Fietsgenot wordt vertienvoudigd NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Krijgsrumoer en feest- muziek in Hillegoms B.B.C. De heer Murk behaalde voor beide de eerste prijs Gemeenteraad van Zoeterwoude Zilveren bestaan van de B.N.S. te Voorhout ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RITN Agentschappen distributie-kring Medegedeeld wordt, dat met ingang van Maandag 31 October a.s. de hieronder volgende agentschappen eenmaal per veertien dagen ge opend zullen zijn en wel als volgt. Nieuwkoop en Nieuwveen 31 Oc tober, 14 November enz. Leimuiden en Ter Aar 1 November, 15 Novem ber enz. Woubrugge en Koudekerk 2 November, 16 November, enz. De uren van openstelling blijven onge wijzigd. Personalia. Aan de Kath. Uni versiteit te Nijmegen is geslaagd voor doctoraal-examen Rechten onze oud-plaatsgenoot de heer J- A. Boe ren (Ereda). BOSKOOP ONGELUK BIJ WERKZAAM HEDEN OP DE HEFBRUG. Gistermiddag te ongeveer half vier, is aan de heer C. Helmer een vrij ernstig bedrijfsongeval overko men. H., die monteur is bij de Prov. Waterstaat, was zoals gewoonlijk werkzaam met onderhoudswerk aan de hefbrug over de Gouwe. Toen hij voor werk bovengronds gebruik moest maken van een houten trapje, brak hiervan een sport waardoor hij het evenwicht verloor en omlaag viel. Zijn val werd echter gebroken door de leuning van de brug, waar door de val niet diep werd. Het slachtoffer kwam echter daarbij zo ongelukkig terecht dat hij een been brak. Na voorlopig verbonden te zijn werd hij per auto naar het St. Joseph Paviljoen te Gouda ver voerd. LANGERAAR Personalia. In plaats van de heer G. Bon, die in gelijke functie benoemd werd te Utrecht, is tot on derwijzer aan de Kath. school be noemd de heer Konings uit Sloot- dorp-Wier ingenweer. LEIDERDORP Gratis een witte rug! De groeps commandant der Rijkspolitie deelt mede, dat in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer, voor de bewoners van Leiderdorp en Zoe- terwoude (Hoge Rijndijk) gratis ge legenheid zal worden gegeven het achterspatbord van him rijwiel wit te doen schilderen. Daartoe zal op Maandag 31 October a.s. van 18.00— 21.00 uur gelegenheid bestaan in de gemeenteschuur te Leiderdorp, gele gen aan de Hoofdstraat nabij de Bruggestraat. Tevens zullen de rij wielen gratis worden gecontroleerd wat betreft een juiste en goede ver lichting en het functionneren van Temmen en bel. OUDE-WETERING Tevredenheidsbetuiging Korp. J. A. Kortekaas mocht wegens zijn heldhaftig gedrag tijdens militaire operaties in Indonesië de navolgende tevredenheidsbetuiging van de op perbevelhebber der Ned. troepen op Oost-Java Gen. Majoor Baay ont vangen. waarin o.m. aan het volgen de wordt herinnerd: Hij heeft zich bij de bezetting van Blitar op 21 December 1948 imoedig en beleidvol gedragen door in zijn functie van wagen commandant ener licht verken ningswagen zijnde de voorste wa gen der oprukkende gevechts colonne, tezamen met Huzaar Brouwers als chauffeur zonder aarzelen vele ondermijnde brug gen over te rijden, onder zwaar vijandelijk vuur de stad binnen te rijden, door te rijden toen twee gebouwen links en rechts van hem de lucht invlogen, ten gevolge waarvan hij tijdelijk geen ziclht had wegens neerval lend stof en puin en na weder om vijandelijk automatisch vuur ontvangen te hebben de ver- keersbrug aan de westzijde van Blitar op te rijden, daardoor de vijand, die bezig was de vernie ling van de brug voor te berei den, verstorende, zodat deze brug is gespaard gebleven. ROELOFARENDSVEEN De aardbeienfilm. Het was te verwachten dat op de slotavond van een serie door de L.T.B. georgani seerde feestavonden een zeer grote belangstelling aanwezig zou zijn, daar thans voor het eerst de beken de aardbeienfilm, die voor een groot gedeelte in Roelofarendsveen is op genomen, vertoond werd. De voorz. van de L.T.B., de heer N. Bakker, sprak een kort. woord van welkom. Dr. Marinus, die deze film heeft ver vaardigd, hield een inleidende cau serie. Aanvankelijk was deze film be doeld als propaganda voor de keur van aardbeienplanten, maar reke ning houdende met de diverse wen sen, is zij uitgegroeid tot een film, die niet alleen de aardbeiplant, de teelt van aardbeien, maar ook de af zet, export en verwerking van aard beien naar de consument, zoals vers, diepvries en jamfabricage tot uit beelding bracht. Dr. Marinus lichtte deze film regelmatig toe. behalve bij de perioden die in Roelofarendsveen zelf afspeelden, waar natuurlijk de teelt van najaarsaardbeien een voor name plaats innam. Ook de verlading voor export en verzending per KLM- vliegtuig naar Engeland (natuurlijk van Veense aardbeien) was hierin prachtig opgenomen. Een van de mooiste documentaire films op tuin bouwgebied bracht de aanwezigen een leerzame en mooie avond. RIJP WETERING K.A.3. De voorzitter opent op de gebruikelijke wijze en installeert de nieuwe g. a. Een g. a. betekent veel voor de beweging, want hij geeft veilige Richtlijnen aan. De ieuwe g. a. was tevens uitgenodigd Is spreker van deze avond. Hij rak over het belang, dat de bis- op'blijft hechten aan de stand en vakorganisaties volgens de statu ten van de nieuwe Haarlemse syno de. „De taak en betekenis der standorganisaties neemt eerder toe dan af nu hele mensengroepen moe ten teruggevoerd worden tot Chris tus, Die zij verloochend hebben." „De taak der vakorganisaties wint nog belangrijkheid, nu de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie de grote sociale aangelegenheid van de komende jaren is." Daarna gaf hij een uiteenzetting over de sociale rechtvaardigheid volgens de Vasten brief van de Nederlandse bisschop pen van dit jaar. Bizonder bena drukt hij het fundament, waarop deze leer steunt: De christelijke lief de voor de evenmens en voor de ge- meenscha^. „Hebt de gemeenschap lief". „Draagt elkanders lasten, zo zult ge de wet van Christus vervul len." Hij wees ook met nadruk op het grote euvel, dat veel meisjes uit egoistische motieven naar de fabrie ken gaan. Zij geven daardoor hun vrouwelijke roeping prijs, en ver zuimen een edele taak, die zij kun nen vervullen in goede godsdiensti ge gezinnen. Tot slot wees hij op de grote zorg, die de Katholieke Kerk steeds heeft voor de arbeidende stand. Dit blijkt duidelijk uit deze Vastenbrief, die geheel aansluit bij de leer van de grote pauselijke en cyclieken. Fchter, dit alles zijn slechts middelen. Wanneer Christus weer leeft in ieder van ons en in de gemeenschap, dan zal werkelijk een nieuwe en betere maatschappij ont staan. Hierna volgt de bespreking van het winterprogram. Het patroons feest zal gevierd worden met een H. Mis voor de KA..B. en gezamenlijk ontbijt op 13 Nov. Dan volgen in November twee toneel-avonden. Een St. Nicolaasfeest voor de jeugd zal voorbereid worden in overleg met de andere organisaties. In die tijd zal er ook een kaartavond zijn. In Januari zal een jaarvergadering ge houden worden. De voorzitter be looft ook voor de Moeders een bij eenkomst. Hierna volgen enige mededelin gen. De aanschaffing van een vaan del zal voorlopig wel illusie blijven vanwege de hoge kosten. De g. a. vraagt de mening van de leden over de oprichting van een K.A.J. De penn. breekt een lans voor de H. Fa milie. Deze wordt zeer slecht be zocht en dit is jammer, want de pas toor geeft' altijd zeer interessante en leerzame onderrichtingen. De g. a. onderstreept de woorden van de penningm. Willen wij de jongeren in godsdienstige en sociale organisaties hebben, dan moeten de ouderen ze ker het voorbeeld geven. De verga dering was zeer druk bezocht. Vrijdagavond werd in hotel Sister mans een buitengewone ledenverga dering gehouden. Deze verg. werd bijgewoond door de alg. voorz. De zaal was kwistig versierd, ter wijl voor de bestuurstafel 5 grote bloemstukken waren geplaatst; een Haarlemse pianist en accordeonist waren mede aanwezig. De voorz., de heer C. J. van Til, opent deze 212e vergadering der afd. Hij achtte deze vergadering nodig ter herdenking van het 70-jarig be staan der vereniging. Een hoopvolle mededeling is, dat de export de 65 millioen is gepasseerd en dat de openstelling voor Duitsland een bres in het surplus brengt. Hopeloos is de beslissing van de minister, die de uitspraak van het vak naast zich heeft neergelegd; niet wij leiden doch de ambtena ren leiden, ons rechtuit naar de gevangenis. Wij mogen niet rusten, voordat aan deze Russische toe standen een einde komt. Bij de ingekomen stukken wordt medegedeeld, dat de H.P.-club ƒ475 heeft aangeboden ter verfraaiing van de demonstratietuin, waarvoor har telijk dank wordt gezegd. Bij punt 5. voorstellen voor de Al gemene Vergadering heeft de heer Murk een ernstig voorstel: onze or ganisatie is in de positie gekomen, dat we marionetten van het B.V.S. zijn geworden. Ons prestige is ge schaad en de laatste tik is de zwaar ste. We moeten onze ruggegraat to nen en de leden, aangewezen in het bestuur van de B.V.S. beduiden, dat ze onvoorwaardelijk zich hebben te rug te trekken; bij niet voldoening wil spr. sancties toepassen en ze royeren. Spr. wit dit voorste] als het aangenomen is ter kennis brengen van het h. b. en de zusterafdelingen uitnodigen, ons te steunen. Over deze ingrijpende maatregel wordt fel gediscussieerd; de voorz. wil niet verder gaan, dan de wense lijkheid uitspreken en waar de heer Murk dat niet wenst, komt zijn voor stel in stemming en wordt verworpen met 7 voor en 75 tegen. In de vacature van het h. b. wor den candidaat gesteld de heren Ant. v d. Meer, te Noordwijk en De Vroomen uit Lisse. Bij monde van de heer A. H. Staats wordt de kas in orde ver klaard 'n inhoud hebbend per 31 De cember 1948 van 1501.49. Hiermede was het zakelijke af. Hierna werd het woord gevoerd dooi de hee C. J. van Til, de alg. voorzitter, die mede als burgemeester der gemeente sprak, door de heer W. Jonkheer, oud-voorzitter en de se cretaris. Vervolgens werden mooie films, op de cultuur betrekking hebbende, vertoond. Er werd een collecte ge hóuden voor de militairen in Indië, die 70 opbracht. Er werden platen gedraaid, die betrekking hadden op het 60-jarig jubileum der afd.. Vervolgens werden 5 leden op het podium geroepen, die max. 3 minuten mochten spreken over een bepaald onderwerp. 1. B. van Saase: Van hoedendoos tot hertenkamp. 2. A. H. Staats: waarom gebrui ken de Eskimo's geen bo.len? 3. J. van Waveren: het nut en de noodzakelijkheid van ambtenaren. 4. A. de Groot, waarom maken we zo weinig gebruik van de charme der vrouw in ons vak? 5. W. A F. Murk: wilt u ons eens vertellen wat u denkt als we bij hyacinthen, in plaats van naphtali- ne, oude jenever zouden gebruiken. De 1ste priis werd toegekend aan de heer Murk, de 2e aan de heer Ik heb lange tijd ge dacht dat onze fiets vol maakt was. In de zin namelijk dat er niets meer aan te verbeteren viel, en dat ze haar de finitieve vorm had be reikt. Zo als eeuwen oude gebruiksvoorwer pen. een hamer, bijl, spa de of sikkel hun uitein delijke onveranderlijke vorm-evenwicht verkre gen. Maar nu komt het bewijs, dat onze fiets nog voldoende chaos in zich draagt om een re volutie te ondergaan! Verleidelijk fluistert men ons in het oor: „Wat is het heerlijkste van het fietsen? Als je met de de wind in ae rug van een heuvel afrijdt! En dat kun je nu altijd heb ben. Geen zwaar trappen meer tegen de wind in. geen moeizaam tegen de oogten opworstelen. Al leen maar voortdrijven als op de vleugelen van de wind Dit wonder wordt be werkt door de hulpmotor. De fabrieken voor hulp motoren aan de rijwielen verrijzen als paddestoelen. Van der Heem maakte de ..Solex" en Waldorp In strumenten fabriceerde de Mosquito". Nu komt ook de moto'-enfabriek ..Plu vier" met de aankondiging dat ze zich op de vervaar diging van rijwielmotoren gaat overschakelen. Als nummer vier komt de mo- torrijwielenfabriek Kap- teyn" in Arnhem, die reeds met de productie van hulp motoren is begonnen Ook is er reeds een vijfde on derneming in de maak de naam wordt nog geheim gehouden die met een kapitaal van 2.000.000 gul den gaat beginnen. Zeventig jaar geleden... Omstreeks 1878 ver scheen de eerste fiets, het was een wonderlijke ma chine: een heel groot wiel voor. een heel klein wiel achter, daar tussen een za- deltje, en aan weerskanten twee beugels, welke een jonge man met ziin voeten in een draaiende beweging bracht. burgerrecht. Het duurde intussen nog jaren, voor dat het stalen tweelingrad zich feitelijk bij ons had ingeburgerd, zich had ont worsteld aan dat stadium zijner wordingsgeschiede nis waarin het slechts door zeer koene, althans zeer ondernemende mannen werd bestegen. Zolang het nog zo'n hoog gevaarte was bleef het weinig beter dan een curiositeit, een stuk speelgoed voor roekeloze knapen en gymnasten. Werkelijk populair werd de fiets pas toen men in Altijd vóór de wind en heuvel-at - Het trappen wordt overbodig - Als op de vleugelen van de wind Aanvankelijk heette de fiets ..Velocipéde" en het is zeer te betreuren, dat de naam van haar eerste berijder helaas onbekend is gebleven. Jammer ge noeg, want deze eerste wielrijder in Nederland - deze zonderlinge waag hals, baanbreker held, die niet schroomde als een kunstenmaker verdiende eigenlijk een standbeeld. De ..Velocipéde" kreeg la ter de naam van rijwiel d.w.z. alleen in wetsbepa lingen. in opschriften als ..rijwielhersteller" en der gelijke, in de gewone taal verkreeg het woord fiets Engeland de passende vorm had uitgebalanceerd: een bevallige, handelbare machine, even zacht als snel op luchtbanden voort- zwevend. Hoe ontbeerlijk ons de fiets werd bleek in de be zettingstijd toen de Duit sers ze in beslag namen of toen bandengebrek ze bijna onbruikbaar maak ten. De fiets neemt een grote plaats in ons leven in. mannen en vrouwen maken er gelijkelijk ge bruik van. Ze droeg veel bij tot de emancipatie van de vrouw. Wat vroeger al leen op het ijs mogelijk was. namelijk dat zowel het mannelijke als het vrouwelijk deel der bevol king zich gelijkelijk voort bewoog per schaats, dat gebeurde nu met de fiets. Meisjes en vrouwen ver braken de tyrannie van fatsoen en betamelijkheid het „allemaal op de fiets werd werkelijkheid. De grote verandering. En nu komt dus de grote verandering, die de fiets zonder lichamelijke kracht inspanning zal doen voort bewegen. De hulpmotor. Voor duizenden in den lande, die vóór hun dag taak begint eerst ettelijke kilometers moeizaam trap pend per fiets moesten af leggen, komt nu de bevrij ding. Voor enkele centen benzine en het gemoder niseerde vervoermiddel is klaar. Men heeft berekend, dat er in ons land in elk uur van de dag en van de nacht per fiets niet min der dan 4 millioen ton laadvermogen één kilome ter wordt verplaatst. Dat zal straks nog enorm toe nemen als we allemaal zo'n hulpmotortje aan onze fiets hebben hangen. En hoe heerlijk zal het zijn, als in de vacantie^ijd overal, in veld en hei en m de bossen, de vervelen de stilte ve'broken zal worden door het bedrijvig tuffen van honderden nulp-motoren... ..Menig moe man". oud en ver grijsd op z'n ouderwetse fiets zal misschien met bevrediging (en met Said- jah uit de Max Ha velaar") zeggen: „Ik zal het niet horen!" Staats. Vervolgens werden 2x5 vragen gesteld aan de kwekers en evenveel aan de exporteurs (2x5 personen); spreektijd 15 sec. Hierna was de rondvraag, waarna te rond 1 uur het feest in de zaal werd besloten doch in de koffieka mer van hotel Sistermans nog een poos werd vóórt gezet. Hillegom heeft haar 70-jarig jubi leum bescheiden, maar heerlijk ge vierd Geschenk. De H. P.-club heeft aan de gemeente aangeboden het le veren en plaatsen van banken in alle plantsoenen, welke aanbieding onder dank is aanvaard. KATWIJK GEMEENTERAAD. Bij de rondvraag beantwoordde de voorzitter nog de volgende vra gen: Wat de bouw van een Sanato rium aan de N. Duinweg betreft zij vermeld dat in 1938 een terrein aan de N. Duinweg groot pl.m. 6 H A. verkocht is aan een Stichting voor de bouw van een Sanatorium voor aanvankelijk 150 patiënten; dit zou later uitgebreid kunnen worden tot 140 patiënten Doordat de oorlog er tussen kwam is de bouw niet door gegaan. Sinds 1938 is in de algeme ne toestand heel wat verandering gekomen voor al in de behoefte voor woningbouw. Het terrein aan het Witte Hek is ten enenmale onvol doende. Gezocht moet dus worden in de richting Katwijk aan den Rijn zonder d«_ tuinbouwgronden te scha den. Op suggestie van Ged- Staten is een besprekmg gaande met bo vengenoemde Stichting tot weder- terugname van deze grond, daar de Stichting in Leidschendam intussen gebouwd heeft. Zodra B. en W. over Gisteravond vergaderde de raad van Zoeterwoude. Bericht van ver hindering is ingekomen van de heer W. Tijssen. Ingekomen is een adres van de R K. Middenstandsvereniging „De Hanze" inzake de aanbesteding van de restauratie van de Ned. Hervorm de kerk. Voor deze aanbesteding zijn drie niet-katholieke aannemers uit genodigd. Is het juist, zo luidt het adres, dat voor dit werk, dat door het Rijk, de Provincie en de gemeente gesubsidieerd wordt, geen openbare anabesteding is gehouden of dat bij een onderhandse aanbesteding ook geen katholieke aannemers gevraagd zijn. Verder wordt gevraagd bij de aanbesteding van de gemeentetoren een andere gedragslijn te volgen. De voorzitter deelt mede, dat het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met name Monu mentenzorg de gunning aan zich houdt. B. en W. hebben zich nu met een zestal vragen tot de Kerkvoogdij gewend. Het adres is eerst 25 Octo ber ingekomen, zodat op de eerstvol gende vergadering verdere medede lingen zullen gedaan »worden. De voorz. deelt o.m. mede, dat tot tijdelijk hoofd aan de O. L. School benoemd is de heer P. C. Sandee te Leiden. Van het districtshoofd van de P. T.T. is bericht ontvangen, dat aan de 10 aanvragen aan de Vlietweg tot aansluiting telefoon dit jaar nog niet voldaan kan worden. De nodige 1000 M. hoofdkabel en 110 M. aansluitka- bel kan eerst in 1950 beschikbaar ge steld worden. Tot gemeentewerkman isr thans de finitief benoemd Chr. C. Rotteveel. De nieuwbenoemde gemeente-ont vanger, de heer J. Cornelisse, legde de vereiste eden af en werd door de voorz. gelukgewenst. Verlaging electriciteits-tarieven. De gemeente Leiden biedt nieuwe overeenkomsten aan inzake levering van gas en electriciteit, welke dezelf de tarieven inhouden als voor Lei den. Deze overeenkomst zal dan ech ter, thans 10 jaar lopende tot 25 jaar, verlengd moeten worden. De voorz. noemt de voordelen, die geboden wor den n.L de volgende verlagingen en kel tarief: eerste kwantum van 27 22 ets., 2e kwantum 231814, vol gende 20H15H ets. Voor dubbel meters wordt het verlaagd tarief voor 141411J4 en van de straatverlich ting van 6\4 nu 5]4 ets. De gasprijs op 12 ets gecontrac teerd, werd reeds op 10 ets. berekend, zodat dit geen verandering zal ge ven. Zonder besprekingen wordt het voorstel met alg. stemmen aangeno men. Aan de bewaarschool Schenkelweg wordt in het tekort van ƒ350.— een subsidie van ƒ200.— gegeven, n.l. 40 maal 5. Nuttige handwerken. Op het verzoek van de St. Bernar- dusschool betreffende aanstelling van een vakonderwijzeres voor nuttige handwerken en het voorstel van B. en W. tot afwijzing, in de vorige ver gadering op verzoek van de R.K. frac tie aangehouden, moest nu beslist worden. De heer Schinkel zegt, dat er om standigheden zijn die, waren wij be kend geweest, van invloed op het rapport van de Inspecteur geweest zouden zjjn. Bij onderzoek is geble ken dat er, zoals de inspecteur rap porteerde, wel twee bevoegde vak onderwijzeressen aan de school ver bonden zijn, maar dat een dezer door oorstoornis dit onderwijs niet geven kan. Spr. somt nu de moeilijkheden op die nu ontstaan, o.a. dat een klas kleine kinderen nu 1\4 uur vroeger naar huis moet en nu zonder gelei de van groteren langs de drukke straatweg moet gaan en dat het on derwijs ook onvoldoende is. Dè voorz. zegt, dat het adres op deze motieven de subsidie niet ge vraagd heeft. De nieuwe vakonder wijzeres is per 1 Sept. reeds aange steld en kan, zo meent de voorz., wel uit art. 101 bekostigd worden. De raad zal nu moeten beslissen op de gronden waarop het verzoek is ge daan, dus volgens het daaruit ge volgde rapport van de Inspecteur. Be sluit de Raad in strijd met dit rap port, dan zullen G. S. zeker bezwaar maken. De heren Schinkel en van der Vel den blijven aandringen op het verle nen van de subbsidie. De voorz. geeft in overweging het verzoek op de nieu we motieven in te dienen. De heer Schinkel verwacht, dat de Inspecteur dan ook een gunstig rapport zal ge ven. Met alg. stemmen wordt net voorstel van B. en W. tot afwijzing aangenomen. Uitbreiding school Schenkelweg. Van het R.K. Schoolbestuur Schenkelweg is een verzoek ingeko men tot uitbreiding der school. B. en W. stellen voor gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een lokaal achter het reeds bijgebouwde, waarop t.z.t. dan twee lokalen opge bouwd kunnen worden en in 1950 te trachten met spoed tot deze bouw over te gaan, omdat zulks noodzake lijk is. Öm in de dringende behoefte te voorzien stellen B. en W. voor nu reeds een lokaal van de O. L. School ter beschikking te stellen voor han denarbeid van de V G.L.O.-school. Aange-^en. Tot fd der O. L. School wordt, na geh me zitting, gekozen de heer H. J. Kouw te Gorinchem. B. en W. stellen voor het nieuwe weggedeelte van de Dorpstraat tot de korte Miening te noemen Nieuwe Provinciale weg en de nieuwe weg vanaf Schenkelweg tot Stompwijk Nieuwe Stompwijkse weg. De heer van der Ploeg zou het leuk vinden als de Raad daar nog eens over na kon depken. Hiertoe werd besloten. De grond in de Loethe wordt ver huurd aan W. J. de Jong voor 50. per jaar. De heer van der Ploeg vraagt be schermende bepalingen voor de Sport vereniging. Bij de rondvraag verzocht de heer Dorrepaal aan de Ned. Spoorwegen aan de onbewaakte overweg flikker lichten te plaatsen. De voorz. zegt, dat, nu in verband met het plaat sen van ex schakel-station besprekin gen plaats hebben over deze zaak zal gesproken worden. De heer van der Ploeg zegt niet tevreden te zijn met het antwoord van de opzichter van de Prov. Water staat als zou de Miening niet te rond liggen. Bij gladheid is het er zeker gevaarlijk. De heer Onderwater is ook van mening, dat de weg aan de kant te veel afloopt. De voorz. zal opnieuw deze zaak bespreken. meer en definitieve gegevens be schikken zullen deze worden mede gedeeld. Zo zacht als een lam. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter dat in over leg met de P.T.T. bij de E. A. Bor- gerstraat, bij de Ten Brittenstraat en bij „Het Witte Hek" een brieven bus zal worden geplaatst. In verband met een uitlating van Mr. v. d. Plas dat Minister Lieftinck ten opzichte van de oorlogsslachtoffers zo hard is als een steenrots merkt de heer Haasnoot op, dat z.i. Min. Lieftinck voor deze slachtoffers is zo zacht als een lam en zo zoet als een kind. De heer Pronk vraagt naar de trap aan het P.H. Kanaal. De voorz. zal er de Dir v. Gemeentewerken nog eens aan herinneren Vervolgens een vraag of de bomen bij de Sandtlaan, nabij de brug, niet gerooid kunnen worden. Dit zal spoedig gebeuren, zegt de voorzitter. KATWIJK AAN DEN RIJN Winkelweek. Er is een voorlo pig comité ter voorbereiding van de Winkelweek gevormd, bestaande uit de heren A A. van den Anker Jac.z., P. Rietveld, A. Noort, P. van Kam pen, J. Muller en A. Wassenaar. LISSE Groene Kruis. Uit het jaarver slag bleek, dat er 92 patiënten wer den bezocht met 3071 bezoeken. Het aantal zuigelingen bedroeg 476 met 3149 consulten in 52 zittingen. Aan de moedercursus werden door 13 personen deelgenomen. De T B.C.- afdeling bezocht 89 gezinnen met 89 patiënten, sanatoriumverpleging 6 Datienten, ziekenhuispatiënten 2; kindertehuizen 1 en gezinsverple ging 1. Het jaar 19b8 sloot met een nadelig saldo van f 984,56 voor het magazijn; een nadelig saldo van 804,45 voor het consultatiebureau: een voordelig saldo van 1233,95 voor de algemene afdeling en een voordelig saldo van 763,voor de afdeling T.B.C. De contributie werd verhoogd en vastgesteld op 5,per gezin. De aftr. bestuurs leden Th. Ruys Jr., J. M. van Dijk en J. Zaneveld werden herkozen. In de plaats van D. Schaap is tot ma gazijnmeester benoemd mevr. Op- pelaar. NOORD WIJKERHOUT Vomo. Tot definitief bestuur van de Ver. „Voor onze militairen overzee" zijn gekozen de heren P. van Amsterdam, J. den Elzen, J. v. d. Eist, P. v. d. Zwart, Gré Wessels, J. Schenk en P. Warmerdam. Bridgeclub „Het Juiste Bod". Uitslag 4e wedstrijd onderlinge Pa rencompetitie, gespeeld Maandag 24 October 1949: 1. ZoetendaalVer min 101 p.; 2-3. KoelewijnC. de Winter, 83^ p.; 2-3 Schreurs—J. v. d. Oetelaar 83^ p.; 4. Mej. Koster M. v. d. Oetelaar 82 p.; 5-6 de Haas C. Koster, 77*4 p.; 5-6 Beke R.uigrok 1VA P-; 7. Van Noortvan Noort 77 p.; 8. v. Galenv. d. Burg 76y. p.; 9. v. Karr/penA. Brama, 73p.; 10 Echtpaar v. d. Burg 70^ p.; 11. Mej. ZoetendaalP. Brama 67 p.; 12. KapteinW. v. d. Oetelaar 66p.; 13-14 Broekhofvan Nes 64 o.; 13-14. van Wieringenvan Aken 64 p.; 15. Echtpaar Kroon 56 p.; 16. P. Kostervan Schaik 5A]4 p. Personalia. De heer Jac Th. J. Bissels, adjunct-commies 2e kl. ter secretarie, afd. Financiën, alhier, is benoemd tot adjunct-commies le kl. ter secretarie van de gemeente IJsselstein. De eerste steen voor de nieuwe gebouwen van de veiling te Berkel is dezer dagen «oor mevr. Havenaar --Bos, weduwe van de in 1948 over leden voorz. dezer veiling, gelegd. De gebouwen zullen omvatten de groen ten- en bloemenverkoopafdelingen tevens nederzetruimte, kantoren en cant ine. De B.N.S. te Voorhout bestaat 25 jaar. Donderdag is dit feest in huise lijke kring op wat intieme wijze ge vierd. Een uitnodiging om de 2e dag mee te maken hebben wij gaarne aanvaard. De dag werd ingezet met een plechtige Hoogmis, gecelebreerd door oud-rector van Laarschot, met as sistentie van de beide kapelaans der parochie. Gezongen werd de Missa populi, van Hubert Cuypers. Hierna had de herdenkingsbijeen komst plaats. Onder de aanwezigen merkten we op burgemeester de Graaff en echtgenote, dokter Bots en echtgenote, oud-rector van Laarschot, oud-rector v. d. Griendt en vele oud- leraren met hun dames. Deze bijeenkomst werd geopend door broeder Anselmus met een wel komstwoord, waarna door de Broe ders Hyacinthus, Lambertus en Heru- bertus, onder pianobegeleiding door Broeder Thomas, een feestlied op de B.N.S. werd gezongen. Het hoogtepunt was wel de opvoe ring van de Revue, getiteld „25 Jaar B.N.S." in 7 episoden. Ook een matrozenkoor uit de leer lingen had de volle aandacht. Hierna trad als eerste spreker op drs. Bots, die de broeders feliciteer de met dit jubileum. Hij was de tolk der ouders, door de broeders harte lijk dank te zeggen voor de vele goe de zorgen aan hun jongens besteed. Namens velen bood hij aan broeder- overste een belangrijke feestgave aan, onder couvert, met een reusachtig album, bevattende de namen der vele schenkers. Namens de oud-leraren sprak de heer v. d. Drift enige woorden van gelukwens, en namens de leerlingen der L.W.S., de heer Theo Mourits. Broeder-overste sprak een dank woord. Een speciaal woord van waar dering had hij voor dokter Bots, die eveneens een jubileum vierde, n.l. dat hij 25 jaar de huisarts van het huis is. Kippen-diefstal. Woensdagavond werd bij de heer L. op de Rijnsbur- gerweg, het kippenhok leeg gehaald. 5 Kippen werden gestolen, waarvan er een waarschijnlijk was ontsnapt, want deze werd de andere morgen in een weiland teruggevonden. Blijkbaar vonden de dieven het nog niet ge noeg; want zij hadden de brutaliteit, Donderdagavond pl.m. 8 uur nog eens terug te komen, om een haan, welke in een kist in de schuur was opgesloten, ook maar mee te ne men. Past dus goed op uw kippen! Huisvuil In verband met het feest van Allerheiligen, zal niet op Dinsdag maar op Woensdag 2 Nov. het huisvuil worden opgehaald. K.A.B. In het parochiehuis, werd door de heer Weusten, hoofd der Mulo school te Sassenheim, op de eerste der 4 culturele avonden, welke door de KAB zijn belegd, een werp „Het kind en zijn opvoeders" inleiding gehouden over het onder- De voorzitter heette speciaal de in leider en burgemeester de Graaff en mevrouw welkom, en richtte een ernstig verwijt tot de afwezigen, om dat deze hun plicht als KAB-lid niet begrijpen. Uitvoerig behandelde de inleider de taak van ouders, Kerk en school bij de opvoeding, en hoe bij het kind een grote Godsliefde moet aange wakkerd worden, en een behoefte aan gebed. Juist dit laatste is een probleem, omdat bij de kinderen weinig animo tot bidden aanwezig is.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8