„HOE STAAT HET NU TOCH MET DE LEIDSE SPOORWEG-PLANNEN Aan de Lage Morsweg zullen 13 huizen verdwijnen Ook aan het Staatsspoor wordt gewerkt ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Een vraag, die vele Leidenaars zich stellen W-aaxo-p. wij- zulten Hackten een antwamd te geiten Vanonder de stakerige resten van de overkapping op het tweede perron, ziet het oude stationsgebouw er thans zó uit, nu het eerste perron is weggebroken, om ruimte te maken voor de hulpsporen, waarop binnenkort de treinen, vlak langs het gebouw zullen rijden. FR IS GEEN LEIDENAAR MEER, die niet weet dat er nieuw station komt en dat rondom de bouw daarvan een groots plan is geweven! van wijzigingen in de toegangswegen van Leiden. Maar de finesses zijn hem niet bekend, kunnen hem niet b ekend zijn, omdat het nieuws slechts vaag en met kleine druppeltjes tege lijk via de pers doordruppelt. Hij ziet slechts dat er momenteel gebroken wordt; het V.V.V.-huisje is verdwe nen, het eerste perron verdwijnt en „Zomerzorg" gaat verdwijnen. Boven dien weet de Leidenaar dat er gebou wd wordt; zowel aan het Staatsspoor als bij de Rijnsburgerweg is men bezig. Maar het plan in z'n geheel is. voor velen nog omgeven met een geheimzinnige waas. Van deze waas willen wij met dit artikel iets wegnemen, alhoewel er nog iets neveligs zal blijven hangen, om de doodeenvoudige reden dat niet alle plannen tot en met bekend zijn, althans piet bekend gemaakt worden. Maar aan de hand van hetgeen er reeds geschied is en binnenkort geschie den gaat, plus de gegevens die ons ter beschikking staan, is er wel een beeld te geven van wat er komen zal. Een duidelijker beeld dan wij enige maanden geleden in een dergelijk artikel konden geven. Want het werk gaat voort en voor de aandachtige toeschouwer wordt reeds het een en ander duidelijk. Vooral als hij in de gelegenheid is geweest zoals wij dat waren met ir. F. Schalij, de man die in Leiden de touwtjes in han den heeft, in de directiekeet van de Ned. Spoorwegen, achter „Zomerzorg" een sigaretje te roken en gebogen over kaarten en uitvoerings-teke- ningen een tip van de geheimzinnige sluier ziet oplichten. Van hetgeen er dan zichtbaar wordt, is niet alles duidelijk. Maar het is voldoende om, althans in grote lijnen, dat gene te vermelden, wat hieronder komen gaat. (Foto: „De Leidse Courant".) HULPSPOREN Laat ons beginnen bij het belang rijkste: het station. Reizigers heb ben reeds lang gezien hoe de houten loopbrug en een fietsenloods zijn weggebroken. De rest van het ge bouw blijft voorlopig staan, totdat het nieuwe station dat dwars over de huidige Stationsweg gepro jecteerd is gereed zal zijn. „Want, en daar houden we steeds rekening mee, de reizigers moeten ten alle tijden zo goed mogelijk geholpen kunnen worden," zegt ir. Schalij, al moet hij er aan toevoegen dat begrip en medewerking van het publiek noodzakelijk zijn. Desalniettemin zal een deel van het oude gebouw, aan de kant van dé huidige overweg, binnenkort ge sloopt worden, n.l. de bagageloods en het daarboven liggende huis. Want op deze plaats moeten perso nen- en bagagetunnels naar de per rons en naar de achter in/uitgang komen. Begin Maart 1950 zal boven dit deel van het gebouw de slopers hamer zwaaien. Maar voordat het zo ver is, moet eerst de hulpbaan, bestaande uit twee sporen, worden aangelegd. De ze zal komen te liggen tussen de huidige spoorbomen en „Zomerzorg" in. Reeds is een stel rails (met de kruising van de tramrails er in) verplaatst. De ander zal half Decem ber volgen, waartoe het verkeer, evenals enkele weken geleden, weer een nacht geheel zal worden afgesloten. „IJs en weder dienende" zal half Januari 1950 over de huisporen ge reden kunnen worden. Dit betekent dat de treinen van en naar Amster dam vlak langs het oude stations gebouw komen te lopen, op de plaats waar tot voor kort het eerste £ezetö- VAN ONS BLAD die zich voor de Leidse spoor wegplannen interesseren, worden aangeraden deze pagina zorgvul dig te bewaren. De uitvoering van het gehele plan vergt vijf jaar. Wij zullen er dus nog vaak op terug komen, waarbij het uiteraard onmogelijk zal zjjn tel kens in herhalingen te vervallen. Voor een goed begrijpen van vol gende artikelen zal deze pagina als „naslag" goede diensten kun nen bewijzen. perron lag. Is dit alles eenmaal zo ver, dan kan begonnen worden met de op hoging van de Westelijke helft der spoorbaan. Zoals bekend moet de baan over een lengte van bijna vier kilometer (vanaf even voorbij „De Vink" tot aan de Warmonder Lee) vier meter worden opgehoogd, tot 5 Yi -f N.A.P. Dit ophogen zal ge schieden in twee fasen, n.l. ten noor den en ten zuiden van de Haarlem mervaart. Binnenkort zal de gun ning plaats hebben, waarna spoedig begonnen kan worden met de zand- aanvoer voor het noordelijk deel, dat onafhankelijk van de rest is, om dat het een geheel nieuwe baan zal worden. Mei 1951 moet de hoge baan klaar zijn, waarna nog een half jaar nodig zal zijn voor de electrificatie en het in orde brengen van het seinwezen, zodat omstreeks Jan. 1952 de trein over de verhoogde baan zal rijden. Met dien verstande echter, dat de verhoogde baan dan nog slechts een beperkte breedte zal hebben, groot genoeg voor twee sporen. De baan zal pas over de gehele breedte ver hoogd kunnen worden, als de hulp sporen waarover we zojuist schre ven weer opgeheven zijn, omdat de treinen dan over de smalle ver hoogde baan kunnen rijden. Het oude stationsgebouw zal dan geheel afgebroken moeten zijn. TUNNELPAN De werkzaam heden zijn in volle gang. Binnenkort begint men aan het ophogen van de spoorbaan, waaronder zes tunnels gebouwd zullen worden. Verschillende huizen moeten daarom verdwijnen Als wij boven schrijven dat de verhoogde baan (zij het nog niet over de gehele breedte) in Mei 1951 klaar moet zijn, betekent dit dat dan ook de tunnels, althans gedeeltelijk, gereed moeten zijn. In Mei a.s. hoopt men met de bouw te beginnen. GEEN TUNNEL BIJ „DE VINK". De bewoners van de Rijndijk (tus sen „De Vink" en het Haagsche Schouw) onder Voorschoten, had den eigenlijk een flauwe hoop dat bij deze grote spoorwegplannen ook gedacht zou zijn aan de overgang bij „De Vink". Het is immers bekend dat de spoorbomen over deze belang rijke weg om de haverklap dicht zijn en een grote belemmering vormen voor het verkeer. Misschien is dit plan in de binnen kamers van de N.S. te Utrecht ook wel besproken, maar de uitvoering er van zou betekenen dat er een tunnel moest komen, wat tot gevc; zou hebben dat de spoorbaan nog minstens twee kilometer langer ver hoogd zou moeten worden, n.l. tol voorbij „Ter Wadding". De kosten zouden dan echter al te hoog wor den. Weliswaar bestaat bij de Spoor wegen de wensdroom om te zijner tijd alle spoorwegovergangen op te heffen, doch dit is nog zulke vage toekomstmuziek uit een heel, heel verre toekomst. Voorlopig zullen de Rijndijkbewoners en met hen vele anderen het met de spoorbomen moeten blijven stellen. En blijven mopperen Ook elders moet gesloopt worden ZOALS WE ELDERS SCHREVEN, zullen in verband met het bou wen van een tunnel aan de Lage Morsweg enkele huizen moeten verdwijnen. Dat zijn de nummers 2, 4, 6, 8, 10 (dus vijf huizen) aan de Lage Morsweg en bovendien acht huizen in de hierachter gelegen Hert zogstraat, n.l. de gehele linkerzijde (vijf huizen) en drie huizen aan de rechterkant. De bewoners hebben reeds aanzegging gekregen, dat zij eind Februari 1950 hun huizen zullen moeten verlaten. De zeven andere wo ningen aan de rechterzijde van de Hertzogstraat zullen later worden af gebroken terwijl de twee daarvoor staande huizen (Lage Morsweg 12 en 14) kunnen blijven staan. Dit is nodig voor het ophogen van de spoorbaan. Waarschijnlijk zullen de bewoners hun huizen tegen Mei 1950 moeten verlaten. Montage-woningen geven armslag Vanzelfsprekend dat het Gemeen telijk Huisvestingsbureau zorg zal dragen dat deze door de tunnel „verdreven" mensen elders onder dak zullen krijgen. Naar alle waar schijnlijkheid zal voor deze bewo ners woongelegenheid gevonden worden door middel van de 120 montage-woningen, die thans aan de Lage Morsweg verrijzen en over en kele maanden gereed zullen zijn. „Dit betekent niet", vertelde wet houder A. J. Jongeleen ons nadruk kelijk, „dat dat al deze mensen in die nieuwe huizen ondergebracht zullen worden. Verschillende facto ren spelen hierbij een rol. Maar de ze nieuwe montagewoningen geven ons armslag om voor die mensen té zorgen." Bovendien zullen zoals reeds lang aangekondigd drie huizen in het Terweepark moeten verdwijnen. OMGEVING VAN HAVERZAK LAAN HEEFT GEEN HAAST. Wat betreft de 80 woningen in de omgeving van de Haverzaklaan, die in de toekomst zullen moeten plaats maken voor de het nieuwe stations plan, zij medegedeeld dat de bewo ners hun huizen voorlopig nog niet behoeven te verlaten. Het feit dat daar twee nood-fietsenloodsen ge plaatst zijn, welke pas kunnen ver dwijnen als het nieuwe stationsge bouw er staat (Jan.. 1952) wijst er op dat deze huizen nog zeker twee jaar blijven staan. T.z.t. zal de gemeente ook voor deze mensen an dere woonruimte beschikbaar moe ten stellen. Voor de bouw van de tunnel bij de Pesthuislaan zullen 7 huizen aan de Morssingel, tussen de Pesthuislaan en de Heinsiusstraat, eveneens moe- wielrijders, trams en snelverkeer (voor beide richtingen apart). Aan de Maredijk komt de vijfde. Dit wordt een tunnel met vier ko kers van 25 meter lengte. Aanvan kelijk zouden er ook tuhnels komen over de Haarlemmerweg en de Haar lemmertrekvaart, doch beide zullen, mét die over de Maredijk, tot één „kunstwerk" worden gecombineerd. Ter gelegenheid van een persconfe rentie, door ir. A. Plomp in Utrecht gehouden, wezen we reeds op Maan- 25 Juli 1.1. op dit grote plan. De Haarlemmertrekvaart zal over ,een lengte van 300 meter worden ver legd, 8 meter in de richting van de Maredijk. Het afgesneden gedeelte zal gedeeltelijk worden gedempt, doch er blijft een communicatie met de z.g.n. „Stinksloot". Ook de Haar lemmerweg zal in deze richting wor den omgelegd. Door de bouw van de ze grote gecombineerde tunnel zal een belangrijk deel van het verkeer uit Oegstgeest de stad kunnen berei ken, zonder langs het nieuwe station te rijden, Hiervoor is echter nodig dat de Maredijk, die dan een zeer belangrijke verkeersweg wordt, zal worden verbreed. Dit is echter een kwestie die de Gemeente aangaat en nog niet in de Raad is behandeld. De zesde tunnel tenslotte, met een j Dit zijn de huizen aan de Lage Morsweg en in de Hertzog straat, welke over enkele maanden zullen verdwijnen, lengte -doorsnede van 30 meter, zal gezien vóór de spoorbaan op de Hoge Morsweg, dus aan de achterkant, wat een niet gebruikelijke, maar in dit toegang geven tot de Broekweg. geval wel overzichtelijke wijze van fotograferen is. Grote goederenloods nadert haar voltooiïng EiecttitficatLe Meiden—Atp.he.ri moet O-et. 1950 g-eleed %.ij,n Bnnsbeton; de zijde aan de school, waarvoor het kam kant van de Rijn- en Schie- toortje van de fa. Perquin Naast de werkzaamheden rondom het station, dient de aandacht ook uit te gaan naar het Staatsspoor. Want ook daar wordt ge werkt. Niet alleen is er een nieuw seinhuis verre zen aan de Haagweg, ook de goederenloods achter het nieuwe deel van de Ambachtsschool nadert haar voltooiïng en gelijke tred daarmede houdt de nieuwe los- en laadweg. Men kan de werkzaam heden aan het Staatsspoor het best in twee delen on derscheiden: de concentra tie van het goederen-ver voer en de electrificatie van i de lijn raar Alphen. Rond- Vanzelfsprekend zullen in ver- om de2e twee nlannen band met het ophogen van de spoor- i baan over bijna vier kilometer, ver- I schillende spoorwegovergangen in het gedrang komen. We schreven er j reeds eerder over dat onder deze j verhoogde baan zes tunnels gepro- jecteerd zijn. De eerste komt bij het Blokhuis van de N.S., aan de Hoge Morsweg (tussen Wernink en de La ge Morsweg-overgang) ten behoeve van de aldaar aan te leggen „Gor- delweg". De kokers zullen een leng te hebben van 13 meter. De tweede tunnel wordt gebouwd ongeveer op de plaats waar thans de spoorwegovergang naar de Lage Morsweg is, bestaande uit drie ko kers van 16 meter lengte. Daartoe zullen verschillende huizen aan de Lage Morsweg worden afgebroken. Nummer drie zal toegang verle nen tot de Pesthuislaan, krijgt vier kokers van 66 meter lengte en sluit aan op een nieuw aan te leggen weg langs het Legermuseum naar de rijksweg AmsterdamDen Haag. De vierde is die aan de Rijnsbur gerweg, waarvan de kokers 64 meter lang zullen zijn. Er komen hier af zonderlijke kokers voor voetgangers, Wij schreven er al eens eerder over dat bij de nieu we stationsplannen het ge hele goederen-vervoer naar liet Staatsspoor gediri geerd zou worden. Hier voor was het echter nodig, dat de goederen-opslag- ruimte vergroot moest wor den, temeer daar de be staande loods moet worden afgebroken, in verband met de verplaatsing van de lijn naar Alphen. Daarom is men enkele maanden gele den begonnen met het op trekken van een reusachti ge goederenloods. waar van de stalen spanten uit kade wordt geheel van glas en aan de andere zij kant zijn over de gehele lengte omhoog-schuivende deuren aangebracht, nodig voor het laden en lossen. Deze loods is 153 meter lang en 22 meter waarbij dan nog 6 meter luifel aan de westzijde ge rekend moet worden. Bin nen komt een groot per ron. bestemd voor de op slag van goederen, en een dubbel spoor zal zorgep voor de aanvoer per trein. Tegen de achterzijde is een douaneloods gebouwd. moest verdwijnen, op de Haagweg uitkomen. Deze weg is thans echter nog niet over de gehele breedte aangelegd, omdat gewacht moet worden op het ver plaatsen van de lijn naar breed, Alphen. Pas als de oude lijn is opgebroken, kan de weg op de juiste breedte worden gebracht- Langs deze weg hebben drie ko lenhandelaren nieuwe op slagruimten gekregen. FLECTRIFICATIE. Reeds lang bestond de welke, evenals 30 meter behoefte om de lijn naar Het nieuwe seinhuis aan de Haagweg, waarin de spoor bomen bediend zullen worden en dat spoedig in gebruik genomen wordt. (Foto: „De Leidse Courant".) van de grote loods. December klaar moet zijn. omdat dan begonnen wordt met het afbreken van de oude loods. De gehe^ loods moet k'aar zijn. alvorens de goederenloods bii het station buiten geb"uik kan komen, om afgebroken te worden. Vóór deze goederenloods wordt een goederenkantoor gebouwd, waarvan de fun deringen reeds zijn gelegd. Men hoopt dit kantoor in April a s. gereed te hebben. In deze nieuwe loods zal als nieuw snufje worden aangelegd een z.g.n. „ta blet-spoor", dat is een stel rails, waarop vijf platte wagens zullen rijden, waar van de laadvloer kan wor den afgeschoven op spe ciaal daarvoor bestemde auto's. Goederen, die ver spreid in de loods zijn on geslagen. worden op de laadvloer geladen en daar na met vloer en al. via de platte wagens, op de auto geschoven. Een practische en tijdbesparende wijze van opladen! Langs de loods is een nieuwe los- en laadweg aangelegd. Deze zal 21 Alphen te electrificeren. Dit p^n valt thans samen mei de andere wijzigingen on het Staatsspoor. Dè nieuwe baan komt te lig gen waar thans de oude los- en laadweg is. In Fe bruari a.s- willen de Spoorwegen over de nieu we baan rijden, welke voor dien op de oude wordt aangesloten. De treinen blijven echter on enkel spoor rijden, ook als de baan geëlectrifi- ceerd is, waarmede men op 1 October 1950 gereed hoopt te zijn. De palen langs de spoorbaan zijn reeds gesteld; het is nu nog een kwestie van dra den trekken. Een en ander bracht mee dat er twee nieuwe sein huizen gebouwd moesten worden, vóór- en achter aan het emplacement. Op 1 Dec. a.s. moeten beide gereed zijn. om spoedig daarna in gebruik te wor den genomen. Vanuit het voorste seinhuis zullen ook de spoorbomen aan de Haagweg bediend wor den, zodat het houten hok je kan worden afgebro ken. (Foto: „De Leidse Courant".) ten verdwijnen, evenals de daarach ter gelegen huizen aan de ene zijde van de Heinsiusstraat, welke laatste huizen echter practisch alle onbe woond zijn, wegens ernstige bescha digingen tijdens het bombardement in 1944. Twintig huizen van de nog be trekkelijk nieuwe Trans vaalbuurt moesten aanvankelijk ook worden afgebroken voor de verhoging van de spoorbaan, wegens de bocht die de baan daar maakt. Gelukkig heeft men hier een andere oplossing voor gevonden, zodat afbraak niet nodig zal zijn. Alle criticasters één jaar voorzitter! Wethouder A. J. Jongeleen was zo vriendelijk ons even op zijn bureau te ontvangen, om ons iets te vertellen over het hui zen-probleem, in zoverre dit te maken heeft met de spoorweg plannen, dus de afbraak van ver schillende huizen, waarover wij elders op deze pagina schrijven. Vanzelfsprekend kwam daarbij de huizennood ter sprake en de moeilijkheden, die bij het al of niet toewijzen van woningen zich voordoen, iets wat nogal aan cri- tie k onderhevig is. „Ik versta gezonde critiek", al dus de wethouder, „maar soms zou je hels worden over de op merkingen, die sommige criticas ters maken, zonder dat zij van de zaken voldoende op de hoogte zijn. Ik wil die mensen toewen sen dat zij allemaal op hun beurt eens een jaar voorzitter zouden zijn van het Gemeentelijk Huis vestingsbureau. Ze zouden gauw van hun critiek genezen zijn!". Momenteel werken aan dit „mil- lioenen-plan" c.a. 170 arbeiders. Als het ophogen van de spoorbaan een maal gaat beginnen, wordt dit aan tal nog weer belangrijk uitgebreid, afgezien nog van de werkmensen, die door particuliere firma's zullen worden ingezet.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8