S)e CckWSoti^cuvt Franse ambassade in staat van beleg Amerika zal Duitsland niet bewapenen Radio-toespraak van Prinses Wilhelmina De ramp van de Ned. Dakota 'Jirecteur: C. M. VAN BAMEESVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN »DE BURCHT" MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 41se JAARGANG No. Parijs en Warschau brommen tegen elkaar Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w.f f 1.40 p. mud., f4.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 H. V. K. vraagt ontslag In verband met souvereiniteits- overdracht De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink, heeft aan de regering verzocht hem met ingang van de datum van de souvereiniteitsover- dracht ontslag uit zijn functie te verlenen. Dit verzoek is een uit vloeisel van het feit, dat bij de sou- vereiniteitsoverdracht het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon vervalt. Een Nederlandse officiële woord voerder in Batavia heeft verklaard, dat de Nederlandse regering al be paald heeft, wie de eerste Neder landse Hoge Commissaris in Indone sië zal zijn. Zijn naam wordt geheim gehouden totdat in Den Haag be kend is, of hij in Indonesië aan vaardbaar is. Amerikaanse senatoren over lndië ZIJ ZIJN NIET ERG TEVREDEN. De vier Amerikaanse senatoren, die een bezoek aan Indonesië heb ben gebracht, zijn niet erg tevreden. H. Ferguson (republikein) heeft ge zegd, dat een groot deel van de hulp volgens het plan van Marshall in Indonesië voor het verminderen van de openbare schuld is gebruikt. Daarvoor was deze hulp niet be doeld. Verder was hij niet te spreken over het gebrek aan inlichtingen be treffende de manier, waarop de mil- lioenen dollars zijn besteed. Nie mand, zelfs onze eigen mensen niet, kan de juiste cijfers en bedragen noemen. Senator Ferguson zei, dat hij van plan is om de kwestie in de Amerikaanse senaat te brengen, wanneer niet spoedig een bevredi gend antwoord komt. Sprekend over de verantwoorde lijkheid van de toekomstige leiders van Indonesië voorzag hij, dat met het voorbeeld van driehonderd jaar Europees recht voor ogen, orde en rust kunnen worden gehandhaafd. Allan Ellender (democraat) ver klaarde, dat hij niet geneigd is om het overdragen van Amerikaanse wapens aan Indonesië aan te be velen. De eerste verantwoordelijk heid van de nieuwe staat moet vol gens hem de handhaving van recht en orde zijn. Verder vindt hij, dat de Republiek Indonesia Serikat moet overwegen om mensen uit het overbevolkte Java over te brengen naar het dun bevolkte Sumatra. De senatoren zijn Zaterdag uit Batavia naar Manilla vertrokken. Spanning tussen Parijs en Warschau 'J'USSEN Frankrijk en Polen is ee n gevaarlijke spanning opgetreden. Over en weer gooit men het pers oneel van elkanders ambassades er uit, onder beschuldiging van spionn age. Zowel in Warschau als in Parijs zijn verscheidene arrestaties verricht De leiders der diplomatieke missies der Westelijke landen hebben elkaar onofficieel geraadpleegd over de toe stand. Diplomatieke onschend'baarh eid schijnt in Polen niet meer ge waarborgd te zijn en men overlegt w at te doen staat, indien de moeilijk heden overslaan op andere ambassades. De Franse ambassade te Warschau wordt, naar te Parijs verluidt,o p het ogenblik belegerd. Gewapende politie patrouilleert in de straten rondom het gebouw. Detectives zitten in auto's voor de uitgangen met notitie boekjes in de hand en maken aante kening van iedereen die er binnen gaat of uitkomt. De staf van de am bassade slaapt in het gebouw, in- plaats van naar huis te gaan. In Warschau is de Franse vice-con sul Antoine Boitee gearresteerd op beschuldiging van „illegale werk zaamheden" Twee secretarissen zijn Zaterdag niet op de ambassade ver schenen en men neemt aan, dat zij gearresteerd zijn. De Franse ambas sadeur heeft drie vrouwelijke ambas sade-leden voor arrestatie weten te behoeden. Verder denkt men, dat en kele Poolse employe's van het Franse instituut te Warschau gearresteerd zijn. In Danzig worden minstens drie Fransen vermist. De Franse ambassadeur in War schau heeft bij de Poolse minister van Buitenlandse Zaken geprotes teerd tegen het optreden van een Poolse arbeidersdelegatie, die in de hem te spreken te krijgen. De Poolse politiewacht buiten de ambassade is daarop verdubbeld en de Poolse wachten buiten de particuliere wo ningen van enkele ambassade-leden zijn versterkt. De Franse ambassa deur dreigde geweld met geweld te beantwoorden, als de Poolse geheime politie haar „kenmerkend" optreden niet zou matigen. Tsjoenking bedreigd De Chinese communistische troe pen bevinden zich thans op een af stand van minder dan 20 km. van de nationalistische hoofdstad, Tsjoengking, aldus een communis tisch bericht. Nantsjoean, ten Zuid- Oosten van de hoofdstad aan de weg Hoenan-Szetsjoean gelegen, werd gisteren door de communisten bezet. In een slag, die drie dagen duurde, werden eerder in de week twee na tionalistische divisies op ongeveer 80 km. ten Oosten van Tsjoengking vernietigd. Met de bezetting van Lioetsjou zijn de communistische troepen in het bezit gekomen van alle belangrijke plaatsen van Kwangsi en zijn de nationalistische troepen in dit gebied afgesneden van de troepen bij Tsjoengking, al dus dit bericht. De vereniging „Het Brabants Edel- ambacht" heeft tijdens de tentoon stelling in het Provinciaal Genoot schap te Den Bosch Zaterdag een „Dag van het Ambacht" georgani seerd, waarop vertegenwoordigers WATERSNOOD IN NOORD-ITALIë De Noord-Italiaanse provincies Toscana en Emilia worden door overstromingen geteisterd. Velen zijn ternauwernood aan de verdrin kingsdood ontkomen. Speciale hulp- kolonnes met versterking van mili tairen en politie hebben zich uit Florence met spoed naar het getrof fen gebied begeven. Ongeveer 100 kinderen, die in een ziekenhuis bij Borgo San Gorenzo door het water waren ingesloten, zijn gered. Militair overleg te Parijs J^E AMERIKAANSE minister van Defensie Johnson en de voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Bradley, zijn per vliegtuig uit Philadelphia in Frankfort aangekomen. Minister John son heeft na zijn aankomst verklaard, dat de Verenigde Staten absoluut niet van plan zijn West-Duitsland te bewapenen. „Deze verklaring is vol ledig en compleet," aldus Johnson. „Ik heb géén slag om de arm ge7 houden en géén uitvlucht gemaakt. Zo is het. Ik heb hiermee de hou ding van de gezamenlijke stafchefs en van de president der Verenigde Staten duidelijk gemaakt." Daarna werd Johnson gevraagd waarover hij met de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland en met de Amerikaanse bevelhebbers daar zou bespreken. Hij antwoordde Mijn werk in dit deel der wereld is vrede en verdediging. Wij zullen over alles spreken, dat met de ver dediging der Verenigde Staten er de vrede van de wereld verband houdt. Johnson zal Maandag voor een bezoek van enkele uren naar Berlijn vliegen en vandaar naar Londen, waar hij Attlee en Cripps zal ont moeten. Daarna vertrekt hij naar Parijs, waar Donderdag de ministers van Defensie van de landen van het Atlantisch Verdrag bijeenkomen. BRADLEY REEDS NAAR PARIJS. Generaal Bradley is reeds naar Parijs gevlogen. In zijn functie van voorzitter van de militaire commis sie van de landen van het Atlantisch Pact zal hij Dinsdag de bijeenkomst van deze commissie leiden, tijdens welke de definitieve strategische plannen voor de verdediging van West-Europa zullen worden bestu deerd, die aan de ministers van De fensie zullen worden voorgelegd. Bij zijn aankomst in Parijs heeft generaal Bradley ook verklaard, dat géén plannen bestaan voor een her bewapening van Duitsland. Over een eventuele herbewapening van Duits land moet later door de onderteke naars van het Atlantisch Verdrag een definitief besluit worden genomen, aldus Bradley. Naar aanleiding van de komende militaire conferenties in Parijs wordt verklaard, dat het Amerikaanse mi litaire hulpplan pas na goedkeuring van het defensieplan kan beginnen. KERSTMANNETJE DOOK IN DE OHIO, Een duizendtal kinderen van het Amerikaanse plaatsje Gallipolis, die op het marktplein waren samenge stroomd om het Kerstmannteje per parachute te zien neerdalen, kregen een grotere sensatie dan waarop zij gerekend hadden, doordat 't Kerst mannetje met zijn valscherm in het ijskoude water van de Ohiorivier te recht kwam. Het Kerstmannetje, dat spoedig tussen de ijsschotsen opdoek, werd door een reddingsploeg op het dro ge gebracht. „Is het kouder dan op de Noordpool (waar de Kerstman heet te wonen)?" vroeg men hem medelevend. Het Kerstmannetje vond het in de Ohio kouder. Chaos in Panama Chaos heerste Zaterdag in Pana ma 'City. Deze chaos was het gevolg van wanordelijkheden, welke in de Panam'ese hoofdstad plaats vonden en die veroorzaakt werden door het feit, dat Panama thans in vijf dagen tijds over zijn derde president be schikt. De laatste president is dr. Arnulfo Arias, die zonder succes candidaat der revolutionaire partij was bij de in Mei j.l. gehouden pre sidentiële verkiezingen, doch die nu, zij het ook niet via een uitspraak van het kiezercorps, wel slaagde. Er is een algehele staking van werkzaamheden, winkels en zaken zijn gesloten. De studenten staken, als protest tegen de houding van de Panamese politie, wier leiders de plotselinge presidentiële wisselingen veroorzaakten. De politie heeft bij eenkomsten van de studenten verbo den. Laatstgenoemden besloten niet temin tobh bijeen te komen. Men vreest nu voor botsingen. De bevolking van Panama staat er op dat het hoofd van de Panamese politie, kolonel José Antonio Remon en andere hoge politie-functionaris- sen onmiddellijk hun ontslag aa"n- bieden. Remon en zijn collega's wei gerden het hen in de afgelopen week door president Chanis verleende ontslag te aanvaarden en dwongen de president tot aftreden. STAAT VAN BELEG IN NEGERLA De gouverneur van Nigeria heeft Zaterdag de staat van beleg in deze Britse kolonie afgekondigd. In de Oostelijke provincies van Nigeria is perscensuur ingevoerd. In een mededeling aan het ministe rie van koloniën te Londen verklaart de gouverneur, dat alle geëigende maatregelen dienen te worden ge nomen om een verder verspreiden van de wanordelijkheden die zijn begonnen als gevolg van een ar beidsconflict, gevolgd door een sta king en gevechten, welke plaats von den in de mijnen van Enugu te voorkomen. In sympathie met de stakende mijnwerkers waarvan een aantal te Enugu werd gedood, toen de po litie het vuur op men opende zijn stakingen te Aba en te Port Harcour uitgebroken. Te Port Harcour vonden onlusten plaats, waarbij werd ge plunderd. De politie vuurde op - de demonstranten, waardoor een p.er- soon werd gedood. Te Port Harcourt is een algemene staking uitgeroepen, die twee dagen zal duren. van het ambacht uit alle delen van het land aanwezig waren. Een der vele mooie inzendingen op de tentoonstelling: een voorstudie, uitgevoerd in klei, van een gestyleerd zelfportret van Johan van Amels- voort uit Vught.. Vliegende goudsmokkelaars WEER DRIE ARRESTATIES. De Parij se politie deelde gisteren mee, dat weer drie personen gear resteerd zijn wegens medeplichtig heid aan het internationaal complot van goudssmokkelaars, die Schip hol als doorvoerhaven gebruiken. Pit brengt het aantal gearresteerden op vijf personen. De thans gearres teerden zijn de 30-jarige Georges Goutel, die in Frankrijk geboren is, doch momenteel in Zwitserland woont; de 34-jarige Pierre Tourais uit Parijs en de 85-jarige Zwitserse piloot Alwin Kuhn. Adventsgedachte Om 12 uur gistermiddag heeft HKH Prinses Wilhelmina een radio boodschap gericht tot de gehele we reld over beide Nederlandse zenders Ook de wereldomroep zond deze boodschap uit in verschillende ta len. Het onderwerp van Prinses Wilhelmina was „advent" de bood schap luidt als volgt: „Advent is de tijd om ons te be zinnen op de onbegrensde mogelijk heden, die God ons biedt, mogelijk heden voor ons, zoals zij ons tege moet treden in de komst van Chris tus als onze redder en verlosser. Niet omdat deze voorbereiding ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de ge bedsgemeenschap en het wandelen met God, als ziende de onzienlijke. Als hij temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uit komst ziet, keert hij tot zichzelf in, en gaat zijn kleinheid en machteloos heid gevoelen, dan volgt een waar achtig zoeken en trachten te grijpen wat hij nog niet of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het ant woord. Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede" dan is het wel zeer duidelijk, dat ik hier mede uitsluitend op het oog heb d« innerlijke vrede. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heen gaat dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke cri sis en de verwarring van onze tijd heen, in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschap pij, tot 'het ogenblik aanbreekt, dat die weg al hetgeen wij hier noem den beneden zich laat en opstijgt tot die hoogten, waar die vrede heerst, die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons bekwaam en kracht geeft alles aan te kunnen, alles wat op ons levenspad komt." „Waarom luisteren wij niet," zo TOPOGRAFISCHE KAART WAS NIET IN ORDE De directie van Aero-Holland, gisteren uit Oslo teruggekeerd, deelt omtrent de vermoedelijke oorzaak van de ramp met de Nederlandse Dakota het volgende mede: Daar het officiële onderzoek nog niet is afgelopen kunnen uiteraard nog geen officiële conclusies wor den getrokken, doch uit de haar nu ter beschikking staande gegevens meent de directie van Aero-Hol land met stelligheid te mogen aflei den, dat de berichten als zou de machine uit zijn koers zijn geweest en hebben rondgecirkeld niet waar zijn. De directie meent als vaststaand te kunnen aannemen: 1. Dat de machine verongelukte op een pun juist liggende op de lijn, die de machine te volgen had en vliegende volgens deze lijn; 2. Dat de machine vloog op een hoogte van 350 meter (ruim 1000 voet, welke hoogte nog radio-tele- phonisch aan de verkeersotren van Oslo werd gemeld; 3. Dat de gezagvoerder meende veilig op deze hoogte, die afweek van de voorgeschreven hoogte, te kunnen vliegen. Er zijn verschillende redenen, die de gezagvoerder hebben kunnen dwingen om lager te vliegen dan de officiële hoogte, waarover het on derzoek van de tamelijk compleet teruggevonden boorddocumenten vermoedelijk nader licht zal ver schaffen. In zijn decisie zulks te doen kan een fout in de topografische kaart een belangrijke rol gespeeld hebben. De vliegkaart geeft als hoogste en enig obstakel vóór het open wa ter van de Oslofjord moest worden bereikt een heuvel aan van 164 me ter. De heuvel Gleinaas, waarop de machine veroneglukte en die, de bomen niet medegerekend, 343 me ter hoog is, komt op deze kaart niet voor. De gebruikte kart was een „Stan- ford"-kaart van de laatste uitgave, die bij practisch alle luchtvaartmaat schappij enin gebruik is, en ook, zo als later bleek, door de Noorse auto riteiten gebezigd wordt". VLIEGTUIG OP HOL In de Amerikaanse staat Illinois heeft Zondag een sportvliegtuig zon der bemanning een afstand van 160 km afgelegd, waarna het neerstorte. De piloot had een landing gemaakt omdat hij dacht dat zijn benzine op raakte. Toen hij de propeller aan raakte, sloeg de motor aan en de ver schrikte piloot kon nog maar juist opzij springen. 160 km verder vond hij het wrak van zijn toestel terug. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN BEMANNING THUIS GEKEERD De Dakota PH-TFB van de Aero- Holland is Zondagmiddag omstreeks zes uur op Schiphol aangekomen met de stoffelijke overschotten van ae leden der bemanning van de bij Dslo verongelukte Dakota. De PH-TFB was Donderdag naar Oslo vertrokken met aan boord di rectieleden van Aero-Holland en de héér L. C. Gosen van de Rijkslucht vaartdienst. Van dit gezelschap is al leen de heer Gosen te Oslo achter gebleven, in verband met het on. derzoek, dat door de Noorse lucht vaartdienst wordt ingesteld. De an deren keerden gisteren met hetzelfde toestel terug. Het ligt in de bedoeling dat de PH-TFB vandaag opnieuw naar Oslo vliegt om Dinsdag de stof felijke overschotten der veronge lukte kinderen naar Lydda en Tunis over te brengen. Franse Dakota neergestort Bij de grens tussen China en Tong- king is een Franse Dakota brandend neergestort. Tien inzittenden kwa men om het leven. Het toestel was opgestegen van Ha noi. Noordelijk Indo-China, om voor raden uit te werpen boven de steden Langson en Caobang, die aan de strategische weg langs de grens lig gen. COLUMBIAANSE DOUGLAS VERMIST. De Columbiaanse luchtvaartmaat schappij „Aera Colombia'' maakt bekend, dat men sinds Zaterdag middag niets meer vernomen heeft van een Douglas, die om 12 uur uit Bucaramanga naar Cucuta vertrok. Aan boord bevinden zich 9 passa giers en een beeld van Onze Lieve Vrouwe van Fatima, dat in de afge lopen twee maanden reeds verschil lende centra in Columbia heeft be zocht. Vliegtuigen van de militaire en burgerluchtvaart zijn met de op sporing begonnen. Boeren te Ocana en Gamarra hebben een toestel laag zien vliegen alsof het 'wilde Janden. Naar verluidt zou het vermiste vliegtuig Zondagavond ontdekt z:jn. Men gelooft, dat het in brand is ge vlogen. Bevestigd wordt, dat de Colum biaanse Dakota tussen Bucarmanga en Cucuta brandend is neergestort. Er bevonden zich negen passagiers aan boord. In tegenstelling tot de eerste be richten zou het beeld van de Heilige Maagd van Fatima zich niet aan boord yan dit toestel hebben bevon den. vervolgde de Prinses „naar de stem van ons hart en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alléén het hart kan de liefdestralen opvangen van het grote hart van onze verlos ser, waarnaar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grond slag van heel zijn bestel, en onze we reld is het brandpunt van zijn lief de, heden, morgen en alty'd. Men versta my wel: hier is geen sprake van liefde, zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is. Hoe moeten wij daartoe komen? Het volgende strekke tot vergelij king: Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven wie de mooiste bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg die op een zolderkamer woonde met maar één raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar gara- n:um gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij vertelde dat zij steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine raam, maar ook door alle kie ren van de zolder en het dak, en steeds de geranium had rondgedra gen, al naar gelang zij een zonne straal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen ver zorgen, zoals het kind haar plant, en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het licht der wereld is, toegang zoude krijgen tot ons innerlijke le ven, dan zoude ons hart bloemen voortbrengen als de geranium, uit dankbaarheid, en die vrede, die on uitroeibaar is, die geen stormen meer kunnen verjagen." De Prinses besloot: het Is een ver blijdend verschijnsel, dat er een hun kering is en toeneemt naar een gro tere geestelijke eenheid en naar op heffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ont wakend besef komt van wat Chris tus van ons vraagt, en daaruit voort vloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden doch van ons gehele innerlijke wezen want door de kracht die ons gege ven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe: één herder, één kudde, één liefde en één vrede, die allen om vat." MIJNRAMP IN SAKSEN Volgens het met Britse licentie ver schijnende Berlijnse blad „Tlegraf" is Donderdag brand ontstaan in een uraniummijn in Johann-Georgenstadt in Saksen (Russische zone van Duits land). Hierbij zouden 400 mijnwer kers om het leven zijn gekomen. De brand sloeg* over naar een bunker met springstoffen. Doordat de lift in brand vloog, al dus het blad, konden slechts enkele mijnwerkers zich in veiligheid stel len. Redingsploegen konden niets uit richten omdat zij geen gasmaskers hadden. Volgens de „Telegraf" verklaarden mennwerkers, dat de brand door kortsluiting was ontstaan. Brand te Groningen Bijna twee uur lang heeft er een felle brand gewoed in de Groningse dekkleden- en zeilenfabriek van de firma Waterborg aan de Lage der A te Groningen. De brand is omstreeks half acht door omwonenden ontdekt. Uit de zes etages van de fabriek sloe gen de^vlammen hoog op. De brandweer bestreed met acht stralen het vuur. Alle etalageruiten moesten worden stukgeslagen. De he vige rookontwikkeling belemmerde de blussingswerkzaamheden en de brandweerlieden moesten met zuur stofapparaten het brandende per ceel binnengaan. Twee brandweer lieden, die met hun zuurstofapparaat te dicht bij de vuurhaard kwamen, kregen hete lucht binnen, waardoor zij het bewustzijn verloren en naar buiten moesten w.orden gedragen. Om ongeveer negen uur was men de brand meester. Alle* etages zijn door het vuur ^verwoest, waardoor ook talrijke dekkkleden en dekdroogrekken ver loren zijn gegaan. De oorzaak is nog niet bekend. Ook de schade heeft men nog niet kunnen vaststellen. Een chauffeur was ongeveer zes uur nog in de fabriek geweest en heeft toen niets van de brand ontdekt. Zen tccWieltje... Wie teveel aan zichzelf denkt, wordt onverschillig voor anderen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1