3)e ft2iclóeöoti/fca/nt WAARHEEN BONN? Het verkeer in Frankrijk lag stil Frans parlement aanvaardt Duitsland-politiek Ruslands hand in China Afschaffing handels belemmeringen ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 41se JAARGANG No. 11837 Jlrectenr: C. M. VAN HAMEÈSVELD. Hoofdredacteur: TH. WLLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Franse regering krijgt haar vertrouwensvotum (met vermaningen) Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826. Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w-, 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 1"\E RESULTATEN, waartoe de be- sprekingen van de Grote Drie en in vervolge daarop van de Hoge Com missarissen over West- Duitsland met de Duitse bondskanselier dr. Adenauer hebben geleid, zijn deze week vastgelegd in een Protocol, dat Donderdag is ondertekend. Donder dagavond heeft de bondskanselier de inhoud bekend gemaakt in een rede voor het West-Duitse parlement te Bonn. Zoals bekend, zijn de voor naamste bepalingen, dat aan West- Duitse garanties, dat de Duitsers zich worden gedaan o.a. de stopzetting van de ontmanteling van een achttien tal grote fabrieken in ruil voor Duiste garanties dat de Duitsers zich niet opnieuw op militaristische wijze gaan bewapenen, en in ruil voor toe treding van West-Duitsland tot het Ruhrstatuut. Daarmee is de officiële staat van oorlog tussen de Westelijke mogendheden en Duitsland niet op geheven, maar beide partijen hebben erkend, dat de geest van de thans gesloten overeenkomst het tegendeel is van een staat van oorlog. De geal lieerden hebben dan ook toestem ming verleend, om Duitsland toe te laten tot de Raad van Europa.. „Daarmede is Duitsland weer prac- tisch erkend als volwaardige mo gendheid, juichte dr. Adenauer, en wat de ontmantelingskwestie be treft heeft Duitsland negentig pro cent gekregen van hetgeen het ver langde". Adenauer was met het resultaat dus nogal ingenomen en het was een meer dan koude douche voor hem, dat met name de sociaal-democraten zich zó fel tegen zijn politiek keerden als in de avond- en nachtzitting van Donderdag op Vrijdag het geval was. Vooral dat toetreden tot het Ruhr statuut zit hun danig dwars. Vol gens dit statuut staat de industrie van het Ruhrgebied onder controle van een internationaal gezags-orgaan, welke toestand nu gesanctioneerd wordt door het toetreden van West- Duitsland. De sociaal-democraten, die liever via hun 'vakbonden zelf het roer in handen hadden willen hebben, willen geen erkenning van het Ruhrstatuut en eisen dat de des betreffende overeenkomst zal wor den geratificeerd door het parle ment, in de hoop natuurlijk, dat het parlement ratificatie zal weigeren. De Hoge Commissarissen staan evenwel op het standüunt, dat het hier geen gewone overeenkomst be treft tussen souvereine statén en dat er dus van een ratificatie geen sprake kan zijn. „Dat is ongrondwet tig". roepen de sociaal-democraten en zij noemen Adenauer de kanselier van de geallieerden. „Hadden wij' dan al onze fabrieken moeten laten ontmantelen", roept Adenauer ver twijfeld uit. Dat willen de sociaal democraten natuurlijk ook niet, maar zfj zijn van mening, dat het toch niet zover zou zijn gekomen. Met sta kingen zouden zij de stopzetting wel afgedwongen hebben, menen zij. En dan was de eer aan hen geweest! J^E HOUDING der West -Duitse sociaal-democraten wier leider Schumacher zich liet verleiden tot dergelijke uitdrukkingen, dat hij voor 20 dagen als parlementslid geschorst werd - heeft stellig geen goed gedaan aan de stemming in de Franse As- semblée. Daar gaat de toenadering tot Bonn niet bepaald van harte. De gemiddelde Fransman heeft het ge voel, dat de Franse regering zich te veel laat beinvloeden door Amerika en dat er wat meer rekening moet worden gehouden met de belangen van Frankrijk zelf. En die belangen van Frankrijk ziet men voorname lijk in de sterkst mogelijke garantie, dat het Duitse nationalisme niet we derom de kop zal opsteken. Het op treden der socialisten is koren op de molen van die Fransen, die vrezen, dat de Pruisische aanvalsgeest nog altijd levend is en onuitroeibaar zal blijken te zijn. Men begrijpt de Ame rikanen wel, die zelf niets te duch ten hebben van een eventuele Duit se aanval, maar die prijs stellen op een zo spoedig mogelijke economische opleving van Duitsland en van ge heel West-Europa. Maar, zeggen de Fransen, wordt er niet te veel aan dacht geschonken aan de economi sche en financiële belangen? Er zijn ook nog politieke belangen en deze gelden voor Frankrijk dubbel zwaar. Die ontmanteling der Duitse fabrie ken is een maatregel, welke niet voor niets is uitgevonden. Gaat men de Duitsers toestaan, zich econo misch weer sterk te maken, dan is het onafwendbaar gevolg, dat zij zich vandaag of morgen ook militair sterk maken. Deze redenering is in derdaad logisch en klemmend. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het onmogelijk is Duitsland on gewapend te houden, omdat het on mogelijk is, een volk, dat economisch welvarend is, onder de duim te hou den. En zolang Duitschland niet eco nomisch welvarend wordt, kan West- Europa ook niet welvarend zijn. Het is* dan ook niet te verwonderen, dat de Fransen wel mopperen, dat men niet genoeg aandacht aan hun overigens gerechtvaardigde vrees schenkt, maar dat zij niet kunnen aangeven, hoe het probleem-Duits- land dan wel moet worden opgelost, als men rekening houdt met hun be zwaren. Vandaar dat de Franse Nat. Vergadering vannacht, na drie dagen sputteren, de Duitsland-politiek van de regering tenslotte toch goedge keurd heeft. Laten wij hopen, dat de toekomst zal uitwijzen, dat de Franse vrees ditmaal ongegrond is geweest. Doch dan zal een eerste vereiste zijn, dat te Bonn een grotere discipline en wat meer zin voor de realiteit aan de dag wordt gelegd. Geen eenstemmige actie der werkende klasse VERENTWINTIG UUR LANG hebben ongeveer drie millioen Franse arbeiders gestaakt en daardoor hun land grote schade berokkend. Incidenten zijn er niet voorgevallen. Men hoort zowel-zeggen dat de sta king een groot succes is geweest, als dat zij een volkomen mislukking was. Het ernstigst is het verkeer voor al het internationale getroffen Slechts één vliegtuig, van de K.L.M., is uit Amsterdam naar Parijs ver trokken. Van dev internationale trei nen heeft ongeveer de helft gereden. Vrijwel alle arbeiders- van de Pa- rijse métro hebben 'gestaakt. Kran ten waren niet te koop. In de grote fabrieken van Parijs lag het werk geheel stil en in andere werd slechts door enkelen gewerkt. In geen en kele haven waren de arbeiders aan het werk. Mensen die wilden wer ken, konden niet, omdat er geen bus, métro, tram of trein was om hen naar hun werk te brengen. Het merkwaardige is, dat er bij de P.T.T., die meestal veel last heeft, vrijwel gewoon werd doorgewerkt. De post werd bezorgd maar de ra dio zweeg, behalve om drie nieuws bulletins om te roepen. Te Parjjs en in de grote provincie steden werkte de telefoon normaal, was voedsel overal verkrijgbaar en was' de gas-, licht- en watervoorzie ning bijna regelmatig. Volgens een officiële gisteravond uitgegeven verklaring van het mi nisterie van binnenlandse zaken „had de staking veel gevolgen, maar droeg zij niet het karakter van een een stemmige actie der werkende klasse" Slechts twee incidenten werden gemeld, namelijk aan de stations te Bordeaux en Dijon. waar de politie demonstranten uit elkaar moest ja gen. De stakers te Dijon wierpen met steenen naar passerende treinen. Le den van de republikeinse garde te Dijon maakten gebruik van traangas om 2,000 stakers uit elkaar te jagen, die na een massabijeenkomst naar de prefectuur optrokken. De staking was geproclameerd door de twee groote Franse vakbonden, de Force Ouvrière en de communistische C.G.T., die te zamen 3.100.000 leden tellen. Zij eisen loonsverhoging en terugkeer tot het stelsel van collec tief onderhandelen over arbeidsvoor woorden. De katholieke federatie heeft geen deel aan de staking geno men. DE STAKING IN FRANKRIJK Acht milioen Franse werklieden zijn gisteren in staking gegaan om hun eis tot hogere lonen ingewilligd te krijgen. Een reiziger, die niet wist dat de staking was uitgebroken en per trein uit de Franse hoofdstad wilde vertrekken, kwam tot de con clusie, dat zulks niet mogelijks was. Het station lag verlaten. Motie van vertrouwen aangenomen r)E FRANSE Nationale Vergadering heeft hedenmorgen vroeg, na een debat van drie dagen over de buitenlandse politiek, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van de regeringspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de regering aanvaard. In de motie wordt de regering verzocht waakzaam te zijn ten aanzien van het herstel van Duitslands industrieel potentieel en gewezen op „de ongewijzigde hou ding van het Franse volk ten aanzi en van de vraag, of de industrieën van het Ruhrgebied aan de voormalige eigenaars moeten worden te ruggegeven". De Assemblée, aldus de motie, be schouwt internationalisatie van het Ruhrgebied als een essentiële waar borg voor de veiligheid van Europa. West-Duitsland moet uitgesloten blijven van het Atlantisch Pact en de vorming van een gewapende macht op Duits grondgebied moet absoluut verboden worden. Wel verklaart de Assemblée zich voor toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Zij verklaart zich verder voor geleidelijke vrijmaking van de han del en bevordering van de consti tutie van Europa in samenwerking met Engeland en de Benelux. Zij betreurt, dat „het ministerscomité van de Raad van Europa de aanbe velingen van de Europese Assem blée op zulk een onbevredigende wijze behandeld heeft", en dringt aan op zo spoedig mogelijke instel ling van een werkelijk Europees politiek gezag. De socialisten, de M.R.P., de radi calen en de meeste gematigden stem'den vóór de motie. De commu nisten, Gaullisten en rechtsen stem- „KWOMINTANG-BEUNHAZERIJ" In de politieke commissie der V.N. te Lake Success is gisteren de klacht van nationalistisch China ter sprake gekomen inzake Sovjet-Rus sische hulp aan de Chinese commu nisten. Wisjinski noemde dit punt van de agenda een stukje „Kwomin- tang-beunhazerij" en beneden de waardigheid van de V.N. Enig be sluit van de commissie in deze zou hij niet als „bindend" beschouwen. Toen de Chinese vertegenwoordi ger Tsjang het woord kreeg, verlie ten Wisjinski en zijn handlangers, de afgevaardigden van de Oekraine, Polen, Wit-Rusland en Tsjecho-Slo- wakije de zaal. Tsjang sprak de hoop uit, dat de Algemene Vergade ring de U.S.S.R. zou laken „voor haar sabotage van de inspanningen der nationalistische regering in Mandsjoerije en voor de militaire en economische hulpverlening aan de Chinese communisten". Tsjang verzocht de Algemene Ver gadering haar solidariteit uit te spreken ntet „de millioenen strijders voor de vrijheid in China". Hierna verdaagde de commissie de vergadering tot Maandag. CRITIEK VAN PRAVDA OP POLITIEK VAN INDIA. De Pravda laakte heden op vin nige wijze de politiek van Pandit Nehroe en Sardar Patel, die van In dia een Brits-Arrerikaan°e politie agent van het Oosten" maken. Het blad voegt hieraan toe: „De jongste lessen van de geschiedenis hebben aangetoond dat de rol van imperialistisch politie-agent steeds jammerlijk afloopt voor degenen, die haar kiezen". „De Pravda" beweert dat de be sprekingen van Sardar Patel met ge neraal William Slim, chef van de Brit se imperale generale staf, tot resultaat hebben gehad, dat „concrete maatre gelen zijn overwogen, die van India een versterkt kamp maken voor de voorbereiding van een nieuwe oorlog teneinde de volksbewegingen in Azië te vernietigen". Het blad maakt in dit opzicht melding van de deelne ming door Indische troepen aan de operaties op Malakka en van een Britsch-Indiasch accoord om de Bir mese regering te helpen de volksbe- ging in dit land te onderdrukken. den tegen. Er waren een vijftiental onthoudingen. Minister Schuman had tevoren verklaard, dat de overeenkomst van Bonn met de Westduitse regering geen prijsgeven van veiligheids waarborgen betekende doch een kans voor Duitsland om zijn eigen democratie te vestigen. Het toezicht op de Heilige Plaatsen De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Sjaret, heeft gisteren in de tweede politieke com missie een beroep gedaan op de V. N. om een overeenkomst met Israël te sluiten over toezicht en bescher ming van de Heilige Plaatsen in Jeruzalem. Hij wees het grootste deel van het plan van de verzoeningscommissie der V. N. voor Palestina, dat een permanent internationaal regiem voor Jeruzalem beoogt, van de hand. Hij diende in plaats daarvan een resolutie in, waarin de Algemene Vergadering wordt verzocht secre taris-generaal Trygve Lie te mach tigen een overeenkomst met Israël te tekenen. Tevoren had sir Alexander Cado- gan medegedeeld, dat Engeland het principe van het plan der commis sie geheel en al steunt. Hij verklaarde, dat Engeland be reid was elk voorstel, dat in een geest van compromis was ingediend om het plan meer aanvaardbaar te maken, to bestuderen. Egypte heeft het plan van de ver zoeningscommissie verworpen. DIENSTPLICHT IN SOWJET-ZONE? In aansluiting op het bericht van gisteren, inhoudend dat het West- Berlijnse dagblad „Der Abend" me dedeelde dat in April van het vol gende jaar de dienstplicht in de Sow- jet-Russische zone van Duitsland zou worden ingevoerd, kan nog het vol gende worden medegedeeld: Volgens „Der Abend" zou generaal Tsjoeikof op een conferentie het bo vengenoemde hebben medegedeeld. De thans bestaande „Volkspolitie" zou in het in de Sowjet-zone te vor men „democratische volksleger" wor den opgenomen. De plaatsvervan gende minister-president der Oost- Duitse regering, Walter Ulbricht, zou zijn opgedragen de nodige voorberei dingen te treffen voor het invoeren van de algemene dienstplicht. Het nieuwe „Democratische volks leger" zou in zes groepen, elk onder een afzonderlijk bevel, worden inge deeld. Bij elk der zes legergroepen zou een afdeling gevechtswagens en een eenheid gemotoriseerde infante rie zijn ingedeeld. Voorts zouden vliegers worden op geleid, waarvoor Sowjetrussische vliegtuigen ter beschikking zouden worden gesteld. Een Nederl. plan voor West-Europa ^EDERLAND heeft aan de Veren igde Staten een plan voorgelegd voor de integratie van de West europese economie. In dat plan wordt afschaffing der handelsbelem meringen voorgesteld en de stich ting van een „Europees Monetair Hulpfonds". Het plan was vervat in een memorandum, dat door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker aan de Amerikaan se ambassadeur Selden Chapin en Clarence Hunter, de leider van de ECA-missie in Nederland werd ov erhandigd. SCHEMA TE DEN HAAG BESPROKEN Het schema werd Donderdag be sproken op de Haagse conferentie met Belgische en Luxemburgse mi nisters en zal vermoedelijk de vorm van een Benelux-plan hebben, na dat het tijdens het weekend in Brus sel door experts opnieuw zal zijn opgesteld. Het is bedoeld als ant woord op een Frans memorandum, dat zal rondgaan als inleiding op Vijf mogendheden-besprekingen, die op 29 November in Parijs beginnen. Het plan zou beogen die West- Europese landen te verenigen, wier monetaire positie krachtig genoeg is, om opheffing der beperkende maatregelen op de huidige commer ciële transacties mogelijk te maken. Van Nederlandse zijde verwacht men, dat alle bij de OEEC aangeslo- Incident te Berlijn AMERIKAAN DOOR RUS NEERGESCHOTEN Gisteravond laat is een Ameri kaanse sergeant door een Russische schildwacht dodelijk gewond. Vol gens de eerste berichten is de ser geant zonder te stoppen door de Russische grenspost bij het vlieg veld Gatow gereden. Een Russische schildwacht loste een waarschu wingsschot op de auto, dat de ser geant trof De andere vier inzitten den van de auto werden niet ge wond. VUURGEVECHT MET RAMPOKKERS BIJ SEMARANG Donderdagavond omstreeks 12 u. zijn drie rechercheurs na een uren lange achtervolging slaags geraakt met 2 verdachte personen, die in een kampong nabij Semarang een huis waren binnengedrongen. Er volgde een hevig vuurgevecht, waarbii een rampokker werd ge dood en de andere zwaar gewond raakte, terwijl anderzijds een van de rechercheurs om het leven kwam. ten landen lid zullen worden, aldus werd verklaard. In principe zou er geen bezwaar tegen het lidmaat schap van Engeland zijn. Het Britse nadelig saldo op de handelsbalans met het continent is echter zo groot, dat Engeland voor het ogenblik niet opgenomen zou kunnen worden. DE HOOFDELEMENTEN De hoofdelementen van het Ne derlandse plan werden omschreven als.- le. Opheffing der beperkende maatregelen ten aanzien van de lo pende handelstransacties. 2e. Regeling van surplussen en te korten door een systeem van circu laire betaling. 3e. Oprichting van een Europees monetair hulpfonds voor aanzuive ring der debet-saldi. 4e. Vrij circulatie van bankpapier in het verkeer tussen de deelnemen de landen, maar handhaving der be perkende maatregelen voor het ka pitaalverkeer. 5e. Vrijmaking van de handel op grote schaal, niet alleen door ophef fing van de quota-voorschriften, maar ook door slechting der tolmu ren en opheffing van protectionisti sche maatregelen. ATOOMSPROOKJE OPGEBLAZEN j,Het plan om met atoombommen bergen op te blazen en rivieren om te leiden bestaat alleen nog maar op het papier", zei gisteren de Rus sische ingenieur Sergejef tijdens een lezing in het Huis van de Sovjet cultuur in Berlijn Sergejef voegde hieraan toe, dat „binnen zeer korte tijd" een begin zal worden gemaakt met het uitvoeren van dit plan. Zo eindigt het sprookje, dat de Russen met atoombommen een bres zouden hebben geslagen in de Oeral om vier Westsiberische rivieren om le leiden naar de dorre vlakten van Russisch Turkestan, dat rijk zou zijn aan uraniumerts. In de UNO-Assem - olée heeft Visjinski echter verklaard, dat de Sovjet-Unie reeds atoom energie had gebruikt om bergen op te'blazen. BLOEMEN VOOR HAMBURG, BREMEN EN ANDERE DUITSE STEDEN Momenteel worden bloe men, bestemd voor Hamburg, Bre men en vele andere steden in Noord Duitsland, via de grensovergang te Glanerbrug, geëxporteerd. Alvorens ons grondgebied te verla ten, worden de dozen aan een gron dige inspectie door de douane onder worpen. Een kijkje tijdens de contro le Glanerbrug. Pakenham kan blijven BERISPING AF. Volgens welingelichte kringen te Londen heeft Attlee gisteren besloten de minister voor burgerluchtvaart, lord Pakenham, niet te ontslaa we gens zijn tegenspraak op de bevin dingen van het Hof, dat een onder zoek naar de oorzaken van de ramp met de „Nijmegen" had ingesteld. Attlee had Pakenham gistermiddag voor de tweede maal in zijn ambts woning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de minister van justitie, lord-schatkist- bewaarder Jowitt, een onderhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de an dere ministers gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de regering in het Lagerhuis over het incident zal afleggen. De premier had Pakenham Donder dagavond ernstig berispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhuis worden besproken en lord Pakenham zal zelf Donderdag een verklaring in het Hogerhuis afleggen. ALS HIJ EENMAAL MET ZIJN FIETSBEL BELT.... Als de stadsomroeper van Borculo éénmaal met zijn fietsbel belt, nu, dan weten de bewoners het wel. Dan heeft óf een winkelier een extra aanbieding, óf er heeft een openbare verkoping plaats ófoch er zijn tal van mogelijkheden. In -ieder geval is het de moeite waard even naar de om roeper te luisteren. Bent u uw hondje kwijt? Wendt u zich dan tot de stadsomroeper en voor het bedrag van vier gulden roept hij op ongeveer 80 plaatsen uw hondje om. £en. koA'Le.ttf.e. Men moet toegerust zijn met te genwaarden, om teleurstellingen te kunnen dragen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1