Ontroerende toespraak van Paus tot de zieken der Ie wereld de gehelt Minister Stikker over het buitenlands beleid 'lletcjaaxt In Indonesië SXe ziiaeteti DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Ter voorbereiding van het komen de H. Jaar heelt Z.H. de Paus zich Maandagmiddag in een ontroerende radio-rede allei eerst willen richten tot de zieken en lijdenden van de ge hele werela. Deze rede werd Maan dag 21 November om 17.30 uur door Radio Vaticana uitgezonden. In deze rede zeide de li. Vader: Hoevele malen is bij het ontvan gen en zegenen van de menigte pel grims, die zich rondom de Vader van alle gelovigen verenigde, Onze be kommerde gedachte naar de afwe zigen uitgegaan, en vooral naar u, Beminde Zonen en Dochters, naar de lijaenden en zieken van Italië 'en van de gehele wereld, daar gij, ver hinderd om u met de anderen te ver enigen, vastgenageld zijt op het kruis van uw smarten. Hoevele malen hebben Wij het dringende verlangen in Ons hart ge voeld om naar u toe te komen en op een of ander wijze in uw midden te zijn zoals Jezus gedurende Zijn aard se leven dit cieea, aan de oevers van het meer, langs de wegen, in de hui zen en zoals Hij dit nu nog doet in Zijn Eucharistisch leven, zegenend en genezend in de scnaduw van de gro te heiligdommen van de H. Maagd iedereen, maar is niettemin een bra- angst bad Hij: Vader, zo het moge lijk is, laat deze kelk aan mij- voor bijgaan. Maar Hij voegde hier ter stond aan toe Niet mijn wil, maar de uwe geschiede. Stervend riep Hij op het ktuis uit: P/L n God mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten En daarna, gehoorzaamheid tot de dood roept Hij u't: Vader in uwe han den beveel Ik mijn geest. Maar daar na, ziet Hem dan, verrezen, verheer lijkt, hooggezegend in alle eeuwig heid. Neen, uw lijden zal niet steeds voortduren. Open uw hart voor de onsterfelijke hoop en zegt met de be droefde Job: Ik weet, dat mijn Ver- urueiue jou; ik wcci, uai uuju »a- losser leeft, en ik op de laatste dag Jezus, verhoor onze stem, zoals uit de aarde zal opstaanen in mijn vlees zal ik mijn God zien (Job 19, 2526). Hoort naar Paulus de Apostel, die u leert, dat het lijden van deze tijd niet opweegt tegen de toekomstige glorie, die in ons zal worden geopenbaard (Rom 8. 18). Gij lijdt vooral door u werkloos ledig en nutteloos te gevoelen en gij zijt bedroefd vanwege uw gebroken en nutteloos leven. Maar is het niet waar, dat de ziekte, met de kalmte Maria. Maar hoe te komen tot u, die van het bcd verdragen, de geest verspreid zijt over de gehele aarde, i vcrfijrll in het gemoed verheven ge- waaiyan geen hoekje bevrijd hl IJ ft dachten doet opkomen, aan de slech- van ziekte en lijden? Daarom hebben Wij gedacht u met Ons woord te bezoeken en Onze stem tot het uiteinde van de wereld te doen geraken, om u allen zonder uit zondering te bereiken, overal, waar gij ook maar zijt, in de hospitalen, in de sanatoria, in de klinieken, in de huizen, om met ieder van u vertrou welijk te spreken alsof wij met el kander alleen waren en gebukt over uw bed, u de tederheid van Onze vaderlijke genegenheid te doen ge voelen en op uw smarten de balsem te leggen, die, zo deze niet de gene zing schenkt, u toch zal troosten en opbeuren, de balsem namelijk van het Lijden van onze goede Verlos ser Jezus Christus. Wij zouden bij het naderen van het H. Jaar en als voorbereiding tot deze grote tijd van genade u willen hel pen om de vruchten, die gij bij het overdenken van het Lijden van Je zus kunt plukken, beter te begrijpen en op prijs stellen en op die wijze uw smartelijk lot door geduld te verzachten, met hoop te verlichten en het door de kennis van zijn waarde en van zijn vruchtbaarheid van aan zicht te doen veranderen. De balsem van het Lijden van Jezus zal u het geduld in de beproeving geven. On der de drukende last van de ziekte, van het acute en chronische lijden, dat u kwelt hetzij door zijn hevig heid hetzij door zijn eindeloze duur, slaagt de arme gekruisigde natuur er dikwijls slechts moeilijk in, haar lot met deemoed te dragen en te vol harden in het geloof, dat God haar nog bemint, daar hij haar zoveel laat lijden. Gekruisigd? Ja, maar ziet naar hem, die de „Gekruisigde" is bij uit nemendheid. Het is de beminde Zoon, in wien de Vader zijn welbe hagen heeft gevonden (vergelijk Math. 17,3). Ziet Hem recht in de ogen en zegt de goede God, dat gij gelooft in Zijn Liefde voor U. Ter wijl gij, waarschijnlijk op een pijn lijk bed bent uitgestrekt; U van de ene naar de andere zijde kerend, zon der rust te vinden, moet gij naar Hem opzien, onbeweeglijk gemaakt door de spijkers, die Hem op het ruwe hout van het naakte kruis heb ben vastgehecht. Is uw keel door de koorts uitgedroogd? Zijn de genees middelen bitter? Aan Jezus op Gol gotha heeft men niet anders dan gal en azijn gegeven (Math. 27, 34, 48). Het kan gebeuren, dat gij uw ver trouwen soms minder voelt worden. Het lijden duurt reeds zo lang! Zal het dan altijd voortdurend? Het kan zijn, dat dit slechts een denkbeeld van u is, maar het kan ook een ziek te zijn, menselijkerwijze ongenees lijk en wellicht weet gij dit. Gij hebt gebeden, maar misschien noch gene zing, noch verbetering gekregen en daarom gelooft gij u verlaten. Dan maakt een gevoel van moedeloosheid zich van uw hart meester en bevan gen door het lijden en de droefenis doet gij een zucht aan uw lippen ont snappen. Zolang deze niet tot mor ren overgaat, zal uw Hemelse Vader u er niet om berispen. Hij hoort er bijna de echo in van de klacht van Zijn beminde Zoon, voor Wiens stem Hij doof scheen te blijven. Ziet dus naar Jezus. Neergeknield in doods- ten de ijdelheid en de onzinnigheid van de wereldlijke genoegens toont, de morele wonden geneest en edel moedige voornemens ingeeft? De H. Vader besloot met het gebed: „Ja, o Jezus, dat ons gebed, in ver eniging met de smarten van uw Al lerheiligste Moeder, dit moge verkrij gen voor allen, die in hun eigen lichaam, of door het lichaam van hen, die zij meer dan hun leven be minnen, lijden. Laat uw blik gaan naar de arme huisvader, door ziekte tot werkloosheid gebracht, die zijn nog kleine kinderen niet meer kan voeden en opvoeden. Ziet neer op de moeder, die, uitgeput aan krachten, het huisgezin, dat zij met zoveel lief de en tot vreugde van de gahele fa milie^ regelde en bestuurde, in ver waarloosde toestand met laten. Ziet neer op de jongelingen, vol van gloed en van meodige voornemens, die niet anders vragen dan te mogen werken en zich te geven en die daar entegen vastgenageld zijn aan het bed van smarten, terwijl zoveel an deren hun gezondheid en jonge kracht onbezonnen verkwisten. Ziet neer op de jonge meisjes, die glim lachend een toekomst tegemoet gin gen, rijk aan beloften. Ziet neer op de liefderijke mannen en vrouwen, de zichtbare uitkomst voor armen, bedroefden en moedelozen, die even zoveel wezen achter zich zouden la ten als het getal van ongelukkigen is, die onder het bereik van hun me delijdende handen komen. de smekingen 'verhoord hebt van de hoofdman voor zijn dienaar van de hofbeambte voor zijn zoon, van Jaï- rus voor zijn dochter, die in de bloei van haar ieeftijd stierf, van de Ca nadese vrouw, wier geloof zo diep uw hart beroerde.4 Maar, indien volgens het geheim van uw aanbiddelijke raadsbesluiten de beproeving nog langer moet du ren of op geen andere wijze dan door de dood bekort kan worden, geef dan aan de laatsten de kalmte van een zacht en heilig afsterven en aan de eersten, met de kinderlijke gelatenheid het genot van de boven natuurlijke vruchten van het Jubi leum en de grote troost door de ge brekkigheid van hun ledematen en zelfs met behulp van deze gebrek kigheid de hoge en heilzame zending te vervullen, die gij hun hebt toever trouwd. Geef aan hen, die in tranen aan hun bed staan, de kracht om hun met hun tegenwoordigheid moed in te spreken en hun verdriet te vereni gen met de smart van uw allerzui verste Moeder, aan de voet van uw Kruis". Tweede Kamer Woensdagmiddag heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, in de Tweede Kamer een rede gehouden ter beantwoording van de opmerkingen, welke bij de algemene beraadslaging over zijn begroting zijn gemaakt. Hij zeide het zo oneens te zijn met de heer Gortzak, dat er zelfs geen aanknopingspunten voor een debat zyn. Hij constateerde, dat de beschouwingen van de heren Van der Goes van Naters en Serrarens critisch waren, maar dat deze spre kers het toch niet geheel oneens met hem zijn. Spr. verklaarde, dat er geen sprake is van een antithese van het departement jegens het parlement. Waar mogelijk wil het departement steeds inlichten. Het Duitse vraagstuk zal nader in de Kamer ter sprake komen. Toe kenning van bevoegdheden aan West-Duitsland moet in etappes ge schieden. Erkenning van Oost-Duits- land ligt niet in het voornemen. Ten aanzien van de erkenning van China zal de regering geen stappen ondernemen zonder overleg met an dere regeringen. De meest practi- sche oplossing ten aanzien van de heilige plaatsen zou z.i. zijn een re geling, waarbij toegang wordt ge waarborgd, zonder een steen des aanstoots te zijn voor de betrokken partijen. Internationalisatie zou prikkelend kunnen werken. De mi nister gaf te kennen, dat vóór tot de jure erkenning van Israël wordt overgegaan overleg met Indonesië zal worden gepleegd. In verband met wat over de geloofskwestie in Spanje is gezegd, verklaart de mi nister geen reden te zien, een stap te ondernemen bij de V.N., die de hele Spaanse kwestie in observatie heeft. Z.i. kan de verhouding tot het vaticaan niet worden beheerst door plaatselijke gebeurtenissen. Van inbreuk op de vrijheid van godsdienst in Argentinië, welke in de grondwet is vastgelegd, is niet gebleken, zoals aan onze gezant te Buenos Ayres is verklaard door een protestants geestelijke. Een spoedig opnemen van Japan in de gemeen schap der volkeren zou de interne spanningen aldaar wellicht kunnen verminderen. Tegen een uitbreiding van de in vloed der parlementaire democratie op het buitenlandse beleid wil de minister zich niet verzetten. De moeilijkheid is gelegen in de afba kening van de taak van regering en parlement. Opmerkend, dat de heer Wel ter het beleid der regering inzake In donesië over de gehele lijn veroor deelt en nu de stelling opwerpt, dat wij hebben moeten bukken voor Amerikaanse pressie, en dat, indien wij deze druk zouden kunnen ont kennen, dit ons prestige zeer ten goede zou komen, zeide de minister, dat deze probleemstelling naar zijn overtuiging te simplistisch en bo vendien onjuist is. Indien Nederland een andere hou ding had aangenomen dan de rege ring thans heeft gekozen, zou dit diepgaande gevolgen in de verhou ding tussen het Russisch en het Westerse blok hebben gehad. Onge twijfeld hebben tal van nevenbelan- gen invloed uitgeoefend, doch de Nederlandse regering heeft uit eigen hoofde en zelfstandig, dikwijls tegen de meningen van andere re geringen in, haar weg in deze pro blemen gekozen. Inderdaad ben ik van mening, zo zeide minister Stik ker o.m. nog, dat redenen staatsbelang niet toelaten verder in te gaan op alle overwegingen welke hebben gegolden, dodh ik meen reeds voldoende aanduidingen hebben gegeven. Ten aanzien van de Benelux wordt er voortgang gemaakt, zo gaf de mi nister vervolgens te kennen. Een zeker optimisme vond hij gerecht vaardigd. De Benelux zou een voor loper kunnen zijn van de nagestreef de grotere eenheid van Europa. Wil men die eenheid verkrijgen dan zal het protectionisme geleidelijk moeten verdwijnen maar daarnaast zullen tal Koopt U pillen bij een FOTOGRAAF? Welnee- pillen haalt U in een apo theek Foto's bestelt U bij een foto graaf en als U een huisjasje moet hebben zult U het beste en het mooiste slagen bij een herenmode specialist. Raumann Teppema, Maarm.st. 4 G. Schoonwater, Haarl.str. 79. Bert Schrier, Breestraat 152. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hogewoerd 109. Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor, Gangetje 6. Jo van vEyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hartevelt, Haarl.str 210. H. J. Holswilder, Nieuwe Rijn 7. A. Klaassens, Breestraat 114b. Fa. J. J. v. d. Blij, Haarl.straat 11. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9. Koopt in een Speciale Herenmodezaak van andere problemen moeten wor den onderzocht. Bij de replieken diende de heer Stokman (KVP) een mede door VVD, C.H., A.R en Pv.d.A. onderte kende motie in, waarin de kamer als haar oordeel uitspreekt, dat, af wachting van de totstandkoming van een definitief accoord tussen de Joodse en Arabische staten, nadere voorlopige voorzieningen moeten worden getroffen, welke het behoud van de heilige plaatsen daadwerke lijk waarborgen. De motie-Stokman werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Te vijf uur is de vergadering gesloten. De kamer komt nu weer a.s. Dinsdag bijeen ter behandeling van de be groting van Economische Zaken. VERGOEDING VOOR INGELEVERDE BISAMRATTEN. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedsèlvoorzinning heeft be paald dat voor elke in Nederland be machtigde en bij de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen inge leverde dode of levend? bisamrat aan de inzender een vergoeding uit 's Rijks kas toegekend wordt van vijf gulden, mits de inzending ver gezeld gaat va neen nauwkeurige aanduiding van de plaats, waar de bisamrat werd bemachtigd, de wijze van bemachtiging en het tijdstip, waarop de bemachtiging plaats had. De vergoeding wordt niet toege kend aan personen, in dienst van de plantenziektenkundige dienst. VRIJLATING VAN PRIJZEN VOOR KERSTBOMEN. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft de prijzenbeschikking kerstbomen 1946 ingetrokken. MINISTER VAN MAARSEVEEN LATER NAAR INDONESIë. In verband met de reis van de mi nisters dr. J. R. H. van Schaik en mr. D. U. Stikker naar Batavia wordt van bevoegde zijde nog het volgende gemeld. Met betrekking tot de overdracht van de souvereiniteit is het noodza kelijk dat te Batavia verscheidene besluiten op zeer korte termijn zul len worden genomen. Teneinde met betrekking tot deze besluiten het con tact tussen Regering en H.V.K. te vergemakkelijken, heeft de Regering besloten de vorengenoemde ministers naar Batavia te doen reizen, teneinde dit contact ter plaatse mogelijk te maken. Zoals reeds gemeld is, is de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, in verband met de a.s. behandeling van het wetsontwerp „Souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië in het Parle ment, verhinderd zelf naar Batavia te gaan. Zoals bekend streeft de Regering ernaar, de formele overdracht van de souvereiniteit te doen plaats vinden op 27 December a.s. Een delegatie van de alsdan gevormde regering van de RIS zal hiertoe naar Nederland komen en onmiddellijk na de over dracht, wellicht nog op dezelfde dag. terugkeren naar Indonesië waar, na aankomst van deze delegatie de fei telijke overdracht zal geschieden. Minister Van Maarseveen heeft de bedoeling, met deze delegatie naar Batavia te gaan om aldaar deze fei telijke overdracht bij te wonen. Tot zover de mededeling van be voegde zijde. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat de ministers Stikker en Van Schaik enige tijd in Indonesië zullen moeten blijven. Zij zouden ook, naar wij vernemen, het voornemen heb ben. Djocja te bezoeken. Of minister Stikker lange tijd uit Nederland kan v/orden gemist, is een andere zaak. Vermoedelijk zal hy op en neer moe ten vliegen. „Nieuwe Courant". BUITENGEWONE VERGADERING VAN DE PARTIJ RAAD DER KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Zoals reeds op het jongste Con gres der Katholieke Volkspartij is medegedeeld, zal op 17 December a.s. te Utrecht in het Jaarbeursrestau rant een buitengewone vergadering van de Partijraad plaats vinden, wel ke uitsluitend gewyd zal zijn aan een bespreking van het Indonesisch vraagstuk. Prof. Romme zal in een rede de Partijraadsleden voorlichten, waarna de gedachtenwisseling een aanvang neemt VERLENGING REGELING KINDERBIJSLAG. De regering heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging van de Kinderbijslagwet. De strekking hiervan is de tijdelijke regeling, waarbij de kinderbijslag is vastgesteld op 40 cent per dag voor het eerste, 44 cent voor het tweede en derde, en 54 cent voor elk vol gend kind. te verlengen tot 1 Januari 1951. De regeling zau onders op 1 Januari a.s. ophouden. KOOS HOOGEKVORST, v Heemstrastraat 14, Sassenheim. viert 25 Nov. zijn 4e Ind. verjaar dag op thuisreis naar Nederland. DRIE VAKCENTRALEN WENSEN LOONSVERHOGING. „Vorige week is door de drie vak centrales bij Stichting van de Ar beid een voorstel ingediend om de prijsstijging te compenseren door loonsverhoging". Deze mededeling deed gistermiddag de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis op een congres van de Algemene Bond van Ambtenaren, dat in de Haagse Die rentuin werd gehouden. ACHT VARKENS IN EEN PERSONENAUTO. Op de Chaamseweg te Baarle-Nas- sau trof de politie een onbeheerd staande personenauto aan. Toen de ambtenaren het deksel van de berg plaats aan de achterzijde oplichtten, vonden zij acht varkens als haringen in een ton en met de poten aan el kaar gebonden. De bedoeling was blijkbaar geweest de dieren naar Bel gië te smokkelen, maar door het de fect raken van de motor was deze op zet verijdeld. De chauffeur bleek on vindbaar. Gistermorgen brak brand uit in de grote boerderij van de heer O. Sijts- ma te Oxwerd, een plaatsje nabij Noorddijk. De brand is vermoedelijk onstaan door kortsluiting in de schuur. De vlammen vonden gretig voedsel in het zeer brandbare mate riaal, dat in de schuur opgestapeld lag. In een minimum van tijd brand de de gehele boerderij. De plaatse lijke brandweer beperkte zich dan ook tot het redden van het voorhuis hetgeen na veel moeite gelukte. Vier en dertig koeien kwamen in de vlam men om, terwijl tevens veel land bouwwerktuigen en veevoeder ver loren gingen. GERESTAUREERD. Tijdens de bevrijding in October 1944 liep de uit de veertiende en vijftiende eeuw daterende stadstoren van Bergen op Zoom grote schade op. Thans is men met de restauratie begonnen. De Bergse stadstoren in de steigers. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 1) Een zoele avond is op een prach tige lentedag gevolgd. Silas Hempel, de wijd vermaarde Weense particu liere detective, bevindt zich bij uit zondering in zijn woning, Bernard- gasse 7, en verzorgt zijn lievelingen een groot aantal vogels, grote en klein, van diverse pluimage. Aan die waarlijk schone, niet alledaagse ver zameling wijdt hij by voorkeur de hem karig toegemeten vrije ogen blikken. Silas is dermate in zijn bezigheid verdiept, dat hij de klank van de bel aan de voordeur zelfs niet hoort Doch Kata, zijn oude huishoudster, komt hem «toren. Kata is van Kro atische afkomst en heeft van haar jeugd af het Dult3 op de zonderling ste wijze geradbraakt. Zij heeft een niet bijster vriendelijk voorkomen, bromt ook gaarne over alles en op ve, trouwe ziel, die voor haar mees ter door het vuur zou lopen. Zij reikt Hempel een telegram over en zegt met nors gezicht: „Zeker weer een karweitje!" De detective maakt het telegram open. Het komt yit een plaatsje in Midden-Stiermarken en luidt als volgt: „Verzoek onmiddellijk overkomst voor dringende bespreking, maar on der strikte geheimhoudilng van uw beroep. Wacht u uiterlijk morgen vroeg. Sibylle von Turnwald, Kasteel „Sperber-Eck" bij Sichefeld." Silas fronst het voorhoofd. De naam Turnwald zegt hem niets. Kas teel Sperber-Eck? Vaag herinnerde hij zich die naam. Jaren geleden had hij op reis in de bergen van Stier marken een oude burcht opgemerkt, een somber kolossaal gebouw met plompe torens. Dat was „Sperber- Eck", had iemand van het reisgezel schap, die met een Baedeker gewa pend was gezegd. Naar dat oude rovershol wordt Si- las ontboden. Eerst kijkt hij op de klok: Het is acht uur. Om 11 uur vertrekt een trein, waafmede hij te gen 5 uur in de morgen Sichefeld kan bereiken. Dus tijd genoeg om op zijn gemak het avondmaal te gebrui ken, zijn koffer te pakken en een onlangs verschenen werk over de oude burchten van Stiermarken te raadplegen. Dat werk verschaft hem inderdaad historische en andere in lichtingen aangaande „Sperber-Eck" dat sinds het begin der XlXe eeuw in het bezit der adelijke familie Von Turnwald is. Met welk doel riep men Silas daar heen? Was er op Sperber-Eck een misdaad gepleegd? Waarschijnlijk. Waarvoor zou men anders een detec tive nodig hebben? Misschien een moord of een ernstige diefstal Silas neemt de kranten der laat ste dagen en bestudeert de inhoud. Niets over „Sperber-Eck" of „Turn wald." Trouwens in de laatste dagen nergens een geruchtmakende mis daad. Dus afwachten! Juist om elf uur neemt hij plaats in de trein, en om 5 uur 10 stapt hij uit aan het station Sichelfeld. Achter ■het dorpje ziet hij op een niet zeer hoge heuvel het oude kasteel, dat nog vele kenmerken van de middel eeuwse ridderburcht bezit. Hij be klimt de heuvel, volgt een prachtige kastanjelaan en staat weldra vóór de ingang van het slot, waar iedereen nog schijnt te slapen. Hij zet zich neer op een stenen bank en geniet van de schoonheid van de zonnige lentemorgen. Hoe stil en vredig is alles om hem heen! Op de eerste verdieping gaat een venster open en enige minuten later komt de voordeur aan de beurt. Een bejaard bediende treedt naar buiten, gaat zonder te aarzelen op Hempel toe, als had 'hij hem verwacht. „Heb ik de eer, de heer Hempel, onze nieuwe bibliothecaris voor mij te zien?" vraagt de man. „Jamijn naam is Hempel." „Wees zo goed. mij te volgen. Uw kamer is gereed en het ontbijt za! onmiddellijk opgediend worden. Me vrouw verzoekt u, haar te komen opzoeken zodra u gegeten heeft." „Mevrouw is dus reeds op...." „Ja, mevrouw is aan vroeg opstaan gewoonIk zal de vrijheid nemen u over een half uur te komen halen en naar mevrouw te brengen." HOOFDSTUK II Mevrouw Von Turnwald ontving Silas Hempel in een achthoekige, zeer behagelijk gemeubelde torenka mer, die naast haar slaapvertrek lag. Het moest haar zitkamer zijn. dat bleek uit geheel de met aristocrati sche smaak gekozen inrichting. Mevrouw von Turnwald zelf was een dame van ongeveer 60 jaar, met koele trekken, schone donkere ogen en een trotse houding. Silias Hempel hield met gespan nen verwachting de blik op dat schone, maar koude gelaat gevestigd Wat zou hij te horen krijgen? Mevrouw Von Turnwald groette de detectieve koel-beleefd, bood Hem een stoel aan en begon aldus: „Laten wij onmiddellijk ter zake komen, mijnheer Hempel, ik heb uw raad en hulp nodig in een zaak, die mij zeer bekommert; maar het moet zo worden geregeld, dat niemand noch buiten het kasteel, noch in mijn onmiddellijke omgeving iets ver moedt aangaande het doel van uw verblijf op Sperber-Eck. Daarom heb ik de vrijheid genomen, u aan te dui den als de opvolger van onze biblio thecaris, die onlangs overleden is. „Dat had ik reeds uit de woorden van uw bediende opgemaakt en ik vind het verstandig en slim. Slechts deze opmerking: u had ook de naam moeten veranderen. De mijne is zeer bekend, al te bekend in dit geval." „Dat weet ik. Maar ik wilde mij niet blootstellen aan een al te scherp conflict met de overheid, want ik ben verplicht kennis van uw verblijf te geven en men zou u later naar uw papieren kunnen vragen. Ik overwoog tevens, dat de naam Hem pel te Stiermarken nog al veelvuldig voorkomt. Het was dus voldoende, uw ietwat zonderlinge voornaam te veranderen, bijvoorbeeld in Karl; dan kon niemand verdenking tegen u opvatten. Ik zal het aangifte-biljet zelf invullen. Mocht er later de een of andere moeilijkheid rijzen ten aanzien van de voornaam dan heb ik mij eenvoudig vergist. Wat u betreft onderteken alleen met Hempel." „Goed, dat kan zo geregeld worden Trouwens, ik draag ook de voornaam Karl, zodat we eigenlijk geen be drog plegen." „Uitstekend! Hier zal wel niemand op het idee komen, dat ik onder het masker van de bibliothecaris een de tective heb kunnen binnensmokkelen Trouwens men heeft geen aanlei ding om iets van die aard te vermoe den." „Waar gaat het over?" „Over de dood van uw voorgan ger de bibliothecaris Gottfried Klu- ge. Men heeft hem acht dagen gele den in de bibliotheek doodgeschoten gevonden. De justitie en iedereen nam zelfmoord aan, maar ik weet dat men hier niet met zelfmoord, doch met een moord 'heeft te doen." „Waaruit maakt u dat op. me vrouw?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5