Vreugdezangen en feestmuziek in Katwijk NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gouden feest van Alphense Boerenleenbank I «Xerugkerende DE RAAD BESLOOT TOT AANLEG VAN EEN ZEEHAVEN SPAANS KON. ERK. PITMANSCHODL VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „GAAF EN GEZOND" Dat de Boerenleenbank te Al phen aan den Rijn niet alleen nog bestaat maar gaaf en soliede is, is het beste bewijs, dat zy in de be hoefte voorziet, verklaarde de heer Visser, één der directeuren van de Centr. Coöp. Boerenleenbank te Utrecht bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van het kantoor te Alphen aan den Rijn. Ze werd in 1899, als de 4e in Zuid-Holland en de 15e in de rij der banken welke zich bij de Centr. Bank te Utrecht aangesloten, opge richt. Slechts een der oprichten n.l. de heer H. de Wit (Ridderbuurt) kan het genoegen smaken het gou den jubileum te hebben beleefd Het was een moeilijke tijd waar- ir de bank haar wieg stond. Er heerste alom wantrouwen. De tijd heeft evenwel alle vooroordeel ge logenstraft. Er zijn thans 1300 boe renleenbanken zeide de heer Visser in Nederland. Daarvan zyn er 730 aangesloten bij de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht met een kapitaal van 1460 millioen en 3 a 400 mill, creditsaldo. De ontwikkeling van de bank te Alphen aan den Rijn heeft ongeveer gelijke tred gehouden met de Centrale. Ze staat gaaf en gezond klaar om de komende moeilijkheden het hoofd te bie den, moeilijkheden die er voor al voor de landbouw aanwezig geacht kunnen worden. Deze gunstige ontwikkeling is te dan ken aan de hechte grondslagen waarop ze is gesticht en aan de activiteit en zakelijk inzicht van het bestuur, de raad van toe zicht en de vakkennis van de kassier. Er wordt hier met gro te nauwgezetheid, voorzichtig heid en voortvarendheid geleid waarvoor de hoofddirectie uiter mate dankbaar is. De heer Visser wees voorts op de moeilijke jaren van 1918 en de jaren 1940/45 en niet in het minst op de jaren na de bevrijding, welke ken nis van zaken en inzicht eisten. In i' verband zwaaide de directeur veel lof toe aan het adres van de heer J. P Liefhebber, de kassier boekhouder, die zich, zoals spr. het betitelde, met de moed der wan hoop door alle moeilijkheden van de geldsanering heeft heengeworsteld. Hierin vond de heer Liefhebber, die in Januari e.k. zijn zilveren ju bileum alszodanig zal vieren, onge twijfeld wjI zijn moeilijkste periode. De heer Liefhebber volgde destijds de heer J. B. Bes op. De hoofddirectie overhandigde een enveloppe welks inhoud naar eigen inzicht van het plaatselijk bestuur kan worden bestemd ten behoeve van het kantoor. Receptie-gasten. Behalve de hoofddirecteuren de heren Visser en W. C. Hoofd-Graaf- land uit Utrechi hadden ter recep tie in de feestelijk en smaakvol ver sierde Nutszaal, waar het bestuur, de raad van toezicht, de kassier en zijn medewerkers Donderdagmid dag recip eerden, blijk van belang stelling getoond de loco-burgemees ter, weth. W. Brouwer, weth. C. M. Deerenberg, directeuren van de plaatselijke banken, afgevaardigden van de boerenleenbanken te Bode graven, Hazerswoude, Zoeter woude, Ter Aai, Nieuwveen en Stompwijk, alsmede besturen van de plaatselij ke boerenstandorganisaties en tal van zakenrelaties der bank. Van ve le zijden waren bloemstukken en telegrammen ontvangen. Gouden feest-avond. In dezelfde zaal vond des avonds een bijeenkomst plaats ter viering van het gouden jubileum, door de leden. De voorz. van het pl. bestuur, de heer B. Lemkes, na enkele woorden te hebben gewijd aan de pioniers, gaf een kort overzicht van de historie der bank. De eerste voorz. was de heer P. v. Bergen, die van s' 1899 tot 1922 de leiding had en toen op tragische wijze om het leven is gekom_n. Daarna was de heer J. Moons voorzitter van 1922 tot 1924. Tot 1932 voerde de heer Joh. van Leeuwen de leiding en tot 1933 de heer M. Hoogendijk. Vanaf dit jaar tot heden leidt de heer B. Lemkes het bestuur. Bij de oprichting be droeg het ledental 16, na 10 jaar be droeg dit 143, na 20 jaar 248, na 30 298, na 40 jaar 356 en heden telt de C. B. 400 leden. Het eerste jaar werd een omzet bereikt van circa f 18.000 en is 'n winst gemaakt van f 13.4614. Na 10 jaar was de omzet 1 millioen, de winst f 767.78 en de reserve f 3164.56. Na 20 jaar respectievelijk 2 millioen, f 1637.66 en f 13.645.84. Na 30 jaar 3 millioen, f 3578.70 en f 32566,27. Na 40 jaar 5 millioen f 5065.31 en f 50.000 en na 49 jaar 16 millioen, f 7723.26 en f 120.000. Bovendien werd in de loop der ja ren, het gehele gebouw afgeschre ven, benevens een aangekocht pand bijna geheel, zodat er gesproken kan worden over een reserve van f 175.000.--; voorts is gesticht een pensioenfonds met f 42.000. In zijn dankwoord huldigt spr. het personeel, de heren J. Jansen (die enkele maanden geleden naar Amerika is vertrokken) en Spijker en mej. Ramb, van wie grote pres taties zijn gevergd. Speciale dank- betuigde de voorzitter aan de heer J. P. Liefhebber. Tegel-tableau aangeboden. Vervolgens spraken nog de heer Liefhebber, enkele vertegenwoordi gers van boerenleenbanken uit de omgeving, de heer A. A. van Enge len uit de bouwbedrijven alsmede de heer J. Oskam, die namens een commissie uit de leden aan de lei ding der bank een tegeltableau aan bood, hetwelk zal voorstellen de veehouderij, de handel, de industrie, de landbouw en voorts een beeld geeft van het eerste bankgebouw (het steegje van de heer Bes) en het nieuwe kantoorgebouw aan de Sta- tionsstra \t. Het tableau wordt ver vaardigd door het „Tegelhuis" te Alphen aan den Rijn. De feestavond kenmerkte zich door een gezellige sfeer. De heer Henri Nolles, feestarrangeur, ver gastte de aanwezigen op conferen ce en goochelkunsten. Voorts ver toonde de heer J. H. Vroom uit Utrecht de propagandafilm: „Het geld van de boer''. Deze film ver toont het gehele boeren- en tuin- dersbedrijf van het primitiefste tijd perk tot het modernste, gemechani seerde bedrijf van deze tijd. Aan de leden werd deze avond, door de bank, naar keuze aangebo den een asbak, een lucifersétui, een portemonnaie of een sigaretten-aan steker, ter herinnering. De heer Liefhebber zal zijn keus nog doen. Onnodig te vermelden, dat de aanwezigen in ruime mate verver- singe.. en rokerijen werden aange boden. „MODE-SHOW" GEMEENTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL. In de gem. Nijverheidsschool achter het Nutsgebouw was het Donderdagmiddag een ongekende drukte. Door de directrice der school, mej. van Beest, was een tentoonstelling georganiseerd van door de leerlingen gemaakte kle dingstukken, .die door de meisjes zelf gedragen op het podium wer den gebracht. De bedoeling was deze tentoonstelling te houden in een der lokalen, maar kort voor het openingstijdstip stonden er nog zoveel dames buiten het gebouw die wensten toegelaten te worden, dat besloten werd met de meeste spoed nog een lokaal in te rich ten. Begonnen werd met de meest een voudige schortjes om te eindigen met de zeer ingewikkelde japonnen en mantels Een meisjeskoor o.l.v. de heer Jasperse zorgde voor aan gename afwisseling door enkele zangstukjes, terwij] in de pauze thee geserveerd werd. Het damescomité van toezicht, bestaande uit de da- m<es W. Brouwer, M Deerenberg en A. Veenhuijzen, gaf blijk van zijn belangstelling. Over het geheel was het een zeer geslaagde middag, die zeker navolging verdient, en waar in de ouders op overduidelijke wij ze hebben kunnen zien, op welk een nuttige wijze de kinderen onderwijs eenieten op deze Nijverheidsschool. Mej. van Beest sprak een welkomst woord, een propagandawoord voor de school en een woord ten af scheid. Aanbesteding Industrieweg. Ten gemeentehuize is aanbesteed de z.g. Industrieweg, welke de verbinding zal gaan vormen tussen Tolstraat Willemstraat en het te ontsluiten Industrieterrein gelegen in meer Westelijke richting naar de Rijn na bij 's-Molenaars Hoge Rijndijk. Hoogste inschrijver was de fa. H. van Driel te Koudekerk aan de Rijn voor 66.800.en laagste inschrij ver de fa. Versluijs en Hol te Bode graven voor 49.680, Toneel N.K.J.B. en J.G. Donder dagavond werd in de St. Jozefzaal de traditionele N.K.J.B. en J.G.-na- jaars-uitvoering gegeven. Deze keer werd „Het hoedje van Marius'' ten tonele gebracht. Het welkomstwoord werd uitgesnroken door de Aalmoe zenier van de J.G. Het stuk is een weersoie<?eling van de hedendaagse huiselijke sfeer. De heer Kwint, eigenaar van een warenhuis, kan zijn gezin bieden, wat hun hart begeert, maar zijn vrouw en de dochters zoeken hun vertier buitenshuis. Een plotselinge grote strop brengt noodgedwongen een totale ommekeer te weeg. De regie was in handen van de hser .Tan Muller en de medespelenden hebben zich goed van hun taak ge kweten. Vooral het spel van Marius bracht menigmaal vrolijkheid, ter wijl de rol van de grootmoeder zé'r correct werd gespeeld. De Ka- iottersband zorgde, zoals gebruike lijk, voor de muzikale omhjstinp. Zaterdag en Zondag zal dit stuk nogmaals opgevoerd worden. Vierambachtspolder. Bij de herstemming tussen de heren C. A. Langeslag en L. Donker is de eerst genoemde gekozen tot bestuurslid. Bazar N.H. Kerk. De bazar, waarvan de netto opbrengst bestem'd is voor het aanschaffen van 60(1 M. overgordijnstof voor de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat heeft "etto opgebracht het bedrag van 3600,Hoewel dit bedrag niet voldoende is voor het gestelde doel, is de commissie toch niet onte vreden. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid ALKEMADE Spoedeisende raadsvergadering Heden, Vrijdagavond, te 7 uur komt de raad van Alkemade in spoedeisen de vergadering bijeen met als enig agendapunt „Aankoop van gronden ten behoeve van de bouw van Oos tenrijkse woningen te Kaag en Oud- Ade. BOSKOOP Geboren Helena Margaretha d. v. C. Vogel en C. H. Hooftman. Ber- nardus Jacobus Mattheus z. v. M. Snabel en C. A. Bosman. Ondertrouwd: C.- Hoogendoom 24 jr en J. C. Bos 23 jr. Getrouwd Johan H. Hooftman 28 jr en Willemina Janssen 26 jr Jan P. Hooftman 28 jr en Geertje van Veen 21 jr. HAZERSWOUDE Toneelver. „St. Michaël. Het toneelstuk „In de schaduw van de Guillotine" was goed gekozen. Een volle zaal was beide avonden ge tuige, dat ook dit stuk op een zeer verdienstelijke wijze gespeeld werd en de regisseur de heer D. de Rooy, heeft hierin ongetwijfeld een groot aandeel gehad. De spelers en speel sters hebben allen zonder uitzonde ring de zeer moeilijke scènes, die in dit stuk zo rijkelijk voorkomen, meesterlyk gespeeld. Uw kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje inwrijven met Datnpo. NIEUWKOOP Zie gindsZaterdagmiddag om twee uur hoopt St. Nicolaas te arriveren. Hij komt aan wal bij café „Watersport' in het Zuideinde, waar na hij voorafgegaan door de fanfare een rijtoer zal maken naar de Hoogte Aldaar gaat het weer scheep en zal de bisschop de reis aanvaarden naar Noorden. KOUDEKERK Geboren: Adriana Margaretha, d. van C. van Vegten en A. Smaling. Emigratie. De heer A. Verbree gaat zich met zijn gezin vestigen te Lockport U.S.A. OUD-ADE Toneeluitvoering K.A.B. Oogst te de toneelclub van de K.A.B. in een vorig seizoen veel succes met het aangrijpende stropersdrama „Als een wild dier", thans heeft deze club het aangedurfd te komen met een re prise van hetzelfde nummer, 'n Volle zaal was voor de spelers een be wijs, dat hun werk op prijs gesteld werd. Inderdaad: er is wéér keurig gespeeld. De rollen bleken in goede handen. Na de pauze werd gezorgd voor veel vrolijkheid, door opvoering van: ,.De truc van Jim", 'n grappig spelletje in twee bedrijven. De be zoekers hebben gezond gelachen om de malle grappen van de beide pseudo-schoonzoons en de ondeugen de oude Hendrik, 'n Geanimeerde verloting met veel prijzen maakte deze avond tot een groot genoegen voor de bezoekers en een succes voor de organisatoren. OUDE-WETERING Paard en wagen te water. Vrij dagmorgen reed een met paard be spannen melkwagen van de vee houder Rotteveel in de Wetering. De oorzaak moet vermoedelijk ge zocht worden in het schrikken van het paard door het rinkelen van de melkbussen, daar het deze morgen voor het eerst voor de melkwagen stond. Het paard kon tijdig worden losgemaakt, waarna het naar de overzijde van het brede water zwom en daar aan de lage oever weder om aan land getrokken kon worden. De wagen werd met vereende krachten wederom op het droge ge bracht. De schade beliep uiteinde- üik een bus melk en 30 gekneusde eieren. Meisje aangereden. Bij het uit gaan van de Fröbelschool, stak het 5-jarige dochtertje van de heer Remmelts op de Kanaaldijk plotse ling de straat over en liep tegen de juist passerende auto van de heer Meyer. Met schaafwonden en hevig bloedend uit de neus werd het meis je naar dr. v. d. Bijl gebracht. Na behandeling bleek, dat het opgelo pen letsel erger leek dan het was. Wet. Boys. Van de verloting viel de le pr. op 224. ZWAMMERDAM Overleden: Aagje Van Mourik 43 jaar. WEERSVER W Al H I ING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK MIST. Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. VERANDERING VAN KLIMAAT. Volgens professor J. L. B. Smith van de ichthyologische afdeling van het Rhodes-college te Pretoria zou het voorkomen van koudwatermassa's in voorheen warme zeeën, zoals waar genomen is, wijzen op een verande ring van het klimaat van Zuid- Afrika en mogelijk van de gehele wereld. De mogelijkheid zou bestaan, dat Zuid-Afrika is komen te verke ren in een periode van geleidelijk af nemende regenval en dat de grote droogte, die men de laatste maan den in East London heeft gehad, een voorbode is van wat in nog grotere mate komen zal. tnitdcriAeti Met de „Oldenbamevelt", die op 8 December te Amsterdam wordt verwacht, keren de volgende mili tairen uit Leiden en omgeving naar huis terug: LEIDEN: J. v. d. Leek, 2e Gortestraat 40; A. F. Welling, Atjehstraat 85; L. v. d. Weyden, Prinsenstraat 58; F. J. M. Stijnman, Tib. Siegenbeekstr. 2; P. van Dam, Groenoordstr. 23, W. D. Molenaar, Hof van Venetië 2; E. Sie- ders, Groenoordstraat 29; P. J. J. v. Westbroek, Kooihof 7; T. Hoekstra, Lorentzkade 31; T M. van Amster dam, de Wetstraat 26; J. C. M. Pas toor, Tulpenstraat 7; B. C. Storm, Const. Huygenslaan 53; G. C. Ruig- rok, Haagweg 54; C. F. M. P. Staats, Hoogl. Kerkgr. 3; H. v. Striep, Breestr. 175; J. M. Wester, Hoge Rijndijk 205; W. Gillebaard de Min- jer, Tesselschadestraat 14; A. M. C. Peterse, Noordeinde 31; C. Brouwer, Haarlemmerstraat 70; C. D. Zand vliet, Ververstr. 14b. ALPHEN A. S. Brand, Grijpensteinstr. 59. HAZERSWOUDE J. Langeveld, Hoge Rijndijk A. 79, W. A. J. de Nobel. Rijndijk A. 354, M. Th. v. d. Zon, A 245, M. Goede- gebuure, Beuklaan 2. BODEGRAVEN. E. Rietveld, C. 114, B. J. W. Ver hagen, Noordzijde 59, A. S. de Bruin Overtocht C. 3. BOSKOOP. P. J. v. d. Spek, Burg. Colynstr. 49. HILLEGOM. W. v. Biezen, Meesstr. 10; A. Gort, 3e Loosterweg 18; G. P. v. d. Hei steeg, Hoogstr. 198; Th J. de Jong, Vossedwarsstr. 24; P. W. C. Lommer- se, Haarlemmerstr. 5; C. G. Neder- sticht, Loosterweg III 38; F. A. H. v. d. Putten, Loosterweg I 122; C. J. Veerman, Mariastr. 44; N. H. v. d. Werff, Stationsweg 62: W. P. Assen delft, Stationsweg 18; G. W. Zwets, Leidsestr 266. KATWUK AAN ZEE. P. S. Brandt, Ten Brittenstr. 20, H. J. Schaap, Varkevisserstr. 207, A. Jonker, de Waal Malefijtstr. 14, J. Ros, D. Curtiusstraat 17. LEIMUIDEN P. Swier, Bilderdam 577. LEIDSCHENDAM A. L. v. Baren, Willibrordstraat 25 P. v. Dijk, Veurseweg 191, C. Th. Verlaan, Veenstraat 54 B, C. T. M. Waayer, St. Wilübrordusstraat 38 M. C. Kamphuis v, Maastricht, Kon. Julianaweg 102. LISSE. P. A. Kersbergen, Wilhelminastr. 39; C. J. Ruygrok, v. d. Veldestr. 6; M. J. Tijssen, Rooversbroekdijk 13; C. S. v. d. Zaal, Wagenstr. 20; Th. C. F. v. Steijn, Juliana'-tr. 36. NOORDWIJK. C. A. Alkemade, Pickéstr. 46, L. W. Does, Scheveningsestr. 23, C. J. Plug, Toekomststr. 12. NOORD WIJKERHOUT J. v. Amsterdam, Julianaplein 4, J. Freken, Emmastraat 2, W. J. Warmerdam, Dorpsstraat 38. OEGSTGEEST. P. P. v. Eisen, Louis de Coligny- laan 26, H. A. J. v. d. Voort, Balistr. 2, W. M. den Boer, v. Assenoelftstr. 16, G. A. Belgraver, W. de Zwijger- laan 41. R'VEEN. A. C. de Jong, Noordeinde 86. RIJNSBURG W. de Winter, Langevaart 7. RIJPWETERING Th. W. Nederslicht, Zuidweg 6 SASSENHEIM. J. G. Hoogervorst v. Heemstrastr. 14, C. J. A. Waasdorp, Hoofdstraat 202, P. Tilma, Oude Poststr. 4, J. B. Langbroek, Zandslootkade 26. WASSENAAR A. v. d. Barselaar, Schulpplein 11. D. A. de Rooy, Pauwlaan 4, C. J. Ruygrok, Oostdorperweg 194, J. J. C Taets v. Amerongen, Acacialaan 15, K. L. M. Hoogeweegen, Groot Hoefijzerlaan 27, J. A. Oostdam, Mariastraat 12, J. Hoeven, Rijks straatweg 376. WOUBRUGGE. C. Roodenburg, Vierambachtsweg 41. ZOETERMEER A. P. Smits, Voorweg 70, A. Nieu- wenhuysen, Dorpsstraat 171. ZOETERWOUDE. C. E. v. Haastregt, Watertje 1, J. C. J. de Jong, Gelderswouseweg 4, Th. Colijn, Hoge Rijndijk 29. Na mededeling van ingekomen stukken kwam in de Raad van Kat wijk aan de orde het voorstel met betrekking tot het havenplan. Een ongekende belangstelling was hier voor. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet en verschil lende genodigden hadden gereser veerde plaatsen in de afdeling van de vroede vaderen. De heer van Duyvenbode ver kreeg het eerst het woord. Op deze luisterrijke avond waar we lang naar hebben uitgezien, zeide spr. wil spr. terugzien naar vroegere tijden, toen er reeds plannen waren voor een berghaven. Toen de bonur/en verdwenen en de loggers kwamen, kwam het verlangen meer en meer naar voren. Dan herinnert spr. aan de binnen-doorvaart van IJmuiden naar Katwijk. In 1918 werden reeds plannen gemaakt en in tekening gebracht. Verder dan plannen ma ken is men niet gekomen. Was de activiteit van thans, toen aan de dag gelegd dan was men mogelijk ver der geweest. Spr. betuigt dan zijn erkentelijkheid aan de pioniers en aan de burgemeester. Spr. gaat dan in op het prae-advies van B en W wijst op de investering van goederen, op de haringhandel, bespreekt enkele technische punten uit het plan, de haven, de kade, de berghaven, enz. De Chr. Hist, fractie zeide spr. is be reid de verantwoordelijkheid te dra gen. Ondanks grote bezwaren toch voor De heer C. v. Beelen zegt dat toen de plannen meer bekendheid kregen, de tuinders de schrik om het hart sloegen. Men vreesde voor verlies van beste tuingronden. De veiling is een centrum voor de afzet van groenten, behoort bij de beste vei lingen en nadert met haar omzet ne 2 millioen. Men is er in Katwijk a. d- Rijn al meer mee verzoend doch men vreest toch nog het gevaar voor verzilting van het water tot schade der tuinders. Het vestigen van indus trie kan ook funest zijn voor de tuin ders. Maar men weet ook, dat Kat wijk zonder haven gedoemd zal zijn lanvzaam te sterven. Geen haven, eeen woninven meer in aanbouw. Het werk zal elders gezocht moeten worden. Aan een binnenhaven zon der buitenhaven hebben we niets Al zullen daarbij de offers groot zijn, spr. zal voor het voorstel stem men. Heer Kulk wijst er op dat een haven voor de vissers iedere reis een dag voordeel brengt, spreekt de wens uit dat Katwijk spoedig een vissershaven mag hebben. De heer Mr. van der Plas zegt het hartelijk eens te zijn met vorige sorekers. Spr. zegt verheugd te zijn dat de zaak zo spoedig na de oorloe 's aangepakt. Spr. zegt te menen dat Katwijk rec'ht heeft od een haven en de Prov. en het Rijk verplicht •din hiertoe mede te werken, maar allereerst is het een aangelegenheid voor Katwijk al kan het ook een Provinciaal en Nationaal belang ge noemd worden. Spr. gaat dan uit voeriger in op die financiële conse quenties en zegt, dat de ontwerpers wel kunnen trachten ons veel wijs te maken, maar dat het minder dan 914 millioen zal kosten gelooft spr. geenszins. Wél dat het meer zal kosten. En dan Rijnland: vroeger is oositief verklaard, dat Riinland toch een nieuw gerrraal moet bouwen met een natuur1 iike lozine. Men zegt dat Riinland thans wel iets te- rugkrebVlt. Sor. zegt te honen, dat B. en W. aan Rijnland zullen dur ven zeggen dat als men zo terug houdend blijft, hierdoor de plannen deerlijk zullen kunnen verstoord worden. Dat Katwijk niet voorne mens is Rijnland voordelen te schenken. Spr. zegt gaarne zijn stem te zullen geven aan het voorstel, al vindt hij het vreemd dat Rijnland niet genoemd wordt om geldelijk te steunen. De heer Wassenaar zegt overtuigd te zijn dat er een vissershaven komt; de gemeente is gebaat hiermede en spr. ziet het ook als een nationaal belang. Ook spr. wijst er uitvoerig op dat de tuinders nog bezorgd zijn voor de verzilting van het boezem water en wijst hiervoor naar het Westland. Spr. wil een afdoend ant woord dat hiervoor geen vrees be hoeft te bestaan. De heer Scheerens zegt, dat we de hulp van andere instanties niet kun nen ontberen. Geen der raadsleden zal zich dan ook tegen dit besluit willen verzetten tenzij men de stap niet zal durven wagen. Spr.'s frac tie zal vóór stemmen. Spr. vraagt, of nog niet andere instanties gepolst zijn, b.v. de Haarlemmermeer, en de Spoorwegen. Zijn er pogingen ge- ciaan om actieve bereidheid te vin den. Nog enkele leden spreken over dit voorstel hetgeen uiteindelijk neerkomt op het door andere reeds gesprokene. De voorz. betuigt dank aan de le den voor de eensgezinde woorden. Het onderwerp is het dan ook wel waard. Bijna 50 jaar is er al aan ge werkt. De energie is bij de Katwijk- se vissers niet geblust, ze staan nog aan de spits in Nederland. Op som mige zeeplaatsen zijn geen vissers meet. Hier heeft men stand gehou den. Toen het er in 19331934 zeer slecht voorstond waren het soms vissers die zelf reder werden. Drie maal is scheepsrecht. Thans is het de derde maal dat dit onderwerp aan de orde komt en thans zijn de mogelijkheden groot en gegroeid. Het stoomgemaal van Rijnland is versleten. Voor verzilting behoeft geen bezorgdheid meer te bestaan. Er zijn nogal woorden gesproken over Rijnland. Er zijn besprekingen gehouden, maar men moet soms ge- gereserveerd zijn. Doch Katwijk staat niet meer alleen; Ged. Staten staan gunstig ten opzichte van dit voor stel. De financiering, zegt spr., „ja, die is nog erg vaag. De berekeningen zijn echter zeer nauwkeurig gemaakt. Maar met Rijnland is nog niet over dit plan gesproken. Ook niet met an dere lichamen als bv. de Haarlem mermeer of de directie van de Spoor wegen. Spr. wijst er verfer nog op. dat bepaalde bruggen niet verbreed zullen behoeven te worden, de vaar ten niet verbreed of uitgediept zullen behoeven te worden, sommige brug gen vaste bruggen zullen kunnen worden. Hiermede zal het Rijk zeker rekening houden, ook de provincie. Hier wordt dus nu de eerste steen gelegd. De akker is thans rijp ge worden. Nadat de heer Wassenaar nog dank heeft gezegd ten opzichte van de geruststellende verklaringen voor de tuinbouw, wordt het voorstel om: a. in principe uit te spreken dat de vissershaven c.a. zal worden uitge voerd overeenkomstig het aangebo den schetsplan; b. B. en W. te mach tigen zowel aan het Rijk en de Pro vincie financiële medewerking te verzoeken voor de uitvoering van werk, met alg. st. aangenomen. Dan schorst de voorzitter de vergadering en wordt het in de raadszaal een gezellig onder ons. Handdrukken worden gewisseld, felicitaties geuit en de beste wen sen uitgesproken. Intussen heeft de muziekvereniging U.N.I. zich opgesteld om naar het gemeentel huis te trekken en tijdens de behandeling van de volgende punten arriveert een duizend koppige menigte met voorop het het muziekkorps en wordt een serenade gebracht voor het ge meentehuis waar op het bordes B. en W., de Raad en vele be langstellenden verschynen. Er wordt gespeeld er wordt gefoto- grapheerd, tenslotte wordt het Wilhelmus gespeeld en gezon gen, waarmede dit gebeuren, waarvan de heer van Tongeren door een loudspeaker uitleg geeft, feestelijk- is herdacht. Dan volgt weer verdere behande ling der agenda. Een zaak van recht lijkheid. bil- In de voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Katwijk volgde het voorstel tot het verkopen van grond aan Abr. Ouwehand, E. A. Borgerstraat. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk had een aanvraag ingediend, om deze grond te mogen kopen, liggende aan de Zeeweg Karei Doormanlaan. Later is geble ken, dat de heer A. Ouwehand reeds eerder en wel in Sept. 1947 om deze grond te koop had gevraagd. De heer v. Duyvenbode opent de rij van sprekers over deze aangele genheid en tracht aan te tonen, dat de heer A. Ouwehand geen rechten heeft. Spr -is dus tegen het voorstel van B. en W. Mr. v. d. Plas zegt ernstig stelling te moeten nemen tegen de woorden van de heer v. Duyvenbode. B. en W. hebben het eerste aan Ouwehand de toezegging gedaan. Van een ver gissing mag Ouwehand de dupe niet worden. Spr. zet uitvoerig de gang van zaken uiteen en zegt dat wie bet eerst komt het eerst mag pom pen. Spr. meent dat de heer v. D. vecht voor de Kerkvoogdij en spr. meent, dat de raad hier zit voor de behangen der gemeente. Aan'de over kant ligt een terrein dat voor de kerk gereserveeris. De heer Scheerens zegt het met mr. v. d. Plas eens te zijn en be grijpt niet waarom de Kerkvoogdij zich niet terugtrekt. Zaak van recht en billijkheid is om aan Ouwehand te verkopen. Een reeks van sprekers voeren hierover nog het woord; men wordt het in de verste verte niet eens met elkaar en soms dreigt het zeer on verkwikkelijk te worden. Bij B. en W. blijkt een minderheid en een meerderheid te zijn. Weth. Bloot en Kleen vormen een minderheid, wet houder v. Leeuwen en de voorzitter een meerderheid. De heer Vooys stelt voor om de zaak aan te hou den. De heer v Duyvenbode steunt dit voorstel. Andere leden zeggen te menen, dat dit een truc is om de zaak op de lange baan te schuiven. Het voorstel-Vooys wordt verwor pen met 711 st. Voor stemmen de heren Vooys, v. Beelen, Dijksman, Pronk, Kulk, v. d. Marei en Duy venbode. Het voorstel van B. en W. om aan Ouwehand te verkopen wordt aangenomen met 108* stem men. Tegen stemden de heren. Pronk, Vooys, Kulk, Dijksman, v. d. Marei, v. Duyvenbode, Kleen en Bloot. (wordt vervolgd) Aanbesteding. Heden had ten overstaan van architect C. v. d. Bon de aanbesteding plaats van de 12- klassige Nijverheidsschool alhier. Er waren 30 inschrijvingen binnengeko men. De hoogste inschrijver was J. ten Haaft te Amsterdam voor 404.000, met toren 447.000; de laagste was de fa. Versloot, te Nieu- werbrug a. d. Rijn, voor 325-500, met toren 329.200. De begroting was* 385.000. SNELSTE OPLEIDING PLANTSOEN 65 - TELEFOON. 26558 De volledige passierslijst van de „Oldenbamevelt'' ligt ter inzage op ons bureau.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2