WAT HET LEIDSE WIT GELE KRUIS DOET EN GAAT DOEN Kastelenbouw Rijnland in R. K. Finse school bijna gereed ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 4 WE HERINNEREN HET ONS NOG ALS DE DAG VAN GISTEREN het is trouwens nog niet zo lang geleden dat een klein gezelschap van officiële personen in een klein kamertje met meer of min officiële gezichten bij elkaar zat. Dat was op 18 October 1.1. in het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, Middelstegracht 129, waarin een consultatie bureau voor zuigelingen werd geopend, We horen het de voorzitter, de heer J. Kroone, nog zeggen: „In Januari 1949 hadden we 16 leden; dit aan tal moet op 1 Januari 1950 minstens tot 1016 zijn opgelopen". Nog zien we op de officiële gezichten een klein glimlachje spelen. De dames en heren keken elkaar eens aan met iets in hun ogen van „Nu draaft U toch wel een beetje al te ver door, mijnheer Kroone!'' De voorzitter heeft echter niet al te ver doorgedraafd- Want ziet, nau welijks een maand later, op Maandag 21 November, kwam een propagan dist binnen met ruim 40 nieuwe leden, waardoor het aantal steeg tot 1035! Dat betekent in een half jaar tijds een aanwinst van ruim 1000. Me: dezelfde vaart als het ledental omhoog stijgt, werkt het actieve bestuur verder aan het uitvoeren van nieuwe plannen en het vervolma ken van dit sociale apparaat, dat lange tijd weinig van zich deed horen, doch plotseling, een half jaar geleden, ais een phoenix uit haar asse her rees. De activiteit die thans aan de dag gelegd wordt is reeds in heel Lei den bekend. En de Leidse afdeling van het Wit-Gele Kruis is van een „zorgenkind" tot een „zonnekind" geworden! Toch is er geen reden om al te luidruchtig een juichkreet aan te hef fen. Want eerst moet de vurige wens van het bestuur in vervulling gegaan zijn: „Ieder katholiek gezin in Leiden lid van het Wit-Gele Kruis!" Pas dan kunnen we tevreden zijn. En als men weet dat Leiden ruim 6000 katholieke gezinnen (25.000 personen) heeft, is duidelijk hoe groot de afstand is tussen vandaag en dit ideaal in de toekomst. Liefdevolle verpleging Ondertussen fietsen zes wijkzuster dag in dag uit door de stad. Wit-zwart- lladderend rijden zij over straat, om plotseling af te stappen en een huis bin nen te gaan. Het is moei lijk hen op de voet te vol gen- Maar niet moelijk is het te raden wat daar bin nen geschiedt. Want het is duidelijk dat daar een zie ke ligt. die thuis verpleegd wordt en daarom de hulp van een even liefdevolle als deskundige wijkzuster niet kan ontberen. Wat moet het voor de huisge noten een geruststellend gevoel zijn dat de verple ging van hun zieke in goe de handen is! En terwijl wij dit bepeinzen, gaat de voordeur weer open; de zuster komt naar buiten, pakt haar fiets en ver dwijnt weer naar het vol gende adres. Om ook daar weer hulp en verzorging te bieden. „Zet vooral m'n naam niet in de krant", zegt de zuster, die de leiding heeft over de wijkverpleging, aoch die zich. liever dan als leidster van het team, ziet als medewerkster van de andere zes zusters. Maar als ze vertelt dat er jaarlijks 27.000 huisbezoe ken worden afgelegd, dan wordt het moeilijk om niet zo vrijpostig te zijn die naam wèl te vermelden. Want ware het niet dat een pluim op een nonnen- kap niet staat, dan zouden wii deze er op steken, in de overtuiging, dat deze zuster de hulde zou delen met haar zes collega's! Reeds meer dan vijftig jaar is de R. K. Wijkverpleging in handen van de zusters Franciscanessen van het St. Elisabeth Ziekenhuis. En toen in Juni 1.1. de wijkverpleging overging in handen van het gereorga niseerde Wit-Gele Kruis, gingen de zusters mee! Zij zijn immers vertrouwde figu ren geworden in heel de stad. Men hoeft niet Deslist bij de Morschpoort. op de Middelstegracht of op de Oost- dwarsgracht, waar de drie R.K. Wijk- gebouwen staan, te wonen om deze zusters te kennen! En al zijn hun „klanten" dan geen reizigers, die op de weg tussen Jeruzalem en Jeri cho uitgeplunderd blijven liggen, hun barmhartige samaritanen-werk is ei niet minder om! Zuigelingenzorg Is het werk van de wijkverpleging dus al een halve eeuw oud, de zui gelingenzorg is een nieuwe loot aan de stam van het Wit-Gele Kruis- De vorige maand werden twee zuigelin- gen-consultatiebureaux geopend in de wijkgebouwen op de Middelste gracht en Oostdwarsgracht Sedert dien zijn reeds meer dan vijftig ba by's ingeschreven. „Dit aantal is niet groet," vertelt zuster E. Kampschoër, district-huisbezoekster van het Wit- Gele Kruis in Noordelijk Zuid-Hol land, ons. „Maar toch is het veel meer dan we aanvankelijk verwacht ten. Want vergeet niet dat de men sen in Leiden helemaal niet in de kruisverenigings-gedachte zijn opge voed Dat groeit maar heel langzaam „Toch is er geen reden om al te luidruchtig een juichkreet aan te heffen," schreven we elders. Want het moge dan zijn, dat het reeds spoedig bereikte aantal van 1000 een mooi suc ces is, voor een stad als Leiden is het weinig. Vergelijkende cijfers wijzen dit uit: Delft 2500, Wassenaar: 1240, Noordwijker- hout 975, Hillegom: 1777, Gou da: 1080, Voorburg: 1615, Rijs wijk: 1038, volgens de opgave van 1 Jan. 1948. In deze ver houding gezien, moet Leiden dus minstens 4.000 leden kunnen hebben! Wijkgebouw, waar leden alle moge-1 lijke gebruiksartikelen, nodig bij ver pleging thuis, kunnen lenen. Dan is er de moedercursus, waar van de twee eerste onlangs zijn be ëindigd, na in negen weken aan ze ventig moeders veel goede raad te hebben meegegeven. Waarschijnlijk zal in Januari a.s- met een nieuwe cursus gestart worden. En als we dan de heer J. Kroone', die tegenover ons zit, aankijken, om hem te vragen: „Is er nog meer?", worden we overstroomd met een la wine van toekomstplannen, waarvan de meesten echter nog heel vage verre plannen zijn. Wat allemaal? Prae-natale zorg, dus zorg voor moe der en kind vóór de geboorte rheuma- en kankerbestrijding zorg voor ge- _brekkigen, geestelijke volksgezond heid, medische opvoedkundige bu reaux, zorg voor geestelijk gestoor den, zedelijke volksgezondheid! enz. Dat is een kwestie van vele jaren. Alles kan niet tegelijk. H;ervoor is op de eerste plaats nodig dat het le den-aantal uitgroeit tot duizenden! Maar wat wel binnenkort een feit gaat worden is de kleuterzorg. Waar schijnlijk zal daar in begin 1950 in twee, misschien wel drie, Wijkge bouwen mee worden begonnen. Want als de baby eenmaal uit de wieg ge groeid is, wil dit niet zeggen, dat er I geen bijzondere zorg meer nodig is. Kleuterzorg blijft noodzakelijk, tot dat de leeftijd van zes jaar bereikt is en de schoolarts de taak overneemt. Het wachten is nog slechts op een I dokter. Is die eenmaal gevonden dan starten ook de kleuter-bureaux. Bij ontbreken van goed functione rende kruisverenigingen, is spoedig na de bevrijding in Leiden een Kraamcentrum opgericht, in de Stichting waarvan het Wit-Gele en Groene Kruis vertegenwoordigd zijn. De taak van gezinshulp en ge zinsverzorgster is van het Kruiswerk gescheiden. Ook de Ziekenhuis-ver- pleging staat apart. Huisbezoek van de wijkzuster aan leden wordt ge bracht op advies van de dokter, die daartoe een schriftelijk verzoek af geeft. En nu WAT KOST HET? Dat is een vraag, die steeds terug komt. Niet alleen bij aankoop van een pond suiker of een radio, ook bij het lid-worden van het Wit-Gele Kruis. De vier propagandisten, die alle katholieke gezinnen in Leiden bezoeken, kunnen U vertellen dat het lidmaatschap per gezin slechts 6per jaar kost. Dit bedrag kan ineens, of in termijnen van een maand of kwartaal betaald worden. Het lid maatschap geeft de leden recht op gratis huisbezoek Van de wijkzuster, Het Wijkgebouw bij de Morschpoort, dat thans inwendig geheel gerestau reerd wordt, om daarna de zusters gelegenheid te geven ook hier hun wijkwerk met volle energie weer voort te zetten. (Foto: „De Leidse Courant") en daarom valt het eerste succes ons reuze mee." Maar hot is niet alleen het gebrek aan kruisverenigings-gedachte. die vele moeders nog doet aarzelen naar het consultatie -bureu te gaan. Want op 't gebied van zuigelingen-zorg is Leiden bij vele andere plaatsen ver ten achter! Uw verslaggever, als man zijnde die bang is van een baby omdat hij pas een nieuw pak aan heeft, weet dat allemaal niet zo pre cies. Viel maalïl&en Reeds viermaal was de pro pagandist aan huis geweest. Viermaal was hem te verstaan gegeven dat de familie geen lid wenste te worden. Ze waren immers allemaal kerngezond. Waarvoor zou het nodig zijn? Enige weken gingen voorbij. Thans komt de wijkzuster re gelmatig op bezoek. Want een der huisgenoten heeft een ge broken pols en een ander heeft zware griep. Onmiddellijk holde de familie naar het Wit Gele Kruis! Vandaag lid vandaag geholpen. Gratis! Maar dat blijft niet zo. Want dan zou iedereen wachten totdat hij z'n pols brak of zware griep opliep. En dat kan niet de bedoeling zijn! Maar als hij deze ervaren zuster mag geloven, wordt er in Leiden nog al te veel waarde gehecht aan baker fabeltjes van „niet onder een was lijn doorlopen" enzovoorts. En dat het inpakken van een baby als een Eskimo niet bevordelijk is voor de gezondheid, begrijpt hij heel goed. Om over het tekort aan frisse buiten lucht in onze drukke stad, waar bal- connetjes niet veilig zijn voor roet en walm uit de fabrieks-schoorstenen, maar te zwijgen! De zusters van de Wijkverpleging hebben echter ook deze taak aange pakt. En wie op de foto het hygië nisch ingerichte vertrek ziet, kan alleen daaruit al opmaken, dat het de baby's, die hier komen, goed zal gaan. Vraagt het maar eens aan de moeders, die reeds de eerste stap over de drempel zij het angstval lig hebben gewaagd! Wat nog meer Er wordt door het Wit-Gele Kruis nog meer gedaan. We denken slechts I aan het uitleenmagazijn, in ieder gratis lenen van artikelen uit het uit leenmagazijn, waarvoor slechts sta tiegeld betaald wordt, en gratis be zoek aan consultatie-bureaux enz. Tot nu tce kan iemand die lid wordt on middellijk van de diensten gebruik maken doch waarschijnlijk per 1 Jan. a.s. zal hierin verandering ko men. Men zal enkele maanden lid moeten zijn vóórdat men voordelen genieten kan. Ook de moeder-cur sussen zijn gratis; men mag een ver goeding geven. Dit is het Wit-Gele Kruiswerk, zo als het thans in Leiden functioneert of in de toekomst zal gaan functione ren. Het is niet onze bedoeling ge weest propaganda hiervoor te maken. Doch een nuchtere opsomming van hetgeen gedaan wordt of gedaan zal worden, houdt op zichzelf reeds een aanbeveling in. En we zullen de da gen tellen, die ons nog scheiden van het uur waarop we kunnen medede len: De 2000 is bereikt; op naar de 3000! LEZING VOOR „OUD-LEIDEN" Onder bovenstaande titel hield de heer J. G. N. Renaud, wetenschappe lijk assistent aan de Rijksdienst voor het Oudheidkundige Bodemonder zoek, Vrijdagavond in „De Laken hal" een lezing voor de „Vereniging Oud-Leiden". Spr. vestigde er de aandacht op, dat hij zich in het bijzonder wilde be zig houden met de bouwkundigen en krijgskundige betekenis van de oude versterkingen om Leiden. De geschie denis van de geslachten, die verschil lende kastelen bewoond hebben, zou slechts de aandacht vragen, wanneer zij aanknopingspunten bood voor de datering van de gebouwen. Vervolgens ging spr. na wat we eigenlijk onder een kasteel hebben te verstaan. Er heerst een grote verwarring de geesten en de aandui ding „kasteel" wordt maar al vaak ten «onrechte gebruikt. Aan de hand van zijn beschouwingen kwam spr. tot de conclusie, dat de meeste ver sterkte woningen van de adel om Leiden tot de groep „vertserkte hui zen" (in Engeland „manor-house; in Frankrijk „manoire" genoemd) ge rekend moeten worden. Ook de factoren, die de kasteel- bouw beinvloed hebben economi sche, politieke, krijgskundige wer den uitvoerig behandeld. Tal van treffende bijzonderheden, die een kleurig beeld gaven van het middel eeuwse leven, passeerden hierbij de revug. De heer Renaud ,die de opgravin gen op „Den Eurcht" geleid heeft, verklaarde zich zeer goed bewust te zijn, dat zijn uiteenzettingen voor zijn toehoorders, waarvan misschien, een enkele zich geregeld met de ma terie bezig hield, grauwe theorie moesten blijven. Een groot aantal lantaarnplaatjes naar oude afbeel dingen echter bood hem gelegenheid het gesprokene toe te lichten en zo maakte spr. het zijn gehoor mogelijk zich in lang verleden dagen te ver diepen en eei indruk te krijgen van datgene, wat er aan bouwkunstig schoon in de loop der eeuwen om Leiden verdwenen is. UHB HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Souw-en Makelaarsbedrijf Vctla Drift (Foto: „De Leidse Courant") Opgravingen op „Den Burcht" waren niet zonder resultaat Enige tijd geleden berichtten wij hoe op de heuvel van „Den Burcht" opgravingen werden verricht door de Rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek. De heer J. G. N. Renaud, wetenschappelijk assi stent van deze dienst, had de lei ding over dit werk, hiertoe in staat gesteld door een subsidie van de vereniging „Oud Leiden". Na vier weken heeft men echter het werk moeten stop zetten, wegens gebrek aan finantiën. In ons vorig artikel wezen we op de mogelijkheid dat er iets zou wor den gevonden dat antwoord kon ge ven op de vraag: heeft er vroeger een woongelegenheid binnen de mu ren gestaan? Inderdaad, vlak voor dat het werk beëindigd werd, heeft men door het graven van een sleuf, dwars voor de ingang, puinsporen gevonden, die er op zouden kunnen wijzen dat er eertijds een toren heeft gestaan aan de binnenkant van de muur, onder welke toren de ingang tot <3e rotonde was. Zeker heid is er echter nog niet. Doch de onderzoeker hoopt dat het volgend jaar weer een subsidie zal worden verstrekt, zodat hij dan verder kan gaan. Thans weet hij alvast in wel ke richting hij het moet zoeken. Ook zijn er stukjes lei gevonden, die er op wijzen dat er een dak geweest moet zijn. En waar een dak was, moest ook een gebouw gestaan heb ben! Tevens is blootgelegd een water reservoir, waarvan wel de aanwe zigheid, doch niet de plaats bekend was. In de 18e eeuw placht men met paarden water naar boven te sjou wen om dit reservoir te vullen. Via een buis kwam dit water in de fon tein aan de Vismarkt, die daarvan een keer per week kon spuiten! Ook is ontdekt dat het z.g. uitvalspoortje niet als zodanig bestaan heeft. Res taurateurs in de vorige eeuw hebben dit aangenomen, doch het blijkt slechts een opening geweest te zijn in een steunbeer, dienend voor pri vaat. Onder een travers naast de ingang werd een afvalput ontdekt, waar in de 18e eeuw een „koek en zopie" gestaan heeft, toen op „Den Burcht", vooral ten behoeve van jongelui, een doolhof was aange legd. Bovendien is vast komen te staan dat deze burcht beslist geen Romeins bouwwerk is, doch uit de vroegere middeleeuwen dateert, n.l. uit de eerste helft der twaalfde eeuw. Oorspronkelijk waren de mu ien geheel van tufsteen opgebouwd, waarvan nog enkele resten aanwe zig zijn. Al het baksteen echter da teert van latere restauraties. Wordt na Kerstmis in gebruik genomen Het hygiënisch ingerichte interieur van het zuigelingen-consultatie-bureau in het Wijkgebouw aan de Middelstegracht. (Foto: „De Leidse Courant"). I (Foto: „De Leidse Courant"). Hoe urgent de bouw van woningen OOK MOGE ZIJN, de urgentie van scholenbouw is er niet minder om. Want ook die heeft tijdens de oorlog practisch stil gestaan en heeft Nederland, mede door de grote bevolkingsagnwas een groot tekort aan schoolruimte gekregen. En omdat hiermede eén maatschappelijk probleem van de eerste orde gemoeid is, zijn het vorig jaar stappen ondernomen om op snelle en tegelijk de gelijke wiize scholen te bouwen. Aan be*de eisen bleken de z.g.n. „Finse scholen" het best te voldoen, zodat er in de loop van dit jaar 115 houten scholen, waarvan de stukken door Finse houtfabrieken kant en klaar worden afgeleverd, geïmpor teerd zijn N.V. Panagro uit Warmond heeft zich hiermede belast en reeds zijn vele scholen geplaatst. Dit is o.d. het geval in Leiden aan de Lorentzkade, waar momenteel de laatste hand gelegd wordt aan zo'n Finse school, die zal dienen ter ont lasting van de overbezette R.K. Meisjesscholen aan het Levendaal. Op 18 Aug. 1.1. werd met de bouw begonnen en men hoopt de school na Kerst mis in gebruik te nemen. In afwijking van de standaard-typen, is deze school niet in een rechte lijn gebouwd, doch werden twee afzonderlijke delen bijna haaks tegen elkaar gezet. Het grootste stuk, evenwijdig aan de straat, bevat vijf loka len, terwijl het tweede deel twee lokalen heeft, welke voor het kleuter onderwijs gebruikt zullen worden. Ook.is er een fietsenloods gebouwd. Dit alles omsluit een betegelde speelplaats van 700 m2. Deze scholen, die een permanent karakter hebben en vervaardigd zijn van zeer duurzaam hout, bevatten lokalen van 8,40 m. lang, 6.10 m. breed en 3,40 m hoog Er is ruime plaats voor 48 leerlingen. De ene zijde wordt practisch geheel in beslag genomen door ramen, terwijl aan de andere kant een rechte gang ligt, in de tussenwand waarvan eveneens ramen zijn aangebracht, zodat er overvloedig licht is in de klassen. In de gang zijn de W.C.'s kapstokken en wasbakken en er is een aparte kamer voor het hoolhoofd. De school wordt electrisch verlicht en verwarmd door een -.peciale gas-verwarming, waarvan de temperatuur in ieder lokaal apart [eregeld kan worden. Moge het landelijk karakter van deze houtbouw in de binnenstad niet o passend zijn, buiten maken de scholen een alleraardigste indruk Ook innen zijn de scholen vrolijk en stemmig van aanzien. Behalve deze R.K. Meisjesschool, is er nog een Finse school in Leiden ijna gereed. Dat is de neutrale school aan de v. d. Sande Bakhuyzenlaan. 3innen enkele dagen wordt bovendien begonnen met het heien voor de derde school, n.l. aan de Franchimontlaan. Deze is bestemd om de over volle R.K Jongensschool aan het Rapenburg te ontlasten. Tenslotte is er vergunning verleend voor een vierde Finse school (Ned. Herv.) waarvoor echter nog geen definitieve bouwplaats is aangewezen. Zorg voor zuigelingen Binnen een half jaar reeds meer dan 1.000 leden ver achter I

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8