikker te Karatsji het K.L.M.-toestel zal verlaten voor een bezoek van een dag aan deze stad. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. De heer C. W. van den Broek te Roosendaal, die benoemd verklaard was in de vacature prof Gie^n (K. V. F tot lid der Tweede Kamer, heeft voo" deze benoeming bedankt. Thans is benoemd verklaard de heer Bernard Verhoeven, letterkundige te Arnhem. MOTIES AAN PARTIJRAAD K.V.P De afdeling Breda van de Kath. Volkspartij heeft twee moties tot de partij-aad gericht. De afd. Breda van de K. V. P. geeft in een motie uiting aan haar bezorgdheid voor de onaantastbaar heid van de persoon van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en spreekt de wens uit, dat alsnog door onderling overleg tussen de leden der Unie de onschendbaarheid van het hoofd buiten elke twijfel gesteld zal wor den. In een andere motie zegt de afd. Breda van de K. V. P.. dat zij het. na kennis genomen te hebben van de voorgenomen overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Sta ten van Indonesië gepast acht, dat aan deze overdracht geen feestelijk karakter zal gegeven worden. De zon zette Zaterdag, een mis tige Novemberdag, toch nog even le ven bij aan de jachtrit van de Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereni- ging, welke ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling van En gelse jachtschilderijen in het Prin senhof te Delft van Wassenaar naar Delft werd gehouden. Toen men om ongeveer half twaalf in Wassenaar kwam, brak juist de zon door en de ze toverde velerlei kleuren in de bos rijke omgeving. Zij bracht ook licht en kleur in het park van huize „De Pauw", waar de stoet zich opstelde onder leiding van de jachtmeester der Koningin, de heer W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, opper jachtmeester, der Koningin, die Prins Bernhard verving, aangezien deze door ziekte verhinderd was de jacht te leiden. De zon bleef haar feestelijke glans uit stralen, totdat even na 12 uur, de stoet bestaand uit bijna 40 ruiters en voorafgegaan door de meute van mr. Gilissen vertrok. Met de vuurrode jasjes van de jagers vormde de stoet temidden van het gouden geboomte een schilderachtig geheel Via het landgoed Horsten werd naar Veur gereden en vandaar ging het via Leidschendam door de polders naar Delft. Het was een lang traject, dat door de weer opkomende mist bij zonder zwaar was. MAN DOOR VRACHTAUTO DOOD GEREDEN. Gistermiddag is de 42-jarige A. ten Hage uit Udenhout op de Bosse weg te Tilburg onder een vrachtauto ge raakt. De man vader van tien kinde ren, was dadelijk dood. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 4) „Maar het dienstpersoneel „Slaapt gedeeltelijk in de dakka mers aan de voorkant van het kasteel gedeeltelijk in enige kleine vertrek ken op de eerste verdieping en in gelijkvloersgelegen vertrekken. Op dat ogenblik was nog niemand te bed. Al de bedienden bevonden zich in het voor hen bestemde ver trek, dat gelijkvloers in de linkerzij kant van het grote gebouw is gelegen Wat ons betreft, wij waren met onze gasten in de salons aan de voorkant. Dus konden noch wij, noch de be dienden de schoten horen." „Waren er veel gasten?" „Neen, slechts vier: Baron en ba rones Lansberg met hun kinderen, Erich en Lilly. Ze zjjn onze naaste buren de heerlijkheid Drobnu be hoort hun toe en wij hebben zeer yeel omgang met elkaar. Bijna iedere dag wisselen wij bezoeken, om te converseren of te musiceren." „Heeft de kamerknecht geen con signe 's avonds nog eens naar de heer Kluge te gaan zien en hem bij het uitkleden behulpzaam te zijn?" „Neen, Kluge hield niet van per soonlijke bediening hij had verzocht eens en voor altijd daarvan ver schoond te mogen blijven. Hij wilde onafhankelijk zijn en begeerde voor zich-zelf Spartaanse eenvoud in al le dingen." „Iemand van 80 jaar." „JaPaul zou u daarover veel kunnen vertellen." „Is die Paul iemand, op wie men kan vertrouwen, verheven boven alle verdenking?" „Een voorbeeld in alle opzichten en reeds veertig jaar bij onze fami lie in dienst." Terwijl Hempel vragen stelt, vliegt zijn scherpe blik over de voorwerpen op de grote tafel. En hij ontdekt in teressante dingen. Bijvoorbeeld: de pen, waarmede Gottfried Kluge het laatst geschreven heeft, is een eind over de tafel gerold en heeft daarbij op verscheidene papieren lelijke vlekken achtergelaten. Dit bewijst, dat zij niet kalm en bedachtzaam werd neergelegd, maar uit de schrij vende hand viel vermoedelijk om dat de schrijver hevig schrok. En dicht bij de rand van de tafel bespeurt Hempel op de lichtkleurige perkamenten band van een album een paar fijne, heel fijne bloed spat jes, maar op een van die spatjes on derscheidt hij een miniatuur doolhof van bijna micropische lijnen: „Een vingerafdruk zegt hij bij zich zelf. Het album moet dicht vóór Kluge hebben gelegen, toen hij door de schoten werd getroffen, want alleen zó kon de aanwezigheid van de bloed- spatjes worden verklaard. Nu ligt het album meer ter zijde, tegen de rand. Dus moet het door iemand zijn op genomen en op de nieuwe plaats ge legd. Die persoon heeft, zonder het te bemerken, en zeker tegen zijn wil een van de bloedspatjes aangeraakt, en een vingerafdruk achtergelaten. De moordenaar of de kamerknecht? „Heeft Paul na de dood van de heer Kluge toegang tot de bibliotheek ge had vroeg Hempel. „Neen, antwoordde mevrouw Von Turnwald zeer beslist. Ik was on middellijk overtuigd, dat er een moord was gepleegd, en daarom zorg. de ik ervoor, dat alles op zijn plaats bleef en niets werd aangeraakt. Ik wachtte tot na het bezoek van het parket en de eerste lijkschouwing en sloot toen onmiddellijk de deur van de bibliotheek en hield de sleutel bij mij." „Maar het parket? De districts- rechter moet toch. „O, mr Kandler heeft zich nauwe lijks twee minuten hier opgehouden. De man schijnt het verbazend druk te hebben. Hij kwam met de ge rechtsdokter en een secretaris, keek even rond en zei toen op een toon, die geen tegenspraak toeliet: „Zelf moord uit levensmoeheid, waar schijnlijk in een aanval van ver standsverbijstering gepleegd. De dok ter stemde in met die verklaring. Mijn opmerkingen werden met een médelijdend glimlachje aangehoord. En ik, van mijn kant, wilde niet aandringen; ten eerste omdat ik de moordenaar geen aanleiding wilde geven om op zijn hoede te zijn; ten tweede, omdat ik, met het oog op de kinderen, niet over de op mij ge- pleegden aanslag wilde spreken. On middellijk dacht ik, dat het beter was mij tot u te wenden." „Dus, mevrouw, kende u mijn ac tiviteit?" Binds lang. Door families, met welke wij bevriend zijn en welke u onschatbare diensten bewezen hebt Voorts was ik overtuigd, dat het on derzoek met veel tact en discretie moet worden verricht, wil er enige kans op ontdekking van de moorde naar bestaan." „Inderdaad. En daarom komt het ons eigenlijk goed te pas, dat het parket zich met een zo vluchtig on derzoek en met de veronderstelling zelfmoord heeft tevreden gesteld. Toch begrijp ik die mensen niet. Want het is zonneklaar, dat er moord is gepleegd. De moordenaar is ook niet spoorloos gekomen en gegaan. Hij heeft zich tegen het zware klimop van de buitenmuur opgewerkt en is door het waarschijnlijk openstaande venster der slaapkamer de vertrek ken van de heer Kluge binnenge drongen. De sporen zijn nog duide lijk waar te nemen." „Niet onmogelijk, want behalve in de strengste wintermaanden stond het altijd open, dag en nacht. Oom Gottfried was buitengewoon gehard, en koele, verse lucht was een behoef te en een genot voor hem. Dus op die plaats „Overtuig u zelf, mevrouw. Zelfs voor het oog van een leek hebben die gebroken takken en de verdere spo ren hun betekenis." Toen Silas Hempel met mevrouw Von Turnwald naar de eerste ver dieping was teruggekeerd, hoorden zij plotseling 'n oorverdovend rumoer Gelach, geschreeuw, triomfkreten. Een beeldschone jonge dame, die iets in de hoog opgestoken hand houdt, schiet buiten adem de hoek van de gang om en komt in mevrouw Von Turnwald's armen gevlogen. Achter haar twee jonge mannen en een teer blond meisje. Nog altijd geschreeuw en gelach.' „Houd ze vast! Vera heeft Erich's portefeuille gestolen!" „Vera, geef je buit zonder tegen stribbelen af, anders. „Er zijn minnebrieven in!" roept het jonge meisje. „Wij willen ze le zen!" En de donkerblonde jonge man, die mevrouw Von Turnwald's trek ken draagt en dezelfde schone donke re ogen heeft als zij poogt de porte feuille af te nemen. „Een gemene streek van Vera! Zij heeft Erich's portefeuille gestolen! Neem ze haar af, Mama." „Neen, Mama, doet het niet, ik moet ze werkelijk hebben...." Twee diepblauwe kinderogen zjjn smekend op het gezicht van mevrouw Von Turnwald gericht. Deze doet haar best om streng te kijken, duwt het schone meisje van zich af, en zegt: „Maar, kinderen, wat een uitgela tenheid! Heel onbetamelijk, vooral in een huis, waar pas iemand gestor ven is. Heb je dan vergeten, dat wij nauwelijks een paar dagen geleden de goede oom Gottfried grafwaarts hebben gedragen? Je moest je scha men!" (wordt vervol

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8