UELO Pater Jac. Schreurs M.S.C. bracht een avond van Limburgse humor WRINGERS L EI D S E ra HUTSPOT Gouden ^eren. van Vrouwelijke ^tudenten te geiden gaat luisterrijk het tiende lustrum vieren ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 DE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 GILDEGROEP VAN DE N.K.V.B. PATER JAC. SCHREURS KOMT! Dit was voor vele leden van de Gil- degroep der Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Leiden een aansporing om de bijeenkomst van gisteravond vooral niet over te slaan. Het gevolg v.as dan ook een geweldige toeloop van dames, die wel eens iets wilden horen over „Limburgse humor'', verteld door deze priester-dichter. He laas was er echter geen grote zaal beschikbaar, zodat men 'iet moest stellen met de kleine ruimte van het bovenzaaltje in ,,'t Raedthuys", dat prop en propvol was, mede door de aanwezigheid van verschillende welpenleidsters van de K.J.B. Pater Schreurs is een Limburger in hart en ziel! Zijn liefde voor de bevolking van deze provincie is voo. hem een levenselement gewor den. Zijn gedichten getuigen er van. Daar zijn van die levensblije, zon nige, echt katholieke en zo menc2- lijke verzen onder, geschreven in een bevattelijke volkstoon. De dich ter Schreurs graaft dus niet al te t 'ep; hij beschouwt de door hem t ongen dingen niet tot op de kern, maar blijft aan de bevattelijke oppervlakte. Begrijpelijk daarom dat de jongere generatie hem wel licht minder boeiend vindt dan de ouderen. Maar des. ondanks is zijn lied, getuigend van een tevreden kind Gods, altijd welluidend van zegging en zonnig van kleur. Zo is ook de persoon van deze priester-dichter zelf. Opgewekt en vol van humor, met een ietsje chau- \lnLm_ voor zijn Limburg, is zijn toon van spreken, dat het tot een pmot maakt naar hem te luisteren. Bescheiden achter ale hen is, sprak pater Schreurs noch over zich zelf, noch over zijn werk als dich ter. Slechts het Limburgse volk en zij.i humor, bron van zijn inspiratie, waren het onderwerp van zijn cau serie, die hij aanving met een gede gen omschrijving een defintie is niet mogelijk van het begrip „ha- mor." Hij stelde daar gezonde eisen aan. Altijd menslievend, nooit kwaadaardig, steeds geestrijk, vriend va-, de waarheid, kostbaar en verre van wat men onder „lol van ver dachte huize" verstaat. Internationaal echter, aldus pa ter Schreurs, staat de Hollandse hu mor niet zo hoog aangeschreven; men heeft het moeten doen met de ïera Obscura van Hildebrand. Het Nederlandse volk in z'n geheel is da ook niet vol van humor; er zijn slechts enkele reservaten.Be halve Amsterdam is Limburg er een van! Ook de psychologische zijde van de humor werd door pater Schreurs bekeken, evenals haar invloed op de mensen. Aan de goede humor moet men twee elementaire eisen stellen: visionair en plastisch ver mogen. De mens die dit bezit, heeft c a natuur-talent, voortkomend uit onze oude cultuur en beschaving. Met talrijke voorbeelden uit het dagelijks leven, waaruit de Limbur ger zijn humor put, illustreerde spr. c. smakelijke wijze dit betoog, daarbij onderscheid makend tussen 1. jmor uit Maastricht, uit Sittard en uit de dorpen. Ogenschijnlijk is daar geen onderscheid in, maar een zo deskundig man als pater Schreurs weet er allerlei subtiele verschillen in te ontdekken en duidelijk te ma ken. En zo bracht hij op deze herfst avond in het kille Leiden iets over LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: de heren H. W. Carp te Rotterdam en G. J. Kem perman te Leiden; voor het artsexa men le gedeelte: de heer J. M- de Bok te Oegstgeest; voor het artsexamen 2e gedeelte: mej. E. M. J. Meijers te Rotterdam en de heren F. A. C Broekmans te Rotterdam; A. H. Baal le Wassenaar en O. Makstenieks te Oegstgeest; voor het doctoraal exa men Nederlands recht: mej. J. C. M. L. Jamin te Rotterdam: voor het can- didaatsexamen Klassieke taal- en let terkunde: mej. L. I. Heintz te Voor burg; voor het doctoraal examen Ro maanse taal- en letterkunde (Frans), mevr. J. C. A. Gadourak-Backer te Den Haag; voor het Voorbereidend Kerkelijk examen: de heer J. H. Jim- minh te Leiden; voor het propaedeu tisch examen Godgeleerdheid: mej. M. C. F. v. d. Schalk te Leiden. van di zonnige warmte uit Limburg, wat aandeed als een weldadige o; - Do stille aandacht, de klare laeh, die telkens opklaterde en het enthou siaste applaus zullen voor pater Sc) reurs een teken geweest zijn dat Leiden, zo het al geen humor kent, deze toch wel op de juiste waarde weet te schatten! Vol van dankbaarheid was het dankwoord, dat de presidente, me vrouw Bergers, sprak. NIEUW VAANDEL VOOR DE VRIENDENKRING. Terecht hebben vele leden van de Vriendenkring tei ere van het Aller heiligste Sacrament zich afgevraagd, of het niet mogelijk zou zijn, het vaandel te restaureren. Door het re gelmatig gebruik in alle paj-ochies van onze stad gedurende tientallen jaren heeft het veel van zijn oor spronkelijke frisheid verloren. Reeds jaren heeft deze aangelegen heid een punt van bespreking uitge maakt op de vergaderingen van be stuur en leden van de Vrienden kring. Gebrek aan de speciale mate rialen, welke voor herstel nodig wa ren, hebben een grondige behande ling uitgesteld en tenslotte verhin derd en na uitvoerige bestudering van deze kwestie kwamen bestuur en leden tot de conclusie dat de enige goede oplossing zou zijn een nieuw vaandel waardig om als hulde aan het H. Sacrament te dienen namens de 1800 leden van de Vriendenkring te Leiden. Er heeft zich een vaandel-comité gevormd uit bestuur en leden van de Vriendenkring, welke zich ten doel stelt op korte termijn de financiën hiervoor bijeen te brengen. De bescheiden jaarlijkse contribu tie van de leden wordt geheel ge bruikt voor bloemen en kaarsen in alle parochies van de stad, de or ganisatie van de jaarlijkse Vrienden kringdag, drukwerk o.a. oproepings- kaarten biduren, H.H. Missen voor levende en heel bijzonder voor de overleden leden We menen niet ver mis te tasten wanneer aangenomen wordt, dat deze actiepunten, welke gedurende bijna een halve eeuw het kenmerk van de Vriendenkring wa ren, niet in gfevaar mogen gebracht worden. En dit behoeft ook niet, wanneer alle leden van de Vriendenkring éénmaal een extra daad stellen. Het ligt in de bedoeling dat bin nenkort alle 1800 leden van de Vrien denkring binnen een tijdsverloop van 14 dagen bezocht worden. Wanneer deze 14 dagen zullen zijn, wordt nog nader bekend gemaakt. Indien ieder lid eenmaal een k'ei- ne bijdrage geeft komt er een nieuw vaandel; wanneer velen voor wie het mogelijk is wat meer geven komt er niet alleen een nieuw maar ook een pracht vaandel. Op de eerste plaats zijn 45 leden van de Vriendenkring nodig, die zich bepalen 14 dagen ieder 40 leden te bezoeken en antwoord te vragen op de voordien per post verzonden circulaire. De lijsten worder door de commissie vastgeste'd. straatsgewij- ze, zodat ieder maar een zter klein gedeelte der stad te bewerken heeft. Wie mede wil werken geve zich thans mondeling of schriftelijk op bij de volgende adressen: Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph: H. C. Fisser, Timorstraat 60 of G. v. d. Wiel, N'euwe Rijn 78. Parochie H. Petrus: P Develing v. d. Waalstraat 28 W. v. Kesteren, Ka- m*riinph Onneslaan 6. Parochie: O.L.Vr. Onbevlekt Ont vangen: C. Verhoeven. St'lle Rijn 15 of J. Koelewijn. Haarhweg 51b. Parochie H. Leonardus: A. Vree burg, de Genestetstraat 37 of A. Pont, Morschkaje 20. Met belangstelling wachten we op uw spontane daad. Het moet een erezaak genoemd worden voor de leden van Vrienden kring dit vaandel geheel en alleen uit bijdragen van de leden van de ver eniging te schenken. Vaandelcomité Vrienden kring. GEDENKSTEEN VOOR Dr. POORTMAN. Comité tér voorbereiding samen gesteld. Onmiddellijk na het zo plotseling overlijden van dr. Poortman hebben enige vrienden en patiënten van de ze Leidse medicus overleg gepleegd, waarbij ter sprake kwam op welke wijze op het graf van hun overleden vriend en huisarts een passende ge denksteen zou zijn o pte richten. Na mede-overleg met de familie Poortman is een klein comité gefor meerd, dat bestaat uit: mr. dr. W. Hugenholtz, Rapenburg 55, ds. A. J. Snaayer, Houtlaan 19 (Giro 4022), mej. C. J. Oostdam, Lange Pieters- kerkkoorsteeg 17, die zich resp. be last zagen met het voorzitterschap, de functie van penningmeester, ter wijl de werkzaamheden van het se cretariaat geschieden vanuit het adres: Lange Pleterskerkkoorsteeg No. 17. Verder maken nog deel van het comité uit: mevr. Dubbeldam en mej. Boelmer, alsmede de heren L. A. Mennes, J. B. H. Oostdam en M. H. de Reede. Een uitbreiding van dit kleine comité maakte nog een punt van bespreking uit. Zij, die prijs stellen op de vermel ding van hun namen in het aan te bieden album kunnen een circulaire, zoals inmiddels verzonden aanvra gen aan de gemelde adressen; even tueel telefonisch onder. No. 22851. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester, de Wethouder van Financi n, de Heer D. van der Kwaak, alsmede de Wethouder van Openbare Werken, de Heer Jonge- leen zijn verhinderd a.s- Woensdag spreekuur te houden. 4133 AMBTSAANVAARDING VAN dr. W. J. KOLFF. Openbare les over kunstmatige organen. Dr. W. J. Kolff uit Kampen aan vaardde Vrijdagmiddag door het ge ven van een openbare les in het klein auditorium van de Leidse Aca demie het ambt van privaat-docent in de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de nier-pathologie. Spr. wijdde deze les aan de mogelijk heid tot verlenging van het mense lijk leven met kunstmatige organen bij vroeger dodelijke beschadigingen van organen als nier, hart en long. Na afloop van de door de be schrijving van talrijke medische ex perimenten geboekstaafde voor dracht, werd een drietal films ver toond, welke de kunstmatige orga nen, zoals zij in de voordracht wer den beschreven, in beeld brachten. De talrijke medici en verdere be langstellenden kregen nadien gele genheid dr. Kolff met diens ambts aanvaarding persoonlijk geluk te wensen. APOTHEKERS-ASSISTENTEN. Geslaagd voor het apthekers-as- sistentenexamen: de dames A. P Bijl. A. G. Esselbrugge G. M. Foef N. W. Griep. M Groenenberg, A H M. van Lindt. A. M. van der Toorn A. A. H. Veeienturf, C. M. de Vries, J. F. van Waasdijk en C. S. Walpot Leiden, Breesiraat 143, Tel. 25873 Bioscopen Lido brengt deze week de Engelse film „Adam en Evelyne". Adam is hier niet ons aller voorvader, maar een meneer ,die met gokken zijn fortuin maakt. En Evelyne? Wel, dat is een weesmeisje, dat eigenlijk niets met Adam te maken heeft, behalve dan dat zij de dochter is van een vriend van Adam. Nu is het malle van de historie dat Adam niet weet, dat zijn vriend een dochtertje heeft en dat Evelyne niet beter weet of Adam is haar vader. De vriend sterft en Adam gaat op diens verzoek het meisje bezoeken. En pardoes is hij papa. Gelukkig komt een jaloerse vrouw de idylle verstoren en vertelt aan Evelyne, dat Adam haar vader niet is. Erg verdrietig, maar toch wel gelukkig want weesmeisjes kunnen ook aardige meisjes zijn en in Adam tenslotte al spoedig „de oude Adam ontwaakt. Om kort te gaan. aan het eind wordt het een gelukkig stel. En van gokken geen sprake meer. Een kalme film met veel En gelse humor; onderhoudend en met voortreffelijk spel van de jeugdige actrice Jean Simmons. Voor 18 jaar. Trianon heeft een Weense film, getiteld „De Engel met de bazuin". De bekende Weense luchthartigheid is aan deze filmgeschiedenis volko men vreemd, integendeel: zij is wat zwaar op de hand. En stukken te lang! De „engel met de bazuinis een oud embleem voor een huis, dat reeds in de 18e eeuw in Wenen stond en eigendom was van een wel varende familie Wij zien nu de ge schiedenis van deze familie, gegroe peerd rond de figuur van een vr^uw (Paula Wessely) De geschiedenis be gint al in 1888 en eindigt in onze na oorlogse tijd In 60 jaren is heel wat gebeurd en alle grote gebeurtne'ssen in Oostenriik bliiken hun terugslag gehad te hebben op de ..Fngel met de bazuin". Vanaf het drama van Mayerling, waar de vrouw ook al iets mee te maken heeft gehad tot aan haar noodlottig einde onder het Nazi-bewind volgen wij de loon der gebeurtenissen. De oorlog verwoest het leven, maar de zoon maakt weer een nieuw begin. De samenstellers Zaterdag 26 November. Ja, nu moet U eens even goed luisteren. Elders in dit nummer vindt U een verslag van de avond, die de Gildegroep van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging gisteren hield. Maar daar staat niet in vermeld dat de presidente, na haar dankwoord aan pater Schreurs, de leden som meerde nog even te blijven. Want er kwam nog een Sinterklaas-sur prise Vol verwachting klopten aller harten, toen twee grote dozen wer den onengemaakt. Wat er in zat? Wel, Stadskok weet niet hoeveel paar kapotte kousen. Want de jon gens van het Don Boscohuis, Rapen burg 52. zijn nu niet bepaald van .die zachtzinnige knaapjes, die steeds maar stil op een stoel zitten Enfin, moeders weten er van mee te pra ten. Toen de laatste Don Bosco-was van de lijn kwam, sloeg de directrice de schrik om het hart. Daar was geen beginnen meer aan. En daarom gingen gisteravond alle dames met een of meer paar kapotte kousen naar huis. Om te stoppen. En dan weer terug te bezorgen. Heel na tuurlijk. En dan zouden we ook nog even kunnen vermelden dat de bazar in Boorapparaten 1. Nieuwste Toestellen met in gebouwde batterijen; 2. Welke U één week op proef kunt krijgen. Aangesloten bij het Financierings- instituut (Rijnland en Omstreken). Batterijen v. alle toestellen FIRMA GEBR. PAES naast Stadsgehoorzaal. Breestraat 58, Tel. 23620, Leiden Oostenrijkse film, maar onder de vele fragmenten van het verhaal vindt men toch menig goed getekend en ontroerend tafereel en de onder grond van de film, datgene wat de makers eigenlijk hebben willen zeg gen, is een stukje levensernst, dat even stil maakt. Voor 18 jaar. Rex vertoont „Het purperen mas ker", een sensationele avonturen film. Er wordt veel in geknokt en daarom voorbehouden voor 14-jari- gen en ouder. Casino. Over ,:,Ditte, een men senkind" schreven wij reeds uitvoe rig bij gelegenheid van de eerste vetroning hir ter stede. Het was een goede gedachte, deze film nog eens terug te brengen. Ze geeft een prachtige typering van karakters, die, al zi.in ze niet ingesteld op onze mentaliteit, toch zó diep menselijk zijn, dat we geröerd worden door hun trafiek. Voor hen, die de waar de van het leven kennen waaronder wij slechts de volwassenen rekenen, zal deze film goed en mooi zijn. Luxor brengt deze week de zeer aantrekkelijke kleurenfilm „Om streden aarde". Het is ee ngeschie- denis die zich afspeelt in de dagen van de buroeroorTog in Amerika. De streden aarde''. Het is een geschie- gaat, is een vallei die door achter- eenvol^endp generaties van één fa mine in cultuur is gebracht. De be woners van dit plekje grond treden tiidens de burgeroorlog uit de lan- denunie, waardoor zij genoodzaakt worden de strijd aan te b'nHen tegen een goed uitgerust leger Het behoeft nauwelüks betoog, dat het handje vol onstandebngen zeer spoedig het loodje moet leggen. De hoofdzaak in ^eze f'lm is ook n;°t het beha^n van ongeloofwaardige overwinnin gen, maar de dvnamische weergave van een oostand. En in dit onzicht is zii zeker geslaafd De gevechtsscènes ziin spannend en de passages zonder geweren biizond°r onderhoudend ^ank zij een liefdes«esohip','^;'\ die geprooeeteerd is te°en ''e achter grond van Amerika's woeligste da gen. De liefhebbers van het avontuurlij van de film hebben teveel willen ke genre kunnen hun hart ophalen, vertellen, dat is de zwakte van deze I Voor personen boven 18 jaar. Het was in 1900 niet meer studenten een zó dat een meisje op straat schap op te richten op de werd nagewezen en in avonden waarvan zij e.kaar haar familiekring veracht, aan konden ontmoe als zij het dorst te wagen een studie aan de hoge school te beginnen. De fi guren Lize Wijsman uit „De Opstandigen" van Jo van /immers Kuiler en Truida Leedebour uit „De Klop op de Deur" van Ina Boudier-Bakker dateren uit een kwart-eeuw daar- t^»®*-®*»®*#®*»®*»®?»®»-®*#®?»®:»»©».»®?»®?»®»»©?.©»*®*»®*» voor, in de tijd rondom de Frans-Duitse oorlog, toen het een meisje slechts paste om te wachten op »N®»*©«^)«>©««©»<©#<«s#*©i«!©w©«rf©v©«rf©c5®v©w©«^>)w©«(© leesgezel- Dit leesgezelschap is het begin geweest van de Ver eniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden, dat in Januari 1950 een halve eeuw oud zal zijn. De V. V. S. L." zoals men deze vereniging beter kent, maakte in de aanvang gebruik genomen werd. Gestaag steeg het aantal leden, dat vooral na de oorlog, toen in het kader van de Civitas-gedachte de confessionele studenten verenigingen niet meer apart naast het L. S. C. en de V. V S L. kwamen te staan, belangrijk groter werd Momenteel zijn er ruim 1000 .eden die 95 pet van de Leidse meisjes-stu- derten uitmaken. Uan leeig,e$,elAchafi tat 1000 leden een man, wiens deemoc dige en dom-gehouden moeilijke tijden door. volgelinge zij moest wor den, of om ongehuwd te blijven en haar familie tot aan de dood tot last te zijn. Maar toch was er om streeks de eeuwwisseling, hoewel de vrouwen-eman cipatie een feit geworden was. nog moed voor nodig om als meisje plaats te ne men in de collegebanken. Het aantal v/as dan ook niet groot en relatief ten opzichte van hun man nelijke collega's zelfs zeer gering. Dat aantal schijnt in het jaar 1900 degsalniettemin groot genoeg geweest te zijn om voor die meisjes- En het duurde tot 1912. alvo rens de toenmalige rector- magnificus. prof. dr. F. Pij per. de vereniging officieel erkende. Toen waren de kinderziekten overwon nen: de vereniging genoot vanaf die tiid de gebrui kelijke faciliteiten en nam de haar toekomende plaats in het academiale leven in. Inmiddels was het lees gezelschap toch wel uitge groeid. Want reeds na en kele ja-en beschikte de vereniging over enige lo kalen van het Nutsgebouw. totdat in 1928 het huidi ge pand. Rapenburg 65. het woonhuis van burge meester de Giizelaar. in Hoe het aantal ook ge groeid mogr. zijn, een van de he.ang!kste taken, die da veren g'ng zich stelt, is onveranderd gebleven. Reeds bij de oprichti ig heeft mer. ingezien, dat de vrouwelijke studenten contact dienden te hou den met de burgerij. In 1902 werd voor het eerst een St. Nicolaasfeest ge geven voor onvermogende kinderen, een traditie, die zich nog steeds voo_tzet. Over doelstelling werk van de V. V. S. L. zitUen we rondom de fees telijke herdenking van dit gouden jubileum nog het een en ander kunnen s- t' „1. We kunnen daar om thans met het boven staande volstaan eri er nog slechts op wijzen dat ook H. M. koningin Julia na tijdens haar studiejaren (1927—1930) lid is ge weest. Het is echter nog riet bekend of H- M de feestelijkheden zal bijwo nen. De koningin pleegt altijd gewoon als andere reünisten op de gebruike lijke wi.jze voor een reü nie in te schrijven. Het programma vermeldt van 19 tot en met 24 Ja nuari a. s. verschillende festiviteiten, waarin di1 burgerij betrokken zal worden n.l. de huisvrou wen. gemeente-pe"soreel kinderen, wezen en hof- jesbèwoners. Drie dagen 25. 26 en 27 Januari, is het groot feest. Hiervoor is een lijvig pro gramma samengesteld, be staande uit feestelijke ont vangsten. gala-voorstellin gen. een mode-show en een avond van ..Leidse Leut'.' Bij dit alle? worden ook de reünisten ver wacht. Van de 1600 denkt men dat er ongeveer 800 zul.en komen. Hie-voor en moet onderdak bij de L. burgerij gezocht worden. »s- waarvoor een speciale com missie is ingesteld. Reeds mogen wii de Leidenaars aansporen hieraan hun medewerking te verlenen. het Diaconessenhuis, ten bate van het bouwfonds, ruim' 6800 gulden heeft opgebracht. Wat de organisato ren een prachtig resultaat vinden. Wij ook. Bovendien vinden wij het belang rijk dat de Eltax hedenmiddag twee piksplinter nieuwe autobussen in cir culatie heeft gebracht. Als we de directie mogen geloven en waar om zouden we dat niet? voldoen die bussen aan de hoogste eisen van veiligheid, comfort en afwerking. Iedere bus heeft 30 zitplaatsen en bovendien kunnen er nog 16 men sen' een staanolaats krijgpn. Minder prettig is het volgende be- icht. De 40-jarige mevr. M. C. H uit de Sophiastraat, zou gisteren n een of andere winkel eens even wat worst gaan snijden. Dat deed ze. Maar per ongeluk ging het topje van haar linkerduim ook mee. Dat was natuurlijk niet de bedoeling ge weest. En daarom bracht de E.H.D. die dame naar het Academisch Zie kenhuis. De Bond van Huis- en Grondeige naren afd. Leiden en omstreken, heeft weer eens een vergadering ge houden. Daar heeft de voorzitter, de heer B. J. Huurman, een uiteenzet ting gegeven over de noodzaak van huurverhoging, Die zal dan ook wel komen. De contributie werd ver hoogd. variërend van 1 tot 10 gul den, al naar gelang het aantal inge schreven woningen. Maar die ver hoging gaat pas door als eerst de huren verhoogd zijn. De heer J. v. d. Steen bedankte, wegens zijn hoge leeftijd, voor z'n bestuursfunctie. Daarom spraken de voorzitter en de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, vriendelijke woorden tot hem. Willen alle leiders en leidsters van jeugd-, jongeren- en sportbe- weging in het district Leiden voor al nog evên denken aan de contact- morgen van de Katholieke Jeugd raad? Die begint morgenochtend om negen uur in de Kath. H.B S., Ma- riënpoelstraat, met een H. Mis. Daar na spreekt drs. Jac. Stalpers over ..Taak en waarde van de jeugdlei- aing". Dit lijkt ons uitermate be langrijk. Zodat we een geweldige opkomst verwachten. En als u vanmiddag ziet dat gro te mensendrommen samenstromen in de stad. weet dan dat St. Nicolaas z'n intrede in de Sleutelstad heeft gedaan. Hij komt speciaal voor de kinderen van de openbare lagere schdlen, die in de Stadsgehoorzaal een middagfeest hebben. Ert' als we dan vandaag deze wel zeer kleine Hutspot besluiten, willen we dit toch niet doen. alvorens nog eens, even de kindertjes van het .RK. Wees- en Oudeliedenhuis, St. Jaccbsgracht 1, in de volle belang stelling plaatsen. Want er zijn nog steeds mensen, die prachtige voor nemens gemaakt hebben, maar we gens drukte deze nog niet hebben uitgevoerd. Maar het kan nog. Want Sinterklaas is nog niet geweest. Die goede man heeft het trouwens veel te druk. Want hij moet ook nog zor gen voor de kinderen van de zusters Carmelitessen, Oude Vest. Ook hier kunnen Stadskoks lezers een handje helpen. En wie nu eens echt prettig de Zondag wil ingaan, moet van daag nog even dat zaakje in orde brengen. Want we hebben afgespro ken: niemand kan oprecht Sinter klaasfeest vieren, als niet eerst voor deze kinderen is gezorgd! STADSKOK. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 27 November '49 zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: de Bruyne, de Graaff, Lan- gezaal. Postel en Veldhuizen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 No vember 13 uur tot Zaterdag 3 De cember 8 uur waargenomen door: de Anotheek Duyster, Nieuwe Rü'n 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezast~aat 31, tel. 20313. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Daniël, z. van V. de Bol ster en J. Mieloo; Alexander, z. van G. van der Stoel en A E. den Uijl; Nicolaas Izak Adrianus, z. van N. Meeuwenoord en H. Stouten; Elisa beth, d. van S. Singerling en C. J. Hillebrand; Maarten, z. van P. Ker- pershoek en C. Guijt; Maartje Klazi- na, d. van J. van Duijn en K. van der Plas; Alida. d. van J. Siera en M. C. Smit; Rika, d. van L. van der Reij- den en G. Geuke; Frederik, z. van J. Lenelaar en J. C. Faas. Overleden: A J. Hillenaar vr. 77 j.; P. M. van Ark, man 56 j. Minister bezoekt de „Arncud" Gistermiddag heeft de minister v. Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld, vergezeld van zijn secretaris-generaal dr. ir. Z. Y van der Meer tn de directeur-gene raal \an de Vo'kshuisvesting ir. H. W. Mouton een bezoek gebracht aan de kalkzandsteenfabriek „Arnoud". Behalve directie en enige leden van de raad v?n beheer waren aanwezig burgemeester en wethouders van Rillegom In de gesprekken bracht de minister naar voren dat hii de bak steenproductie ruim op 1 milliard per jas', schat. Indien het tweeploegen- stelsel zou zijn ingevoerd zou de kalkzandsteenindustrie een produc tie van 650 mil ioen per jaar hebben kunnen bereiken. Om de binnenlandse behoefte te dekken is een baksteen productie van 1 milliard en een kalkzandsteenproductie van 500 mil- lioen pei jaai r odig Door de minister werd een bezoek gebracht aan de nieuwe woningen, die bij de fabriek gebouwd zijn. De bouw van deze woningen is een ex periment. want voor de bouw van gevels is kalkzandsteen gebruikt, het geen nog rooit gebeurde. Na zich nog enige ogenblikken met de bewo ners onderhouden te hebben vertrok de minister weer naar Den Haag. KATWITK AAN DEN RITN „Hulpkas bij Ziekte. Het leden tal is vooruitgaand. Er is een batig saldo. De bestuursleden W. Boter- vnans en W. Rous werden herkozen. Ko-plu-ko. Deze vereniging opende haar jaarlijkse tentoonstel ling in het gebouw Zuidstraat. Er wa ren 540 dieren ingezonden. Prijswin- ners waren: van konijnen: P. Hom mel, D. van Duyn. L. Parlevliet, L. A. Kreft, R. van der Haak en J Schaddee van Doorn. Van sierdui- ven: G. van Delft, L A. Kreft, C. van der Haak. J. N. Silvis. T. van Schie, M. Grimbergen, P. Varkevis- ser. Van kippen. Joh. Pronk, J. van Schie, M. C. van der Haak, J. N. Si bie, L. A. Kreft, D Parlevliet. Van kanaries: K. van Duyn, H. Krijgs man. A. van Rijn. OEGSTGF/EST HET VERBOUWDE RAADHUIS. Het verbouwde gemeentehuis zal Donderdag 1 December te half 3 ge opend worden door de commissaris der Koningin. Voor de ingezetenen is er gelegen heid het raadhuis te bezichtigen Vrij dag a.s van 34 en van 7—8 uur. Raadhuis-ramen. Acn gebrs Dullaart te Leiden is opgedragen de vervaardiging van 10 glas-in-lood- ramen, welke door de burgerij zul len word m aangeboden bij de ope ning van het verbouwde raadhuis. Geboren: Johanna d. v. C. v. d. Vijver en N. v. Woersem, Maria Jo hanna d. v. M. W. v. d. Meij en J v. d. Zwart, Cornelis Martin z. v. D. Smit en M. H. H. A. Rittershaus. Hen. drika d. v. C. van Rossum en G. van Duijn Cornelis Johannes Maria z. v. G. Strijk en M. C. J. van Rijn, Rudolf Leo Maria z. v. S. C. G. van Alkemade en T. C. van der Leden, Gerretje d. v. C. de Mooij en W. van Klaveren. Ondertrouwd: Izaak Jacob 30 jr en van Konijnenburg 22 jr. Getrouwd: Johannes Hermanus Schrijvers en C. M. C. van Renswouw J. Zuurmond en J. van Grol. Overleden: Leonardus Hendrikus Sala 79 jaar VOORSCHOTEN Buurtfeest „Leidseweg Noord". Dit was de vierde feestavond, die de buurtvereniging reeds georganiseerd heeft. Deze had tot doel geld te ver zamelen voor het St. Nicolaasfeest voor de 350 kinderen, die er voor in aanmerking komen. De zaal was vol en de stemming opperbest. De voor zitter, de heer F. v. d. Broeke, richt te zich tot de heer en mevr. Koning, die in de afgelopen zomer de ver eniging en de kinderen van de Leid seweg verblijd hadden door hun schenking van 2 draaimolens voor de speeltuin. Deze avond traden voor het voetlicht de „Molengezellen", een personeelsvereniging van Tieleman en Dros uit Leiden. Op verdienstelij ke wijze speelden zij het stuk „De geest van de Olmenhoeve" Het spel en het stuk vielen zeer in de smaak van het publiek Met gezellig samen zijn en een dansje werd de avond be sloten. Gemeenteraad. Op Maandag a.s. vergadert de Raad. Agenda o.a. be schikbaarstelling van 7.400 voor het doortrekken en aanleggen voor een voetpad langs de Papelaan; herzie ning uitbreidingspaln; nieuwe rege ling beloning brandweerpersoneel; verbetering openbare verlichting. Verbetering Papelaan. B. en W. stellen voor, over te gaan tot het aanleggen van een trottoir langs de Papelaan, van de Tulpstraat tot aan de Oranjekade en van Papelaan 156a t.m. no. 206. Tevens zal dan worden overgegaan tot bestrating van het ge deelte van Papelaan le t.m. 9bis. Met niet al te beste schoenen zal men dan óók op de Papelaan kunnen wandelen. HAAGSE GERECHTSHOF Rijwieldiefstal C. S. D. T. uit Harlingen heeft zich voor de recht bank te verantwoorden gehad we gens diefstal van een rijwiel gepleed te Oegstgeest ten nadele van K. v. Veen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf. Brutaal M. C. L. te Leiden had in Januari aan het station een kof fer afgehaald op vertoon van een vals regu. De rechtbank heeft ver dachte hiervoor zeven maanden ge vangenisstraf opgelegd. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS, via Londen pass. 25 25 Nov. Suez. JOH. v. OLDENBAR- 25 Nov. Suez. JOHè v. OLDENBAR- NEVELT 25 Nov. te Suez verw. KA- BERLINGH ONNES25 Nov. 11.45 v. Port Said. SARANGAN, 26 Nov. te Colombo verw. ZUIDERKRUIS 25 ^Tov v. Batavia.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2