JUDO Teylingen won verdiend van Docos Voxvt MAANDAG 31 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE WEDSTRIJDEN tussen Docos en Teylingen, die de laatste jaren een zeer spannend verloop hadden en waarvan deze middag weer het eerste treffen plaats vond in deze competitie, was niet bepaald een van de prettigste. De vinnige strijd welke ontbrandde, toen doelpunten uitbleven, ontaardde in fors spel. Om vooral nog niet te spreken van un fair. De zwakke leiding, die niet voldoende ingreep en de touwtjes niet strak genoeg hield, liet menigmaal grové overtredingen voorbijgaan zon der te straffen. Maar 't was een onpleizierige wedstrijd Reeds voor de rust werd er fel ge streden. De Teylingenvoorhoede was, goed door haar stuwende middenli nie bijgestaan, regelmatig in de aan val. De Docosvoorhoede was echter niet doortastend genoeg om de solide Teylingenverdediging te verontrus ten. Hogervorst heeft dan ook niet al te moeilijk werk gehad. Zijn col lega aan de andere zijde moest me nigmaal bij hachelijke situaties in grijpen, wat hem echter wel was toe vertrouwd. Vooral de Teylingen- rechtsbuiten P. Otto wist met zijn prachtige voorzetten herhaldelijk verwarring te stichten in de Docos- \erdediging, maar de afwerking van de door hem geboden kansen was zeer slecht. Op onverklaarbare wijze wist v Elk juweeltjes van kansen om zeep te brengen. Zelfs zag hij kans een, door Dubbeldeman veroorzaakte penalty wegens hands, op de doellijn toen Rooyakkers reeds was gepas seerd niet te benutten. Na de rust eenzelfde spelbeeld. WASSENAAR—T.Y.B.B. 1—1. Op eigen terrein heeft Wassenaar een gelijk spel uit het vuur gesleept tegen TYBB. Voorspellingen over de uitslag waren moeilijk te maken, want beide ploegen hadden tot nu toe elk 7 punten uit 7 wedstrijden verzameld. Aanvankelijk leek het, dat deze wedstrijd in een overwin ning voor de thuisclub zou eindigen. Het eerste kwartier was Wassenaar duidelijk in de meerderheid, al werd dat overwicht niet in doelpunten uit gedrukt. Na dat eerste kwartier be gon TYBB zich te herstellen en haar voorhoede kwam meer in de aanval. Enkele fraaie kansen werden niet benut zowel aan de zijde der thuis club als bij de gasten. Het laatste ge deelte van de eerste helft had een spannend karakter. Maar aan beide zijden wisten de doelverdedigers hun doel schoon te houden. En vele TYBB-aanvallen strandden in een buitenspelpositie. Na de rust kreeg Wassenaar de hinderlijke zon tegen. TYBB ontpop te zich als een uitstekende ploeg, die herhaaldelijk fraaie snelle aanval len ondernam op de Wassenaar-veste. Bij één daarvan na 13 minuten werd uit een voor Wassenaar hache lijke situatie de bal tegen de lat ge schoten. Het leer kwam terecht bij de rechtsbuiten, die een fraaie voor zet plaatste in de richting van het doel waar een der TYBB-voor- waartsen gereed stond om met een kopbal keeper v. Oostrum onhoud baar te passeren (01). Tien minu ten slechts duurde deze voorsprong. Wassenaar antwoordde met gevaar lijke aanvallen; enkele opgelegde kansen werden echter niet benut. Totdat P. Remmerswaal een fraai in geschoten voorzet van recht in het net werkte (11). De stand was ge lijk en zou gelijk blijven ondanks het snelle spel van de TYBB-voorhoede, die fraai combinerend steeds weer ten aanval trok en dank zij het uitste kende werk van beide doelverdedi gers. CROMVLIET—BLAUW ZWART 2-2. Op een glad en moeilijk bespeel baar Cromvlietterrein heeft Blauw Zwart gistermiddag genoegen moeten nemen met een gelijk spel, dat met wat meer geluk in de tweede helft een klinkende overwinning voor de Wasenaarders had kunnen zijn. Het eerste doelpunt ontstond toen Raaphorst de bal kreeg toegespeeld, een back passeerde en zuiver door gaf aan Wils, die vanaf de rand van het strafschopgebied hard inschoot (01). De Blauw Zwart-verdediging kreeg daarna druk werk aan de te genaanvallen der Cromvliet-voor- hoede. Heemskerk en v. Veen ston den echter hun mannetje. Wat ech ter niet verhinderde, dat de links binnen der thuisclub met een ver en hoog schot keeper v. Leeuwen verrastte (1—1). Cromvliet putte moed uit dit succes en trok weer ten aanval. Maar Blauw Zwart liet zich niet in de verdediging dringen, al bracht haar voorhoede het niet ver der dan tot 2 corners. Zo brak de rust aan. Na de hervatting zette Blauw Zwart een zwaar offensief in. Drie corners achter elkaar op het Crom- vliet-doel brachten echter geen post tief resultaat. Een fraaie kopbal van Wils komt tegen de verkeerde kant van de paal. Kort daarop keerde de deklat een hard schot van P. v. Rhijn. Onverwacht kwam aan de anidere kant een doelpunt toen de Cromvliet rechtsbinnen er geheel al leen vandoor ging en de gehele Blauw Zwart-achterhoede wist te omspelen (21). Het pechduiveltje blijft Blauw Zwart parten spelen. Driemaal ach tereen lukte het de Cromvliet-achter- hoede met kunst- en vliegwerk het doel schoon te houden. Toen nog 12 minuten gespeeld moesten worden kreeg Wils een bal toegespeeld van Heemskerk; de ach terhoede was reeds gepasseerd toen Wils op het critieke moment ten val gebracht werd. P. v. Rhijn nam de vrije trap, die daarvoor even buiten het strafschopgebied werd toege kend. Hij deed het goed en boorde de bal dwars door een haag van verde digers in de uiterste hoek (22). Nog enkele malen ontkwam Crom vliet aan hachelijke situaties. Maar er werd niet meer gedoelpunt. Steeds gevaarlijke aanvallen van Teylingen. Maar ook de Docos-voor- hoede liet zich nu niet onbetuigd. Het steeds maar uitblijven van doel punten wakkerde de strijd aan. On vriendelijkheden over en weer volg den en moeilijkheden bleven niet uit, vooral door het niet ingrijpen van de scheidsrechter. Nadat een Do- cos-doelpunt wegens off-side werd afgekeurd, meende de Teylingen- rechtsbinnen wat hardhandiger te moeten optreden, v. Lith kreeg een klap, deze kon zich niet beheersen diende van repliek en werd natuur lijk naar de kleedkamer verwezen. De aanstoker ging, volkomen onbe grijpelijk, blijkbaar vrij uit en mocht in het veld blijven. Teylingen, nu numeriek in de meerderheid, meen de nu een gemakkelijke prooi te heb ben, waarin zij zich deerlijk vergis te. Zelfs moest Ludlage door twee achterspelers op unfaire wijze „geno men" worden, om hem het scoren te beletten. De onvermijdelijke penalty bleef echter achterwege. Totdat ten slotte de Roodwitte achterhoede moest zwichten, toen Piket miste en de bal van dichtbij achter Rooyak kers wordt geplaatst. De overwin ning, welke Teylingen door beter spel volkomen verdiende, werd ech ter jammer genoeg verkregen nadat Docos alleen gedupeerd werd, waar twee heethoofden minstens evenveel schuld hadden. Uitslagen: Docos 3—Weteringsche Boys 2 30; Weteringsche Boys A Docos A 01; Docos CAlph. Boys C 22; Teylingen DDocos D 02; Docos bDocos c 61; Docos e KRV 2—4. TONEGIDO—ROODENBURG 1—2 In een spannende wedstrijd heeft Roodenburg deze moeilijke uitwed strijd verdiend weten te winnen. Na goed spel van beide zijden kreeg v. d. Weyden reeds in de eerste minuut een goede kans, maar het harde schot werd door de staander gekeerd. Nauw was deze aanval afgeslagen of dezelfde speler kwam terug en al leen door een goede safe van de To- negidokeeper kon een doelpunt voor komen worden. Ongeveer na een kwartier, toen ook de thuisclub zich niet onbetuigd had gelaten, ver scheen Lens voor het doel en met een welgericht schot werd het 01. Ook in de tweede helft zagen wij van beide kanten een vlotte wed strijd met beide doelen om beurten in gevaar. Tpnegido wist uit een hoekschop door Zandbergen gelijk te maken (11) en door dit succes aan gemoedigd werd Roodenburg even in de verdediging gedreven. Het laat ste kwartier was echter weer geheel voor Roodenburg en als vijf minuten voor het einde v. d. Zeeuw een kans krijgt is de stand 12. Ondanks hef tige aanvallen van de thuisclub weet Roodenburg stand te houden, waar na onder grote spanning het einde komt met een verdiende overwinning voor onze stadgenoten. R.K.A.V.V.—ALPHEN 1—2. Door een succesvolle doorbraak zette de links-buiten van Alphen over naar de andere vleugel, waar van Leeuwen geheel ongedekt de bal in het net werkte en aan Alphen de leiding gaf (0—1). Na een kleine pauze, waarin AW enige mooie kansen onbenut liet, ging de bal weer naar het AW-doel. Halverhout speelde terug op keeper Hörters, die was uitgelopen, doch struikelde en de bal losliet. Weer was het van Leeuwen, die present was om zon der enige moeite met een tikje tegen de bal de stand op 0—2 te brengen. Ontelbaai zijn de vrije schoppen, welke aan A.V.V. werden toegekend. Na de rust nam A.V.V. dadelijk be zit van het veld. Alphen werd in het nauw gebracht en toen was haar spel zo duidelijk dat het publiek door luid appelleren zowel de scheids rechter als de Alphense grensrech ter meermalen tot de orde riep. Toen Alphen weer overmatig met de han den had gewerkt, kreeg A.V.V. een vrije trap. De bal ging van links over de vleugel naar rechts. Jan Hakkaart speelde naar het midden terug waar Frans Hakkaart op de juiste plaats stond en inschoot 1—2. Kort daarop plaatste AW de bal weer in het net. Niemand langs het lijntje begreep er iets van, dat dit ongetwijfeld verdiende doelpunt door de scheidsrechter niet werd toegekend. Alphen begon toen zenu wen te demonstreren en dat ging over in hinderlijk traineren van het spel. De uitslagen waren verder: AW 5Sios 3—1; AW 4— Spoor- wijk 4—1; HBS—AW 0—3; AW bJu ventas 22; AW aBlauw Zwart 54. ALPHLA—SOA 4—2 De eerste overwinning is door de Alphianen binnen gehaald op het be zoekende SOA. De thuisclub dankt deze overwinning aan een goede eerste helft, waarin ook alle doel punten van de Oranjehemden ge scoord werden. De beide jeugdige binnenspelers v. Beek en Achthoven namen alle vier voor hun rekening. Het was van Beek, die de score open de, waarna Achthoven er spoedig 20 van maakte. Na een periode van gelijk opgaande strijd wist acht hoven wederom te scoren (30). Uit een scherpe pass van Rijsdam maak te v. Beek het vierde doelpunt (40), waarna de gasten het eerste tegen- punt wisten te scoren (41). In de tweede helft bleek 'Alphia haar kruit verschoten te hebben. De gasten wisten nog eenmaal de roos Ie treffen, waarbij het tenslotte bleef, zodat het einde kwam met een 42 overwinning voor de thuisclub. OOK TERLOUW NAAR ITALIë? Het is lang niet uitgesloten, dat de bekende stopperspil van het na tionale elftal, Terlouw van Sparta" binnenkort eveneens voor het Ne derlandse voetbal verloren zal zijn en Wilkes naar Italië zal volgen. Hij heeft nl. een brief ontvangen uit Milaan, waarin hem, kennelijk ook namens „Internazionale", gevraagd wordt of hij in principe tot onder handelen bereid is. Terlouw heeft nog geen beslissing genomen. Hij wacht op het contact, dat de bedoelde Ita liaan met hem zoekt. Het zou voor barig zijn te beweren, dat hij op het ogenblik reeds aan vertrekken denkt, al zullen eventuele aanbiedingen door hem in overweging worden ge nomen. De voorzitter van het voetbalelftal Internazionale uit Milaan heeft te gengesproken dat men Rinus Terlouw verzocht heeft voor Internazionale te gaan spelen. VIOS—L.F.C. 2—1. Twee vrije schoppen bezorgden VIOS de overwinning op een beter spelend LFC, dat voor de rust het veld over alle linies beheerste. Het zat ook in deze wedstrijd weer niet mee. Legio waren de kansen voor een overwinning, doch op het juiste moment werden deze niet benut, hoewel Neuteboom als schakel tus sen voorhoede en halflinie met lan ge passes de aanvalslinie voedde. Van de aftrap is LFC in de meer derheid en VIOS moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorko men. Na 10 min. heeft Bijl met een schitterend laag schot zijn club de leiding gegeven (01). Wanneer VIOS een aanval onderneemt, staat daar een achterhoede die alles re tourneert. Steeds golven de aanval len op het VlOS-doel af, en goede kansen ontstaan om de score te ver hogen, doch op onbegrijpelijke wij ze ontkomt het VlOS-doel aan een doorboring. Na de rust weer een aanvallend LFC. De VlOS-achter- hoede ruimt goed op. Na 20 min. veroorzaakt de back Neuteboom een vrije trap. De r-back voltrekt het vonnis door hoog in de touwen te schieten (11). Door dit succes aan gemoedigd komt zij wat meer in de aanval, en het lukt haar weer een vrije trap te forceren. Hoog komt het leer voor het doel waar de 1.- binnen met een keurige kopbal de stand op 21 brengt. LFC valt fel aan en VIOS weet door uittrappen enz. de schaal in hun voordeel te houden, en tenslotte een geflatteer de overwinning te behalen. DUNO—LUGDUNUM 0—2 In een vrij forse wedstrijd en op een ongezellig terrein, heeft groen wit toch de puntjes mee naar Leiden gebracht. Lugdunum begon met een flink offensief, waarbij echter de lichte voorhoede een zeker ontzag had voor de al te forse Duno-defen- tie. Na vele aanvallen gelukte het Verhoeven ongeveer na een half uur spelen een goed doelpunt te scofen (01). Onze stadgenoten kropen even later door het bekende oog van de naald toen de midvoor der thuis club hard tegen de bovenlat schoot een ieder reeds op een doelpunt had gerekend. Gelukkig wist Lugdu num zich te herstellen en met on veranderde stand kwam de rust. Ook in de tweede helft ongeveer eenzelfde spelbeeld. Steeds weer was Lugdunum in de aanval en evenveel malen kon de verdediging der Lei- denaars de vrij zwakke Duno-aan- vallen afslaan, totdat Verhoeven op nieuw een kans kreeg en deze niet rngebruikt liet. Het werd 02 en daarmede was tevens de kracht van de thuisclub gebroken. LISSE—A.S.C. 0—1. De leiders hebben een zware wed strijd gehad om de Lissenaren een nederlaag op eigen terrein toe te brengen. Het geluk was opnieuw niet aan de thuisclub, want Lisse had zeer zeker voor haar taaie volhou den een gelijk spel verdiend. Wat wel niemand vermoed zal hebben, ge beurde in de 8ste minuut van de wedstrijd. De enige goal van deze wedstrijd ontstond door een fout van doelman Baak, die door een tam schot van rechtsbuiten H. Kaiser werd gepasseerd. Het spel bleef mooi verdeeld en om beurten kregen beide doelverdedigers werk te ver richten. Opvallend was de kalmte van de A.S.C.-doelman, die verschil lende malen koelbloedig wist te red den. Vlak voor de rust had Lisse een goede kans op de gelijkmaker, toen een der achterspelers van ASC terug speelde op eigen doel. Via de buiten kant van de paal vloog het leder hard langs het lege doel. Met ongewijzigde stand brak de rust aan. In de tweede helft had Lisse ge ruime tijd het spel volledig in han den en kreeg de A.S.C.-achterhoede veel werk te verzetten, hetgeen zij uitstekend volbracht. Maar na dit offensief, hetwelk 20 minuten had geduurd, was de beurt weer aan AS C, maar ook de Lisse-achter- hoede verrichtte bergen werk. Kort voor het einde kreeg Lisse nog een tweetal corners te nemen, waarvan de eerste een gevaarlijke situatie veroorzaakte voor het Leidse doel, evenwel bleef de gelijkmaker voor Lisse uit. Het einde van deze zeer fair gespelde wedstrijd bracht ASC een kleine kostbare overwinning, waarmee de bezoekers zich zeer te vreden kunnen stellen. V.V.S B.—ARCHIPEL 1—2. Het was ditmaal een wedstrijd van een goed genre, maar met een zeer onbevredigend eindresultaat. Niet alleen, dat VVSB, vooral in de 2e helft het meest in de aanval is geweest, doch jammer genoeg wer den 2 doelpunten, die o.i. volkomen reglementair werden verkregen, ge annuleerd, waardoor VVSB in plaats van winst een nederlaag kreeg. Het begin gaf al direct een pittig spel letje te zien, waarbij de uitvallen van de gasten gevaarlijk waren. Ook nu, evenals vorige week was het weer de linksbuiten der gasten, die gevaarlijk was. Door zijn toedoen werd de le goal gemaakt. Een strak schot dat een voorzet moest zijn ver dween in de WSB-touwen (01). Een getrouwe copy van de le goal werd no. twee, die de Archipel-links buiten wist te scoren. De druk, die nadien op de Archipel-veste ont stond, vermocht geen resultaat af te werpen. Goed werd er geschoten, doch de gasten-keeper verrichtte schitterenu werk, zodat met de stand 02 de thee werd geserveerd. Na de hervatting kwam WSB danig op zetten en het zag er naar uit, dat de achterstand zou worden ingelopen. En inderdaad het begin was er, toen spil Braun uit een corner onhoud baar inkopte (12). Steeds beukten de WSB aanvallen op de Archipel- veste. Een vrije schop werd door Beyens ingeschoten, doch het doel punt werd geannuleerd, VVSB liet zich niet ontmoedigen door deze te genslag en andermaal werd uit een scrimmage gescoord. Doelpunt con stateerde de scheidsrechter. Op aan dringen der Archipelspelers werd ook deze goal geannuleerd! Nog gaf VVSB het niet op en het scheelde telkens maar weinig. Archipel wist zich echter verder staande te hou den. De stand bleef 12 waar de protest commissie wel verandering in zal brengen. UITSLAGEN KON. NED. HOCKEY- BOND Heren West le klasse: Hilversum Togo 1-3, AmsterdamLaren 1-0, Be Fair—Gooi 0-2, HOC—BMHC 1-1, HDM—HHYC 3-1 Promotie klasse B: LeidenBMHC II l-0,Delftse Studenten IIAsvion 2-1, HHYC III—Groen Geel 2-2, GHC •Alliance 2-1. 2e klasse C: Cl. te WerveHudito 0-1, Leiden II—HDM IV 5-2, Kie vitenRBC 3-0, SV '35Leonidas 2-1. 2e klasse D: HBSZuidwijk 0-3, BMHC inAlkmaar II 8-0, Kraaien I Zandvoort 0-3, HurleyStrawber- ries II 3-0 Dames West le klasse: Rood Wit Hilversum 6-1, KievitenHHYC 3-1 AmsterdamBe Fair 1-0, Gooi BDHC 1-4. Promotie klasse B: HDMVicto ria 3-0, HBS—Pinoke 2-2, BDHC II Leiden 2 1, StrawberriesLeoni das 3-0. 2e Klasse A: HHYC II—HHYC III 2-2. RBC—Leiden II 6-2, Togo II— BNC 4-0, HLCAsvion 0-6. 2e klasse B. BDHC III—Zuidwijck 3-1, Tempo '34Ever Swift 3-0, HDM II—BDHC IV 2-5. Siseo 1—M.R.H.C. (dames) 4, 8—0. Na de twee nederlagen die het da meselftal in de afgelopen competi tiewedstrijden te slikken heeft ge kregen, was de wedstrijd die giste ren op eigen terrein werd gespeeld er een waarin de dames van Siseo 1 zich van een geheel andere zijde lieten zien. Al direct na het begin waren ze er goed in en spoedig was dan ook het eerste doelpunt geboren. Het grote overwicht en vooral het betere spel waren oorzaak dat deze stand nog voor de rust kon worden opgevoerd tot 40. Na de rust was het steeds het MR HC-doel dat in gevaar verkeerde en zo er al van doorbreken gespro ken kon worden, dan waren er toch steeds de halfspeelsters en in laat ste instantie de backs die op een vlotte manier de bal op de andere helft wisten te brengen. De voor hoede, die ditmaal buitengewoon goed op dreef was en van de vele kansen voor het vijandelijk doel er acht maal gebruik van wist te ma ken bracht de stand van 40 in de eerste helft op 8—0 in de tweede helft. Van deze 8 doelpunten waren er zeker 4 die op werkelijk verdien stelijke wijze werden gescoord. Si seo 2Aeolus 3, 21; Siseo 3Togo 6, 2—0. Ring Pass 4Siseo 1 (heren) 3—7. Wederom ging Siseo 1 op pad naar Delft, echter ditmaal om een competitie-wedstrijd te spelen, wel ke, gezien de ervaringen in vriend schappelijke wedstrijden, een span nende wedstrijd beloofde te worden. Reeds na de eerste 3 minuten wist Siseo de tegenpartij een doelpunt af te wdingen. Na deze snelle tegen slag voor het Ring Pass elftal was het wederom Siseo dat de bal in het vijandelijk doel werkte, waarmede de stand reeds op 20 werd ge bracht. Daarna zakte het aanvanke lijk hoge aanvalstempo iets af, waar bij het Ring Pass gelukte van een fout in de Leidse achterhoede ge bruik te maken en een welverdiend tegenpunt te scoren. Enige minuten voor de rust was het de midvoor die de voorsprong opnieuw wist te ver groten en de stand op 31 bracht. Na de rust werden de gastheren meer en meer op hun eigen speel- helft teruggedrongen, waarbij zij de door hen ondernomen uitvalpogin- gen tot tweemaal toe met succes konden bekronen. Ondanks het zwa re veld was het echter Siseo dat steeds in de aanval verkeerde en in deze tweede helft tot vier maal toe het doel van Ring Pass wisten te vinden. Nadat in de vorige wed strijd midvoor van Schaik zijn eer ste wedstrijd op deze plaats met drie doelpunten wist te rechtvaardigen, waren het er nu 5 van zijn stick, die hem een vaste midvoorplaats in dit elftal hebben verzekerd. De twee andere doelpunten werden op reke ning geschreven van de linksbuiten de Bolster, die zijn sporen op deze plaats reeds meermalen heeft ver diend. Zuidwijck. De uitslagen der BDHC 3Zuidwijck 1, 30; Groen Geel 2Zuidwijck 2, 80; Zuid wijck 3Te Werve 2, 01. Heren: HBS 2Zuidwijck 1, 03; Zuidwijck 2—HDM VI, 12—1; Zuid wijck 3Groen Geel 7, 15. B.D.H.C. 3—Zuidwijck 1, 3—0. Dames 1 kon het tegen 't technisch beter spelende BDHC niet bolwer ken. Vooral de kant-halfs waren te zwak voor de snelle buitenspelers JUDO HET EUROPEES JUDOCONGRES. Te Bloemendaal werd Zaterdag het eerste congres van de Europese Judo Unie gehouden. Twaalf afge vaardigden van totaal 5 landen, En geland, Italië, Denemarken, Frank rijk en Nederland waren vertegen woordigd. Tijdens het congres werd het Oos tenrijkse voorstel om gewichtsklas sen in te stellen afgewezen op grond van het feit, dat dit in strijd zou zijn met de beginselen, waarop deze sport is gebaseerd. Met algemene stemmen werd besloten de regle menten van de Europese Judo Unie in overeenstemming te brengen met die, welke over de gehele wereld, inclusief Japan, van kracht zijn. Het presidentschap, benevens de functies van secretaris en penning meester werd voor het komende jaar Italië toegewezen, terwijl Dene marken, welk land als lid werd toe gelaten, het vice-persidentschap ver wierf. Men kwam overeen jaarlijks een bijeenkomst te houden, tijdens wel ke de leden van de Europese Judo Unie elkaar op de mat zullen kun nen ontmoeten. Tenslotte werd besloten het vol gend congres in September 1950 in Italië te doen houden. Vierde Judo-sportdag der Ned. Judo-Associatie woont, aanwezig, doch ook zijn over komst ging niet zonder moeilijkhe den gepaard. De 64-jarige Japanner, bekwaam beoefenaar en leraar der Judo-sport, heeft deze middag ondanks zijn ho ge leeftijd op bijzondere wijze ge toond, dat de Judo-sport nagenoeg geen grenzen kent wat leeftijd be treft. Met een bewonderenswaardi ge behendigheid wist prof. Koizumi in zijn demonstratiepartij tegen de Engelsman Chew zijn vaardigheid in het Judo-spel te tonen en zijn optreden wekte algemene bewonde rt ng. Behalve tal van demonstraties en oefenpartijen van verschillende sportschoolleraren werd een wed strijd gespeeld tussen de Holland club uit Amsterdam en de Judo club Utrecht. De resultaten waren Weggelaar (A)Beumer (U) 20, v. Egten (A)Smith j es (U) 11, de Rooij (A)Knol (U) 2—0, Slig- ting (A)van Zandwijk (U) 11. Totaal-uitslag: AmsterdamUtrecht 62. In een partij van de Engels man Chew 2e Dan wist deze van tien tegenstanders te winnen. Door verschillende leraren van scholen uit Denemarken, Engeland, Frankrijk en België werden ver schillende demonstraties ten beste gegeven, waarin de grondbeginselen van Jiu Jitsu en Judo duidelijk naar voren kwamen. De belangstelling voor deze eerste grote Judo-demonstratie viel mee, hoewel tal van bezoekers uit Am sterdam en Utrecht waren meege komen. In aansluiting op het congres der Europese Judo-Associatie te Bloe mendaal werd Zondagmiddag in de Stadsgehoorzaal te Leiden de vierde sportdag dei Ned. Judo-Associatie gehouden, waarvoor als belangrijk- ste punt op het programma stond de wedstrijd Nederland Oostenrijk. Aangezien de Oostenrijkers evenwel geen visa hadden kunnen bekomen, kon deze ontmoeting geen doorgang hebben. Wel was prof. Koizumi, die sinds tientallen jaren in Engeland BREESTR. 145 (ing. hek) TEL. 23728 SPORTSCHOOL KOOREMAN van de tegenpartij. Wanneer de keepster niet zo goed in vorm was geweest zou de uitslag nog aanmer kelijk ongunstiger geweest zijn. H.B.S. H—Zuidwijck 1, 0—3. Hier juist het tegenovergestelde ge val als met Dames I. Vooral in de tweede helft werd de tegenpartij volkomen overspeeld en mag zij niet klagen dat het bij 3 doelpunten bleef. De heren hebben zich nu met 6 punten uit 4 wedstrijden op de tweede plaats genesteld. COUPE LIJAUTEIJ VOOR NEDERLAND Het bestuur van de Internationale Hockey Federatie is te Parijs onder voorzitterschap van jhr L. J. Quar- les van Ufford bijeengekomen, waar besloten werd de Coupe Lijauteij voor het seizoen 19481949 aan Ne derland toe te kennen. In beginsel werd Zuidslavië tot de Internationale Federatie toe te laten. Het vraagstuk van de wedertoelating van Japan zal besproken worden op het congres, dat in October 1950 te Barcelona wordt gehouden. Portugal zal als lid kunnen toetreden na de fusie van de thans bestaande twee Portugese hoc- keybonden. KORFBAL. UITSLAGEN KON. NED. KORFBAL- BOND N.H. le klasse: Oosterkwartier Koog Zaandijk 3-4, SVKWester- kwarfier 4-7, Blauw WitDTV 7-3, RohdaArchipel 7-73. Z.H. le klasse: OSCRAchilles 3-3, Vicus OrientisDeetos 2-0, Ons EibernestHet Zuiden 3-3, Spangen HKV 5-6. 2e klasse B: Het Zuiden nUni cum 11-1, AlgemeneStiangen II 1-0 HSVDKC 0-6, ALO—Ready 3-3. IJSHpCKEY OM DE WEST-EUROPA-BEKER. Voor de West-Europa-beker werd Zaterdagavond te Luik een wedstrijd gespeeld tussen Luik en Racing Pa rijs. Luik won met 64 (42, 00, 2—2). Te Parijs werd een wedstrijd ge speeld tussen de Parijse Leeuwen en Ijsvogels (Amsterdam). De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 44 (30, 1_3, 0—1). ZWEMMEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN KRING DEN HAAG. Het 25-jarig bestaan van de Kring Den Haag werd Zondagmiddag in het zwembad de Regentes gevierd met nationale zwem- en waterpolowed- strijden, waarvoor een aantrekkelijk programma was vastgesteld. Het zwemmen van Geertje Wiele- ma op de rugslag maakte weer grote indruk. Zij had slechts geringe te genstand van Annie Veldhuyzen, Jo ke de Korte en Dicky van Ekris, die sterk achteruit is gegaan, maar de wijze waarop Geertje haar banen trekt, hoog over het water en met „vloeiende keerpunten", geeft de toe schouwer de indruk, dat zij nog veel sneller kan. Voor het winter-seizoen achter de rug is, kunnen er nog wel eens bijzondere dingen gebeuren in Hilversum Geertje Wielema werd eerste in 1 min. 15.1 sec. Irma Schumacher was natuurlijk weer de snelste op de 100 M. borst- crawl. Rustig en regelmatig, met een sterke beenslag, won zij het nummer in 1 min. 07,9 sec. Geertje Wielema, die de borstcrawl te onbeheerst zwemt, werd tweede in 1.10. De IJ-zwemmer Rob Sindorf tikte op hetzelfde nummer voor heren als eerste aan in de matige tijd van 1.02.6. Nu de Zianees Bollen met een keelaandoening in het ziekenhuis ligt, begint dit nummer wel erg aan bloedarmoede te lijden. De overwin ning van de onverwoestbare Scheffer op de 100 m. rugslag heren in 1 min. 14.2 sec. was, gezien de afwezigheid van zwemmers als Kievit, Rijkhoek en Rol, van weinig betekenis. De Robbenzwemmer Hans Kelder liet op de 200 m. schoolslag een be hoorlijke tijd 2.46.3 afdrukken, maar ook hier ontbrak strijd doordat Bob Bonte op het appèl ontbrak en Rade- makers, pas hersteld van een griep, niet in staat was partij te geven. De Sleutelstad-zwemmer Bekkering werd op dit nummer vierde in 2.57.4. Een uitstekende prestatie leverde Nettie Leene (Zian) op de 200 m. schoolslag dames. Zij liet Tonnie Hom en Nel Garritsen achter zich en op de laatste baan werd ook de aanval van de mooi zwemmende Lies Bonnier afgeslagen. De telg van Bernard Lee ne won in 3.04. De hoofdschotel van het program ma was de waterpolowedstrijd tussen de Kikvorsen (het volledige nationale team) en de Rest van Nederland. Het was een aantrekkelijke strijd zonder grote momenten. Hoewel de uitslag, 83 voor de Kikvorsen, er niet op wijst, gaf de ploeg van de rest goed partij en vooral de voor hoede met de gebroeders Korevaar en Wim van Hal vormde steeds een gevaar voor Rohner. De tweede waterpolo-wedstrijd, tussen de jeugdze ven tallen van den Haag en Gouda werd met 52 door den Haag gewonnen. Zaterdagavond waren reeds ge speeld: ZIAN—HZPC 4—2 en Delft- Leiden 70. NEDERLANDSE ZWEMMERS NAAR BRUSSEL Op 12 en 13 November a.s. organi seert de Brussels Swimming club ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan een internationaal zwemfeest, waarvoor de volgende Nederlandse zwemmers zijn uitgenodigd. Irma Schuhmacher en Nel Garritsen van de Rotterdamse Dames Zwemclub, Hannie Caspers van de Leidsche Zwemclub, Kievit en Van Rooy, bei den van Aegir, Eindhoven. MOTORSPORT Eerste motorrijschool geopend Ook hier jeugd-onderricht Zaterdagmiddag werd onder aus piciën van de Kon. Ned. Motorrij ders Vereniging door de motorclub „Hoeksche Waard" te Strijen een motorrijschool voor jeugdige perso nen geopend. De K.N.M.V. is van mening, dat het wettelijk voorgeschreven rijbe wijs alleen geen voldoende waar borgen biedt voor het vormen van bekwame, voor zichzelf en anderen veilige weggebruikers. Zij denkt dit te kunnen bereiken door deskundi ge opvoeding van de jeugd. De K.N.M.V. heeft nu een sinds enkele jaren in Engeland bestaand, door overheid en bedrijfsleven ge steund, systeem van motorrijdersop leiding voor jeugdige personen van ongeveer 1718 jaar bestudeerd en aan de hand daarvan een voor ons land passend schema ontworpen. Begin September is met de uit voering van dit schema een begin gemaakt en is de motorclub Hoek sche Waard te Strijen met de oplei ding begonnen. Deze opleiding ge schiedt onder auspiciën van de K.N. M.V., met medewerking van rijks- en gemeentepolitie en het bedrijfs leven. Deze eerste opleiding wordt beschouwd als een proef, waarvan de resultaten door de K.N.M.V. zul len worden bestudeerd en aanlei ding kunnen zijn dit systeem uit te breiden. Deze motorrijschool is tot stand gekomen op initiatief van de heer W. Muller, chef van de verkeers politie in Rotterdam1, lid van de verkeerscommissie van K.N.M.V. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6