Voortreffelijke tentoonstelling in „De Lakenhal" DÊI niet" katholieken LEIDSE HUTSPOT Fanny Koen mocht geen boeken signeren DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 JEade Sxnget&, Sliet Me*cf&t en Qewit de Sitanken expoóetea IN „DE LAKENHAL" opende burgemeester jhr. mr, F. H. van Kinschot gistermiddag een tentoonstelling, waarop het werk van de schilders Lode Sengers en Piet Herfst en van de pottenbakker Gerrit de Blanken is geëxposeerd. Om éénmans-tentoonstellingen te voorkomen, heeft men deze drie zo geheel los van elkaar staande kunstenaars tezamen geno men. Dat met deze drie personen, w ier oeuvre overvloedig gelegenheid geeft tot bespiegelingen, een gelukkige keus is gedaan, werd op de ope ningsmiddag reeds bewezen, toen een ongewoon groot aantal belang stellenden in „de grote pers" kwam luisteren naar een uiteenzetting van de kunstcriticus dr. H. v. d. Waal. Boeiende in'eidim Na Herfst geschilderd te hebben als de kunstenaar van het stilleven, die aan dachtig en vol liefde de dingen om ons heen be spiedt, wees spr. er op hoe deze schilder, verliefd op de schone vorm van gewo ne dingen, ons duidelijk maakt dat deze toevallige voorwerpen gezien kunnen worden in het licht van een hogere orde. Sengers noemde spr. de kunstenaar uit wie voor alles zijn diepe overtuiging veelal religieus spreekt. Men vindt in zijn werk een diep menselijk gevoel en daarnaast soms humor of ironie, zelfs wran ge spot. Zijn verbeelding houdt geen halt bij de tast bare eigenschappen der dingen, indien zijn overtui ging hem verder en hoger brengt, omdat hij de schoonheid opvangt in de ijle vormen van zijn idea len en gedachten. Men kwam echter niet bijeen om uit te maken wie de beste van beiden is; deze tentoonstelling moet geen boksmatch met knock outs worden! Teruggrijpend in de kunst geschiedenis kwam spr. tot het jaar 250 toen de H. Cle mens van Alexandrië, zich afvragend hoe het erfgoed van de klassieke bescha ving dienstbaar gemaak kon worden aan het nieu we Christelijke gelofsle- ven, tot de eis kwam dat 1de kunst voora] niet door nabootsing van de werke lijkheid de aandacht moet richten op de aardse verschijnings vorm, maar op de geestelijke vormen waarvan ze een vertolking zijn. Duizend jaar later, in 1200, eiste Thomas van Acquino het tegenover gestelde: de kunst dient zo weinig mogelijk van de natuur-nabootsing verwijderd te zijn, omdat al het ge schapene bovenal gezien moet wor den in het licht van de alwijsheid en algoedheid van de Schepper. Wie heeft gelijk? Als beiden niet daar zouden zijn, waar heiligen en engelen plegen te wandelen, zouden ze elkaar misschien boos aankijken. Clemens zou aanvoeren dat de Hel lenistische kunst zó was vastgelopen in immiteren, dat de kerken dreig den vol gehangen te worden van pathetische, profane, wel virtuose, maar lege dingen. Thomas- zou dan zeggen dat de kunst van zijn tijd zó abstract, zó door en door vergeeste lijkt en angstig onwerkelijk gewor den was, dat hij de mensen wel moest wijzen op de eenvoud der ge wone dingen. We staan nu in 1949. We zien twee- verschillende vertegenwoordigers van twee methodes: Sengers-Herfst; Clemens-Thomas. Laat ons, aldus spr., echter niet meer tegenstellin gen scheppen dan er in déze tijd reeds zijn! Sorekend tenslotte over Gerrit de Blanken, wees spr. allereerst op zijn zuivere vakmanschap, verkregen door noeste vlijt en stoere volhar ding. Zijn glazuren zijn doorgaans effen, zijn vormen gelijkmatig. Maar juist de gelijkmatigheid is de hoog ste opgave die een kunstenaar zich stellen kan, want door die ingetogen beperking schept hij pure schoon heid. Na deze op hoog peil staande, boeiende en met grote aandacht be luisterde inleiding, verzocht dr. E. Pelinck, directeur van „De Laken hal", het gezelschap, waaronder zich ook wethouder J. C. van Schaik be vond, de tentoonstelling te gaan be zichtigen. Ook onze kunst-medewer ker deed dit en geeft hieronder zijn indrukken van deze fraaie tentoon stelling weer. Dit is een voortreffelijke tentoon stelling! Een meester-pottenbakker en twee Voorstudie „Maria Ster re der Zee" voor een altaarstuk in de Willem Ruys, een der tentoon gestelde stukken van Lode Sengers. Foto: „De Leidse Courant") een vaardige en gevoelige techniek de eerste voorwaarde is voor het be reiken van schoonheid. Gerrit de Blanken is zo'n vakman, die wat pottenbakken betreft, alles kan. Daardoor kan hij de vormen, die hem voor de geest komen, uit het totaal vormloze materiaal tot realiteit brengen. Hij schrikt zomin terug voor enorm grote vazen en schalen als voor mokkakophs. bijna zo dun als een eierschaal. Door een bijzondere samenstelling der klei is het hem mogelijk, zijn vormen, nadat ze gedroogd zijn, onmiddellijk te gla zuren en daarna te bakken. Vroeger moest bii dit proefde stoeds twee-, maal bakken worden toegepast. Zijn wijze van doen geeft tijdsbe sparing en brandstofbesparing, ter wijl het resultaat volkomen hetzelf de is. Maar dat zijn tenslotte techni sche zaken. Bekijk nu eens het resultaat: scha len, vazen of kommen, prachtig diep groen of lichtgroen donker- of licht blauw, grijs, bruin of diepzwart, donkergroen met een weerschijn van koper en andere kleurvariaties. En dat alles zeer nobel van vorm. Men moet deze meester-potten bakker eens aan het werk zien, dan kan men opmerken, wat er allemaal aan vastzit. Zo'n vaas, kom of schaal kan in haar vorm, in haar kleur, in haar voorname statie even mooi zijn als een goede schilderij. Het geeft rust in de kamer; er gaat wat van uit. Piet Herfst. Rust, stilte, bekoring gaat ook uit van de schilderijen en tekeningen van Piet Herfst. Dit werk is de uiting van bezonkenheid, rust en een liefdevolle beschouwing der din gen. Dat toont zich in de eerste plaats aan zijn gevoelige portretten: dat van prof dr. Nieuwenhuys, dat van zijn moeder en van zijn vrouw, het allercharmantste portret van zijn dochtertje, dat van de heer Otto en meer anderen. Herfst geeft niet al leen de volkomen uiterlijke gelijke nis, maar ook dat surplus, dat zo uiterst moeilijk is, waarvoor men een intuïtieve mensenkennis moet bezitten: hij- onthult ons de levens houding, het wezen van zijn objec ten. Wij noemen vervolgens zijn prachtig in toon gehouden en met de uiterste aandacht zo voornaam voorgedragen stillevens. B.v No. 52, waarbij hij door ge- jerfectionnecrde waarneming en ver tolking affiniteiten vertoont met Floris Verster. Ook zijn tekeningen en etsen van boerderijfragmenten tonen die verfraaide realiteitszin, dat vergeestelijkt realisme. En tenslotte mogen we zijn uiterst fraaie bloemstukken niet vergeten. Lode Sengers. In zekere zin is Lode Sengers mo derner dan Piel Herfst, doordat hij meer styleert. Hij bezit een geheel andere geaardheid. Zijn gevoel voor humor blijkt o.a. uit No. 73: „Elk op zijn wijs" Zijn visioenaire fanta sie uit zich in No. 79, de „Verzoe king van de H. Antonius", waar zijn lugubere gedachten blijken uit een even rijke fantasie voort te komen als die van Jeroen Bosch. Verder zien we van hem verschil lende religieuze voorstellingen: ccr. grote tekening van de H. Maagd met het Kindje, op goudfond een ..Verrijzenis des Heren", zeer mooi' Johannes op Patmos, nog een Ver rijzenis, de H Maagd met Kind op goudfond. Het laatste herinnert aan een vergrote middeleeuwse minia tuur In het zij zaaltje vindt U dan r>og een aantal tekeningen en litho's. Deze schilder is meester van vele technieken: mozaiek, borden met voor :tsllin-rr. v: r. Ah—hcirr, offerande, een herinnerinssbord, een Madonna in gebrandschilderd glas, in litho een Magdalena, een graflegging, een piëta, enz. Mij ontbreekt helaas de ruimte, om een en ander uitvoeriger te be spreken. Als geheel, van alle drie, een voortreffelijke tentoonstelling, waarvan we hopen, dat ze half Lei den zal trekken. S wierstra BALLET DER LAGE LANDEN 'VOOR K. EN O. Met veel idealisme is het Ballet der Lage Landen, dat onder leiding staat van Max Dooyes en Mascha ter Weeme bezig de dans als vorm van Kunst onder ons te brengen. Zo is deze dansgroep gisterenavond voor een overvolle schouwburg hier opgetreden voor de leden van K. en O. Een verheugend verschijnsel deze belangstelling! Geopend werd met Mozart „Les petits riens", cho reografische variaties in „Rococo stijl", waarvoor Leoneff de choreo grafie had ontworpen. Met smaak en stijlinzicht uitgevoerd, waaraan me vrouw ter Weeme en Max Dooyes beiden medewerkten. Fraaie bewe gingskunst die sober werd gehouden. Max Dooyes heeft de choreografie ontworpen voor de „Sraat der ver beelding". Albert Bocai schreef de muziek en 't libretto. In vier beel den wordt de gespannen aandacht geleid tot een werkelijkheid, welke verbeelding en visioen b'ijft te zijn. Modern, fel, fantastisch en heel spannend is dit in strakke lijn ge houden ballet, dat in hoge mate boeit door zijn dramatiek en zijn kleurvarianten. Naast 't interessante waarderen wij 't elegante dat hier of daar optreedt en de beheersing van de techniek. De bijbehorende muziek doet wat zakelijk aan, maar is vaardig voor 't ballet geschreven. Greetje Donker als bedelares was een opvallende verschijning, die een uitmuntende uitbeelding gaf. Iets schilders, die eveneens de knepen j geheel anders maakten wij mede in van hun „vak" kennen, beiden met een zeer beschaafde, vno-nqmp voor dracht, die overigens vo1 komen ver schillen van persoonlijkheid, opvat ting. levenshouding, beiden van ver schillende psychische structuur, maar die door kleiitergevn^i, éléwano° van voordracht en degelijk vakmanschap elkaar uitstekend verdragen. Gerrit de Blanken. De kunst van de pottenbakker is zeker een der oudste uit de mense lijke beschaving. Reeds in het twee de millennium vóór onze jaartelling werd de pottenbakkerschijf uitgevon- Familieleven", waarvoor Albert Bocai 't scenario ontwierp naar mu ziek van Kachaturian Elisabeth Hermans en Karei Poons waren hier bet jonge ouderpaar en met hen, de zigeuners en 't trio aan de waslijn werd een opgewekt vrolijk septet gevormd. Niet weinig succes oogst ten Hanny Bouman en Aart Verste gen in „Les Sylphieles" naar muziek van Chopin. Elegant en fleurig wa ren de beide solodansen en 't duet. Tot besluit „Het Bruidskoeket", naar muziek van Dvórak. Van der Slogt is in zijn choreografie uitstekend geslaagd. De beleving er van, spe- ciaal door de beide kibbelende da den, waardoor de pottenbakker in mes was speels, en bewogen. Zon- staat was, gemakkelijker en recht-i der aan onze waardering voor de streekser zyn aandacht aan het vor- danseressen ook maar iets te kort te men van zyn product te kunnen be- willen doen, roemen wij toch niet steden. Het is een prachtig kunst- minder de heren, die uitmuntend ambacht: van 't vrwr®kt getrainde dansers zijn die soepel Chopin-voordrachten, een ballade en een wals, waarin wij hem als een goed getraind pianist erkennen, stond hij de dansers ietwat nuchter maar zeer rhythmisch ter zijde. Met een sober stuk décor werd een of andere sfeer bereikt. De costumes waren over 't geheel sierlijk of raak j gekozen. Begrijpelijkerwijze werd de Balletgroep met veel applaus en fraaie bloemen gehuldigd. J. Kortmann. de met gevoelige handen het ge vormde maken, zodat het door lijn en vorm het oog bekoort. En zoals bij alle kunst, begrijpt men, dat hier tillen en veerkrachtig en sierlijk springen. Aan de vleugel deed Wolf gang Wijdeveld voor de dans zijn verdienstelijk werk. Behalve enkele GOUDEN DOCTORAAT. Op Dinsdag 29 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, de heer mr. G. J. Henny, oud-directeur ener levensverzekeringsmaatschap pen, wonende te Leersum. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde: d^ dames E. van Eijbergen te Den Haag; D. van Leeuwen te Leiden en J. v. d. Mei te Leiden en de heren P. C. H. Gevaerts te Den Haag; K. N. van Hamel te Bergen op Zoom; B. J. V. Horak te Voorburg; W. J. Kappelle te Henge lo; B. Kennedy te Den Haag; J. Meel te Leiden; W. B. H. Meiners te Sas- senheim; M. A. Osten te Den Haag; L. H. Schenkenberg van Nierop te Leiden en Th. J van Stockum te Den Haag; candidaatsexamen Ro maanse taal en letterkunde (Frans): de heer F. F. J. Drij koningen te Den Haag; voor het voorbereidend Ker kelijk examen: de hïer G. J. Vissre te Oegstgeest; voor het candidaats- examen Godge'eerdheid: de heer W E. Verdonk te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proef schrift getiteld „Restricted free ro tation ans cyclic molecules", de heer L. J. Oosterhoff, geboren te Leeu warden en wonende te Leiden. Nachtmis voor Daar er ieder jaar vele niet-katho- iieken gaarne de Nachtmis zouden bijwonen en daartoe wegens plaats gebrek in de parochiekerken vaak niet in staat zijn, zal er in de kapel van de Paters Franciscanen aan de Mariënpoelstraat 4. speciaal voor hen een Nachtmis worden opgedragen om 3 uur. Om hen in de gelegenheid te stel len de betekenis en diepere zin der H. Mis in het algemeen en de Kerst liturgie in het bijzonder, te leren kennen, zal in „Verbum Dei", Plan tage 16, tel. 21988, een voorbereiden de cursus van 3 avonden worden ge geven en wel op de Woensdagen 7, 14 en 21 December telkens om 8 uur 's avonds, öf op de Zondagen 11 en 18 December em 5 uur 's middags en Dinsdag 20 December om 8 uur 's avonds. Een en ander zal door lichtbeelden worden geïllustreerd. Wilt U uw niet-katholieke kennis sen op deze - gelegenheid attent ma ken? Opgave van deelname voor cursus en Nachtmis aan Plantage 16 Zowel de cursus als de Nachtmis zijn uitsluitend voor niet-katholieken toegankelijk, eventueel met R.K. echtgenoot of verloofde wanneer de ze de voorbereidende cursus gevolgd heeft. THUISFRONTAVOND ST. PETRUS-PAROCHIE. In „Den Burcht" had»voor de twee de maal een feestavond plaats van en voor Katholiek Thuisfront St. Pe trus-parochie. Kapeaan Plaat open de deze bijeenkomst en sprak woor den van verwelkoming tot de aan wezigen. Bijzonder welkom geheten werd majoor-aalmoezenier J. Bos man. Grote spijt werd uitgesproken tegenover diegenen, die door omstan digheden niet konden komen, waar onder voornamelijk de overige gees telijken der parochie en de burge meester. Het inmiddels tot sextet uit gegroeide „Quartet Jan Meerpoel" opende de feestavond door enige ar rangementen van bekende buiten landse solisten en ensembles o.a. het duo de Raaf en Schutte door de ge broeders Plu, met het Russische lied „Zwarte ogen". Hierna volgde een schets, voorgedragen door de R K. Toneelvereniging „Vondel". De titel ervan was „Storm in een glas water" Majoor-aalmoezenier J. Bosman sprak daarna in bezielende en war me woorden over de toestanden en over de levenshouding van onze jon gens in Indië. Met enthousiasme wist hij de aanwezigen te boeien en hun enig begrip over het soldatenleven in Indonesië te geven. Hij deed een op roep, om, vooral als de jongens te rugkwamen, hen te helpen, waar het maar enigszins mogelijk is. Onder de pauze werd er een duizendtal loten verkocht, waarna onder grote span ning de Amerikaanse verloting plaats had van een lap costuumstof. Ten derde male trad de R.K. Toneelver eniging „Vondel" op. ditmaal met een zeer originele een-akter „Kan dat" genaamd, waarmede de speel sters en spelers groot succes oogst ten. Vervolgens had de trekking van de loterij plaats, waarna het „Sextet Jan Meerpoel" (dat in Leiden een grote bekendheid heeft gekregen door zijn originele en bekwame wijze van het hanteren van de bandinstru- rnenten) met medewerking van de heer Evert Castelein de dansende jonge en oude voelen door de versier de Burchtzaal leidde. Tot slot nog een dankwoord aan al degenen, die geheel kosteloos hebben meegewerkt voor het welslagen van de avond. BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Lido: „Adam en Evelyne", 18 j. Luxor: „Omstreden aarde", 18 j. Trianon: ..De engel met de bazuin", 18 jaar. Rex: „Het purperen monster, 14 jaar. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVELIG WEER. Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 24 November Ja, het was er weer, dat bijzonde re, ondefinieerbare in onze goede oude stad. We kunnen het niet pre cies beschrijven, maar het was er. Zo'n echte ouderwetse sfeer van een Woensdagmiddag. Het was niet stil; er was geen wind. Het was niet som ber. er was geen zon. Slechts een heel zacht briesje en een smal streepje matgoud tussen de grijze wolken. En in de drukke straten liep het vol winkelende moeders met schoolvrije kinderen, die hun neuzen plat drukten tegen de feestelijke Sint Nicolaasetalages en alsmaar „Ohhhhhh", riepen. De Donkersteeg zag als vanouds weer zwart van mensen. Een draaiorgel speelde langgerekte oud-Hollandse melodieën En een reclamewagen van de Midza, getrokken door vier vurige rood-wit gepluimde paarden, baande zich een weg over straat. In alle winkels brandde de feestverlichting en bij de Blauwpoortsbrug betrok Sinterklaas in een salonboot zijn appartement. Maar dat moest stil gehouden wor den, want eigenlijk komt de goede man pas Zaterdagmiddag in onze goede oude -stad zijn officiële intocht doen. Maar goed, „het" was er weer En we hebben er met vreugde van genoten. Maar laat ons terugkeren tot de werkelijkheid van vandaag. Want ook die is belangrijk. Stel u voor: inspecteur P. C. Breeveld van de Leidse Verkeerspolitie deed vandaag met goed gevolg in de Leidse Alma Mater z'n doctoraal examen. Nu is hij meester in de rechten. Zodat we in de toekomst mr P. C. Breeveld moeten schrijven. En daarom deze in specteur, die in z'n schaarse vrije uren studeerde, van harte ge lukwensen met dit buitengewone succes. Er is nog meer. Want u dient toch ook te weten dat de heer Th. W. Need, employé III bij de PTT te Leiden op 3 December a.s. kan terug zien op veertig welbestede jaren bij Tante Pos in dienst. Wij hebben er zo'n idee van dat op die dag Suma- trastraat 169 in het centrum van ve ler belangstelling zal staan. Het is juist omdat wij het altijd zo bijzonder coed kunnen vinden met de Welpenleidsters van de KJB. dat wij die lieve dames er op wijzen: De. St. Jansbijeenkomst van a.s. Vrijdag gaat niet door! Maar aangezien het deze leidsters niet gegeven is veel vrije avonden te hebben, menen wij er goed aan te doen te wijzen op de lezing van pater Jac Schreurs. waar op zij worden verwacht. Dus allemaal in uniform mnr»enave"d naar ,,'t Raedthuys". Nieuwe Rijn 19, waar de Gildeeroeo van de NKVN deze avond organiseert. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.-O." De negende avond van de paren competitie had het volgende resul taat: Naar zwart gaan: Smidt—Abs- woude, echtp. Ammerlaan. Naar groen: Mevr. v. ElzenZandvliet Jr. echtp. Werter, echtp. Zandvliet en echtp. Stuifzand. Naar rood: echtp. Landsbergen en mej. Lagerberg— Winkelmolen. Volgende week Woensdagavond laatste avond van de parencompe titie, waarna op ,14 Dec. begonnen zal worden met de viertallen. 7 Dec. is gereserveerd voor dé St. Nicolaas-drive. K. N. A. U. verbood optreden van athleten voor boekwinkels. De Nederlandse Wetenschappelij ke Boekhandel, die gisteravond in de foyer der Stadsgehoorzaal een Olym pische avond had belegd en daar voor als spreker de oud-Nederlandse kampioen op de 1500 m., Frits de Ruyter, had uitgenodigd, terwijl on ze viervoudige Olympische kam pioene, mevr. Fanny Blankers-Koen, als gast aanwezig zou zijn, heeft de organisatie van deze avond op het laatste moment moeten overdragen aan de Leidse Athletiek-commissie. De voorzitter van deze commissie, de heer A. Langerak, die dit besluit in zijn inleidend woord toelichtte, wees er op, dat de K.N.A.U. deze avond in strijd achtte met de ama teursbepalingen en niet kon toe staan, dat athleten voor boekhande laren optreden. Teneinde de vele belangstellenden niet teleur te stel len had de L.A.C. de leiding van de ze avond gaarne op zich genomen. De directeur van de N.W.Bde heer J. Vervoort, die verklaarde volko men te goeder trouw te hebben ge handeld en, gezien het karakter van deze avond, ook sportief wenste te blijven, wees er in aansluiting op de mededelingen van de heer Lange rak nog op, dat ook het Ned. Olym pisch Comité bezwaar had gemaakt tegen het voeren van de titel van een „Olympische avond", terwijl mevr. Fanny Blankers-Koen, in te genstelling met de aanvankelijke bedoeling, het over haar verschenen boek „Fanny, de geschiedenis van 4 gouden medailles" deze avond niet van haar handtekening mocht voor zien. Nadat de heer Vervoort mevr. BlankersKoen bloemen had aange boden, hield Frits de Ruyter een geestige causerie over de voorberei ding en uitzending van de Neder landse ploeg naar de Olympische Spelen in Londen. Uitvoerig ging spreker voorts in op de prestaties van de Nederlandse athleten in het Olympisch tournooi, waarbij hij zeer in het bijzonder het licht deed val len op de uitzonderlijke verrichtin gen van Fanny, die behalve 4 gou den Olympische medailles, 5 wereld records, 9 Nederlandse records en pl.m. 40 kampioenschappen op haar naam heeft staan. Tenslotte vertelde spreker nog het een en ander van het bezoek, dat 6 Nederlandse sport- figuren tijdens de Olympiade aan de koninklijke familie in Engeland, in tegenwoordigheid van Z K. H. Prins Bernhard, hebben gebracht. Na de pauze vertoonde de heer P. C. Pissot van Patot enkele smal films, welke o.a. de training van de Olympische damesploeg en een be zoek aan Londen ten tijde der Olym piade in beeld bracht. De opname- konden ons maar matig bekoren. Laat ons echter bij al dit nieuws niet vergeten dat er vandaag een wel zeer belangrijk jubileum werd gevierd. Want de heer B. J. Staal, adjunct-directeur van Drukkerij Eduard IJdo N.V., herinnert zich vandaag bijzonder goed hoe hij eer tijds als kantoorbediende zijn loop baan op de Hooglandse Kerkgracht begon. Omdat dit nu precies vijf en twintig jaar geleden is. De jubilaris kreeg van directie en commissaris sen een lunch aangeboden, tijdens welke de heer J. W. IJdo Ezn., hul digende woorden sprak over de ver diensten van deze zilveren jubilaris, aan wie een schilderij werd aangebo den. Er werden nog veel meer vriendelijke woorden gesproken en toen de heer Staal deze allemaal aan hoord had stond hij op en dankte voor deze hartelijke huldiging. De Vereniging van Oud-leerlingen van de Leidse Ambachtsschool, de Vola, hield gisteravond in de Jacoba- zaal van „Den Burcht" een bijeen komst. Een groot aantal leiden hoor de de causerie aan van de heer W. M. Brandt, die sprak over de mo derne automatische piloot P.B. 10. Werking en toepassing werden dui delijk uiteengezet. En uit de op komst bleek, dat de grote leden wer vingsactie het lang niet slecht doet! Wij kunnen het ook niet helpen, dat de Hutspot van vandaag zo ge kruid is met jubilea. Want Stadskok kan tenslotte niets anders doen dan koken van ingrediënten die worden aangevoerd. En over die aanvoer is hij geen meester Daar zorgt meester Tijd voor! Maar goed, gisteren was er een 30-jarig jubileum bij Brou wers Aardewerkfabriek te Leider dorp. De heer J. P. van Heusdcn, Sie- boldtstraat 5. haalde zijn schade in van 1944. toen het zilveren jubileum niet gevierd werd. En deze ovenist werd door directie en namens het personeel hartelijk toegesproken. Hy kreeg een schemerlamp en wandbord en een theeservies mee naar huis. Op de hoek Nic. Betsstraatvan Lennepsfaat vond vanmorgen om half twaalf een ernstige aanrijding' plaats tussen een motorbakfiets, be stuurd door bakker Z„ en een expe ditiewagen van bode B. De heer Z. werd van de motor geslingerd en vrij ernstig gewond naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De motor werd zwaar beschadigd. En ook de auto moest met een kraanwagen van de Brandweer worden weggesleept. En denkt u nog eens aan het Sin tel klaasfeest van de kinderen in het R.K Wees- en Oudeliedenhuis, St. Jacobsgracht We weten wel dat de tijden moeil zijn. Maar u zult moe ten toegeven dat men niet oprecht prettig feest kan vieren, als niet eerst voor deze kinderen is gezorgd. Want ook zij willen een prettige strooi-avond hebben. En Stadskoks lezers moeten daar voor zorgen. Hij blijft aan uw geweten appeleren, tot dat de ecrw. priorin hem opbelt en zegt: Wilt u maar ophouden, want ik krijg veel te veel. Wat Stadskok echter niet waarschijnlijk acht. Maar bcvendien hoorde hij fluisteren dat de zusters Carmelitessen nu bang gnworden zijn dat het Sinterklaas feest voor de aan hen toevertrouwde Kindertjes welk feest verzorgd wordt door de R.K. Bond „St. Antonius", op 7 Dec. a.s. nu op de achtergrond ge drukt wordt. En dat wil Stadskok per se niet. Vandaar dat hij z'n lezers ook deze kinderen in hun belang stelling (in daden omgezet) van har te aanbeveelt. Kom, laat al die kin deren, of ze nu od de St. Jacobs- grach» of aan de Oude Vest wonen, eens juichen van vreugde. Omdat de Sint zc goed gereden heeft. Hierdoor in staat gesteld door onze mi'ddadi- ge katholieke Leidenaars. Aan wie al zo vaak een oproep werd gedaan. En altijd me» srcces Ook deze keer! En doet u het dan eerst even Goed zo! Naast alle zorgen, die Stadskok reeds heeft over dat Sinterklaasfeest, wordt hem nu ook r.cg gevraagd of hij een propagandistisch woordje wil schryven tot oprichting van een buurtvereniging voor katten. Want ook een dergelijke vereniging heeft reden van besia? n. Het moge waar zijn dat de honden overdag wellui dende conci rten geven op de Papen gracht en als extra attractie de voor bijganger:. eens vrmrdelijk in de be nen bijten, het is niet voldoende. Want ook 's nachts dient er muziek te zijn. Tot nu toe bleef dit beperkt tot enkele katten-soli Maar ongetwij feld zou het muziekleven in Leiden er mee gebaat zijn als dit optreden van individuele katten in de toe komst gezamenlijk zou geschieden. Reeds heeft zich een voorlopig be stuur gevermd, 'waarvan een grijze kater, met witte «taartpunt en koel- gryze ogen, het secretariaat waar neemt. Opgaven worden gaarne bij hem ingewacht liefst met vermelding van stemhoogte en eventuele te be spelen instrumenten STADSKOK. KAATSTE BERICHTEN DE BRAND IN KERK VAN HET HEILIG GRAF. De brand in de kerk van het Hei lig Graf is bedwongen. Het Heüi Graf zelf is onbeschadigd gebleven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3