De K.V.P. in congres bijeen Hoorapparaten Reorganisatie-plannen gevorderd zijn thans stadium in ver Uit het leven Na, HUIBERS ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA „Partij en gezinspolitiek" „Partij en economische politiek" Een protest bij de Uno Het Congres der K.V.P., dat van daag en morgen in Utrecht wordt gehouden, is dit jaar gewijd aan het zeer actuele onderwerp: „Mens en maatschappij". Zeer actueel, omdat er in deze tijd stromingen zijn, die zij het dan: langzamerhand de persoonlijke verantwoordelijkheid en de persoonlijke zelfstandigheid van het individu ondermijnen, vervagen en verslappen. De voorzitter van de K.V.P. mocht welkom heten talrijke vertegenwoor digers der K.V.P. uit alle delen van het land, ministers, kamerleden en afgevaardigden van zuster-partijen in, het buitenland. De heer W. J. Andriessen wees er in zijn openingsrede verder op, hoe rationeel het is, dat een gemeen schappelijke levensbeschouwing de grondslag is van een politieke partij. Dat is ten slotte bij andere partijen ook zó. Overgaande naar het algemene on derwerp van het Congres zeide spr.: „Dat onderwerp: „Mens en Maatschappij" kwam het partij bestuur bijzonder actueel voor. Er dreigt bij de huidige maat schappelijke ontwikkeling een gevaar, dat wij moeten onder kennen. Het gevaar n.m. van de massa-fiëring: van de massa mens. Wij verwerpen, als katho lieken, de socialisatie op econo misch terrein tenzii het al gemeen welzijn deze evident vor dert doch wij moeten waken voor een socialisatie van andere aard. welke de persoonlijkheid met de daaraan verbonden rech ten en plichten geweld dreiet aan te doen. Er valt nu een maal in de mens een tweevoudig aspect te onderscheiden: t.w. ge- meenschaoswezen en zelfstandi ge persoonlijkheid. En de vraag mag met recht worden gesteld of dat aspect wel steeds in het oo? gehouden wordt. Ook wan- het b.v. 't on *'eh zelf zo Iii'ste en toe te iuicbon streven naar Sociale Zekerheid betreft." Overschakelend naar de „Partij en cezinsnolitiek". zP'de soreker: „Overeenkomstig ons nro^ram heeft de' Kath. Tweede Kamerfractie met alle kracht en in al'e ernst veooo^d dit program te verwezenlüken. voor zover dit in de achter ons liggende jaren reeds mogelijk was. Het zij echter onomwonden gezeed: het resultaat is allerminst bevredi gend. Mocht het gelukken onder het Kabinet Beel een verbetering in de kinderbijslag te verkrijgen, gepaard gaande met een lichte progressie, afdoende was deze verbetering niet. Pogingen om een sterkere progressie te verkrijgen stuitten af op de Mi nister en de Kamer." „Dit is in hoge mate onbevredi gend en de partijleiding is het met de Katholieke Tweede Kamerfractie vol komen eens. dat deze zal hebben te overwegen of ze, indien de situatie zich niet wijzigt, de verantwoordelijk heid voor deze gang van zaken nog langer zal kunnen dragen.' In dit verband critiseerde spr. ook de maatregel van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarbij geen Rijksbijdrage meer wordt verleend voor woningen met een inhoud groter dan 325, reso 375 m3 en voor woningen met bedrijfs ruimte. Verder sprekend over „Partij en economische politiek", zeide spr.: De economische politiek, door prof. van den Brink gevoerd, moet naar mijn mening worden toegejuicht. Door de bemoeiingen van de Cen trale- Overheid niet groter te doen zijn dan het algemeen welzijn eist en door het volle accent te leggen op de grote waarde van het particliere ini tiatief, volgt hij een koers, welke door de K.V.P. volkomen kan wor de r aanvaard. Een uitlating als deze heeft wellicht minder welwillend commentaar van de zijde van de P. v. d. A. tengevolge, aldus spr. doch dit is geen reden om ze niet te uiten. Het is bekend, dat genoemde partij en haar organen weinig welwillend tegenover de politiek van de Minis ter van Economische Zaken staan. Terecht?. Ik ontken het. Ongetwij feld: deze politiek is een andere dan die welke Minister Vos destijds volg de. De P. v. d. A. zal haar niet so cialistisch vinden, doch daarom is ze nog niet te veroordelen. En de heer Andriessen vervolgde: Moeten wij dus critisch staan te genover de economische politiek, welke de P. v. d. A. wenst te voe ren, dat zelfde is het geval met de fiscale politiek, welke zij voorstaat. Met name moet aandacht geschon ken worden aan de opvattingen van de heer Hofstra. de overigens be kwame financiële deskundige van genoemde partij in de Kamer en daarbuiten. Op de Rolducse Kaderdagen van de partij heeft Mr. Teulings op voortreffelijke wijze het onderwerp behandeld: het eigendomsrecht en de belastingheffing. Deze rede is in extenso opgenomen in ons Maand schrift van Augustus-September '49. Met een enkel woord besprak de heer Andriessen nog de internatio nale politiek: „Reeds het vorig jaar mocht ik er op wijzen, dat de staatkundige en economische ontwikkeling van Euro pa, waarin West en Oost zich groe peert. een bundeling van eigen kracht noodzakelijk maakt. Thans heeft Straatsburg, waar de Raad van Europa voor het eerst bijeenkwam, dit reeds bewezen. Kan overigens met redelijke voldoening op deze bijeenkomst worden teruggezien, de gang van zaken betreffende de vrij heid van onderwijs en de eigendom, stemt tot nadenken." Vervolgens deed de Partijvoorzit ter een belangrijke mededeling, n.l. dat het partijbestuur in zijn jongste vergadering besloot meer intensief tot kadervorming en scholing over te gaan. Deze vor ming en scholing zouden dan moeten plaats vinden door mid del van een daarvoor in het le ven te roepen permanent Insti tuut, te vestigen in een daarvoor geëigende plaats in het Centrum van het land. Het Partijbestuur besloot in beginsel tot oprich ting daarvan en, ter nadere goed keuring door de Partijraad, voor stellen dienaangaande aan de e.k. partijraadsvergadering voor te leggen. Aan het slot van zijn rede wees spreker op de theorie en de practijk van het Commuisme. PROTEST. „Vanuit dit Congres aldus spr. willen ook wij ons aansluiten bij het protest van de millioenen, die bij de U.N.O. protesteren tegen de ge- loofs- en kerkvervolging in Oost- Europa. Namens de meer dan 300.000 leden der Katholieke Volkspartij komen wij op tegen wat daar plaats vindt en dan nog wel onder het mom van menselijkheid en demo cratie. Met diepe deernis zijn wij vervuld met de slachtoffers van de ze terreur en wij realiseren ons hun lichamelijk en geestelijk lijden. De meest elementaire menselijke rech ten worden er met voeten getreden en niets wordt nagelaten om God en Zijn heilige wetten uit de samen leving te bannen. En dit aHes na een oorlog, waarbij deze rechten in zet waren van de gruwelijke wor steling. Wij zullen van dit protest ten juiste plaatse doen blijken, opdat men wete, dat wij met geheel ons land, geheel onze ziel, geheel onze persoonlijkheid tegen deze wandaden protesteren. Doch daarnaast zullen wij in een hartstochtelijke gebeds actie God vragen het lijden van on ze medemensen en geloofsgenoten te doen ophouden. Moge dit gebed worden verboord.'' Na de rede van de voorzitter, die met grote aandacht en voelbare be langstelling was gevolgd, bracht de secretaris dr. L. A. H. Albering, een uitvoerig jaarverslag uit, waarop wij nog nader terugkomen HET AMBT VAN BURGEMEESTER. In de Tweede Kamer heeft giste ren minister Teulings in een ant- woord-beschonwing over burge meesters-benoemingen verklaard: „Naar aanleiding van de klach ten over de burgemeester van Voorhout heeft de Commissaris van de Koninging in Zuid-Hol land een onderzoek ingesteld, waarin hij tot de conclusie komt, dat deze functionaris zijn ambt op de juiste wijze vervult." MEER KIPPEN DAN MENSEN IN NEDERLAND. Aan de Memorie van Antwoord op de begroting van Landbouw wordt ontleend: Bij de herfstregistatie is de vol gende kippenstapel geregistreerd: hennen, geboren in 1949: 6.396.000, oudere hennen 6.408.000. De minister stelt zich voor toestemming te ge ven tot het doen uitbroeden van 2^.000.000 kuikens in het voorjaar 1950, derhalve 5.000.000 meer dan in het vorige jaar. Een ontwerp van wet, regelende de uitbetaling van de melk naar kwaliteit, geldende voor het gehele land is in voorbereiding. De minister heeft aan het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen toegezegd, dat de overheid weer een bijdrage van ten hoogste V* millioen gulden beschikbaar zal stellen, in dien zich in het kalenderjaar 1949 omstandigheden voordoen, die een afzet der tuinbouwproducten op een zodanige wijze zullen belemmeren, dat daardoor het bedrijf als geheel in moeilijkheden komt. Van verschillende zijden zijn op merkingen met betrekking tot het beleid ten aanzien van de bloem bollen gemaakt. De uitspraak van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, waarin voor het bedrijf een volledige vrij heid wordt verlangd, is voor de minister een aanwijzing, in welke richting tal van bedrijfsgenoten in het bloembollenvak denken. Hij kan in het algemeen met dat verlan gen medegaan. Deze kwestie zal voor het plantseizoen 1950/1951 nog nader worden bezien. Aan het opstellen van een tuin- bouwvestigingsplan wordt gewerkt. 1. Nieuwste Toestellen met in gebouwde batterijen; 2. We ke U één week op proef kunt krijgen. Aangesloten bij bet FinancieriDgsinstituut (Rijnland en Omstreken). Batterijen voor alle toestellen FIRMA GEBR. PAES Breestraat 58 - Tel. 23620 - Leiden VERENIGING „KATHOLIEK LEIDEN' „WAT DOET „KATHOLIEK LEIDEN" TEGENWOORDIG? Men hoort er mets meer van" „Bestaat de vereniging '„K.L." nog wel?" Het zijn dergelijke vragen, die tegenwoordig nogal eens gehoord worden. En niet geheel zonder reden; naar buiten is „Katholiek Leiden" de laat ste tijd zeer weinig opgetreden en voor hen, die niet direct met deze ver eniging te maken hebben, moest dit wel de schijn wekken dat er van „K.L." weinig activiteit uitgaat. Maar binnenskamers wordt er wel dege lijk gewerkt. De op de laatste ledenvergadering aangekondigde reorgani satie voltrekt zich momenteel en th ans zijn de plannen zover uitgewerkt, dat binnen niet al te lange tijd opnieuw een vergadering nog in oude formatie bijeen geroepen zal worden, om de nieuwe structuur van de vereniging te behandelen. Drie secties werken reeds De in de aanvang gestelde vragen echter, noopten ons niet op deze vergadermg te wachten, maar alvast eens te gaan spreken met de voor zitter. de heer C. Zandbergen, ö:e een en ander van de nieuwe plannen verteide. Het streven is thans de vereniging op waarlijk democratische wijze te gaan opbouwen, dus van inderaf Niet, zoals in het verleden, toen het bestuur slechts decreteerde en alles van bovenaf oplegde, waarbij de aangesloten verenigingen en orga nisaties er slechts in naam ?n niet in feite de vereniging droegen. De aangesloten verenigingen zul len nu de basis gaan vormen van „K.L." en zijn daartoe ondergebracht in vier secties, waarvan er enkelen reeds werken. Het is dus niet hele maal juist dat „K.L." tegenwoordig niets meer doet. Slechts de naam treedt niet op de voorgrond, maar de gevormde secties werken wel. Deze secties zijn: de charitatieve sectie (Katholieke Centrale voor Gezinszorg), de sociaal-economische sectie (Raad van Maatschappelijk Overleg), de jongeren sectie (Katho lieke Jeugdraad voor Leiden) en de culturele sectie, waarvoor nog geen passende naam gevonden is, omdat de sectie in feite nog niet be staat. Verschillende moeilijkheden moeten nog uit de weg geruimd wor den, alvorens ook deze vierde sectie kan gaan werken. De drie overige secties echter werken reeds lange tijd en doen vruchtbaar werk. Zij zijn in zekere zin autonoom. Men wil vooral de zelfwerkzaamheid be vorderen en wat de secties zelfstan dig kunnen verrichten, blijft het be stuur van „K.L." buiten. DE TAAK VAN „K.L." Als taak rest „K.L." datgene te doen wat gezamenlijk moet geschie den en niet door de secties afzon derlijk kan worden gedaan. Acties dus van algemeen karakter, zoals b.v. een grote avond, die begin Ja nuari in de Stadsgehoorzaal zal wor den gehouden, ter gelegenheid van de opening van het Heilig Jaar. „K.L." zal het representatieve or gaan zijn voor het buitenkerkelijke katholieke leven in Leiden en daar naast stimulerend werken bij alge mene katholieke acties en als over koepeling dienen van alle kath. ver enigingen en organisaties. Dit plan is nog niet tot in de fi nesses uitgewerkt. Bij de onderver deling van alle aangesloten vereni gingen enz. doen zich enkele prac- tische moeilijkheden voor, die ech ter wel opgelost zullen worden. Het voornaamste is echter dat nu gelijk gerichte organisaties nauw met elkaar in verband gebracht worden en veel vruchtbaarder kun nen samenwerken dan in het verle den, toen „K.L." eigenlijk een log en bijna onbehandelbaar apparaat was. Het voornaamste accent zal dus niet liggen op het grote geheel, maar op de vier secties, die regelmatig bij elkaar komen. NIEUWE STRUCTUUR. Voorheen was het bestuur samen gesteld uit voorzitter, secretaris en penningmeester, met drie plaatsver vangers en voorts van iedere aan gesloten vereniging een afgevaar tionarissen (dagelijks bestuur) met de vier voorzitters van de secties en voorts enkele persoonlijkheden, die uit de aard van hun beroep, functie, ontwikkeling of maatschappelijke stand in dit verband nuttig werk kunnen doen. Of voor het dagelijks bestuur weer drie plaatsvervangers zullen komen, is nog niet zeker, ter wijl ook over de wijze waarop het dagelijks bestuur gekozen zal moe ten worden, nog geen vaste vorm gevonden is. Zeker is echter wel dat een statuten-wijziging zal moeten plaatsvinden. Tussen het genoemde bestuur en de vier secties (dus de aangesloten verenigingen e.d., zie schema) zal een z.g.n. Organisatie-commissie staan. Deze heeft tot taak algeme ne acties voor te bereiden, persoon lijk contact met de aangesloten ver enigingen te onderhouden, enz., dus eigenlijk het uitvoerend apparaat té ztjn van het bestuur. Onder deze taak valt o.a. ook het inrichten van een „Katholieke Dagkalender". Dit is een zeer moeilijke poging, aie al eens mislukt is en ook thans niet he lemaal voldoet. Maar het is bitter noodzakelijk dat er nauw overleg zal zijn tussen de verschillende ver enigingen en organisaties, o.a. wat betreft het vaststellen van vergade ringen, bijeenkomsten en feestavon den. Maar al te vaak komt het thans nog voor dat twee of meer veren: gingen elkaar bijna letterlijk m de wielen rijden, wat voor de betrok ken verenigingen in het bijzonder en voor het katholieke organisatie-leven in het algemeen zeer nadelig is. Daarom zal en moet deze nieuwe po ging slagen! Dit alles bij elkaar rechtvaardigt wel de uitspraak dat „K.L." niet dood is, maar, in tegendeel, bezig is zichzelf te vernieuwen, om, sterker dan voorheen, weer haar plaats het organisatie-leven in te nemen. Met belangstelling zien we daarom uit naar de komende vergadering, die hopelijk niet al te lang meer op zich zal laten wachten, om de aan gesloten verenigingen gelegenheid te geven een oordeel uit te spreken over deze reorganisatie, die zo als wij het thans kunnen bezien een grote verbetering genoemd mag worden Een uiteindelijk oordeel kan uiteraard pas gegeven worden, wan- digde, wat bij elkaar veel te groot neer ^it grote, maar naar verwach- was om practisch te kunnen werken. soepeler draaiend, apparaat Nu zal het zo zijn, dat het bestuur j eenmaal in werking zal zijn getre- wordt samengesteld uit de drie func- den. Nieuwe structuur van de Vereniging „Katholiek Leiden" Bestuur Organisatie-commissie Vier secties: Katholieke Centrale voor Gezinszorg Raad van maatschappelijk overleg Katholieke Jeugdraad voor Leiden Culturele sectie Alle kath. charitatieve verenigingen ten instellingen Alle R. K. Stands organisaties e.d. Alle katholieke jeugd verenigingen en R K. Sport toneel, zang. muziek, dans. enz. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN Met verwijzing naar voorgaande publicatie wordt er nogmaals op ge wezen dat door een zo groot moge lijke vaccinatie dichtheid de immu niteit der bevolking belangrijk wordt opgevoerd. Men moet vooral niet menen dat een vaccinatie een blij vende bescherming tegen pokken verleend. Herinenting, voor hen die enige jaren geleden zijn gevacci neerd, wordt dus dringend aanbevo len. Op Woensdag 16 November 1949 van 14.3015.30 uur zal in het ge bouw van de G.G. G.D., Nieuwe Mare 13a, weer kosteloos gelegen heid worden gegeven tot: a. Inenting van kinderen beneden de 2 jaar; b. Herinenting (d.w.z. opnieuw in enten van hen, die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere per sonen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje of stamkaart mee brengen. Leiden, 12 November 1949 De Directeur van de G.G. G.D. C. R. Zijerveld „ST. ANTONIUS". De Ned. R.K. Bond van Hotel- Café-Restaurant Geëempl. „St. An- tonius", vakgroep Bioscoop en Thea- terpersoneel afdeling Noordwijk or ganiseert een feestavond met bal na, welke zal worden gehouden in het Hotel-Café „Royal", Voorstraat 76, Noordwijk. Aanvang 10 uur. De leden van de Afdeling Leiden worden vriendelijk verzocht zoveel mogelijk te komen. Neemt uw echt genoten, verloofden, vrienden en kennissen mede. Voor leden, die late dienst, hebben geen bezwaar: stuurt uw vróuw, verloofde en ken nissen van te voren en. het secreta riaat Maresingel 48, mits met opga ve, zorgt, dat U na de laatste tram in Noordwijk komt. Vertrek 9.30 u. naar Noordwijk, verder 10.30 en 11.30 uur. Thuiskomst gezamenlijk per autobus. Tevens maakt de afdeling Leiden bekend, dat de derde excursie op Donderdag 15 December a.s. wordt gehouden naar fa. Erven Lucas Bols te Amsterdam. Het gezelschap mag niet groter zijn dan 30 personen, de leden worden verzocht zo spoedig mogelijk aan het secretariaat Mare singel 48 op te geven met betaling van 2,50 p. persoon (reisgeld). Reeds hebben verschillenden zich opgegeven. Dus haast U, om teleur stelling te voorkortten. Opgave vóór 5 December a.s. Het St. Nicolaasfeest wordt ge houden op Woensdagmiddag 7 De cember 2 uur in het R.K. Militaire Tehuis, Mare hoek Oude Singel, het bestuur verzoekt de leden hun kin deren bijtijds op te geven en uiter lijk 30 November a.s. aan het secre tariaat Maresingel 48. Het Bestuur. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heer H. H. Thooft te Rotterdam; voor het doctoraal examen Nederlandse taai en letterkunde: mej. C. J. M. Hal- kes te Leiden; voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heren J. J. Bergsma te Schagen; C. P. Dub belman te Dordrecht; W. H. v. Dijk te Voorburg en F. Vaas te Rotter dam; voor het artsexamen le ge deelte: de heer M. Wijmans te Den Haag; v. h. artsexamen 2e gedeel te: mevr. H. F. Marcus-van den Nieuwenhuizen te Leiden en de he ren A. C. M. Francois te Vessem en A. C. Ossewaarde te Goes. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Vrij krachtige en langs de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Iets koeler. van de Vrouw R.K. VROUWENGILDE. De leden van het R.K. Vrouwengil de worden Woensdagavond 16 Nov. verwacht in de kapel van het St. Eli- sabelhziekenhuis voor 'n plechtig Lof niet preek, door pater Calasanctius. Het bestuur spoort alle leden en be langstellenden aan deze avond een uurtje vrij te maken om dit Lof bij te wonen, dat een mooi begin is van het komende verenigingsjaar. Het bestuur. GROEP K.A.V. Onze toneelgroep „De vrolijke Club" zal a.s. Woensdagavond 16 No vember voor de tweede keer opvoe ren het toneelspel „Grote Zus". Wij bevelen het bijzonder aan de dames- niet-leden aan, opdat zij eens kennis kunnen maken met een onderafdeling van de Kath. Arb Vrouwenbeweging. Dit is een mooie gelegenheid voor de echtgenoten van de leden om eens te zien, wat de K.A.V. voor hun vrou wen betekent. We verwachten, dat er vele plaatsbewijzen zullen gekocht worden. De kaarten zijn verkrijgbaar bij onderstaande adressen: mevr. Beugelsdijk, v. Spijkstraat 49; ,mej. Speel, Da Costastraat 73; mevr. Zaal berg. Groenoordstraat 23. We herin neren de leden van K.A.V. er aan de avond vrij te houden op 22 Novem ber. Dan komt voor ons spreken de bekende spreker pater Engelbertua O.Cap. Er is een mooie omlijsting van muziek en zang. Het bestuur. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Gehoarleaankondigingen Op de Show de Paris te Brussel, dezer dagen gehouden, demonstreer de de heer Tom Westen, alhier, met 'n aantal Haagse kappers onder het motto Show de la Hollande. De heer Westen behaalde daarbij een me daille d'honneur. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Nov. 13 uur tot Zaterdag 19 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Aoptheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. Zondagsdienst der Huisartsen. A.s. Zondag 13 November zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: van Alphen, de Jager, Stof fers, Verbrugge. Bioscopen Luxor. „Moeder was actrice" is een gezellige film in technicolor met Betty Grable en Dan Dailey. Ieder een zal begrijpen, dat het moeilijk is, om een goede moeder te zijn en te gelijk als een geliefde revuester het land rond te trekken. In deze film blijken beiden toch samen te kun nen gaan. Eigenlijk was het hele maal de bedoeling niet geweest, maar toen de zingende en dansende vader plotseling zijn tegenspeelster in de revue aan de film verloor, stuurde hij een telegram naar huis en dezelfde avond verscheen zijn vrouw voor het eerst sinds jaren weer op de planken. De kind°rpn bleven achter bij grootmoeder, waar zich op den duur problemen gingen voordoen. Vooral toen de oudfte dochter verliefd raakte. Alle moei lijkheden werden gelukkig glansrijk overwonnen en wel op zo'n echt ge zellige manier, dat men zich best zal amuseren. De huiselijke tafereel tjes, waarin moeder de hoofdrol speelt, worden afgewisseld met numr mers uit de revue en ook hier neemt moeder de belangrijkste plaats in, maarals actrice. Een serie aar dige liedjes dragen er toe bij het geheel tot een onderhoudende film te maken. Voor alle leeftijden. Trianon. Er is een man, die de dood het schoonst van alle schoon heden vindt en daarom aoht meisjes van het leven berooft. Scotland Yard zet, om achter dit mysterieuss geval te komen, een jonge vrouw aan het werk, die, via advertenties .Kennismaking gezocht", in de om geving van de. schuldige terecht komt. Een inspecteur echter ziet de verkeerde man als schuldige aan, juist toevallig de man, die inm.d dels verloofd is met de spionne. Pas als het geval hopeloos lijkt en de onschuldige heeft bekend, omdat hij de dood verkiest boven levenslange gevangenisstraf, wordt de ware da der ontdekt, in welke ontdekking het meisje natuurlijk een belangrijk aandeel heeft Een boeiend, soms sinister gegeven, dat in de film „Kennismaking gezocht" voortreffe lijk wordt weergegeven, niet het minst door het fascinerende spel van Lucille Ball, dat met stijgende span ning- naar een climax voert. Enkele scenes maken voorbehoud tot bo ven 18 jaar noodzakelijk. Casino. Enige dagen vóór Duitsland's capitulatie verlaat een geheimzinnige duikboot een basis in Noorwegen. Behalve de Duitse bemanning is er een zeer gemengd gezelschap aan boord: een Frans man, een Italiaan, een Zweed, enz. Het doel is, Zuid-Amerika te berei ken, waar zij een nazi-broeinest willen bouwen om hun ideeën ook in dat werelddeel te kunnen propa geren. Zij weten een Franse dokter onder dwang op de duikboot te krij gen. Deze dokter is de enige, die tussen een stelletje heethoofden zijn verstand op de" juiste manier ge bruikt en het gehele gezelschap ziet ondergaan. De sfeer in deze film is uitstekend getekend, evenals in de meeste gevallen de uitbeelding van de karakters. Maar door de realisti sche weergave van de bezetenheid der Nazi-leiders, waaronder er niet één is, die blijk geeft van hogere gevoelens, kreeg de film een waas van somberheid, van gedruktheid, waar de dokter als éénling niet bo ven uit kon komen. De tegenstellin gen in de levensbeschouwingen zijn niet fel genoeg weergegeven en mis sen daardoor elke overtuiging. De film drijft op de sfeer van de be nauwde ruimte van een duikboot. De moorden en zelfmoorden zijn daarin als logische onderdelen opge nomen. Voor volwassenen. Rex heeft de film „Vlammende wouden", een geschiedenis van brandstichting en bijbehorende sen satie. Voor 14 jaar. Lido In hoeverre de historie van de film „Het geheim van Mayerling" juist is weergegeven, weten we niet, doch de toeschouwer zal ten volle meeleven met hetgeen in deze dra matische geschiedenis wordt geboden. Het betreft hier de „geheimzinnige dood van de Oostenrijkse Kroonprins Rudolf, wiens leven een steen des aanstoots was voor keizer Frans Jo zef, niet alleen, omdat hij samen spande met personen die tegen de regering en het vorstenhuis ageer den, maar ook om zijn persoonlijk leven. Het is een zeer precair gege ven, waarbij de nodige reserve om trent de juiste toedracht in acht ge nomen dient te worden, zodat wij haar alleen voor volwassenen ge schikt achten. In het journaal natuurlijk de voet balmatch van de week, maar tevens een interessante opname van een te- lefoto van Rotterdam naar Brussel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2