MOOR BETER BONT MAN en rolen UIT DE OMGEVING Gemeentebedrijven Katwijk ©e LAATSTE BERICHTEN Wilt U iets weten? L E I D S E S3 HUTSPOT Monumentenzorg verricht opgravingen binnen de rotonde van „Den Burcht" MAANDAG 31 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 L IN fiWÉ O N B BREESTRAAT 173 „VLIEGENDE BRIEVEN'' IN LEIDEN. Voordrachts-avond van de M. C. der dekenale parochie. Men schrijft ons, Kct was een z-ter gced initiatief, dat de besturen vran cit Jongeman nen en Meisjes M C. dei Dekenale Parochie genomen hadden, om het louter geestelijke var de M. C. eens op te fleuren met -eis, dat buiten de kerk ligt. Daartoe werd er in het zaaltje van de Mara Gijzensteeg een kunst-voordrachtavond gegeven. Dat de besturen zich bij het kie zen van een voordracht hebben laten leiden door de pure realiteit van het ogenblik, blijkt wel uit het feit, dat zij voor hun leden „Vliegende Brie ven" een stuk hard leven van de Nederlandse soldaat in Indonesië door een eminent gezelschap liet opvoeren. Dit stuk „Vliegend Brieven" geschreven door de luitenant Ton Schilling en uitgevoerd door Bien Nout, Cees Griffioen, Tilly v. d. Werff en Ans Verbeek, is gericht aan de moeders de vaders, verloofden, vrienden en aan allen, die met nart en gemoed meeleven met onze man nen in Indonesië. Indonesië, het land niet alleen van palmen, cocosnoten, thee, rubber, ta bak enzmaar ook het land, waar de -Nederlandse soldaat vecht met een leven, dat harde werkelijkheid en diepe emoties kent; het and, waar kameraadschap en vertrouwen hoog tij vieren, waar moedige offers ge bracht wordesn om twee volken, die ver in afstand van elkaar leven dich ter tot elkaar te brengen! Dit alles brengt de voordracht „Vliegende Brieven" scherp naar vo ren, waarin een soldaat blind gesla gen is door een landmijn en dan gaat piekeren over thuis, over zijn kame raden, over moeder, die niet in staat is hem te helpen en te troosten, om dat zij ver weg, in Nederland, is. Hij denkt daaraan, omdat zij vroeger, toen hij „broekje" was, ook hielp en troostte, wanneer die andere jon gens hem gep'aagd hadden. En allen hebben zij zo'n moeder. Hij vecht niet alleen met zichzelf, maar ook met de dingen, die voor de Indonesiërs adat en voor hem vreemd en onbegrijpelijk zijn; dingen, die een conflict in hem veroorzaken, dat soms hard en meedogenloos is: het conflict Oost-West! Maar dan die kameraadschap en offervaardigheid van je eigen man- nen, wanneer je gewond bent. Dit is pure naastenliefde: je ligt gewond, kan niets doen en je kookt, omdat die anderen, de marconist, de hos- piks, de chauffeurs, piloten én dok toren zich rot sjouwen om jouw le ven te redden. Zij zijn allen Neder landse soldaten, die o£> hun linker mouw het leeuwtje hebben met daaronder: je maintiendrai ik zal handhaven, en zij doen het, want het i is plicht! Deze voordracht, uitstekend naar voren gebracht door Cees Griffioen en Bien Nout is bedoeld om het thuisfront te laten weten hoe harte lijk de kameraadschap daar is, hoe groot de offers en hoe kranig onze jongens zijn. Wat het Nederlandse volk nodig heeft is begrip voor deze mannen, die daar een mooi, doch inspannend werk verrichten onder de hete tropenzon, die dat land, van ons gescheiden door vier oceanen, zo rijk maakt. Begrip, wanneer zij weer eens heimwee krijgen naar dit land, dat zich uitstrekt van Sabang tot Mevanke; begrip, wanneer zij verlangen naar dit volk, dat zij lief hebben, omdat het onschuldig is. Het geheel werd geillustreerd met (muzikale medewerking van Tilly van der Werff, die technisch goed en met innerlijke beleving passende liederen zong, daarbij geaccompagneerd door de pianiste Ans Verbeek. Weggebruikers, Denkt toch wat meer, Om het Kind in 't verkeer! Sedert een week is Rijks Monu mentenzorg- binnen de rotonde van „Den Burcht" bezig opgravingen te verrichten. Nog steeds is er in oud heidkundige kringen een onzeker heid over de historie van dit bouw werk en over hetgeen wat zich daarin eventueel bevonden zou heb ben. In de loop der eeuwen zijn er verschillende onderzoekingen ver richt, het laatst door dr. Holwerda in 1923, doch bijzondere vondsten zijn toen niet gedaan. Thans is men opnieuw begonnen, in de hoop iets definitiefs te ontdekken. Men is begonnen een gat te gra ven langs de rotonde, om te zien hoe diep de fundering gelegen is. Eveneens werd de beroemde put voor een deel uitgegraven, waarbij aan de steensoort geconstateerd is dat deze put gelijk met de rotonde werd gebouwd. Belangrijker is echter dat er iets gevonden zou zijn dat mogelijk enig licht kan werpen op de nog nooit opgeloste vraag of er vroeger be paalde vluchtgangen tussen „Den Burcht" en mogelijk de Hoogstraat bestonden. Vlak teeen de muur, aan de zijde van de Vismarkt, stootten de gravers al vrij spoedig op een gewelf, dat vermoedelijk uit de 12e eei'w dateert. Verdere uitgravingen zullen moeten aanwijzen of hier in- SCHOOLWEDSTRIJDEN IN DE „OVERDEKTE" Vanmorgen zijn in de „Overdekte" de school wedstrijden begonnen. Ge zwommen werd 25 m schoolslag en 4 x 25 m estafette schoolslag. De eerste uitslagen zijn: 1. Zuid- singel I 346,3, 2. Driftstraat 361,5, 3. Maresingel 373,3, 4. Medusastraat 374,8, 5. Aalmarkt 377,7, 6. Chr. Opl. sc hool Noordeinde 386,4, 7. Kemstraat 395.3, 8. Langebrug B. 418, 9. Chr. Opl.sch. Hoge Mors 456,9, 10. Dui- venbodestraat 488,4, 11. Lusthoflaan 502.4, 12. Javastraat 525,7, 13. Cro- nesteinkade 537,5, 14. Leidse Hout- school 537,6. De wedstrijden worden morgen voortgezet resp. voor de middelbare scholen (van 912) en Donderdag voor de kath. scholen (van 91). Maandag, 31 October. Mogen we weer eens beginnen op deze zonnige Maandag met een pret tig bericht? Tijdens de kerkdienst in de Hooglandse kerk, gistermorgen gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming, moet ds. D. J. Vos- sers gezegd hebben: „Indien er een journalist van ,,De Leidse Courant" aanwezig is, kan hij z'n blocnote ge voeglijk weer in z'n zak steken, aan gezien ik niet van plan ben te spreken over Rome. Ik zal het slechts hebben over de kernwaarde van de Reformatie. Indien dit bericht van onze zegsman juist is, wat wij niet konden contro leren, daar er geen verslaggever van ons aanwezig was, vinden wij dat ds. Vossers zeer verstandig heeft ge daan! Maar goed, er is ander nieuws. Zo b.v. dat de Kolenhandel van de fa. Sybrand Zeilstra, Kloksteeg 5, op Vrijdag 4 Nov. zijn vijftigjarig be staan zal herdenken. Een gouden feest dus van het zwarte goud. Wij feliciteren de firma van harte en ho pen op die middag in „Den Burcht" aanwezig te zijn. Want dat is er van 4 tot 5.30 uur recptie. En nieuws vinden wij ook dat een 18-jarige Leidse juffrouw, luisterend naar de letters A. J. S., Zaterdagmid dag ging winkelen. Want de andere dag zou het Zondag zijn en dan wil een mens toch graag netjes gekleed zijn, nietwaar? Enfin, die juffrouw ging winkelen en stapte bij C. en A. binnen. Daar zag ze zo'n droom van een japonnetje hangen, dat ze be slist wilde hebben. Nu is dat over het algemeen niet zo moeilijk. Maar het wordt wel lastig als men geen geld bij zich heeft, althans geen geld wil besteden. Even keek die juffrouw snel om zich heen en toen een, twee drie het japonnetje in haar tas. Maar ach arm, onzichtbare ogen hadden het misdrijf gezien en de juffrouw werd door de politie meegenomen. Gisteren heeft ze niet in een nieuw japonnetje gewandeld Van geheel andere aard en veel prettiger is het bericht dat de nestor van de Leidse boekverkopers, de heer A. M. van Zwicht, vandaag 80 jaar wordt. In 1903 vestigde deze nog krasse boekhandelaar zich in zijn winkel aan de Bfëestraat en verzorg de meer dan vijf en twintig jaar lang het plaatsbespreken voor de Schouw burg. Over 4 jar zal de zaak vijftig jaar bestaan en dat hoopt de jarige natuurlijk nog even kras als nu mee te mogen maken. Ja, dat hopen wij ook. Het Friese Studentengezelschap „Libertatis" te Leiden organiseert op 5 en 6 Nov. a.s. in Noordwijk een weekend voor de Federaties van Friese Studenten-verenigingen, ofte wel voor de* „Federasje fan fryske studinteforienings". Ja, zo noemen die Friezen dat. Pater Halvard Hette- ma O.F.M. zal dan in „Die Ossewa" spreken over „Hoe ziet een katholiek de Friese actie". De Utrechtse heer S. F. v. d. Burg zal de vraag voor leggen: „Hoe staan we er anno 1949 derdaad van een belangrijke vondst gesproken zal kunnen worden. Voor alsnog bestaat hieromtrent geen ze kerheid, zodat wij dit alles met voorbehoud mededelen. Tussen de bomen in is bovendien een vierkante kuil gegraven, waarbij voorzichtig laag na laag wordt afge schept. Mogelijk zouden hieronder funderingen te voorschijn kunnen komen, die er op zouden wijzen dat weleer binnen de rotonde een ste nen gebouwtie heeft gestaan. Zoals bekend, heeft gravin Ada van Hol land, toen in 1203 haaf de troon door haar oom Willem I werd betwist, noodgedwongen op de Burcht ver blijf gehouden. Heeft zij gewoond in een houten gebouw of was er een stenen kasteeltje? Vragen, waar nog geen antwoord opgegeven is, doch de ernst waarmede thans de opgra vingen worden verricht, zouden mo gelijk een oplossing kunnen geven. Ook zijn reeds enkele scherven ge vonden. Nogmaals: wij delen dit alles me de onder voorbehoud. De onderzoe kers hullen zich in een geheimzinnig stilzwijgen en pas wanneer een op zienbarende vondst definitief vast staat, dan wel wanneer het onder zoek geheel is geëindigd, zal men iets nauwkeurigs over de resultaten kunnen vernemen. CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN Vanavond om 8 uur zal de Z.E. Pater Wijnand Sluys O.F.M. zijn 3e Conferentie houden voor niet-katho- lieken in de St. Leonarduskerk a. d. Haag weg. Hij zal spreken over Gods Openbaring: „God Zelf heeft Zijn Wil bekend gemaakt aan de mens heid". Het kerk-zangkoor zal deze bijeenkomst weer met stichtende zang opluisteren. Het biechthoren in de St. Leonarduskerk begint half 4 en eindigt vóór de conferentie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonius Maria z. van A. M. Thorn en A. J. Vinkestijn; Gerrit z. van G. de Mol en G. Jonker; Syl via d. van F. Blickman en N. Bal. voor?". En ds. C. P. Hoekema uit Haarlem zal Zondag 6 Nov. in Lei den in het Fries een kerkdienst lei den. Toen we het zojuist hadden over de heer Van Zwicht, hadden we eigenlijk direct moeten vertellen, dai we vandaag nog een verjaardag vie ren. Want de hoofdredacteur van het „Zeeuws Dagblad", de heer R. Zui- dema, te Goes, bereikte vandaag de leeftijd der sterken, d.w.z. hij werd zeventig jaar. Waarom wij dit ver melden? Wel, die heer Zuidema is vroeger hoofdredacteur geweest van „De Nieuwe Leidsche Courant", in de jaren toen dat blad nog bij ons, bij „De Leidse Courant" werd ge drukt. Bovendien was de jarige lid van de Leidse Gemeenteraad. Onze gelukwensen aan deze zeventigjarige collega! We zouden vandaag in Goes geweest willen zijn. Om dat feest te vieren, ziet u. Maar we moesten in Leiden blij ven, want er was nieuws aan de winkel en daar moeten we bij zijn Anders zouden onze lezers vandaag niet weten dat er Zaterdagavond al weer een schoorsteenbrandje was. Deze keer in de Alexanderstraat, bij de familie W. J. M. De Brandweer kwam aanrollen om die schoorsteen te vegen. Want dat hadden de bewo ners vergeten. Vandaar dat ze in de ellende zaten. Wij vinden Donderdag 3 November een uitermate geschikte'dag voor de najaarsvergadering van de K.A.B. En daarom geloven wij dat er hon derden leden op die avond om 8 uur naar het St. Antonius Clubhuis zul len komen. „Maar wat heb ik in 's Herennaam aan al die verslagen?", verzuchtte vanmorgen een der leden. Troost u. mijne heren, er wordt een gevarieerd filmprogramma afge draaid en dat verzoet veel. Trouwens, die verslagen zijn helemaal niet saai. Kom dus gerust en laat vooral uw echtgenoten of verloofden niet thuis. Want die horen er ook bij. Plet schijnt dat de openluchtten toonstelling „Ceramiek en bloem schikken in oude tijden", door potte- bakker Marcel Keezer bij de molen „De Valk" gehouden, veel belang stelling trekt. De openstelling wordt daarom verlengd. Woensdag en Don derdagmiddag wordt er bovendien een praatje over dat onderwerp ge houden. En thee geschonken. Een massa katholieke scholieren hebben zich Zaterdagmiddag, na de krant gelezen te hebben, afgevraagd hoe of het mogelijk is om op 31 Nov. a.s. schoolzwemAvedstrijden te hou den. Neen, dat is niet mogelijk, want die datum bestaat niet. Het moest 4 November zijn, dus a.s. Donderdag, in „De Overdekte". En nu een applausje voor de be kende Leidse showband „The Lucky Strikes". Die bestaat binnenkort twee jaar! Dat vinden wij de moeite waard om eens flink te vieren. De heren Molkenboer c.s. denken daar ook zo over. En gaan daarom? op 11 en 12 December a.s. een muzikale show geven, waar iedereen stijl van achterover zal slaan! En het mooiste is nog, dat de opbrengst voor het Kath. Thuisfront bestemd is. We hebben er zo'n idee van dat die Klok van Arnemuiden op die avonden weer eens behoorlijk zal luiden. Om over die vissende vissers van Capri maar niet te spreken. En over die Samba's helemaal maar te zwijgen. Dat moet „knal" worden. 't Zit zeker in de lucht, want er is nog meer muzikaal nieuws. Het Re sidentie-orkest zal nl. a.s. Donderdag het tweede abonnementsconcert ge ven, met als hoofdschotel een van de symphonische gedichten van de on langs overleden componist Richard Straus „Ein Heldenleben" heet dat gedicht. Als hors d'oeuvre zal de Hongaarse violiste Elise Cserfalvi optreden. En de rest van het uitge breide menu zullen onze muzikale le zers in het programma kunnen ver nemen. Zaterdag viel de 20-jarige A. M. J. uit de Waldeck Pyrmondstraat, bij oefeningen in de gymnastiekzaal in de St. Ursulasteeg, uit de ringen, met het hoofd op de vloer. Met een her senschudding werd het slachtoffer door de E.H.D. naar huis gebracht. En a.s. Zaterdag is het weer feest in de grote Stadsgehoorzaal, waar een „Grote Bonte Eensgezindheids avond" wordt gegeven. Dat doet de Buurtvereniging „Eensgezindheid", met De Donelli's. Eddv Schuier, de Two Anja's en John Boelee. Om acht uur gaat het beginnen. Ja, we vinden het eigenlijk een beetje „zo-zo" om het volgende be richt de wereld in te sturen. Maar ach, waarom ook niet. Zaterdag avond om half tien werd ergens aan een bovenhuis in de Formosastraat eebeld. De 17-jarige juffrouw C. J. Z. trok aan het touw van de voor deur, gleed uit en ging hólderdebol- 2000 MILITAIREN OP WEG NAAR HUIS. Zondag is de „Volendam" met 2000 repatriërende militairen van de 7 December-divisie naar Nederland vertrokken. der de trap af, precies met het on derste deel van haar rug over alle treden heen. De E.H.D. constateerde een pijnlijk z.enfin U weet wek Maar het was niet heel erg. De juf frouw is rustig thuis gebleven. Ondertussen vierde de Buurtver eniging „Rodou Vreewijk" in de grote zaal van „Den Burcht" het jaarfeest, met een toneelavond. Met veel succes werd „Het Gouden Kalf" ten tonele gevoerd. En als we onze zegsman mogen geloven, heeft mevr. Harteveld als „dienstbode" wel een bijzonder aandeel in het succes ge had. Na afloop was er nog een dansje na. De Killima Hawaiians vieren hun derde lustrum. Om dit vijftienjarig bestaan meer luister bij te zetten kwam dit bekende gezelschap gister avond naar Leiden, waar het een stampvolle Stadsgehoorzaal vond. Ted Valerio en Coos Speenhof zorg den voor de rest. En de R.K.. dames- en herengymn.- ver. „Groen Wit" hield een algemene ledenvergadering, waar de heren voor het eerst tegenwoordig waren. Kap. J. Franse werd als nieuwe G.A. har telijk verwelkomd. Met vaart werd een nieuw bestuur als volgt samenge steld: voorzitter de heer P. Meers hoek, 2e voorzitster mej. W. Krol, se cretaresse mej. M. de Haas, 2e secre- tarns de heer A .Mathot, penning meester de heer J. Vinkenstein, 2e penningmeesteresse mej. H. Boogers. En de leden moeten er beslist aan denken dat morgen (Allerheiligen) geen les gegeven zal worden. Nu kan het morgen vriezen zo hard het wil, we koken morgen geen Huts pot. Want ook voor Stadskok is het Zondag. Tot Woensdag dus. STADSKOK. OEGSTGEEST „Christus-Koning". Dit was het motto waaronder Kerkwerve Zon dagmiddag al zijn vooraanstaande parochianen en leidinggevende per soonlijkheden op godsdienstig, intel lectueel en onderwijsgebied, op so ciaal en K.A.-terrein in de kerk had samengeroepen. Dr. A. A. Olierook gaf in heldere en gloedvolle bewoor dingen een principiële uiteenzetting van de Koningsrechten van Jezus Christus. Spr. bouwde zijn rede op de tekst: „Mij is alle macht gegeven, in de hemel en op de aarde", en be toogde dat de neiging van het „be schaafde" Westen om zich van God al te keren op de duur noodlottig zal blijken; we moeten naar een so ciale rechtvaardigheid in de lijn der encyclieken. De bijeenkomst werd gesloten met het „Christus Vineit" een Te Deum en tenslotte „Aan U, o Koning der Eeuwen". Geboren: Evelien d. van C. J. C. Goedkoop en V. James. Henricus Er- nestus Gerardus Maria z. van H. A. J M. van Woerden en A. G. M. Wa lenkamp. Johanna Petronella Anto- nette d. van J.- Rodenburg en H. G. Blok. Reinier Franciscus Leendert z. van J. F. van Kampenhout en G. Boe- zaard. Florentius Volkert z. van J. W. Buschman en G. A. Vink. Ondertrouwd: J. W. Jongman en Elena Mikalauskaite J. C. Mulder 22 j. en C. H. Wolkers 25j. Getrouwd: Hendrik Hortensius en Suzanna de Gelder. Albertus van Egmond en A. J. Glasbergen. J. J. Buijs en A. G. C. A. Seijen ten Hoorn. De speruren zijn bepaald: van 115 Nov. van 5.408.40 nam. van 1630 Nov- van 5.108.40 nam. de maand Dec. van 4.409.10 nam. van 115 Jan. van 5.108.40 nam. van 1631 Jan. van 5.40—8.40 nam. Katwijk a. Zee, 31 Oct. 1949. 3316 Dt Dirécteur J A. BLOM. VOORSCHOTEN R.K. E.H.B.O. Alhier is opge richt een R.K. E.H.B.O. als onderafd. van het Wit-Gele Kruis, afd. Voor schoten. Het voorlopig bestuur heeft de arts F. J. M. Tonino, bereid ge vonden de leiding van de cursus op zich te nemen. De eerste les zal wor den gegeven op Woensdag 2 Novem ber a.s. des avonds om 8 uur in hui ze „Sancta Maria" (Graalhuis) Leid- seweg 117. Reeds gaven zich een twintigtal cursisten op. Gegadigden kunnen zich vervoegen bij mej. A. v. d. Burg, Leidseweg 24, mevr. Soe- ters, W. de Zwijgerlaan 40 en de heer G. Niersman, Bijdorpstraat 28. P. v. d. A. In de ledenvergade ring van de P. v. d. A. vormde de wethoudersverkiezing een punt van bespreking. Voorzitter O. R. I. Vi- veen heeft de houding van de raadsfractie uiteengezet en verde digd. Mevr Romijn-Oostveen zette nogmaals uiteen, waarom vóói de verkiezingen door haar een verkla ring in de raad werd afgelegd, waar in duidelijk is uitgekomen, dat de P. v. d. A. uit „politiek fatsoen" niet is ingegaan op de voorstellen van an dere fracties en daarom heeft mee gewerkt aan de verkiezing van een R.K. en een Prot. Chr. wethouder. Tot bestuurslid werd gekozen dr. P. S. Pels, die de plaats inneemt van de heer Oostergo, die wegens tijd gebrek heeft bedankt. Militaire voorbereidingen aan de Duitse kust De Duitse kust aan de Baltische Zee is op het ogenblik het toneel van een geweldige activiteit. De havens zijn hersteld en de vaargeulen uitge baggerd, afdelingen van de „Volks- politie" bewaken de belangrijkste punten; de scheepswerven hebben de bouw hervat van koopvaardijsche pen, die in record-tempo kunnen om gebouwd worden tot oorlogsschepen. De berichten over deze voorbereidin gen, die in de Zweedse hoofdstad binnenkomen, verwekken eenparig de indruk, dat de U.S.S.R. de Duitse kust aan de Batlische Zee wil inrich ten tot een basis voor mogelijke agressie tegen Lübeck en Kiel. Op het eiland Rügen zijn de oude badinstellingen van de vroegere na- tionaal-socialistische organisatie Kraft durch Freude" tot kazernes omgebouwd en herbergen thans 4.500 leden van de „Votkspolitie". In Warnemünde (Mecklenburg) worden in een zeer hoog tempo be langrijke hersteliingswerkzaamheden aan de haven uitgevoerd. Het getal arbeiders op de scheepswerven van de stad is in de laatste maanden aan gegroeid van 370 tot 1500. De vaar geulen, die naar de haven leiden, zijn uitgebaggerd tot een diepte van 10 meter. Een droogdok, dat sche pen van 15.000 ton kan bevatten, i§ in opbouw, ter wijl de bouw van twee andere droogdokken voorbereid wordt. Het schiereiland Wustrow, bij War- namünde, is door de militaire Sov jet-autoriteiten omgebouwd tot een lucht- en zeebasis. De bewoners wor den overgebracht naar vluchtelingen kampen bij Weimar, Schwerin en Gustrow. In Penemünde worden de proef stations van de V2 hersteld. De streek, waar deze proefst.aions zijn gevestigd, is tot verboden zóne ver klaard. De scheepswerven van Stralsund produceren aan de lopende band klei- ®e toestand ut Slettin De Sovjet-Rusissche diplomatie doet alle moeite om de positie van haar nieuw gestichte Oost-Duitse satellietstaat zoveel mogelijk te con solideren. Van zeer veel belang was uiteraard de erkenning van de „Vrije Duitse Republiek" door de Poolse buurman, dié met de nieuwe staat de langste grenslijn gemeen heeft en bovendien als bufferstaat tussen Duitsland en de Sovjet-Unie moet fungeren. Hier komt nog bij, dat de Duits-Poolse grens zoals bekend door de Oder-Neisse Linie wordt ge vormd, die door de Polen eigenmach tig en zelfs tegen de oorspronkelijke bedoelingen van de Sovjet-Unie in werd opgeëist. Deze grens, die een groot stuk zuiver Duits gebied van Breslau tot Stettin van Duitsland heeft afgescheiden, wordt door vrij wel alle Duitsers en heus niet alleen door deze als een groot onrecht aan gevoeld; zij werd dan ook nooit door de Westelijke mogendheden goed gekeurd. De erkenning van deze Oder-Neisse Linie was echter de prijs, die de Oost-Duitse S.E.D. heeft moeten betalen voor de aan de Oost- Duitse zóne verleende schijn-souve- reiniteit. Tot grote verontwaardi ging van de christelijke en niet-so- cialistische bevolking van Oost- Duitsland hebben zich bij deze er kenning der Oder-Neiss linie ook de leiders der C.D.U. en L.D.P., zoals Gtto Nuschke en Prof. Kastner, aan gesloten. Nadat de onschendbaarheid van de tegenwoordige Oder-Neisse grens door de Oost-Duitse kopstukken tij dens de communistische „vredes"- demonstratie op 2 October j.l. plech tig was uitgesproken en door de re gering Grotewohl bij haar eerste re geringsverklaring ten overvloede was herhaald, stond aan de erkenning van de Sovjet-Duitse republiek door de Poolse regering niets meer in de weg. Sindsdien hebben de regering Cyrankiewicz en Grotewohl diplo matieke vertegenwoordigingen uit gewisseld. Chef der Duitse missie in Warschau wordt Friedrich Wolf, die tijdens de oorlog in Moskou verbleef en hier lid was van de communisti sche sectie in het nationale comité „Freies Deutschland". Intussen is de toestand van de Duitse bevolking in de grote steden aan de andere kant van de Oder- Neisse linie allesbehalve rooskleurig. In de oude Duitse havenstad Stettin bijvoorbeeld, die nu Szczecin heet en voor de oorlog 300.000 iwoners telde, leven thans circa 100.000 mensen. Dit zijn Polen, die door hun regering in deze stad zijn neergezet. Als men de slachtoffers der bom hardementen, die Stettin hebben geteisterd, in min dering brengt, blijkt, dat er ruim 250.000 Duitsers door de Polen uit de stad zijn verdreven. Ofschoon de Poolse burgemeester van de stad Szczecin, Zaremba, zich er op be roemd, dat de stad onder Pools be heer is gekomen en haar middel eeuwse traditie van vrije Hanzestad weer gaat hervatten, is hiervan bij een bezoek aan Stettin nog niet veel te zien. Het puin is weliswaar voor het grootste gedeelte al opgeruimd, maar de binnenstad lijkt nog steeds' ne moderne visserssloepen, die zijn uitgerust met een speciale radio en een bemanning hebben van 16 kop pen. Deze sloepen met een dieselmo tor van, de firma Wolf van Buckau bij Maagdenburg kunnen gemakke lijk tot mijnenveger worden omge bouwd. De technici en de arbeiders van de bouwwerken van Stralsund zijn allen overtuigde communisten. Zij verblijven in speciale kwartie- De haven van Sassnitz is het toneel van geweldige werken. De vaargeu len zijn uitgebaggerd en hun diepte is aanzienlijk toegenomen. Grote oorlogsschepen kunnen thans tot in de haven komen. UNCI VOORSTEL OVER NIEUW-GUINEA. De Unci heeft over de kwestie Nieuw-Guinea Zaterdag j.l. een be middelingsvoorstel ingediend, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. Dit voorstel houdt in, dat de beslissing inzake Nieuw- Guinea voor één jaar zal worden uitgesteld. Gedurende dit jaar zal dan verder over de status van Nieuw-Gumea kunnen worden on derhandeld. Bij de a.s. souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië zou dan Nieuw-Guinea worden uitgezon derd. Naar verluidt zou de Nederlandse delegatie het Unci-voorstei aan vaardbaar achten, terwijl de Repu blikeinse delegatie hedenmorgen in plenaire vergadering het voorstel in overweging heeft genomen evenals de B.F.O. Er zouden, volgens politieke waar nemers,, figuren in de BFO zijn,die op matiging binnen de BFO hebben aangedrongen. Hedenmorgen heeft een gemeen schappelijke zitting van de delegaties van republiek en BFO plaats gehad. De centrale commissie zal heden middag opnieuw het vraagstuk be spreken. op een stenen woestenij. Het beroem de centrale kerkhof is met de grond gelijk gemaakt en doet nu dienst als kermisterrein. De kapel is verbouwd tot bierlokaal. Daarentegen is op de grote vroegere „Arndtplatz"' aan de „Falkenwalder Strasse" een Sovjet- Russisch heldenkerkhof verrezen. Terwijl aan het herstel van de woon huizen nog bitter weinig is geschied, zijn de openbare gebouwen en de amusementsbedrijven, bars en biosco pen reeds allen herbouwd. Er zijn er zelfs meer dan voorheen. Voor de rest is de aandacht van het Poolse stadbestuur geheel gericht op het herstel van de haven. Overal in Stet tin ziet men aanplakbiljetten, die de bevolking opwekken hieraan mede te werken. Burgemeester Zaremba en de Poolse regering dromen er van, van Szczecin de meest belangrijke transito-haven van Midden-Europa te maken. In schrille tegenstelling tot het ele gante leven in de door de oorlog ge spaarde buitenwijken van Oderstad, waar zich de nieuwe Poolse bevol king heeft gevestigd, staat het leven :n de nauwe havenwijken rechts van oe rivier, of beter gezegd op de twee eilanden Lastadie en Silberwiese, die c'oor de Oder en haar zijrivier de Parnitz worden gevormd. In de oude verwaarloosde huizen aan weerszij den van de vroegere „Grüne Graben" een kanaal tussen de twee eilanden, huist de rest van de Duitse bevol king. Ongeveer 5000 man zijn hier met vrouw en kind in een soort ghetto bijeengebracht. Zij worden hier geduld om als arbeidsslaven voor de moeilijkste en gevaarlijkste werkzaamheden, bij de opruiming van het puin en het oorlogstuig, als mede bij de aanleg van de nieuwe haven te worden gebruikt. Met de bevolking van de eigenlijke stad links van de Oder mogen zij geen enkel contact onderhouden. Verder moeten zy zich zelf verzorgen en ontvangen voor hun arbeid een „loon" van 2 a 4000 zloty per maand, al naar gelang van hun arbeidspres- tatieè. Wat deze lonen waard zijn begrijpt men, als men weet, dat een eenvoudige soepkip hier 1000 zloty kost en een paar kinderschoentjes 6000 zloty. Toch zouden deze Duit sers, die als civiele gevangenen wor den behandeld, tot geen prijs hun vaderstad willen verlaten. Zij heb ben zich in hun ghetto, zo goed en zc kwaad als het gaat, trachten in te richten. De grotendeels verwoeste St. Gertrudiskerk op het eiland La- siadie hebben zij met bescheiden middelen weer weten te herstellen en houden hier onder leiding van pastoor Felgenhauer, die in hun mid den is gebleven, hun godsdienstoefe ningen. Ook een geneesheer, de oude Sanitarerat Dr. Kaiser, deelt het lot der gevangenen en zorgt voor hun lichamelijk welzijn. Zo vormen deze Duitsers, eenzaam achtergeble ven in de woelige branding van de Slavische en bolsjewistische storm loop, een kleine gemeenschap. Niet echter op een verloren post; daarvan zijn zij in hun hart rotsvast over tuigd. Betreffende pandoerspel: Miser- Ouvert gaat niet boven pandoer. Op zoek naar vluchtgangen en funderingen DUITSERS IN HET „GHETTO" uciAoudinq, Oost-Duitsland tuiA.cn r\

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3