85-Jarig bestaan op luisterrijke wijze herdacht MAANDAG 31 OCTOBER 1949 DE LE1ÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Bisschopswijding te Tilburg Gistermorgen is te Tilburg mgr. A. C. A. van Oorschot van de orde der Witte Paters van Lavigery door mgr. W. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch, mgr. E. W. J. Baeten, coadju tor van het bisdom Breda en mgr. E. F. M. Pessers, apostolisch vicaris, tot bisschop gewijd. De plechtigheid vond plaats in de parochiekerk van het H. Sacrament aan deRingbaan-Oost, waar een broeder van de nieuwe missiebis schop pastoor is. De wijdingsplech tigheden werden bijggewoond door een groot aantal genodigden. Hedenmiddag om 5 uur zal mgr. van Oorschot, die nog 8 maanden in Nederland zal verblijven, plechtig te Heeswijk worden ingehaald. Op 1 November zal hij aldaar zijn eerste pontificale Mis opdragen. Mgr. A. C. A. van Oorschot is titu lair bisschop van Cena met als bis dom Mbeija, in Engels Afrika. Als wapenspreuk koos hij „ut cognoscant te'' (dat allen u moge kennen). Over enkele dagen vlees, kaas, rijst en textiel vrij? Het „Vrije Volk" bericht het vol gende: „Naar wij vernemen zal de distri butie van vlees, kaas, 'rijst en textiel over enkele dagen worden opgehe ven. De definitieve datum hangt ten nauwste samen met het subsidiebe leid, dat de regering in de naaste toekomst denkt te voeren. Met nadruk wijzen wij er op, dat dit bericht in geen geval het sein mag zijn om de inlevering van de punten en bonnen in de komende week achterwege te laten. Dit zou de voorziening van de vrij te geven artikelen in ernstige mate kunnen verstoren." „WATERMAN" ZATERDAG IN ROTTERDAM VERWACHT. Op 5 November wordt te Rotter dam het troepen transportschip „Wa terman", met aan boord onder ande re het 3-9 R.I., verwacht. De dienst plichtigen van dit tot de 7-December- divisie behorend bataljon zijn in hoofdzaak afkomstig uit de vier Noordelijke provincies. Op 3 October 1946 reeds vertrokken zij met de „Tegeberg" naar Indonesië. Na aan talrijke op zichzelf staande opera ties en aan de beide politionele ac- dit bataljon eind Juni van dit jaar overgeplaatst naar Batavia in het kader van de in voorbereiding zijn de repatriëring. DEMOBILISATIE RESERVE- OFFICIEREN KON. MARINE. Naar het A. N. P. verneemt, kun nen luitenants ter zee van de ko ninklijke marine-reserve die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen, op korte termijn de dienst verlaten. Deze maatregel, zo werd ons van be voegde zijde medegedeeld, is geno men om tegemoet te komen aan de wensen van vele reserve-ofifcieren en officieren van speciale diensten der marine die weer terug willen in de burgermaatschappij. De officieren van deze categorie,, die thans geen verzoek tot ontheffing indienen, zullen allen echter gedu rende het tweede halfjaar 1950 van de werkelijke dienst ontheven wor den. WEDEROM POGING TOT BEROVING TE AMSTERDAM. Zondagnacht omstreeks één urn werd een Amsterdamse dame, in de Michel Angelostraat bij het Allebe- plein, aangesproken door een onbe kende jongeman, die haar geld eiste. Door roepen kon zij de aandacht van twee voorbijgangers trekken, waarop de man de vlucht nam. De dame kon de politie een signalement van de ca. 23-jarige man opgeven. GAAT ALBANIë TITO STEUNEN? Volgens een bericht uit Triest in de conservatieve „Sunday Graphic" zou Albanië misschien Tito gaan steunen. „Generaal Hodja, Stalins „gauleiter" in Albanië, voert in het geheim onderhandelingen met Tito, tegen wiens toenemende macht te genover de bedreigingen van Mos kou de vorige Week nog op hysteri sche wijze door het Kremlin is ge fulmineerd." aldus het blad. „Be richten uit Rome wijzen er op, dat de sterke communistische partij in Al banië wankelt in haar loyaliteit ten opzichte van de zweep van Moskou en zich mogelijk, naar het voorbeeld van een Tito-gezinde groep, zal los scheuren van het Sowjet-imperium. Tito zou bereid zijn met voedings middelen en materialen, waar hij eigenlijk zelf zozeer behoefte _aan heeft, voor de steun van Albanië te betalen." FANTASTISCHE SNELHEDEN. Het Amerikaanse leger neemt proeven met raketten ,die een tien maal grotere snelheid kunnen be reiken dan die van het geluid. Deze proeven worden gehouden in een streng bewaakte windtunnel in Pa sadena. In deze tunnel stelt men ra ketten aan een windsnelheid van 12.000 km per uur bloot. Een raket ontworpen met behulp van genoemde tunnel, zou de Atlan tische Oceaan in 30 minuten kunnen oversteken. De afstand San Fran ciscoSydney (Australië) zou in minder dan een uur worden afge- legd. De grootste snelheid, die tot dus ver met een raket werd bereikt, is 8000 km per uur. PARTIJEN ACHTER HAAR KAMERFRACTIES Naar wij vernemen, heeft de Za terdagmiddag j.l. te Utrecht in be skoten kring gehouden buitengewone algemene vergadering der Christelijk Historische Unie haar vertrouwen in de beide Kamerfracties uitgesproken, na een toezegging van de heer Tila- nus, dat wanneer straks de resulta ten van de Ronde-Tafelconferentie in concrete voorstellen aan de Staten- Generaal worden voorgelegd, beide fracties gezamenlijk zullen beraad slagen over hetgeen haar te doen staat. De V.V.D. zal het beleid in zake Indonesië steunen, zij het onder ze kere voorwaarden, aldus is Zaterdag op de ledenvergadering besloten. Een motie om afkeuring uit te spreken over het regeringsbeleid, werd met overgrote meerderheid ver worpen. DE 2e K.V.P. KADERDAG IN DE KIESKRING LEIDEN. Nu was het de stad Gouda, die de resterende afdelingen, vooral uit de omgeving van deze stad, in het ge bouw „Concordia" binnen haar veste moch't ontvangen, om deel te nemen aan de 2e Kaderdag der K. V.P. Meer kaderleden hadden daar aanwezig kunnen zijn. Toch was voorzitter Deerenberg tevreden, om dat kadervorming geen massawerk is en steeds hieraan bijzondere z >cg zal worden besteed. Als eerste spreker behandelde de heer Smits, secretaris van de Kies kring Den Helder uit Hoorn „Enke le belangrijke punten over het we zen en de noodzaak der Katholieke Volkspartij" daarbij vooral wijzend op het verenigen van eigen krach ten, om de Katholieke levensbe schouwing zo sterk mogelijk uit te dragen. In het 2e gedeelte sprak de lieer J. A. Poncin, de propagandaleider in de kieskring Haarlem, uit Santpoort, over „De taak van het Kader in de afdelingen" daarbij vooral wijzende op het organisatorische werk en op de leidinggevende taak op politiek gebied van de afdelingsbesturen. Daarvoor is nodig, dat het kader ge fundeerd overtuigd is van de juist heid van de beginselen, waarop de partij berust en dat het kader het program der partij kent en het daar mede overtuigd eens is. Aanbevolen werd het lezen van de Opmars, het Katholiek Staatkundig Maanschrift en de brochures. ALBERT VAN DALSUM GEHULDIGD. Aan het slot van de T. S. Eliot' De moord in de kathedraal", die Za terdagavond in de Amsterdamse stadsschouwburg door het Nederlands Toneel werd opgevoerd; werd Albert van Dalsum gehuldigd. Staande op het huiselijk ingerichte toneel temid den van een groot aantal acteurs, theaterdirecteuren. regisseurs en vrienden moest Albert van Dalsum, die nu 60 jaar oud zijn 40-jarig toneel jubileum herdacht, twee uur lang de toespraken aanhoren, waar in hem met gulle hand lof, waarde ring en erkenning werden toege zwaaid. Voordat de toespraken be gonnen las de directeur van de Am sterdamse Stadsschouwburg een tele gram voor, waarin prinses Wilhelmi- na de jubilaris gelukwenste. Toen eindelijk de huldiging was afgelopen en de jubilerende acteur de sprekers beantwoordde, was het to neel bedolven onder de bloemen. Eerst na 1 uur in de nacht verlieten de bezoekers de schouwburg. De minister-president dr. W. Drees woonde de gehele voorstelling en huldiging met zijn echtgenote bij De jubilerende Albert van Dalsum werd daarna in een draagstoel door de Amsterdamse studenten, gevolgd door fakkeldragers naar het restau rant Lido gebracht, waar een aantal genodigden hem konden gelukwen sen. Vooraan de stoet liep de pedel van het Amsterdamse studentenkorps, ge volgde door de leden van de senaat. Een aantal eerstejaars-studenten tra den op als dragers van de antieke draagstoel, waarin de jubilaris hoog gezeten door de schare van juichen de bewonderaars werd gevoerd. Ach ter de draagstoel sloten zich aan de leden van de sociëteitscommissie en de fakkeldragers. Na de bijeenkomst in Lido begaven de genodigden zich naar de sociëteit van het Amsterdamse studentencorps, waar de huldiging eerst officieel en daarna onofficieel werd voortgezet. NIEMAND WAAGDE DE SPRONG! Toen gistermiddag in Zaandam een 7-jarige knaapje van de Prins Hen drikkade in het water van de Zaan viel en zijn twelingbroertje met zijn zusje alarm sloegen begon het vrij talrijke publiek, dat in de buurt een wandeling maakte, naar de drenke ling te dreggen. Niemand begaf zich echter te water. Het jongetje ver dronk. Het duurde 20 minuten voor men er in slaagde hem uit het water te trekken. Toen was het echter te laat. Toepassing van kunstmatige adem haling leverde geen resultaat meer op. Het slachtoffer is Hennry Beyer van de P. J. Troelstralaan te Zaan dam, die op de los- en laadwal aan de kade wilde kijken, wat er in een der veilingkisten zat. die langs het water waren opgesteld. Hij verloor daarbij zijn evenwicht en viel in het water. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend dooi een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? HARNEKKIGE DEURWAARDER BEKENT. De Haarlemse deurwaarder D. G. van W.f die in het Mei door de Haar lemse Rechtbank tot drie jaar ge vangenisstraf was veroordeeld we gens het verduisteren van 34.000 gul den, maar die dit feit bleef ontken nen, is eindelijk voor het bewijsma teriaal gezwicht. De zaak zou binnenkort in hoger beroep voor het Amsterdamse Ge rechtshof komen. Tijdens een langdurig verhoor heeft hij dezer dagen een volledige bekentenis afgelegd. Het geld zou hij aan een vrouw hebben gegeven, die tijdens het proces als getuige a dé charge is opgetreden. De vrouw is nu met haar echtgenoot onder verden king van medeplichtigheid gearres teerd. VOORLOPIGE OOGSTRAMING 1949. Blijkens de uitkomsten van de door het centraal bureau voor de sta tistiek op 1 October j.l. gehouden voorlopige oogstraming 1949 lever den de granen, de peulvruchten en de handelsgewassen een gunstige oost op, terwijl de knol-, bol- en wor telgewassen (met uitzondering van de suikerbieten) dit jaar teleurstelden. De oogstresultaten vertonen dan ook in sterke mate de invloed van de weersgesteldheid in het afgelopen seizoen .Deze was uitermate gunstig voor de granen, waardoor opbreng sten werden bereikt, welke niet al leen die van het vorig jaar, maar ook die van vóór de oorlog aanzienlijk overtroffen. Onder de peulvruchten gaven voor al de erwten en de veldbonen een goede oogst. Ook de handelsgewassen gaven over het algemeen zéér bevredigen de resultaten te zien, in het bijzonder koolzaad en karwijzaad. De knol- en wortelgewassen heb ben weliswaar geleden van de dro ge zomer, waardoor de opbrengsten bij de verwachtingen ten achter ble ven, maar niettemin benadert de ge middelde opbrengst van de aardap pelen het peil van 1948, evenals die van de suikerbieten. De opbrengsten van de overige knol- en wortelgewassen, met name de mangelwortelen, landbouwworte- len, koolrapen en zomerknollen zijn evenals die van de zaaiuien tegenge vallen. Mede tengevolge van het geringere areaal bedroeg de totale opbrengst van de zaaiuien slechts 47 pet. van die in het vorig jaar. Uiteraard hebben ook de hooi-op- brengsten de nadelige gevolgen van de droogte ondervonden. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Een persoon werd gedood en twee zwaar gewond, toen de personenauto van de heer W. Bellinga uit Wagen borgen, die gisteravond op de weg tussen Hoogkerk en Leek slipte, te gen een boom botste- Een der inzit tenden, de heer H. Tuizinga, te Gro ningen. werd vrijwel op slag gedood, terwijl twee der andere inzittenden, mej. A. de Graaf te Haarlem 'en de heer E. Buitenkamp te Slochteren. ernstig gewond werden en in zorg wekkende toetsand naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen moes ten worden overgebracht. De toe stand van de beide slachtoffers was hedenmorgen bevredigend. Het ge zelschap bestond uit 5 personen en was op weg naar een concert in Leek. SPOORWEGARBEIDER BIJ DIEFSTAL OP HETERDAAD BETRAPT. De politierechter te Middelburg heeft de spoorwegarbeider W. W. S. te Vlissingen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdach te is betrapt op diefstal uit goede renzendingen bij de Nederlandse Spoorwegen te Vlissingen. Deze ver missingen werden geregeld gecon stateerd. De spoorwegrecherche zond daar om per expresgoed een pakje van Hoek van Holland naar Vlissingen, hetwelk werd begeleid door een der rechercheurs. Nadat het ongeschon den te Vlissingen was aangekomen, werd het even onbeheerd gelaten. Even later werd geconstateerd, dat uit het pakje een vulpenhouder en een pakje sigaretten waren verdwe nen. Verdachte werd kort daarop even buiten het station aangehou den. Hij bleek in het bezit te zijn van het vermiste pakje sigaretten, terwijl later op de plaats van aan houding de vulpenhouder werd ge vonden. Daarop bekende de ver dachte de diefstallen. INBREKERS GESNAPT, Surveillerende rechercheurs van de centrale recherche van Amster damse politie hebben Zaterdag in de vooravond een drietal inbrekers op heterdaad betrapt, toen deze de voor' deur van een woning aan de Radio waarvan de bewoners niet thuis wa ren, hadden geforceerd. Het drietal was op deze wijze de woning binnengedrongen' en had zich meester gemaakt van tafelzilver, gouden- en zilveren sieraden en een bedrag aan geld, tot een totale waarde van ongeveer f 2.000. Toen zij zeer argeloos de woning wilden verlaten, liepen zij recht in de armen van de politiemensen. Het drietal zit op het ogenblik goed opgesloten in de hoofdbureau van politie. Het zijn drie Amster dammers, respectievelijk 50, 46 en 22 jaar oud. Een van de beide oudsten geniet een grote bekendheid bij de Amsterdamse politie, omdat hij een der „verhuizers" was in de beruchte ..Onnes van Nijenrode-zaak". Een vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken 1864- Leidse Gemeentelijke H.B.S. - 1949 F\E FEESTELIJKE VIERING VAN EEN SCHOOL-JUBILEUM is als de gouden bruiloft van een echtpaar. Evenals de kinderenreeds lang volwassen en vaak verspreid over grote afstanden op zo'n dag hun ouderlijk huis weer opzoeken en hun feestvreugde vinden in het ophalen van oude herinneringen, zo komen ook de oud-leerlingen van een jubi lerende school weer bijeen in het vertrouwde milieu van de school, waarin zij samen lief en leed gedeeld hebben, om in gedachten ong eens terug te gaan naar de jaren der schoolbanken en om in dankbaarheid te gedenken wat de school voor hen als leerlingen is geweest, hetzelfde als wat hun ouders voor hen als kinderen betekend hebben: de opvoeders, de leiders naar de grote poort, waarachter het wijde leven openlag. Grote belangstelling van oud-leerlingen Er zijn meerdere overeenkomsten tussen ouders en school te bedenken, maar indien het juist is dat iedere vergelijking in zekere zin mank gaat, dan is deze er een voorbeeld van. Want op een gouden bruiloft is het slechts een terugzien op vroeger ja ren, met de onoverkomelijke zeker heid dat het einde meer of min na bij is. Bij een school-jubileum is het tevens een vooruitzien naar de toe komst. En juist dit laatste geeft aan zo'n feest een blij der en opgewekter cachet. Zo ook Zaterdag, toen de Gemeen telijke H.B.S. haar 85-jarig bestaan met veel luister vierde. Uit heel het land waren de oud-leerlingen samen gestroomd, in zo'n groot aantal zelfs, cat het onmogelijk was allen in de aula een plaats te geven. Velen moes ten daarom met een staaplaats op de gang genoegen nemen, toen om half elf de directeur, dr. J. D. A. Boks, hun een welkom toeriep, bij het begin van zijn herdenkingsrede, waarin hij ïr. gedachten terugging naar de tijd achter ons en herinnerde aan de wet van Thorbecke in 1863 op het mid delbaar onderwijs, op welke wet een jaar later de stichting van deze school volgde. (In ons blad van Woensdag 1.1. zijn wij op deze ge schieden^ ingegaan). Met enkele woorden herdacht spr. hne die hun leven hebben gegeven in de strijd om de vrijheid voor het Vaderland en allen die in de loop der jaren door de dood aan de school werden ontnomen. Enkele minuten stilte werden in acht genomen. Een leerlingen-koor, onder leiding van de heer H. Geirnaert, zond het „O Salu- taris Hostia". Wensen. Sprekend over de in 1915 goed, practisch en aesthetisch ingerichte school, moest dr. Boks toch consta teren dat de eisen veranderd zijn en dat ihet gebouw thans behoefte heeft aan een grote aula en een cantine voor overblijvende leerlingen. Spr. memoreerde de oorlogsjaren, die veel materiële en geestelijke scha de hebben aangericht. Slechts met in spanning van alle krachten zal deze hersteld kunnen worden. Doch on danks1 alles is de school in de loop der jaren, door grote en kleine ver anderingen, fris en krachtig geble ven. De hoop uitsprekend dat de school in de toekomst nog aan zeer velen zal geven, waarop zij in hun verdere leven kunnen voortbouwen, eindigde dr. Boks zijn toespraak. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, dankt namens het gemeen- tebestuurf de heer J C. Schalkwijk, oud.-dir., dr. Boks en het docenten corps voor alles wat zij in het be lang van het ander wijs hebben ge daan voor de geestelijke vorming en ontwikkeling van het opkomende ge slacht. Achtereenvolgens spraken nog de heer W. v. d. Ent, insp. M.O.. dr. K. Reitsma, voorz. v. de Comm. v. Toe zicht, dr. A. Scholte, rector van het i Gymnasium, mede namens de direc trice der Meisjes-H.B.S. en de direc teuren der Kath. en Chr. H.B.S., de oude prof. van Bemmelen, oudste der aanwezige oud-leerlingen, die in 1877 eind-examen deed en op deze reünie geestige herinneringen uit lang ver vlogen schooljaren ophaalde, mr. W. Grebel, die namens de oud-leerlingen en leerlingen een smalfilm-projector aanbood, mej. Irma Kiefer, pres. van de Schoolvereniging Emtegees, „Pim peltje", de kabouter van de School krant, mevr. M. Blonk-Opstelten, na mens de echtgenoten der docenten een electrische klok aanbiedend, en dr. v. d. Kloesi als oud-leerling. Het was reeds een uur over tijd kwart over twaalf, toen de receptie in de leraarskamer aanving. Het zou ons te ver voeren alle bekende na men te noemen. Van hen die even eens de herdenkingsbijeenkomst bij woonden, zagen we weth. J. C. van Schaik, de heer H. A. Vriend, chef van de afd. Onderwijs, ir L. Dries- sen, oud-dir. van Gem. Werken en mede ontwerper van de school, de heer J. C. Schalkwijk, oud-dir. de heer R. Meyer, comm. van Politie, de heer Hans Martin, oud-mede-di recteur van de K.L.M., verschillende professoren en honderden oud-leer lingen, die allen op hun revers het jaartal van hun eindexamen droegen Terwijl de receptie voortduurde, was er voor de reünisten een „lo pende koffietafel" waarna om twee uur de lessen voor oud-leerlingen aanvingen. Ook oud-directeur Schalk wijk, stond weer eens voor de klas en het moet voor de reünisten, waarvan velen de schoolbanken reeds zeer lang geleden verlieten, een prettig ogenblik geweest zijn weer eens die oude school-sfeer te proeven. Lang duurde dit echter niet, want om drie uur trokken allen, met mu ziek van de Leidse Politie voorop, in optocht door de stad, langs het oude sohoolgebouw aan de Pieterskerk gracht, naar „Het Gulden Vlies" en „In den Vergulden Turk", voor het thee- en borreluur. Velen zaten daar" na in de foyer van de Stadsgehoor- Eindelijk Het was een lang gevoelde, doch nog nooit verwezenlijkte wens van de H.B.S. om een eigen vleugel te bezitten. Oud-leerlin gen en ouders van leerlingen droegen twee jaar lang hun steentje bij en eindelijk was het Zaterdag dan zover, dat de fel begeerde vleugel kon worden aangeboden aan de directeur. Dit geschiedde tijdens de ochtend herdenking door een der docen ten, de heer Wichers, met het verzoek aan dr. Boks om op zijn beurt de vleugel t.z.t, weer over te dragen aan een in te stellen stichting, die de exploitatie van het instrument ter hand zal ne men. D.w.z. het uitnodigen van kunstenaars om voor de school te komen spelen en aan begaaf de leerlingen gelegenheid te ge ven hun kunnen te tonen. Voor f eestavondjes e.d. zal echter steeds een piano gehuurd wor den. Mej. Loeki Ohristiaanse be speelde de vleugel WEERSVERWACHTING HETZELFDE WEERTYPE. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Vannacht en morgenochtend matige of zware nachtvorst, be halve in de onmiddellijke nabij heid van de Noordzeekust, en slechts hier en daar mist. Over dag droog en bijna overal zon nig weer, maar in de mijnstreek van Zuid-Limburg waarschijn lijk aanhouden van de misttoe- stand. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen en onge veer dezelfde tempartuur als vandaag. zaal aan het diner aan. En we kun nen ons voorstellen dat toen nog- eens vele herinneringen en sterke verhalen werden opgehaald! Historische Brokken en Stukken Vrijdag, de dag vóór deze officiële herdenking, was bestemd voor de leerlingen, die 's morgens deelna men aan allerhande wedstrijden, 's middags een poppenkast-voorstel ling van Cia van Boort bijwoonden avonds bijeenkwamen in de Schouwburg, waar leerlingen en oud leerlingen de revue „Historische Brokken en Stukken" opvoerden. Deze revue werd Zaterdagavond om half negen herhaald voor de reü nisten en genodigden, waaronder wij opmerkten burgemeester van Kin schot, weth. van Schaik en de ge- meente-secr. mr J. Bool, allen ver gezeld van hun echtgenoten. Dr. Boks sprak een welkomstwoord tot de aan wezigen, die de schouwbrug tot in de nok toe vulden. De revue werd samengesteld door de heer B. Hageman. Han Zirkzee, die met Han Beuker aan de vleugel zat, schreef de muziek en Herman Frentzen, die na deze H.B.S. verlaten te hebben naar het toneel ging, had de regie in handen. We kunnen be wondering hebben voor deze drie heren, die van deze gelegenheids- revue iets aparts gemaakt hebben met eenvoudige hulpmiddelen en eigen krachten, naar een in opzet en uitwerking zeer origineel scenario. De proloog werd gezegd door het corps van leraren, waarna de toe schouwer meevloog naar de planeet Mars, van waar af door een tele scoop een klein plekje op onze pla neet zichtbaar werd: het H.B.S.-ge- bouw. Daar wilden de Mars-bewo ners Prophilactic, z'n dochter Fluor en de geleerde Wiscu wel eens meer van weten. Dies daalden zij naar de aarde af en ontmoetten in de Burg- gravenlaan congierge van Vliet, voor wie Prophilactic verleden, heden en toekomst waren voor hem het zelfde de tijd naar believen liet terug draaien, zelfs tot in het stenen tijdperk. Wat zich in de verschillen de perioden rondom de H.B.S. en het begrip „school" in het algemeen afspeelde, werd in verschillende kor te scènes belicht, aan het einde waarvan bij de finale alle op de school te doceren vakken in levende lijve verschenen, om tot slot geza menlijk het H.B.S.-lied te zingen. Na een dankbaar applaus dankte dr. Boks de medewerkers, waarvan hij er verschillenden met bloenïen en geschenkjes bedacht, daarbij ook mej. F. A. Nawijn, die een groep meisjes enkele dansjes had ingestu deerd, niet vergat. Met een gala-bal in de Stadsge hoorzaal, dat vanaf half twaalf tot diep in de nacht voortduurde, werd dit luisterrijke feest dat ook or ganisatorisch zeer goed slaagde besloten. ,TOT WEDERDIENST BEREID." Door het K J. M. V.-toneel ,Die Blaauwe Schuyte". De grote zaal van „Den Burcht", was niet helemaal vol, toen gister avond de voorzitter van de Leidse K. J. M. V., Frits Castelein, het ope ningswoord sprak en direct daarop het doek gehaald werd voor „Tot wederdienst bereid", een uit 't Ame rikaans vertaalde klucht in 3 bedrij ven, door de K. J. M. V.-toneelgroep „Die Blaauwe Schuyte". Het verhaal was er een zoals er dertien in een ddzijn gaan en speelde zich af in gegoede kringen, waarin huwelijken soms verband houden met de bankrekeningen der toekomstige echtelieden. Als er dan een volks kind verschijnt, krijgt de verloofde jongeman als pleegvader het zwaar te verduren. De toeschouwer begrijpt dan wel dat het uitdraait op een huwelijk tussen pleegvader en pleeg. gie van de heer G. Brussel sr. inder daad klaar gespeeld". Onbedaardelijk is er gelachen om de vele komische en soms werkelijk geestige momen ten, die door het vlotte spelen goed tot hun recht kwamen. We hebben bij deze uitvoering mogen constateren dat „Die Blaau we Schuyte" voorwaarts gaat op het moeilijke pad van het amateur-to neel. Er is gewonnen op ongedwon genheid, samenspel en dictie. Dit wit niet zeggen dat er geen zwakke plekken geweest zijn, want die wa ren er inderdaad, met name in het derde bedrijf dat van bouw niet zo bijzonder sterk was. Maar speelsters en spelers hebben gezamenlijk hun best gedaan, waarbij niemand uit de toon viel. Van dit vrij homogene ge zelschap willen we daarom slechts een kleine rol noemen, die van Ste ward en daarna die van Charley Green, welke laatste bijna een dub belrol was en daarom extra moeilijk speelde. Met een dankbaar applaus toon den de toeschouwers hun ingeno menheid met de uitvoering. De jon gere garde onder hen rijkelijk vertegenwoordigd zetten tenslot te de tafels en stoelen aan de kant, waarna Evert Castelein de leiding overnam en The Lucky Strikes met hem voor een vrolijke en goed ver zorgde finale zorgden. R.K. Onderwijzers herdachten Quida Qe zeiCe Lezing en voordracht van fr. Herman. „Als de ziele luistert spreekt het al een taal dat leeft," Zo zong de grote Vlaamse priester dichter Guido Gezelle, die in alles, een bloem, een vlinder, een kind, een korenhalm, een taal hoorde spreken, de Lof verkondigend van Gods on eindig schoon scheppingswerk en deze taal tot de zijne maakte, een voudig, beminnelijk, innig, vroom, slechts zelden fel, maar altijd vol van harmonische klanken, rhyth- misch, zuiver van gedachte, spontaan en oorspronkelijk. Zo heeft hij zeer veel nagelaten, dat thans, 50 jaar na zijn dood, nog talloos velen bekoort. Het was over deze dichter dat fra ter Herman, leraar aan de Bisschop pelijke Kweekschool te Den Bosch, Zaterdagmiddag voor de St. Augus- tinusvereniging voor R.K. Onderwij zers, afd. Leiden en Omstreken, sprak, daarbij de persoon van Ge zelle scherp belichtend aan de hand van zijn werk, om tenslotte een en ander uit het overvloedig oeuvre voor te dragen. Frater Herman sprak over 't aanvan kelijk niet begrijpen door de tijdge noten van Gezelle waardoor de dich ter 20 jaar lang zweeg, om daarna de sluizen van zijn eenvoudig en lief hebbend hart weer wijd te openen. Een stroom van schone woordmu ziek ontleende deze volkspoëet aan de eenvoudige dagelijkse dingen, waar iedereen z'n vreugde aan kan hebben, zo men het slechts ontdek ken wil. In alle toonaarden bezong hij de heerlijke natuur en haar Schepper, op een wijze die brak met het boeken-Hollands der Vlaamse schrijvers, al gebruikte hij niet het West-Vlaamse der particularisten. Hij bezigde slechts de Nederlandse taal met een West-Vlaamse kleur en vlocht daarin gewestelijke eigenaar digheden en eigen gevonden woor den. Over dit alles sprak frater Herman met veel gevoel voor en een grote kennis van Gezelle's werk. Eenvou dig .zoals ook Gezelle eenvoudig was, droeg hij de verzen voor, daar-" bij tal van eigenaardigheden belich tend. Daardoor werd het niet alleen een middag van poëtisch genot, maar evenzeer een instructieve les, zodat de voorzitter, de heer S. W. Neefjes, twee redenen had om fr. Herman dankbaar te zijn voor deze voor dracht, omdat de aanwezigen niet al leen genoten hebben maar ook beter begrip kregen omtrent het werk van Gezelle, van welk begrip zij in hun klassen een dankbaar gebruik kun nen maken. Mede door het grote aantal reli- gieuse leden, was de opkomst zeer goed, zodat ook in dit opzicht de middag in de Jacobazaal van „Den Burcht" geslaagd mocht heten. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidatasexa- men Nederlands-Indisch recht de da mes J. W. Wolff te Den Haag, C. J. Hornstra te Leiden, W. C. Bosman te Den Haag. E. M. M. Schrijver te Utrecht: D. C. Arendz te Meppel en J C. van Slingerlandt te Den Haag en de heren B. A. Helferink te Loos- duinen, H. L. Leffelaar te Heemste de, W. A. de Voogd te Helmond, J. Coozens te Den Haag, G. E. Litan te Den Haag, H. Eiber te Den Haag en W. Khoe te Leiden; voor het arts examen le gedeelte de heer J. F. van Nes te Leiden. kind, maar de wyze waarop het tot stand komt en de geschiedenis daar- De Golfbrekers. De ochtend vóór is amusant genoeg om de zaaltraining van de Golfbrekers op Al- een avond in spanning te houden. lerheiligen en Allerzielen gaat niet Dit hebben de tonelisten, onder re-door.-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2