deGruyter 1 1 maah, <ikrtehdieHj acUdetid -0-aati/ De aardolie-winning Nederland in rcesië DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 3E LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Huurverhoging en grote gezinnen Bij de gistermiddag in de Tweede Kamer voortgezette algemene be raadslagingen over de Rijksbegro ting 1950 heeft de heer Van de We tering (C.H.) met waardering voor de degelijke voorlichting en voorbereiding betoogd, dat deze begroting in wezen nog inflatoir is. Hij betwijfelde of bij de militaire uitgaven de juiste efficiency wordt betracht en hij meende, dat deze uitgaven, een kwart der begroting, niet te dragen zijn. De vlottende schuld achtte spr. veel te groot en deze wijze van financiering noemde hij desastreus. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat bij de belasting- politiek er rekening mee moet wor den gehouden, dat er investerings mogelijkheden overblijven. De heer Gortzak (CPN) ging uit voerig in op de internationale ver houdingen, waarbij hij te kennen gaf, dat het communisme voor een duurzame vrede zal zorgen. De heer Hofstra (Arb.) verklaar de, dat er duidelijke overeenstem ming over het financiële beleid is tussen de regering en hem. Spr. bleek te gevoelen voor de suggestie van de heer Romme om de kinderbijslagregeling uit te brei den tot kleine zelfstandigen, doch dan behoren de regelingen ten deze voor anderen ook te worden her zien. Hii wilde reorganisatie van en bezuiniging op de overheidsdienst zonder aantasting der sociale positie van de ambtenaren. In de economi sche politiek, welke afzakt van de geleide economie, zal z.i. het grote principiële punt komen te liggen. De heer Zandt (SG) bepleitte in verband met de toenemende onvei ligheid strengere straffen. Hij vroeg de aandacht voor het stijgend drank misbruik, de vernietiging van groen ten en fruit en voor de nood van de middenstand. De heer Andriessen (KVP), op merkend, dat het probleem van lo nen en prijzen door de devaluatie van nog groter betekenis is gewor den, vroeg, welke politiek de rege ring wil voeren om tot een oplos sing te komen. Thans verplaatst zij de belastine"1,*"1r v^-n de verwer- vingssfeer naar de bestedingssfeer. Zullen de maatregelen, welke de regering heeft aangekondigd, het nodige eff=ct sorteren ten aanzien van de betalinesbalans? Daaraan twijfelde hij, doch hii wilde gaarne de rppnïng der regering horen. Het volk moet van de noodzakelijkheid der maatregelen worden doordron gen en aan de nooddruft mag niet worden r">,fornd. OnmerkencT, dat de reëele koonkracht met meer dan 2 is gedaald, vroeg hij aandacht voor de beambtengroepen en de lage en ™;ddelerotp salarissen. Wat denkt de regering te doen ten aan zien van de kwestie der arbeidspro ductiviteit, welke z.i. ook door de fiscus wordt bedreigd. Als er be zuinigd irroet worden naar het oor deel der regering, dan eist de socia le rechtvaardigheid, dat dit door het gehele volk geschiedt en dat in de aldus verkregen besparingen de factor arbeid deelt. Wat, zo vroeg hii, denkt de rege ring te doen voor de grote gezinnen, die begin volgend jaar wel de last van de huurverhoging mee moeten dragen, maar voor wie de daar te genover gestelde belastingverlaging geen betekenis zal hebben, omdat zij nu al geen inkomstenbelasting betalen? Nadat de heer Hoogcarspel (CPN) nog het woord heeft gevoerd werd de vergadering tot heden verdaagd. rijdende landhuisjes en garages De firma Kuiper te Steenwijk heeft de laatste hand gelegd aan twintig rijdende landhuisjes voor de ge meente Reeuwijk. De firma houdt zich ook bezig met de bouw van rijdende garages. Deze hebben een lengte van vijf en een breedte van drie meter. De ijzeren wielen kunnen in de grond worden gegraven, zodat de garage gelijkvloers komt te staan. Deze kaart geeft een vergelijkend overzicht van de voornaamste uitga ven, vermeld op de Rijksbegroting, in procenten van het totale begrotings bedrag over de jaren 1946 t/m 1950. Voor een nauwkeurige vergelijking volgen hier de totale begrotingsbe dragen van de genoemde jaren: 1946 5626 millioen gulden 1947 4391 millioen gulden 1948 3990 millioen gulden 1949 3619 millioen gulden 1950 3926 millioen gulden Het totale bedrag van de Rijksbe groting 1948 bedroeg 883 min. guld. Bij de begroting is een lijst inge diend van de voornaamste werken waarvoor in de ontwerp-begroting van 1950 gelden zijn uitgetrokken. Met de uitvoering van deze werken is langer dan een jaar gemoeid. Van de voornaamste werken die op de'ze lijst voorkomen geeft de kaart een overzicht. Het totale kos- ten-bedrag is op 100 gesteld, waar na het percentage berekend is van de kosten besteed vóór 1950, gedu rende 1950 en de kosten welke nog na 1950 besteed moeten worden tot aan het eind van de aangevangen werken. mr. a. diepenbrock bisschoppelijk commissaris k.r.o. Naar wij vernemen heeft het Hoog waardig Episcopaat benoemd tot Bis schoppelijk Commissaris in het be stuur der Stichting Katholieke Ra dio Omroep, mr. A. Diepenbrock pr., Heemstede. uitslag chauffeursexamens Voor de tweede maal werden in de afgelopen maanden door de Eigen Vervoerder Organisatie (E.V.O.) in alle provincies examens „Vakbe kwaamheid, Chauffeur" georgani seerd. Deze examens, die aansluiten op de E.V.O. chauffeurscursus, om vatten de vakken Autotechnische kennis, Verkeersveiligheid en Ad ministratieve kennis. In Zuid-Hol land namen ruim 220 chauffeurs aan deze examens deel. Rond 60% hier van slaagde. Aan deze geslaagde can- óidaten zullen binnenkort het wand- diploma en het zakdiploma B in een feestelijke bijeenkomst worden uit gereikt. Tevens zijn deze chauffeurs dan gerechtigd om het bijbehorende zilveren insigne te dragen "explosie IN amsterdams ziekenhuis. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf werden de patiënten in het Burgerziekenhuis te Amsterdam wakker geschrikt door een hevige knal. In het pharnvaceutische labo ratorium van de firma V.ugepharm, gevestigd in het perceel Donselaer- straat 2 juist achter het ziekenhuis, had zich een hevige explosie voor gedaan. welke tal van ruiten in de omgeving deed sneuvelen. Gelukkig was niemand in het laboratorium aanwezig, zodat zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De ex plosie veroorzaakte tevens brand, doch de onmiddellijk met twee mo torspuiten en een ladderwagen uit gerukte brandweer wist het vuur in de kiem te smoren. Het bleek, dat zich in het laboratorium een over maat van stikstof waterstof zuur had ontwikkeld, wat zeer explosief is. instorting bij riolerings werk eist een dode. Gistermiddag had bij het graven van een sleuf vor het leggen van een riool op de provinciale weg van Brumssum naar Amstenrade een in storting plaats, waarbij de arbeider H. uit Kaalheide het leven verloor en een andere arbeider naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Men vermoedt dat mijnschade de oorzaak is. De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak van de Aerdenhoutse millionnair P. N. Men- ten die door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd. 'De raad vernietigde het vonnis van het Hof en bepaalde de straf op 8 maan den. Bij de behandeling van het be roep van M. had de procureur-fiscaal tot een gevangenisstraf van 21/, jaar geconcludeerd. In zijn uitspraak in deze zaak overwoog de Raad dat de door M bewezen diensten ten be hoeve van de vijand niet van ge wichtige betekenis worden geacht en dat de raad daarom van oordeel is, dat behoort te worden volstaan met het opleggen van een gevangenis straf voor de tijd van 8 maanden, met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht. auto aangereden op onbewaakte overweg. Gisteravond circa zeven uur was de ch I ur W. B, van de expedi teur Ruumpol bijna de onbewaakte overweg bij huize „Den Bosch" in Leuvenheim gepasseerd, toen hij werd aangereden door trein 7254,' ko mende uit Arnhem en rijdende in de richting Zutphen. De auto raakte be- knield tussen de trein en een paar telegraafpalen, waardoor de bak ge kraakt werd. De chauffeur bekwam geen letsel. Het treinverkeer had ge ruime tijd vertraging. aan de dood ontsnapt Op de Sloedam bij Goes is de auto van de vrachtrijder Looy uit 's-Gra- venpolder op een onbewaakte over weg gegrepen door een trein. L. remde op het laatste moment even als de bestuurder van de trein. De vrachtauto werd daardoor alleen op zij geduwd. L. kwam met de schrik vrij en kon met zijn beschadigde auto de reis voortzetten. wielrijdster gedood bij botsing van twee auto's Gisteren werd op de Graafseweg te Nijmegen bij een aanrijding tus sen twee auto's en de 22-jarige mej T. Jurgens uit Nijmegen, de laatste vrijwel op slag gedood. Het ongeval werd veroorzaakt, toen een personenauto, terwijl uit tegen overgestelde richting een vrachtauto naderde, slipte. De bestuurder van de wagen luisterde niet meer naar het stuur. Deze week uit naar rechts in de richting van het rijwielpad, waar juist mej. J. fietste. De wielrijdster werd door de vrachtauto tegen de grond geslagen. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. Beide wagens, die el kaar in de linkerzijde raakten, wer den ernstig beschadigd, de inzitten den bleven ongedeerd. Op de rijksweg EfcleArnhem, ter hoogte van het Planken Wam buis botste door nog onbekende oor zaak een uit de riching Arnhem ko mende personenauto in volle vaart tegen een rechts van de v/eg stil staande trailer, geladen met tegels. Dg vier inzittenden van de perso nenauto, vertegenwoordigers van Smit's Transformatorenfabriek te Nijmegen, werden allen ernstig ge wond. DE 25.000 IS ER UIT. In de 508ste Staatsloterij vierde klasse, tweede lijst, is de 25.000 gevallen op 18094. BEURS: LUSTELOOS. Evenals Dinsdag was er gisteren van enig animo op de Amsterdamse effectenbeurs geen sprake. Nieuws ontbrak en de geringe aan- en ver kooporders vermochten geen grote wijzigingen aan te- brengen in het koersniveau. De Staatsfonds'snrr/arkt vertoonde in doorsnee hetzelfde beeld als Dinsdag. De dollarlening werd ver handeld van 93 -7/8 tot 941/8, de guldensleningen waren nagenoeg prijshoudend. MIJN ZUSTER ZEI: DIE CASSABONS. DAT IS DE MOEITE NIET Klant van De Gruyter zijn betekent: bij elk De Gruyter-artikel een cassabon ontvangen ter waarde van het aankoop bedrag. Voor tien gulden aan cassabons ontvangt U een gulden contant terug. De bons blijven altijd geldig en zijn steeds inwisselbaar in elke De Gruyter-winkel. Hoe kan re zo praten! Ze geeft toch zeker twintig gulden per maand aan kruidenierswaren uit; dus kan re op haar vin gers natellen, dat re wel haast 2 gulden iedere maand rou terug krijgen, als re klant van De Gruyter werdl Dat rijn 24 harde guldens in het jaar. Als er IETS de moeite waard is, dan rijn het De Gruyter's cassabons de honderdste aardolie boring in drenthe. De Nederlandse Aardolie Maat schappij is, aan haar honderdste bo ring toe sinds zij in 1943 met de exploitatie van het boorterrein Schoonebeek begon, aldus vernam het A. N. P. bij een bezoek aan de Drentse olievelden. Ook aan de an dere zijde van de grens, die hier ge vormd wordt door het smalle stroom pje Schoonebeekersdiep, heerst bij de Duitse boormaatschappij grote activiteit, zoals uit verscheidene bin nenkomende berichten is gebleken. Van de door de Nederlandse Aardolie Maatschappij tot dusver geboorde 100 putten, zijn er 7 onproductief ge- blekenn. Op het ogenblik zijn er in Oud- en Nieuw Schoonebeek teza men ruim 50 putten in productie, die circa 2.000.000 liter per dag voort brengen Technische redenen maken het namelijk niet mogelijk alle put ten tegelijk te laten produceren. De totale maandelijkse productie blijft stabiel gehandhaafd op 50.000 ton. Met deze hoeveelheid wordt ongeveer 25 procent van de binnenlandse be hoeften gedekt. (In Augustus jl. werd zelfs 53.000 ton naar boven gehaald, j hetgeen een record betekende). In Oud-Schoonebeek bevinden zich de nodige installaties om het water en zout aan de ruwe aardolie te j onttrekken, zodat de schone „droge" ruwe olie kan worden opgepompt in Ide gereed staande tankwagons, die DE BELANGRIJKSTE RIJKSUITGAVEN IN PROCENTEN VAN DE TOTALE BEGROTING °lo oorlog en financien0 weder houw sociale Zaken 90 80 70 60 50 40 30 20 10 l|y Ëfl 0 BBHI OIV» .7 .6 .8 .7 «8 .9 5ofl»5 .7 „8 ,9 50 PHILIPS-CYCLOTRON WORDT OFFICIEEL IN GEBRUIK GENO MEN Vandaag is het Philips cy clotron van de Oostergasfabriek te Amsterdam in aanwezigheid van tal rijke autoriteiten officieel in gebruik genomen. Prof. dr ir F. A. Heijn meet met een duimstok de energie der gepro duceerde straling. Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt bedroeg de snelheid, die de kernen van wa terstofatomen binnen het cyclotron hebben bereikt, vijftig duizend kilo meter per seconden. Deze snelheid is zo groot, dat de kernen in minder dan één seconde de omtrek van de aarde zouden kunnen afleggen. Bij een botsing op een stukje zilver, ko per of andere stof brengen de water stofkernen hierin een fundamentele verandering teweeg, zodat een ge heel nieuwe stof ontstaat. dagelijks on twee treonen, elk van ruim twintig wagons, naar de raffi naderijen van Pernis gereden wor den. Deze efficiente wijze- van ver voer betekent een grote vooruitgang vergeleken met de eerste periode na de bevrijding, toen het spoorlijntje van de olievelden naar Nieuw-Am- sterdam nog niet was aangelegd en de vloeistof op omslachtige wijze in autotanks en tankbootjes de raffina derij moest bereiken, hetgeen soms vele dagen in. beslag nam. Ondei'- grondse buisleidingen brengen de olie nu van Üe pompinstallaties naar het verlaadstation bij het trein-em- placemet, andere installaties zijn nodig om de dikke donkere substan tie. die zeer veel paraffine bevat, te verwarmen teneinde de aardolie ge makkelijk vloeibaar te houden. In tegenstelling tot de Duitse ex ploitatiemethode, waarbij men met vaste boortorens werkt, maakt de Ne derlandse Aardolie Maatschappij ge bruik van verplaatsbare boortorens. De aanblik van het Nederlandse en het Duitse- olieveld is daardoor heel verschillend: bij onze Oostelijke buren hoge torens tot ver in de om trek aan de zijde van de grens on opvallende pompen in de weilanden, waaraan de dorpelingen de karakte ristieke naam van ..ja-knikkers'* ge geven hebben De Duitse exploitatie is in handen van de Wintershall A. G. die voor het olievervoer niet van buisleidingen, zoals in Schoonebeek, maai van een smalspoor gebruik maakt. Bij de levelantie van de no dige installaties in Drenthe en elders zijn verschillende toonaangevende Nederlandse industrieën betrokken. Onlangs is een belangrijke uitbrei ding van de bestaande concessie aan gevraagd (van 15.009 tot 93.000 HA.). Hieruit blijkt wel. dat het onderzoek van de Nederlandse bodem intensief wordt voortgezet. Dit geschiedt ook in andere delen van Nederland. Veel al betreft het hier uiteraard slechts niet meer dan een bodemonderzoek. De metingen en proefnemingen in beoaalde plaatsen behoeven dus nog volstrekt niet te betekenen, dat op die plekken inderdaad olie in de grond zit. Hoewel de olie-ontginning geen arbeidsintensief bedrijf is, trekt zij toch vele werkkrachten aan. In to taal werdken in Oud- en Nieuw Schoonebeek tezamen ongeveer dui zend man. van wie circa de helft bij aannemers. Immers wegen moeten worden aangelegd en vele huizen ge bouwd. Dezer dagen is luist de hon derdste woning onder de kap geko men en aan het eind van dit jaar hoopt men het nieuwe kantoorge bouw van de Aardolie Maatschappij in gebruik te kunnen nemen, dat het tegenwoordige lage gebouwtje kan vervangen. Tot dusVer werd 45 km. verharde weg aangelegd. Over mede werking van de dorpelingen en land eigenaren heeft men niet te klagen. Aan de boeren, zo zeide men ons, wordt een behoorlijke vergoeding voor het gebruik van hun grond ver strekt. Gezien alle activiteit ver trouwt men. dat hier nog grote mo gelijkheden voor de toekomst aan wezig zijn- VA jaar voor een pakje brood. De Haagse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de sportleraar E. W. G. K. en de kantoorbediende A. M. D., beiden uit Den Haag tot een ge vangenisstraf van VA jaar. Deze straf zal worden ondergaan in een tys&ijacvit in Indonesië J. C. G. EGBERTS Westkanaalweg 33, Ter Aar korporaal, viert 11 November zijn 2e Ind. verjaardag te Padang. I J. M. HELLINGERWERF Meye 124, Bodegraven, viert op 11 Nov. zijn 2e verjaardag in Batavia. P. H. VAN DER PLOEG Boerhaavestraat 41, Voorhout, viert op 11 Nov. zijn 3e Ind. verjaar dag te Djember (Oost-Java). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). bijzondere strafgevangenis. K. en D. hebben op 17 Augustus j.l. te Voorburg een roofoverval ge pleegd op een wisselloper. Zij wisten de man zijn tas te ontrukken en gingen er in een auto mee vandoor. Veel geluk hadden zij echter niet, want de tas van de wisselloper be vatte slechts een pakje brood en de politie had beiden spoedig in de kraag.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5