S)e &2idóe6outowit De Ronde Tafelconferentie is geslaagd De Ronde Tafel vandaag aan kant VANMIDDAG BESLOTEN MET PLENAIRE ZITTING Distributie textiel opgeheven Rantsoenering van vlees, kaas en rijst opgeheven Ramp boven vliegveld van Washington WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 41ste JAARGANG No. 1 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. YVLLMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs (0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes 11.50 Souvereiniteitsoverdracht op 30 Dec IïEDENMIDDAG is in de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage de Ronde Tafel-conferentie met Indonesië besloten met een plenaire zitting onder voorzitterschap van de minister-president, dr. W. Drees. De documenten waarin de resultaten van de conferentie zijn vervat zijn door de drie delegaties aanvaard en goedgekeurd. Deze zijn: 1) Het charter van de souvereiniteitsoverdracht. 2) Het unistatuut met de bijlage en bijzondere overeenkomsten omtrent de voornaamste onderwerpen van toekomstige samenwerking. 3. De overgangsovereenkomst met de daaronder begrepen bijzondere over eenkomsten houdende regeling van de onderwerpen welke als gevolg van de souvereiniteitsoverdracht voorziening behoeven. De overeenkomsten treden in werking op het ogenblik van de souvereini teitsoverdracht, welke zal geschieden in een plechtige bijeenkomst te Am sterdam te houden uiterlijk op 30 December 1949. HET CHARTER DER SOUVEREINITEITSOVERDRACHT Het charter van de souvereiniteits overdracht luidt als volgt: ,,Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit ever Indonesië onvoorwaardelijk en onherroepelijk over aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië en erkent deze mitsdien als een on afhankelijke en souvereine staat. De Republiek der Verenigde Sta ten van Indonesië aanvaardt de sou vereiniteit op de voet van de bepalin gen van haar constitutie, welke ter kennis is gebracht van het Konink rijk der Nederlanden". Hierbij aan sluitend wordt in een volgens arti kel gezegd: „Ten aanzien van de re sidentie Nieuw-Guinea is overeenge komen: gezien het feit dat het nog niet mogelijk is gebleken de stand punten van partijen nopens Nieuw- Guinea overeen te brengen waardoor deze een geschilpunt blijven; gezien de wenselijkheid de Ronde Tafel conferentie op twee November te be ëindigen, dat de status quo van de residentie Nieuw-Guinea zal worden gehandhaafd met de bepaling dat binnen een jaar na datum van over dracht der souvereiniteit aan de R. I. S. het vraagstuk van de staatkun dige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhandelin gen tussen de R. I. S. en het Konink rijk der» Nederlanden". HET KARAKTER DER UNIE Het karakter der Unie wordt als volgt geformuleerd: „De Nederlands- Indonesische Unie verwezenlijkt de georganiseerde samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië op basis van vrijwil ligheid en gelijkheid in status met gelijke rechten". ,,De Unie doet geen afbreuk aan de status van elk van de beide deelgenoten als onafhankelijke en souvereine staat". Als doel der Unie wordt genoemd: de samenwerking der deelgenoten ter behartiging van hun gemeen schappelijke belangen. Alle beslissingen der Unie worden genomen bij overeenstemming tussen de beide deelgenoten. Aan het hoofd der Unie staat Hare Majesteit Koningin Juliana, en bij opvolging haar wettige, opvolgers. Het hoofd der Unie verwezenlijkt de idee van vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten. Voor de uitvoering van de doelstel lingen der Unie houden de daartoe door elk der* deelgenoten aangewe zen ministers of personen, die naar de eigen staatsinstellingen der deel genoten gelijke of gelijksoortige ver antwoordelijkheid dragen, tweemaal per jaar en voorts zo dikwijls de deelgenoten zulks nodig achten, con ferenties. De Unie zal beschikken over een permanent secretariaat met een se cretaris generaal van elk der deelge noten. Besluiten op de conferentie van ministers worden genomen bij een parigheid van stemmen. Besluiten van de conferenties tot het uitvaardigen van gemeenschap pelijke regelingen behoeven goed keuring door de wederzijdse parle menten der deelgenoten. Na goed keuring door de beide parlementen zal het hoofd der Unie constateren, dat overeenstemming bestaat tussen de beide deelgenoten en wordt de gemeenschappelijke regeling vervol gens in het officiële staatsblad van elk der deelgenoten afgekondigd. Door die afkondiging verkrijgt de gemeenschappelijke regeling rechts kracht. De gemeenschappelijke rege lingen zijn onschendbaar. Ten aanzien van de andere beslui ten van de conferenties kan het hoofd der Unie op verzoek van de confe rentie eveneens constateren, dat over eenstemming bestaat tussen de beide deelgenoten. Er is voorts een Unie-hof van ar bitrage, rechtsprekend in naam van hot hoofd der Unie. Het Hof neemt bennis van rechtsgeschillen door een der deelgenoten tegen de ander dan wel door beide deelgenoten gezamen lijk aanhangig gemaakt, welke hun grondslag vinden in het Unie-statuut, in enige overeenkomst tussen de deelgenoten of in gemeenschappe lijke regelingen. STAATSBURGERSCHAP. Over het staatsburgerschap wordt bepaald: „De nationaliteit van staatsburgers van de ene deelgenoot zal geen be zwaar zijn voor het bekleden van ambten in het rechtsgebied van de andere deelgenoot behoudens ten aanzien van: 1) Ambten waarvan de bekleder verantwoordelijk is tegenover eer vertegenwoordigend lichaam behou dens uitzonderingen die de wet mocht bepalen. 2) Die politieke, gezagdragende rechterlijke en leidende ambten die door de wet worden aangewezen. Ter behartiging van de belangen der deelgenoten in elkanders gebied worden door de regeringen der deel genoten hoge commissarissen be noemd. DE BUITENLANDSE BETREKKINGEN. Met vooropstelling van het begin sel, dat ieder der deelgenoten zijn eigen buitenlandse betrekkingen on derhoudt en z'jn eigen buitenlandse politiek bepaalt, zullen zij er naar streven hun buitenlandse beleid veel mogelijk te coördineren en dien aangaande overleg te plegen. Geen der deelgenoten sluit een verdrag waarbij de belangen van de andere deelgenoot zijn betrokken dan na overleg met die deelgenoot. Het zelfde geldt van het verrichten van andere internationale rechtshandelin gen. HET MILITAIRE ACCOORD. Ieder deel deelgenoten draagt vol ledige verantwordelijkheid voor de defensie van zijn eigen grondgebied. De gemeenschappelijk getroffen regelingen worden door ieder der deelgenoten op zijn eigen rechtsge bied zelfstandig uitgevoerd. De samenwerking zal bestaan het verlenen van steun wanneer de andere deelgenoot hierom vraagt, en voorzover dit met de belangen van zijn eigen defensie overeen te bren gen is. Deze steun kan bestaan in oplei ding van officieren en gespecialiseer de militaire krachten, het ter be schikking stellen van personeel, van materieel en het bieden van gele genheid tot en hulp bij het onder houd en de reparatie van materieel van de andere deelgenoot. De deelgenoten zullen militaire missies uitwisselen. De voorwaarden waaronder dit zal geschieden en de nadere taken dier missies zullen in onderling overleg worden gere geld. e beide deelgenoten treden in overleg ingeval van dreiging van een aanval op beide deelgenoten of op een hunner. Voor de beveiliging ter zee van In donesië zal ingevolge van de souve reiniteitsoverdracht de R.I.S. uitslui tend verantwoordelijk zijn. Voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat zal geen Nederlandse taak in Indone sië bestaan, weshalve de Kon. Mari ne uit Indonesië zal worden terugge trokken. De Nederlandse regering is bereid op verzoek van de regering van de R.I.S. steun te verlenen bij de uit oefening van de taken ter zee voor zover de R.I.S. nog niet in staat is deze taken mei eigen middelen te vervullen Deze steun is van aflo pend karakter. De Nederlandse regering is even eens bereid op verzoek steun te ver lenen bij de opbouw van de Indone sische marine. De termijn, waarbinnen de Neder landse zeestrijdkrachten uit Indone sië zullen worden teruggetrokken, wordt op één jaar gesteld tenzij de regeringen in onderling overleg an ders beslissen. HET LEGER. Ten aanzien van de landstrijd krachten zegt de overeenkomst dat zij zo spoedig mogelijk uit Indonesië worden teruggetrokken dan wel ge reorganiseerd. Bij het ter-ugtreken der onder Ne derlands bevel staande landstrijd krachten zullen de betrokken Neder landse en Indonesische instanties in onderlinge samenwerking zorg dra gen dat de militaire territoriale ver antwoordelijkheid op ordelijke wijze wordt overgedragen. Leden van de strijdkrachten, wel ke op het moment van de souvereini teitsoverdracht in Indonesië aanwe zig zijn en gevormd en uitgerust zijn TERUG VAN EEN PATROUILLE- TOCHT Na een langdurige pa- trouilletocht komen enige soldaten, die in de omgeving van Tandjong zijn gelegerd, weer in hun kamp te rug.. Britse troepen worden uit Griekenland teruggetrokken In het Engelse parlement is offi cieel bekend gemaakt, dat Engeland in de naaste toekomst zijn manschap pen uit Griekenland zal terugtrek ken. Hoewel de bedreiging van Grieken- lands onafhankelijkheid niet gewe ken was, was deze op het ogenblik niet zo acuuut en kon er voor de Brit se troepen ergens anders een betere bestemming gevonden worden. Aldus zei de Britse onder-minister van bui tenlandse zaken May hew. door of onder het gezag der Ned.-In- donesische overheid, kunnen volgens nader te bepalen regelen worden overgenomen in de krijgsmacht der R.I.S. FINANCIëLE EN ECONOMISCHE OVEREENKOMST. Ten aanzien van de erkenning en herstel van de rechten, concessies en vergunningen, naar het recht van Ned.-Indië (Indonesië) bevoegdelijk verleend en nog van kracht op de da tum der souvereiniteitsoverdracht, neemt de R.I.S. als uitgangspunt dat deze worden erkend. De R.I.S. be houdt zich echter het recht voor een onderzoek in te stellen ten aanzien van belangrijke rechten, concessies en vergunningen, verleend na de 1ste Maart 1942, welke de ceonomische politiek der R.I.S. kunnen beinvloe- den. SCHULDENREGELING. De laatste afdeling dezer overeen komst stelt vast, welke schulden door de R.I.S. worden overgenomen en welke niet. In de eerste plaats dan neemt de R.I.S. alle interne schulden op de datum der souvereiniteitsover dracht over; zij neemt voorts over een aantal geconsolideerde leningen, de schuld aan derde landen, Ameri ka, Export-Importbank, Australië en Canada en een aantal schulden aan het Koninkrijk der Nederlanden tot een totaal van 1,3 milliard, doch een extxra-schuld aan Nederland wordt niet terugbetaald. De R.I.S. aan vaart de verantwoordelijkheid voor betaling van rente en aflossing van de overgenomen schulden. Koffie nog op de bon Twee vliegtuigen botsten tegen elkaar R/fET EEN OORVERDOVENDE slag zijn gistermiddag boven het vlieg veld. van Washington twee vlieg tuigen tegen elkaar opgevlogen en uiteengespat. Het aantal doden bedra egt 55. Het ene toestel was een Sky- master van de Eastern Airlines, die met een-en-vijftig passagiers en een bemanning van vier koppen uit New York kwam en juist wilde landen. Het andere vliegtuig, een jager van het type P-38, maakte een proef vlucht. COMMUNISTISCHE TROEPEN BIJ HONKONG De troepen van Mao Tse Tung, die hoofdzakelijk uit zeer jeugdige soldaten bestaan (circa 15 jaar) bevinden zich rond Hongkong. In de omgeving van de Britse wijk in Honkong maken de jeugdige com munisten op luidruchtige wijze pro paganda voor hun regime. Nog nooit heeft het vliegveld van Washington een dergelijke ravage aanschouwd. Over een groot gebied is de grond bedekt met onherkenbare brokken aluminium, bagage en klei ne persoonlijke eigendommen van de slachtoffers. De bomen in de buurt hingen vol flarden van bekleding en stukken metaal. De P-38 was een van de jagers, die de Boliviaanse regering in de Verenigde Staten heeft gekocht. Het toestel maakte een proefvlucht en v/erd bestuurd door kapitein Bridaux van de Bolivianse luchtmacht. Toen óe Skymaster boven het vliegveld verscheen, gaf de verkeerstoren de Boliviaan opdracht om te blijven cir kelen en het passagiersvliegtuig voorrang te geven bij de landing. Misschien heeft Bridaux de opdracht riet ontvangen of niet begrepen. In elk geval stoorde hij er zich niet aan en met een afschuwelijke slag vlo gen de toestellen op elkaar. „Ik zag een bol van vuur en een geweldige rooksliert", vertelde een ooggetuige. „Toen stortte de Skymas ter neer. De ramp kwam terecht op de oever van de Potomac, gleed ver volgens de rivier in en bleef met de neus in de modder steken". Brandweer, ambulances en red dingsploegen waren al heel spoedig bij het wrak. Na een uur hard wer ken had men al vijf en twintig do- oen geborgen. Het toestel had vier P'an bemanning aan boord en een- en-vijf tig passagiers. Overlevenden heeft men niet gevonden. Alleen kapitein Bridaux heeft men levend bij de resten van zijn jager aangetroffen. Hij was zwaar gewond. Deze ramp is de grootste die ooit de Amerikaanse burgerluchtvaart ge troffen heeft. EDWARD STETTINIUS OVERLEDEN. Edward R. Stettinius, voormalig Amerikaanse minister van buiten landse zaken, is Maandag overleden. In de oorlog was hij administrateur van de leen- en pachtovereenkomst. Toen de organisatie der V.N. opge richt werd, was hij de eerste Ameri kaanse afgevaardigde. Onder zijn lei ding in het kader van de leen- en pachtwet voor meer dan 4.650.000.000 pondsterling aan materiaal over de oorlogsfronten der wereld verdeeld. Kaas en rundvlees duurder Varkensvlees goedkoper De Nederlandse regering is van oordeel, dat de beschikbare hoeveel heden verbruiksgoederen in het al gemeen een peil hebben bereikt, waarop een redelijke voorziening, mogelijk is, ook zonder regelingen van rantsoenering en distributie van overheidswege. Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening kan dien tengevolge bekend maken, dat de nog van kracht zijnde rantsoenerings mataregelen voor vlees, kaas en rijst thans worden beëindigd, waarbij als officiële datum van het einde der rantsoenering 6 November 1949 wordt gesteld. Slechts voor koffie blijft de rant soenering voorlopig bestendigd, om dat de aankoop hoofdzakelijk in het dollargebied moet geschieden. Op eenvoudige wijze kan in een regeling voor de distributie van koffie wor den voorzien. De aanzienlijk toegenomen voort brenging van varkensvlees en de vooruitzichten voor verdere verho ging van de productie hebben de af schaffing van de vleesrantsoenering mogelijk gemaakt. De vooruitzichten van de aanvoer van slachtrunderen zijn gunstig, hoewel een vergroting van de aanvoer haar beperking vindt in de slechts zeer geleidelijke groei van de rundveestapel. De kaasproductie heeft zich, mede als gevolg van de goede melkop- brengsten, zeer gunstig ontwikkeld, zodat uit dien hoofde beperking van het verbruik niet nodig zou zijn. Nu evenwel de uitvoermogelijkheden van kaas bijzonder goed zijn voor al ook naar de landen met harde va luta acht de regering het nood zakelijk, dat een grote hoe/eelheid van dit artikel wordt geëxporteerd. Het is dringend nodig van de op het ogenblik voor kaas wel zeer gunstige uitvoermogelijkheden gebruik te ma ken, teneinde voor de opbrengst weer andere, voor onze volkshuisvesting dringend noodzakelijke goederen, te kunnen invoeren. Men dient te be denken, dat een export van 10 mil- lioen kg kaas de deviezenopbrengst van circa 25 millioen guldens bete kent. Hoewel de zeer grote exportmo gelijkheden op zichzelve een rant soenering van de binnenlandse con sumptie van kaas zouden rechtvaar digen, acht de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening het ongewenst voor de distributie van een artikel een omvangrijk, over het gehele land verspreid, distributie apparaat in stand le houden, waar- Saragat-socialisten uit Italiaanse regering Het bestuur van de socialistische eenheidspartij van Giuseppe Saragat heeft medegedeeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitieregering van Alcide de Gas- peri terug te roepen. Twee der ministers van de partij van Saragat, namelijk Saragat zelf. vice-premier en minister van de koopvaardij, en Ivan Lombardo, mi nister van industrie en handel, heb ben hun ontslag bij de minister-presi dent ingediend. De derde Saragat-minister, Roberto Tremelloni, zonder portefeuille, ver toeft in Parijs. Men verwacht dat hij terstond naar Rome terug zal keren. Bij de verkiezingen in April 1948 verkreeg de partij van Saragat 33 zetels in de Kamer van Afgevaardig den en 23 in de Senaat. mede vele millioenen zouden zijn ge moeid. Een zekere verhoging van de prijs van jonge kaas, mede als gevolg van de afschaffing van de subsidie, zal tot gevolg hebben, dat het binnen landse verbruik beperkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uit voer beschikbaar komt. Door een stelsel van heffingen wordt er voor gezorgd, dat de hogere prijs geen buitensporige winsten voor .produ cent en handelaar tengevolge kan hebben. De opbrengst van deze hef fingen vloeit in het landbouw-egali- satiefonds, waaruit de subsidies op andere artikelen van het levensmid delenpakket worden geput. De nog voor jonge kaas geldende maximum prijzen worden met ingang van 6 No vember 1949 ingetrokken. Door de afschaffing van de rant soenering is verdere subsidiëring van rundvlees technisch niet meer moge lijk. Het rundvlees zal om dezelfde reden niet meer gebonden zijn aan maximumprijzen, die met ingang van 6 November a.s. worden ingetrokken. Terwille van de verstrekking van subsidie op varkensvlees zal het on der de rantsoenering bestaande sys teem van centrale varkensslachtin gen worden gehandhaafd, hetgeen mogelijk is door het gering aantal slachtplaatsen. Door een verhoging van de subsi die zal de prijs van varkensvlees da len, zodat een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar var kensvlees de mogelijkheid biedt de gezinsuitgaven te beperken, waarbij tevens de vraag wordt gericht op vlees dat in onbeperkte hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Deze verhoging van de subsidie op varkensvlees maakt een verlaging van de geldende maximumprijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren met gemiddeld 50 cent per kg moge lijk, welke verlaging op 6 November 1949 met een nieuwe prijsregeling van kracht wordt. De minister van economische za ken maakt bekend, dat de rantsoene ring van textielproducten met in gang van 3 November a.s. zal worden opgeheven. Dit betekent dat met in gang van die datum bij de aankoop van textielgoederen door het publiek geen textielbescheiden (bonnen, punten, vergunningen) behoeven te worden ingeleverd. Deze maatregel kon worden geno men' omdat de textielpositic thans over het geheel genomen voldoende ruimte laat om in de normale be hoefte van de bevolking te voorzien. Voor enige artikelen, waarvan het aanbod tot dusver nog niet geheel toereikend is geweest, mag niet wor den verwacht, dat deze aanstonds in ruimere mate verkrijgbaar zullen zijn. De verwachting is evenwel gewet tigd, dat geleidelijk aan zowel als gevolg van een verhoogde productie in het binnenland als van een ver ruiming van de invoer het aanbod in deze goederen zal toenemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bestaande prijsvoorschriften onverminderd van kracht blijven. HET OVERLEG MET DE STICHTING VAN DE ARBEID Bovenstaande maatregelen zijn in cidenteel genomen, omdat uitstel van de afschaffing van de distributie niet langer verantwoord was te achten. Het. interdepartementaal overleg inzake lonen en prijzen met de Stichting van de Arbeid, dat door deze maatregelen niet wordt door kruist, duurt echter voort en zal met de nieuwe situatie rekening houden. £erc. koAAe.lt je. De vrek maakt zichzelf wijs, dat hij spaarzaam is.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1