NIEUWS UIT D RIJNSTREEK NIEUWS UIT Vermageringsmiddelen gevaarlijk? OMGEVING STADSNIEUWS DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN AFSCHEID VAN GRIFFIER DE JONG. Wegens zijn benoeming tot kanton rechter te Sneek nam mr. J. A. de Jong, griffier bij het kantongerecht, Woensdagmorgen in een speciale zit ting officieel afscheid. Het afscheid werd geleid door mr. J. J. H. v. d. Brug, de tegenwoordige kantonrechter en o.m. bijgewoond door de pl.v kantonrechters C. H. Bannier, mr. dr. C. P Verkerk, mr. F. M. A. Schokking, mr. A. J. Meijer en voorts door notarissen en advoca ten in het kanton Alphen aan den Rijn, deurwaarder Sj Geertsma, de medewerkers van de griffier en de dames van voornoemde personen. De kantonrechter weer er op, dat mr. de Jong zich steeds heeft geken merkt als een bekwam en scherpzin nig griffier, die de zaken vlot afdeed en wiens adviezen door de kanton rechter steeds op grote waarde wer den geschat. Namens de pLv. kantonrechters sprak als oudste de heer C. H. Ban nier, die vooral roemde het vlotte organisatie-talent van mr. de Jong en diens werkkracht waarmede hij sedert zijn komst te Alphen aan den Rijn veel wist te verbeteren. Uit waardering hiervoor en ter herinne ring aan de Alphense periode bood spr. het boekwerk aan: „Handboek v*an de kantongerechten" van mr. Van Brakel en Jonker. Mr. C. M. Loef. vertegenwoordigde de „balie" en sprak namens de advo caten. Spr. had de heer de Jong in velerlei hoedanigheden meegemaakt als politie, politie zonder uniform (bij de P.O.D.), als advocaat fiscaal, als griffier enz. en kon als insider verklaren, dat mr. de Jong uitste kende kwaliteiten bezit en vooral in kantongerechtszaken thuis is als de beste. De heer De Jong sprak een dankwoord tot allen, in 't bijzonder tot de heer A. Couvée Na de toespraken bood mevr. Cou- vée-Schrijver aan mevr. de Jong Gerling een prachtig bouquet bloe men aan. waarna in intieme lering het samen-zijn werd voortgezet. Mr. A. J. de Jong is hedenmorgen in een plenaire zitting van de Recht bank te Leeuwarden beëedigd als kantonrechter en daarna in een spe ciale zitting van het kantongerecht te Sneek geïnstalleerd als kantonrech ter aldaar. Mr. de Jong zal zijn taak aldaar zo spoedig mogelijk aanvan gen. De heer A. Couvée zal als wrn. griffier te Alphen aan den Rijn fun geren. Vroom Dreesmann opent haar filiaal. Vroom Dreesmann N.V. te Leiden opende gistermorgen offi cieel haar nieuw detail-bedrijf te Al phen aan den Rijn. Sedert 2 Septem ber was haar bedrijf gevestigd in het pand van de firma A. Maseland (van Gebrs. A. en S. Breukel) aan de Raadhuisstraat 281, doch verbou wingswerkzaamheden waren reden, dat dit officieel gebeuren pas giste ren kon plaats vinden. Dat de N.V. deze stap ondernam aldus ver klaarde een van de directeuren, de heer C A. A. Kerckhoff in een toe spraak dankt zij aan de sterke toename van het aantal klanten, die afkomstig zijn uit deze gemeente en haar omgeving, in haar bedrijf te Leiden. En wanneer het devies van de directie van V. D. erop.is ge richt, de klanten zoveel mogelijk tot gerief te zijn, dan ligt het ook voor de hand. dat hieruit geboren wordt het streven om de zaak dichter bij de klanten te brengen. Spr. verklaarde, dat V. D. nog meer van Alphen als woon- en cen trum-gemeente verwacht. Er is hier in Alphen aan den Rijn een bekwaam gemeentebestuur, dat sterk aanstuurt op uitbreiding van dp industrie en andere takken van bestaan voor de inwoners1. Het kan dan ook niet an ders zijn, of er wordt, bij toename door deze omstandigheden van het aantal inwoners en bij een levendige tedrijfsgeest, ook voor de handel, de winkels etc.. een Dersnectief geonend De heer Kerckhoff gaf vervolgens een kort résumé van de tot standko- ming van deze vestiging. In het dankwoord aan de firma's Oudenes. v d. Bijl, Ponsioen en van Helle mond. die alle met kennis van zaken de vele moeilijkheden wisten te over winnen, betrok de directie ook het gemeentebestuur, dat met zoveel za kelijk begrip op vlotte wijze had me degewerkt. Het eigen personeel plus minus 25 personen tellend deelde evenzeer in de dankbaarheid der dicetie en in het bijzonder richt te de heer Kerckhoff zich tot de be drijfsleider, de heer J Kok en tot mej. A. v. Meijgaarden. die met op gewekte werklust zich met hart en ziel aan haar taak wijdt. De heer Kok verklaarde, dat de ingezetenen hebben getoond met de ze vestiging zeer te zijn ingenomen De heer G. M. Gribnau. bedrijfslei der te Leiden, gaf een kort overzicht van de omvang van de V. D.-zaken. waaruitbleek, dat er meer dan 45 filialen in Nederland gevestigd zijn en dat er bij het Leidse bedrijf meer dan 550 personen en 100 gezinnen werkzaam zijn. Weth. Brouwer, die in gezelschap was van de gem.-secretaris, de heer A. Veenhuijsen, noemde de vestiging van V. D. in Alphen aan den Rijn een stimulans om de gemeente voor uit te brengen. De onaangename sfeer zal op de duur wel verdwijnen. Dat zal veel afhangen van Uw hou ding en van de middenstand zelf, zei spr. De heer St. Breukel memoreerde, dat de zaak sedert 1837 bestaat, 1887 kwam de zaak in handen van wijlen de vader van de heren Gebrs. Breu kel, die de zaak in 1924 overnamen. Het begin is er een een begin dat er zijn mag. Het bedrijf ziet er keurig uit. Door de wijze van indeling is van het pand (dat verwarmd is door een oliestookinrichting) een mooi geheel gemaakt en zijn ruimten verkregen met veel licht. Aanbesteding. Hedenmorgen werd aanbesteed het aanleggen van een straat, ter verbinding van Tol straat en Willemstraat met een aan sluitende Industrieweg Van de 15 in schrijvers was fa. wed. H. v. Driel, Koudekerk, de hoogste met 66.800. De laagste was de firma Versluys en Hol, Bodegraven, ƒ49.680. De schietbaan. Op initiatief van burgemeester Schokking wordit de bestaande schietbaan, gelegen langs de Verlengde Aarkade geheel her steld en gemoderniseerd, teneinde hem weer voor schietoefeningen te kur.nen gebruiken. Er zal worden aangelegd een dubbele Pistoolbaan. tevens geschikt voor karabijn-mitrail leur (Stengun) en een geweerpoort- baan van 100 M. lengte. De werk zaamheden worden uitgevoerd door de aannemer Langeveld alhier. Deze schietbaan zal de beste zijn, die er ooit in de Rijnstreek is ge weest. De baan zal in de eerste plaats worden gebruikt door de politie van Alphen en omstreken. Speeltuinver. Oudshoorn Voor uit". Na jaarverslag door de secr.. de heer J. H. Bouwman en fin.-ver- slag door de penn., werden in de nieuwe kascommissie benoemd de heren H. Wille. Jasperse en Rijns- burger. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: 1ste voorz. W. Peters lste secr. J. H. Bouwman, 1ste penn J Sijpesteijn, 2de voorz. A. de Jong, 2de secr. A. Penders, 2de penn. T Verbeek, en de heer H Wille, mevr v. d. Neut-Sijpesteijn en van Gin- hoven. ALKEMADE Geboren Wouterus Antonius z. v. M. J. v. d. Veer en A. C. C. de Vette Cornelis Wilhelmus Petrus z. v. C. Clemens en A. P. van Diemen Alida Maria Gerarda d. v. W. H. N. Bakker er. A C. Klein, Johannes An tonius Maria z. v .S. E. Sloos en M. J. Hoogenboom, Catharina Cornelia Johanna d. v. C. Th. Sars en J. J. M. van Rijn, Birgitta Elisabeth d. v. A. J. van Velzen en C. W. Hoek, Ger- truda Hendrika Maria d. v. C. H. M. Volwater en A. B. M. Loos, Theodo- rus Antonius z. v. A. W. Sanders en P. M. van Veen, Hermanus Antonius Hubertus z. v. J. H. Schouten en G. W. van der Wereld. Johannes Anto nius z. v. J. A. van Leeuwen en E. Turk, Petrus Wouter Maria z. v. P. M. Verdel en A. J. M. Meijer, Corne lis Joannes z. v. H. G. Opdam en M. P. Dongelmans, Jacobus Johannes z. v. J. J. Kerkvliet en A. A. M. Boon. Getrouwd: Th. J. Hoogenboom en C. H. Verdel, S. J. van der Wereld en J. J. Vaneman. Overleden: Jacobus Krijger 91 jr Anna Barbara Alida Rodewijk wed. van P. van der Zwet 64 jr. LEIMUIDEN Oogstdankdag. Ook dit najaar werd weer een Oogstdankdag gehou den. Des morgens 8.15 uur werd een gezongen ,H. Mis opgedragen, waar bij bjjna alle L. T. B -leden en vele gezinsleden aanwezig waren. Na de H. Mis togen de leden en hun ceht- genoten raar café de Boer voor een gezamenlijk ontbijt. Wij merkten hierbij op pater Schwering en de g. a., die juist weer in de parochie was teruggekeerd. De secretaris van het hoofdbestuur mr. Vermeulen, sprak bij deze gelegenheid de L. T. HILLEGOM GEMEENTERAAD. In de vergadering van de gemeen teraad van Hillegom werd de heer Fijma door de voorz. en heer Loe rakker gelukgewenst met zijn 30- jarig raadslidmaatschap. Bij de ingekomen stukken kwa men 'thans de vragen van de raads leden, nu de rondvraag is afgeschaft. De heer van Waveren betreurde het, dat de tuinman Boer is wegge gaan; hij was een prima vakman, met veel initiatief, die vele nieuwe objecten in voorbereiding had. De voorz. zegt: we hebben 90 sollicitan ten voor een opvolger; deze gemeen te is niet geschikt voor een direc teur der plantsoenen en dat wensen we ook niet. De heer Boer streefde naar een grote onafhankelijkheid. Voor de capaciteiten van de heer Boer heeft spr. grote waardering. Besloten werd aan te sluiten bij de gem. nazorgdienst te Haarlem. Bij het punt: finantiële regeling van de bouw van een bloembollen- schuur door J. Th. H. Dorresteijn, geeft de voorz. inlichtingen; B. en W. willen deze man helpen om zijn bedrijfje weer op gang te brengen. De heer van Egmond ziet er ge vaar in: we geven een crediet van f 5000 en geen hypotheek. De voorz. zegt: het geld wordt niet alleen op dat bollenhuis gegeven; en ook niet ineens. Spr. geeft toe, dat er risico is, maar we hebben nog machtsmid delen; B. en W. stellen het voor om sociale redenen. De raad besluit conform het voorstel van B. en W. DE NIEUWE BLOEMBOLLEN- BEURS. Het voorlopig ontwerp voor de nieuwe bloembollenbeurs is van de architect BNA A. Vogel te Amster dam, de ontwerper o.a. van de Apol- lohal te dier stede. De ingang komt aan de Vosselaan, aan de frontzijde langs de Weeresteinstraat, met op de voorgrond de demonstratietuin. Het gebouw Treslong, voormalig distributiegebouw, wordt afgebro ken. De uitbouw rechts achter is be stemd voor conciërgewoning, de ro tonde rechts bevat de bar. Daar doorheen komt men in het restau rant, dat het grootste gedeelte van de voorzijde beslaat. Via een ruime hal komt men in de grote beurszaal, die ruimte biedt aan 1000 bezoekers en die tevens geëigend is als verga derzaal, toneelzaal en concertzaal, aan welk een lokaliteit hier drin gend behoefte is. Links, op het noorden, komt de In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermageringsmiddel ge vaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, Is Marsll een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, doordat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus). Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvet tende eigenschappen, die zonder enig schadelyk bijeffect, een zeer gunstige invloed hebben bij chronische zwaar lijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsll vermageringsbonbons garan deren U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals niemand in één week tijds dik wordt, dient U bij het vermageren 66k de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil.kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) bewijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Ge bruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! B-'ers toe om hen het onderwerp van de dag uiteen te zetten nl. de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie Pater Schwering richtte zich hierna tot de leden. Duidelijk en vol hu mor besprak hij de voordelen van het georganiseerd zijn ook voor L. T. B-'ers. Na de verschillende dank betuigingen kwam het einde van Oogstdankdag 1949 die men goed ge slaagd kan noemen, maar een vol gend jaar toch verdient beleefd te worden door alle boeren en tuinders. NIEUWKOOP Geboren: Hendrika H., d van J. Wiegers en van T. Immerzeel; Teunis z. van N. van Lith en van Y. J. de Haan; Maria G., d. van J. H. Vink en van P- M- de Graaff. Huwelijksaangiften: Nicolaas Tijs terman 29 jaar en Elizabeth W. de Kuijer, 21 jaar. NOORDEN Oogstdankdag LTB 's Morgens werd begonnen met een gezongen H. Mis. De groep boeren en de groep tuinders brachten voor het begin van de H. Mis ieder een mand met hun producten op het altaar, welke pro ducten door de priester gezegend wer den. De tuinders kwamen in de avond uren met hun eg a's in de zaal bij Kuijf bijeen voor een gezel1 ig zamen- zijn. De afd. boeren zullen dit gezellig samenzijn op een andere avond orga niseren. Wegens gebrek aan zaalruim te was het niet mogelijk dit gelijk te doen. R.K. Thuisfront Thuisfront hield haar traditionele herfst kaart avond Er waren totaal 51 deelnemers en er heerste een buitengewone gezellige steming en de dienstertjes zorgden wel dat de kelen niet te droog wer den. Uitslag: Th. PieterseB. Vork, H. FransenA. Neuteboom, P. Wahle G. v. d. Weijden, A. BalvertB. Groenendijk, M. HoogerwerfW. Pieterse Jzn. M. Pieterse JaczA. Hoogerwerf. J. v. d. Zwet Sr.C. v. Lith, J. GroeneveldJ. de Man. zaal voor de bloemenkeuring. Ver der zullen in het gebouw nog ver schillende kantoorlokalen en berg plaatsen worden aangebracht. Ach ter het gebouw is ruimschoots gele genheid voor het parkeren van auto's; ook zullen daar rijwielstal lingen worden aangebracht. Men hoopt het gebouw in 1959 te gaan bouwen en rekent erop dat het dan met het einde des jaars in ge bruik kan worden genomen. KATWIJK Geboren: Arie Anthonie zn van P. van der Bijl en K. W. van den Wijngaard. Antje Jacoba dr van J. de Vreugd en A. Ouwehand; Flores Maarten zn van H. B. Maltimo en T. M. Boehmer; Nicolaas zn van N. Schaap en W. van Duijvenvoorde. Ondertrouwd: A. Krol en A. J. v. cL Vijver; J. Guijt en J. Vlieland. Getrouwd: J. van Duyn en G. de Mol; A. van Beelen en J. Jonker; D. Schaap en J. van Duijn; G. J. Niels en C. van Duij ven voorde; W. van der Plas en J. van Duym; J. Schou ten en H. van Rijk. Overleden: C. Schaap 70 jr; H. A. Boerade 5 mnd. KATWIJK AAN DEN RIJN Gouden huwelijk. Het echtpaar Jac. Hoogendam en J. Hoogendam- Meyer, Noord wij kerweg vierde gis teren zijn 50-jarige echtvereniging en mochten bij de receptie onder de vele belangstellenden de burgemees ter en de gemeente-secretaris tellen. Het echtpaar geniet een goede ge zondheid. LEID SCHEND AM Katli. Gezinszorg. B. en W. stellen voor een subsidie van ƒ2631 te geven, gelijk aan 50 pet. van de kosten, verbonden aan de aanstel ling van de 4 gezinshulpen. Het ver zoek om subsidie voor de gezinsver zorging is aangehouden tot tijd en v/ijle een gezinsverzorgster is aange steld. Deze is momenteel in oplei ding bij een voor dat doel gevormde cursus. LISSE ER ZIJN MééR SCHEEPSWERVEN TE LISSE De heer W. A. Akerboom maakt ons attent op een onjuistheid in de repoitage „Scheepsbouw te Lisse". Daarin werd gesproken over een, al thans voor Lisse, nieuwe industrie. De heer W. A. Akerboom drijft ech ter óók een scheepswerf, welke reeds dateert van 1860. Op deze werf wer den b.v. grote zoetwater-tankers ge bouwd voor de Zuiderzee-werken. Door publicatie van deze rechtzet ting een ongewilde fout herstellend, voegen we eraan toe, dat het verslag over de scheepsdoop in 't geheel niet de bedoeling had reclame te maken voor een bepaalde firma, doch ons actueel leek in verband met het stre ven de industrie in de Bollenstreek te bevorderen. Geboren: Albertus Marinus Jo hannes z. v. J. M. v. Noort en A. P. J. Boon, Clasina Maria d, v. G. de Jong en J. C. van Stam, Cornelis Henricus Maria z. v. C. Witteman en M. C. de Groot, Anna Maria Gerarda d. v. Th. Mesman en G. J. van der Me ij. Getrouwd: P. H. Wassenaar en J. M. Groenewegen, W. M. van Eeden Noordwijkerhout en C. A. G. War merdam, A. v. d. Vlugt en P. A. Clemens te Haarlemmermeer. Overleden: Cornelis van der Laan 84 jaar wed. van Th. M. R. Dumou- lin, A. S. van Vliet 63 jr echtg. van M. van der Vlugt. LISSE (de Engel). Buurtfeest. (Van onze Engelse correspondent). De Engelenbuurt had Woensdagmid dag voor ongevee- 170 kinderen een gezellig feestje georganiseerd. Een half uur te voren zwierven verschil lende groepies om de zaal. Eindelijk kwart voor 2 gingen de deuren open en drong de jeugd van 714 naar binnen. Ha! film! dat was de uitroep van groot en k'ein. Nauwelijks wes bet rumoe" enigszins verstomd of Mic ky Mouse wandelde over het doek en beleefde koddige avonturen. NaturUik bleef Poopey ook niet in gebreke en vertoonde staaltjes van krach tnatsen. 't Geheel was in handen van het R. K. Bureau Habo-Filmex, en dat zii een goede keus hadden gedaan bleek wel aan het hei-haa1de annlauc. Na aflooo van de f'lm werden de kinderen nog onthaald op 'n zakie taai-taai een reuze anpel en 'n koek. Blij en voldaan keerde de knabbelen de jeugd huiswaarts. NOORDWIJK Monumentenzorg'. In overleg met de rijksmonumentendienst, ziin door het gemeentebestuur plannen ingediend om de fraaie gevel van het uit de 17e eeuw daterend huis Bronckhonststraat 57, recht tegen over de Kerkstraat, te restaureren. Het is verheugend, dat dit monu mentje in het dorosbeeld van Noord- wijk behouden blijft. NOORDWIJKERHOUT „De Boekhorstrijders" kwamen te paard op toneel. De enige maan den geleden opgerichte landelijke rii- vereniging „De Boekhorstruiters" alhier, is voor het eerst naar buiten opgetreden Niet in de Boekhorst maaf in de zaal van he* hotel van der Geest. De belangstelling was enorm. Vele deputaties van zusterverenigin gen gaven blijk van belangstelling door hun tegenwoordigheid. De stampvolle zaal heeft van het pro gramma genoten. Na het federatie lied sprak voorz. Bus^hman een kort openingswoord en toen kwamen de ruiters op het toneel onder leiding van instructeur Haak. Wij kregen een volledige demonstratie van een oefen avond, ja zeker te paard en op het toneel. Prachtige smalle beet jes. die met een beetje hulp de kon fier omhoog hieven. Het was een kosteliik gezicht. Het hindernis-sprin gen tot slot ont'okte een orkaan van bijval in de zaal. Hierna was het woord aan de ar- tisten van Amarco's Succes Variété, die het talriike publiek hebben ont haald op een heel goed cabaret-pro gramma. Arie Westgeest was als vanouds geestig en gevat, een knappe virtuoos op accordeon en flessen-xylonhoon en Amarco verbaasde allen met zijn goocheltoeren en telepathische expe- rimènten. Het hoogtenunt van de avond was de verloting, met als hoofdprijs een stamboekveulen. De vice-voorz. van de federatie, de heQr Rippink, hield in de loop van de- avond 'n propagandasneech. Ook de burgemeester sprak een slotwoord, waarin hij zijn waardering uitsprak voor het initiatief van de oprichters SASSENHETM Burgemeester ontvansrt Sint Ni colaas. Woensdagmiddag om twee uur arriveerde Sint Nicolaas met zijn knechten aan de Nieuwe Haven in Sassenheim. Een schare opgeto gen kinderen wachtte hem op en een luid gejuich weerklonk, toen de goede man voet aan wal zette. Na dat de Sint het feestelijk versierde jacht, waarmee hij de reis gemaakt had, verlaten had, werd hij door de burgemeester van Sassenheim met enige hartelijke woorden welkom geheten. Daarna begon de triomf tocht door de druk bevolkte straten van de gemeente, waar politieagen ten de honderden kinderen in be dwang moesten houden, omdat an ders het verkeer algeheel gestremd zou worden. De Sint en zijn knech ten waren in een met twee schim mels bespannen open rijtuig gezeten en voorafgegaan door een reclame wagen, waarop de leuze „Koopt el ders niet, wat Sassenheim u biedt", trok'hij van winkel tot winkel om zijn inkopen te doen. Natuurlijk werden er met gulle hand peperno ten uitgestrooid. ZOETERMEER OOGSTDANKFEEST Woensdag werd het Oegstdank- feest gevierd. De dag ving aan met een gezongen H. Mis, welke om 3 uur werd opgedragen door de pas toor, die een preek hield over de schone gedachte om uit dank voor de vruchtbare oogst, offers te geven' aan de armen. Een schaar bruidjes droeg de offergaven. De kerk was goed bezet. Na de H. Mis was er een „ST. ANTONIUS" VERGADERDE. De R.K. Bond van Café-, Hotel- en Restaurantgeëmployeerden, „St. An- toinus' kwam in de afgelopen nacht bij de heer Rooyakkers in ver gadering bijeen. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer P. Feiten volgde afhandeling van notulen en ingeko men stukken. De voorz. wees hierna nog eens op de noodzaak, dat de leden, die in ar beidsconflicten gewikkeld zijn, zich onmiddellijk bij het bestuur dienen te melden. Zonder deze aangifte is het moeilijk, zo niet onmogelijk voor het bestuur om voor de rechten van een lid op te treden. Door deze mededeling was men on middellijk reeds in het midden van de moeilijkheden van het vak ver zeild, waaruit een geanimeerde dis cussie ontstond, waarbij vooral het feit, dat 'n werkloze uit het hotelbe- drijf geplaatst wordt in de D.U.W., misnoegen uitlokte bij de vergade ring. Daar toch zal een „onge schoolde grondwerker" onmogelijk mee kunnen met een grondwerker, die het vak gewend is. De heer Doove uit Noordwijk was van mening, dat de uitvoerders van de D.U.W. zich niet voldoende hou den aan de bepalingen, die voor de D.U.W. gemaakt zijn. Er staat ook voor de D.U.W. een minimum-loon, dat uitbetaald moet worden. Over leg met de daarbij betrokken instan ties is daarbij ten zeerste gewenst. Volgens de voorschriften moet er wel degelijk onderscheid gemaakt 'worden tussen geschoolde en onge schoolde arbeiders. Na deze bespreking volgden en kele mededelingen over de te hou den excursie en het St. Nicolaas- feest, waarop de installatie van vier nieuwe leden volgde met een hartig woordje van de geest.- adviseur, de weleerw. heer C. Plaat. Deze wees er op, dat volgens sommigen de K.A.B. ontstellend" groeit, hetgeen wijst op do mentaliteit van de men sen. Spr. wees er op, dat de mensen van de K.A.B. zich meer bewust zijn ge worden. Spr. is van mening, dat men de uit groei van de K.A.B. niet „ontstellend" mag noemen. Men behoeft niet bang te zijn voor een dictatoriaal optreden, omdat er slechts een streven is naar steeds verder gemeenschappelijk sa mengaan van werkgever en werkne mer. Ieder moet er toe meewerken een krachtige sociale positie op te bouwen van ons katholieke volks- dell. Dat zal een voorbeeld zijn voor de gehele wereld, omdat daaruit blijkt, dat men het streven der Pau sen, uitgedrukt in de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesi- mo Ano", op volle waarde weet schatten. Na deze toespraak van de geest. gemeenschappelijk ontbijt voor alle L.T B.-ers en L.T.J.-ers in café ,.De Jonge Prins". 's Avonds om 7.30 uur werd in de zaal van dit café het feest voortge zet. De heer C. Vollebregt opende met de groet van de jongeren. Het oogstfeest zou dit jaar ook als ge zinsavond worden gevierd. Men kan, aldus C. Vollebregt. op twee wiizen feestvieren op gepaste uitbundige wijze. Ook het rustige feestvieren heeft zijn voordelen. Deze avond zal zoveel mogelijk beide wijzen be naderen. Kapelaan A. C. Raadschelders hield vervolgens een inleiding over ,.Wat God verbonden heeft, dat mag gp°n mens scheiden". In theorie is het God boven alles, doch in de practijk komt God verre ten achter. Het gezin moet worden omgebouwd tot een bunker van ge loof en naastenliefde. Er moet meer en beter gebeden worden in de ge zinnen. Geen andere koning zij er in huis dan Christus. Spr. gaf een reeks behartigenswaardige wenken, hoe de christelijke geest in het huis gezin kan worden gevoed en be waard. Ook wees spr. op handhaving van de eigen beschaving. Men moet le ven volgens zijn stand, degelijk en oractisch. „We spreken nit van cul tuur als een boerin dans als een juffrouw uit de stad" aldus spr. Na deze toesnraak droeg Nol v. d. Ro^ch voor „De kistprocessie" van Felix Timmermans. Piet Westerman deed. een voordracht geiteld ,,'t Klei ne kereltje". Een 5-tal dames zon gen ,.De Bronzen Klokken" en „Zil verdraden tussen het Goud". Opge voerd werden twee kluchten, geti teld „Hotel het Haasje" en „Men heer Pumps als hulp in de huishou ding". De voorz. had gevraagd, er reke ning mede te houden, dat de mede werkenden niet eerder hadden ge speeld. Uit de wijze waarop deze kluchten zijn opgevoerd is evenwel gebleken, dat het succes alle ver wachtingen te boven ging. Beide stukken werden voortreffelijk ge speeld. Na deze opvoering droeg Nol v. d. Bosch nog voor „De Brand meester" (Godfr/Bomans) en liet de heer W. de Vries de aanwezigen genieten van ,,De Friese taal" waar na de 5 dames het Friese volkslied zongen. De liefhebbers werden tenslotte nog in de gelegenheid gesteld om en enkel dansje te maken, waarna om één uur deze zeer geslaagde avond werd beëindigd. VOORSCHOTEN Geboren: Johanna S., d. van G. Besuyen en N. Boxman. Ondertrouwd: J. P. Ruijgrok 28 j. en M. J. E. Lingerak 26 jaar. Overleden: L. van Gent echtg. van C. Chr- M. van Tienen; Gezina de Vries, oud 57 jaaf. Ouders, Waarschuwt toch uw kinderen dat ze 't verkeer niet mogen hinderen adviseur was het woord aan de bondsvoorzitter, de heer J. F. v. Bijs- terveld, die wederom de Arbeidswet naar voren bracht. Speciaal wees hij er op, dat het hotel-, café- en res taurantbedrijf voornamelijk is geba seerd op de Zaterdag en Zondag, in verband waarmede hij de vrije Zon dag onder de loupe nam. Daarnaast besprak hij het vraag stuk der ontwikkeling voor de ledan, zulks speciaal in verband met de de finitieve invoering van de vestigings wet, waardoor een middenstandsdi ploma niet gemist zal kunnen wor- en. Daarom wekte spr. de leden op te studeren, zich te bekwamen in het ak Herscholingscursussen zullen daarbij naar spr.'s mening onmis baar zijn. Wat de vakkennis betreft, daalde spr af in een interssante historische beschouwing over het kellners-vak en hij wees er daarbij op, dat een kellner niet alleen moet weten wat het volgens het menu zijn gasten voorzet, maai b.v. ook ter dege moet weten hoelang een of ander onder deel van een menu aan tijd vordert ter bereiding in de keuken. Spr. betoogde voorts, dat vorming en scholing niet alleen een kwestie is van de school of schooltijd alleen, maar ook van voortduernde vorming na die tijd. Een jongen, die van school in het vak komt en zelf zijn weg moet zoeken, kan in 'n half jaar tijds door onverantwoordelijke vak- geniVn verknoeid worden, geestelijk zowel als vaktechnisch. Daarvoor dient gewaakt te worden. Daarom concludeerde spr., dat scholing en herscholing de voortdu rende aandacht der betrokken instan ties dient te hebben. Bovendien, er is altijd iets te leren, meer te le ren, hetzij op taalgebied, hetzij op vat technische gronden of in algeme ne ontwikkeling Snr. ried het be stuur daarom aan een herscholing in het leven te roepen, waarop de le den zich aTgemeen meer ontwikke len kunnen. Die algemene ontwikkeling, welke voor een goed vakman noodzakelijk is, zou niet alleen zijn eigen belangen dienen doch ook de bond ,St. Anto nius", want spr. vraagt zijn toehoor ders wat het zou betekenen, indien het lid-zün van „St Antonius" alij leen reeds een goede aanbevzling voor de betrokkene zou zijn. Op deze inleiding van de heer van Bijsterveld volgde wederom een vruchtnare gedachtenwisseling, waar uit voor de aanwezigen zeer veel te lezen v'el. Zo werd ook deze vergadering wederom een nieuwe schakel in de voor de geëmployeerden in het ho- tel-, café-restaurantbedrijf leerzame 1 bijeenkomsten. Na rondvraag volgde sluiting te half vier. MAATSCHAPPIJ VOOR TOON KUNST. 23ste Jeugdconcert. Alweer grote belangstelling dit maal voor hetgeen de heren Stotijn en Poth Woensdagmiddag in de Ge hoorzaal zouden toelichten en zou den laten horen, en dat was niet weinig. Met begeleiding van het Toonkunst strijkorkest onder leiding van Henk Geirnaert zouden beide heren concerteren. Niet zodra zag de jeugd een glimp van Stotijn's aanschijn of het gejubel ving aan. Maar dat veranderde gauw in ernst, toen genoemde heer een en ander ging vertellen over stijl, over het ontstaan en ontwikkeling van het concert. Enkele finesses werden uit- gestippsld enkele details voorge speeld en dan speelde Stotijn als immer „ongeëvenaard" het Hobo concert „c kl. terts" van Marcello, een heerlijk stuk muziek. Adolphe Po+h deed voor S+ofün met ondpr. Hij gaf een historisch overzicht over 't vioolconcert, liet enige moge lijkheden' op 't instrument horen en vertolkte hoogst-artistmk 't „Viool concert d kl. t." van Tartini. Dan weer de hobo in een meesterstukje door Stotijn, Cimarosa's „Concert c kl. t." en tenslotte een moderne „Pastorale en Scherzo" van Sehlemm, welk werk wij niet meer hebben gehoord, 't Strijkorkest onder Geir naert heeft zich kranig geweerd en heeft met de grootste toewijding ge speeld. Geen kleinigheid om een tweetal virtuose spelers te begelei den! Toch was dit programma voor een deel van de jongelui te zwaar. De aandacht was niet aldoor gespan nen en onder 't „Presto", dat de vio list speelde, begonnen er enkelen links vooraan" 't rhythme met de voet mee te tikken, wat werkelijk wel wat hinderlijk was. Die hun hoofd en hart er bij hielden zullen genoten hebben, want 't was mooi, en 't applaus dat volgde was ruim verdiend door alle medewerkenden. J. Kortmann. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus. Maria z. van M. Frankhuizen en J. E. van der Klaauw; Jozef Wilhelmus Maria z. van A. P. J. Stikkelman en M. W. Klein; Jan Robert Marie z. van J. J. Kemp. en J. M. F. Evers. Anita d. van P. A. Steenhauer en A. van Hum- beeck. Marrigje d. van J. Huschka en D. Koren; Theodorus Nicolaas Maria z. van T, N. Hogeboom en J. G. de Boer; Nicolaas z. xan L. van der Plas en N. Boezaard. Frits z. van F. Bruijn en D. Huurman; Krijn Corne lis z. van D. Koet en J. van der Plas. Theodorus Nicolaas z. van T. N. Kerkvliet en J. H. Tuithof. Hen drik z. van H. Tegelaar en G. Strij ker; Gabriël Clemens Maria Johan nes z. van F. J. C. Kleinhans en E. J J. M. Nicolaï. Overleden: A. J. Slierings zn 11 j. W. J. van den Berg wednr 64 j. Gehuwd: J. G. Krapels gesch. en M. van der Bent gesch. P. J. Neute boom jm. en J. Paauw jd. J. Prins jm. en W. P. de Zeeuw jd. J. H. Bizot jm. en M. P. van Kempen jd. J. Faas wednr. en F. A. Faas jd. J. Filemon jm. en T. van Tuil jd. H. van der Kaaij jm. en C. Logeman jd. J. Kramp jm. en J. J. van der Lin den jd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2