„Zuivering'' in Polen Resultaten na drie maanden georganiseerd crediet verlenen ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Poolse onderministers gearresteerd Ten minste drie Poolse ondermi nisters zijn gearresteerd in het ka der van een grote zuivering, aldus meldt Reuters correspondent uit Warschau. Verder is een groot aan tal ambtenaren van alle rangen ont slagen. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn in alle staatsdepartementen ge nomen en in het bijzonder wordt nauwlettend erop toegezien, dat het departement van buitenlandse han del de grootste geheimzinnigheid in acht neemt over de industriële pro ductie en de economische vooruit gang. Deze maatregelen volgen op het proces-Rajk, waarin beweerd werd, dat over geheel Oost-Europa een spionnagenet ligt, en op de dood straf, die onlangs is uitgesproken over twee Poolse importeurs, die voor Zweedse exportfirma's gehan deld zouden hebben. Zij zouden de tails over de productie van 60 Pool se staatsondernemingen naar het buitenland gezonden hebben. Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Londen zijn de drie ge arresteerde onderministers Kowa- zewski van landbouw, Borout van bosbeheer en Kochanowicz, de on derminister van arbeid. Zij waren alle drie voormalige leden van de Poolse socialistische partij, die een fusie met de communisten heeft aan gegaan. De slachtoffers van deze zuivering schijnen te zijn onder hen, die lange tijd in Westelijke landen vertoefd hebben en die geacht worden sym pathiek te staan tegenover de na tionalistische houding van de vroe gere vice-premier Gomulka, die vo rige zomer is afgezet wegens me ningsverschil met de Kominform over de kwestie Tito. De zuivering wordt uitgevoerd met de gebruikelijke Poolse doelma tigheid en zonder dat een atmosfeer van geweld of onrust wordt gescha pen, aldus meldt Reuters diploma tieke correspondent. Massa-arrestaties in Bulgarije Het Joegoslavische regeringsblad „Borba" schrijft, -dat in Bulgarije massa-arrestaties verricht zijn. On der de gearresteerden zouden zich 200 leden der communistische partij en verschillende gewezen ministers bevinden. In Bulgarije zou een „wijd vertakte verzetsbeweging tegen de door de Kominform overheerste re- geringspolitiek" bestaan. De arresta ties worden in verband gebracht met ae vroegere Bulgaarse vice-president Kostof, wiens berechting volgens een eerdere verklaring van het blad spoe dig te Sofia zal plaats hebben. Het proces zou ten doel hebben ,.in alle kringen gehoorde protesten te smo ren en personen, die sympathiek te genover ons land staan en de door Moskou gedicteerde politiek veroor delen, te intimideren of te elimine ren". In Pleven alleen zouden zich 2.000 politieke gevangenen bevinden. Het blad noemt voorts een reeks ge arresteerde vroegere regeringsfunc tionarissen, onder wie de reeds eer der vermelde gewezen ministers Stepanof, Sekelarof en Koenin. Te Djobroedja zouden vier nieuwe con centratiekampen in gebruik genomen zijn. De admiraal en de B.-36 Het ontslag van de Amerikaanse admiraal Louis Denfield blijkt een hele strijd tot achtergrond te heb ben. Een strijd tussen de leiders van leger en luchtmacht, waarbij het ging over de vraag of de stootkracht van de Amerikaanse luchtmacht in hoofdzaak op de „B-36"-bommen- werper, met zijn grote vliegbereik zou zijn gebaseerd, of dat de voor keur moest worden gegeven aan het bouwen van zeer grote vliegdek schepen (tot afmetingen van 65,000 ton), welke in oorlogstijd zouden moeten worden gebruikt als drijven de bases, welke zo dicht mogelijk onder de vijandelijke kusten zouden moeten worden gebracht, opdat van daaruit het vijandelijke gebied zou kunnen worden gebombardeerd. Deze strijd schijnt nu door de bom menwerper te zijn gewonnen en ad miraal Denfield is er het slachtoffer van geworden. WET TOEWIJZING BEWAPENINGSGELDEN. President Truman heeft de wet ondertekend, waarin toewijzingen zijn vastgesteld voor de bewapening van de landen van het Noord-Atlan tisch Pact en zes andere landen tot een bedrag van 1.314.000.000 rollar. 19 October werd deze wet door het Congres aangenomen en ter onderte kening naar Truman gezonden. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van vliegtuigen, tanks, kanonnen en andere militaire uitrus ting om de verdediging van de be trokken landen te versterken. 1 Mil- lioen dollar van het bedrag is vooj* de landen van het Atlantisch Pact be stemd, 211.370,000 dollar voor Grie kenland en Turkije. De totale toe- wijzingswet beloopt een bedrag 1,6 milliard dollar, omdat hierin enkele andere toewijzingen voor de V.S. zelf zijn begrepen. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR DEENSE ZUSTERS Kort voor het einde van de oorlog, in het voorjaar van 1945, werd Ka tholiek Denemarken door een tra gisch ongeluk getroffen. De grote meisjesschool van de Zusters van St. Joseph in Kopenhagen, de Jeanne d'Arck-school, werd door een nood lottige vergissing van de geallieerde vliegers gebombardeerd. De school werd volkomen vernield. Meer dan honderd kinderen en elf zusters kwa men daarbij om het leven. Het ver lies trof de zusters dubbel zwaar, omdat zij wegens personeelsgebrek niet in staat waren, de school weer op te bouwen. De sluiting der school betekent ook voor Katholiek Dene marken een zeer groot verlies. Bij de reddingspogingen in de brandende school waren de zusters ware heldin nen. Het Carnegie-fonds heeft thans deze pogingen beloond. De verschil lende zusters, die in het rapport van het Carnegie-fonds worden genoemd, namen op waarlijk heroïsche wijze aan het reddingswerk deel, zodat zij de hoogste onderscheiding van het fonds waardig zijn. Daar echter de orderegel de zusters verbiedt per soonlijke onderscheidingen te aan vaarden, heeft het Carnegie-fonds voor de eerste maal en waarschijn lijk voor de laatste maal in zijn ge schiedenis een bijzondere gouden me daille laten slaan. Deze medaille zal binnenkort door de Deense minister van Buitenlandse Zaken en de Ame rikaanse gezant, als vertegenwoordi ger van het Carnegie-fonds, aan de Congregatie van de Zusters van St. Joseph worden aangeboden. HET BEZOEK VAN HOFFMAN AAN EUROPA De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Europa verklaard, dat hij niet naar Europa ging „om een politiek van straffe maatregelen aan te kondigen, of om druk op de Marshall 'anden uit te oefenen". Zo als bekend werd in Washington ge zegd, dat Hoffman voornemens was de Marshall-landen te waarschuwen, dat er misschien geen derde toewij zing voor de Europese hulpverlening zou gedaan worden, wanneer deze landen hun beloften van wederzijdse hulpverlening door opheffing van de handelsbelemmeringen en de beta lingsmoeilijkheden niet zouden nako men. f^EZER DAGEN verscheen van de Stichting Financierings instituut Detailhandel Rijnland te Leiden een verslag over de resultaten van de eerste drie maanden, waarin het instituut heeft gewerkt. Behalve enige cri- tiek op meest door onwetend heid begane kleine misstap jes, heeft de samensteller, de heer J. A. van Zanten, directeur van de Gem. Volkscredietbank, een optimistisch geluid laten ho ren over de groei van deze instel ling. Enige bewerkte gegevens uit dit verslag laten wij hier vol gen. In drie maanden werden 819 aan vragen voor een totaal bedrag van 157.002.20 gedaan. Daarvan waren er op 30 Sept. 1.1. nog 101 in behande ling voor 22.364.27. Ingetrokken werden 139 aanvragen voor 26.763.95, afgewezen 99 voor 18.908.30 en toegestaan 471 voor een totaalbedrag van 85 905.28. Het gro te aantal ingetrokken en afgewezen aanvragen wijst uit dat in vele ge vallen lichtvaardig om crediet ver zocht werd. Het aantal deelnemende winkeliers bedraagt momenteel 112, waarvan er 65 in Leiden woonachtig zijn. De rest komt uit de buiten-gemeenten. Na dat op 1 Juli 1.1. met 20 deelnemers werd begonnen ter gelegenheid waarvan wij een beschouwing wijd den aan het doel van deze Stichting is het aantal deelnemers gestadig uitgegroeid. Nieuwe deelnemers kun nen zich nog aanmelden. Het entree geld wordt per 1 Jan. a.s. vap 25. tot 50.verhoogd, wat billijk is ten opzichte van de beginners, die de spits afbeten. Organisatorisch is al les thans gereed om uitbreiding mo gelijk te maken. Fouten Vrij uitvoerig is de samensteller over de verkeerde practijken vaak uit onwetendheid die in de afge lopen maanden zijn geconstateerd. Het Instituut is opgericht om exces sen van afbetaling zoals vóór de oorlog te voorkomen. De aange sloten winkeliers moeten dus niet de nadruk gaan leggen op het afbetalen en zeker niet in deze geest gaan ad verteren. Wel mag een opschrift in de winkel opgehangen worden, luidend „Aangesloten bij het Financierings instituut Detailhandel Rijnland". Ook in reclames mag dit opschrift gebe zigd worden. Andere fouten zijn het verkopen tegen een hogere prijs wanneer de winkelier bemerkt dat het geen con tant-klant geldt, het te veel verko pen van luxe goederen aan onvol doende credietwaardigen, verkoop aan minderjarigen wier vader daarvoor verantwoordelijk is le vering aan gehuwde vrouwen, zonder de echtgenoot in de transactie te ken nen. Dit zijn alle echter meest inciden tele fouten, welke niet de indruk mogen wekken dat ze algemeen voorkomen. Het gros der aangesloten winkeliers begrijpt terdege de aard en het belang van dit Instituut en handelt daarom op de gewenste en voorgeschreven wijze. In dit verslag wordt voorts mede gedeeld dat de looptijd der credie- ten verschillend is, zelfs tot 2 jaar en desnoods nog iets langer. Belangrijk is ook, dat waardebon nen beschikbaar gesteld zullen wor den, voor het doen van kleine aan kopen, zoals schoeisel, kleding e.d. Bezwaren en onkosten. Verschillende winkeliers waren aanvankelijk bevreesd, dat hun cliën ten liever niet via het Instituut zou den kopen. Wanneer hij hen wijst op de zakelijke kant en het bonafide ka rakter van de aangesloten zaken, zullen de cliënten over het algemeen weinig bezwaren maken. Een antwoord op de vraag, wat voor de cliënt de onkosten zijn, is moeilijk te geven. De rente voor het beschikbaar gestelde bedrag bedraagt 4%, waarbij nog exentuele admi nistratiekosten komen. Credietgeving is nu eenmaal niet goedkoop. De kos ten voor de cliënten blijven echter aanmerkelijk beneden het maximum, dat door de Minister van Econ. Za ken in zijn Pfijsbeschikking van 27 Juli 1948 voor de Termijnbetaling is vastgesteld. GEZINSAVOND K. A. B. In de dekenale parochie. Donderdag hield de parochiële K. A. B. van de dekenale parochie haar eerste gezinsavond in het Ant. Club huis. In een tot de uiterste hoeken gevulde zaal opende de voorzitter van de contact-commissie.de heer J. Snelderwaard, deze avond, waarna het strijdlied gezongen werd. Daar na werd 'n programma van elk wat wils in vlug tempo uitgevoerd, waar aan medewerkten 5 jeugdige accor- dionnisten, o. 1. v. de heer J. Gor dijn, het hawaiian-ensemble „The Maouri Islanders", o.l.v. de heer J. Smit, het K.A.B.-toneel, dat 'n op voering gaf van „De bruidegom zoekt zijn trouwboekje" en „Storm in 'n glas water", en tenslotte 'n deel van de K.A.B. Symphonie, Ook onder leiding van de heer J. Gordijn. Alle medewerkenden hebben bij wat ze ten gehore brachten, veel succes geoogst. Ook was een spreker ingelast, om daardoor het peil van deze avonden op te voeren zoals het K.A.B.-be- stuur dit voor ogen stond. Op deze avond sprak luit -kol. van 't Hof over „de zin van het leven." Een aandachtig gehoor en een flink ap plaus beloonde de spreker, waarmee tevens is aangetoond dat de bezoe kers niet alleen komen voor een avond van vermaak, doch ook een goede spreker weten te waarderen. Alles bijeen 'n zeer geslaagde avond waarop de medewerkenden en de be zoekers met genoegen zullen terug zien. Jammer is echter dat ook nu weer de zaal te klein was, waardoor 'n groot aantal van de leden en huis genoten geen plaats konden vinden en derhalve voor niets waren geko men. De comm. betreurt dit ten zeerste en hoopt dat het K.A.B. bestuur in deze 'n weg zal weten te vinden om aan deze ongewenste toestand een eind te maken en dat alle genodig den dan van 'n plaats verzekerd zijn. EERSTE CONTACT-AVOND E.H.B.O.-RAAD In de grote Burohtzaal hield gis teravond de E.H.B.O.-Raad zijn eer ste contactavond en gezien de op komst (de zaal was totaal uitver kocht) en het gebodene, mogen wij gerust spreken over een overweldi gend succes. De voorzitter, de heer P. Agema, opende met een kort inleidend woord zich speciaal richtend tot de nu tal rijk opgekomen aanwezigen en maak te de opmerking, dat helaas zo veel vuldig wordt gezegd: „Het gaat zo goed met de E.H.B.O., doch dat daar bij wordt vergeten, dat er voor een goed functionneren zeer veel nodig is om het zo nodige materiaal op peil te houden en eventueel aan te vullen. Er komen dagelijks zeer veel on gevallen voor in fabrieken en werk plaatsen, doch nog meer op straat en bij de hulp blijkt vaak, dat deze hulp onvoldoende of onbekwaam wordt verleend. De gevolgen zijn dan meestal nog erger dan de kwaal! Daarom paraat voor elke hulpver lening en in elk huis en kantoor of werkplaats een E.H.B.O.'er. Hulde aan de vele firma's, die het rut van deze instelling inzagen en de talrijke medewerkers door het schenken van prijzen de diverse me dewerkers met een nuttig geschenk huiswarts deden keren. Een meer dan paraat publiek toon de dit ook bij de hersengymnastiek, spraakwaterval en dergelijke en na dat de heer P. v. d. Meer een aller aardigste film had vertoond, wellicht giote propaganda makend voor het flectrisch kokend publiek, was ook het slotwoord van de voorzitter voor ten ieder op zijn plaats, door nog maals alle E.H.B.O.'ers op het hart te drukken, dat alleen door een re gelmatig bezoek aan de oefenavon den, de E.H.B.O.-Raad bij alle voor komende gelegenheden nuttig kan zijn. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctraal-exa- men Nederlands recht: mej. A. L. Cahn te Rotterdam en heren H. Mees te Amsterdam; H. G. van Otter- loo te Den Haag en A. van Rijcke- vorsel van Kessel te St. Oedenrode, candiidaatsexamen Klassieke taal- en leterkunde: de heer H. A. van Dijk te Rotterdam; economisch doctoraal- exaxmen Indologie: de heer F. Ouwe hand te Oegstgeest,- taalkundig can- didaatsexamen Indologie: pater S. N. Terpstra te Hoogmade; doctoraal examen geneeskunde: mej. A. G. A. van Spengler te Dordrecht en de heren Th. J. E. v. d. Laan te Katwijk aan Zee en J. C. van Wieringen te Leiden; arts-examen le gedeelte: de heer J. F. van Nes te Leiden; arts examen 2e gedeelte: de heren A. F. A.merica te Wassenaar; M. Boorstra te Heerenveen en H. J. Piso te Lei den. Geslaagd voor het apothekers-as- sisteitsexamen: de dames: A. Baris; S. M. Bogaars; A. Doeden,- A. Kind; G. A. Koote; J. Massink; G. T. A. Meyer; C. M. A. Verkade; B. H. T. Vermeulen; A. L. Waersegers en M. J. Zwart. PROF. MILLER AANVAARDT ZIJN AMBT Prof. dr. Perry Miller, hoogleraar in de Amerikaanse literatuur van de Harvard universiteit, hield gisteren in het Groot-Auditorium van de Leidse Universiteit, bij de aanvaar ding van zijn ambt als gasthoog leraar, zijn inaugurale rede over het onderwerp:: Society and Literature in America. Tentoonstelling Will Tweehuysen Een groot deel van het publiek loopt musea en tentoonstellingszalen voorbij, zodra het verneemt, dat daar moderne werken worden geëxposeerd. Zo raakt het nooit op de hoogte van wat er in onze hedendaagse kunstwe^ reld omgaat. Het was dus een goede gedachte, dat de Moderne Boekhan del, Breestraat hoek Vrouwensteeg, een zaaltje achter haar winkel be schikbaar stelde voor een tentoon stelling van werk van Will. Tweehuy sen. De bezoeker van de zaak loopt even door en bevindt zich van aan gezicht tot aangezicht met het ten toongestelde en het is de bedoeling, op den duur meer jongeren aldus be kendheid te geven. Will Tweehuysen is een modern kunstenaar. Het impressionisme, waar vooral de ouderen onder ons mee zijn opgegroeid, is hem vreemd. En het zijn die ouderen, waaronder steller dezes, die zich moeten omscha kelen op een geheel andere kunst sfeer. Men beloopt daardoor de kans, soms onbillijk te worden tegenover de moderne kunstsfeer. Omdat te vermijden, diene men zich zo onpar tijdig mogelijk over te geven aan wat men ziet. Dan bemerkt men, dat er toch heus wel een en ander valt te waarderen. Tweehuysen tekent in forse con touren en hij zet de kleurvlakken re soluut zonder overgangen tegen el kaar. En beschouwt men dan het ge heel van lijn en kleur, dan blijkt, dat de kleurvlakken uitnemend tegen el kaar zijn afgewogen, dat er composi ties ontstaan, die een gevoel van har monie wekken. Ik zou dit aan ver schillende schilderijen kunnen de monstreren, doch hiertoe ontbreekt helaas de ruimte. Neem b.v. alleen dat Stilleven No. 4: Compositie met groene guitaar. Nu zal men zeggen: Wie heeft er ooit een groene guitaar gezien? Maar daar gaat het niet om. Het werk is een compositie, dus een samenstelling en wel van kleuren. En nu moet men opmerken, hoe mooi de bruine herfst bladen en de paarse bloemen het doen tegen het groen van de gitaar. Het was er niet om te doen, een natura listische verbeelding van de gitaar te geveft, doch uitsluitend, om een mooi kleurengamma te bereiken. Der gelijke opmerkingen kan men bij ver schillende werken maken. Het blijft trouwens altijd nog de vraag, of een bruine gitaar onder een bepaalde be lichting niet groen kan schijnen. Er is in zijn voorstelling van Moe der en kind een grote innigheid. Zijn Stilleven met gebroken- kruik, zijn Compositie met maiskolven, e.a. zijn heus de moeite van aandachtig be kijken woord, van bestuderen, als u wilt. Wie iets aanvoelt van wat schilder bedoelt, komt tot waarde ring. Wie de tekeningen en gouaches bekijkt, wordt getroffen door de vlotte, vaardige hand, waarmee de schilder zijn lijnen over het papier doet buigen en wenden. Daar zit spanning en kracht in. Men kijke naar de nummers 15 en 16. De firma Kriest heeft de tentoon stelling opgeluisterd met bloemstuk ken, of eigenlijk met herfsttakken, waaraan veelkleurige bessen te pronk hangen. Deze sierlijke arran gementen verlevendigen de tentoon stelling op passende wijze. SWIERSTRA. Zondagsdienst huisartsen. jDe Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: De Bruijne Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 nur). WEINIG WIND. Vannacht weinig wind, op en kele plaatsen mist en slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Vrij veel be wolking, maar overwegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtin gen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. tsioscopen Casino. In het pension in de Dulcimerstraat leven gewone mensen Ieder heeft zijn eigen zorgen, zijn eigen aspiraties. Een gepensionneerd man wil met zijn vrouw en dochter ergens in een villa gaan wonen, een jongeman stelt zich voor. dat hij al leen met die dochter gelukkig kan worden, de eigenares van het pen sion voelt zich eerst recht in haar schik, wanneer zij bedrogen wordt door een would be-profeet, die een huikspreker blijkt te zijn Dan wordt plotseling het rustige leventje on derbroken door de arrestatie van de jongeman. Hij wordt van moord be schuldigd. Het gehele huis staat op sielten, de goede naam staat op het spel, de eer komt in het gedrang en ineens is het één groot gezin, dat vecht voor de vrijheid en het leven van één hunner. Over de Dulcimer straat waart de dood. De rust is ver dwenen. spanning en angst zijn er voor in de plaats gekomen. Wij heb ben zelden uit een eenvoudig verhaal zo'n goede en krachtige film zien ge boren worden. Het is film van het beste soort, waarbij sensatie en avon tuur worden afgewisseld door hu mor. Ook de ironie, waarin de En gelsen zo sterk zijn, is overvloedig aanwezig. De bekende acteur Alastair Slijn vertolkt de rol van de spiritist zwendelaar. Een prachtcreatie! Voor 18-jarigen. Luxor. De Weense film „Frego- la", die deze week in dit theater vertoond wordt, is grotendeels een ïhow-film. Over dit genre valt eigen lijk weinig te zeggen. Er zijn men sen, die er een speciale voorkeur voor hebben en andere, die er niets in te waarderen vinden. Wat de show betreft, deze heeft een echt Amerikaans karakter. De montering is groots, maar mist de charme, die men in een Weense film mag ver wachten. Omdat het vervelend zou v/orden anderhalf uur lang naar de dansen van Marika Rökk te kijken, is er nog een stukje speelfilm inge last. Hierin speurt een dame naar de moordenaar van haar verloofde. In Parijs krijgt zij contact met hem, maar op het moment, dat hij een bekentenis tegen haar aflegt, wordt de dame op hem verliefd. Terwilie van het happy end blijkt dan later, dat de heer in kwestie toch de moor denaar niet is. De hele geschiedenis is nogal tamelijk doorzichtig en van spanning is practisch geen sprake. Zodoende blijft alleen de dansshow over, gelardeerd met de nodige lied jes, die voor de liefhebbers de moei te waard zullen zijn. Voor volwasse nen. Lido. „Les Miserables" van Victor Hugo heeft een nieuwe ver filming gekregen door Monopole en gelijk het boek brengt ook deze film een beeld van de verworpenen der maatschappij, wier lot in felle kleu ren wordt geschilderd. We zien hier de jongeman Jean Valjean, die voor het stelen van een brood voor z'n hongerende familie achttien jaren dwangarbeid krijgt, een onmenselijke straf. Hij ziet evenwel kans te ontvluchten, vestigt zich in een klein plaatsje, weet er een industrie te beginnen, die spoe dig tot bloei komt en hij wordt er zelfs burgemeester. Maar zijn vijan den slapen niet. De politie-inspec- teur, die jaloers is op zijn macht, zet hem de voet dwars en als het uitkomt, dat Valjean een ontsnapte galeiboef is, moet hij weer vluch ten. Ook de herbergier, die een aan genomen kind heeft, voor wier lot Valjean zich interesseert, vervolgt hem steeds met zijn chantage, maar Valjean weet zich door alle moei lijkheden heen te slaan. Het meisje, dat hij als dochter heeft aangenomen, is inmiddels gro ter geworden en komt te Parijs in kennis met een jonge revolutionnair, die zij liefheeft. De jongen vecht op de barricades als zij hem in zijn woning wil opzoeken. Dan ver schijnt plotseling haar pleegvader, die het meisje tegen zichzelf wil be schermen. Zij weigert evenwel hem te gehoorzamen en hij slaat haar in het gezicht, de eerste klapSpoe dig heeft hij er spijt van, hij rent naar de barricades en weet daar de gewonde jongeman te redden. Deze jongeman is de zoon van de minis ter van politie, die Valjean als de redder van zijn zoon gratie ver eent. Het huwelijk wordt voltrok ken, maar Valjean is er niet bij. Eerst moest hij afrekenen met de herbergier, die het geluk van het meisje nog in de weg stond, doch zelf raakt Valjean ook gewond en hij sterft, terwijl zijn pleegkind ge lukkig wordt. Voor 18-jarigen keurde de K.F.C. deze film. Trianon heeft van de week „Cass Timbeclane", de geschiedenis van een Amerikaanse rechter, die trouwde met wat men noemt een „gewoon'' meisjes, dat zich niet thuis voelt in de kringen waarin de rech ter verkeert. Het is niet zozeer het standsverschil, want In Amerika wei gert men nu eenmaal een verschil in stand te aanvaarden; het is ook niet het verschil in opvoeding en ontwikkeling, want Lana Turner kan moeilijk anders zijn dan een knappe en geestige vrouw. Neen, het is meer het verschil \an temperament en de drang van de jonge vrouw naar het bruisende leven van de grote stad, die aanleiding geven tot gevaarlijke spanningen in het huwe lijk van Cass Timberlane. De grote stad is echter wel eens amusant, maar ook wreed en na een onaan gename ervaring in New York keert het vrouwtje genezen terug. Het ge geven is ontleend aan een roman van Sinclair Lewis, waarin de psycholo gische ontwikkeling veel beter tot zijn recht kan komen dan in een filmverhaal. Spencer Tracy speelt de rol van de rechter buitengewoon fraai en geeft aan deze film een bijzonder cachet. Voor 18 jarigen. Rex „Voor de strop geboren" is weer eens een sensatie-film, waarin rijkelijk wordt omgesprongen met van hun paard tuimelende ruiters. Dit alles verweven in een spannend West. Daar zijn twee groepen van verhaal, zich afspelend in het Wild mannen die elkaar het leven zuur maken en dat op zeer luidruchtige wijze doen. John Wayne een naam die klinkt als een klok waar het om vuurgevechten gaat is de man die voor de strop geboren schijnt en als de film een climax bereikt inder daad bijna voor de onverkieselijke einde staat. Maar tussen alles in staat nog een aardig meisje. Een film zonder pretenties, in het sen satie-genre niet eens buitengewoon, maar voor jongelui boven 14 jaar) toch wel te genieten. PROPAGANDISTISCHE FILM AVOND VAN DE DIEREN- BESCHERMMING. Veel nieuwe leden gewonnen. Enthousiast en meeslepend, soms heftig bewogen, sprak de heer G. Nieuwenhuizen, dir. van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, gisteravond in de Stadsgehoorzaal voor de Leidse afdeling, over de plaats, die het dier in de samenle ving behoort in te nemen en over de verregaande, soms onbeschrijfelijk wreedaardige, mishandelingen döor mensen, waaraan de dieren bloot staan. Met ergerlijke staaltjes uit de practijk illustreerde spreker dit, wat nog werd aangevuld met enkele films, die dergelijke practijken op het witte doek brachten. Geen sentimentaliteit, geen dieren- cultus, maar respect voor hetgeen door God geschapen is, dat is die renbescherming, aldus de heer Nieu wenhuizen, die de grotendeels jeugdige aanwezigen, welke de zaal nagenoeg geheel vulden, drin gend aanspoorde lid te orden van de vereniging, voor zover zij dat nog niet waren, en in ieder geval mee te werken aan de bescherming van het dier. Spreker lichtte vervolgens enkele films toe, waarvan er een handelde over hoornvee en goed liet uitkomen het verschil tussen oude en nieuwe (brandvrije) veestallen. De tweede film had het meest edele dier, het paard tot onderwerp, met aardige op namen van de Voorschotense paar denmarkt, waarop overigens ook erger lijke staaltjes van mishandeling kun nen voorkomen, zoals de film dat duidelijk liet zien. De derde rolprent handelde over de huisdieren en gaf aan hoe deze op de juiste wijze ver zorgd dienen te worden, waarbij het geenszins nodig is het lieve „honne- ponne hondje" na een gebakken bief stuk met een sprookjes-vertelling in slaap te brengen. Maar een goede lig ging en goed eten zijn elementaire eisen. De plaatselijke voorzitter, mr. dr. W. Hugenholtz, sprak een openings woord en dankte aan het einde de nationale directeur voor deze ge staagde avond, welke o.a. werd bij gewoond door de heer R. Meyer, commissaris van politie, en de heer L. A. Mennes, directeur van de Markt- en Havendienst. Tijdens de pauze en na afloop was er gelegen heid zich als lid aan te melden, waar van velen gebruik maakten. Een col lecte voor dit doel werd met een goed resultaat gehouden. K. L.-DAGKALENDER Correspondentie. Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- slraat 2, Leiden. Zondag 30 October: 20 uur „Den Burcht" (grote zaal) feestavond K.J. M.V.; de toneelclub „Die blaauwe Schuyte" voert een blijspel in 3 be drijven op getiteld: „Tot wederdienst fcereid". muzikale omlijsting show- band „The Lucky Strikes"; na afloop groot bal o. 1. v. Evert Castelein. 2, 3, 4 November: 20.15 uur Petrus- kerk, Verdiepingsavonden, t. g. v. het 30-jarig bestaan van de afd. Leiden van de Kath. Bond van het Gezin te houden door de weleerw. Pater Go- defroy, S.M.M. (uitsluitend toegan kelijk voor gehuwden). Ook niet- leden worden verwacht. Donderdag 3 November: 20 uur St. Antonius Clubhuis. Najaarsledenver gadering K.A.B.; behandeling begro ting 1950; filmvertoning; muzikale opluistering. 19.30 uur: Stadhuis, zitting Leids Jeugdparlement; onderwerp ,,De Vrouw in de Maatschappij", voor ieder toegankelijk, speciaal de meis jes worden verwacht. Vrijdag 4 November: 20 uur „Vro lijke Ark" (Pieterskerkkoorsteeg 15) le Contactavond Kath. Centrale voor Gezinszorg; de zeereerw. Pater J. Morel S.J., alg. assistent St. Vincen- liusver. den Haag, spreekt over de bedoeling en de plannen van het Vincentius-jongerenwerk. Zondag 6 November: K.A.B. in alle parochiekerken H. Missen voor de zielerust van de overleden leden; 13 uur in de Kapel op het kerkhof, opening Bidstonden voor de afge storvenen, vanwege de onderafd. „St. Earbara", deze worden herhaald op 13, 20 en 27 November. Dienst der apothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 29 Oct. 13 uur tot Zaterdag 5 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paulus Nicolaas, z. van C. den Uijl en G. H. van Wouw; Robert Hendrik, z. van C. van den Broek en H. J. de l'Ecluse; Maria Johanna, d. van L. J. van den Ing en J. van der Werf; Theresia Jaco- ba, d. van L. J. van den Ing en J. van der Werf; Jan Cornelis, z. van C. A. den Ouden en S. Kloots; Wil lem' Cornelis, z. van W. C. Roest en A. ten Wolde; Annie, d. van S. S. Groen en E. van der Weide; Maartje, d. van M. Berkheij en A. van der Plas.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2