Districtsdag Werkverband Kath. amateurtoneel Gelukwens aan 't Wit Gele Kruis Doelbewuste opvoeding in de jeugdbeweging Voetballer op veld doodgebleven MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 LIE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Rotterdam (H. Lamber- tus) de Weleerw heer P. J. Maas; tot Rector van het St Antonius-Ge sticht te Rotterdam (Nw. Binnen weg), de Weleerw. heer J. M. Dunsel man, die kapelaan was te Rotterdam (H. Paulus). Tot pastoor te Volendam, de Wel eerw. heer J. Langedijk; te Wierin- gerwerf, de Weleerw. heer W. W. Zijl stra; te Middenmeer de Weleerw heer P. J. de Wit: te Slootdorp. de Weleerw. heer G. C. M van Dijk, die kapelaan was te Gouda (O. L. Vr, Hemelvaart). Tot rector van het St. Pius-Ge sticht te Alkmaar, de Weleerw. heer J. H. van den Hoek. Tot Godsdienstleraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar, de Weleerw heer S. Stroek; tot rector van de St. Jacob-Stichting te Dordrecht, de Weleerw. heer J. G Verleun, die ka pelaan was te Kwintsheul. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft opdracht gegeven de op richting van een nieuwe Parochie voor te bereiden onder de bestaande Parochie van de H. Nicolaas te Rot terdam aan de Weleerw heer C. Ko ning, die kapelaan was te 's Graven- hage (Allerh. Sacrament) en heeft opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe Parochie voor te berei den onder de bestaande Parochie van de H. Pancratius te Castricum, de Weleerw. heer J. Th. J de Wit. die kapelaan was te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de Hoogeerw. heer H. J. C. Haver eervol ontslag ver leend als pastoor te Rotterdam (H Lambertus) en aan de Zeereerw. heer N. H. Aanstoots eervol ontslag als pastoor te Volendam. FRANCISCAANS COMMISSARIAAT IN PAKISTAN—INDIA. Door decreet van 6 October heeft het Generaal Bestuur van de Min derbroeders te Rome in de Missie van Pakistan-Inoia, toevertrouwd aan de Nederlandse Minderbroeders, een Commissariaat gesticht, afhan kelijk van de Nederlandse provin cie. Tot eerste Commi^aris werd be noemd de hoogeerw. pater Modesti- nus Pöttgens en tot Vice-Commissa- ris pater Tooias Bestiaansen. Het nieuwe Commissariaat telt momen teel 81 ledèn: 45 paters, van wie 8 Indiërs; 24 fraters, van wie 17 In- dirs, en 9 Broeders, van wie 3 In diërs, en 9 Broeders, van wie 3 In- missariaat zijn toevertrouwd het bis dom Karachi in Pakistan en de ne derzetting te Bangalore en Palma ner in India. Een dag van waarde in de „Burcht" AL kon de voorzitter van het Werk- verband Katholiek Amateurto neel vanzelfsprekend na een werk zaamheid van slechts één jaar nog weinig resultaten melden, toch heeft het WKA gisteren z'n levensvatbaar heid bewezen door het organiseren van een Districtsdag in „De Burcht" alhier, welke klonk als een klok. De dag werd ingezet met een H. Mis in de kapel van de zusters Car- melitessen aan de Oude Vest, welke H. Mis werd opgedragen door de geestelijke adviseur, prof G. v. d. Poel van het Seminarie te Heemste de. Vervolgens trok men naar de „Burcht", waar te 11 uur de Dioce sane Vergadering begon. Uit alle de len van het diocees waren daar Ka tholieke amateurs van het toneel bijeengekomen ten getale van cir ca 600 De voorzitter, de heer C.. P. Weel uit Grootebroek, opende de vergade ring en constateerde, dat het WKA thans een jaar lang in het diocees aan het werk is. De resultaten kunnen nog moeilijk zichtbaar zijn, die kan men pas later constateren. In elk geval vindt spr. deze bijeenkomst zeer belangrijk, al zou het alleen maar zijn om de niet te onderschat ten propagandistische waarde, daar van de 600 aanwezigen, ongeveer de helft nog niet was aangesloten. Daarna kreeg de secretaris, de heer Ie Feber uit Leiden gelegenheid om zijn jaarverslag voor te lezen, terwijl de heer drs G. v. Lieshout uit Den Haag zijn penningmeesterliike plicht deed en de nodige jaarcijfers produceerde. De geestelijk adviseur, prof. v. d. Poel, hield een rede over het onder werp „Nieuwe tijden, nieuwe wegen" Hij herinnerde eraan hoe het Kath. Amateurtoneel zijn oorsprong vindt in de oude Rederijkerkamers, waar van indertijd de Egelantier in Leiden een zeer bekende was. Het repertoire van die Rederijkers bestond uit re ligieuze spelen, zede-spelen en klas siek toneel. Deze idealistische taak van de Rederijkers is langzamerhand verzand. Het doel van het Werkver band van het Kath. Amateurtoneel nu is: deze idealistische taak weer te doen herleven in onze tijd en langs nieuwe wegen. De functie van het WKA is een dubbele. Op de eerste plaats verbe tering van de techniek van het soel der Kath. amateurs, en op de tweede plaats: actie dor middel van goed to- Franciscanen in Brazilië eigen provincie gevonden Het was in 1899, dat de Ned. Min derbroedersprovincie gehoor gaf aan de uitnodiging van de H. Stoel en aan de dringende smeekbeden der Bra ziliaanse bisschoppen en haar eerste zonen uitzond naar het land van het Heilig Kruis (zoals Brazilië oorspron kelijk genoemd werd), om te voor zien in de grote priesternood, die in dat grote en geheel Katholieke land heerste. Aan hun en die na hen kwa men werd de zorg toevertrouwd van uitgestrekte en verlaten parochies in het verre binnenland van de staat Minas Gerais. Daar waren parochies bij, waar de mensen jaren lang geen priester meer gezien hadden, paro chies zo uitgestrekt als een Neder landse provincie, met een 80 tot 100.000 zielen. Op een muilezel trok ken de paters daar rond. dagen en weken achtereen door maagdelijke wouden en over stille bergpaden, om in de ver verspreide gehuchtjes de mensen te onderrichten en de Sa cramenten toe te dienen. Langzamer hand leefde er de godsdienst op en kon de parochie onderverdeeld wor den in vier, vijf andere. Er ontston den .nieuwe bisdommen en een daar van werd toevertrouwd aan een Ne derlandse Minderbroeder, Dom José de Haas, van Eersel. Behalve het parochiewerk werden ook volksmissies en retraiten ge preekt en om de opgroeiende jeugd in goede banen te leiden kwam men tot stichting van gymnasia en colle ges. Een drukkerij werd gesticht tot bevorderine van de goede pers. Sinds 1922 bezat- het Commissa riaat een eigen serafijnse seminarie en sinds 1932 eigen hogere studies. Zo groeide het aantal leden gestaag, ter wijl ook uit Nederland steeds nieu we krachten gezonden werden. Sinds 1931 werd ook het arbeidsveld uitge breid door vestiging in de staat Rio Grande Do Sul. Thans na vijftig jaar achtte men het ogenblik gekomen voor de eraan cipatie en de afscheiding van de Moederprovincie. Door een decreet van Rome gedateerd op 16 Novem ber 1.1. werd het Commissariaat ver heven tot eigen, zelfstandige Provin cie, onder de naam van het H. Kruis. Door hetzelfde decreet werd ook het eerste bestuur van de nieuwe Provinvie benoemd, n.l.: Provin ciaal: Pater Seranhinus Lunter; Cus- tus: pater Zacharias van der Hoeven; Definitoren: pater Blasius Berten, pater Rufinus Peters pater OlimDi Reichert (Braziliaan) en pater Je roen Jansen. De nieuwe provincie telt 214 leden n.l. 157 paters (17 BraziHanen), 33 fraters (op één na alle Brazilianen) en 24 broeders (15 Brazilianen). De Provincie omvat acht kloosters en 21 residenties. Zij heeft de leiding van vijf colleges met internaat, met »en totaal van ongeveer 1000 leerlin gen, en bedient 35 parochies en een rp,;,1natsenkolonie. Om 100 francs Een bekende Arnhemse letterkun dige B- J. V. is door de Arnhemse politierechter veroordeeld tot vijf gulden boete of twee dagen, omdat hij in Augustus van dit jaar. bij het passeren van de Belgisch-Nederland se grens, in het bezit werd gevon den van ruim honderd francs die niet waren aangegeven. V.. die zelf ter zitting verscheen vergaarde niet te kunnen inzien, dat hij de Neder landse staat hiermede heeft bena deeld Tientallen malen heeft hii de g-ens overschreden met een dergeb'ik bedrag open én bloot in ziin Dorte- feuille en nooit is er een aanmerking op gemaakt. Hetgeen de offic'er va" justitie deed opmerken- dan hebt U geluk gehad want aan de voorschrif ten moet nu eenmaal dp hand behou den worden". De officier wees er verder op. v/elk een omvang iujpt de kleine on zich ze'f onschuldig lnk°n- de, smokkelzaakies nemen Over de hele l'nie loont dat in de tienduizen den. En al drinkt V. nu van dat luttele meegenomen bedraff aan francs maar één konje koffie onderweg, zoals hii beweert, dan is de Neder landse deviezennot. voor een hcdra» van een konje koffie benadeeld als hij toevallig eens vergeet datzelfde bedrag aan francs weer mee terug te brengen. BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in een aantal zake' De 42-jarige S. J. B. uit Leiden werd tot 14 iaar gevan <*e" isstraf ve-- oordeeld Als lid van de Nederiandse landwacht heeft hii arrestaties en huiszoekmgen verricht, on arrestan ten geschoten en hen mishandeld Het Haagse Bijzondrer Hof had B tot een gevangenisstraf van 13 jaar veroordeeld. De vader was fel NSB-'er de moe der was even fel anti. hun zoon. G. J. W., nu 27 jaar oud koos de partij van zijn vader. Via de W.A- kwam hij bij de Nederlandse landwacht waarbij hij in Le'den de functie van afdelingscommandant vervulde. Een van zijn arrestaties had tot gevolg dat twee jongelui werden doodge schoten. Zijn vader is later door de illegaliteit geliquidee-d. Toen heeft hij alles gedaan om reoressailles te voorkomen. Dok heeft hij bij een razz'a verschillende personen gehol pen. Voor de Bijzondere Raad van Cas satie. waarvoor zijn beroep tegen de gevangenisstraf van 12 jaar diende, opgelegd door het Haagse Bijzondere Hof ook de procu-eur-fiscaal bii dat hof heeft cassatie aangetekend betoogde de raadsman, mr. dr Smit. dat de goede daden van deze jeugdige politieke delinquent een •*oed deel van ziin misdragingen had den goedgemaakt. Deswege bepleitte de raadsman clementie. Ook de pro cureur-fiscaal. prof mr. Laneemever. meende dat het Haagse Bijzondere Hof te weinig rekening heeft gehou den met de goede d^den van W. Hij concludeerde tot een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek. Uitspraak 17 december a.s neel tegen minderwaardig toneel en film. Daardoor onderscheidt het WKA zich van de neutrale NATU, dat deze laatste nooit het Katholieke levens principe tot uiting kan brengen,"ter wijl het Katholiek Amateurtoneel naast technisch goed ook geestelijk rijp behoort te zijn. Men moet de WKA niet zien als een nieuwe vorm van censuur, maar als een middel om te bouwen, als een cement om in onze nieuwe tijden langs nieuwe we gen het Kath. Amateurtoneel hoger en beter op te trekken. Deze rede was de zwanenzang van prof v. d. Poel, tenminste als gees telijk adviseur van het WKA, want hij had in verband met zijn vele werkzaamheden de wens te kennen gegeven zijn plaats aan een ander te mogen 'afstaan. Als nieuwe diocesane moderator werd thans geinstalleerd de weleerw. heer J. v. d. Boogerd, kapelaan te Rotterdam die met een korte toe spraak zijn entrée maakte in het Werkverband. Aan Z.H. Excell. mgr. Huibers werd een telegram gezonden van trouw en aanhankelijkheid. De uitslag van een stemming, wel ke gehouden moest worden om de vacature van de heer J. J. van Bal- legoy uit Amsterdam aan te vullen, kon pas later op de middag worden bekend gemaakt. De heer W. Lonis, eveneens uit Amsterdam, bleek als bestuurslid gekozen te zijn. Na de lunch gaf de heer v. Leeu wen, directeur van de Electro-Licht- Chemisch techn. Bedrijven te Leiden, een demonstratie van fluorescerende materialen en ultraviolet licht. Aan de hand van vragen, welke de secre taris, de heer le Feber, hem stelde, gaf hij een uiteenzetting van het verschijnsel der fluorescentie en van de wijze, hoe allerlei materialen daartoe chemisch geprepareerd kun nen worden. Om te demonstreren hoe fluorescentie de belangen van het toneel kan dienen, gaven enkele jonge dames onder leiding van mej. Ann Pasman, gedipl. lerares in klas siek ballet en rhythmische gymnas tiek, alhier, een ballet ten beste, met fantastisch in het donker oplichten de kleurige japonnen. Een solo-dan seres liet een balletjapon bewonde ren met kleurige bloem- en vlinder motieven en tenslotte liet men een lichtend kruis naar voren komen. Er zijn ongetwijfeld mogelijkheden in deze ultraviolet-belichting voor het toneel, doch men zal spaarzaam en voorzichtig met deze effecten dienen n te gaan. Tot slot: opvoering van het toneel spel van Jan Fabricius „Onder één dak", door de R.K. Toneelvereniging „St. Matthias" te Warmond. Vele toeschouwers zullen dit bekende spel wel eens een keer gezien hebben, maar des te beter konden zij zich concentreren op de techniek van het acteren door de Warmonders. En zij hebben waar voor hun geld gekre gen, want „St. Matthias" heeft uit stekend spel te zien gegeven. Aan vankelijk leek het wat zwakjes, om dat Fabricius nog kalm inzet en het voor amateurs een hele toer is, om een getemperd en zelfs wat saai be gin zo te spelen, dat de spanning er toch in blijft. Maar later werd het veel beter. Toen botsten de harts tochten fel op elkaar, gaven spelers en speelsters wat er in hen zat en was er volop gelegenheid tot krach tig spel Aan de techniek hoe kan het anders ontbrak wel eens wat, maar het voornaamste was de inner lijke bewogenheid, het meeleven met de situatie en dat maakte een diepe indruk. De min of meer deskundige toeschouwers zullen er heel wat van hebben kunnen opsteken. Vermelden wij tenslotte nog, dat ook de Leidse wethouder S. Menken de voorstelling bijwoonde. „EN WAAR DE STERRE BLEEF STILLE STAAN". Goede opvoering door O.K.O. Voor een volle schouwburg speel de gisteravond de speelgroep O.K.O (Leonardus-parochie) het kerstspel van Felix Timmermans en Eduard Veterman „En waar de sterre bleef stille staan". Alhoewel dit bekende Vlaamse spel zich rondom Kerstmis afspeelt, kon het toch uitstekend dienst doen op deze eerste Advents zondag, als inleiding op de Kersttijd. Immers, naast alle grappen en komi sche situaties die van het spel nochtans geen klucht willen maken, ligt aan dit verhaal een buitengewo ne ernst ten grondslag die zich goed laat bepeinzen. Niet alleen door Pitje Vogel. Suskewiet en Schobberbeeck, de centrale figuren in dit spel, maar door allen die het zien. Want eigen lijk heeft iedereen iets in zich van een Pitje of Schrobberbeeck! De inhoud mag bekend veronder steld worden. Het edele drietal, pa lingvisser, herder en bedelaar, be sluiten hun platte portemonnaies te vullen, door voor Drie Koningen te gaan spelen. Als zij dan een flinke buit binnen hebben, ontmoeten ze in het bos de H. Familie, waarvan juist het kerstkindje in een kermiswagen geboren is. Het is de bekering van Suskewiet. Pitje Vogels echter dwaalt nog verder af en verkoopt z'n ziel aan de duivel, om twee jaar later, weer op Kerstmis, bii een kapelleke van ons lieve vrouwke van zijn zondige ban bevrijd te worden en de eeuwige za ligheid in te gaan. Schobberbeeck tenslotte ontmoet ons lieve vrouwke en dat wordt ook zijn bekering. Door een oog. waardoor Pieter Breughel zijn schilderijen zag, aan schouwde Timmermans zijn Vlaande ren en liet daarin zijn verhaal spe len, met een wonderlijke menging van menselijk en goddelijk leven, plastisch, zonder grof te zijn, zoals alleeen een Vlaming dat kan doen Daardoor werd deze Kerstlegende een spel van diepe vroomheid. Niet van een kwezel, maar van de wereld mens, die met het grootste aller wonderen geconfronteerd wordt. Dit alles heeft de regisseur de heer Th. Brouwers, voortreffelijk aange voeld Hij wist de personen een juiste visie te geven op hun rol en voor zover amateurs dit kunnen bereiken brachten zij dit in goede harmonie op de planken. Alle lof daarom voor het spel van de drie hoofdrolvertol- kers Gé Heynen, H. Paardekoper en F v. d. Meyden. Mogen wij een van bijrol-vertolkers noemen, dan moet het mej. Ton Brouwers zijn. die een goede creatie van de duivel gaf. Dit alles bij elkaar rechtvaardigde het uitbundige dankwoord, dat pas toor M. v. d. Schoot O.F.M. na af loop om half twaalf pas! sprak EREDOCTORAAT VOOR PROF. DR. EJNAR HFRTZSPRUNG. Aan prof. dr. Ejnar Tertzsprung, oud-directeur van de Leidse Sterre wacht, is Zaterdagmorgen de bul varl het eredoctoraat der universiteit te Parijs uitgereikt. Prof. Chatelet, deken van de fa culteit, die een lofrede hield op de grote Nederlandse geleerde, herin nerde aan de aanzienlijke vorderin gen, die door het werk van profes sor Hertzsprung zijn gemaakt ten aan zien van de statistische en spectrolo- gische studie der dwerg- en reuzen- sterren. Hij heeft proefondervindelijk aangetoond, dat er tussen de hemel verschijnselen onveranderlijke be trekkingen bestaan, die tot nu toe slechts theoretisch bekend waren Tenslotte heeft prof. Hertzsprung de gelegenheid geopend, belangrijke ont dekkingen te doen ten aanzien van de studie der afstanden van de ster ren, welke niet meetkundig bereken baar waren. Maar we zijn er nog lang niet ÏJET FEIT DAT DEZER DAGEN door het Wit Gele Kruis te Leiden **het duizendste lid werd ingeschreven, is eén felicitatie waard. Ik doe dat dan ook van harte en, zoals we dat bij de le verjaardag van de baby gewoon zijn te zeggen: „dat de kleine baas maar gezond en voorspoedig moge opgroeien tot een flink, gezond en nuttig lid van het gezin, kerk en maatschappij"- Deze beeldspraak zouden we kunnen voortzetten en dan allereerst vaststellen dat, zoals elke beeldspraak en vergelijking, ook deze mank gaat. Immers dit kind is nog geen jaar oud. want sla ik oude kranten knipsels op, dan zie ik dat pas 1 Juni van dit jaar het Wit Gele Kruis de katholieke wijkverpleging overnam en pas daarna een ledenactie kon beginnen. En dus is het zo gek niet thans te feliciteren, al is het kind nog geen jaar, doch amper 6 maanden oud. Noem het dan voor mijn part het doorkomen van het eerste tandje. Maar duizend leden in zes maanden is toch een stevige handdruk aan de ouders het be stuur en een hartelijk knijpje in de wang van de baby waard. En on wilkeurig gaat, als je zelf een gezin hebt, de hand naar de portemonnaie- zak, en je vraagt: „waar is zijn spaarpot?" (heel stil eVen gezegd: op Stille Rijn 16 is het secretariaat. Men kan zich daar ook opgeven voor het lidmaatschap. U weet dat de zuigeiingenleeftijd bekend is om het gevaar van 't be gin van Engelse ziekte en de tanden kunnen dan wel eens langzaam doorkomen, en net kind leert laat lopen. U weet ook dat daartegen middelen zijn- veel licht, zon en lucht, levertraan en vitamine D. Deze twee laatste zijn te koop. Welnu, de Leidenaars zullen deze vitamine, deze „edelstof" voor het bestuur willen kopen; met nog eens duizend lid maatschappen is h.pt 2e tandje, misschien wel alle acht de snijtandjes, er door, d.w.z. het 2000e lid. Met een dergelijke goede voorziening van vitamine gaat het kind ook eerder lopen; recht van been en recht van rug, krachtig van spieren. En zeker mag het kind niet zon Engelse-ziekte-bol, zo'n groot rond hoofd krijgen, ik bedoe'. een groot, hard werkend bestuur en een klein aantal leden. Gezond en gaaf, moet de jonge vereniging sterke benen krijgen; want zij moet, vooruit, immers met 1 Januari wil men een 3e zuigelingen bureau openen, wat alleen aan verbouwing al heel veel kost. Bovendien al is de le tanc vrij voorspoedig doorgekomen, en al houden we het vrij van Engelse ziekte (en dat heboen we bijna steeds in de hand door die zon en v tamines, het ledental) dan bedreigen de vereniging nog de kinderziekten ais mazelen en kinkhoest. Het Wit-Gele Kruis heeft dus nog genoeg moeilijkheden te wachten. In de beeldspraak: een dag lastig zijn, en de andere dag een loopoortjewat maar lopen blijft, en de gezondheid ondermijnt. Dat zijn die leden, die, om welke reden dan ook zich opgaven maar bij het ophalen van de contributie bedanken Dat is een ziekte lezers, die u kunt voorkomen bij dit kind, deze ver eniging. Het zou verleidelijk zijn deze beeldspraak voort te zetten. Maar ik pioet komen tot de ernri. Duizend leden, gezinnen, wil zo ongeveer zeggen vijf duizend personen. Het spreekt vanzelf dat het Wit-Gele Kruis niet kan rus.en voordat alle katholieken 25000 lid zijn, d.w.z. 4 a 5000 leden gezinnen). Het is nu eenmaal zo dat de kruisverenigingen, het Witte, Groene en Wit-Gele Kruis in ons land een flink stuk van de Volksgezondheid behar tigen,- particulier initiatief noemen we dat. En zolang deze het werk goed doet, beperkt zich de overheid, Rijk. Provincie en Gemeente, tot lei ding geven, toezicht houden en subsidie geven. Ze werken samen, naast en met elkaar, ze helpen elkaar, ook in Leiden en juist in Leiden. De' Kruisverenigingen inoefen sterk worden, het behoren de peilers van de Gezondheidszorg te worden. DR. C. R. ZIJERVELD. Contactmorqeri v. d. Kath. Jeucdraad Alle leiders en leidsters van de sport-, jongeren- en jeugdbeweging hebben wel eens een „por" nodig, om weer met energie zich aan hun moei lijke doch dankbare taak te kunnen wijden. De Kath. Jeugdraad in Lei den meent dit het best te kunnen doen op een contactmorgen, zoals we er in Mei 1.1. een gehad hebben, waar op een of andere prominente figuur de leiders en leidsters een hart on der de riem komt steken. Voor deze opdracht zag zich gis termorgen in de Kath. H.B.S. drs Stalpert geplaatst, toen hij een ge hoor voor zich vond van ongeveer 200 leiders en leidsters, die om negen uur eerst een H. Mis hadden bijge woond, opgedragen door kap P. v. d. Bosch uit Oegstgeest, en daarna zich aan een gemeenschappelijk ontbij hadden verenigd. Terecht ving de inleider aan met er op te wijzen dat hij voor zo'n bon te verscheidenheid van toehoorders wel wat algemeen moest blijven, als hij wilde spreken over de grote cen trale gedachte in het jeugdwerk: op voeding van de jeugd. Dit opvoeden is niet zomaar de ïongelui wat aangenaam bezig hou den, of de pogingen van een leider om de sympathie van z'n volgelin gen te winnen, noch om zichzelf on misbaar te maken. Hij moet de jeugd leren op eigen benen te staan, hen helpen op de weg van jeugd naar vol wassenheid. Van de leden der jeugdbeweging moeten mensen gemaakt worden die initiatief kunnen nemen en verant woordelijkheid durven aanvaarden. Drie taken maar de leden niet al te lang aan de jeugdbeweging verbinden. Is het lid eenmaal 21 jaar geworden, dan is zijn plaats in andere organisaties! Bovendien moet de jeugdbeweging de jongens en meisjes opvoeden tot goede omgang met elkaar; Niet dat de jeugdbeweging een huwelijksbu reau dient te worden, maar een be wuste tegenhanger van de „Zaterdag avond-Steenstraat" dient toch wel ge vonden te worden! Tenslotte moet de leiding zich po sitief richten op het milieu waaruit de leden komen. Het is b.v. verkeerd om van de arbeidersjeugd, schijn-in- telectuelen te willen maken. Goed. zij mogen iets leren van muziek, to neel, boeken, techniek, film, maar het moet steeds bevattelijk zijn en aan sluiten op datgene wat spontaan in hen leeft. Op deze duidelijke en korte inlei ding volgde nog een gedachte-wis seling. die zich voornamelijk richtte op het te brengen contact tussen jon gens en meisjes. Vanzelfsprekend dat dit niet bedoeld is voor verken ners en gidsen; minstens moet de leeftijd van 1719 jaar gesteld wor den. Op welke wijze dit dient te ge schieden. is een vraag die de inleider zijn gehoor als puzzle meegaf. Wel werden enkele suggesties gedaan maar de manier, die uiteindelijk ge vonden moet worden, zal vooral duurzaam dienen te zijn. Afgezien van het feit. dat ons een deel van de aanwezigen rijkelijk jong voorkwam, mag deze contact morgen geslaagd heten en daarom een regelmatige niet te frequente! herhaling vragen, ter vorming van een niet alleen enthousiast maar ook kundig kader in de kath. jeugdbewe ging- DE TARIEFSVERHOGING BIJ DE H. T, M. Omtrent de tarief-verhoging bij de H. T. M. wordt nog het volgende me degedeeld: Uit sociale overwegingen zullen niet alle tarieven met hetzelfde per centage worden verhoogd. Zo zullen de prijzen van de z.g. werkmanskaarten ongewijzigd ge handhaafd b1 ij ven; de prijzen der maandtraïec#kaarten en der schnol- kaarten slechts met circa 10 pet- worden verhoogd, die der studenten kaarten met ca. 20 pet. Het enke'e reisb'Uet van de stads- liinen wordt van 13 cent op 15 cent gebracht hel tweerittenbiliet met be- oerkte geldigheidsduur wordt van 15 cent verhoogd tot 20 cent. In plaats van 5- en JO-ritt^kaarien zuJ'en voortaan uit«l"i*en'' 8-ri**e™kaarten a f 1.worden uitgegeven. Zowel de 8-rittenkaart ak het twee rittenbiüet b1 ij ven dus een beïang- ri.ike reductie geven op het enkele- reistarief namelijk resp 2% cent en 5 cent per rit. ARe overige tarieven en abonne menten zullen c'rca 25 net worden verhoogd met dien verstande dat om tarieftechni-^he re^OT,en en af rondingen enkele afwiikmgen van dit percentage niet vermeden konden worden. Het kmdertarief is uniform gestel op de helft van het tarief voor vol wassenen naar boven afgerond op he'e centen. De vóór 1 Januari 1950 uitgeee- ven rittenkaarien zullen tot en met 7 Januari 1950 hun peldkheid be houden: na die datum kunnen nog n;et of niet geheel gebruikte ritt°n- kaa-ten aan het 'Hoofdkantoor. Be- •7>iidenhout 2° A oo werkdagen van 9 tot en m°i 25 Januari en van 2 tot en met 24 F®bmari 1950 te^en terug betaling van de oude waarde der ":°t gereden ritten ingeleverd wor den. jjlf oDrprTTp.ponR „PULCPRI S^TTDIO". La Mascotte. Een niet overvolle, maar toch heel behoorlijk bezette Schouwburg, was getuige van de geslaagde uitvoering, die de dirigent Willy Verburg van bovengenoemde operette van Ed- mond Audran gaf. In samenwerking met de beide librettisten Duru en Chivot heeft de componist zich aan deze operette die nog steeds vermel denswaard is gewijd. Herre de Vos verzorgde een aannemelijke vlotte vertaling. Eén bezwaar hebben wij tegen 't werk. Niettegenstaande de frisse, mooie koren en melodieën, de gekke situaties, die alleen in de ope rette geschapen worden en waarom men moet lachen, en de raak getrof fen soli, is 't geheel te lang. De par- landi, soms geestig, zijn af en toe wat lang van adem; in eerste en laatste bedrijf vooral. De uitvoering verliep gunstig en al stond Verburg wel eens voor een hee' vuur, hij staat z'n mannetje. Pulchri is een aardi ge, goede vereniging waar de beste stemming heerst en hard gewerkt wordt, 't Koor is qua toonvorming steeds vooruitgaande, zodat de zang beschaafd klinkt. Nu nog leren om wanneer 't critieke moment van op treden daar is. niet nerveus te gaan jagen. Houd de stok in 't oog. Het K.A.B. symphonie-orkest speelde met veel toewijding. Viel er wel eens 'n steek hier of daar, dan wist men zich toch weer handig op de been te hou den. Roemden wij over 't geheel ge nomen de uitvoering; het pages ensemble, dat juist zo aardig is. vormde een zwakke plek, evenals het ballet, dat nogal onrhythmisch de dans interpreteerde. Heer regisseur, zoudt u bij de massaregie aan de vlakverdeling iets meer aandacht kunnen besteden? Rest nu de bespreking van de rol len en solozang Siem van Egmond das als Laurent XVIII ..timmlich" en als acteur best tegen zijn rol opge wassen, goed aanvoelend en mooi zin gend. Zijner waardig was mej. Plony Uljee leerlinge van Jo Stallinga, die vlot speelt, vrij en geestig uit haar hoekje komt en een grote ronde so- praanstem heeft. Wanneer zij 't ge luk heeft haar toonvorming meer vrij te maken en scherper te articuleren, belooft zij krachtens haar aanleg veel voor de vereniging te kunnen geven. Jac. Buis was als herder Pipo heel goed, later had de plankenkoorts hem te pakken, en had hij niet z'n beau soir. Miep Zandvliet, als Fiametta, is een aardige verschijning op 't to neel; zang en gebaar wat klein en kort. Leen Schamper heeft een tenor stem voor een zanger om van te wa tertanden. Maar stemvorming is 't parool. Hij weet van z'n rol aardig wat te maken. Han Campfens was all pachter-kamerheer goed op dreef en speelt zijn rollen droog-komiek. De lange soldaat uit 't koor zingt heel goed. Laten de soldaten overigens wat martialer optreden, de hofdames iets meer hofdame zijn. Al met al een geslaagde uitvoering, die voor een groot deel 't werk is van de diri gent. Hem komt met de regisseur de eerste loftuiging toe, daarna volgen solisten en alle medewerkenden. Veel applaus en een schat van prachtige bloemen. De firma Gerritsen uit Amsterdam zorgde voor de vele mooie costumes en het kapwerk. J. Kortmann. Tijdens de voetbalwedstrijd V.N. A. 4Lugdunum 11, gistermorgen op een der gemeentelijke sportvel den aan het Zwarte Pad te Leiden gespeeld, is de 19 jarige Lugdunum- speler C. D. plotseling in elkaar ge zakt en aan een hartverlamming overleden. De E.H.D. vervoerde het stoffelijk overschot naar het Acad. Ziekhuis. Hoewel D. in het e'ftal was opgesteld en meespeelde, was hij op dat moment niet in het spel betrok ken. AANBESTEDING. De Eerstaanwezend Ingenieur van de Genie te 's-Graven'nage ten Bu- rele van het Hoofd der Dienstkring Leiden, heeft hedenmorgen in de Doelenkazerne aanbesteed: „Het doen van herstellingen en voorzieningen aan militaire gebou wen en werken te Leiden. Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Voorhout en Wassenaar. Ingeschreven was als volgt: A. de Buis, Alkmaar 38.900. Gortemulder, Uithoorn 38.770 J. Broos Den Haag 38.647.Firma Gebi. den Ouden Oegstgeest 36.600.- Firma Gebr. ten Braak, Amsterdam 36-483.Fi,-ma van Ouden, Gouda 33.200.Firma van Driel. Koude kerk 30.700.Bik en Breedeveld, Leiden 30.500.Firma Strijland, Uithoorn 30.300.Firma Hoeben, Amsterdam 29.980.Joh. Kiebert, Sassenheim 29.990-van der Gali, Deventer 28.900.Nic. Mol, Lei derdorp 28.800J. Dietz. Leider 28.500.—. Gunning aangehouden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2