S)e CekióeÖoti/tcmt Tussen Moskou en Parijs Het ontmantelingsprobleem na Parijs Tsjechische diplomaten, aftreden „Ratten" in de puinen van Berlijn Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 41ste JAARGANG t No. 118.35 TSJECHISCHE DIPLOMATEN VOOR DE KEUS Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p.-m.m. Telefoontjes 11.50 ll/IO SKOU en zijn aanhang hebben dezer dagen de verjaardag ge vierd van de Russische revolutie, welke in de herfst van 1917 te St. Petersburg uitbrak. De onrust onder de bevolking was het gevolg van de nederlaag der Russen tegen de Duitse legers, die in het Oosten zegevierden, maar la ter in het Westen de strijd zouden verliezen. De Tsaar moest toen af treden en de z.g. Mensjewiki onder leiding van Kerensky namen het heft in handen. Zij waren de gematigden. Maar hun rijk duurde slechts kort, want al spoedig werden zij onder de voet gelopen door de bolsjewiki, de echte revolutionairen, de extre misten. Zij sloten vrede met de Duitsers en begonnen onder leiding van Lenin en Trotzky aan de op bouw van hun heilstaat. Aan deze opbouw wordt nu nog gewerkt en na 32 jaren ziet het er voor de bevol king van Rusland niet veel rooskleu riger uit dan toen de revolutie be gon in 1917. De kinderen van de revolutie plegen elkander op te eten; dat was zo tijdens de Franse revo lutie; dat is nog zo in de volksde mocratie. Lenin is al spoedig gestor ven en Trotsky is in ballingschap vermoord. De enige, die stand heeft heeft weten te houden is Stalin en hij regeert nog altijd op het Krem lin; rondom hem vallen de „wegge- zuiverden"; hij blijft, totdat de Gro te Zuiveraar ook hem wegmaait. Dertig jaar geleden was de grote leus der bolsjewiki de wereldrevo lutie. Zij kwamen er openlijk voor uit, dat voor zover het van hen af hing de gehele wereld moest wor den meegesleept in de maalstroom der revolutie. Later, toen Trotzy ver bannen werd, is deze wereldrevolu tie-leus op stal gezet. Maar sinds dien is een andere tactiek gevolgd. Men werkte niet meer met leuzen, maar holde het ene land na het an dere van binnen uit, waarna deze landen zich gewillig als zandzakken lieten opstapelen tot een afweer- muur langs de Russische grenslijn. Of moet men de bolsjewisering oer grenslanden zien als de eerste stap tot een geleidelijke uitbreiding van de Russische invloedsfeer? Met andere woorden: is de gedachte aan een we reldrevolutie nog altijd levend in het Kremlin en is alleen de tactiek ge wijzigd? Men zal er goed aan doen, als men ook buiten het IJzeren Gordijn de gedachte aan de Russische revolutie van 1917 en de herinnering aan de oorspronkelijke opzet van het bols jewisme levendig houdt. /"\FSCHOON men op het Kremlin de luidruchtige en openlijke pro paganda van de werelrevolutie heeft laten varen, was toch de geleidelijke inwendige verovering der buurlan den niet zó geruisloos, dat de Wes terse wereld er niet door werd opge schrikt. Tegenover de dreiging uit het Oosten vormde zich een Westers afweerbloc, een samenwerking, wel ke zich in velerlei vormen heeft uit gewerkt. Eén van die vormen is de oprichting van de Westduitse repu bliek onder supervisie van de Grote Drie Deze Grote Drie zijn in de af gelopen dagen te Parijs bijeen ge komen om hun houding nader te be palen ten opzichte van de nieuwe regering te Bonn. Dat was nodig, omdat de Russen in hun gedeelte van het voormalige Duitsland aller lei pogingen doen om bij de Duit sers in het gevlei te komen. Daar tegenover kunnen de Westerse geal lieerden zich geen maatregelen blij ven veroorloven, welke in hoge mate onpopulair bleken bij de Westduit sers. Met name was dat het geval met de ontmanteling der Duitse fabrie ken, waartegen langzamerhand een sterk verzet was gerezen. Dat verzet kwam niet alleen van eventuele nazi elementen of van arbeiders, die hun baantje kwijt raakten maar vond weer klank zelfs bij het Duitse Episcopaat. Hoe moesten de geallieerde autoritei ten daar tegenover gaan staan? Men was het onderling niet eens: de Ame rikanen en Engelsen waren het meest lankmoedig, zij wilden de ontmante ling vrij sterk beperken; de Fransen voelden er weinig voor, zich opnieuw te laten overvallen en hielden het sterkste vast aan het ontmantelings schema. Men voelde evenwel de noodzaak, dat er één lijn getrokken werd in de drie bezettingszones, en vandaar de conferentie van de Drie te Parijs. Na twee dagen besprekingen is men het er over eens geworden, dat het ontmantelingsprogram sterk zal worden besnoeid, waarbij de Fransen alleen voorbehoud maakten voor de staalfabrieken. Van hun kant hebben de Duitsers moeten tegemoet komen aan de beduchtheid van de Fransen voor een hernieuwde Duitse bewa pening en hebben zij er in toege stemd, dat geallieerde waarnemers zouden worden toegelaten in de Duitse sleutelindustrieën. Ook heb ben de drie ministers van buitenl. za ken hun goedkeuring gehecht aan het denkbeeld om Westduitsland en het Saargebied toe te laten tot de Raad van Europa. Zo groeit langzamerhand de West- Europese eenheid; aanvankelijk een eenheid van de vrees, maar geleide lijk een eenheid van saamhorigheids besef. Weliswaar verstaat men elkaar nog niet altijd, maar wat langzaam groeit gedijt het best. Acheson in Frankfort om te luisteren DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren in gezelschap van John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, en Lewis Douglas, Amerikaans ambassadeur te Londen, per vliegtuig uit Parijs naar Frankfort vertrokken. Toen hij er gisteravond aankwam, zeide hij: „Hier zal ik meer luisteren dan praten." WORDT ONTMANTELING GESTAAKT? Het Franse persbureau A.F.P. seint, dat men te Londen verwacht, dat de ontmanteling in West-Duits- land zal worden gestaakt gedurende de tijd dat de door de Grote Drie ingestelde Duits-geallieerde commis sie te Parijs over de conclusies van de conferentie zal onderhandelen. In Londense diplomatieke kringen merkte men echter op, dat een schorsing van de ontmanteling als voorlopig moet worden beschouwd, zolang de conclusies van de commis sie niet aan de geallieerde regerin gen zijn voorgelegd. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat, zo men besluit de ontmanteling van vier grote staal fabrieken in West-Duitsland te sta ken, het toegestane productie-ver- mogen van 1,34 millioen ton tot 16,5 millioen ton zou stijgen. Ofschoon de Franse regering het eens is met staking van de ontman teling in ruil voor nieuwe veilig heidswaarborgen van de zijde van Duitsland blijft de algemene indruk, dat een totale opheffing van de ont manteling, zoals door Acheson is be pleit, voor de Franse publieke opi nie te veel zou zijn en vooral, dat een dergelijk voorstel door de Na tionale vergadering niet zou worden goedgekeurd. Overigens is de reactie in Frank rijk op de „help-Duitsland-politiek," die door de „Grote Drie" is uitge werkt, over het algemeen genomen niet ongunstig De meeste bladen ge ven toe dat toenadering tussen Frankrijk en Duitsland nodig is. Zij zijn echter teleurgesteld over de ge heimhouding bij de besprekingen. Ofschoon de herbewapening van West-Duitsland niet officieel op de conferentie van de Grote Drie be sproken is, neemt men in welinge lichte Franse kringen aan, dat de drie Westelijke geallieerden schre den op een pad hebben gezet, dat binnen betrekkelijk korte tijd tot dit resultaat moet leiden. De drie Hoge Commissarissen, aldus deze kringen, zijn reeds gemachtigd met de Westduise regering te spreken over de vorming van een West- Duitse politie- en beveiligingsmacht. ONRUST IN RANDFONTEIN. Bij een onderzoek, dat de Zuid- Afrikaanse politie te Randfontein naar illegale voorraden sterke drank heeft ingesteld, is het tot gevechten tussen haar en naturellen gekomen, waarbij een naturel door de politie gedood werd en een ander zwaar gewond. Een derde werd in het been getroffen. Toen de politie haar onderzoek be gon, vielen naturellen een electri- citeitsbedrijf met stenen aan, waar door het terrein in duisternise kwam te liggen. Daarop wierpen zij ste nen naar de drie politie-agenten, van wie twee gewond werden. 20 politie-agenten, die hun colle ga's te hulp kwamen, werden door 500 naturellen aangevallen; ofschoon zij er in slaagden de naturellen met de gummistok terug te drijven, ble ven deze aanvallen, waarop een po litieman opdracht kreeg om te vu ren. TANKS VOOR DE CHINESE NA TIONALISTEN Een Chinese orga nisatie in New York heeft voor de Chinese nationalistische regering een aantal gebruikte legertanks aange kocht. De tanks worden in Philadelphia aan boord geladen van het onder Hondurese vlag varende vrachtschip „Aristocratis". Nog steeds terreur op Java HULPVERPLEGERS VAN RODE KRUISTEAM ONTVOERD. Veertien mannelijke en vrouwe lijke hulpverplegers van een mobiel Rode Kruisteam zijn door een ben de ontvoerd. Voor het leven van de ontvoerden wordt gevreesd, hoewel militairen alles in het werk stellen om hen te bevrijden. De bende nam ook medicamenten mee. TOENEMENDE ACTIVITEIT VAN DARUL ISLAMBENDEN. Uit Tegal wordt gemeld, dat de activiteit van de Darul Islambenden in de omgeving van Brebes dagelijks toeneemt. Brandstichtingen, moor den en ontvoeringen verontrusten de dessa's. Grote delen van de rijst oogst gaan verloren en nieuwe ge wassen kunnen niet geplant worden, daar de "bevreesde bevolking niet regelmatig op de sawahs kan wer ken. De voedselsituatie wordt lang zamerhand precair. NED. VERLIEZEN IN INDONESIë De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 October: soldt. H. J. Beverdam uit Almelo en soldt G. Dijkstra uit Wymbritseradeel (Fr). Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 17 October Amb. soldt. Ie kl. K. Jachaoeboen, 17 October tij dens actie verdronken. Chin, soldt. 2e kl. An Kwee en Men. soldt. 2e kl. D. Warow. Alle drie afkomstig uit In donesië. DE AMERIKAANSE STAAL- STAKING. De grootste Amerikanse staal- maatschappij, de „United States Steel Corporation", is met de vak bond der staalarbeiders tot overeen stemming gekomen over beëindiging van de staking in de staalindustrie, welke 42 dagen geduurd heeft. De directeur van de maatschppij, Benjamin Fairless, heeft van de ge troffen overeenkomst mededeling ge daan. De getroffen overeenkomst is een compromis ten aanzien van de pen- sioeneisen. De maatschappij en de arbeiders zullen ieder de helft der kosten betalen van een verzekerings stelsel volgens hetwelk uitkeringen zullen worden gedaan bij overlij den, ziekte, ongevallen en zieken- huisverpleging. Men verwacht, dat de kleinere staalbedrijven zich bij deze regeling zullen aansluiten. Oproep van Tsjechische ondergrondse /"\P ALLE TSJECHOSLOWAAKSE ambassades, legaties af consulaten in het Westen is deze week een oproep van de ondergrondse beweging in Tsjechoslowakije ontvangen, waarin alle medewerkers van deze buiten landse vertegenwoordigingen wordt aangeraden ontslag te nemen en asyl te vragen in het land waar zij thans verblijven. In Londen wordt aange nomen, dat vele Tsjechische diplomaten, die in het buitenland werkzaam zijn, aan de oproep gevolg zullen geven. uniformeerde agenten, hebben bij de sluiting van het seminarie de in een zaal bijeengebrachte studenten drie minuten tijd gegeven formulieren voor het aanvragen van werk in te vullen. Studenten, die protesteerden, werden genoteerd voor speciaal zwaar werk. De professoren en een 20 gees telijken van het seminarie werden ongemoeid gelaten. Professor Charles Zavadsky S.J., rector van het pontificaal college van Velehrad in Moravië, is op 2 Novem ber overleden. De doodsoorzaak is on bekend. Pater Zavadsky was een van Europa's grootste geleerden op het gebied der insectenwereld. De oproep is verspreid door middel van de officiële diplomatieke post zakken van de communistische Tsje chische regering. Deze post doorliep alle officiële kanalen. De boodschap was gedrukt op papier van de com munistische ministeries en de enve loppen droegen de ministeriële post nummers. De oproep was onderte kend door „de Hoge Raad van de Ondergrondse Tsjechoslowaakse or ganisaties". In de brief wordt vast gesteld, dat er géén excuus meer zal zijn voor de Tsjechoslowaakse ver tegenwoordigers in het buitenland, die nu nog niet aftreden. GEESTELIJKHEID ONDER TOEZICHT. De Tsjechische regering heeft 19 actiecomité's onder leiding van spe ciale functionarissen in diverse stre ken van het land gestationneerd „om toezicht te houden op de politieke- en beroepsopvoeding van de geeste lijkheid". Deze comité's zullen con trole uitoefenen op de activiteit en eigendommen der kerken en zij zul len toezicht houden op het gods dienstonderwijs op de scholen en de opleiding der priesters in de semi naria. Hun werkzaamheden zullen zich ook uitstrekken op het gebied der kerkelijke publicaties en liefda digheid. Zij zullen tevens „het gods dienstige leven observeren". De 130 studenten van het seminarie van Bruntal in Moravië zijn naar fa brieken en mijnen gezonden. Drie ambtenaren van het ministerie van arbeid, vergezeld door drie leden van de geheime politie en een aantal ge- GESLOTEN GRENZEN. De Westelijke grenzen van Tsje choslowakije zullen voortaan van zes uur 's avonds tot zeven uur 's mor gens voor alle verkeer, ook diploma tiek, gesloten zijn. Internationale treinen kunnen uitsluitend buiten de ze uren het land binnenkomen. Voor deze verscherping van het grensver keer is geen reden opgegeven: even min is meegedeeld hoe lang deze maatregel van kracht zal zijn. Weste lijke diplomaten in Praag nemen aan dat in de spertijd in het grensgebied werk gedaan zal worden, dat buiten landers niet mogen zien. Het is be kend, dat groepen dwangarbeiders worden gebruikt om bossen bij de grens te rooien om de vluchtwegen over de grens te doen verdwijnen. Twee Australische journalisten, het echtpaar Fisher, dat voor Amerikaan se en Britse agentschappen en kran ten werkte, zijn zonder opgave van redenen uitgewezen. Zij hebben ja ren in Tsjechoslowakije gewoond. Lesvliegtuig stort neer EéN DODE, EéN GEWONDE. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf is te Veghel (N. Br.) een Harvard- les-vliegtuig van de Rijksluchtvaart school te Gilze-Rijen neergestort. Het toestel kwam terecht op een weiland. De bestuurder werd gedood, de an dere inzittende militair kreeg ernsti ge verwondingen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. D« oorzaak van het ongeluk is onbe kend. Het toestel werd bij de val geheel vernield, doch vloog niet in brand. De bestuurder, die bij dit ongeluk om het leven kwarrr, is Eugène Ver spoor, geboren 18 December 1925 te Batavia, woonachtig te 's-Graven- hage. De verwondingen van de andere leerling-vlieger, C. R. Prins, blijken niet van ernstige aard te zijn. Beide vliegers werden opgeleid bij de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen. Een overzicht van de werkzaamheden aan het Leidse Station. Op de voor grond links de laatste resten van de overkapping van het eerste perron. Dit perron zelf is reeds verdwenen. Ook het hoofdgebouw links, en het tweede perron zullen worden gesloop t. Onze redacteur-fotograaf wijdt aan deze spoorwegplannen een uitvoerige reportage op pagina 4, 2e blad. Knapen als volleerde bandieten Dat er zich in de grote puinhopen van Berlijn heel dat afspeelt, kan men zich licht indenken. Vooral on der de jongelui, die tussen het puin leven als ratten en die als ratten op roof uitgaan. De misdaad tiert welig in verwoest Berlijn. Begin Juli 1949 werd Berlijn op geschrikt door een koelbloedige moord, die de maat deed overlopen, aldus meldt het Alg. Dagblad. Op klaarlichte dag hielden bandieten, gekleed in uniformen van een be zettingsleger, Unter den Linden een auto aan. Zonder één woord te spre ken knalden zij de bestuurder neer, wierpen de stervende man op straat, sprongen in de auto en reden in pijl snelle vaart weg. Een speciale patrouille van de po litie kreeg toen opdracht de bende tot elke prijs op te sporen en onscha delijk te maken. Het waren alle oude, ervaren speurders, mannen, die het vak kenden en met wapens wisten om te gaan. Alles wees er op, dat men te doen had met een bende, ge leid door een vakman van meer dan gewone kwaliteiten. Uitgaande van dit idee kamde de politie de hele Berlijnse onderwereld haarfijn uit. Men vond van alles, maar geen spoor van een bende. Een en ander had nog lang kun nen duren, indien niet de vróuw in het spel was gekomen, een teleurge steld en op wraak zinnend meisje, dat de namen van de bendeleden en van hun aanvoerder verried. De aanvoer der was een 18-jarige jongen, die „Herr Doctor" werd genoemd, omdat hij gymnasiast was, en die in de Schreinerstrasse woonde. De Schrei- nerstrasse werd afgezet, maar de ar restatie ging niet zo gemakkelijk, daar de politie met een hagelbui van schoten uit een machinepistool werd ontvangen. Na een uur en tien minuten geluk te het eindelijk een agent uit een zij delings gelegen raam de moordenaar in de hals te treffen. Zwaar ge wond viel hij neer. Toen de beambten het huis be stormden vonden zij „Herr Doctor" op de grond liggen. Zijn moeder kwam de agenten tegemoet met drie revolvers, die zij de mannen over reikte. „Herr Doctor" en zeven en twintig spitsbroeders en zusters zitten nu veilig opgesloten. De bende bestond uit ongeveer dertig leden, wie men 32 diefstallen met geweldpleging ten BRAND OP DE „LANGKOEAS". Gisteravond om kwart voor zeven is brand uitgebroken in het tussen dek van ruim drie van het aan de Kon. Rotterdamse Lloyd toebeho rende vracht-passagiersschip „Lang- koeas". De „Langkoeas" keerde op 3 November j.L van haar eerste reis naar Batavia terug en lag aan de Lloydkade. Wakers, die bij het in revisie liggende schip de wacht hadden, zagen rook uit ruim drie komen en waarschuwden de be drijfsbrandweer. Daar de brand zich aanvankelijk door de enorme rook ontwikkeling ernstig liet aanzien werd ook de Rotterdamse brand weer gewaarschuwd, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was. Het schip had geen lading meer in, maar het vuur vond voedsel in stuwhout, wegerings, ladingmatten en de onder dek opgestapelde hou ten luiken. Om ruim halfnegen kon de ge meentebrandweer inrukken, de na blussing overlatend aan de bedrijfs brandweer. De oorzaak van de brand is on bekend. Er is op het schip nog vrij veel schade aangericht, o.a. doordat een aantal dekbalken is doorgebo gen. Het vertrek van de „Lang koeas" naar Batavia, dat op 28 De cember was vastgesteld, hoeft waar schijnlijk niet uitgesteld te worden. laste legt. De leden kenden elkaar nauwelijks en dan nog slechts onder hun schuilnaam. Het kenteken van de bende was een rood-blauw gedop te das. De „dames" droegen een rood blauw gedopte shawl. TWEEDE KAMER DE ALGEMENE BEGROTINGS DEBATTEN ZIJN GESLOTEN. De Kamer heeft gisteren de alge mene beraadslagingen in tweede ter mijn over de rijksbegroting voor 1950 voortgezet. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Romme, zeide de minister-president, de heer Drees, dat het overleg met de Kamer zich niet zal bepalen tot de Benelux. Het zal over internationale punten wor den uitgestrekt. Wat Indonesië betreft zeide spr. niet te hebben beweerd, dat er geen reden tot ongerustheid zou zijn. De ontwikkeling der toestanden moet echter worden afgewacht. De piinister van financiën, de heer Lieftinck, deelde o.a. mede, dat het kabinet ten aanzien der representa tie-toelagen bereid is, zich nader te beraden. De bezwaren gingen z.i. ten dele tegen de vorm en ten dele te gen de inhoud der voorstellen. Het deviezenregime zal zodra mo gelijk worden verlaten. De heer Hoogcarspel is zowel te gen devaluatie als tegen deflatie, maar de regering stond voor de keu ze en de minister verklaarde te hui veren bij de gedachte aan de gevol gen, als de buitenlandse devaluatie verwerkt zou moeten zijn in een binnen andse deflatie. Vervolgens zijn de begrotings hoofdstukken Huis der Koningin, Nationale schuld, Buitengewone af lossing nationale schuld, Onvoorzie ne uitgaven en de Wet op de midde len zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij het eerste hoofd stuk en bij de wet op de middelen kreeg de C. P. N. aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Over een motie-Gortzak (verho ging loonbijslag) zal a.s. Dinsdag worden gestemd. Te half vijf is de vergadering ge sloten. WET OP HET BRANDWEERWEZEN Binnen „zeer afzienbare tijd" kan de indiening van een wetsontwerp tot regeling van het brandweerwezen bij de Tweede Kamer tegemoet wor den gezien, zo heeft minister Teulings medegedeeld. OOK VRIJE HANDEL IN VARKENS BEHALVE IN HET GRENSGEBIED Sedert 6 November is behoudens in het gebied langs de Belgische grens ontheffing verleend van de verbods bepalingen van de varkensverorde ning 1948, welke betrekking hebben op de handel in en het vervoer van varkens met een levend gewicht van meer dan 50 kg. Behalve in het grensgebied is de handel in varkens derhalve toege staan zonder aankoopvergunningen, terwijl voor het vervoer van deze varkens geen vervoerbewijs meer vereist is. Sen. „De winter is het seizoen, waarin we pogen ons huis even warm te maken als in 't hartje van de zomer, waarin we de hitte onverdragelijk vinden." Shaw.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1